znanstveni članek

V Avstraliji prva umetna oploditev kengurujev
06. 02. 2025 12.39Raziskovalci v Avstraliji so ustvarili prvi zarodek kenguruja s pomočjo umetne oploditve. S tem prebojnim dosežkom želijo v prihodnjem desetletju prispevati k ohranitvi ogroženih vrst iz podrazreda vrečarjev, kot so tasmanski vragi, koale, vombati in oposumi, so danes sporočili raziskovalci z univerze v Queenslandu.

V Ljubljani podelili nagrade za najboljše študentske znanstvene članke
03. 10. 2024 18.27Deset tisoč ameriških dolarjev za najboljše znanstvene članke študentk ter študentov in to že tretje leto zapored. Na Univerzi v Ljubljani so že tradicionalno podelili nagrade in pohvale doktorja Uroša Seljaka, profesorja astronomije in fizike s kalifornijske Univerze Berkley, ki je tudi sam za ključen prispevek k raziskavam v kozmologiji leta 2021 prejel prestižno nagrado Univerze Yale. A namesto da bi jo obdržal zase, se je odločil, da bo finančno nagrado v višini 150 tisoč dolarjev vložil v sklad, iz katerega bodo vsako leto finančno nagrado prejeli tudi najperspektivnejši slovenski študenti.

Napačna interpretacija: 'Cepljeni so izgubili desetletja pričakovane življenjske dobe'
16. 07. 2024 18.02Že mogoče, da je od pandemije covida-19 minilo že kar nekaj časa, a še vedno je veliko raziskav – in lažnih trditev – o koronavirusu. Nova študija o cepljenju se zdaj predvsem po družbenih omrežjih širi skupaj z napačno razlago.

Bidna večkrat obiskal nevrolog. Bela hiša: Ni znakov Parkinsonove bolezni
09. 07. 2024 10.22Tiskovna predstavnica Bele hiše je zavrnila namigovanja, da se predsednik ZDA Joe Biden zdravi zaradi Parkinsonove bolezni. Ameriški mediji namreč poročajo, da je priznani nevrolog od lanskega poletja do letošnje pomladi že osemkrat obiskal predsednikovo rezidenco. Bidnov osebni zdravnik medtem trdi, da so bili obiski nevrologa del rutinskih letnih pregledov, ki pa niso pokazali, da bi predsednik imel kakršno koli nevrološko bolezen.

Prva častnica, vodja skladišč in astrofizičarka o uspehu v 'svetu moških'
08. 03. 2024 08.09Uspešnih strokovnjakinj na različnih področij je veliko, vendar pa se jih v javnosti ne izpostavlja tako pogosto, poudarja astrofizičarka Andreja Gomboc. "V preteklosti so imele ženske zelo omejen dostop. Le redke so prišle do tega, da so se lahko izobrazile in sodelovale v raziskavah," opominja. Pa je odnos do njih danes drugačen? In kako je na ostalih "tipično moških" področjih? "Včasih je na tvoji poti več padcev kot vzponov. Vendar pa takrat ne smemo obupati," pravi generalna vodja skladišč Maja Gostiljac, ki je ena redkih žensk v njeni 100-članski ekipi. Med redkimi ženskami na svojem področju pa je tudi Živa Cankar, nekdanja prva častnica na tovornih ladjah, danes pa zaposlena v upravi za pomorstvo.

V javnost prihaja še nikoli videna zasebna Darwinova knjižnica
12. 02. 2024 13.24Prvič po smrti Charlesa Darwina leta 1882 so sestavili in razkrili njegovo osupljivo knjižnico, v kateri se skrivajo številne knjige, brošure in revije, ki jih je vplivni naravoslovec citiral in bral. Ob 215. obletnici bo raziskovalna skupina izdala 300 strani dolg katalog, v katerem je zbranih 7400 naslovov in 13.000 zvezkov, ki so bili v njegovi lasti.

Pomemben korak k reševanju potreb po čisti energiji
15. 12. 2023 12.11Slovenski raziskovalci so pri študiju minerala rutila opazili, da ta material spontano cepi vodo na ione. Njihova raziskava odpira novo smer v raziskavah katalitske cepitve vode in predstavlja pomemben korak za reševanje vse večjih svetovnih potreb po čisti energiji, so sporočili z Instituta Jožef Stefan.

