znižanje izpustov

Evropski komisar pohvalil Slovenijo: Na področju podnebnih politik dela odlično

12. 03. 2025 18.00

Slovenija na področju podnebnih politik dela odlično, pri strategijah razogljičenja pa izpolnjuje vidike, ki so v središču dogovora EU o čisti industriji, je v izjavi po srečanju z ministrom Bojanom Kumrom povedal evropski komisar za podnebje Wopke Hoekstra. Kumer pa je izpostavil pomembnost uravnotežene razdelitev sredstev EU za razogljičenje.

Podnebni svet za nujno ukinitev subvencij za fosilna goriva

08. 01. 2025 11.53

Podnebni svet, ki deluje kot vladno znanstveno posvetovalno telo pri oblikovanju in izvajanju podnebnih politik, je na prvi seji v letošnjem letu razpravljal predvsem o predlogih za zmanjšanje izpustov v prometnem sektorju. Med predlaganimi ukrepi so med drugim izpostavili nujnost ukinitve subvencij za fosilna goriva in promocijo javnega prometa.

'Tu se nihče več ne more počutiti varnega': kdo in kako bo rešil Volkswagen?

29. 10. 2024 08.02

Dan, po katerem je vse drugače, pravijo številni v Nemčiji, potem ko je Volkswagen napovedal zaprtje vsaj treh tovarn in črtanje več deset tisoč delovnih mest. O krizi se je govorilo dolgo, a šok ni zato nič manjši. Iskanje krivca je zato v polnem teku. Na vrhu seznama: zavožen zeleni prehod in požrešnost lastnikov.

Biden Putinu: Ne bomo odkorakali stran. Ne bomo se uklonili

08. 03. 2024 06.21

Ameriški predsednik Joe Biden je v sinočnjem energičnem govoru o položaju v državi nemudoma napadel bivšega predsednika Donalda Trumpa glede njegovega stališča do vojne v Ukrajini in ruskega predsednika Vladimirja Putina, celoten govor pa je predvolilno izkoristil za izpostavljanje razlik med njegovimi in republikanskimi politikami. V govoru je napovedal, da bo ameriška vojska pomagala postaviti začasno pristanišče na obali Gaze za povečanje humanitarne pomoči. Izraelu je ob tem sporočil, da humanitarna pomoč ne more biti sredstvo za pogajanja.

V kurilne naprave le suha drva, ne pa tudi vsega, kar gori

25. 09. 2023 14.32

Pristojni pred prihajajočo kurilno sezono opozarjajo na pravilno uporabo malih kurilnih naprav in, če je mogoče, zamenjavo starejših z novejšimi, energetsko učinkovitejšimi napravami. S tem namreč vplivamo na znižanje onesnaženosti zunanjega zraka. Poudarjajo tudi uporabo primerno suhih drv. Mokra drva niso ustrezna, pri njih prihaja do nepopolnega zgorevanja, nastaja ogljikov monoksid, na dimniku se odlagajo saje in lahko posledično pride do vžiga teh saj ali dimniškega požara. Opozarjajo tudi na negativen trend, ki so ga zaznali že lani v času podražitve energentov, in sicer, da se v kurilnih napravah kuri vse, kar gori.

Prihajajo emisijski kuponi za promet in stavbe?

25. 06. 2023 14.19

Podnebni zakon bo določal obvezen napredek povezan s prilagajanjem na podnebne spremembe. Služil bo kot orodje za uresničevanje ciljev, zapisanih v posodobljenem nacionalnem energetskem in podnebnem načrtu (NEPN). A bo tudi posegel v skoraj vse pore javnega in zasebnega sektorja. Zahteval spremembo finančne politike, prilagajanje resorjev ter tudi podjetij in državljanov.

Brez sprememb na krožnikih ne bo šlo: 'Ni pa treba, da vsi postanemo vegani'

11. 06. 2023 09.11

Kako zagotoviti okolju prijaznejše kmetijske prakse in hkrati zagotoviti, da bomo imeli na krožniku dovolj raznolike in kakovostne hrane? Brez spremembe prehranskega sistema ne bo šlo, opozarja okoljski znanstvenik dr. Žiga Malek iz inštituta za okoljske študije na univerzi Vrije v Amsterdamu. Želi si sistem, ki bo bolj robusten proti podnebnim spremembam in bo imel manjše vplive na okolje. Kmete, ki so se v zadnjem času podali na ulice, razume, saj ne moremo zahtevati enakega prehranskega sistema, obremenjevati pa samo eno stran. Zato moramo kmete podpreti in jih kot enakopravne deležnike vključiti v razpravo, ne pa da jim bomo samo zapovedovali, pravi. In kje začeti?

