zmanjšanje emisij

Evropski komisar pohvalil Slovenijo: Na področju podnebnih politik dela odlično

12. 03. 2025 18.00

Slovenija na področju podnebnih politik dela odlično, pri strategijah razogljičenja pa izpolnjuje vidike, ki so v središču dogovora EU o čisti industriji, je v izjavi po srečanju z ministrom Bojanom Kumrom povedal evropski komisar za podnebje Wopke Hoekstra. Kumer pa je izpostavil pomembnost uravnotežene razdelitev sredstev EU za razogljičenje.

Zmanjšanje emisij avtomobilskega sektorja: revizijo bodo opravili že letos

05. 03. 2025 16.43

Evropska komisija bo revizijo uredbe, ki z letom 2035 v EU prepoveduje prodajo novih vozil z motorjem z notranjim zgorevanjem, opravila že letos, je ob predstavitvi akcijskega načrta za avtomobilsko industrijo napovedal pristojni evropski komisar Apostolos Cicikostas. Pri izpolnitvi cilja za 2025 pa nameravajo proizvajalcem dati več časa.

Trump lagal o financiranju Ukrajine, carinah, več izjav brez konteksta

05. 03. 2025 15.32

Po šestih tednih predsedovanja je Donald Trump v torek zvečer nagovoril ameriški kongres ter predstavil svoje cilje za naslednja štiri leta. Med drugim je komentiral pismo ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, dejal pa je tudi, da bo ameriško gospodarstvo zaradi uvedb carin na blago iz nekaterih držav doživelo nekaj "prebavnih motenj". A kot poudarjajo preverjevalci dejstev, je Trump v svojem govoru, ki je trajal uro in 40 minut, nanizal več laži, izjav brez konteksta, določene izjave, ki so jih preverili, pa so bile resnične.

Na avtocesti v prihodnosti 110 kilometrov na uro, v delih naselij 30?

18. 02. 2025 06.00

Bi lahko v prihodnosti po slovenskih avtocestah namesto 130 vozili 110 kilometrov na uro, v vseh stanovanjskih naseljih pa največ 30 kilometrov na uro? Čeprav se na prvi pogled zdi kontradiktorno, pa študije iz tujine kažejo, da se potovalni čas zaradi manj težke noge voznikov prav nič ne podaljša. Na ta račun se namreč izboljša pretočnost prometa, zmanjšajo se fantomski zastoji. Ima pa znižanje hitrosti številne pozitivne učinke tako na zdravje prebivalstva in BPD ter pomeni manj smrtnih žrtev na cestah, kažejo impresivni rezultati iz tujine. Tako razlagajo v Podnebnem svetu, kjer so pred kratkim obravnavali ta nekoliko kontroverzni predlog, ki bo morda nekoč postal družbeni konsenz, kot je danes uporaba varnostnega pasu.

Slovenija pri zaznavanju korupcije napredovala za šest mest

11. 02. 2025 12.19

Slovenija je pri indeksu zaznavanja korupcije za leto 2026 napredovala za štiri točke oz. za šest mest, a predsednik KPK Robert Šumi opozarja, da nas kljub izboljšanju čaka še veliko dela, saj ostajamo pod povprečjem EU in OECD. Medtem ministrstvo za pravosodje pozdravlja napredek in izpostavlja zakonodajne spremembe, kot sta dopolnitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije iz leta 2020 in zakon o zaščiti prijaviteljev, ki je bil sprejet leta 2023.

Vročina bo zahtevala vse več življenj. Katera evropska mesta bodo najbolj na udaru?

28. 01. 2025 10.02

Število smrti, katerih vzrok bo povezan z visokimi temperaturami ozračja, bo do konca stoletja v Evropi večje od smrtnih primerov zaradi mraza, kažejo ugotovitve nove britanske raziskave. Najbolj na udaru bodo sicer mesta v Sredozemlju.

Slovenija prevzela predsedovanje skupščine IRENA

12. 01. 2025 09.28

Slovenija je prevzela predsedovanje 15. zasedanju skupščine Mednarodne agencije za energijo iz obnovljivih virov (IRENA), ki danes in v ponedeljek poteka v Abu Dabiju. Kot so sporočili z ministrstva za okolje, podnebje in energijo, je Slovenija s tem dosegla pomemben mejnik na področju mednarodne energetske diplomacije.

