znakovni

V Planici letos med prostovoljci tudi osebe z invalidnostjo

07. 04. 2025 00.15

Planica znova dokazuje, da je več kot prizorišče športnih presežkov – je prostor, kjer lahko vsak doživi vrhunsko vzdušje in soustvarja nepozabno dogajanje. Dogodek letos zaznamuje več pomembnih novosti, ki še krepijo prizadevanja za večjo dostopnost in vključevanje vseh, tako obiskovalcev kot tistih, ki v Planici aktivno delujejo. Med njimi izstopa dejstvo, da kar 10 % prostovoljcev predstavljajo osebe z invalidnostjo, ki so se dogodku, ob podpori družbe Mastercard, pridružile prek platforme SharePlanica. Ob tem so tekme letos tudi prvič tolmačene v slovenski znakovni jezik, kar je pomemben korak k večji dostopnosti za gluhe obiskovalce.

V vključenosti je ključ

11. 03. 2025 00.15

Eksperiment, ki razkriva resničnost sveta tišine.

Spremembe v šolstvu: BDP bo določal financiranje vzgoje in izobraževanja

13. 02. 2025 15.36

Predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja prinaša financiranje razvoja in investicij v izobraževanje, vezano na BDP. Hkrati novela uvaja tudi soglasje ministra k imenovanju ravnatelja in možnost, da minister ravnatelja pod zakonsko določenimi pogoji razreši. Omejuje pa nekatere pristojnosti svetov zavodov.

Prepoznate moč svojih besed?

29. 11. 2024 00.15

Nova iniciativa prispevajkretnjo.si, ki jo je Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije razvila v sodelovanju z družbo Mastercard, prinaša priložnost za bogatenje slovenskega znakovnega jezika z novimi kretnjami, vključno s prvim slovenskim finančnim slovarjem za gluhe.

Pogovor o pomebnih rečeh – brez glasu

15. 11. 2024 20.46

Na Filozofski fakulteti v Ljubljani so se pogovarjali o pomembnih rečeh, a brez glasu. Zbrali so se tisti, ki govorijo s kretnjami. Ob dnevu slovenskega znakovnega jezika so opozorili, zakaj je tega treba razvijati in skrbeti zanj. Je zaklad naše kulture. In lep način, kako vsem sporočiti: Rad te imam.

Top v zraku, hudournik na nebu in filmska zvezda med tanki

16. 09. 2024 14.30

Že pogled na nabito polno parkirišče in množica obiskovalcev pred vhodom sta v nedeljo dala vedeti, da se v Parku vojaške zgodovine Pivka dogaja nekaj posebnega. Ob vstopu pa – policisti, vojaki, gasilci, pripadniki civilne zaščite, konji in psi. Vozila, orožje, tanki, roboti. Pokanje in streljanje, hrumenje in brnenje, dimna zavesa, preleti letal, pristanek helikopterja ... Tretji dan ZgodoVikenda, prireditve ob zaključku sezone, je navdušil starejše, najmlajše pa pustil odprtih ust.

Pogled s palube in v notranjost mogočne 'stoenajstke'

14. 09. 2024 07.33

Novembra 2021 smo Slovenci napeto opazovali, kako so 40-tonsko 'stoenajstko', najstarejši in največji policijski čoln P-111, po 26 letih uporabe upokojili in ga s "prevozom stoletja" pospremili v zasluženi pokoj – svoj poslednji pristan je našel v Parku vojaške zgodovine Pivka. Ne samo, da so tam plovilo rešili pred razrezom, v zadnjem letu so ga restavrirali do te mere, da lahko obiskovalcem omogočijo, da se povzpnejo nanj in si ogledajo njegovo notranjost. Slovesna otvoritev bo na t. i. ZgodoVikendu, ki obiskovalcem ponuja še marsikaj.

Planinci invalidi osvojili 4164 metrov visoki Breithorn

05. 08. 2024 15.41

Prejšnji ponedeljek se je 19 planincev invalidov s spremljevalci povzpelo na 4164 metrov visok zahodni vrh Breithorna. Med udeleženci so bili slepi, slabovidni, gluhi, gibalno ovirani, nevrorazlični in invalidi. S svojim podvigom so dokazali, da vztrajnost, volja in medsebojna pomoč vodijo visoko, so poudarili na Planinski zvezi Slovenije.

