znanstveni dosežek

Globoko v morju prvič posneli orjaškega lignja
16. 04. 2025 18.15Kar 600 metrov pod gladino morja so raziskovalci po stotih letih zopet posneli kolosalnega lignja. Gre za milo rečeno orjaško vrsto, ki lahko zraste tudi do sedem metrov in tehta do pol tone.

Z genskim inženiringom oživeli izumrlega krvovolka: rešitev ali nova težava?
08. 04. 2025 16.45Ameriško biotehnološko podjetje Colossal Biosciences je sporočilo, da so s pomočjo genskega inženiringa vzgojili tri mladiče krvovolka, ki je sicer izumrl pred več kot 10.000 leti. DNK krvovolka so pridobili iz fosilov in nato na novo zapisali gensko kodo navadnega sivega volka, ki je njegov najbližji še živeči sorodnik. Mladiče so na svet spravili s pomočjo domačih psov kot nadomestnih mater. Kljub izjemnemu tehnološkemu dosežku so nekateri strokovnjaki kritični do ponovne oživitve že izumrlih živalskih vrst, predvsem zaradi vprašanj, kako se bodo take živali obnesle znotraj ekosistema, kakšno nevarnost predstavljajo za druge živali in koliko genov je potrebno spremeniti, da žival dejansko postane krvovolk.

Upanje za tisoče žensk: po presaditvi maternice rodila malo Amy Isabel
08. 04. 2025 07.11"To je največje darilo, kar smo si ga lahko kdaj želeli," je dejala Grace Davidson po rojstvu hčerkice Amy Isabel. Maternico je 34-letnica leta 2023 prejela od svoje starejše sestre, ki že ima dva otroka. To je bil prvi tovrstni poseg, ki so ga izvedli v Združenem kraljestvu, porod pa daje upanje tisočim ženskam, ki so se rodile brez maternice.

Hči Billa Gatesa: Oče me je navdihnil, da postanem zdravnica
05. 02. 2025 09.09Bill Gates je izdal prvi del svojih spominov in ob tej priložnosti s pohvalami nista varčevali njegovi hčerki. 69-letnik se je na koncu knjige dotaknil tudi svojih otrok, ki jih ima z nekdanjo soprogo Melindo Gates, za katero je pred kratkim priznal, da obžaluje ločitev od nje. Hčerki sta svojega očeta, kakor že velikokrat prej, znova pohvalili. Prvorojenka je priznala, da jo je ravno on navdihnil za študij medicine.

Nobelova nagrada za kemijo za dosežke na področju raziskovanja proteinov
09. 10. 2024 12.20Nobelovo nagrado za kemijo bodo letos prejeli ameriški znanstvenik David Baker za računalniško načrtovanje proteinov ter britansko-ameriški znanstveni dvojec Demis Hassabis in John Jumper za delo na področju napovedovanja strukture proteinov, je v Stockholmu sporočila Švedska kraljeva akademija znanosti.

'Prvi boj v vesolju': Izraelske sile uničile raketo nad črto Kármán
14. 04. 2024 10.29Nedavno je izraelski raketni sistem Arrow 2 uspešno prestregel in uničil balistično raketo nad tako imenovano črto Kármán, za katero sumijo, da je bila izstreljena iz Jemna. A kot opozarjajo mnogi, ta incident predstavlja "pomemben tehnološki dosežek, ki ima lahko potencialno resne pravne in geopolitične posledice".

Liu Songling, Slovenec, ki je postavljal temelje astronomiji
08. 02. 2024 16.14Ljubljano krasi nov spomenik, ki je posvečen avtorju enega največjih astronomskih inštrumentov na svetu – ekvatorialne obročaste krogle. Izjemen dosežek je delo slovenskega jezuita, matematika, kartografa in astronoma Ferdinanda A. von Hallersteina, ki je plemiško življenje zamenjal za učenjaško, se izšolal v Gradcu in na Dunaju, nato pa podal na dolgo in naporno potovanje na Daljni vzhod, kjer je zasedel pomembno mesto na kitajskem dvoru.

Na Otoku prvič presadili maternico: darovala jo je sestra
23. 08. 2023 11.18V Veliki Britaniji so izvedli prvo uspešno presaditev maternice. Sestra, ki že ima otroke, je donirala svojo maternico mlajši sestri, ki je bila rojena brez maternice. Znanstveni dosežek so označili kot začetek nove ere v zdravljenju neplodnosti.

