znanstvena raziskava

Vpliv povečanih migracij na družbo – strahovi, miti in resnice
15. 03. 2025 07.00Je relativno odprta migrantska politika res eden največjih trenutnih in prihodnjih evropskih problemov? Nekateri ljudje med svojimi skrbmi omenjajo domnevni negativni vpliv povečanih migracij na kulturo in institucije liberalnih družb, zaposlenost in dohodke domačega prebivalstva, proračunsko vzdržnost države ter stopnjo kriminala.

Nova realnost odpiranja plastenk v državah Evropske unije
19. 08. 2024 19.513. julija je v veljavo vstopila evropska direktiva, ki stare zamaške prepoveduje in uvaja takšne, ki tudi po uporabi ostanejo del plastenke. To je odločitev Bruslja. In med uporabniki družbenih omrežij je poskrbela za val posmehovanja in neodobravanja, a v ozadju ukrepa je resna znanstvena raziskava, ki predvideva, da bi s tem ukrepom onesnaženje v evropskih morjih zmanjšali za desetino. Kaj pa ukrep pomeni za dobrodelne akcije zbiranja zamaškov, kakršne poznamo tudi v Sloveniji?

Dr. Jure Urbančič, dr. med., iz UKC Ljubljana med zmagovalci 10. International Medis Awards for Medical Research
11. 03. 2024 09.05Znani najboljši dosežki zdravnikov in farmacevtov iz devetih državah srednje in jugovzhodne Evrope.

Lažne navedbe: 'Zaradi Sončnih neviht nas čaka kolaps svetovnega spleta'
09. 07. 2023 18.11Po družbenih omrežjih so začela krožiti lažna obvestila, da bo zaradi prihajajočih Sončnih neviht moten dostop do interneta. Različne nepreverjene informacije se pojavljajo na več spletnih straneh, znanstveniki pa mirijo, da Sonce ne more povzročiti t. i. 'internetne apokalipse'.

10 ključnih opozorilnih znakov. In razlogi – zakaj?
03. 05. 2023 19.48Potem ko je učenec sedmega razreda med strelskim pokolom v osnovni šoli v Srbiji ubil osem učencev in varnostnika ter ranil sedem oseb, je seveda najpogosteje postavljeno vprašanje – zakaj? A na takšna vprašanja nikoli ni enostavnega odgovora, ta se vedno skriva v mešanici razlogov – od osebnih okoliščin, družinskih okoliščin, vzgoje, vrstniške skupine, šolskega okolja, odnosa družbe do reševanja težav in nasilja, zgodovine okolja, svoje pa dodajo tudi sodobne tehnologije.

10 načinov, kako dobre bakterije (probiotiki) varujejo naše zdravje
10. 11. 2022 00.15Naše črevesje ni le prebavni organ, temveč je del našega imunskega sistema, saj je odgovorno za kar 80 odstotkov naše imunosti.

Odmevna raziskava: dobro, da je domačin shranil zrna toče v zamrzovalnik
10. 10. 2022 14.16Pred dnevi smo poročali, da so slovenski znanstveniki prvi na svetu odkrili mikroplastiko v jedru zrna toče. Tokrat se je vseh deset članov raziskovalnega tima zbralo na novinarski konferenci, kjer so pojasnili, za kako pomembno odkritje gre. Kot navajajo, rezultati raziskave nakazujejo, da mikroplastika v zraku lahko prispeva k tvorbi tako velikih zrn toče. To pa bi ob nadaljevanju onesnaževanja z mikroplastiko že lahko nakazovalo trend vedno večje toče.

'Če bi mlajši od 20 nehali kaditi, bi se umrljivost zaradi raka prepolovila'
21. 08. 2022 16.49Nova študija kaže, da so kajenje in slabe prehranjevalne navade v ozadju 4,45 milijona smrti zaradi raka v letu 2019. Smrti zaradi vzrokov, ki jih je mogoče preprečiti, so se v zadnjem desetletju povečale za 20 odstotkov, zlasti zaradi rasti v državah v razvoju, opozarjajo strokovnjaki.