Nevladniki začeli kampanjo za čistejši zrak: 'Anhovo vedno znova nasrka'

26. 05. 2023 17.06

Nekatera društva, civilne iniciative in nevladne organizacije so začele kampanjo, v okviru katere opozarjajo na nujnost izboljšanja zraka v Anhovem in drugod ter zbirajo podpise podpore zakonskim spremembam, s katerimi bi med drugim izenačili standarde izpustov pri sežigu in sosežigu odpadkov. Salonit Anhovo pa je napovedal ukrepe, ki naj bi omogočili delovanje cementarne v okviru mejnih vrednosti, ki veljajo za sežigalnice, in prinesli zmanjšanje vplivov na okolje.

Na podnebni konferenci očitno dogovor glede podnebnega financiranja

19. 11. 2022 12.48

Na podnebni konferenci ZN v egiptovskem Šarm el Šejku je bil očitno dosežen dogovor glede mehanizma finančne pomoči državam v razvoju zaradi gospodarske in družbene škode podnebnih sprememb, ki je bil eden najtrših orehov v pogajanjih. Informacije o dogovoru prihajajo iz vrst pogajalcev EU, pa tudi iz vrst držav v razvoju. Predstavniki EU so pred tem sicer grozili z odhodom s konference, če ne bo dosežen ambiciozen in uravnotežen dogovor oziroma če bo končna izjava pomenila nazadovanje glede na dosedanje dogovore.

Na nebu na tisoče praznih letal, s tem želijo ponudniki obdržati svoje slote

13. 01. 2022 13.04

Številni letalski prevozniki so se, da bi na evropskih letališčih obdržali svoje slote, odločili, da bodo med destinacijami leteli s skoraj praznimi letali. Razlog za to je odločitev Evropske komisije, da morajo ponudniki porabiti 50 odstotkov dodeljenih slotov. Ta zahteva pa je v času mednarodnega ozaveščanja o podnebnih spremembah in porabi emisij ogljika sprožila številne polemike in jezo. Belgijski minister za mobilnost, Georges Gilkinet, je zahteve na primer označil za "okoljsko, gospodarsko in socialno neumnost".

Slovenija bo na COP26 pristopila k trem izjavam glede prometa

09. 11. 2021 18.55

Slovenija bo v okviru dneva prometa na podnebni konferenci ZN v Glasgowu COP26 pristopila k izjavam o podnebnih ambicijah mednarodnega letalstva, o ničelnih emisijah ladijskega prometa do leta 2050 ter o spodbujanju tranzicije k brezogljičnim osebnim in lahkim tovornim vozilom, je sporočila vlada.

Dogovori na COP26: Ustavitev krčenja gozdov in zmanjšanje izpustov metana

02. 11. 2021 06.34

V škotskem Glasgowu je bil na podnebni konferenci COP26 sklenjen prvi pomembnejši dogovor. Več kot sto svetovnih voditeljev se je zavezalo, da bomo do leta 2030 ustavili krčenje gozdov. Med podpisniki bo tudi Brazilija, kjer je krčenje amazonskega pragozda še posebej pereča tema. Osrednji dvodnevni politični dogodek podnebne konference COP26, ki se ga je udeležil tudi slovenski premier Janez Janša, se je zaključil. Slovenska vlada pa je sklenila, da bo Slovenija pristopila k pobudi za krepitev izstopa iz premoga in k čistemu energetskemu prehodu.

EU neenotna glede ukrepanja v energetski krizi

26. 10. 2021 06.19

Razprava ministrov EU za energijo na današnjem izrednem sestanku v Luksemburgu je pokazala, da članice niso enotne glede vprašanja, ali je pri spoprijemanju s posledicami rastočih cen energije smiselno sprejemati konkretne intervencijske ukrepe na ravni EU, je po zasedanju povedal minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec.

Putin: Pripravljeni smo okrepiti izvoz plina v Evropo

13. 10. 2021 16.40

V tej težki situaciji je zelo pomembno vzpostaviti dolgoročen mehanizem za stabilizacijo energetskega trga, je ocenil ruski predsednik Vladimir Putin. Na očitke Evrope, da Kremelj ne želi pomagati v evropski plinski krizi, je Putin dejal, da je Rusija pripravljena okrepiti izvoz plina v EU.

