znaki življenja

Znamenitosti zažarele v modri barvi

11. 04. 2025 19.48

Tromostovje, mariborski grad, Vojkova koča na Nanosu, dvorec Lanthieri v Vipavi in kozolci v Deželi kozolcev. To je le nekaj znamenitosti, ki so zažarele v modri svetlobi. Na ta način želijo izkazati podporo ljudem, ki živijo s Parkinsonovo boleznijo, ter povečati prepoznavnost in razumevanje te nevrološke bolezni. Sporočilo je jasno: niste sami.

Beneški filmski festival bo za življenjsko delo nagradil Wernerja Herzoga

08. 04. 2025 21.02

Na letošnjem mednarodnem filmskem festivalu v Benetkah bodo zlatega leva za življenjsko delo podelili nemškemu filmskemu režiserju Wernerju Herzogu, so sporočili organizatorji. Na festivalu so režiserja, ki je že prejel več nagrad, označili za velikega inovatorja nove nemške kinematografije.

'Vsaka nenadna sprememba v vedenju nam govori, da se z otrokom nekaj dogaja'

17. 03. 2025 16.22

Na eni od slovenskih srednjih šol se je zgodil poskus samomora. V isti regiji so v zadnjem obdobju obravnavali še en podoben primer, je potrdila Policija. Klinična psihologinja poudarja, da so stiske mladostnikov v obdobju adolescence pogoste in v nekaterih primerih zelo izrazite, ključno pa je, da pravočasno poiščejo pomoč. Na spremembe v vedenju morajo biti pozorni tudi starši. "Vsaka nenadna ali bolj intenzivna sprememba v vedenju otroka nam govori o tem, da se z njim nekaj dogaja, kar ne obvladuje dobro," pojasnjuje dr. Mateja Hudoklin.

Oboževalci zaskrbljeni nad shujšano Ariano Grande: Žalostno jo je gledati

21. 02. 2025 12.58

Na spletu so zaokrožile nove fotografije pevke in igralke Ariane Grande, kmalu pa so se na družbenih omrežjih pojavili zaskrbljeni komentarji njenih zvestih oboževalcev, ki so izpostavili, da je zvezdnica izjemno suha. 31-letnica se sicer z odzivi na shujšano postavo sooča že nekaj časa, vztrajno pa zatrjuje, da je z njo vse v redu, nekaj kilogramov pa je izgubila zaradi stresa med snemanjem muzikala Žlehtnoba.

Po 50 letih veliki preboj v zdravljenju astme?

28. 11. 2024 11.51

Raziskovalci z londonske univerze King's College so optimistični po preizkusih učinkov novega načina zdravljenja astmatičnih napadov. Uvodne raziskave kažejo, da terapije z vrsto monoklonskega protitelesa bistveno bolj pomagajo bolnikom z astmo in kronično obstruktivno pljučno boleznijo (KOPB) kot steroidi.

'Avto peljemo na servis, ko je pri nas kaj narobe, pa mislimo, bo že'

02. 11. 2024 07.00

Začel se je november, v katerem je v ospredju ozaveščanje o pomenu zdravja moških, predvsem v smeri preventive in zgodnjega odkrivanja raka. Prepoznavni, zaščitni znak mednarodnega gibanja Movember so brki, ki naj bi si jih moški pustili rasti v tem mesecu.

Zakaj navadna krema za obraz škoduje koži?

02. 11. 2024 00.15

Mnogi nismo prepričani, kako se razlikujeta krema proti gubam in navadna krema za obraz. Tukaj je enostaven način, da ugotovite, kaj je najboljše za vas.

Hudo trpljenje mucke, ki so ji dali človeško zdravilo. 'Dori je mali čudež'

07. 09. 2024 07.00

Uporabnike družbenih omrežij je minuli teden ganila zgodba male mucke Dori. Kosmatinko so namreč v zavetišče prinesli s hudimi nevrološkimi napadi, ki jih je povzročila zastrupitev. "Muci je lastnica dala zdravilo Daleron, ki ima učinkovino paracetamol, ki je še posebej za mačke izredno toksičen. Večina takšnih primerov se konča smrtno," so nam povedali v zavetišču Mačja hiša, kjer so sicer nemudoma začeli s terapijo, mucka, ki so jo poimenovali Dori, pa je pokazala, da je prava mala borka. Pet dni kasneje se namreč že sama postavi na tačke in sama uživa hrano.

