zgs

Zaprtje vzrejališča fazanov v Beltincih 'prvi korak k zmanjšanju lovskega turizma'

16. 03. 2025 10.27

Zavod za gozdove Slovenije bo s 1. majem v Beltincih opustil umetno vzrejo fazanov in poljskih jerebic ter s tem zaprl še zadnje tovrstno vzrejališče v Sloveniji. "To je pomemben korak k bolj etičnemu in trajnostnemu upravljanju z divjadjo ter zmanjšanju vpliva lovskega turizma na naravno okolje," opozarjajo v Društvu za dobrobit živali AniMa. Pravilna se jim zdi tudi odločitev, da bo matična jata ptic izpuščena v naravo.

Še zadnje vzrejališče fazanov zapira vrata, jato bodo izpustili v naravo

18. 02. 2025 13.04

Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) bo s 1. majem v Beltincih opustil vzrejo fazanov in poljskih jerebic ter s tem zaprl še zadnje tovrstno vzrejališče v Sloveniji. Lovišče s posebnim namenom Fazan Beltinci bo ostalo, lovstvo na tem območju pa se bo po navedbah zavoda preusmerilo v javne naloge lovstva.

Napad invazivnih stenic hrastovo listje že poleti obarval rjavo

25. 09. 2024 08.15

Po Sloveniji se je letos močno namnožila tujerodna hrastova čipkarka, ki napada predvsem hrast. Listje teh dreves je že nekaj časa marsikje povsem rjavo. Po oceni stroke za zdaj še ni večje škode, bo pa ta nastala, če se bo invazivna žuželka množila več zaporednih let. Učinkovitih selektivnih ukrepov za zatiranje ni.

Zaradi požara na Krasu moten tudi promet, več cest zaprtih

18. 07. 2024 14.32

Požar, ki je dopoldne izbruhnil na območju Škrbine proti hribu Trstelj na Krasu, povzroča veliko težav tudi v prometu. Ta je na nekaterih odsekih zelo moten, določene lokalne ceste so na območju Renč, Dornberka in Komna tudi zaprte. Na cestah je tudi večje število interventnih vozil, ki naj jim vozniki omogočijo prednost.

'Ne rešujmo premoženja takrat, ko je treba reševati življenja'

26. 10. 2023 13.04

Zaradi napovedanih izrednih vremenskih razmer je v pripravi odredba za dvig pripravljenosti celotnega sistema, je pojasnil poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan. Pristojni prebivalce na ogroženih območjih pozivajo, naj bodo pripravljeni in ukrepajo samozaščitno ter naj ne rešujejo premoženja takrat, ko je treba reševati življenja.

Po vasi se sprehaja medved: 'Na potezi je država'

28. 09. 2023 08.51

Posneli so ga na cesti v bližini vasi, pa na vrtu ene od krajank, nazadnje so ga videli, ko se je sprehajal med hišami. Rjavi medved je že nekaj mesecev reden gost Gradišča nad Pijavo Gorico, tamkajšnji prebivalci pa se sprašujejo, kako varni so. Ministrstvo je medtem informacijo o pojavljanju medveda prejelo šele prejšnji teden, v torek pa so zavod za gozdove pozvali k pripravi strokovnega mnenja. Občina Škofljica je z lovsko družino uredila jutranjo prisotnost lovcev po vaseh, urejajo še dodaten kombi za prevoz tistih otrok, ki v šolo ne morejo drugače kot peš.

'Lastnik, ki ne more ustvarjati dohodka, tudi nima interesa za vzdrževanje'

19. 03. 2023 14.04

Ljubljanski mestni gozdovi obsegajo 2151 hektarjev oziroma 7,8 odstotka površine Mestne občine Ljubljana. In upravljanje z njimi ni enostavno, saj je lastništvo zelo razdrobljeno. Mestni gozdovi imajo namreč kar 1562 lastnikov in solastnikov. S kakšnimi izzivi se spopadajo in kdo odloča o posekih dreves?

'V zadnjem desetletju se v gozdu dogajajo hitre spremembe'

15. 03. 2023 13.27

V zadnjih mesecih spremljamo burne odzive javnosti na ukrepe v mestnih gozdovih Ljubljane. Za meščane imajo namreč zelene površine velik pomen. Zato so na posvetu, na katerega so bili povabljeni predstavniki stroke, lastnikov in zainteresirane javnosti, razpravljali o izzivih na področju upravljanja z mestnimi gozdovi. Pravočasno ukrepanje je način, da gozdni prostor dobi nova in zdrava drevesa, so poudarili na Zavodu za gozdove.