'Bodo države v razvoju poleg podnebne dobile še dolžniško krizo?'

24. 11. 2024 16.41

Preveliko ukvarjanje s financami ne rešuje neobvladljivosti podnebnih sprememb, prava pot je takojšnje odpravljanje vzrokov podnebnih sprememb, dobivamo pa sprenevedanje glede posledic oz. kulturo neukrepanja, je zaključke letošnje podnebne konference ZN v Bakuju komentirala klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj.

Kaspijsko jezero izginja: gladina bi lahko do leta 2100 padla za 18 metrov

24. 11. 2024 15.21

Kaspijsko jezero se vedno hitreje krči, opozarjajo znanstveniki. Do leta 2100 bi lahko gladina Kaspijskega jezera padla za med 9 in 18 metrov. K temu levji delež prispevajo podnebne spremembe, ki jih še pospešuje kurjenje fosilnih goriv.

Na podnebnem vrhu še en dan brez večjega preboja pri ključnih vprašanjih

19. 11. 2024 19.48

Na podnebni konferenci ZN v Bakuju se stopnjujejo napetosti pred sprejetjem končnega dogovora. Pogajalcem namreč znova ni uspelo doseči preboja pri ključnih vprašanjih. Zagon težkim pogajanjem ni dala niti izjava voditeljev držav skupine G20, v kateri so izpostavili potrebo po zagotovitvi tisoč milijard dolarjev pomoči revnejšim državam.

Zgodovinski povratek Donalda Trumpa: z januarjem znova v Beli hiši

05. 11. 2024 22.30

Donald Trump je na ameriških volitvah uspel osvojiti štiri ključne zvezne države – Severno Karolino, Georgio, Pensilvanijo in Wisconsin, s čemer je prestopil magično mejo 270 elektorskih glasov ter jih zbral 292. Izid v Nevadi, Arizoni in Michiganu še ni znan, je pa Trump za zdaj tudi tam v vodstvu. Že pred tem je republikanec stopil pred privržence na Floridi in razglasil svojo zmago. Trump bo tako postal 47. predsednik ZDA, položaj bo prevzel 20. januarja.

Toplotne črpalke še vedno prva izbira za varčno ogrevanje

18. 10. 2024 09.24

Z začetkom kurilne sezone se mnogi že soočajo z vprašanjem: Kako obvladati stroške ogrevanja? Letos marsikoga povrh skrbijo še spremembe – nov omrežninski akt, ki uvaja drugačen način obračunavanja električne energije. Kaj to pomeni za uporabnike toplotnih črpalk?

Najboljše toplotne črpalke za vaš dom: Primerjava različnih vrst

18. 10. 2024 08.58

Toplotne črpalke so najbolj priljubljena rešitev za energetsko učinkovito ogrevanje sodobnih domov v Sloveniji. S svojo sposobnostjo izkoriščanja obnovljivih virov energije, kot so zrak, zemlja ali voda, toplotna črpalka ponuja trajnostno alternativo tradicionalnim načinom ogrevanja.

Vrnitev k jedrski energiji: stranka Merklove bi pognala stare reaktorje, gradila nove

12. 10. 2024 13.38

Nemčija je 15. aprila 2023 zaprla svoj zadnji jedrski reaktor. Takratna kanclerka Angela Merkel je bila ključna zagovornica nemškega postopnega opuščanja jedrske energije, odločitev pa je dobila dodaten zagon po katastrofi v Fukušimi leta 2011. Vztrajala je, da jedrska energija ni trajnostna rešitev za prihodnost. In poudarjala, da se mora Nemčija osredotočiti na razvoj obnovljivih virov energije. Danes je situacija precej drugačna. CDU/CSU, politična sila Merklove, zahteva vrnitev jedrske energije, saj da je v nasprotnem primeru ogroženo nemško gospodarstvo in varnost energetske oskrbe.

Podnebni svet in finančno ministrstvo o ukinitvi subvencij za fosilna goriva

08. 10. 2024 12.56

Predstavniki podnebnega sveta in ministrstva za finance so na zadnji seji razpravljali o ukinitvi subvencij za fosilna goriva. Na ministrstvu menijo, da je davčna politika lahko le eden od vzvodov za razogljičenje in da je treba za uspešen prehod pred uvedbo davčnih ukrepov nujno omogočiti konkurenčnost gospodarstva in stabilnost javnih financ.