Reforma osnovnega šolstva: obvezen NPZ, spremembe podaljšanega bivanja in varstva

21. 01. 2024 09.49

Poslanci bodo na mize kmalu dobili predlog sprememb v osnovnem šolstvu, ki jih je pripravilo Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje. Vlada v grobem načrtuje spremembe šolanja na domu, izobraževanja učencev s posebnimi potrebami, v 1. razred uvaja obvezni tuji jezik, prav tako uvaja slovenski znakovni jezik in jezik gluhoslepih. Poleg tega prenavlja razširjeni program osnovne šole. To poenostavljeno pomeni, da spreminja koncept jutranjega varstva in podaljšanega bivanja. V 3., 6. in 9. razred pa (spet) uvaja obvezna nacionalna preverjanja znanja. Ravno zadnji dve napovedani spremembi sprožata največ pomislekov in vprašanj.

Endrick: Starša sta stradala, da sem jaz lahko jedel in se razvijal

20. 12. 2023 06.00

17-letni brazilski napadalec Endrick si je pred dnevi ogledal obračun med Real Madridom in Villarealom ter spoznal svoje bodoče soigralce. Talentirani nogometaš, ki je bil pred letom dni blizu podpisa pogodbe s Chelseajem, se bo v Madrid preselil julija 2024, ko bo dopolnil 18 let. Kako pa je prišlo do tega, da so galaktiki za mladeniča odšteli 35 milijonov evrov?

Estonka na kolesu postavila rekord in zbirala denar za gluhe

05. 11. 2023 20.30

Gluhost je nevidna invalidnost in težave se pogosto pokažejo šele, ko se začne komunikacija. Pogosto ljudje ne vedo, kako se odzvati, ko ugotovijo, da imajo pred seboj gluhega človeka. O teh in drugih težavah gluhih ljudi je v zadnjih tednih ozaveščala Jelena. In to na prav poseben način – z dostavljanjem hrane na dom. Pri tem pa je postavila svojevrsten rekord, saj je postala prva dostavljavka, ki je hrano dostavljala kar v 22 krajih po Sloveniji. Cilj pa je bil zbrati čim več denarja za dobrodelne namene.

Vplivneža PewDiePie in Marzia sta se razveselila prvega otroka

13. 07. 2023 16.11

Youtuber PewDiePie in njegova žena Marzia sta se razveselila prvega skupnega otroka. Par je veselo novico sporočil v skupni objavi na družbenem omrežju Instagram, ob fotografiji, na kateri je mlada družina, pa sta pripisala, da je dojenček na svet prijokal 11. julija, starša pa sta mu nadela ime Björn.

Od države terjajo opravičilo in odškodnino zaradi dolgoletne diskriminacije

08. 06. 2023 13.14

Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije bo v prihodnjih tednih na državno odvetništvo vložila zahtevek, s katerim bodo od države terjali opravičilo in odškodnino zaradi dolgoletne diskriminacije gluhih in prepovedi uporabe znakovnega jezika v šolah v preteklosti.

Kateri ukrepi od ponedeljka ostajajo v veljavi?

20. 02. 2022 11.11

Večina ukrepov za omejevanje širjenja novega koronavirusa od ponedeljka več ne bo veljala, nekateri pa vseeno ostajajo. Tako bo še vedno treba izpolnjevati PCT-pogoj zaposlenim in obiskovalcem zdravstvenih ustanov, socialno-varstvenih zavodov ter zaporov. Ostaja tudi razkuževanje rok ob vstopu v zaprt javni prostor, prav tako bo v zaprtih javnih prostorih, v javnem prometu in kabinskih žičnicah obvezna zaščitna maska.

Pajek, ki je lezel po zdravstveni ministrici, prekinil novinarsko konferenco

17. 12. 2021 08.46

Kako mirna zna ostati v neprijetnih situacijah, je zdravstvena ministrica v avstralskem Queenslandu dokazala na nedavni novinarski konferenci o covidu-19, ko so jo zbrani novinarji opozorili, da po njej leze ogromen pajek. Medtem ko so se drugi ukvarjali s tem, da bi ga odstranili, je ona mirno čakala in se šalila. Prosila jih je samo, naj ji povejo, če se bo približal njenemu obrazu.

