znanost

Kriptomogotec s SpaceX na vesoljsko pot, ki je ni opravil še nihče

01. 04. 2025 16.53

Kitajski kriptomogotec Čun Vang je sebi in še trem raziskovalcem privoščil pregrešno drag polet, ki ga je organiziral Muskov SpaceX. Zdaj so poleteli s prvo raketo, ki je ljudi ponesla nad severni in južni pol.

Konj, tabletka, češnja ... Kakšna sporočila z emotikoni skrivajo mladi?

31. 03. 2025 05.59

Razvoj družbenih omrežij ni spremenil le sveta odraslih, povsem drugače je videti tudi odraščanje otrok. Ti prijateljstva pogosto sklepajo prek spleta, z osebami, ki jih niso še nikoli videli, prek spleta se igrajo, učijo, nakupujejo ... Prek spleta se odvija tudi precejšen del naše komunikacije, zato ni nič čudnega, da se je s tem komunikacijskim kanalom razvil tudi povsem nov jezik, ki se pogosto zapisuje v obliki emotikonov. Pa veste, uporaba katerih emotikonov pri otroku bi morala starše skrbeti?

Tisti, ki delijo posteljo z več osebami, nič bolj potešeni, a nič manj srečni kot 'monogamneži'

29. 03. 2025 06.00

Raziskovalci v novi raziskavi izpodbijajo mite o monogamiji. Ugotavljajo, da so nemonogamni ljudje v svojem ljubezenskem življenju prav tako srečni kot tisti, ki so se zaprisegli enemu partnerju. A tisti, ki so se odločili za poliamorno skupnost, niso v spolnosti nič bolj zadovoljni kot tradicionalni pari, ki posteljo delijo z enim partnerjem. To sta poglavitni ugotovitvi britanskih znanstvenikov.

Oblaki zakrivali delni Sončev mrk

29. 03. 2025 07.53

Sredi dneva je nastopil delni Sončev mrk, a njegovo opazovanje so pri nas ovirali oblaki. Vrhunec mrka je bil, gledano iz Ljubljane, ob 12.12, gledano iz Maribora pa ob 12.14. Pri opazovanju Sončevega mrka je sicer vedno treba uporabljati ustrezno zaščito za oči, sicer lahko nastanejo trajne poškodbe, opozarjajo pristojni. Naslednja priložnost pa bo šele v naslednjih letih, ko bomo v Sloveniji lahko opazovali še nekaj delnih Sončevih mrkov.

Po vrnitvi iz vesolja: sindrom napihnjenega obraza in kurjih nog

29. 03. 2025 07.04

Ste že slišali za sindrom napihnjenega obraza in kurjih nog? Z njim se pravkar spopada 59-letna astronavtka slovenskih korenin Sunita Williams, ki se je po devetih mesecih vrnila iz vesolja. Njeno telo je v tem času doživelo številne spremembe, v breztežnosti je izgubila mišično in kostno maso, pozornost javnosti je pritegnila tudi njena dolga brada, ki je videti povsem drugače kot pred misijo. Kakšne posledice na človeškem telesu povzroča dolgotrajno bivanje v vesolju in kdaj se bo Sunita znova postavila na noge?

Nov preboj: odkrili zdravilo, ki človeško kri spremeni v strup za komarje

27. 03. 2025 19.45

Znanstveniki so eksperimentirali z zdravilom nitizinon, ki se običajno predpisuje za redke dedne bolezni in prišli do zanimive ugotovitve. Če komarji pijejo kri, ki vsebuje to učinkovino, ta zanje postane strupena. Zdravilo namreč blokira encim, s katerim presnavljajo kri, zato komarji kmalu po zaužitju takšne krvi poginejo.

Satelit za vedno ugasnil: 'Mejnik za galaksijo, a žalosten dan za mnoge astronome'

27. 03. 2025 12.51

Po več kot desetletju opazovanja vesolja je satelit Gaia, ena najuspešnejših misij Evropske vesoljske agencije (Esa), za vedno ugasnil. Skupno je zbral podatke za več kot dve milijardi zvezd in drugih nebesnih teles ter omogočil nov vpogled v preteklost vesolja. Po mnenju slovenskih astrofizikov pa najpomembnejša odkritja šele prihajajo.

