zobozdravstvene storitve

Pot do ortodonta traja leta, pacienti 'bežijo' na Hrvaško

22. 03. 2025 13.14

Če si želite poravnati zobe preko zdravstvenega zavarovanja, lahko minejo leta. V Sloveniji so večletne čakalne dobe žal realnost. V Zdravstvenem domu Ljubljana, največjem v državi, prvi termin za ortodonta z napotnico "zelo hitro" dobite šele čez dve leti. Če ste "redno" napoteni, je čakanje še daljše. Rezultat? Pravi eksodus pacientov v tujino! Samo lani je Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije odobril skoraj 2000 povračil za zobozdravstvene storitve v tujini, pogosto na Hrvaškem. Kar 500 več kot leto prej. Največ vlog je bilo za ortodontsko zdravljenje.

'Pacientom ne znamo povedati, kako jih bomo oskrbeli'

17. 12. 2024 11.39

"Smo tik pred zdajci stisnjeni v kot," je svojo stisko zaradi sprememb pri belih zalivkah na javni tribuni opisala zobozdravnica za študente. Zobozdravniki namreč opozarjajo, da trenutni modeli financiranja ZZZS ne pokrivajo dejanskih stroškov za izdelavo belih zalivk. Nedavna anketa zdravniške zbornice je pokazala, da zato skoraj 40 odstotkov koncesionarjev razmišlja o delni ali popolni odpovedi koncesij. To pa bi močno poslabšalo dostopnost do zobozdravnikov, še posebej v študentski populaciji.

Kaos, odpovedi in prisila v Slovenj Gradcu? 'Izjemo so zlorabili, zdaj se upirajo'

27. 11. 2024 12.21

Te dni so nam pisali, kot so se podpisali, zaskrbljeni meščani občine Slovenj Gradec in koroške regije, ki jih skrbi stanje v slovenjgraškem zdravstvenem domu oziroma v celotni regiji, še posebej, ko gre za nujno medicinsko pomoč. Obetal naj bi se kolaps storitev. Pristojni pa pravijo, da je zgodba nekoliko bolj zapletena.

Preobrat: ZD za študente ne bo pripojen ZD Ljubljana

26. 09. 2024 17.04

Na pobudo treh koalicijskih strank Svobode, SD in Levice ministrstvo za zdravje v novelo zakona o zdravstveni dejavnosti po zaključku javne obravnave ne bo vključilo sprememb, ki določajo pripojitev Zdravstvenega doma za študente Univerze v Ljubljani k Zdravstvenem domu Ljubljana, so sporočili.

Nova strategija primarnega zdravstva: 'Zaživela bo, če jo bodo vsi vzeli za svojo'

20. 09. 2024 06.14

Na ministrstvu za zdravje so predstavili Strategijo razvoja zdravstvene dejavnosti na primarni ravni zdravstvenega varstva do leta 2031, ki jo je vlada sprejela prejšnji četrtek. Državni sekretar Iztok Kos je zatrdil, da prinaša izboljšave na področju organizacije, digitalizacije in dostopnosti zdravstvenih storitev. Te bodo hitrejše, enakopravnejše, bolj dostopne in kakovostnejše, je dejal.

'Imamo občutek, da ZZZS preferira hrvaške zobozdravniške stole'

13. 02. 2024 14.39

Zobozdravniki opozarjajo na problematiko napotovanja zobozdravstvenih bolnikov v tujino. Do vse več napotitev prihaja, ker ZZZS ne zagotovi dovolj programov v slovenski javni mreži, so ocenili in izpostavili tudi primere zavajajočih oglaševanj, ki pri bolnikih vzbujajo nerealna pričakovanja.

Bela zalivka zaradi novih pravil EU brez doplačila? 'Če bodo zagotovljena sredstva'

09. 02. 2024 14.50

Evropski poslanci so prižgali rdečo luč amalgamskim zalivkam. Kaj to pomeni za paciente? Kot pojasnjujejo na ZZZS, je za uvedbo belih zalivk predvidenih 14,8 milijona evrov dodatnih sredstev letno iz naslova obveznega zdravstvenega zavarovanja. A kot opozarjajo, je zaradi podražitve materialov treba upoštevati, da je zdaj strošek za material lahko višji: če bodo ta sredstva zagotovljena, potem doplačila pacientov za bele zalivke niso predvidena. Kot še poudarjajo, ukinitev amalgama prinaša tako večje stroške izdelave zalivke, ki bodo bremenili obvezno zdravstveno zavarovanje, kot tudi potrebo po novih zobozdravstvenih ekipah.

