znanstveni dokazi

Peticija, da država krije zdravljenje za otroke z redkimi boleznimi

05. 02. 2025 09.12

Za zdravljenje 8-letnega Matica, ki ima zelo hudo in uničujočo redko genetsko bolezen Duchennovo mišično distrofijo, potrebujejo še 850.000 evrov. Ob tem so v Društvu Viljem Julijan zaradi neodzivnosti države začeli zbirati podpise za peticijo, da bi država krila zdravljenje za dečka in vse druge otroke z redkimi boleznimi.

BLOG: Atkinsova dieta spreminja način, kako telo pridobiva energijo

19. 11. 2023 09.40

Atkinsova dieta, ideja zdravnika dr. Roberta C. Atkinsa v 60. letih prejšnjega stoletja, se je hitro razvila v eno najbolj prepoznanih diet z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov. Njena priljubljenost temelji na obljubah hitre izgube teže in številnih potencialnih zdravstvenih koristih. A preden se lotite prehranjevanja na takšen način, si preberite ta članek.

NYT: Posnetek, na katerega se sklicuje IDF, ni povezan z napadom na bolnišnico

25. 10. 2023 18.21

Kdo zares stoji za bombardiranjem bolnišnice v Gazi, v katerem je po podatkih palestinskih oblasti umrlo skoraj 500 ljudi? Ameriški časnik The New York Times je pod drobnogled vzel posnetek, ki ga izraelske oblasti uporabljajo za dokazovanje trditve, da niso odgovorne za številne civilne žrtve. Po njihovih ugotovitvah posnetek ne prikazuje izstrelka, ki je zadel bolnišnico. Na drugi strani je BBC bolj previden. Po mnenju strokovnjakov, ki so jih vključili v analizo, zaenkrat ni mogoče podati končne sodbe.

Članice EU zaenkrat brez stališča o podaljšanju uporabe glifosata

13. 10. 2023 07.48

Države članice EU danes niso sprejele stališča o predlogu Evropske komisije, da se dovoljenje za prodajo herbicida glifosat v EU podaljša za deset let. Novo glasovanje je predvideno v prvi polovici novembra, so zapisali na komisiji.

'Otrok, ki je gibalno aktiven, je navajen, da kdaj pa kdaj tudi izgubi'

23. 09. 2023 08.00

Otroštva novih generacij se od otroštev prejšnjih generacij razlikujejo na veliko načinov, vendar je eden od najbolj očitnih kontrastov ta, da zdaj otroci veliko več časa preživijo v zaprtih prostorih s telefoni v rokah. Razlogov za to je veliko, med njimi tudi izrazito podaljšanje časa, ki ga preživimo v stiku z elektronskimi napravami, poudarek na načrtovanih dejavnostih in dosežkih, zaskrbljenost zaradi izpostavljenosti soncu in za mnoge družine pomanjkanje varnih zunanjih prostorov za igro. Ne gre le za otroke, tudi odrasli preživijo manj časa na prostem.

Umaknili znanstveni članek, ki je trdil, da ni dokazov o podnebni krizi

26. 08. 2023 11.21

Eden največjih svetovnih znanstvenih založnikov Springer Nature je umaknil članek, v katerem so avtorji ugotavljali, da niso našli dokazov o podnebni krizi. Kot so pojasnili, članek iz leta 2022 ni bil podprt z obstoječimi dokazi, bil je pristranski in selektiven.

Vremenske vraže iz srednjega veka so danes zamenjale teorije zarote

30. 07. 2023 12.45

Zapisi o boju proti neurjem segajo vse do antične Grčije. Herod je opisal, kako barbarska ljudstva z loki in puščicami streljajo proti nevihtnim oblakom, v osmem stoletju so se proti toči začeli boriti z zvonjenjem cerkvenih zvonov, prepričani, da so nevihte plod zlobnih duhov, skupaj s protitočnimi topovi se je praksa, ki je temeljila na vražah, obdržala vse do začetka 20. stoletja. Danes so vraže zamenjale teorije zarote, h katerim se zateka čedalje več ljudi, namesto da bi sprejeli znanstvena dognanja.

WHO sladilo aspartam uvrstil med mogoče rakotvorne snovi

14. 07. 2023 10.54

Svetovna zdravstvena organizacija je priljubljeni aspartam, ki se uporablja kot nadomestek sladkorja, uvrstila med mogoče rakotvorne snovi. V sklopu novega varnostnega pregleda so namreč našli 'omejene' dokaze, ki povezujejo sladilo z nastankom raka. Dnevno sprejemljiv vnos živila za odraslo osebo je 40 mg na kilogram telesne teže.

