znanstveniki

Idilični Santorini: Kako močan bo naslednji ognjeniški izbruh?

21. 04. 2025 10.06

Na vrhu strmih pečin idiličnega grškega Santorinija je svetovno znana turistična industrija, vredna milijone. A pod pečinami je očem skrita velika nevarnost mogočne eksplozije. Ne pozabimo, da je tako otok tudi nastal. Ogromen starodavni izbruh je namreč ustvaril sanjski grški otok in za seboj pustil ogromen krater. Zdaj znanstveniki prvič raziskujejo, kako nevaren bi lahko bil naslednji veliki izbruh.

Pametna očala, ki slepe opozarjajo pred ovirami

18. 04. 2025 06.00

Brez pomoči sočloveka, brez psa vodnika, brez palice. Slepi ljudje se bodo lahko kmalu s pomočjo umetne inteligence in računalnika, ki je majhen kot plačilna kartica, gibali popolnoma neovirano. Kitajski znanstveniki so namreč razvili očala, ki dajejo navodila v realnem času in slepim tako pomagajo hoditi brez kakršnekoli pomoči. Kako očala delujejo?

'Tam nekje je morda življenje.' 99,7-odstotna ocena točnosti

17. 04. 2025 08.18

Raziskovalci z Univerze v Cambridgeu so prišli do 99,7-odstotne ocene točnosti prisotnosti molekul, ki bi lahko potrdile življenje na planetu K2-18b. "Količina tega plina v atmosferi, ki jo ocenjujemo, je tisočkrat večja od tiste, ki jo imamo na Zemlji," je dejal vodja skupine Nikku Madhusudhan.

Začela se je kampanja: Svoboda poziva k bojkotu, SDS k udeležbi

11. 04. 2025 14.38

Pred zakonodajnim referendumom o dodatku k pokojninam za umetniške dosežke se začenja uradna enomesečna kampanja. Podporniki in nasprotniki zakona bodo imeli za prepričevanje volivcev čas do 9. maja do polnoči, ko bo nastopil volilni molk. Kdo vse bo uradno organizator kampanje, bo znano v začetku prihodnjega tedna.

Slovenci znova zaupajo zdravnikom in direktorjem, manj Policiji

03. 04. 2025 13.03

Raziskava Ogledalo Slovenije, ki jo je konec marca izvedla agencija Valicon, ugotavlja vrnitev zaupanja v zdravstvo, poklic zdravnika, banke in direktorje ter opazen padec zaupanja v Policijo, spletne trgovine in poklic umetnika. Med poklici najbolj zaupanja vredni ostajajo gasilci ter reševalci, med institucijami pa civilna zaščita.

Nov preboj: odkrili zdravilo, ki človeško kri spremeni v strup za komarje

27. 03. 2025 19.45

Znanstveniki so eksperimentirali z zdravilom nitizinon, ki se običajno predpisuje za redke dedne bolezni in prišli do zanimive ugotovitve. Če komarji pijejo kri, ki vsebuje to učinkovino, ta zanje postane strupena. Zdravilo namreč blokira encim, s katerim presnavljajo kri, zato komarji kmalu po zaužitju takšne krvi poginejo.

Prvič presadili jetra gensko spremenjenega prašiča človeku

27. 03. 2025 15.15

Znanstveniki na Kitajskem so prvič presadili jetra gensko spremenjenega prašiča človeku. Transplantacijo so izvedli raziskovalci četrte vojaške medicinske fakultete v Šianu z jetri gensko spremenjenega miniaturnega prašička, da bi zmanjšali tveganje zavrnitve organa.

Satelit za vedno ugasnil: 'Mejnik za galaksijo, a žalosten dan za mnoge astronome'

27. 03. 2025 12.51

Po več kot desetletju opazovanja vesolja je satelit Gaia, ena najuspešnejših misij Evropske vesoljske agencije (Esa), za vedno ugasnil. Skupno je zbral podatke za več kot dve milijardi zvezd in drugih nebesnih teles ter omogočil nov vpogled v preteklost vesolja. Po mnenju slovenskih astrofizikov pa najpomembnejša odkritja šele prihajajo.