Prvi sintetični človeški zarodek – znanstveni preboj, a velika etična dilema
15. 06. 2023 10.17Znanstveniki so ustvarili prvi umetni človeški zarodek. Pri tem so si pomagali z matičnimi celicami, sintetične zarodke pa označujejo za velik preboj. Lahko bi namreč pomagali pri razumevanju vzrokov za nastanek zgodnjega spontanega splava. Na drugi strani pa dosežek odpira vrsto pravnih in moralnih dilem.

Bizaren razlog, zakaj v Dubaju cveti kloniranje kamel
05. 03. 2023 18.20Kamele so na Arabskem polotoku skozi zgodovino pomenile vir preživetja v puščavskem okolju. Čeprav se je njihova vloga po odkritju nafte precej zmanjšala, še vedno veljajo za pomemben kulturni simbol, na katerega so Arabci zelo ponosni. Lastniki s svojimi kamelami tekmujejo na dirkah in organizirajo kamelja lepotna tekmovanja. Ker jim najbolj uspešne kamele prinašajo veliko denarja, se mnogi lastniki odločajo, da izbranke kar klonirajo.

Znanstveniki načrtujejo ponovno oživiti tasmanskega tigra
17. 08. 2022 13.30Bo skoraj 100 let po izumrtju tasmanski tiger spet živel? Avstralski znanstveniki hočejo z uporabo matičnih celic in genske tehnologije oživiti tega mesojedega vrečarja, ki je nekoč taval po avstralskem grmovju. Optimistično napovedujejo, da bi prvi mladiček lahko zaživel že čez deset let.

Znanstveniki pomladili miši, cilj je doseči enako pri ljudeh
05. 06. 2022 16.47V laboratoriju molekularnega biologa Davida Sinclairja na ameriški harvardski medicinski fakulteti so stare miši spet postale mlade. Znanstveniku in njegovi ekipi je uspelo z beljakovinami, ki lahko odraslo celico spremenijo v matično, pomladiti starajoče celice miši v mlajšo različico samih sebe. Če bi metodo uporabili pri ljudeh, bi lahko spremenili potek staranja, živeli mlajši dlje časa in preložili ali se izognili boleznim, povezanim s starostjo, denimo Alzheimerjevi bolezni. "To je svet, ki prihaja. Verjamem, da smo našli glavno krmilno stikalo, način za previjanje ure nazaj," je napovedal Sinclair.

ERC za projekte slovenskih raziskovalcev namenil več milijonov evrov
26. 04. 2022 11.45Evropski raziskovalni svet je objavil dobitnice in dobitnike projektov za leto 2021, med katerimi sta tudi profesorica in profesor na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani, astrofizičarka Maruša Bradač in matematik, Franc Forstnerič. Raziskovalca bosta za svoja projekta pridobila sredstva v skupni vrednosti več kot 3,5 milijona evrov. Med prejemniki sredstev je še Borut Klabjan, ki je za gostiteljsko ustanovo izbral Znanstveno-raziskovalno središče Koper.

Odmevna slovenska znanstvena objava o smrtno nevarni bolezni
24. 09. 2021 06.00Danes zaznamujemo svetovni dan družinske hiperholesterolemije – gre za dedno pogojene izjemno povišane ravni holesterola v krvi. Pred nekaj dnevi pa so bili objavljeni prvi rezultati globalnega registra družinske hiperholesterolemije v strokovni reviji The Lancet (s faktorjem vpliva 79,3, ki je drugi najvišji nasploh med vsemi revijami). "Gre za vrhunski znanstveni dosežek slovenske skupine raziskovalcev, med glavnimi avtorji članka pa je tudi Urh Grošelj s pediatrične klinike," so sporočili z UKC Ljubljana.