Skoraj 100-krat zlorabljena: mož jo je omamil, drugi so jo nato posilili

06. 09. 2024 11.18

72-letna Gisèle Pélicot pravi, da so ji policisti rešili življenje. Ti so namreč po tem, ko so varnostniki v supermarketu njenega moža ujeli med snemanjem pod krili žensk, preiskala njegov računalnik, na njem pa odkrili datoteko z oznako "zlorabe". V njej je bilo 20 tisoč fotografij in videoposnetkov omamljene in nezavestne Francozinje, ki je bila posiljena skoraj 100-krat. Oblasti so doslej uspešno identificirale in izsledile 50 domnevnih posiljevalcev, med katerimi so se znašli tudi lokalni mestni svetniki, medicinci, nekdanji policist, paznik v zaporu, vojak, gasilec in drugi. V času aretacije so bili stari od 26 do 73 let.

'Otroci, ki vedo, da pes ni samo ljubljenček, bodo odrasli v odgovorne lastnike'

26. 08. 2024 06.03

''O veličini naroda in o njegovi moralni razvitosti lahko sodimo po tem, kakšen je njegov odnos do živali," Gandhijeve besede povzameta Tina in Urška iz Zavoda Raziskovalni inštitut pes, ki se zavzema za dobrobit psov in njihovo sprejemanje v družbi. S kampanjo Pes ni igrača ozaveščata ljudi, da psi niso zgolj lepi, srčkani in zvesti – priti do takšnega ljubkega, zvestega in vzgojenega psa je po navadi vse prej kot romantično. Zato je pred nakupom ali posvojitvijo psa treba temeljito razmisliti, ali smo pripravljeni spremeniti oz. prilagoditi svoj življenjski slog njegovim potrebam, opozarjata.

Zgodnje odkrivanje demence: stara metoda v novi preobleki

13. 07. 2024 14.55

Pred dnevi smo obeležili že 100-letnico elektroencefalografije (EEG), metode za merjenje možganske aktivnosti. Ob tem se nam vsem, ki se ukvarjamo z njeno praktično uporabo, seveda poraja neizbežno vprašanje: kakšen je potencial in smiselnost uporabe te tehnologije za zgodnje odkrivanje in učinkovitejše spopadanje z demenco, pretečemu problemu današnje starajoče se družbe?

Po tragediji pri Obrovcu: neeksplodirane granate ležijo na vadišču

22. 06. 2024 08.12

Hrvaško ministrstvo za obrambo in Hrvaška vojska sta izrazila obžalovanje zaradi tragedije v bližini Zadra, v kateri je umrl otrok, še dve osebi pa sta bili poškodovani. Hrvaški mediji so poročali, da naj bi se 46-letni češki državljan pred eksplozijo fotografiral z granato, ki jo je družina našla na vojaškem poligonu Josip Markić.

BLOG: Ali tudi tebe mučijo vetrovi?

16. 06. 2024 12.45

Napenjanje je naravni del prebave, vendar lahko včasih povzroči neprijetnosti in zadrego. Povprečen človek spusti pline približno 14- do 18-krat na dan, kar je povsem normalno. Vendar pa je prekomerno napenjanje lahko znak prebavnih težav. V tem blogu bomo raziskali vzroke napenjanja in ponudili naravne načine za lajšanje teh težav.

Šišiću za umor moškega v Zgornjem Dupleku izrekli kazen 27 let zapora

10. 06. 2024 14.29

Na mariborskem sodišču so zaključili sojenje Sedinu Šišiću, obtoženemu umora podjetnika iz Dupleka 8. septembra lani. Po besedah sodnice Maše Blažeka v dokaznem postopku ni bilo nobenega dvoma, da je obtoženi moril na grozovit način in iz koristoljubja. Zato mu je sodišče izreklo kazen 27 let zapora. Šišić je sicer dejanje obžaloval.