V soboto sredi dneva bo tudi v Sloveniji viden delni Sončev mrk

27. 03. 2025 07.35

V soboto sredi dneva bo tudi pri nas ob jasnem vremenu viden delni Sončev mrk. Luna se bo namreč znašla na sredi med Soncem in Zemljo in zakrila manjši del Sonca. Vrhunec mrka bo, gledano iz Ljubljane, ob 12.12, gledano iz Maribora pa ob 12.14. Pri opazovanju mrka je potrebna previdnost. Naslednji popolni Sončev mrk bo pri nas viden šele leta 2081.

Odkrili novo redko vrsto dinozavra: 260-kilogramski orjak z dvema krempljema

26. 03. 2025 09.19

Znanstveniki so v mongolski puščavi Gobi odkrili redko novo vrsto dinozavra z dvema krempljema. Terizinozavri so stali na zadnjih nogah in običajno imeli tri kremplje. Novo odkriti dinozaver pa je imel dva. Bil je srednje velik, težak pa je bil približno 260 kg.

Nad Slovenijo zasvetila nenavadna modra spirala

24. 03. 2025 21.16

Ob pogledu na večerno nočno nebo je lahko marsikdo nad Slovenijo opazil nenavadno modro spiralo, ki se je zelo hitro premikala po nebu. Opazili so jo na primer nad Litijo, Ljubljano, Šmarjem pri Jelšah ter tudi pri Vipavi, Ptuju, na Dolenjskem ... "Krogi so bili vedno večji, nakar so v sekundi izginili," nam je sporočil eden od bralcev, ki je uspel nenavaden nebesni pojav ujeti v svoj objektiv. Nenavaden pojav, ki spominja na spiralno galaksijo, ima sicer povsem človeško razlago. Gre za posledico izstrelitve rakete.

Prvi človek z Muskovim čipom za branje misli

24. 03. 2025 10.16

30-letni Američan Noland Arbaugh, ki ima tetraplegično cerebralno paralizo, je prva oseba, ki je prejela možganski čip Neuralink. Izdelek ameriškega nevrotehnološkega podjetja, ki ga je ustanovil Elon Musk, lahko njegove misli prevede v računalniške ukaze.

V najbolj oddaljeni nam znani galaksiji odkrili kisik in težke kovine

22. 03. 2025 20.00

Astronomi so prišli od presenetljivega odkritja. V nam najbolj oddaljeni galaksiji, kar smo jih doslej odkrili, so našli kisik in težke kovine. Galaksija je od Zemlje oddaljena 13,4 milijarde svetlobnih let, kar pomeni, da je nastala v zgodnjih dneh vesolja.

Nizozemska vabi ameriške znanstvenike, ki so ostali brez denarja

21. 03. 2025 15.44

Nizozemska vlada ustanavlja poseben sklad, iz katerega bodo financirali znanstvene raziskave in šolanje raziskovalcev. Vse odkar je v ZDA zaprisegel Donald Trump, so namreč številni ameriški znanstveniki zaradi napovedanih finančnih rezov v izobraževanje v strahu, kaj bo z njihovimi službami in raziskavami. Nizozemska si prizadeva, da bi ugledne in vrhunske znanstvenike privabila na svoje univerze.

Hrvaški učitelji stavkajo, po mnenju vlade stavka neutemeljena

19. 03. 2025 12.40

V več kot tisoč izobraževalnih ustanovah na Hrvaškem poteka stavka učiteljev. Stavko organizirajo trije šolski sindikati, ki zahtevajo višje plače za učitelje. Vlada po drugi strani vztraja, da so se plače v šolstvu v zadnjih letih znatno povišale in da je stavka neutemeljena, poročajo hrvaški mediji.