Natisnili 3D-model agresivnega raka, zdaj na njem testirajo učinkovitost zdravil
22. 08. 2021 13.44Znanstveni dosežek, ki bi lahko izjemno pospešil testiranje terapij proti raku. V laboratoriju na univerzi v Tel Avivu raziskovalci poustvarjajo tkivo iz vzorca, odvzetega pri bolniku z glioblastomom, ki je zelo agresiven rak. Z uporabo MRI ali CT-slikanja bioprinter poustvari tumor skupaj z drugimi celicami iz bolnikovih možganov. Podlaga iz sintetičnega polimera se uporablja za ohranjanje strukture, nato jo oskrbijo s krvjo. Tiskani tumor ostane živ približno dva meseca, v tem času lahko torej raziskovalci na njem preizkusijo različna zdravila proti raku.

Kitajski rover se je 'pregrizel' že čez 800 metrov neprijaznega Marsovega površja
06. 08. 2021 12.00Kitajski rover Žurong je z Marsa poslal nove posnetke. Po površju rdečega planeta je prepotoval že 800 metrov, tudi po zelo zahtevnem terenu, se je pohvalila Kitajska nacionalna vesoljska administracija (CNSA). Pristanek na Marsu je velik znanstveni dosežek, ki je pred tem uspel le še Američanom. Vse ostale države, ki so se lotile tega podviga, so izgubile stik z roverji ali pa so ti strmoglavili na površje.

Kitajski rover z Marsa poslal prvo fotografijo
19. 05. 2021 16.09Kitajski rover, ki je v soboto pristal na Marsu, je na Zemljo poslal prvo težko pričakovano fotografijo. Kmalu se bo odpravil na tri mesece trajajočo misijo iskanja znakov življenja na Marsu, podobno, kot to počne ameriška vesoljska agencija Nasa.

Uspelo je tudi Kitajski, njihov rover Žurong pristal na površju Marsa
15. 05. 2021 10.29Nasin Perseverance je dobil družbo. Na površju Rdečega planeta je po treh mesecih v Marsovi orbiti uspešno pristal kitajski rover Žurong. Iskal bo sledi življenja, preučeval kamenje in podnebje. Kitajska pa je s tem postala šele druga država na svetu, ki jih je uspel ta podvig.

Von der Leynova: Čas, porabljen za odobritev cepiv, naložba v njihovo varnost
10. 02. 2021 16.26Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen se je v Evropskem parlamentu odzvala na kritike zaradi zamud pri odobritvi in dobavi cepiv proti covidu-19 v EU. Kot je priznala, odobritev cepiv v EU traja dlje, a je to naložba v njihovo varnost, ter dejala, da "smo podcenili težave, povezane z množično proizvodnjo cepiv".

Slovenec sodeloval pri odkritju, ki bo milijonom spremenilo življenje
13. 11. 2020 12.57Izjemen dosežek, pri katerem je sodelovalo tudi slovensko znanje, bo bolnikom s sladkorno boleznijo močno olajšal življenje. Razvili so inzulin, pri katerem namesto dnevnega zadostuje že en odmerek tedensko. Pri kliničnem preizkušanju je sodeloval prof. dr. Andrej Janež z UKC Ljubljana ter si s tem prislužil objavo v najbolj ugledni medicinski reviji na svetu in jabolko navdiha iz rok predsednika Pahorja. "To je epohalen dosežek v svetovnem merilu," pravijo v njegovem uradu.

'Skupaj smo se postavili ob bok velikih. V vesolju smo!'
03. 09. 2020 06.12Iz Francoske Gvajane so po več preložitvah vendarle izstrelili raketo Vega, s katero sta v vesolje poletela tudi prva slovenska satelita Nemo HD in Trisat. To je tudi zgodovinski dogodek za evropsko znanost, saj na evropski raketi ni bilo še nikoli toliko satelitov. S slovenskima satelitoma so tudi že uspešno vzpostavili prvi stik, so sporočili z mariborske univerze in Centra odličnosti Vesolje-SI, kjer so ju razvili. "To je potrditev, da na univerzi delamo dobro," je ob tem dejal rektor UM Zdravko Kačič, hkrati pa že napovedal naslednjo izstrelitev novega satelita, ki ga zdaj razvijajo.

Barjanski okarček po 10 letih znova v nekdanjem domu
30. 06. 2020 14.05V Naravnem rezervatu Iški morost po 10 letih znova živijo barjanski okarčki, ena najbolj ogroženih vrst metuljev v Evropi. Tja jih je v okviru projekta PoLJUBA uspešno prenesla Tatjana Čelik z Biološkega inštituta Jovana Hadžija ZRC SAZU. V teh dneh se iz bub izlegajo še zadnji metulji.