Demokratski ples po taktih drugega Joeja

18. 09. 2021 15.18

Joe Biden je morda vrhovni poveljnik daleč najmočnejše vojske na svetu in vedno le nekaj korakov stran od kovčka, s katerim lahko sproži jedrski zaton. Toda politično najmočnejši Američan je Joe Manchin, ki še pred letom dni ni posebej izstopal. Senator iz zakotne Zahodne Virginije drži v šahu Belo hišo in ves kongres.

Nova jedrska elektrarna – novi TEŠ 6?

05. 09. 2021 07.00

Prva zelena luč za novo jedrsko elektrarno v Sloveniji je prižgana. Dan, ko se bo, če se bo, dejansko začela gradnja, je sicer še daleč, a energetsko dovoljenje, ki ga je državni Gen energiji za projekt JEK-2 podelilo infrastrukturno ministrstvo, je prvi konkretnejši korak na dolgi in še vedno precej negotovi poti do nove nuklearke. Pa je to, kot trdi ta vlada in je tudi že prejšnja, res najboljša možnost? O tem v rubriki24UR Fokus.

Bi morali v Sloveniji razglasiti izredne podnebne razmere?

02. 09. 2021 10.52

Opozicijske stranke, združene v tako imenovano koalicijo ustavnega loka, so v zakonodajno proceduro že tretjič vložile predlog resolucije o razglasitvi izrednih podnebnih in okoljskih razmer. "Razmere so slabše, kot smo menili pred letom dni," je dejal Dejan Židan (SD) in poudaril, da tu ne gre za ideološko vprašanje.

Bruselj za avtomobile brez izpustov po letu 2035

14. 07. 2021 15.30

Evropska komisija je razgrnila zajeten zakonodajni sveženj ukrepov za zmanjšanje izpustov za najmanj 55 odstotkov do leta 2030 glede na leto 1990. Med ključnimi predlogi so socialni podnebni sklad, razširitev sistema trgovanja z izpusti na stavbe in cestni promet ter mehanizem za spoprijemanje z ogljično intenzivnim uvozom. Do leta 2030 naj bi v EU tudi znižali izpuste za nove avtomobile za več kot polovico. Po letu 2035 naj bi bil vozni park v Evropi brez izpustov, prevladovala naj bi električna vozila.

Prvi koraki Bidna napovedujejo konec vase zazrtega nacionalizma

24. 11. 2020 14.15

Obrisi nove ameriške vlade kažejo, da se bodo ZDA vrnile k osrednji vlogi povezovanja demokracij in skupnemu reševanju svetovnih težav, kot so podnebne spremembe. Analitiki na desnici vladne kandidate vidijo kot še sprejemljive politike, podobno menijo na sicer ne ravno navdušeni levici. Zato pa so toliko bolj zaneseni finančniki, trgi so napoved vlade pozdravili z novim borznim rekordom.

Vlada sprejela zakon, ki bo znižal davek na avtomobile

19. 11. 2020 19.49

Vlada je sprejela predlog zakona o davku na motorna vozila. Predlog predvideva spremembo kriterijev za obdavčitev motornih vozil. Pri novi odmeri davka bo ključen okoljski vidik. Električna vozila ne bodo obdavčena, za večino kupcev pa se bo davčna obveznost zmanjšala.

ZDA odstopajo od pariškega podnebnega sporazuma

04. 11. 2020 05.50

ZDA se z današnjim dnem uradno odmikajo od pariškega podnebnega sporazuma, ki dvig globalne podnebne temperature do konca stoletja omejuje na manj kot dve stopinji Celzija glede na predindustrijsko raven. Postopek odstopa je sicer sprožil ameriški predsednik Donald Trump, morebitna zmaga Josepha Bidna pa bi lahko napovedala vrnitev k sporazumu.

Trump: Za požare niso krive podnebne spremembe, ozračje se bo shladilo

15. 09. 2020 08.24

Predstavniški dom ameriškega kongresa je sprožil preiskavo domnevnega političnega pritiska na znanstvenike Centra za nadzor nad boleznimi (CDC) s strani političnih nameščencev predsednika ZDA Donalda Trumpa. Ta je medtem obiskal Kalifornijo, ki so jo prizadeli požari v naravi. V pogovoru z guvernerjem in predstavniki države je zavrnil trditve znanstvenikov, da so za vse hujše požare krive podnebne spremembe, ter zagotovil, da se bo podnebje kmalu shladilo.

