znanstveni

Gregor Majdič znova izvoljen za rektorja Univerze v Ljubljani
16. 04. 2025 17.06Aktualni rektor Univerze v Ljubljani Gregor Majdič je v drugem krogu rektorskih volitev prejel 54,48 odstotka veljavnih glasov, Irena Mlinarič-Raščan pa 45,52 odstotka. Majdič je izvoljen za rektorja za mandatno obdobje od 1. oktobra letos do 30. septembra 2029, so sporočili z ljubljanske univerze.

Globoko v morju prvič posneli orjaškega lignja
16. 04. 2025 18.15Kar 600 metrov pod gladino morja so raziskovalci po stotih letih zopet posneli kolosalnega lignja. Gre za milo rečeno orjaško vrsto, ki lahko zraste tudi do sedem metrov in tehta do pol tone.

Je neoliberalni udar strl delavske pravice?
12. 04. 2025 11.03Prostotržni paket reform, ki ga pogosto derogatorno imenujemo neoliberalizem, ima različne družbene posledice. Zniževanje obdavčitve bogatašev in omejevanje socialne države je en vidik, ki povečuje neenakosti. Drugi sestavni del neoliberalnih politik je rahljanje omejitev pri mednarodnem trgovanju, kar povečuje umore. A učinki niso zgolj negativni. Tretji obraz neoliberalizma – deregulacija – jih presenetljivo pomaga zmanjševati. Celo zahtevne mere revščine, t. i. relativna revščina, se lahko zaradi nekaterih omenjenih politik zmanjšajo.

Z genskim inženiringom oživeli izumrlega krvovolka: rešitev ali nova težava?
08. 04. 2025 16.45Ameriško biotehnološko podjetje Colossal Biosciences je sporočilo, da so s pomočjo genskega inženiringa vzgojili tri mladiče krvovolka, ki je sicer izumrl pred več kot 10.000 leti. DNK krvovolka so pridobili iz fosilov in nato na novo zapisali gensko kodo navadnega sivega volka, ki je njegov najbližji še živeči sorodnik. Mladiče so na svet spravili s pomočjo domačih psov kot nadomestnih mater. Kljub izjemnemu tehnološkemu dosežku so nekateri strokovnjaki kritični do ponovne oživitve že izumrlih živalskih vrst, predvsem zaradi vprašanj, kako se bodo take živali obnesle znotraj ekosistema, kakšno nevarnost predstavljajo za druge živali in koliko genov je potrebno spremeniti, da žival dejansko postane krvovolk.

Zalokarjeva pri obravnavi nasilnežev za znanstveni in ne ideološki pristop
09. 04. 2025 06.17Ali je preventiva, ko govorimo o nasilju med osnovnošolci, ki ga je vse več, je vse bolj brutalno in starše spravlja v obup, res rešitev za manj mladoletniške kriminalitete? Nekateri strokovnjaki opozarjajo, da je na preventivi – ob tem da je tudi kazenski zakonik zastarel, meja 14 let za kazensko odgovornost pa previsoka – storjenega premalo. A tiste, ki opozarjajo, da bi se napadalce in problematične mladoletnike primerno obravnavalo, se pogosto okarakterizira za populiste, se jim očita nepotreben preplah in ustvarjanje panike, dodajajo. Na to opozarja tudi psihoterapevtka in ravnateljica Strokovnega centra Planina Leonida Zalokar.

Upanje za tisoče žensk: po presaditvi maternice rodila malo Amy Isabel
08. 04. 2025 07.11"To je največje darilo, kar smo si ga lahko kdaj želeli," je dejala Grace Davidson po rojstvu hčerkice Amy Isabel. Maternico je 34-letnica leta 2023 prejela od svoje starejše sestre, ki že ima dva otroka. To je bil prvi tovrstni poseg, ki so ga izvedli v Združenem kraljestvu, porod pa daje upanje tisočim ženskam, ki so se rodile brez maternice.

V drugi krog rektorskih volitev na ljubljanski univerzi Majdič in Mlinarič Raščan
02. 04. 2025 18.07Aktualni rektor Gregor Majdič in Irena Mlinarič Raščan s fakultete za farmacijo se bosta pomerila za položaj rektorja Univerze v Ljubljani v drugem krogu, ki bo 16. aprila. Nobeden od kandidatov namreč ni prejel več kot 50 odstotkov veljavnih glasov. Majdič je prejel 46,91 odstotka, Mlinarič Raščan pa 32,54 odstotka glasov, so sporočili z univerze.