Rekordna licitacija: kar 9566 hlodov, najdražji vreden 23.490 evrov

15. 03. 2023 11.36

Tudi letošnja 17. licitacija vrednejših sortimentov lesa na Koroškem je postregla z rekordi. Organizatorji so zbrali 9566 hlodov, kar je največ doslej, skupno pa dosedanji izkupiček ocenjujejo na 4,5 milijona evrov. Tokrat so bili zaradi vremenskih razmer prvič primorani premikati datume licitacije, skrb ostaja iskanje ustreznega prostora.

Na Rožniku se konec tedna nadaljuje sečnja oslabljenih dreves

01. 03. 2023 16.07

Po začasni prekinitvi sečnje oslabljenih in bolnih dreves na območju Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib se bo ta nadaljevala predvidoma v petek. Izvajalec del je posekal in odstranil približno 80 odstotkov vsega za posek označenega drevja, preostala drevesa pa bo predvidoma odstranil v naslednjih dveh tednih.

Naravna okrasna drevesca morajo biti označena z roza nalepko

09. 12. 2022 14.29

Z bližanjem božično-novoletnih praznikov se približuje tudi čas, ko domove in poslovne prostore okrasimo z drevesci. Medtem ko se nekateri odločijo za nakup umetnih jelk, drugi kupijo naravne. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdove in prehrano (MKGP) pa ob tem opozarja, da morajo biti tiste, ki so bile posekane v slovenskih gozdovih, med prevozi in prodajo označena s posebno nalepko zavoda v roza barvi in letošnjo letnico.

Že letos pogozdenih predvidoma 100 hektarov pogorelih gozdov na Krasu

24. 10. 2022 10.25

Gozdove, poškodovane v požaru na goriškem in delno komenskem Krasu, bodo začeli obnavljati novembra in decembra, so sporočili z občine Miren-Kostanjevica. Zavod za gozdove je medtem resornemu ministrstvu že posredoval predlog sanacijskega načrta za preprečitev nadaljnje degradacije gozdnih rastišč. Trenutno zbirajo semena avtohtonih drevesnih vrst, kupili bodo tudi več tisoč sadik puhastega hrasta in sadik črnike.

Pripravljen osnutek sanacijskega načrta za obnovo pogorelega goriškega Krasa

28. 09. 2022 15.33

Minister za okolje Uroš Brežan in državni sekretar na kmetijskem ministrstvu Darij Krajčič sta se udeležila predstavitve aktivnosti za izvedbo sanacije po požaru na goriškem Krasu. Prisluhnila sta predstavnikom prizadetih občin in Zavoda za gozdove Slovenije (ZGS), dogodku bo sledila javna razgrnitev in javna obravnava osnutka.

Obnovitvena moč narave presenetila celo gozdarje

11. 09. 2022 15.56

Manj kot dva meseca po najhujšem požaru v zgodovini Slovenije, v katerem je do neprepoznavnosti zgorelo skoraj 3.000 hektarov gozda, je iz kraških tal že vzklilo novo življenje. Neverjetna hitrost narave je presenetila celo gozdarje iz Zavoda za gozdove, ki bodo obnovi kraškega gozda v prihodnjih letih sicer namenili še dodatnih 150.000 novih sadik, skoraj sedem ton lahkega semena in kar dvajset ton želoda.

Škoda zaradi medveda največja v zadnjih petih letih

21. 08. 2022 11.20

V zadnjih petih letih so pristojni največ škodnih primerov zaradi napadov rjavega medveda na premoženje ljudi pri nas našteli lani. Skupno 506, ocenjena škoda pa je znašala dobrih 200.000 evrov. Letos do konca julija je bilo škodnih primerov 128, ocenjena škoda pa okoli 50.000 evrov, kažejo podatki Zavoda za gozdove Slovenije.

Začetek ocenjevanja škode v gospodarstvu po požaru na goriškem Krasu

09. 08. 2022 14.53

Skupno okoli 50 lastnikov zasebnih gozdov na goriškem Krasu zaključuje spravilo lesa, ki so ga zaradi julijskega obsežnega požara tam interventno posekali. Medtem imajo delavci družbe Slovenski državni gozdovi za spravilo lesa še čas do 20. avgusta. Gospodarsko ministrstvo pa bo zbiralo oceno škode v julijskem požaru na goriškem Krasu, ki so jo utrpele gospodarske družbe, samostojni podjetniki, posamezniki, zavodi in zadruge na strojih, opremi, zalogah in izpadu prihodka v občinah Komen, Miren-Kostanjevica in Renče-Vogrsko. Oškodovanci morajo oceno škode poslati do 29. avgusta.

