zujf

Golob in Sukičeva se nista opravičila, bo SDS vložila interpelacijo?

22. 02. 2025 18.40

24-urni rok za opravičilo, ki ga je največja opozicijska stranka SDS dala vladi Roberta Goloba, se je iztekel. Premier se za svoje izjave o tem, da je druga vlada Janeza Janše poslabšala položaj upokojencev, ni opravičil, kot tudi ne poslanka Levice Nataša Sukič, ki deli premierjevo stališče. SDS je premierja obtožil, da širi laži in manipulacije, Golob pa SDS, da izkorišča upokojence za svoje politične obračune. SDS je ob tem napovedala, da bo v državni zbor vložila interpelacijo o delu vlade.

Boštjančiču se zdi dvig davka od dohodkov pravnih oseb realen predlog

05. 10. 2023 17.02

Finančni minister Klemen Boštjančič je predstavnikom delodajalcev in delojemalcev predstavil ukrepe, vezane na odpravo posledic avgustovske ujme. Predlagane rešitve, kot je začasno zvišanje davka od dohodkov pravnih oseb, se kažejo kot realne, so pa še vedno le predlogi, je povedal po srečanju. Vse strani so se sicer zavzele za socialni dialog.

ZSSS o dohodninski noveli: Z meglo o višjih plačah se prekriva razbremenjevanje kapitala

10. 03. 2022 15.09

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) poslance pred petkovim glasovanjem o predlagani noveli zakona o dohodnini sprašujejo, "ali bi stisnili tipko 'za', če bi za odločitve jamčili s svojim premoženjem". "Še vedno trdimo, da se z meglo o višjih plačah prekriva razbremenjevanje kapitala," je izpostavila predsednica ZSSS Lidija Jerkič.

'Bolj kot za stopnjevanje vojaških aktivnosti se zavzemam za to, da se ta problem reši za mizo'

06. 03. 2022 07.00

Formalni koraki, ki jih Slovenija sprejema glede ukrajinske krize, so pravi, meni predsednica SAB Alenka Bratušek. Kritična pa je do retorike, ki jo vlada, zlasti njen predsednik Janez Janša, uporablja v kriznih časih – tako pri vojni v Ukrajini kot v covidni krizi. Meni, da bi bila dobra ministrica za finance. Čeprav meni, da ekonomska in javnofinančna situacija ob rekordni zadolženosti države in prihajajočih posledicah sankcij proti Rusiji tudi za slovensko gospodarstvo ni spodbudna, zategovanja pasu po vzoru Zujfa pred desetimi leti ne napoveduje. Komisarske zgodbe – gledajoč z današnje perspektive – ne bi ponovila. Ne želi se opredeliti do tega, ali obžaluje sodelovanje z Zoranom Jankovićem, s katerim je vstopila v državno politiko, niti do tega, ali bi Marjana Šarca še kdaj podprla za mandatarja. Ko je govor o razleteli Koaliciji ustavnega loka in partnericah, sicer ocenjuje, da se v Levici zavedajo, kaj je bilo v preteklem mandatu storjeno narobe – tudi na njihovi strani.

Zelena luč PKP 10 na odboru za finance, opozicijski poslanci sejo zapustili

23. 12. 2021 06.38

Odbor DZ za finance je ob obstrukciji poslancev dela opozicije potrdil predlog desetega protikoronskega zakona. Opozicijski poslanci so sejo zapustili, saj, kot pravijo, nasprotujejo "demontaži države". Predsedujoči odboru Robert Polnar je namreč priznal, da tri četrtine dopolnil k PKP10 ni v skladu s poslovnikom, a je hkrati dodal, da jih ne bo zavrnil. Predstavniki opozicijskih poslanskih skupin SAB, LMŠ, SD in Levica so na novinarski konferenci povedali, da "vladajoča koalcija ruši temelje vladavine prava in države s protiustavnim delovanjem".

Trgovci, ki menijo, da je država nanje pozabila, zahtevajo številne ukrepe

09. 12. 2021 15.16

Trgovinska dejavnost je med najbolj prizadetimi dejavnostmi v trenutni situaciji, saj je bila v letu 2020 med najdlje zaprtimi dejavnostmi v Sloveniji, so prepričani pri OZS. Spomnili so, da so bile neživilske trgovine zaprte kar sedem mesecev. Kot opozarjajo, trgovce pesti upad prometa, zaradi pogoja PCT je kupcev manj. Naštevajo še številne dejavnike, ki jim otežujejo poslovanje, kot so dvig cen blaga in energentov, neprodane zaloge blaga, delovna sila za preverjanje PCT … Zato odločevalce pozivajo, da v interventni zakon uvrstijo številne ukrepe za pomoč trgovinski dejavnosti.