Astronavtka slovenskega rodu končno nazaj na Zemljo

18. 03. 2025 07.47

Astronavtka slovenskega rodu Sunita Williams in njen kolega Barry Wilmore sta se po več kot devetih mesecih bivanja na Mednarodni vesoljski postaji (ISS) vendarle odpravila proti Zemlji. S kapsulo sta že zapustila postajo, na Zemlji pa bosta predvidoma pristala v večernih urah, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Preverite, kako bogat je vaš besedni zaklad

16. 03. 2025 13.00

Kakšen je povprečni besedni zaklad pri Slovencih? To si prizadevajo ugotoviti raziskovalci Inštituta za slovenski jezik s pomočjo besedne igre Besedomat. K igranju spletne igre vabijo čim več ljudi, rezultati raziskave pa bodo uporabni v medicini, denimo pri obravnavi možganskih poškodb ali zgodnjemu prepoznavanju demence.

'Reševalna misija' izstreljena: Sunita in Butch se vračata domov

15. 03. 2025 09.17

Sunita Williams, astronavtka s slovenskimi koreninami, in njen kolega Butch Wilmore bi morala na Mednarodni vesoljski postaji ostati le dober teden, a sta naposled tam obtičala kar devet mesecev. Njuna vesoljska odisejada se zdaj zaključuje. Ponoči je namreč proti njima uspešno poletela misija Crew 10; plovilo Dragon je v vesolje popeljalo štiri astronavte, ki bodo nadomestili dvojico, ki trenutno skrbi za raziskave in delovanje vesoljske postaje.

Drama z Dramo, kaj pa NUK 2?

15. 03. 2025 07.47

Skoraj 100 milijonov evrov vredna gradnja NUK 2 in 60-milijonska prenova ljubljanske Drame. Gre za pomembnejša kulturna infrastrukturna projekta zadnjih desetletij. Pa bosta tudi uresničena? Gradnja NUK 2 naj bi se - skoraj 40 let od prvih idej - vendarle začela še letos. Medtem ko nujna prenova osrednjega državnega gledališča zaradi spora s sosedi že več kot dve leti stoji. Drama pa za najem nadomestnih prostorov na obrobju prestolnice plačuje 71 tisoč evrov na mesec. Kje se torej zapleta? Zakaj traja leta, celo desetletja, da se tako pomembni projekti, kot sta Drama in NUK 2, premaknejo z mrtve točke? O tem nocoj rubriki 24UR Inšpektor.

Vpliv povečanih migracij na družbo – strahovi, miti in resnice

15. 03. 2025 07.00

Je relativno odprta migrantska politika res eden največjih trenutnih in prihodnjih evropskih problemov? Nekateri ljudje med svojimi skrbmi omenjajo domnevni negativni vpliv povečanih migracij na kulturo in institucije liberalnih družb, zaposlenost in dohodke domačega prebivalstva, proračunsko vzdržnost države ter stopnjo kriminala.

Dr. Alja Kavčič, dr. med., med zmagovalci 11. International Medis Awards for Medical Research

15. 03. 2025 00.15

Predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar je bila slavnostna govornica na slovesnosti.

Astronavtka s slovenskimi koreninami se vrača – prihaja nadomestna ekipa

14. 03. 2025 20.02

Proti Mednarodni vesoljski postaji bo po več težavah in zamudah z raketo SpaceX poletelo plovilo Crew Dragon. Misijo Crew-10 sestavlja štiričlanska posadka, ki bo v vesolju predvidoma preživela naslednjih šest mesecev. Na Mednarodni vesoljski postaji pa bo četverica nadomestila tam obtičala astronavta. Astronavt Butch Wilmore in astronavtka s slovenskimi koreninami Suni Williams sta v vesolju že devet mesecev.

Lani višji dvig gladine morja od pričakovanega

14. 03. 2025 10.42

Gladina morja se je lani dvignila za 0,59 centimetra, kar je precej nad pričakovanim dvigom 0,43 centimetra, je v četrtek opozorila ameriška vesoljska agencija Nasa. Višji dvig gladine morja je po oceni Nase posledica nenadnega povečanja ogrevanja oceanov v kombinaciji s taljenjem ledu na kopnem.

Asteroid na poti k nam: kaj, če nas zadane?