Prostoživeče živali so v času epidemije premagovale daljše razdalje

09. 06. 2023 11.19

Štirje slovenski raziskovalci so sodelovali v mednarodni študiji, v sklopu katere so preiskovali vedenjske odzive kopenskih sesalcev v času strogih omejitev med epidemijo covida-19. Kot so ugotovili, so živali v tistem obdobju prepotovale daljše razdalje in se zadrževale bližje cestam. Rezultate analize so objavili v znanstveni reviji Science.

Homeopatija – res le sladkor in voda?

22. 10. 2022 08.00

Vse več ljudi prisega na homeopatsko zdravljenje, ki pa ga uradna akademska medicina pri nas kot del zdravniške prakse zavrača. V pravnih aktih glede homeopatije vlada precejšnja zmešnjava. Za nekatera homeopatska zdravila je na primer potreben recept, ki pa ga nihče ne more zakonito predpisati. V nekaterih državah pa homeopatijo celo pokriva zdravstveno zavarovanje. So homeopatska zdravila res zgolj sladkor in voda?

Kako bomo (pre)živeli brez ledenikov?

31. 08. 2022 10.34

Podnebna kriza uničuje svetovne ledenike. Ker se drastično hitro topijo, se s tem uničujejo ekosistemi. Švicarski ledeniki so v manj kot sto letih izgubili več kot polovico svoje prostornine, letošnje dolgo vroče poletje pa je pospešilo taljenje, kaže nova študija. Ledenike pogosto imenujemo vodni stolpi Evrope. Shranjujejo zimski sneg in ga poleti nežno izpuščajo ter tako zagotavljajo vodo za evropske reke in pridelke, pa tudi za hlajenje jedrskih elektrarn.

Obešalniki pred ameriškim veleposlaništvom v znak protesta

29. 06. 2022 18.24

Pred veleposlaništvom ZDA v Ljubljani se je zbrala skupina mladih, ki je s simbolnim protestom izrazila solidarnost do žensk, ki jim je odločitev vrhovnega sodišča ZDA omejila pravico do splava. Protestniki so med drugim opozorili, da odprava pravice do splava ne pomeni, da se ti več ne bodo dogajali, pač pa da bodo ti za ženske precej bolj nevarni. Prepoved splava namreč spodbuja črni trg in nevarne oblike prekinitve neželene nosečnosti.

ECHA znova ni ugotovila, da glifosat povzroča raka

30. 05. 2022 19.49

Herbicid glifosat ne povzroča raka pri ljudeh, vsaj glede na znanstveno mnenje, ki ga je objavila Evropska agencija za kemikalije (ECHA). Odbor agencije za oceno tveganja je ugotovil, da "razpoložljivi znanstveni dokazi ne izpolnjujejo meril za klasifikacijo glifosata kot toksičnega za specifične organe ali kot rakotvorno, mutageno oziroma reprotoksično snov.

MRI posnetki razkrili morebitne posledice prebolelega covida na naše možgane

09. 03. 2022 08.50

Znanstveniki Univerze v Oxfordu so opravili obsežno študijo, s katero so prišli do spoznanja, da okužba s koronavirusom lahko povzroči spremembe v naših možganih. Analizirali so MRI posnetke pacientov pred in po prebolelem covidu-19 ter ugotovili, da so se bolnikom, ki so preboleli covid-19, nekoliko skrčili možgani. V študiji, ki so jo objavili v znanstveni publikaciji Nature, so zapisali, da so se možgani skrčili predvsem v delu, ki je povezan z vonjem in spominom.

IPCC: Podnebnim udarcem se v nekaterih primerih ne bo več mogoče izogniti

28. 02. 2022 14.13

Skoraj polovica prebivalcev planeta je zelo ranljiva za uničujoče vplive podnebnih sprememb, je v poročilu posvaril Mednarodni panel za podnebne spremembe, ki deluje pod okriljem Združenih narodov. Strokovnjaki so v poročilu med drugim poudarili, da je priložnosti za ukrepanje vse manj. Nekateri večji vplivi so že nepopravljivi, denimo skoraj vse plitvovodne korale bodo najverjetneje propadle. Do 14 odstotkov kopenskih vrst je izpostavljenih zelo visokemu tveganju izumrtja že ob segrevanju ozračja za 1,5 stopinje Celzija.

Poslanci rešujejo vladajočo elito pred kazenskimi postopki, na žrtve pa so pozabili?