BLOG: Atkinsova dieta spreminja način, kako telo pridobiva energijo
19. 11. 2023 09.40Atkinsova dieta, ideja zdravnika dr. Roberta C. Atkinsa v 60. letih prejšnjega stoletja, se je hitro razvila v eno najbolj prepoznanih diet z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov. Njena priljubljenost temelji na obljubah hitre izgube teže in številnih potencialnih zdravstvenih koristih. A preden se lotite prehranjevanja na takšen način, si preberite ta članek.

Nobelova nagrada za razvoj mRNK cepiv: 'Gre za primer koristne uporabe znanosti'
02. 10. 2023 12.04Letošnja Nobelova nagrada za medicino gre v roke madžarski znanstvenici Katalin Kariko in ameriškemu znanstveniku Drewu Weissmanu za njun prispevek pri razvoju mRNK cepiv, je sporočil švedski inštitut Karolinska. Roman Jerala s Kemijskega inštituta nagrado razume kot spodbudo za nadaljnje raziskave na tem področju. Njuna odkritja je označil kot pomemben kamenček v mozaiku razvoja tehnologije, ki je pripomogla k boju proti pandemiji covida-19.

Umaknili znanstveni članek, ki je trdil, da ni dokazov o podnebni krizi
26. 08. 2023 11.21Eden največjih svetovnih znanstvenih založnikov Springer Nature je umaknil članek, v katerem so avtorji ugotavljali, da niso našli dokazov o podnebni krizi. Kot so pojasnili, članek iz leta 2022 ni bil podprt z obstoječimi dokazi, bil je pristranski in selektiven.

Lažne navedbe: 'Zaradi Sončnih neviht nas čaka kolaps svetovnega spleta'
09. 07. 2023 18.11Po družbenih omrežjih so začela krožiti lažna obvestila, da bo zaradi prihajajočih Sončnih neviht moten dostop do interneta. Različne nepreverjene informacije se pojavljajo na več spletnih straneh, znanstveniki pa mirijo, da Sonce ne more povzročiti t. i. 'internetne apokalipse'.

Segrevanje ozračja bo povzročilo obsežne izbruhe škodljivcev
25. 06. 2023 12.38Podnebne spremembe, ki so tudi plod človeških rok, bodo povzročile kaos v svetu žuželk, ugotavlja nova raziskava. Temperaturne spremembe namreč spreminjajo njihove življenjske navade, kar bo povzročilo obsežne izbruhe škodljivcev.

Prostoživeče živali so v času epidemije premagovale daljše razdalje
09. 06. 2023 11.19Štirje slovenski raziskovalci so sodelovali v mednarodni študiji, v sklopu katere so preiskovali vedenjske odzive kopenskih sesalcev v času strogih omejitev med epidemijo covida-19. Kot so ugotovili, so živali v tistem obdobju prepotovale daljše razdalje in se zadrževale bližje cestam. Rezultate analize so objavili v znanstveni reviji Science.

'Od cepiv ne bi smeli pričakovati, da bodo obvladala pandemijo': kako naprej?
15. 02. 2023 12.09Dr. Anthony Fauci, ki je bil v ZDA na čelu boja proti pandemiji novega koronavirusa, je v nedavno objavljenem raziskovalnem prispevku priznal, da je bil "znanstveni in javnozdravstveni spodrsljaj" od cepiv proti covidu-19 pričakovati, da bodo pandemijo spravila pod nadzor. Prispevek je dvignil kar nekaj prahu, a pomembno je poudariti, da ne trdi, da so cepiva neučinkovita. Bo pa po obdobju covida-19, ki je močno prizadelo ugled javnega zdravstva, politike, farmacevtske industrije in cepiv, potrebno na novo postaviti strategije, da bi preprečili še večji val nasprotovanja cepivom, ki so leta reševala življenja.

100 svetlobnih let od Zemlje kroži drugi morda naseljivi planet
11. 01. 2023 09.31Približno 100 svetlobnih let od Zemlje kroži planet z imenom TOI 700 e. Nasina misija s teleskopom TESS pa ocenjuje, da bi bil tako zelo podoben Zemlji morda primeren za naselitev.

2857 novih okužb, mikrobiologinja: Hitri testi pri omikronu niso manj zanesljivi
05. 10. 2022 10.31Po skoraj 4000 potrjenih okužbah v ponedeljek so torkove številke nižje. S 785 testi PCR in 8729 hitrimi antigenskimi testi so odkrili 2857 okužb z novim koronavirusom. Mikrobiologinja Viktorija Tomič je pojasnila, da hitri testi ob novih podrazličicah omikrona niso bistveno manj zanesljivi, večjo težavo predstavljajo napačno odvzeti brisi.