Zaradi izredno toplega in sušnega vremena več napadov podlubnikov

05. 08. 2022 16.09

V drugi polovici julija se je močno povečalo število dreves, ki so jih napadli podlubniki, opozarja Zavod za gozdove Slovenije (ZGS). Poškodbe so največje v smrekovih gozdovih na območju Črne na Koroškem, Gorenjske, Kočevja in Zgornje Savinjske doline. Zaradi izredno toplega in sušnega vremena se lahko razmere poslabšajo tudi drugje, opozarjajo.

Na Krasu že poteka izvoz lesne mase in čiščenje pogorišča

03. 08. 2022 11.20

Ob požaru na goriškem Krasu je bilo za zaustavitev ognjene stihije potrebno narediti več interventnih posekov gozda. Les iz teh posek mora biti po uredbi poveljnika Civilne zaščite odstranjen do 20. avgusta, saj lahko v primeru novega požara predstavlja nova žarišča. Prizorišče so si ogledali tudi pristojni s kmetijskega ministrstva in predstavniki Zavoda za gozdove in podjetja Slovenski državni gozdovi, ki so poudarili, da mora biti lesa masa čim prej odstranjena, saj predstavlja nevarnost za ponoven vžig.

Načrt sanacije gozda na Krasu mora biti izdelan do 1. oktobra

02. 08. 2022 09.53

Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) mora do 1. oktobra izdelati načrt sanacije gozda na Krasu, ki ga je julija prizadel obsežen požar. V procesu izdelave načrta sanacije bo potekalo tudi ocenjevanje škode. Obnova gozda bo trajala več let, lahko tudi desetletij. Gozd na območju požara bo dobil drugačno podobo, so za STA poudarili na ZGS. Ob požaru na goriškem Krasu je bilo za zaustavitev ognjene stihije potrebno narediti več interventnih posekov gozda. Les iz teh posek mora biti po uredbi poveljnika Civilne zaščite odstranjen do 20. avgusta, saj lahko v primeru novega požara predstavlja nova žarišča. Lastniki gozdov, ki želijo sami odpeljati les, imajo za to le še teden dni časa.

Zelena pokrajina v nekaj dneh postala siva: kako dolgotrajna bo obnova?

26. 07. 2022 20.30

Vojaški helikopterji so znova poleteli nad opustošenim Krasom in s kamero ujeli podobe do tal pogorelega kraškega gozda. Posnetki razkrivajo izjemne razsežnosti in veliko škodo 10-dnevnega divjanja ognja. Ko bo požar pogašen, sledi čiščenje območja, kasneje tudi sistematična obnova gozdov, da bi si ti po eni največjih naravnih katastrof v zgodovini države čim prej opomogli. Na kmetijskem ministrstvu zagotavljajo, da bodo storili vse, da se tako obsežni požari ne bi ponovili. Že za prihodnje leto napovedujejo gradnjo novih protipožarnih cest in poti.

Potep po Triglavskem narodnem parku: Prilagodimo svoje navade naravi

12. 06. 2022 18.14

V Triglavskem narodnem parku veljajo posebna naravovarstvena pravila, s katerimi si pristojne institucije prizadevajo zaščititi in ohraniti naravo na tem območju. Če poenostavimo, želijo, da ljudje s svojimi dejanji in drugimi vplivi ne bi pretirano posegli v alpski prostor, ki je še posebej občutljiv. Načini, kako smo ljudje lahko bolj prizanesljivi do narave, so med drugim, da prilagodimo svoje navade in zmanjšamo pritisk prometa v tem območju. Pred začetkom poletne sezone so partnerji projekta VrH Julijcev predstavili napotke za odgovorno obiskovanje narave Triglavskega narodnega parka.

V Triglavskem narodnem parku se je pojavil nov trop volkov, križancev med psom in volkom

10. 03. 2022 08.23

V Triglavskem narodnem parku so v preteklosti opažali le posamezne volkove, v zadnjih letih pa se je njihova prisotnost močno povečala. Trenutno so na območju že trije tropi volkov, eden od teh je trop križancev med psom in volkom. Povečevanje števila volkov povzroča vse več konfliktov s kmetijstvom in umikanje paše drobnice s planin ter s tem povezano opuščanje ovčjereje.

Dve milijardi evrov v državnih gozdovih, med zasebniki kraljuje Cerkev

01. 02. 2022 06.00

Slovenijo prekriva skoraj 60 odstotkov gozda, s čimer sodimo v evropski vrh, za Finsko in Švedsko. Petino gozda ima v lasti država, s tem pa tudi dve milijardi evrov. Za nekdanjega kmetijskega ministra Dejana Židana je dejstvo, da je šlo toliko gozdov v denacionalizacijo, velika sramota. Večina gozdnih površin, slabih 80 odstotkov, jih je namreč v zasebni lasti, ali – imamo kar 413 tisoč lastnikov gozda. Največji zasebni lastnik pa Rimskokatoliška cerkev. Pa znamo gospodariti z gozdovi? Kdo jih obvladuje?