Najprej poskrbi za svoje zdravje

24. 03. 2024 00.15

Poznaš občutek, ko se pogledaš v ogledalo in so v odsevu tvoji lasje brez sijaja, volumna in močne strukture? Tvoji nohti se vedno hitreje lomijo, koža pa je brez ličil popolnoma brez življenja, kot da ji je zmanjkalo energije, da bi zasijala v svoji naravni lepoti?

Iz nekaj kapljic krvi do odkritja več kot 40 redkih bolezni

02. 03. 2024 09.59

Zaživel je nov program neonatalnega presejalnega testiranja. Iz nekaj kapelj krvi, odvzetih iz pete ali drobne vene novorojenčka, po novem ne bodo odkrivali le 18 bolezni, ampak 41, med njimi spinalno mišično atrofijo, težke prirojene okvare imunosti, cistično fibrozo in kongenitalno adrenalno hiperplazijo. Če so te bolezni odkrite in jih začnemo zdraviti, še preden se pojavijo znaki, je velika verjetnost, da bo otrok lahko živel kvalitetno življenje.

Piloti za požar na letalu niso vedeli, obvestilo jih je kabinsko osebje

04. 01. 2024 12.39

Piloti japonskega potniškega letala, ki je na tokijskem letališču Haneda trčilo v manjše letalo obalne straže, sprva sploh niso vedeli, da je letalo zajel ogenj. O požaru v potniški kabini jih je obvestilo kabinsko osebje, ki je takoj zatem izvedlo brezhibno evakuacijo skoraj 400 potnikov. Vzrok nesreče sicer še ni znan, pristojni zdaj preiskujejo nasprotujoča si poročila o navodilih, ki jih je pred trčenjem dala kontrola zračnega prometa.

Zakaj navadna krema za obraz škoduje koži?

16. 12. 2023 00.15

Mnogi nismo prepričani, kako se razlikujeta krema proti gubam in navadna krema za obraz. Tukaj je enostaven način, da ugotovite, kaj je najboljše za vas.

V jutranjih urah vozil pijan in brez veljavnega vozniškega dovoljenja

04. 12. 2023 11.20

Med jutranjo kontrolo prometa na avtocesti so ljubljanski policisti poskušali ustaviti voznika, ki je prehiteval po desnem voznem pasu. Ker ni upošteval signalov, so ga uspeli varno ustaviti na območju Ljubljane. Ob tem pa so ugotovili, da je voznik vozil brez veljavnega vozniškega dovoljenja, odredili pa so mu še preizkus alkoholiziranosti, ki je pokazal 0,70 mg/l alkohola v izdihanem zraku (1,4 promila).

BLOG: Kako prepoznati, zdraviti in preprečiti trebušno vodenico?

08. 10. 2023 07.00

Trebušna vodenica, medicinsko znana tudi kot ascites, je stanje, pri katerem pride do nenormalnega kopičenja tekočine v trebušni votlini. V tem članku bomo raziskali, kaj je ascites, kako se razvije, dejavnike tveganja, simptome, diagnozo, zdravljenje in preventivo.

Carla Bruni razkrila, da je pred štirimi leti prejela diagnozo raka na dojki

06. 10. 2023 07.55

Italijansko-francoska manekenka in pevka Carla Bruni se je odločila deliti svojo diagnozo z javnostjo v objavi na Instagramu, saj želi ob mesecu ozaveščanja o raku dojk izpostaviti, kako pomembno je pravočasno zdravljenje te zahrbtne bolezni, kar pa se lahko zgodi le, če se ženske udeležijo mamografije.

Kako so se ginekologinja, dietetičarka in psihiatrinja lotile PCOS

17. 09. 2023 16.38

September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov - gre za najpogostejšo bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje. Pacientke poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne dobijo ustrezne obravnave, iz ambulant pa odhajajo razočarane, saj jim pogosto predpišejo zgolj kontracepcijske tablete. Ginekologinja primarij Darija Strah se je zato odločila, da bo ubrala drugačen pristop, ki bo PCOS obravnaval celostno.

Pospremili štiri konvoje, ki niso pripeljali le materiala, ampak tudi upanje

14. 08. 2023 14.46

Vse od začetka najhujše vodne ujme v zgodovini Slovenije ne smemo pozabiti na policiste, ki skrbijo za varnost ljudi in premoženja na najbolj prizadetih območjih ter nudijo pomoč silam za zaščito in reševanje. Predvsem zdaj Policija aktivno skrbi, da konvoji pomoči iz tujine na cilj prispejo hitro in neovirano.