Lastnika potrta: oblasti v strahu, da bodo širili virus, usmrtile 12 psov
14. 10. 2021 12.29Zaradi naraščanja okužb s covidom-19, je vietnamski par zapustil domačo provinco in se z motorjem in 12 hišnimi ljubljenčki odpravil na pot. Čez nekaj časa sta zbolela za covidom-19, na bolniških posteljah pa sta izvedela, da so oblasti, v strahu da bodo živali širile virus, ubile vseh 12 psov. Poleg tega so usmrtili še tri pse in mačko sorodnikov, s katerimi sta potovala.

Novo odkritje: Ne zaradi ogroženosti, morske kače napadejo zaradi parjenja
21. 08. 2021 17.23Raziskovalci Organizacije za znanstvene in industrijske raziskave Commonwealtha so prišli so presenetljivih spoznanj, ki zadevajo napade morskih kač. Nekatere vrste kač sicer vsebujejo dovolj strupa, da bi z enim ugrizom ubile tri ljudi, a ugrizi so izjemno redki. Na splošno naj bi morske kače veljale za precej nežna bitja.

Uspeh slovenskih raziskovalcev: korak bližje zdravilu proti covidu-19
06. 04. 2021 19.17Raziskovalci Instituta Jožef Stefan so v sodelovanju s tujimi kolegi prispevali k napredku na področju razvoja zdravila proti bolezni covid-19. Članek z ugotovitvami njihove raziskave je bil objavljen v eni najuglednejših mednarodnih znanstvenih revij, Science. Skoraj sočasno pa je bil v reviji Nature objavljen še en prispevek naših raziskovalcev o presenetljivem odkritju, da je mogoče nestabilnosti v tekočinah odpraviti z razelektritvijo toka plina oz. uporabo plazme.

Slovenci sodelovali pri odkritju, ki pomeni preboj v boju proti superbakterijam
19. 01. 2021 21.07Mednarodna skupina raziskovalcev pod vodstvom slovenskih znanstvenikov je dosegla preboj pri zdravljenju okužb s super odpornimi bakterijami. Uspeli so namreč sintetizirati nove molekule, ki imajo izjemno močno protibakterijsko delovanje. Odkritje bo v pomoč pri razvoju učinkovitejših zdravil.

Slovenec sodeloval pri odkritju, ki bo milijonom spremenilo življenje
13. 11. 2020 12.57Izjemen dosežek, pri katerem je sodelovalo tudi slovensko znanje, bo bolnikom s sladkorno boleznijo močno olajšal življenje. Razvili so inzulin, pri katerem namesto dnevnega zadostuje že en odmerek tedensko. Pri kliničnem preizkušanju je sodeloval prof. dr. Andrej Janež z UKC Ljubljana ter si s tem prislužil objavo v najbolj ugledni medicinski reviji na svetu in jabolko navdiha iz rok predsednika Pahorja. "To je epohalen dosežek v svetovnem merilu," pravijo v njegovem uradu.

Specializanti infektologije odgovarjajo 'stroki, ki se je odločila spregovoriti resnico'
17. 09. 2020 14.03Po spletu (in predvsem na družbenih omrežjih) je zaokrožil nov posnetek zaposlenih v zdravstvu, ki na okrogli mizi razpravljajo o domnevnem zavajanju množičnih medijev, vladne skupine za covid-19, pa tudi druge stroke glede resnosti novega koronavirusa in smiselnosti ukrepov za omejitev njegovega širjenja. Specializanti infektologije, zaposleni na UKC Ljubljana, pa so se tovrstnemu širjenju informacij, ki so pogosto izvzete iz konteksta ali na trhlih temeljih, zdaj odločili narediti konec. "Odgovor podajamo v luči kolegialnosti in z dobrimi nameni, da se čim učinkoviteje razčistijo nejasnosti in omejijo strokovno nepodkovane izjave, ki lahko predvsem negativno vplivajo na laično javnost," so zapisali.