Tisti, ki delijo posteljo z več osebami, nič bolj potešeni, a nič manj srečni kot 'monogamneži'
29. 03. 2025 06.00Raziskovalci v novi raziskavi izpodbijajo mite o monogamiji. Ugotavljajo, da so nemonogamni ljudje v svojem ljubezenskem življenju prav tako srečni kot tisti, ki so se zaprisegli enemu partnerju. A tisti, ki so se odločili za poliamorno skupnost, niso v spolnosti nič bolj zadovoljni kot tradicionalni pari, ki posteljo delijo z enim partnerjem. To sta poglavitni ugotovitvi britanskih znanstvenikov.

Nov preboj: odkrili zdravilo, ki človeško kri spremeni v strup za komarje
27. 03. 2025 19.45Znanstveniki so eksperimentirali z zdravilom nitizinon, ki se običajno predpisuje za redke dedne bolezni in prišli do zanimive ugotovitve. Če komarji pijejo kri, ki vsebuje to učinkovino, ta zanje postane strupena. Zdravilo namreč blokira encim, s katerim presnavljajo kri, zato komarji kmalu po zaužitju takšne krvi poginejo.

Pri Loškem Potoku posneli risinjo z dvema mladičema
22. 03. 2025 13.16V okolici Loškega Potoka je bralec v objektiv ujel redek živalski prizor. Ob robu gozda so na trati skupaj posedali samica in dva odrasla mladiča.

Dr. Alja Kavčič, dr. med., med zmagovalci 11. International Medis Awards for Medical Research
15. 03. 2025 00.15Predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar je bila slavnostna govornica na slovesnosti.

Mednarodna vesoljska postaja praznuje: 150.000-krat okrog Zemlje
12. 03. 2025 13.30Mednarodna vesoljska postaja je dosegla nov mejnik – 150.000 obletov Zemlje. Od svoje umestitve v Zemljino orbito leta 1998 je prepotovala 6,4 milijarde kilometrov.

Študija: Moški z boljšo kakovostjo sperme živijo dlje
05. 03. 2025 13.08Moški z boljšo kakovostjo sperme v povprečju živijo od dve do tri leta dlje kot tisti s slabšo kakovostjo, je razvidno iz študije danskih raziskovalcev, ki so jo objavili v znanstveni reviji Human Reproduction. V študijo so med letoma 1965 in 2015 vključili skoraj 80.000 moških.

Na avtocesti v prihodnosti 110 kilometrov na uro, v delih naselij 30?
18. 02. 2025 06.00Bi lahko v prihodnosti po slovenskih avtocestah namesto 130 vozili 110 kilometrov na uro, v vseh stanovanjskih naseljih pa največ 30 kilometrov na uro? Čeprav se na prvi pogled zdi kontradiktorno, pa študije iz tujine kažejo, da se potovalni čas zaradi manj težke noge voznikov prav nič ne podaljša. Na ta račun se namreč izboljša pretočnost prometa, zmanjšajo se fantomski zastoji. Ima pa znižanje hitrosti številne pozitivne učinke tako na zdravje prebivalstva in BPD ter pomeni manj smrtnih žrtev na cestah, kažejo impresivni rezultati iz tujine. Tako razlagajo v Podnebnem svetu, kjer so pred kratkim obravnavali ta nekoliko kontroverzni predlog, ki bo morda nekoč postal družbeni konsenz, kot je danes uporaba varnostnega pasu.

Pod vodstvom slovenskih raziskovalcev na pomoč redki vrsti mačke
17. 02. 2025 08.35Kako se sporazumevajo snežni leopardi in kako lahko to pomaga pri spremljanju njihovih populacij? Snežni leopardi so najbolj ogrožene velike mačke na svetu, vendar zaradi odročnega terena, kjer živijo, še vedno slabo poznamo njihovo številčnost in obnašanje. Mednarodna ekipa pod vodstvom Biotehniške fakultete iz Ljubljane je raziskala, kako se snežni leopardi medsebojno sporazumevajo s pomočjo vonja. Nova spoznanja bodo med drugim izboljšala učinkovitost monitoringa te redke mačke.