Pred poslanci debirokratizacija in avdiovizualne medijske storitve

15. 12. 2021 14.52

V nadaljevanju seje DZ so med drugim obravnavali predlog zakona o debirokratizaciji, novelo zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah ter novelo zakona o postopnem zapiranju Rudnika Trbovlje-Hrastnik in razvojnem prestrukturiranju regije. Glede predlaganih rešitev za debirokratizacijo so poslanci razdeljeni, zlasti pri predlaganem elektronskem vročanju in vzpostavitvi Uradnega registra RS. Predlogu novele o medijskih storitvah so poslanske skupine večinoma naklonjene, predlog zakona o ravnanju z odpadki pa je končal pot v državnem zboru.

Ževža: Kljub oviram in padcem verjamem vase in uresničujem sanje

23. 11. 2021 13.45

Raper Matevž Andročec, ki ustvarja pod umetniškim imenom Ževža, je svoj avtorski komad "Verjemi vase" premierno predstavil v polfinalni oddaji šova Slovenija ima talent. 30-letni glasbenik predstavlja svoj veliki projekt Verjemi vase, ob tej priložnosti nam je med drugim zaupal, kako se je začelo sodelovanje z Zvezo društev gluhih in naglušnih Slovenije ter kako vidi rap sceno v Sloveniji.

Ob dnevu slovenskega znakovnega jezika želja po vključujoči družbi

14. 11. 2021 15.11

Ob dnevu slovenskega znakovnega jezika si v Zvezi društev gluhih in naglušnih Slovenije želijo vključujoče družbe oz. dostopnost na vseh področjih življenja. Slovenski znakovni jezik trenutno obsega le okrog 21.000 kretenj, kar je premalo za vključenost gluhih v vse sfere družbe, so zapisali v sporočilu za javnost.

Maske med poukom obvezne za vse učence, tudi najmlajše

07. 11. 2021 13.22

Med novimi ukrepi, ki stopajo v veljavo, je tudi obvezno nošenje mask v šolah, in sicer za vse učence, tudi za prvo triado. Pri tem je treba upoštevati še, da maske iz blaga niso več dovoljene, otroci morajo torej nositi kirurške maske ali maske FFP2. V združenju ravnateljev pa med tem pričakujejo težave pri samotestiranju. Kot pravijo, imajo občutek, da so jih "ponovno potisnili v prvo bojno linijo," kjer da ne bodo imeli podpore. Katere pa so izjeme in za koga nošenje mask ni obvezno?

Si predstavljate življenje v popolni tišini?

22. 09. 2021 19.19

Težko si je predstavljati življenje v popolni tišini. Kakšni bi bili športni dogodki brez glasnega navijanja, v katerem ritmu bi plesali, če glasbe ne bi slišali? Če ne bi slišali glasu svojih staršev, svojih otrok ... Smo v mednarodnem tednu gluhih in leta 1931, pred okroglimi devetdesetimi leti, se je nekaj posameznikov združilo v prvem slovenskem društvu gluhonemih in se začelo boriti za boljše pogoje za svoje življenje. Daleč smo od zavezovanja rok za hrbet, da ne bi uporabljali znakovnega jezika. Danes jim ta omogoča izobraževanje, a vseeno se morajo za svoje pravice vsakodnevno boriti.

Slovenija postala prva država, ki je v ustavo vključila jezik gluhoslepih

04. 06. 2021 06.34

Poslanci so osmi dan po sprejetju soglasno tudi razglasili ustavni zakon, po katerem se ustava dopolnjuje s pravico do uporabe in razvoja slovenskega znakovnega jezika. Določa pa tudi, da svobodno uporabo in razvoj jezika gluhoslepih ureja zakon. V veliki dvorani DZ so razglasitev slovesno obeležili in današnji dan označili za zgodovinskega.

'Večina od nas si ne more predstavljati, kakšna frustracija je biti v izolaciji gluhote'

04. 06. 2021 12.27

Slovenija je v ustavo vpisala zakon o uporabi slovenskega znakovnega jezika. Kako bo to popravilo krivice in neenakosti gluhih Slovencev, predstavi dokumentarni film Jezik enakopravnosti, ki si ga lahko ogledate na VOYO. "Film 'Jezik enakopravnosti' je zrcalo družbe in povabilo, da se Slovenci končno odločimo postaviti na stran šibkejših, tistih, ki si s svojim glasom ne morejo izboriti enakih možnosti, kot jih ima večina nas," je povedal režiser filma Marko Kumer – Murč.