Pred nakupom klimatske naprave morate nujno vedeti ...
31. 05. 2022 00.15Ocenjujejo, da je na svetu kar 1,6 milijarde klimatskih naprav, a do leta 2050 naj bi se ta številka povečala še za trikrat. Ne le zaradi podnebnih sprememb in posledičnega segrevanja, temveč tudi zaradi vse pogostejšega dela od doma. Dobra novica za naš planet, dobro počutje in za naše denarnice je, da imajo najsodobnejše klimatske naprave tudi do 30 odstotkov manjšo porabo elektrike in celo senzorje gibanja, ki se izogibajo človeku v prostoru.

Imajo babice vnuke res raje kot svoje otroke?
21. 11. 2021 17.06Se vam zdi, da ima vaša mama raje vašega otroka kot vas? Ne, ni vse v vaši glavi. Nova raziskava je pokazala, da babice do svojih vnukov dejansko čutijo več čustvene empatije kot do kogar koli drugega.

Raziskava: cepljenje proti HPV učinkuje celo bolje, kot so pričakovali
04. 11. 2021 08.58Raziskava o učinkih cepljenja proti humanem papiloma virusu (HPV), ki jo je opravil britanski center za raziskovanje raka (Cancer Research), objavila pa ugledna znanstvena revija Lancet, je dala navdušujoče rezultate. Ugotovili so, da so 13 let po uvedbi cepljenja v Veliki Britaniji na dobri poti, da postane rak materničnega vratu redka bolezen.

Več kot petina Slovencev misli, da smo ljudje živeli v času dinozavrov
30. 10. 2021 12.40Raziskava Eurobarometra o splošni razgledanosti evropskih državljanov ter njihovem odnosu do znanosti in tehnologije je pokazala, da se je interes za znanost v zadnjem desetletju povečal. Anketiranci so pokazali dobro znanje o naravoslovju, geografiji in naravni zgodovini, vendar še vedno skoraj tretjina ljudi verjame, da so bili virusi narejeni v državni laboratorijih, da bi lahko vlade omejevale svobodo ljudi. Slovenija se je medtem slabo odrezala na nekaterih področjih poznavanja naravnih in znanstvenih dejstev. Kar petina Slovencev namreč misli, da smo ljudje in dinozavri nekaj časa na Zemlji živeli sočasno.

Doslej najbolj množična raziskava potrdila učinkovitost cepiv
12. 10. 2021 11.45Raziskava, v katero so v Franciji zajeli kar 22,6 milijona oseb starejših od 50 let, je pokazala, da cepljenje za več kot 90 odstotkov zmanjša tveganje za hospitalizacijo ali smrt. Potrdili so tudi, da cepljenje učinkovito ščiti pred hudim potekom bolezni in da se ta zaščita tudi po petih mesecih ni zmanjšala.

Ameriški diplomati v Nemčiji kažejo znake havanskega sindroma
20. 08. 2021 06.00Najmanj dva diplomatska predstavnika ZDA, ki sta nastanjena v Nemčiji, sta v zadnjem času poiskala zdravniško pomoč zaradi nenavadnih simptomov, ki spominjajo na tiste, o katerih so v zadnjih letih poročali njihovi diplomati v različnih državah. Ameriške oblasti zato sumijo, da gre za t. i. havanski sindrom.

Američani preiskujejo primere havanskega sindroma pri diplomatih na Dunaju
18. 07. 2021 07.45Ameriška vlada preiskuje vrsto zdravstvenih zapletov pri svojih diplomatih v avstrijski prestolnici. Več kot 20 uslužbencev je od januarja letos poročalo o simptomih, podobnih skrivnostni bolezni – t. i. havanskemu sindromu, ki so ga prvič zaznali na Kubi med letoma 2016 in 2017. Poročilo ameriške vlade je decembra lani pokazalo, da je sindrom pri diplomatih povzročilo usmerjeno mikrovalovno sevanje.