Staršem ukradla vse prihranke in denar zapravljala za luksuz

09. 11. 2023 11.05

Britansko sodišče je 61-letnega Garyja Mansella in njegovo 58-letno ženo obsodilo na šest let zaporne kazni. Mansell je svojim staršem, za katere bi moral skrbeti, ukradel več kot 134.000 evrov. Z ženo sta denar zapravila za luksuzne počitnice, hotele, torbice, zobozdravstvene storitve in personalizirane registrske tablice.

Na Danskem samoplačniško zobozdravstvo, v Avstriji doplačevanje zdravil, v Švici vsak obisk pri zdravniku

30. 06. 2023 06.00

Sabina Zonta, Jurij Gorjanc in Marjan Priveršek-Boserup. Trije Slovenci, ki so se preselili v tujino - Švico, Avstrijo in Dansko. Na lastni koži so tako izkusili, kako zdravstvo deluje v Sloveniji in kako v tujini. In na lastnem žepu tudi občutili, koliko je treba plačati za zdravstvo v tujini. V državah, kamor se Slovenija pogosto ozira. Kot pravi Priveršek-Boserup, morajo na Danskem v celoti iz žepa kriti zobozdravstvene storitve in večino zdravil, v Avstriji po besedah Gorjanca ni zdravila brez doplačila, v Švici pa Zonta kljub visoki mesečni premiji zavarovanja doplačuje obiske pri zdravniku.

Tveganjem za bolezni ustne votline še posebej izpostavljeni kronični bolniki

20. 03. 2023 17.39

Ob svetovnem dnevu ustnega zdravja so zobozdravniki pozvali k rednim pregledom ustne votline. V letošnji akciji ozaveščanja se bodo osredotočili na kronične bolnike. Vodja delovne skupine za ustno zdravje pri Zdravniški zbornici Slovenije Matej Praprotnik je opozoril, da so ti še posebej izpostavljeni tveganjem za bolezni ustne votline.

Si želite popoln nasmeh že v dobrem letu dni?

27. 01. 2023 00.15

Imate krive zobe ali neenakomeren ugriz ali želite samo kozmetično izboljšati svoj nasmeh? Ne glede na vaš razlog vam lahko nevidni zobni aparat Invisalign pomaga do vašega sanjskega nasmeha.

Za starejše od pet let: 78.000 evrov na leto, 113 sladkarij na dan

04. 08. 2022 07.10

Candy Funhouse, kanadsko slaščičarsko podjetje, je objavilo mamljivo poslovno ponudbo. Iščejo degustatorja, ki bo za okoli 78.000 evrov na leto pokusil več kot 3500 bonbonov na mesec.

Zakaj ZZZS plača obisk zobozdravnika v tujini, ne pa doma pri zasebnikih?

01. 06. 2022 18.48

Če zdravstvene ali zobozdravstvene storitve z napotnico, ki vam jo izda vaš zdravnik, opravite v državah Evropske unije, vam bo Zavod za zdravstveno zavarovanje povrnil del stroškov. Če pa isto storitev opravite pri zasebniku brez koncesije v Sloveniji, lahko na povračilo pozabite. Odstopanja so milo rečeno absurdna in nelogična, menijo zasebni zobozdravniki, prikimava pa jim tudi zdravniška zbornica, ki je prepričana, da se s tem naše zobozdravnike v primerjavi z evropskimi postavlja v neenakovreden položaj. Težava ni v številu zobozdravnikov, dodaja doktor dentalne medicine Matej Praprotnik, saj je teh v Sloveniji dovolj, težava je v dostopnosti, ki jo omejujejo povračila za opravljene storitve. Če bi zavod stroške kril tudi pri zasebnikih, bi po ocenah pristojnih, čakalne dobe takoj padle pod nivo nedopustnega.

Izkoristite majske popuste in uredite zobe za vedno

07. 05. 2022 00.15

Skoraj vsak izmed nas vsaj enkrat v življenju potrebuje zobozdravstveni poseg, ki bi ga rad opravil brez bolečin, pri ustreznem zobozdravniku. Pri tem gre lahko za menjavo zalivke, zdravljenje zoba, vgradnjo implantata, zobno prevleko ali mostiček, protezo ali zobni aparat.