Citroën C5 Aircross Hybrid: Prijatelj okolja in vašega življenjskega sloga

21. 08. 2024 00.15

Vstopite v svet sodobne mobilnosti s Citroënom C5 Aircross Hybrid, kjer se napredna tehnologija združi z življenjskim slogom, ki stremi k trajnosti in udobju. Zasnovan za aktivne posameznike ali družine, ki iščejo vozilo za vsakdanjo vožnjo in družinske dogodivščine, C5 Aircross ponuja zmogljivost in zanesljivost, ki ju potrebujete.

STOP SHOP se v Sloveniji osredotoča na zeleno energijo

09. 07. 2024 09.07

STOP SHOP, vodilni evropski upravljavec nakupovalnih središč na prostem, je na šestih lokacijah v Sloveniji uspešno začel obratovati s fotovoltaičnimi sistemi. Projekt pomeni pomemben korak tega podjetja, člana mednarodne skupine IMMOFINANZ, k podpori trajnostne proizvodnje energije. Nameščena oprema ima skupno zmogljivost več kot 1.200 kWp in bo letno proizvedla več kot 1,3 GWh zelene električne energije.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost

03. 07. 2024 11.00

Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Coldplay ostajajo ekološki: nov album bodo izdali na vinilu iz recikliranih plastenk

19. 06. 2024 06.00

Skupina Coldplay je sporočila, da pripravljajo najbolj okolju prijazen album do zdaj. Angleži bodo svojo deseto ploščo, katere naslov bo Moon Music, izdali na vinilu, vsaka pa bo izdelana iz devetih recikliranih plastenk, ki so del odpada, ki nastane na njihovem koncertu. Pevec Chris Martin je nedavno sporočil, da so dosegli zastavljene cilje na ekološko prijazni turneji, na kateri se zavzemajo za zmanjšanje ogljičnega odtisa.

Ursula von der Leyen na slovenski tehtnici

06. 06. 2024 10.53

Pandemija covida, odziv na ruski napad na Ukrajino, energetska kriza, Zeleni dogovor, vojna v Gazi. To so vse teme, po katerih nosilci list slovenskih strank presojajo delo Ursule von der Leyen in njene Evropske komisije. Kdo bi jo podprl in od koga bi dobila odločni ne?

Skupina Coldplay presegla zastavljene cilje na ekološko prijazni turneji

04. 06. 2024 13.00

Leta 2021 je skupina Coldplay objavila načrt, ki se v 12 točkah zavzema za zmanjšanje ogljičnega odtisa turnej za polovico. Chris Martin in druščina so nedavno objavili novice o svojem napredku in povedali, da so v prvih dveh letih njihove turneje Music of the Spheres zabeležili 59-odstotno zmanjšanje emisij ogljikovega dioksida v primerjavi z njihovo prejšnjo svetovno turnejo.

Z NLB projektom Okvir pomoči za trajnostno družbo

31. 05. 2024 00.15

V obdobju, ko globalni izzivi zahtevajo nujne in učinkovite rešitve, NLB Skupina stoji v ospredju spodbujanja trajnostnega razvoja. Zavedajo se svoje vloge in odgovornosti, zato projekt Okvir pomoči odraža zavezanost k trajnosti in služi kot katalizator za inovacije, ki naslavljajo ključne izzive našega časa. Izbrani finalisti pomagajo k izgradnji družbe, ki je pravičnejša, vključujoča in odporna na prihodnje izzive.

'Obdavčitev najpremožnejših bi pomagala pri zmanjšanju neenakosti'

27. 05. 2024 18.20

Stranki SD in Vesna podpirata vseevropsko pobudo "Tax The Rich". Ki opredeljuje, obdavčitev najpremožnejših, po mnenju strank bi s pobudo lahko omogočili pravičnejšo obdavčitev in zmanjšali neenakosti.

Bodo v Nemčiji uvedli prepoved vožnje ob vikendih?