Izgorelost, prazen hladilnik, neplačani računi – kruta realnost žensk med korono
26. 05. 2021 08.38Dobro leto po izbruhu koronavirusa je jasno, da bi lahko imeli družbeni in gospodarski vidiki pandemije dolgoročne posledice na enakost spolov. Doseženi napredek je ogrožen, poleg tega pa bi lahko situacija v revščino potisnila kar 47 milijonov deklet in žensk po vsem svetu, kažejo podatki, ki jih navaja Evropski parlament.

Le dobra tretjina Slovencev si vsako noč privošči dovolj spanja
19. 03. 2021 06.54Ob svetovnem dnevu spanja so na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje opozorili, da Slovenci premalo spimo. Urejeno spanje je osnovna človekova potreba, v zadnjem letu pa so motnje spanja zaradi pandemije zelo pogoste. Dobro spanje nas ščiti pred okužbami, omogoča blažji potek bolezni in izboljša naš imunski sistem.

Spregledana odkritja: od najstarejšega materiala na Zemlji do zarodkov tiranozavra
23. 01. 2021 10.13Od odkritja najstarejšega materiala na svetu do prvih fosilnih ostankov zarodkov tiranozavra in odkritja najstarejše lobanje prednika človeka. Leto 2020 je bilo polno neverjetnih odkritij v znanosti, a (pre)mnoga so zasenčile odmevne novice leta, od pandemije do protestov in volitev v ZDA. National Geographic je zbral deset neverjetnih znanstvenih odkritij leta 2020, ki so v javnosti (pre)malo odmevala.

Havanski sindrom pri ameriških diplomatih povzročilo usmerjeno mikrovalovno sevanje
06. 12. 2020 09.54Skrivnostno bolezen, za katero so zbolevali ameriški diplomati na Kubi, je verjetno povzročilo usmerjeno mikrovalovno sevanje, ugotavlja posebno poročilo ameriške vlade. Spomnimo, da so zaposleni na veleposlaništvu v Havani v letih 2016 in 2017 poročali o izgubi sluha, ravnotežja in "kognitivni megli", bolezen je postala znana kot havanski sindrom.

Sledilnik covid-19
29. 11. 2020 07.00Ena od lepih, navdihujočih zgodb tega sicer izjemno težkega in groznega časa je zgodba o Sledilniku covid-19. Gre za projekt, ki zbira, analizira in objavlja podatke o epidemiji v Sloveniji in ki nastaja s tako imenovanim 'crowdsourcingom', množičnim prostovoljnim sodelovanjem predvsem znanstvenikov in drugih strokovnjakov.

Slovenec sodeloval pri odkritju, ki bo milijonom spremenilo življenje
13. 11. 2020 12.57Izjemen dosežek, pri katerem je sodelovalo tudi slovensko znanje, bo bolnikom s sladkorno boleznijo močno olajšal življenje. Razvili so inzulin, pri katerem namesto dnevnega zadostuje že en odmerek tedensko. Pri kliničnem preizkušanju je sodeloval prof. dr. Andrej Janež z UKC Ljubljana ter si s tem prislužil objavo v najbolj ugledni medicinski reviji na svetu in jabolko navdiha iz rok predsednika Pahorja. "To je epohalen dosežek v svetovnem merilu," pravijo v njegovem uradu.

Slovenski 19-letniki so po višini na 10. mestu, Slovenke na 13.
08. 11. 2020 19.46Raziskava, v kateri so uporabili podatke 65 milijonov otrok, je pokazala, da je med najvišjimi in najnižjimi 19-letniki kar 20 centimetrov razlike. Slovenski 19-letniki so po višini na 10. mestu, Slovenke na 13. Zlasti pomanjkanje kakovostne hrane v otroštvu vodi do zastoja v rasti in naraščanja debelosti pri otrocih.