Slovenska politika – iskanje liberalne poti nazaj v prihodnost?

30. 10. 2021 07.00

Pred časom so stranke, ki tvorijo koalicijo KUL (SD, SAB, LMŠ in Levica), podpisale povolilni sporazum, v katerem so se zavezale, da bodo po volitvah oblikovale vladno koalicijo, v kateri ne bodo sodelovale s strankami, ki so trenutno v koaliciji z Janševo SDS. Gre za utrjevanje lastnih stališč in profiliranje tega zavezništva kot trdne antijanševske koalicije. Toda natančnejša analiza zgodovine teh strank in enoletnega delovanja opozicije KUL ter sama vsebina tega povolilnega sporazuma razkrivajo protislovja, ki bodo vtkana v samo spočetje morebitne nove povolilne vladne koalicije KUL.

Stiska zaradi preobremenjenosti policista vodila v smrt

28. 10. 2020 18.57

Stiska, v kateri se je zaradi preobremenjenosti znašel eden od naših policistov, je bila tako huda, da se je odločil, da si bo vzel življenje. Po naših informacijah težave kriminalista niso bile povezane z domačim okoljem, pač pa ni več zmogel delovnega bremena, ki ga po njegovem mnenju njegovi nadrejeni niso razumeli. Poklic policista spada med bolj stresne poklice, opozarja psihologinja.

Nace Breitenberger: Otroci so prevečkrat osamljeni in nimajo nikogar, da bi ga poklicali

11. 10. 2020 11.24

Že 30 let mladostnikom in otrokom v stiski na brezplačni telefonski številki prisluhnejo svetovalci Tom telefona. Skozi leta se je ekipi pridružilo več kot sto različnih svetovalcev, nekateri so zdržali le kratek čas, redki več let in desetletij. Nace Breitenberger je prostovoljec z najdaljšim stažem, saj se na klice javlja že 28 let.

Koronavirus in negotova prihodnost

16. 05. 2020 07.00

Negotovost je ključna beseda, ki jo je novi koronavirus naplavil na površje v trenutni globalni krizi. Občuti jo prav vsak posameznik, ki se sprašuje, kdaj bo spet vse po starem? Govorimo lahko tudi o epistemološki negotovosti, saj gre za negotovost glede dejstev in znanosti nasploh, ko govorimo o koronavirusu ter posledični globoki krizi, ki jo povzroča. Kriza, ki je danes zdravstvena, bo jutri gospodarska, a nato spet zdravstveno-gospodarska?

Izvršni odbor SMC še ni sprejel odločitve, SAB v Janševo vlado ne gre

17. 02. 2020 15.55

Člani izvršnega odbora SMC so razpravljali o aktualni politični situaciji in tem, "ali je možno vzpostaviti stabilno in na programu temelječo vlado", je po seji medijem povedal predsednik stranke Zdravko Počivalšek. O morebitnih kadrovskih razrezih v novi vladi, o kateri se pogovarjajo s SDS, NSi in DeSUS, pa še ni bilo govora.

Če društva in s. p. ne bodo predložili računov, bodo morali vrniti denar

29. 11. 2019 13.15

Izkoriščanje lukenj v Zakonu o osebni asistenci invalidov vodi v rekordne proračunske izdatke, zaradi česar lahko invalidi ostanejo brez prigarane osebne asistence. A na ministrstvu so jasni, vsak izvajalec bo moral z računi dokazati porabo denarja za osebno asistenco. Če dokazil ne bo predložil, bo moral denar vrniti.

Zaradi kaosa in preračunljivosti namesto 8 kar 32 milijonov evrov za osebno asistenco invalidov

26. 11. 2019 06.00

Namnoženi samostojni podjetniki (s. p.-ji), "družinska podjetja" na račun polnoletnega invalidnega otroka oziroma sorodnika, tudi nekompetentni ocenjevalci, zmeda in preračunljivost, nadzora praktično ni, to so ključne in najbolj alarmantne kršitve oziroma anomalije Zakona o osebni asistenci, ki so si ga invalidi izbojevali po četrt stoletja. Ministrica Ksenija Klampfer pa je že dvakrat klecnila pod pritiski zaradi predlaganih sprememb. Bo v tretje šlo?

