zops

Psihoterapevti bodo v okviru nove kampanje nudili tudi brezplačne terapije

11. 10. 2024 11.47

Psihoterapevtske in druge organizacije so pohvalile prizadevanja vlade za nov psihoterapevtski zakon in opozorile na pomembnost dostopne strokovne psihoterapevtske pomoči, predvsem za najranljivejše skupine, in na nujnost deinstitucionalizacije na področju duševnega zdravja. Med drugim zato začenjajo kampanjo "Psihoterapevti skrajšujemo čakalne vrste", s katero javno pozivajo vse psihoterapevte, da se pridružijo pobudi in ponudijo vsaj en cikel brezplačne terapije.

Klinični psihologi in psihiatri nasprotujejo predlogu zakona o psihoterapiji

11. 09. 2024 14.17

Klinični psihologi in psihiatri z UKC Ljubljana, Onkološkega inštituta in URI Soča nasprotujejo predlogu zakona o psihoterapiji. Menijo, da je za paciente škodljiv, saj med drugim predvideva prenizka teoretična in praktična znanja psihoterapevtov ter uvaja neznanstvene metode zdravljenja, so sporočili na skupni novinarski konferenci. Hkrati tudi člani nevladnih in drugih organizacij niso zadovoljni z osnutkom zakona. Podpirajo regulacijo in ureditev področja psihoterapije kot samostojnega poklica, ki pa bi se izvajala na različnih področjih, poleg zdravstva še v socialnem varstvu, šolstvu idr. "Skrbi pa nas, da trenutni osnutek zakona v ničemer ne povečuje dostopnosti psihoterapije in jo celo slabša," so poudarili.

Predsednica: Redki se dotaknejo tolikšnega števila src, kot se jih je Anita

16. 07. 2024 12.03

Po novici, da se je poslovila humanitarka in prostovoljka Anita Ogulin, so se ji številni poklonili z lepimi zapisi in spomini. Odzvale so se tako organizacije kot posamezniki. Predsednica države Nataša Pirc Musar je izpostavila, da se le redki dotaknejo takšnega števila src, kot se jih je Anita. Da mu je v veliko čast, da jo je poznal, je zapisal tudi premier Robert Golob.

Predstavniki psihoterapevtov demantirali izjave ministrstva

12. 07. 2024 10.23

Ministrstvo za zdravje je v sredo v sporočilu za javnost glede novega zakona o psihoterapiji zapisalo, da z regulacijo psihoterapije povečujejo dostopnost, varnost, kakovost in preglednost storitev. Na njihovo sporočilo so se odzvali predstavniki psihoterapevtskih združenj in organizacij in nekatere izjave ministrstva demantirali.

Psihoterapija: 'S trenutnim predlogom zakona bodo prikrajšanji najranljivejši'

10. 07. 2024 12.03

Več psihoterapevtskih združenj in drugih organizacij opozarja na škodljivosti predloga zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti. Na novinarski konferenci so zato predlagali rešitve, ki so po njihovih besedah v prvi vrsti boljše za ljudi, stroko in javni zdravstveni sistem. Predvsem so poudarili, da psihoterapija ne bi smela biti ločena na klinično in neklinično, da bi bilo treba poskrbeti za različne poti izobraževanja in dobro premisliti, kdo in kako bo reguliral delo psihoterapevtov. Odzvali sta se tudi velika slovenska humanitarka Anita Ogulin ter Slovenka leta in strokovnjakinja za socialno varnost Ana Petrič in poudarili, da so potrebe po psihoterapevtih velike. "S trenutnim predlogom zakona bodo za dragoceno pomoč prikrajšanji prav najranljivejši," je poudarila Ogulinova.

'Pravica do stavke je očitno prevladala nad pravico do življenja'

23. 04. 2024 16.46

Kakšne bodo dolgoročne posledice zdravniške stavke in kdo bo zanje odgovarjal? Čeprav v zdravstvenih domovih in bolnišnicah opravijo vse nujne storitve, je pacientov, ki jim odpovedujejo nenujne preglede in posege, vse več. Brez operacije kile je januarja ostal tudi voznik tovornjaka, nato pa doživel tako hude zaplete, da je bilo njegovo življenje ogroženo. V Zvezi organizacij pacientov pa pozivajo, da je čas za velike korake v zdravstvu in zahtevajo spremembe zakonodaje, ki bi izboljšala raven oskrbe bolnikov in delovanje zdravstvenega sistema.

Duševno zdravje: 'V Sloveniji ni sistematične kontrole kvalitete storitev'

16. 10. 2023 18.15

Nedavno so predstavniki kliničnih psihologov, psihiatrov in pedopsihiatrov izrazili zaskrbljenost glede informacij o predlogu zakona o psihoterapiji. Menijo, da je ministrstvo njihovo strokovno mnenje pri pripravi predloga zakona popolnoma zaobšlo in ugodilo zasebnim interesom izvajalcev psihoterapije izven zdravstva. "V sistem regulacije naj bi bili pripuščeni tudi psihoterapevtski pristopi, ki nimajo znanstvene podlage ali ki so celo dokazano škodljivi, poleg tega pa še ideologija, ki je izrazito izločevalna in ne sprejema, denimo, ustavno zagotovljene pravice do splava in pravic članov skupnosti LGBTQ," so zapisali. Strokovnjaki, ki delajo zunaj zdravstva, pravijo, da gre za enostranske in obtožujoče izjave ter opozarjajo, da v Sloveniji ni sistematične kontrole kvalitete storitev – ne le psihoterapevtov, pač pa tudi psihiatrov in kliničnih psihologov.

Število čakajočih na prve preglede znova naraslo

28. 07. 2023 15.34

Število čakajočih na prve preglede se je z začetkom julija v primerjavi s preteklim mesecem povečalo za 2,4 odstotka. Zveza organizacij pacientov Slovenije (ZOPS) ocenjuje, da je povečanje čakalnih dob znak, da kljub odstopu ministra ne sme biti prekinjen proces reforme zdravstva.

Poziv k neodvisni preiskavi suma nasilja na psihiatriji, Golob napoveduje konkretne ukrepe

05. 06. 2023 17.46

Zveza organizacij pacientov od ministra za zdravje zahteva, da takoj imenuje neodvisnega preiskovalca, ki bo preiskal dogajanje na ljubljanski psihiatrični kliniki. Od tam namreč v zadnjih dneh prihajajo poročila o domnevnem fizičnem nasilju nad bolniki. Če bi neodvisni preiskovalec te navedbe potrdil, pa od ministrstva pričakujejo, da bodo vložili kazenske ovadbe. Sicer vodstvo klinike navedbe o nasilju kategorično zavrača. Kot pravijo, njihovi notranji strokovni nadzori doslej niso odkrili nobenih nepravilnosti. Medtem ko se zdravstveni minister glede tega primera še ni oglasil, pa je premier Golob dejal, da Bešič Loredan pripravlja konkretne ukrepe.