13. 03. 2025 18.43

Znanstveniki po svetu se ukvarjajo s spremljanjem in obrambo pred asteroidi. Proti Zemlji leti večji asteroid. Kaj bi se zgodilo, če bi nas zadel? Leta 1908 je na ozemlje Slovenije padel prvi znan meteorit. Zadel je vas Avče v dolini Soče.

Znova preložili vrnitev Sunite Williams z ISS na Zemljo

13. 03. 2025 06.29

Zasebno vesoljsko podjetje milijarderja Elona Muska SpaceX je v sredo znova preložilo načrtovano izstrelitev rakete, s katero naj bi se z Mednarodne vesoljske postaje na Zemljo po devetih mesecih vrnila astronavta Sunita Williams in Barry Wilmore, poročajo ameriški mediji.

V Sloveniji čez dve leti Center za tehnologije genske in celične terapije

12. 03. 2025 18.42

Novi prostori Centra za tehnologije genske in celične terapije bodo predvidoma zgrajeni do konca leta 2027, povsem pa naj bi zaživeli do konca leta 2029, je ob obisku premierja Roberta Goloba na Kemijskem inštitutu dejala vodja centra Mojca Benčina. Golob verjame, da bo inštitut z novim centrom zadržal vodilno vlogo na področju genskih raziskav.

Kitajci predstavili Manus: 'pametnejši' in zmogljivejši kot DeepSeek in ChatGPT

11. 03. 2025 11.10

Na področju umetne inteligence je pozornost pritegnilo še eno novo orodje, ki ga je tako kot januarja predstavljeni DeepSeek razvil razmeroma neznan kitajski startup. Manus, ki je v trenutni fazi na voljo samo povabljenim uporabnikom, naj bi predstavljal nadgradnjo klepetalnih robotov in bil s tem še zmogljivejši.

Velik uspeh hčere Anžeta Kopitarja: 'Ne bi mogli biti bolj ponosni'

10. 03. 2025 18.37

Hči Anžeta Kopitarja je dosegla velik uspeh. Uvrstila se je namreč na ameriško državno tekmovanje v umetnostnem drsanju. "Morda ne vem vedno, kaj se dogaja, a vem eno stvar – rada imam svoje otroke in obožujem, ko imajo radi to, kar počnejo," je na Instagramu ob tem zapisala njena mama Ines Kopitar, ki je še dodala, da na Nežo ne bi mogli biti bolj ponosni.

Želijo oživiti izumrle vrste: ustvarili 'mamut miške', načrtujejo 'mamut slone'

09. 03. 2025 16.43

Podjetje Colossal Biosciences je leta 2021 razkrilo načrte za oživitev volnatega mamuta in ptice dodo, kar je pritegnilo vlagatelje in kritike. Zdaj so ustvarili gensko modificirane miši s posebno lastnostjo volnatega mamuta – dolgo dlako. Njihov naslednji korak pa je genska modifikacija azijskih slonov, ki bi jim vgradili lastnosti volnatega mamuta.

V ZDA protesti zaradi ukinjanja financiranja znanosti

08. 03. 2025 13.26

V okoli 30 ameriških mestih so v petek potekali protesti znanstvenikov, raziskovalcev, zdravnikov, bolnikov in drugih, ki so izražali nasprotovanje ukinjanju sredstev za znanost in raziskave. V prestolnici Washington se je v znak kljubovanja odločitvam vlade predsednika Donalda Trumpa zbralo več tisoč ljudi.

Spalna apneja: V Sloveniji kmalu nova metoda zdravljenja?

08. 03. 2025 06.00

Bo slovenskim bolnikom s spalno apnejo - motnjo dihanja med spanjem - res že kmalu na voljo nova metoda zdravljenja? Gre za čip, ki s stimulacijo podjezičnega živca odpira dihalne poti. Obstruktivno spalno apnejo, ki je najpogostejša, ima pri nas približno 150.000 odraslih, zdravljenih pa je le okoli desetina. Zaradi zapore žrela nekateri bolniki nehajo dihati tudi po 50, 70-krat na uro, lovijo sapo, se dušijo. Spalna apneja je pogostejša pri moških, pomemben dejavnik tveganja je debelost, vodi pa v utrujenost, težave s koncentracijo, tudi motnje srčnega ritma, celo kap in infarkt.