Veliki brat v času virusa: varnost proti zasebnosti
19. 04. 2020 09.41Ob pandemiji novega koronavirusa se zdi, da je svet skočil s tečajev. Države so sprejele številne ukrepe, da bi zajezile širjenje bolezni, s tem pa nam neizogibno omejile številne svoboščine, ki so se nam v demokratični družbi zdele samoumevne, recimo svobodo gibanja. Eno izmed orodij, s katerimi se nekatere države že borijo proti koronavirusu, so aplikacije za beleženje okužb. Tu pa se hitro pojavi dilema, v veliki meri odvisna od našega zaupanja v oblast – nam je bolj pomembna naša zasebnost ali javno zdravje?

Cepivo proti covidu-19, ki ga razvijajo v ZDA, kaže spodbudne rezultate
03. 04. 2020 15.59Znanstveniki z univerze v ameriškem Pittsburghu razvijajo cepivo proti covidu-19, ki po testiranju na miših kaže spodbudne rezultate. V telesu se namreč razvije tolikšna količina protiteles proti virusu SARS-CoV-2, ki bi lahko zadostovala za nevtralizacijo virusa.

Špartanska tekačica Rea Kolbl: Včasih se mi zdi, da ima dan čisto premalo ur
17. 03. 2020 06.00Slovenska ultratekačica in tekmovalka v oviratlonih Rea Kolbl je preteklo leto zaključila z naslovom svetovne prvakinje v 24-urnem teku Spartan Ultra, Ljubljančanki pa ne manjka ambicij niti za naslednje mesece. Dekle, ki je že pred leti zamenjalo svoje bivališče in se preselilo čez lužo, se te dni vneto pripravlja na novo sezono, potek katere pa je zaradi izbruha koronavirusa pod vprašajem.

Kdo je profesor in šef skupine za pokrajine? Milijonar na račun občin, plagiator?
11. 12. 2019 12.33Profesor, predavatelj in raziskovalec na štirih fakultetah, lastnik Inštituta za lokalno samoupravo Maribor, kjer je predvsem na račun občin prejel 4,5 milijona evrov, odgovorni in glavni urednik, pa nosilec raziskovalnih in aplikativnih projektov, vse to je profesor prava Boštjan Brezovnik, strokovnjak za lokalno samoupravo, ki se je zavihtel tudi na čelo strokovne skupine za pokrajine. Če ga Senat mariborske univerze ne bo habilitiral v rednega profesorja - črni madež naj bi bil predvsem domnevni plagiat izpred šestih let, bo ostal brez službe na mariborski pravni fakulteti.

Google uspešno preizkusil prelomno nadgradnjo superračunalnika
23. 10. 2019 20.57Google je naznanil, da mu je z nadgradnjo superračunalnika uspel kvantni preboj. 'Kvantna nadvlada' bo omogočala računanje z danes nepredstavljivimi hitrostmi. Dosežek primerjajo s prvim poletom bratov Wright leta 1903. V IBM so medtem prav zaradi dolgotrajnega razvoja takšnih naprav podvomili v Googlove navedbe.

Zanetil gonjo proti cepljenju, njegovo delo so zavrgli, a ne odneha: Wakefield v Splitu
08. 06. 2019 07.00Napoved, da na Hrvaško prihaja Andrew Wakefield, kontroverzni nekdanji zdravnik in aktivist proti cepljenju, je povzročila precej negodovanja v širši regiji, oglasili pa so se tudi na medicinski fakulteti v Splitu, številni pediatri in hrvaška zdravniška zbornica, kjer opozarjajo, naj ljudje "ne nasedajo lažnim informacijam, ki lahko ogrozijo življenja ljudi".

'Rekli so nam, da je nevaren toliko kot kuhinjska sol. Zdaj umiramo za rakom'
21. 05. 2019 07.38Roundup, v ZDA in širše izjemno priljubljen uničevalec plevela, v katerem je tudi nam dobro znani glifosat, je v ZDA znova na zatožni klopi. Kup tožb proti proizvajalcu je namreč po prisojeni milijardni odškodnini vse večji. Pri nas medtem z glifosatom ravno v teh dneh zatirajo plevel ob cestah, železniških progah in v kmetijstvu, nova pobuda pa zahteva njegovo takojšnjo prepoved.

Vse več dokazov, da je voda sestavljena iz dveh tekočin
03. 04. 2019 08.39Voda se od večine drugih tekočin razlikuje v več kot 60 lastnostih. Razlog za to bi bil lahko v še eni neverjetni značilnosti vode: da je sestavljena iz dveh tekočin, na kar nakazuje vse več znakov. Kot so zapisali v strokovni reviji PNAS, so kemiki iz avstrijskega Innsbrucka zdaj postavili temelje za nedvomno potrditev te teorije.