Čistilka v Centru za tujce je imela več kot 20 verižnih pogodb, zdaj je ostala brez dela

14. 11. 2019 14.44

Nova zgodba o izkoriščanju čistilk, ki opravljajo delo za polni delovni čas, a so prisiljenje pogodbo sprejeti s strani vmesnikov – čistilni servisov, prihaja iz vrst Ministrstva za notranje zadeve. Čistilka je imela na desetine pogodb za določen čas, ki so bile veljavne praviloma po en mesec. Ko je opozorila na svoj položaj, pa je ostala brez dela.

Koalicija: varčevanja na upravičencih do varstvenega dodatka ne bo

25. 09. 2019 18.57

Koalicijski partnerji so na usklajevanju iz interventnega zakona umaknili tri predloge, ki se nanašajo na ministrstvo za delo, je povedala ministrica Ksenija Klampfer. Umaknjeni ukrepi se nanašajo na zajemanje premoženja, urno postavko pri osebni asistenci in varstveni dodatek, njihova vrednost pa je ocenjena na od 20 do 30 milijonov evrov.

'Tudi 20 evrov je za ljudi, ki nimajo, ogromna vsota'

23. 09. 2019 18.53

Za tesno zaprtimi vrati LMŠ so potekala prva koalicijska usklajevanja glede interventnega zakona, a brez šefa pogodbene opozicije Luke Mesca, ki opozarja, da je to posnemanje varčevalnih ukrepov druge Janševe vlade. Neuradni izračuni kažejo, da bi osebe, ki so zaradi invalidnosti ali starosti nezmožne za delo, prejele 45 % odstotkov nižji varstveni dodatek.

Vlada s 35-milijonskim rezom v socialne transferje rešuje proračun

20. 09. 2019 13.22

Vlada namerava proračun 'uravnotežiti' z rezi v socialne transferje. Poleg tega za prihodnji dve leti načrtuje zmanjšanje bolniških nadomestil, izplačil jubilejnih nagrad in plačevanja delovne uspešnosti za funcionarje in javne uslužbence. Samo s posegi v socialne transferje bi prihranili 35 milijonov evrov letno, skupno pa slabih 100 milijonov.

S 1. julijem višji otroški dodatki in ostali socialni transferji

23. 07. 2019 13.52

Prihodnji mesec bodo vsi upravičenci do otroških dodatkov in ostalih socialnih transferjev na svoje bančne račune prejeli višje zneske. Socialni transferji se namreč usklajujejo prvič od zamrznitve Zakona o uravnoteženju javnih financ (ZUJF) pred osmimi leti.

Vzajemna draži: za dopolnilno zavarovanje 3,7 evra več

19. 07. 2019 10.31

Vzajemna bo s septembrom podražila premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Polna mesečna premija brez popusta se bo podražila za 3,7 evra, in sicer s trenutnih 31,97 na 35,67 evra. Cena s triodstotnim popustom se bo s trenutnih 31,01 evra povišala na 34,60 evra. To pomeni, da bo večina zavarovancev po novem plačevala dobre tri evre in pol več.

Kako do dodatka za veliko družino, če niste uveljavljali otroških dodatkov?

17. 04. 2019 11.09

Ministrstvo je začelo izplačevati dodatek za veliko družino. Tisti, ki so uveljavljali otroške dodatke in so zato že v njihovi bazi, dobijo dodatek avtomatsko, tisti, ki za otroške dodatke niso zaprosili ali bodo letos dobili tretjega oz. četrtega otroka, pa morajo, kadarkoli do konca koledarskega leta, na pristojni center za socialno delo poslati vlogo.

Varčevalni ukrepi, ki jih je prinesel ZUJF, končno preteklost

13. 12. 2018 15.42

Varčevalni ukrepi, ki jih je prinesel zakon za uravnoteženje javnih financ, bolj znan pod kratico ZUJF, bodo končno postali preteklost. Padle so namreč vse omejitve, z izjemo izplačevanja delovne uspešnosti javnim uslužbencem. DZ je namreč sprejel novelo zakona o izvrševanju državnih proračunov za leti 2018 in 2019.