24. 01. 2022 07.46

Ogromno prahu je prejšnji teden dvignil predlog zakona o dopolnitvi Kazenskega zakonika, s katerim bi skrajšali roke za pregon kaznivih dejanj, s tem pa bi v vodo padlo več tisoč predkazenskih postopkov gospodarskega kriminala in korupcije, pa tudi drugih oblik kriminala z najhujšimi posledicami. "Predlagana sprememba zakona je škodljiva, nerazumna in neustavna. To bi pomenilo, da bi ostali neraziskani tudi številni primeri umorov, ropov, posilstev. Takšnih sprememb kazenske zakonodaje, ki nimajo nobene podlage v strokovnosti, se moramo bati. Ne moremo se znebiti občutka, da gre samo za reševanje aktualne oblasti iz kazenskih postopkov," pravi Mirjam Kline, vodja Oddelka za kazenske zadeve na Vrhovnem državnem tožilstvu. Na žrtve in oškodovance so politiki povsem pozabili.

Človeški fosili iz Etiopije najbrž starejši, kot so predvidevali doslej

16. 01. 2022 07.00

Nova analiza enih od najstarejših človeških fosilov, ki so jih odkrili doslej, je pokazala, da so po vsej verjetnosti vsaj 36.000 let starejši, kot so predvidevali znanstveniki. To pa je tudi v skladu z najnovejšimi spoznanji o začetku evolucije človeka.

Vlagatelji od Bayerja zahtevajo odškodnino zaradi Monstanta

04. 01. 2022 14.58

Vlagatelji od nemškega kemičnega in farmacevtskega koncerna Bayer na sodišču zahtevajo 2,2 milijarde evrov odškodnine zaradi izgub, ki so jih utrpeli po Bayerjevem težavnem prevzemu ameriškega podjetja Monsanto. Bayer se zaradi herbicida Roundup sooča s tožbami in več milijard dolarjev, ki so namenjene poravnavi.

WHO svari pred omikronom, v Franciji v enem dnevu potrdili več kot 208.000 okužb

29. 12. 2021 07.45

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) v novem tedenskem poročilu opozarja, da nova različica koronavirusa omikron še vedno predstavlja zelo visoko tveganje za to, da bi naraščajoče okužbe preplavile zdravstvene sisteme. V Franciji in Italiji so jih v torek potrdili največ v enem dnevu doslej, v Franciji več kot 208.000. Trend padanja okužb se je ustavil tudi v Avstriji, kjer se je število v dveh dneh več kot podvojilo, porast pa so zabeležili tudi na Hrvaškem.

Zaščita pred omikronom po poživitvenem odmerku hitro upade. Bodo države sledile Izraelu?

24. 12. 2021 13.15

Bodo po Izraelu četrti odmerek cepiva proti novemu koronavirusu uvedle tudi nekatere druge države? Ker se zaščita po cepljenju manjša, ob najnovejši različici pa naj bi upadala še veliko hitreje, o tem že razmišljata tudi Velika Britanija in Nemčija. Svetovna zdravstvena organizacija je sicer do poživitvenih odmerkov kritična, a ne zato, ker ne bi bili učinkoviti, temveč ker bi morali, kot poudarjajo, primarno najprej poskrbeti za precepljenost celotnega sveta.

31-letna Argentinka: druga oseba na svetu, ki je HIV premagala brez zdravljenja

16. 11. 2021 19.34

Zdravniki trdijo, da je 31-letna Argentinka druga oseba na svetu, ki je okužbo z virusom HIV prebolela brez zdravil s pomočjo svojega imunskega sistema. Znano je namreč, da se tovrstna okužba zdravi z zdravili, ki jih bolniki morajo redno jemati celo življenje. "To je pravi čudež človeškega imunskega sistema," pa je glede Argentinke dejala imunologinja Xu Yu z bostonskega inštituta.

'Ivermektin ni imel vpliva na preživetje bolnikov'

21. 09. 2021 06.00

Številni posamezniki predlagajo, da se zdravilo ivermektin začne uporabljati za zdravljenje covida-19. Še več, nekateri so ga tudi dobili od virov iz tujine. Čudežno zdravilo naj bi praktično izničilo smrtnost zaradi novega koronavirusa, a vse več študij dokazuje nasprotno. Slovenski infektologi so tako napisali daljše pojasnilo o učinkovitosti in uporabi tega antiparazitika, ki so jo poimenovali: Veliko hrupa za nič ali kako je ivermektin postal medijska zvezda.

Med miti in resnicami slavnih psiholoških študij človeškega konformizma in preslepljenosti

18. 09. 2021 07.00

Petdeset let nazaj ta mesec je slavni stanfordski psiholog Philip Zimbardo izvedel nevaren "eksperiment", v katerem je hotel raziskati, kako se začnejo spontano vesti navadni ljudje, ki so jim z danes na jutri pripisane vloge avtoritete (paznika) in podrejenosti (zapornika). Se bo njihova individualna osebnost takoj po družbeni redefiniciji radikalno spremenila? Je posameznik prvenstveno le prazen kozarec, ki ga (skoraj) do vrha napolni kultura?