Trend so postale naravne smrečice, a tuje, ne slovenske

10. 12. 2021 12.32

V prazničnem času domove krasimo tudi z okrasnimi smrečicami, vedno raje z naravnimi. Posekana gozdna drevesca iz slovenskih gozdov, namenjena za okras in praznovanje, morajo biti v letošnjem decembru med prodajo označena z nalepko rumene barve, na kateri je letnica 2021. Njihovo pridobivanje iz gozdnih površin usmerja Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) na naravi prijazen način, ki ne povzroča škode v gozdovih, nadzor pa vrši gozdarska inšpekcija. Ob tem pa na pristojnem ministrstvu opozarjajo, da je treba za drevesce poskrbeti tudi po koncu praznikov - treba ga je pravilno odložiti ali pa skuriti v peči.

Medveda pri Pivki niso odstrelili

19. 08. 2021 11.42

V sredo se je izteklo dovoljenje za izjemni odstrel medveda, ki je po dveh srečanjih s človekom veljalo v občinah Pivka in Ilirska Bistrica, na območju pašnikov med Brkinskim robom in naselij Šilentabor, Zagorje, Knežak in Šembije. Lovci medveda niso odstrelili, bodo pa pristojni stanje spremljali in se odločali na podlagi morebitnih novih dejstev.

Arso: Ni jasno, ali je človeka pri Pivki napadel medved ali medvedka

18. 08. 2021 12.48

Arso na podlagi mnenja Zavoda za gozdove Slovenije pojasnjuje, da ni jasno, ali je človeka v Šilentaboru v občini Pivka nedavno poškodoval medved ali medvedka. Je pa kmalu zatem prišlo še do enega bližnjega srečanja z osebkom rjavega medveda, zato je prišlo do odločitve o odstrelu.

V Sloveniji letos iz narave odvzeli 130 rjavih medvedov

13. 08. 2021 17.27

V Sloveniji je bilo letos do 11. avgusta iz narave odvzetih 130 rjavih medvedov. 121 jih je bilo odstreljenih na podlagi dovoljenj Arso, devet medvedov pa so našli poginjenih, so pojasnili na okoljskem ministrstvu. Za medvedko, ki je nedavno napadla pri Pivki, Arso za zdaj ni izdal dovoljenja za odstrel.

Medvedka moškega hudo poškodovala po obrazu. Kakšna usoda zdaj čaka žival?

10. 08. 2021 15.17

Usoda medvedke, ki je v Zagorju pri Pivki napadla 30-letnega domačina, še ni znana. Po prvih informacijah okoljskega ministrstva je 30-letnik med večernim tekom presenetil samico z mladiči, ki ni imela drugega izhoda. Da se je medvedka najverjetneje počutila ogroženo in je napadla, ker je branila mladiče, pravijo tudi na Zavodu za gozdove. Moškega, ki je utrpel hude poškodbe obraza, zdaj zdravijo v UKC Ljubljana. "Menim, da ga je rešila dobra telesna kondicija. Pred medvedko je namreč zbežal, ta mu je še nekaj časa sledila, nato pa odnehala," pa pravi zdravnica Gordana Živčec Kalan, ki je poškodovanega oskrbela na postojnski urgenci.

Risa Aida in Zois izpuščena na reševalno misijo

26. 04. 2021 14.28

Zoisa in Aido, prvi risji par, ki je pred dobrim tednom skupaj prispel iz Romunije na Jelovico, so lovci izpustili iz prilagoditvene obore. Kosmata Romuna sta se očitno tako dobro počutila v gosteh pri lovcih, da je trajalo kar 15 minut, preden sta odšla reševat slovenske rise pred izumrtjem. V okviru projekta LIFE Lynx so jih v Sloveniji do zdaj skupno izpustili šest. V sredo se bodo tem šestim v naravi Triglavskega narodnega parka pridružili še trije.

Na Gorenjskem prvi romunski 'kosmati par': Zois in Aida

19. 04. 2021 08.35

Iz Romunije je na Jelovico prispel nov risji par – Zois in Aida. Gre za prvi par, ki je v okviru projekta LIFE Lynx prišel skupaj, in drugega priseljenega samca, ki kraljuje na Gorenjskem. Na Pokljuki namreč že domuje 'kosmati priseljenec' Tris. Romunska ekipa, s katero sodelujejo slovenski strokovnjaki, je s tem uspešno zaključila že tretjo sezono odlova.