Izkoristite 20% popust še v marcu in uredite zobe za vedno

26. 03. 2022 00.15

Sem si gredo Slovenci popravit zobe

14. 03. 2022 00.15

Visoke cene stomatoloških storitev, pomanjkanje specializiranih klinik in predolgo čakanje na termin so razlogi, zakaj si vse pogosteje polepšamo nasmeh čez mejo.

Uredite si zobe za vedno in se naročite na brezplačni pregled

19. 02. 2022 00.15

Skoraj vsak izmed nas vsaj enkrat v življenju potrebuje zobozdravstveni poseg, ki bi ga rad opravil brez bolečin, pri ustreznem zobozdravniku.

Katero dopolnilno zavarovanje je najboljše za potrošnika?

17. 11. 2021 00.15

Dopolnilno zdravstveno zavarovanje je določeno z zakonom, zato so vaše pravice in obseg kritij ne glede na ponudnika vedno enaki. Podjetje NAI Significa je naredilo neodvisno analizo gibanja premij in ekonomični vidik za povprečnega potrošnika, v kateri razkrivajo pri kateri zavarovalnici se najbolj splača zavarovati za dopolnilno zavarovanje.

Ko dostop do zdravstvene oskrbe ni več pravica, ampak privilegij

01. 10. 2021 06.00

Slovenski zdravstveni sistem je unikaten, še najbolj se mu morda približa britanski. Tudi v Veliki Britaniji je pandemija pustila posledice, predvsem izjemno dolge čakalne vrste – na zdravljenje namreč čaka 5,3 milijona Britancev. Čakalne dobe so medtem bistveno krajše na Nizozemskem, kjer marsikateri državljan za zavarovanje sicer plača manj kot Slovenec. Na drugi strani pa so ZDA – edina država razvitega sveta, ki ne zagotavlja univerzalnega zdravstvenega varstva. Milijoni so brez osnovnega zdravstvenega zavarovanja, vrstijo se bankroti obolelih, cene zdravil in zdravstvenih storitev pa so vrtoglave – višje kot v kateri koli drugi razviti državi.

Dolge čakalne vrste, visoke cene samoplačniških storitev – še imamo javno zobozdravstvo?

28. 09. 2021 06.00

Več kot leto dni čakalne dobe za dodelitev osebnega zobozdravnika, še daljše čakalne vrste za zobozdravstvene storitve, dežurne ambulante pa so večkrat neodzivne. "Zgodi se tudi, da zaradi predolgih čakalnih dob pacient izgubi zob," pravijo zobozdravniki, številni pacienti pa so se zato, čeprav vsak mesec plačujejo prispevke za zdravstvene storitve, prisiljeni obrniti na zasebnike. Teh je, s koncesionarji, več kot zobozdravnikov v zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Prihodki od prodaje so pri nekaterih v letu 2020 presegli dva milijona evrov. Ali sploh še imamo javno zobozdravstvo?

PCT-pogoj v zdravstvu ostaja, a s številnimi izjemami

17. 09. 2021 09.23

PCT-pogoj za zdravstvo ostaja, razen za nujne zdravstvene storitve. Kot je sporočil minister za zdravje Poklukar, sem med drugim spadajo zobozdravstvena pomoč, vsi pregledi v času nosečnosti in tudi vse zdravstvene obravnave otrok. Če pa potrebujete nenujen pregled pri zdravniku, morate še vedno dokazovati enega od pogojev – prebolevnost, cepljenje ali testiranje.

PC bo veljal za ožjo državno upravo, nove izjeme pri izpolnjevanju pogoja PCT

17. 09. 2021 08.58

Vlada za zaposlene v organih državne uprave z novembrom uvaja le pogoja prebolevnosti in cepljenja. Poleg tega je vlada razširila skupine oseb in področja, kjer pogoj PCT ne bo potreben. Med drugim so dvignili starost, do katere PCT-pogoj ni potreben, z 12 na 15 let. Po večkratnih pozivih, tudi zdravstvenih zavodov, pa niso omilili pogojev za dostop do zdravstvenih storitev.