Kdo bo dobil največ? Nekaterim tudi za štiri plačne razrede višje plače

03. 12. 2018 06.07

Vlada in predstavniki sindikatov javnega sektorja so podpisali stavkovne sporazume in dogovor o plačah. Dogovorjeni dvigi plač, dodatkov in ostalih pravic so skupno ocenjeni na dobrih 300 milijonov evrov, predvidena pa je njihova postopna uveljavitev v prihodnjih dveh letih. 

Devet oddelkov na meji kolapsa zaradi pomanjkanja medicinskih sester

04. 09. 2018 12.23

Vsaj 300 medicinskih sester manjka v UKC Ljubljana, zato so sestre na najtežjih oddelkih preobremenjene, pregorele. Vsaj devet oddelkov dela že skoraj na etični pogon, po cele dneve, kot nam pove srednja medicinska sestra Zinka Kličič. "Delaš tri tedne brez enega prostega dneva, žalostno. In greš zvečer v nočno, hčerka te za nogo prime, mami moraš spet delati. Ni ti vseeno pri srcu."

Čigav je interes, da Športni loteriji uspe obdržati prevlado nad športnimi stavami?

17. 06. 2018 06.00

V Sloveniji je edini prireditelj, ki po zakonu lahko prireja športne stave, zasebna Športna loterija. Zato smo posebnost v Evropi. Druge države imajo trg športnih stav odprt tudi za tuje stavnice. Čeprav nam je Evropska komisija naložila, da to področje uskladimo z EU zakonodajo, pa se tako država kot Športna loterija in krog okoli nje, krčevito zavzemajo, da bi monopol obstal. Kljub temu, da bi liberalizacija športnih stav lahko prinesla več denarja državi, športnikom in invalidom.

Kako želijo volivce prepričati preostale stranke?

24. 05. 2018 07.29

Za svoje mesto v državnem zboru se bo na volitvah borilo tudi 18 drugih, večinoma manjših strank. Nekatere od njih so v preteklosti že prišle v parlament, nekatere so celo sestavljale vlado, nekatere večjega uspeha v preteklosti niso doživele, kar nekaj pa se jih na politično polje podaja prvič. Kaj obljubljajo?

Več kot 600.000 upokojencev in invalidov bo prejelo letni dodatek

31. 07. 2017 07.02

Upokojenci bodo poleg julijskih pokojnin danes prejeli tudi letni dodatek. Prvič po sprejetju varčevalnega zakona leta 2012 ga bodo prejeli vsi, ne glede na višino pokojnine. Med upravičenci do letnega dodatka je tudi približno 16.500 invalidov, Dodatek bo znašal med 90 in 400 evrov, odvidno od višine pokojnine.

Pomanjkanje zdravnikov bolnišnice sili k sklepanju podjemnih pogodb, storitve preplačane za več kot 100 tisoč evrov

31. 01. 2017 09.02

Računsko sodišče je izdalo revizijsko poročilo o pravilnosti sklepanja podjemnih pogodb za opravljanje zdravstvenih storitev za štiri bolnišnice, v katerih je bil obseg takega dela največji. Vsem štirim je izdalo mnenje s pridržkom. Bolnišnice se branijo, da se napake pojavljajo zaradi nezmožnosti dostopa do uradnih evidenc o zaposlenih.

Slabe novice za zavarovance: po AS dopolnilno zavarovanje draži tudi Triglav

18. 01. 2017 09.09

Te dni so zavarovanci Zdravstvene zavarovalnice Triglav prejeli obvestilo, da se viša premija dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Triglav sledi napovedi zavarovalnice Adriatic Slovenica, ki bo premijo podražila marca letos. Na Vzajemni za zdaj ne razmišljajo o podražitvi premije, čeprav opozarjajo, da z dopolnilnim zavarovanjem ustvarjajo izgubo.

Ali veste, koliko vas bo stala bolniška?

28. 08. 2016 06.30

Od časa do časa je lepo ostati doma, a ob bolezni ali poškodbi si verjetno želite čim hitreje okrevati. Med drugim zato, ker je zaradi odsotnosti z dela nižji tudi mesečni dohodek.

VIDEO: 'Ministrstvo je zagotavljalo OŠ dodatna sredstva za dela, ki bi morala biti opravljena v okviru redne delovne obveznosti'

21. 01. 2016 09.07

Računsko sodišče se je lotilo osnovnih šol in ministrstva za izobraževanje. Ugotovilo je številne nepravilnosti, tudi dodatno plačevanje za dela, ki bi morala biti opravljena med redno delovno obveznostjo. Kako se odziva ministrstvo?