13. 04. 2024 09.17

Bo vožnje ob vikendih v Nemčiji kmalu konec? S takim scenarijem grozi nemško ministrstvo za promet in digitalizacijo, ki pravi, da bo treba vožnjo prepovedati, če ne bodo spremenjeni državni zakoni o ničelni stopnji onesnaženosti. Njegovi koalicijski partnerji, stranka Zelenih in SPD, pa ga obtožujejo, da "straši" in vzbuja neutemeljene skrbi, grožnja pa je po njihovem mnenju neodgovorna. A minister odgovarja, da bi s tem preprosto rad dosegel načrtovane podnebne cilje.

ESČP zavrgel tožbo mladih glede podnebnih zavez, švicarske seniorke uspele

09. 04. 2024 12.00

Evropsko sodišče za človekove pravice tožbe mladih Portugalcev zaradi neizpolnjevanja podnebnih zavez proti 33 državam, tudi Sloveniji, ni sprejelo v obravnavo. Zavrglo jo je, ker v evropski konvenciji o človekovih pravicah ni osnove za širjenje njegove jurisdikcije v zvezi s tem vprašanjem na države zunaj Portugalske, odločitev pa je dokončna. Čeprav mladim Portugalcem ni uspelo, pa so bile uspešne švicarske seniorke. "Sporočilo okoljskih tožb, o katerih je danes odločalo ESČP, je enako - države morajo spoštovati obveznosti, ki izhajajo iz pariškega sporazuma", je poudaril državni sekretar na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Uroš Vajgl.

Lani zaradi izsekavanja izgubili za površino Švice tropskega pragozda

06. 04. 2024 10.09

Lani je bilo predvsem zaradi izsekavanja izgubljenih 3,7 milijona hektarov tropskega pragozda. To je skoraj površina Švice, kaže poročilo organizacije World Resources Institute. Izguba je bila ob izboljšanju v Braziliji za devet odstotkov manjša kot v 2022, a ostaja visoka. Zaradi požarov v Kanadi je medtem narasla izguba gozda drugod po svetu.

Začnite pomlad z modro odločitvijo: Prehod na trajnostno ogrevanje

04. 04. 2024 09.29

Pomlad simbolizira čas prebujanja in novih začetkov. Ko narava znova oživi, nas vabi k razmisleku o spremembah, ki jih lahko uvedemo v svoje življenje. In ena izmed ključnih sprememb, ki morda stojijo pred vami to pomlad, je zamenjava ogrevalnega sistema.

Trajnostni pristopi v industriji – Od embalaže do skladiščenja

03. 04. 2024 00.15

V sodobnem poslovnem svetu se vse bolj prepoznavajo in cenijo trajnostni pristopi, ki ne le da zmanjšujejo vpliv na okolje, ampak tudi izboljšujejo operativno učinkovitost in znižujejo stroške. Spletni portal Moja dejavnost predstavlja kategorije, ki so ključne za podjetja in organizacije, ki si prizadevajo za bolj trajnostno delovanje. Te kategorije ponujajo celovite rešitve za izzive, s katerimi se srečujejo podjetja na poti do trajnosti.

V izzivov polnem letu 2023 Geopost in DPD ohranjata stabilne rezultate

22. 03. 2024 00.15

Leto 2023 je ponovno prineslo mnoge izzive in motnje povezane s kompleksnim geopolitičnim dogajanjem po vsem svetu.

Golob na sedežu Nata: Slovenija bo do leta 2030 zvišala izdatke za obrambo

21. 03. 2024 09.12

Premier Golob se mudi na prvem dvostranskem obisku na sedežu zveze Nato v Bruslju, kjer se je srečal z generalnim sekretarjem zavezništva Stoltenbergom. Slednji je povedal, da je Slovenija v svojih 20 letih članstva v Natu pomembno vlogo odigrala predvsem pri stabilizaciji Zahodnega Balkana. Pozdravil pa je tudi Golobovo napoved, da je Slovenija pripravljena okrepiti prisotnost na Kosovu, in povečevanje slovenskih izdatkov za obrambo. Predstavniki več kot 30 držav pa so na prvem vrhu o jedrski energiji sprejeli deklaracijo, v kateri so poudarili zavezo jedrski energiji kot ključnemu sestavnemu delu globalne strategije za reševanje podnebne krize.