Zaradi vročinskega vala najobsežnejše beljenje koralnega grebena zadnjih let

26. 03. 2025 15.40

Večmesečni vročinski val, ki je dvignil temperaturo morja, je povzročil beljenje koralnega grebena Ningaloo na zahodni obali Avstralije. Okoljski znanstveniki škodo še preučujejo, po prvih ocenah pa naj bi šlo za najobsežnejše beljenje koral zadnjih let.

Odkrili novo redko vrsto dinozavra: 260-kilogramski orjak z dvema krempljema

26. 03. 2025 09.19

Znanstveniki so v mongolski puščavi Gobi odkrili redko novo vrsto dinozavra z dvema krempljema. Terizinozavri so stali na zadnjih nogah in običajno imeli tri kremplje. Novo odkriti dinozaver pa je imel dva. Bil je srednje velik, težak pa je bil približno 260 kg.

Na Santorini se vrača življenje: prispele prve križarke, turisti polnijo otok

24. 03. 2025 20.49

Grčija je po seriji potresnih sunkov, ki so prizadeli enega od njenih bolj turističnih otokov, razglasila: "Priljubljeni otok Santorini je znova varen in pripravljen na sprejem turistov." V nedeljo je tja že prispela prva križarka te sezone, ki je s seboj pripeljala 1170 večinoma ameriških turistov.

V najbolj oddaljeni nam znani galaksiji odkrili kisik in težke kovine

22. 03. 2025 20.00

Astronomi so prišli od presenetljivega odkritja. V nam najbolj oddaljeni galaksiji, kar smo jih doslej odkrili, so našli kisik in težke kovine. Galaksija je od Zemlje oddaljena 13,4 milijarde svetlobnih let, kar pomeni, da je nastala v zgodnjih dneh vesolja.

Znanstveniki ujeli redek prizor: hobotnica, ki jezdi morskega psa

22. 03. 2025 09.34

Znanstveniki so objavili posnetke redkega prizora, ki so ga posneli ob obali Nove Zelandije. Oranžna maorska hobotnica na posnetku jezdi morskega psa, vrste mako, ki velja za najhitrejšega na svetu. "Res je bil skrivnosten prizor ... hobotnice so večinoma na morskem dnu, medtem ko morski psi mako niso naklonjeni globinam," so zapisali raziskovalci z univerze v Aucklandu.

Kralj Karel III. svetoval bolnikom z rakom: Rinite naprej

22. 03. 2025 07.00

Kralj Karel III., ki je leta 2024 javnosti razkril, da se bori z rakom, je med obiskom na Severnem Irskem obiskal tudi Oddelek za farmacijo in farmakologijo Coleraine na Univerzi Ulster. 76-letni monarh, ki naj bi z zdravljenjem nadaljeval še v letošnje leto, se je sestal z bolniki z rakom in z njimi delil nasvet, kako naj ravnajo v boju z boleznijo.

Nizozemska vabi ameriške znanstvenike, ki so ostali brez denarja

21. 03. 2025 15.44

Nizozemska vlada ustanavlja poseben sklad, iz katerega bodo financirali znanstvene raziskave in šolanje raziskovalcev. Vse odkar je v ZDA zaprisegel Donald Trump, so namreč številni ameriški znanstveniki zaradi napovedanih finančnih rezov v izobraževanje v strahu, kaj bo z njihovimi službami in raziskavami. Nizozemska si prizadeva, da bi ugledne in vrhunske znanstvenike privabila na svoje univerze.

