znanstveni članki

Napačna interpretacija: 'Cepljeni so izgubili desetletja pričakovane življenjske dobe'

16. 07. 2024 18.02

Že mogoče, da je od pandemije covida-19 minilo že kar nekaj časa, a še vedno je veliko raziskav – in lažnih trditev – o koronavirusu. Nova študija o cepljenju se zdaj predvsem po družbenih omrežjih širi skupaj z napačno razlago.

Dobitniki nagrade za izjemne znanstvene članke so si razdelili denar

04. 10. 2023 18.51

Na Univerzi v Ljubljani so že drugo leto zapored podelili nagrade in pohvale doktorja Uroša Seljaka, profesorja astronomije in fizike s kalifornijske univerze Berkley, za najboljše znanstvene članke študentk in študentov v višini 10.000 ameriških dolarjev. Letošnji finančni del nagrade so si, tako kot lani, razdelili trije izjemni študenti, ki lahko denar porabijo, kakorkoli želijo. Ob tem na ljubljanski univerzi upajo, da se bo za podobno gesto kot profesor Seljak odločilo še več slovenskih donatorjev.

Protislovja 'populizma': med zmerljivko, konceptom in politično emancipacijo

02. 07. 2022 15.54

V zadnjem desetletju je populizem postal eden najpogosteje uporabljenih pojmov, tako javno kot tudi v akademskih krogih. Zlasti po referendumu leta 2016 in brexitu ter zmagi Donalda Trumpa na ameriških volitvah so analize in raziskave populizma doživele razcvet. Od takrat so se pojavili številne knjige, članki in zborniki, ki so poskušali obravnavati fenomene populizma in populističnih politikov ter nevarnost populizma za liberalno demokracijo. Ni presenetljivo, da je beseda populizem postala beseda leta 2017 Cambridgevega slovarja. Od takrat pa vse do danes doživljamo, če je medijem in znanstveni skupnosti verjeti, pravi razcvet populistične politike. Vse bolj se zdi, da bo populistični trenutek, o katerem pišeta Chantal Mouffe in Yasha Mounk, verjetno postal populistično stoletje (Rosanvallon). Toda, kaj je sploh populizem?

Od četrtka konec zaščitnih mask v notranjosti

13. 04. 2022 06.37

Vlada je na dopisni seji določila, da obvezna uporaba zaščitnih mask ostaja le še na področju zdravstvene dejavnosti in pri tistih izvajalcih socialno-varstvene dejavnosti, ki izvajajo nastanitev. Zaščitne obrazne maske v zaprtih javnih prostorih sicer ostajajo kot priporočilo. Ob tem so določili tudi prenehanje ukrepa vzdrževanja medosebne razdalje in prenehanje ukrepa izpolnjevanja pogoja PCT v zavodih za prestajanje kazni zapora in prevzgojnih domovih. Odlok začne veljati v četrtek.

'Ivermektin ni imel vpliva na preživetje bolnikov'

21. 09. 2021 06.00

Številni posamezniki predlagajo, da se zdravilo ivermektin začne uporabljati za zdravljenje covida-19. Še več, nekateri so ga tudi dobili od virov iz tujine. Čudežno zdravilo naj bi praktično izničilo smrtnost zaradi novega koronavirusa, a vse več študij dokazuje nasprotno. Slovenski infektologi so tako napisali daljše pojasnilo o učinkovitosti in uporabi tega antiparazitika, ki so jo poimenovali: Veliko hrupa za nič ali kako je ivermektin postal medijska zvezda.

Novi rektor Univerze v Ljubljani je Gregor Majdič

21. 04. 2021 08.08

V drugem krogu rektorskih volitev za mandatno obdobje 2021–2025, ki so potekale na ljubljanski univerzi, je zmagal Gregor Majdič, profesor na veterinarski fakulteti. Med štirimi kandidati sta se v prvem krogu prejšnji teden najbolje odrezala prav Majdič in Igor Papič, ki sta tokrat zopet merila moči. Zaradi epidemioloških razmer so volitve izvedli elektronsko na vseh 26 članicah in rektoratu hkrati.

