znanstvenoraziskovalna dejavnost

Zelena luč noveli zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti

07. 03. 2023 17.51

Odbor DZ za izobraževanje, znanost in mladino je na nujni seji na zahtevo poslanskih skupin Svoboda, SD in Levica opravil drugo obravnavo novele zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti. Na seji so se opredeljevali do koalicijskih dopolnil, ki so upoštevala predloge zakonodajno-pravne službe DZ, in jih v celoti sprejeli.

Poslanci sprejeli težko pričakovani zakon o znanstvenoraziskovalni dejavnosti

18. 11. 2021 22.44

Državni zbor je z 80 glasovi za in nobenim proti izglasoval predlog zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti, ki po mnenju vlade kot predlagateljice zagotavlja pogoje za razvoj kakovostne in globalno primerljive znanstvenoraziskovalne dejavnosti. Omogočil naj bi tudi boljše vključevanje v evropski in svetovni raziskovalni prostor.

Slovenski raziskovalci: Nočemo se sprijazniti s politiko, ki znanost razume kot strošek

18. 04. 2018 11.48

Slovenski znanstveniki so se znova zbrali na shodu, kjer so opozorili na težave raziskovalnega dela. S tem sporočajo vladi, da je znanost pomembna za razvoj družbe, a da znanstveniki ne morejo več normalno delati ter biti konkurenčni tujim raziskovalcem in raziskovalnim inštitucijam. Vlada na drugi strani pravi, da so v tem mandatu znanosti namenili več sredstev.

Ogrožena znanstvenoraziskovalna dejavnost

28. 03. 2000 15.00

Danes so na ZRC SAZU predstavili probleme financiranja raziskovalnih projektov, ki je nastal zaradi prehoda s projektnega na programsko - projektno financiranje Ministrstva za znanost in tehnologijo. Pred dvema letoma so se namreč v Sloveniji pričele priprave na spremembe, ki naj bi za kakovostne raziskovalne programe prineslo stabilnejše in dolgoročno financiranje v nezmanjšanem obsegu. Znanstveno - raziskovalna sfera je pobude za prehod na programsko-projektno financiranje podprla, saj naj bi programski del zagotavljal nemoteno delo kakovostnih raziskovalnih skupin, projektni del pa omogočal razširjeno delovanje dobrih in odpiranje novih raziskav. MNZ je lani izpeljalo tudi ocenjevanje raziskovalnih programov in jih razdelilo v tri kategorije: slabe, dobre in odlične. Medtem, ko naj bi dobri programi ostali na dosedanji ravni, odlični pa imeli možnost širitve, naj bi bili slabi programi skrčeni. Vsi programi ZRC SAZU so bili ocenjeni kot dobri ali odlični, a jim je MNZ kljub temu bistveno skrčil obseg dela. Gre za problem, ki ne zadeva le omenjene ustanove ampak vse znanstvenoraziskovalne institucije, posebej še tiste, ki nimajo državnega ustanovitelja. Posebej so izpostavili tudi problem mladih raziskovalcev, ki jih je država v preteklosti finančno podpirala, danes pa za njih zmanjkuje denarja in jim grozi brezposelnost.