Zloraba proračuna? Trump bi za poboj sov namenil 40 milijonov

15. 03. 2025 15.57

Da bi zaščitil avtohtono pegasto sovo, namerava ameriški predsednik Donald Trump podpreti načrt za odlov na sto tisoče večjih sov invazivne vrste. A za to bi namenil ogromno denarja. Na leto je za takšen odstrel sov namenil kar 40 milijonov dolarjev (37 milijonov evrov). Oglasil se je kongres, ki opozarja, da je to absurden znesek. Več članov je pozvalo predsednika Trumpa, naj prekliče pregrešno drag načrt, po katerem bi v naslednjih treh desetletjih ustrelili in ubili 450.000 sov.

Vpliv povečanih migracij na družbo – strahovi, miti in resnice

15. 03. 2025 07.00

Je relativno odprta migrantska politika res eden največjih trenutnih in prihodnjih evropskih problemov? Nekateri ljudje med svojimi skrbmi omenjajo domnevni negativni vpliv povečanih migracij na kulturo in institucije liberalnih družb, zaposlenost in dohodke domačega prebivalstva, proračunsko vzdržnost države ter stopnjo kriminala.

V kratkem bi lahko izbruhnil ogromen ognjenik na Aljaski

14. 03. 2025 12.30

Ogromen vulkan na Aljaski kaže znake bližajočega se izbruha. Okoli gore Spurr so nedavno opazili znatno povišane ravni emisij vulkanskega plina. Gora leži približno 100 kilometrov od mesta Anchorage, kjer živi skoraj 300.000 ljudi.

Asteroid na poti k nam: kaj, če nas zadane?

13. 03. 2025 18.43

Znanstveniki po svetu se ukvarjajo s spremljanjem in obrambo pred asteroidi. Proti Zemlji leti večji asteroid. Kaj bi se zgodilo, če bi nas zadel? Leta 1908 je na ozemlje Slovenije padel prvi znan meteorit. Zadel je vas Avče v dolini Soče.

Pet let po razglasitvi pandemije covida-19 WHO svari pred novimi

11. 03. 2025 08.56

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je pred petimi leti razglasila pandemijo covida-19, ki je ohromila zdravstvene sisteme, gospodarstva in javno življenje. Covid-19 je doslej po uradnih podatkih WHO terjal skoraj 7,1 milijona življenj, znanstveniki pa opozarjajo svet, naj se pripravi na morebitno novo pandemijo.

Želijo oživiti izumrle vrste: ustvarili 'mamut miške', načrtujejo 'mamut slone'

09. 03. 2025 16.43

Podjetje Colossal Biosciences je leta 2021 razkrilo načrte za oživitev volnatega mamuta in ptice dodo, kar je pritegnilo vlagatelje in kritike. Zdaj so ustvarili gensko modificirane miši s posebno lastnostjo volnatega mamuta – dolgo dlako. Njihov naslednji korak pa je genska modifikacija azijskih slonov, ki bi jim vgradili lastnosti volnatega mamuta.

Pokojnine umetnikov – prestiž za izbrance ali nagrada za izjemnost?

09. 03. 2025 14.16

SDS že dobra dva tedna zbira podpise za razpis zakonodajnega referenduma o dodatku k pokojninam za izjemne umetniške dosežke. Koliko so jih zbrali doslej, ne razkrivajo, 40 tisoč jih potrebujejo do 26. marca. Zakonu v SDS nasprotujejo, ker je po njihovem mnenju pisan na kožo "točno določeni kulturni eliti". Na ministrstvu za kulturo pa pojasnjujejo, da ne uvajajo nobenih novih dodatkov ali pravic, pač pa zgolj opredeljujejo merila, kaj so izjemni umetniški dosežki. Koliko umetnikov torej že prejema dodatke k pokojninam? Zakaj SDS motijo umetniki, ne pa športniki in znanstveniki? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Slovenski fizik odkril pojav, povezan s koncem vesolja

07. 03. 2025 13.52

V sodelovanju s kolegi iz Velike Britanije in Nemčije je slovenski fizik dr. Jaka Vodeb s kvantno simulacijo pridobil dragocen vpogled v razpad lažnega vakuuma. Po novih spoznanjih bi vesolje popolnoma spremenilo svojo strukturo, svet, kot ga poznamo, pa bi se sesul kot hišica iz kart. Vendar šele čez več milijard let.