Teš: Sosežig je korak naprej k zmanjševanju emisij toplogrednih plinov

04. 02. 2020 11.37

Direktor Termoelektrarne Šoštanj Mitja Tašler je velenjskim mestnim svetnikom predstavil načrte o sosežigu alternativnih goriv v Tešu. Kot je dejal, je sosežig korak naprej k zmanjševanju emisij toplogrednih plinov. S tem bi bile tako emisije ogljikovega dioksida nižje za 156.000 ton od zdajšnjih, ko kurijo premog.

Če ne bomo 'pozdravili bolne Zemlje', grozijo višje cene in pomanjkanje hrane

25. 01. 2020 10.42

S planeta smo izbrisali 83 % divjih sesalcev, polovico rastlinstva in drastično posegli v kopenske in morske ekosisteme. Milijonu vrst grozi izumrtje. Izguba biotske pestrosti je eno najhujših tveganj, ki grozi človeštvu. Ljudje in gospodarstvo smo namreč ’krvavo’ odvisni od narave. Svetovni gospodarski forum je izračunal, da je več kot pol svetovnega BDP odvisnega od narave in njenih virov. Zdaj je na potezi gospodarstvo, ki ima ključno vlogo pri ’zdravljenju bolne Zemlje’.

V Avstraliji gasilci s pomočjo dežja ukrotili megapožar

13. 01. 2020 07.24

Avstralski gasilci so uspeli ukrotiti ogromen požar v avstralski zvezni državi Novi Južni Wales, ki so mu zaradi razsežnosti nadeli kar naziv megapožar. Pomagal jim je tudi dež. Manjše območje sicer še gori, a so obeti, da jim ga bo uspelo pogasiti, dobri, je ocenil vodja gasilcev v Novem Južnem Walesu Shane Fitzsimmons.

75.000 rastlin in 165 milijonov evrov pozneje: kako so opustošen otok spremenili v oazo

01. 12. 2019 07.08

Ocean Cay je otoček, ki leži dobrih 100 kilometrov vzhodno od Miamija, upravno pa sodi pod Bahame. Narejen je bil, da bodo na njem pridobivali aragonitni pesek. A ko se je proizvodnja končala, je na območju ostal opuščen industrijski kompleks, ki je zaradi vplivov na okolje opustošil tudi podvodno življenje v širši okolici otoka. Propadanje se je nadaljevalo, dokler se na otoku niso lotili inovativnega okoljskega projekta – spreminjanja območja v naravni rezervat.

Protestniki na ulicah od Barcelone do Čila in Libanona. Zakaj?

26. 10. 2019 07.00

Že nekaj dni, tednov in mesecev spremljamo številne proteste po svetu. Od Barcelone in Londona do Libanona, Iraka,  Čila, Haitija, Hongkonga ... V ljudeh vre, zato so se odpravili na ulice in svojim voditeljem sporočajo: dovolj je. Česa? Zakaj protestirajo in ali imajo kaj skupnega?

'Države so dobile premalo domače naloge'

17. 12. 2018 11.49

Globalna podnebna konferenca v poljskih Katovicah ni dosegla osnovnega namena, ocenjuje geograf in ekolog Dušan Plut. Podobnega mnenja so tudi v nevladni organizaciji Umanotera, kjer poudarjajo, da so v Katovicah kratkoročni interesi držav prevladali nad znanostjo. Z izkupičkom podnebnih pogajanj je nezadovoljen tudi minister za okolje in prostor Jure Leben.

Avtomobilska industrija kritična do kompromisa o izpustih

10. 10. 2018 13.53

Potem ko so okoljski ministri EU po več kot trinajsturnih pogajanjih le dosegli politični dogovor o zmanjševanju izpustov ogljikovega dioksida pri novih avtomobilih in lahkih tovornih vozilih, se je zdaj na kompromis odzvala tudi avtomobilska industrija. Ta je do njega kritična, saj naj bi negativno učinkoval na konkurenčnost industrije, delavce in potrošnike.

V EU kompromis o avtomobilskih izpustih, Slovenija proti

10. 10. 2018 08.13

''Politiki v EU smo imeli priložnost, da pokažemo, da mislimo resno. Žal smo to priložnost zamudili. Škoda za okolje," je dejal minister Leben, potem ko so okoljski ministri EU dosegli kompromis o znižanju izpustov avtomobilov do leta 2030.