Paralimpijci pripravljeni na nove izzive, glede Tokia optimistični
02. 11. 2020 10.02Mednarodni paralimpijski komite je konec oktobra pripravil spletne delavnice z vodji delegacij za paralimpijske igre, ki bodo naslednje leto v Tokiu. Na njih so predstavili priprave na igre in ukrepe, povezane s pandemijo covida-19. Z opravljenim delom je zadovoljen tudi vodja slovenske ekipe Boro Štrumbelj.

'Kitajci razumejo pomen skupnega dobrega in zaupajo znanosti'
29. 10. 2020 13.26Zdravstvena revija The Lancet je objavila poročilo o kitajskem spopadanju z epidemijo covida-19 in izpostavila nekaj ključnih točk, zakaj je Kitajcem uspelo življenje povrniti v normalne tirnice. V nasprotju z zahodnimi državami je Kitajska predvsem uspešno izvajala centralni nadzor nad širjenjem bolezni, prav tako je učinkovito izkoristila izjemne kadrovske, gradbene in tehnološke potenciale.

Opraševanje z milnimi mehurčki
18. 06. 2020 09.57Japonski raziskovalci so iznašli nov način za opraševanje rastlin. S pomočjo milnih mehurčkov so namreč uspeli oploditi hruško, uspešnost pa je bila enaka kot pri ročnem opraševanju. Zdaj testirajo uporabo dronov za opraševanje z milnimi mehurčki.

Odkrili zvrst snovi, ki je ni moč razumeti z obstoječo fiziko
15. 07. 2019 11.18Slovenski raziskovalci so odkrili povsem novo zvrst snovi, ki je ni možno razumeti z obstoječo fiziko. Gre za odkritje povsem nove oblike materije, saj za osnovne delce tovrstni pojavi še niso bili znani. O odkritju poroča tudi znanstvena revija Nature Materials.

Možgani prašičev 'delno preživeli' šest ur po smrti
20. 04. 2019 08.50Možgani poginulih prašičev se lahko delno oživijo še nekaj ur po tem, ko žival pogine, so razkrili ameriški znanstveniki. Tem je uspelo v možganih prašičev nekaj ur po njihovem poginu oživiti celične funkcije. Kot pravijo, to ne bo spremenilo pogleda na smrt, bo pa odkritje po vsej verjetnosti prispevalo k bolj učinkovitemu zdravljenju po srčnem napadu ali možganski kapi.

Bo denarna pomoč revnim materam spremenila razvoj možganov njihovih dojenčkov?
14. 04. 2019 13.09Vsak mesec polovica mater, vključenih v vznemirljivo raziskavo v ZDA, prejme skoraj 300 evrov. Vprašanje, na katerega si skušajo odgovoriti znanstveniki, je, ali bo bistveno večji prihodek družine, ki živi pod pragom revščine, vplival na razvoj njihovega novorojenčka.

Led na Grenlandiji od leta 2003 izginja štirikrat hitreje
22. 01. 2019 10.07Led na Grenlandiji se tali hitreje kot pričakovano, razkriva nova študija. Od leta 2003 se je hitrost izginjanja ledu povečala kar za štirikrat. Z globalnim segrevanjem izginjajo vedno večje količine ledu, kar pa prispeva k dvigu morske gladine.

Levkemija pri otrocih delno povezana s preveč čistim okoljem
23. 05. 2018 06.00Tudi vi želite svojega otroka čim bolje zaščititi pred vsako možno okužbo? Brezhibno čisti domovi, prekomerna uporaba antiseptičnih robčkov za vlaženje – neverjetna želja, da bi dojenčke zaščitili pred vsemi okužbami, delno botrujejo k nastanku najpogostejše oblike raka pri otrocih, razkriva več kot trideset let trajajoča raziskava.