Znanstveniki odkrili nov mehanizem imunskega sistema

06. 03. 2025 13.03

Znanstveniki so odkrili, da ima del naših celic, ki je zadolžen za recikliranje beljkovin, še dodaten mehanizem. Proizvaja lahko namreč kemikalije, ki uničujejo bakterije. Odkritje ponuja nov vpogled v delovanje imunskega sistema in bi ga lahko izkoristili za razvoj povsem novega razreda potencialnih naravnih antibiotikov.

Umetno 'sonce': V Franciji postavili nov rekord

20. 02. 2025 14.15

V tokamaku West v Franciji so postavili nov rekord v vzdrževanju vodikove plazme. Vzdrževali so jo približno 22 minut, s čimer so presegli nedavno postavljen rekord kitajskega tokamaka East. Gre za pomemben korak k razvoju prihodnjih fuzijskih reaktorjev, kot je Iter, ki bodo morale vzdrževati fuzijsko plazmo več minut.

Ali kdaj poplesavate po stanovanju? To bi lahko bilo zdravilno

19. 02. 2025 06.00

Vsi kdaj, sploh če smo dobre volje, zaplešemo po stanovanju ali hiši. A bi morali, kot pravijo znanstveniki z univerze v ameriškem Bostonu, to početi pogosteje. Njihova raziskava je namreč pokazala, da lahko ples resnično koristi našemu zdravju. 20-minutno miganje z boki in poskakovanje v ritmu priljubljene glasbe doma je lahko enako koristno kot plavanje ali kolesarjenje. In kolikokrat na teden naj bi poplesavali po domu, da bi postali in ostali fit?

Namesto v Zemljo bi lahko 'uničevalec mest' trčil v Luno

17. 02. 2025 15.14

Nasin strokovnjak je pred dnevi že razkril območje, na katero bi lahko čez sedem let trčil potencialno nevaren asteroid. A novi izračuni kažejo, da bi lahko pot asteroid namesto v Zemljo vodila proti Luni. Verjetnost, da bi velik asteroid 2024 YR4 trčil v naš modri planet, je sicer ocenjena na 2,3 odstotka, znanstveniki pa pričakujejo, da se bo v prihodnjih meritvah zmanjšala.

Zemlji se približuje 'uničevalec mest': kakšna bo strategija 'boja'?

16. 02. 2025 07.14

Zemlji se približuje potencialno nevaren asteroid, ki bi lahko leta 2032 trčil v naš planet. Možnosti za to so sicer majhne, a ne neobstoječe. Prav zato se znanstveniki intenzivno pregovarjajo o morebitnih scenarijih. Bi se lahko s tem nebesnim telesom spopadli kar z jedrskim orožjem ali pa s posebnim laserjem?

Nasin strokovnjak naštel države, ki bi jih lahko zadel nevaren asteroid

14. 02. 2025 16.44

Vesoljska agencija Nasa je potrdila možnost, da bi lahko čez sedem let v Zemljo trčil velik asteroid. Znanstveniki so možnost za takšen scenarij ocenili na 2,3-odstotno verjetnost, kar je že precej visoka stopnja. In katere države bi bile ob uresničitvi najbolj črne napovedi v nevarnosti? Nasin znanstvenik je razkril tudi to informacijo.

'Luksuzni hoteli slonijo na plazovitih pobočjih. Tu ne bi smeli graditi'

08. 02. 2025 10.38

Serija potresov v Egejskem morju se nadaljuje. Območje Santorinija je v zadnji uri streslo kar šest močnejših potresnih sunkov, statistično gledano torej en močnejši sunek na deset minut. Najmočnejši je znova dosegel magnitudo 5. "Hišo je močno streslo", "Kratek, a intenziven", "Zmotilo je signal na televiziji". To je le nekaj pričevanj domačinov, ki so čutili tresenje tal.