Odpravite dioptrijo za vedno! Prijavite se še danes in prihranite 1000 evrov, povrnejo pa vam še bon za 100 evrov!

05. 08. 2021 00.15

Operacija oči vas lahko stane 440 ali 2.100 evrov na oko, rezultat pa je isti: brez dioptrije in brez očal. Preverite, kako lahko dobite brezplačen pregled, prihranite do 1000 evrov in vam za povrh vrnejo še bon za 100 evrov!

Mladi v duševnih stiskah ujeti v dolge čakalne vrste za pomoč strokovnjakov

26. 06. 2021 07.00

Strokovnjaki, raziskave, mladinske in druge nevladne organizacije ugotavljajo, da je v Sloveniji vse več otrok in mladostnikov, ki imajo težave z duševnim zdravjem, na drugi strani pa je njihov dostop do ustreznih virov pomoči močno otežen. V Novi Gorici, denimo, morajo otroci na prvo srečanje z otroškim psihiatrom čakati 293 dni. Stiske mladih so se v koronskem času samo še poglobile in nazorneje izrazile. Zakaj smo ujeti v sistem predolgih čakalnih dob in kam to vodi?

Širitev pravic: sodobnejša inzulinska črpalka, trajne napotnice za kronične bolezni

07. 05. 2021 14.16

V maju so začele veljati spremembe pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja in sklep o zdravstvenih stanjih za upravičenost do medicinskih pripomočkov, s čimer se širi obseg pravic iz zdravstvenega zavarovanja zlasti pri medicinskih pripomočkih, zdraviliškem zdravljenju in pri zobozdravstvu.

Slovenija uvaja trajne napotnice za kronične bolezni

18. 03. 2021 16.46

Skupščina ZZZS je dopolnila pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja. Sprejela je sklep o zdravstvenih stanjih in drugih pogojih za upravičenost do medicinskih pripomočkov iz obveznega zavarovanja. Ta korak bo med drugim zmanjšal administrativna bremena, zlasti zaradi uvedbe trajne napotnice za kronična stanja.

Kdo bo prevzel odgovornost zaradi ukrepov in nedostopnosti zdravstva?

14. 12. 2020 07.01

Slovenska družba, z njo pa tudi zdravstveni sistem, sta na veliki preizkušnji. Zaradi epidemije so bolnišnice odpovedale nenujne storitve, kar vpliva na podaljševanje čakalnih vrst. Posledično bo to prineslo manj pravočasno odkritih in zdravljenih bolezni in še večjo obremenitev zdravstvenega sistema, ki trenutno, ko v prvi vrsti bije bitko z novim koronavirusom, že tako deluje na robu zmogljivosti. Pri zastopnikih pacientovih pravic smo preverili, ali so letošnje leto obravnavali več pritožb in v povezavi s čim jih je bilo največ.

Zobozdravniki sprejemajo paciente kot doslej, a ne prihajajte v ordinacije nenapovedani

27. 10. 2020 16.14

Zobozdravstvene storitve ostajajo dostopne in potekajo nemoteno, zagotavlja ministrstvo za zdravje. Začasno je z odredbo prekinjeno zgolj izvajanje preventivnih programov, zobozdravniki pa sprejemajo paciente kot običajno. V nujnih primerih, kot je močan zobobol ali akutna infekcija, morajo pacienti poklicati dežurno zobozdravstveno službo.

Obravnava le še za paciente z napotnico zelo hitro in nujno

26. 10. 2020 20.13

Zaradi hitrega naraščanja števila okuženih zdravstveni zavodi začasno ukinjajo vse preventivne storitve in nenujne operativne posege. V bolnišnicah po državi bodo torej poleg obravnave onkoloških bolnikov, nosečnic in novorojenčkov, cepljenj in medicine športa, izvajali le še obravnave pacientov z napotnico zelo hitro in nujno.

Z aneksom v zdravstvu do finančnih ukrepov in večje dostopnosti storitev

22. 10. 2020 21.44

Vlada je sprejela aneks k splošnemu dogovoru za zdravstvo za leto 2020. Ta za izvajalce prinaša kar nekaj pomembnih finančnih ukrepov za plačilo stroškov zaradi covida-19 ter povečanje dostopnosti do zdravstvenih storitev. Njegov skupni finančni učinek je 80,8 milijona evrov.