Naša znanstvenica v New Yorku: Zdrava kmečka pamet ne bo dovolj

21. 02. 2021 07.29

Pomembno 'orožje' v boju proti epidemiji covida-19 so tudi znanstvenice. O pomembnosti njihove vloge so spregovorili na letošnji skupščini ZN, na kateri je sodelovala tudi slovenska znanstvenica Polona Šafarič Tepeš, ki si želi izboljšanja položaja žensk v tej panogi. Študije kažejo, "da bo od zagovora mojega doktorata moja karierna pot v primerjavi z moškimi kolegi mnogo težja". Seveda se nisva mogli izogniti razpravi o dvomih v znanost in cepljenje. "Zdrava kmečka pamet oziroma intuicija pri razumevanju delovanja cepiv, stranskih učinkov in njihove varnosti ne bo zadostovala."

Ali Brezovnik občinam zaračunava sicer prosto dostopne dokumente?

12. 12. 2019 12.29

Kako prepletati profesuro in zasebni Inštitut za lokalno samoupravo Maribor, kamor se je steklo 4,5 milijona evrov in ki je v lasti doktorja prava, strokovnjaka za lokalno samoupravo Boštjana Brezovnika? Tudi tako, da občinam zaračuna statut, ki ga sicer lahko na spletu najdejo brezplačno. In tudi tako, da svetuje med delovnim časom na fakulteti. Je pro bono pokrajinski projekt denimo z novim uradnim glasilom pokrajin priložnost za nov zaslužek?

Kdo je profesor in šef skupine za pokrajine? Milijonar na račun občin, plagiator?

11. 12. 2019 12.33

Profesor, predavatelj in raziskovalec na štirih fakultetah, lastnik Inštituta za lokalno samoupravo Maribor, kjer je predvsem na račun občin prejel 4,5 milijona evrov, odgovorni in glavni urednik, pa nosilec raziskovalnih in aplikativnih projektov, vse to je profesor prava Boštjan Brezovnik, strokovnjak za lokalno samoupravo, ki se je zavihtel tudi na čelo strokovne skupine za pokrajine. Če ga Senat mariborske univerze ne bo habilitiral v rednega profesorja - črni madež naj bi bil predvsem domnevni plagiat izpred šestih let, bo ostal brez službe na mariborski pravni fakulteti.

Primer Karmen Erjavec: 'Ne želimo nikogar linčati, obešati, ampak samo razčistiti'

29. 09. 2017 18.35

Ne le, da senat ljubljanske univerze ni ukrepal proti Karmen Erjavec, ki je v svojih znanstvenih člankih objavljala izmišljene intervjuje s slovenskimi novinarji in uredniki, odhajajoči rektor Ivan Svetlik je šel še korak dlje. Za to in druge afere, ki so v njegovem mandatu pretresale univerzo, je obtožil medije. S primerom Erjavec se bo sicer zdaj ukvarjal novi rektor Igor Papič.

Karmen Erjavec ostaja redna profesorica, čeprav je objavljala intervjuje z novinarji in uredniki, ki jih nikoli ni opravila

28. 09. 2017 17.30

Senat ljubljanske univerze je po slabih treh letih odločil: Karmen Erjavec, ki je na Fakulteti za družbene vede med drugim poučevala tudi etiko v novinarstvu, kljub očitnim poneverbam in izmišljenim intervjujem, ki jih je objavljala v znanstvenih člankih, ostaja redna profesorica.

To so dogodki, ki so odmevali na 24ur.com in ki so pritegnili največ vaše pozornosti

06. 01. 2016 06.30

Po pregledu dogajanja na domačih tleh in v svetu je prav, da pogledamo, katere novice na 24ur.com so najbolj zaznamovale minulo leto. Izpostavljamo dogodke, ki ste jih obiskovalci 24ur.com najbolj brali, gledali in komentirali.

Kaj berejo znani Slovenci – so knjige na papirju spet 'in'?

23. 04. 2014 11.34

V 76 krajih po Sloveniji in zamejstvu bo ob svetovnem dnevu knjige in avtorskih pravic potekala prva Noč knjige. Ob tej priložnosti smo nekaj poznanih imen povprašali o njihovih bralnih navadah, najljubši knjigi in o tem, ali "klasično" branje na papirju izginja.

Pikalo: Interpelacija je bila poskus napada na javno šolstvo in maščevanje za odvzete koncesije

31. 03. 2014 11.02

Minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo je po pričakovanju uspešno prestal interpelacijo, ki jo je zoper njega vložila SDS. Za ministrovo razrešitev je glasovalo 30 poslancev, proti jih je bilo 43.