Johnson bi raje pustil, da covid-19 'pomete po državi' kot uniči gospodarstvo

20. 07. 2021 10.39

Britanski premier Boris Johnson se je lani jeseni, ko so začele okužbe z novim koronavirusom na Otoku hitro naraščati, močno upiral zaprtju javnega življenja, saj je ocenjeval, da zaradi covida-19 načeloma umirajo le ljudje, starejši od 80 let. To in še marsikaj drugega je medijem razkril Dominic Cummings, nekdanji Johnsonov svetovalec.

Raziskava: prve okužbe z virusom sars-cov-2 že oktobra ali novembra 2019

25. 06. 2021 13.23

Prvi primeri okužbe z novim koronavirusom so se pri ljudeh na Kitajskem pojavili že v obdobju med začetkom oktobra in sredino novembra 2019, najverjetneje nekje okoli 17. novembra, je s pomočjo modeliranja podatkov ugotovila skupina britanskih znanstvenikov. Izsledke analize so objavili v znanstveni reviji PLOS Pathogens.

Znanstveniki za pomilostitev Kathleen Folbigg, obsojene umora štirih otrok

21. 03. 2021 12.51

90 znanstvenikov in zdravnikov se je podpisalo pod poziv za izpustitev Kathleen Folbigg, ki zaradi umora svojih štirih otrok trenutno prestaja 30-letno zaporno kazen. Avstralski in mednarodni strokovnjaki namreč trdijo, da so prišli do ugotovitev, ki bi lahko dokazale, da so otroci umrli naravne smrti.

'Če se opiramo na stroko, ji moramo verjeti takrat, ko zdravi infarkt, in takrat, ko cepi'

16. 03. 2021 06.00

Z novim koronavirusom se je okužilo več kot 120 milijonov ljudi, 355 milijonov se jih je cepilo. V Sloveniji se je doslej z dvema odmerkoma cepilo skoraj 84 tisoč prebivalcev, z enim pa nekaj več kot 174 tisoč. Največjo nevarnost ta hip predstavljajo nove različice virusa in odpor ljudi do cepljenja. Prav zato so ključne točne informacije, ki smo jih skozi serijo 21 člankov tokratnega projekta rubrike Dejstva - "Odpikajmo korono" zbrali, analizirali in podkrepili s strokovnimi mnenji. Pred vami je epilog ključnih vsebin, posodobljenih z novimi dognanji in vladnimi spremembami – o delovanju cepiv, njihovem bliskovitem razvoju, novih sevih, nacionalni strategiji cepljenja, o vplivu na plodnost in stranskih učinkih po cepljenju, cepilnih potnih listih in odgovorih na vprašanja, zakaj cepivom ne zaupamo.

Britanci bodo začeli preizkušati krvni test, ki lahko zazna 50 vrst raka

28. 11. 2020 12.41

Angleška državna zdravstvena služba bo v letu 2021 začela s pilotnim testiranjem krvnega testa, ki naj bi zaznal več kot 50 vrst raka. Upajo, da bi lahko takšni testi pripomogli k zgodnejšemu odkritju več vrst raka. Posledično bi bolnike začeli zdraviti prej, kar močno vpliva na potek bolezni in možnosti za preživetje. Čeprav naj bi imel test, ki so ga iz množice izbrali Britanci, velik potencial, so nekateri strokovnjaki skeptični.

Opozicija zaradi aplikacije za sledenje stikom okuženih napoveduje ustavno presojo

09. 07. 2020 07.41

DZ je potrdil nov protikoronski zakon, ki z namenom preprečevanja širjenja okužb predvideva tudi vzpostavitev in zagotavljanje delovanja aplikacije za pametne telefone, katere namen je obveščanje uporabnikov o stikih z okuženimi in osebami, ki jim je bila odrejena karantena. Ta se zdi opoziciji pretiran poseg v človekove pravice, zato že napoveduje ustavno presojo.

Velika Britanija postala država z največ smrtnimi žrtvami zaradi covida-19 v Evropi

05. 05. 2020 06.51

Od začetka izbruha koronavirusa je po vsem svetu umrlo že več kot 250.000 ljudi. Velika Britanija je s 693 novimi smrtnimi primeri postala država z največ žrtvami zaradi covida-19 v Evropi in prehitela Italijo, ki ima z 29.315 žrtvami 112 smrti manj. V Franciji so ob ponovnem testiranju brisov pacientov z gripi podobnimi simptomi odkrili primer koronavirusa iz 27. decembra lani. Številne evropske države medtem nadaljujejo postopno sproščanje ukrepov.