Slovenski raziskovalci razvozlali, kakšen vonj imajo staroegipčanske mumije
14. 02. 2025 12.34Staroegipčanska mumificirana telesa imajo vonj po lesu, sladkem in začimbah ugotavlja študija, ki so jo vodili raziskovalci z ljubljanske fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo in univerzitetnega kolidža v Londonu. Gre za prvo sistematično raziskavo vonjav mumificiranih teles, kjer so uporabili elektronski nos in izurjene človeške vohalce.

Dve slovenski zdravnici med finalisti 11. International Medis Awards for Medical Research
11. 02. 2025 00.15Mednarodna strokovna komisija ocenila 251 znanstvenoraziskovalnih prispevkov iz 11 držav in izbrala 18 finalistov

Bill Gates se je med študijem na Harvardu znašel v velikih težavah
10. 02. 2025 17.23Bill Gates je kljub ogromnem uspehu v preteklosti pustil študij na Harvardu. 69-letnik je v svoji novi knjigi spominov, prvem delu trilogije, pisal tudi o težavah, s katerimi se je soočil med študijem. Filantrop je namreč obilo časa preživel v šolskem računalniškem laboratoriju, kar je pri odboru povzročilo sum, da prostorov ne uporablja zgolj za študijsko delo. Hkrati pa je pravila prekršil tudi zaradi tega, ker je na kampus pripeljal dve zunanji osebi.

V Avstraliji prva umetna oploditev kengurujev
06. 02. 2025 12.39Raziskovalci v Avstraliji so ustvarili prvi zarodek kenguruja s pomočjo umetne oploditve. S tem prebojnim dosežkom želijo v prihodnjem desetletju prispevati k ohranitvi ogroženih vrst iz podrazreda vrečarjev, kot so tasmanski vragi, koale, vombati in oposumi, so danes sporočili raziskovalci z univerze v Queenslandu.

Peticija, da država krije zdravljenje za otroke z redkimi boleznimi
05. 02. 2025 09.12Za zdravljenje 8-letnega Matica, ki ima zelo hudo in uničujočo redko genetsko bolezen Duchennovo mišično distrofijo, potrebujejo še 850.000 evrov. Ob tem so v Društvu Viljem Julijan zaradi neodzivnosti države začeli zbirati podpise za peticijo, da bi država krila zdravljenje za dečka in vse druge otroke z redkimi boleznimi.

Hči Billa Gatesa: Oče me je navdihnil, da postanem zdravnica
05. 02. 2025 09.09Bill Gates je izdal prvi del svojih spominov in ob tej priložnosti s pohvalami nista varčevali njegovi hčerki. 69-letnik se je na koncu knjige dotaknil tudi svojih otrok, ki jih ima z nekdanjo soprogo Melindo Gates, za katero je pred kratkim priznal, da obžaluje ločitev od nje. Hčerki sta svojega očeta, kakor že velikokrat prej, znova pohvalili. Prvorojenka je priznala, da jo je ravno on navdihnil za študij medicine.

V Sloveniji smrtnost risov med najnižjimi v Evropi
28. 01. 2025 10.49Slovenski raziskovalci z Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani in Zavoda za gozdove Slovenije so v sklopu vseevropske raziskave s tujimi kolegi ugotavljali, kako evrazijski risi, ki so najbolj ogrožena vrsta velikih zveri, živijo na različnih krajih po Evropi. Ugotovili so, da se risi s plenom v povprečju hranijo dva do tri dni, preživetje samic pa je za polovico večje od preživetja samcev. Podatki skoraj 700 risov, ki so jih opremili s telemetričnimi ovratnicami, so pokazali, da se Slovenija uvršča med države, kjer je preživetje odraslih risov med najvišjimi v Evropi.

Kemijski inštitut razvil nov terapevtski pristop za boj proti raku
22. 01. 2025 14.54Terapevtski pristop, ki so ga razvili raziskovalci in raziskovalke Kemijskega inštituta, z vnosom proteinov povzroča celično smrt rakavih celic in krepi imunski sistem. Uporabili so ga že v predkliničnih raziskavah na miših z melanomom, v katerih je bil učinkovit v štiridesetih odstotkih primerov, so sporočili z inštituta.