Sončenje ali pena za samoporjavitev? Raje izberite slednjo

09. 07. 2023 07.48

Poletje nam je prineslo tudi več sončnih dni, a čeprav radi uživamo na toplih sončnih žarkih, je še kako pomembno, da se tudi ustrezno zaščitimo. Znate izbrati pravo kremo za zaščito pred soncem? Ste vedeli, da mora biti na embalaži označena tako zaščita pred UVB kot tudi UVA-žarki? Je bolje izbrati višji zaščitni faktor? Govorili smo z dermatologom Borutom Žgavcem, ki nam je pojasnil tudi razlike med mineralnimi in kemičnimi filtri v kremah, vsem, ki bi vseeno radi bili zagoreli, pa prej priporoča sredstva za samoporjavitev. Zakaj?

Močan napad podlubnikov na več območjih v Sloveniji

04. 07. 2023 11.24

Močno se je povečalo število dreves, ki so jih napadli podlubniki, opozarjajo na kmetijskem ministrstvu. Lastnike zato pozivajo k rednemu pregledovanju gozdov in tudi posameznih dreves v urbanem okolju ter takojšnjo sanacijo. Najbolj so prizadeti smrekovi gozdovi na širših območjih Tolmina, Bleda, Kranja, Ljubljane, Kočevja in Slovenj Gradca.

'Sevanje sončnih žarkov je podobno sevanju atomske bombe'

02. 07. 2023 12.00

Človeško telo je narejeno tako, da nekaj sonca mora dobiti, a težko je določiti mejo, kdaj sončni žarki postanejo škodljivi. Kot vemo, lahko povzročijo več vrst raka, zavirajo celice imunskega sistema in vplivajo tudi na videz kože, saj ta ob poškodbah postane bolj suha in nagubana, pojavijo pa se tudi t. i. starostne pege. Z dermatologom Borutom Žgavcem smo spregovorili o nevarnosti sevanja sonca, ki je, kot pravi, podobno sevanju atomske bombe.

'Velika verjetnost je, da bomo v letu 2024 imeli nov rekord globalne temperature'

08. 06. 2023 16.30

V Tihem oceanu se je začel naravni vremenski pojav, znan kot El Niño, ki bo verjetno še dodatno segrel planet, ki se zaradi podnebnih sprememb že segreva. Strokovnjaki pravijo, da bo zaradi tega leto 2024 verjetno najbolj vroče leto doslej.

Tačka daruje: tudi psi in mačke lahko rešujejo življenja

04. 06. 2023 18.51

Ker v Sloveniji nimamo veterinarske krvne banke, so veterinarji pri oskrbi s krvjo za transfuzije vezani na živali – krvodajalce, katerih lastniki so pripravljeni priskočiti na pomoč, ko se pojavi potreba po krvi. Ste vedeli, da imajo tudi psi in mačke krvne skupine? Ali da lahko mačka dobi enkratno transfuzijo pasje krvi? Če vaš ljubljenček ustreza merilom, ga lahko vpišete v bazo krvodajalcev in skupaj rešita kakšno življenje.

'Da nekaj ni v redu, so mi povedale stopnice'

28. 05. 2023 17.42

Pljučna hipertenzija je izredno redka bolezen, ki prizadene pljuča in srce. Tako zelo redka, da nanjo včasih pozabijo tudi zdravniki, opozarjajo v Društvu pljučne hipertenzije Slovenije. Obenem pa je bolezen okolici povsem nevidna. Zato je treba javnost nanjo spomniti, dodaja predsednica društva Tadeja Ravnik. V mesecu maju, ko obeležujemo svetovni dan bolezni, so nanjo opozarjali na Prešernovem trgu.

'Tudi akademiki ne razumemo povsem, zakaj Chat GPT deluje tako dobro'

27. 05. 2023 07.00

V zadnjih dneh in tednih so nas preplavile odmevne novice, ki temeljijo na umetni inteligenci. Skokovit napredek umetne inteligence, na primer z orodjem ChatGPT, že povzroča glavobol številnim univerzam, v tujini študentom uporabo ponekod celo prepovedujejo.