Koncert s tolmačem znakovnega jezika: prva ga je lani priredila Tanja Žagar

03. 06. 2021 20.06

Nina Pušlar je na svojem koncertu nastopila s tolmačko znakovnega jezika. Pri nas je to zelo redko. Lani marca je imela Tanja Žagar pri nas prvič v zgodovini koncert z dvema tolmačema, ki sta pesmi prevajala v znakovni jezik. Med občinstvom pa so v celotni izkušnji uživali številni gluhi in naglušni.

Nina Pušlar popularno glasbo približala gluhim in naglušnim

03. 06. 2021 20.06

Prihaja zelo pomemben dan za gluhe in naglušne. Državni zbor bo namreč v naslednjih dneh razglasil vpis slovenskega znakovnega jezika v Ustavo. Ob tej priložnosti je z njimi združila moči Nina Pušlar in nastala je nova pesem s posebnim sporočilom.

Pravica do uporabe in razvoja slovenskega znakovnega jezika odslej tudi v ustavi

27. 05. 2021 15.50

Poslanci so z 78 glasovi ZA in brez glasu proti sprejeli ustavni zakon, po katerem bo naša ustava dopolnjena s pravico do uporabe in razvoja znakovnega jezika. V Sloveniji je približno 1500 gluhih in približno 100 gluhoslepih oseb, ki uporabljajo slovenski znakovni jezik. Slovenija je tako s sprejetjem ustavnega zakona po Avstriji, Finski, Madžarski in Portugalski peta država v Evropi, ki ureja znakovni jezik v svoji ustavi.

Slovenka leta 2020 je Natalija Spark

29. 03. 2021 21.49

Bralke in bralce revije Zarja Jana so med 12 navdihujočimi ženskami izbrali tolmačko slovenskega znakovnega jezika in psihoterapevtko Natalijo Spark.

'S spremembo ustave bodo gluhoslepi enakopravni člani družbe'

23. 02. 2021 11.33

Ustavna komisija DZ je brez glasu proti za obravnavo na seji DZ pripravila predlog stališča o osnutku ustavnega zakona za vpis znakovnega jezika v ustavo. Pripravila ga je na podlagi spremenjenega predloga strokovne skupine komisije, ki pa se je spremenil le redakcijsko, ne pa tudi vsebinsko.

Od srede naprej v vseh regijah veljajo milejši ukrepi nošenja zaščitnih mask na javnih krajih

14. 12. 2020 18.07

Ministrstvo za zdravje je sporočilo, da je od srede v vseh regijah zaščitna maska na prostem obvezna le, če ni mogoče zagotoviti najmanj dvometrske medosebne razdalje. Do sedaj je sicer veljalo, da je uporaba zaščitne maske na odprtih javnih krajih oziroma prostorih obvezna le v statističnih regijah, v katerih število na novo okuženih v zadnjih 14 dneh presega 140 na 100.000 prebivalcev.

Polžev vsadek: medicinski čudež, ki gluhim omogoča, da slišijo

13. 11. 2020 18.22

Polžev vsadek ima tudi 12-letna Isabela, ki se pri Niki Zorjan uči solopetja, njen oče pa je kot tolmač nastopil v oddaji Zvezde plešejo. Deklica sicer prihaja iz družine, kjer imajo vsi okvaro sluha. A zakaj nekateri starši gluhih ta čudež medicine zavračajo?

Prepovedano zbiranje nad 10 ljudi, Hojs o strožjem nadzoru 'petkovih kolesarjev'

08. 10. 2020 06.30

Vlada je na seji sprejela dodatne ukrepe za omejitev širjenja novega koronavirusa: zbiranje nad 10 ljudi ne bo več dovoljeno, je na novinarski konferenci povedal notranji minister Aleš Hojs. Napovedal je tudi, da bo policija veliko strožja pri izvajanju nadzora nad spoštovanjem odloka, pri tem pa izpostavil petkove proteste. Državni sekretar MGRT Simon Zajc pa je povedal, da bo strežba v lokalih dovoljena samo sedečim gostom, omejeno bo pa tudi število ljudi v trgovinah, bankah, poštah in lekarnah – ena oseba na 20 kvadratnih metrov.