Pred petimi leti umrl prvi, od takrat (uradno) presegli sedem milijonov smrti
11. 01. 2025 07.00Mineva pet let, odkar je Kitajska sporočila, da so zaradi koronavirusa zabeležili prvo smrt. Teh je bilo pozneje ogromno, po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije več kot sedem milijonov, a žrtev naj bi bilo še veliko več. V Sloveniji je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje od marca 2020 zaradi covida-19 umrlo več kot 2800 oseb. Virus sicer še ni izkoreninjen, njegove različice še vedno krožijo med ljudmi, porast okužb pa še vedno beležimo prav v zimskih mesecih. Pa smo pet let pozneje vsaj bolje pripravljeni na morebitno novo pandemijo?

Golob: S polnopravnim članstvom v Esi omogočamo edinstvene podvige
10. 01. 2025 21.20Ponosni smo, da s polnopravnim članstvom v Evropski vesoljski agenciji (Esa) omogočamo slovenskim podjetjem in znanstvenikom edinstvene podvige tako v vesolju kot doma, je na slovesnosti dejal premier Robert Golob. Generalni direktor Ese Josef Aschbacher je današnji dan označil za dan praznovanja in ponosa.

Ponekod po Sloveniji snežinke pobelile pokrajino
14. 12. 2024 10.07Ponekod po Sloveniji so le zaplesale maloštevilne snežinke. Padavin sicer ni bilo veliko, že dopoldan bodo povsod ponehale, a kljub temu ste se ponekod prebudili v vsaj malo belo obarvano pokrajino.

Dermatologi svetujejo: Kako zaščititi svoj obraz v boju proti zimski suhosti in gubam?
13. 12. 2024 00.15Da bi koža ostala lepa, napeta in mladostna tudi v mrzlih mesecih, je ključno, da izberemo pravilno nego. In strokovnjaki se strinjajo: krema 4D Hyaluron je med najboljšimi izbirami za učinkovito vlaženje in zmanjševanje znakov staranja.

Slovenski znanstveniki sodelovali pri raziskovanju ene prvih galaksij v zgodnjem vesolju
11. 12. 2024 17.12Slovenski raziskovalci so znova dokazali, da spadajo med najboljše na svetu. Profesorica dr. Maruša Bradač, raziskovalec dr. Nicholas Martis in doktorski študent Gregor Rihtaršič s Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani so namreč sodelovali pri raziskavi, v kateri so z uporabo vesoljskega teleskopa James Webb zaznali in analizirali eno prvih galaksij v zgodnjem vesolju, imenovano Firefly Sparkle (Roj kresničk), ki jo opazujemo približno 600 milijonov let po Velikem poku. Odkritje predstavlja prelomnico v razumevanju zgodnjih faz nastanka vesolja, njihove ugotovitve pa bodo objavljene tudi v znanstveni reviji Nature.

Pri nas okoli 15.000 psihopatov: 'Upremo se jim lahko le po psihopatsko'
11. 12. 2024 06.00V Sloveniji naj bi delovalo 15.000 psihopatov, a psihopatija ostaja tabu. Psihopati lahko povzročijo resno gospodarsko škodo in motnje v delovnih okoljih. Slovenci smo v prazničnem času tako dobili še kakšno koristno božično-novoletno darilo. Pod okriljem dr. Andreje Pšeničny in dr. Leonide Zalokar se je rodil Inštitut za znanstveno proučevanje in raziskovanje psihopatije. Ključno je namreč pravočasno prepoznavanje psihopatov in njihova ustavitev, kar pa zahteva pogum in odločnost, ki ju slovenskemu narodu pogosto primanjkuje, poudarja dr. Zalokarjeva.

'Karolinina želja je preprosta: da bi po tem božiču prišli še naslednji'
09. 12. 2024 10.07Tik pred božičem pred dvema letoma je starše danes petletne Karoline doletela grozljiva novica: njuna hči ima redko gensko bolezen, ki ji bo počasi vzela vse in zelo zgodaj tudi življenje. Edino upanje je razvoj genskega zdravljenja, ki že poteka, a zbrati je treba dva milijona evrov. Do cilja zdaj manjka še 130 tisočakov in v Društvu Viljem Julijan, kjer so družini priskočili na pomoč, upajo, da ga bodo z akcijo "Božično darilo za Karolino" dosegli v prazničnem decembru.