Karte razkrivajo nove podrobnosti o izgubljenem osmem kontinentu – Zelandiji
23. 06. 2020 09.25Pod Novo Zelandijo leži na morskem dnu osmi kontinent, Zelandija. Velik je kar pet milijonov kvadratnih kilometrov, nove karte novozelandskega raziskovalnega inštituta pa razkrivajo podrobnosti njegove geologije in topografije.

Merila za pridobitev Zoisove štipendije bi se lahko spremenila
02. 04. 2020 16.12Zaradi ukrepov za zajezitev okužb z novim koronavirusom verjetno ne bodo izvedena tudi številna šolska tekmovanja. Dosežki na teh pa so eden od pogojev za pridobitev štipendije za nadarjene dijake in študente. Zato se na ministrstvu že pripravljajo na morebitno prilagoditev pogojev za pridobitev Zoisove štipendije.

Svet pomahal turbulentnemu letu: Greta, črna luknja, razprtije in 'najdražje zdravilo'
01. 01. 2020 07.00Od podnebnih protestov do fotografije črne luknje, debate o etičnih vprašanjih, povezanih z genskim urejanjem. Leto 2019 je v veliki meri zaznamovala znanost, ob debati o "novodobnih orožjih" ni zaostajala niti tehnologija, še enkrat več pa je za veliko škandalov poskrbela politika. Videli smo vse - od politikov, ki se za nobeno ceno ne bi odpovedali stolčku, do tistih, ki radi grozijo na mednarodnem odru. Tudi 2019 pa je pustilo odprta nekatera družbena vprašanja. Od tistih, ki se nanašajo na migracije, do vprašanja rasnih odnosov.

Google uspešno preizkusil prelomno nadgradnjo superračunalnika
23. 10. 2019 20.57Google je naznanil, da mu je z nadgradnjo superračunalnika uspel kvantni preboj. 'Kvantna nadvlada' bo omogočala računanje z danes nepredstavljivimi hitrostmi. Dosežek primerjajo s prvim poletom bratov Wright leta 1903. V IBM so medtem prav zaradi dolgotrajnega razvoja takšnih naprav podvomili v Googlove navedbe.

'Ne porabljajte energije za spletne trole, ne dajajte jim kisika'
14. 04. 2019 13.58Zaspali smo, vmes pa je zagon dobila politika, ki večino pušča na cedilu. Tako Virginia Ramos Rios, znana tudi kot Vigie. Gre za žensko, ki je bila na čelu ene najbolj uspešnih in odmevnih političnih kampanj v ZDA v zadnjih letih, kampanje, ki je na politični prostor izstrelila 29-letno kongresnico Alexandrio Ocasio-Cortez. Z Virginio Ramos Rios smo se pogovarjali med njenim obiskom v Ljubljani.

Znanstveniki pokazali prvo fotografijo črne luknje
10. 04. 2019 15.23Evropska komisija je razkrila prvo fotografijo črne luknje, ki so jo posneli v projektu Event Horizon Telescope. 'Pošastna' črna luknja je trimilijonkrat večja od Zemlje, od nje pa je oddaljena 55 milijonov svetlobnih let.

Jabolko navdiha prejeli znanstveniki, ki so razvili rekordno tandemsko sončno celico
19. 12. 2018 12.54Predsednik Borut Pahor je znanstvenikom, ki so razvili rekordno tandemsko sončno celico, vročil jabolko navdiha. Kot pravi, gre pri ideji za dokaz, da se znanost in znanstveniki ne bojijo leteti preblizu Sonca. "Vrhunsko sodelovanje raziskovalcev dveh držav je zdaj navdih drugim, doma in po svetu, naj še naprej drzno iščejo rešitve, ki pomagajo ohranjati naš planet," je utemeljil svojo odločitev.

Ženska s presajeno maternico rodila deklico
05. 12. 2018 10.40Ženska, ki so ji presadili maternico pokojne darovalke, je rodila zdravo dete, so objavili raziskovalci, ki so jo spremljali. Gre za prvi tovrsten dogodek v medicinski znanosti. Ženska je sicer rodila že pred letom dni, zdaj pa so raziskovalci dosežek objavili v znanstveni reviji The Lancet.