zgodovinska vprašanja

Lance Armstrong: Hvaležen sem, da sem to še vedno jaz
28. 03. 2025 15.52Danes življenjska misija nekdanjega ameriškega kolesarskega zvezdnika Lanca Armstronga temelji na sprejemanju boljših odločitev. Lekcija, ki jo je začel preučevati potem, ko so mu zaradi zlorabe prepovedanih živil vzeli praktično vse, kar si je ustvaril.

Fajonova v Siriji: Pred oblastmi je zgodovinska priložnost
06. 02. 2025 15.36Zunanja ministrica Tanja Fajon je obiskala Sirijo in se srečala z začasnim predsednikom Ahmedom al Šaro in zunanjim ministrom Asadom Hasanom al Šajbanijem. Ob tem je sporočila, da je obisk v prelomnem trenutku odraz solidarnosti Slovenije s sirskim ljudstvom, ter se zavzela za vključujoč prehod in državo po meri vseh prebivalcev.

Severina o incidentu na meji: Ne želim, da se to še kdaj komu zgodi
26. 08. 2024 18.34Hrvaška zvezdnica Severina, ki se je zaradi svojih izjav v medijih znašla v težavah pri prestopu meje s Srbijo, se je na dogajanje odzvala na družbenem omrežju, kjer je zapisala, da si ne želi, da bi se podobna zgodba zgodila še kdaj komu drugemu, ob tem pa pozvala, naj njeni sodržavljani in policisti na hrvaški meji ne ravnajo enako, temveč pustijo, da kolegi iz Srbije še naprej nemoteno prihajajo v njeno domovino.

Severino zaradi kontroverznih izjav pridržali na meji s Srbijo: Ne pridem več!
26. 08. 2024 08.38Severina si verjetno ni predstavljala, da si bo zaradi nekaterih svojih izjav v medijih nakopala težave na srbski meji. Hrvaška zvezdnica, ki je pretekli vikend nastopala v Sloveniji, je bila po poročanju več srbskih medijev za nekaj časa pridržana na meji, nato pa so jo organi pregona izpustili. Incident naj bi se zgodil v nedeljo, katere pevkine besede so zmotile oblasti, ni jasno, naj bi se pa Hrvatica zdaj že vrnila v domovino.

Dodik napovedal predlog sporazuma o razdružitvi BiH, EU kritična
24. 05. 2024 14.05Predsednik entitete BiH Republike Srbske Milorad Dodik je v četrtek po sprejetju resolucije o Srebrenici v Generalni skupščini ZN napovedal, da bodo Federaciji BiH predlagali sporazum o mirni razdružitvi, ker da srbski narod ne more več živeti v BiH. V Srbiji in Republiki Srbski so resolucijo označili za neuspešno, saj je ni podprla niti polovica članic ZN. Na Dodikove napovedi pa se je ostro odzvala EU.

Revne države dobile prvo bitko za 'podnebni' denar razvitih
01. 12. 2023 07.48Že prvi dan podnebnega vrha, ki letos poteka v Dubaju, je spisal zgodovino. Zdi se, da so revne države, ki so najbolj na udaru podnebnih sprememb, končno le zmagale prvo bitko v 30-letnem boju za 'podnebni denar'. Tako so razvite države sprejele prelomno odločitev in končno vzpostavile sklad za izgube in škode, o katerem so se dogovorile na lanski podnebni konferenci. Denarnico so najbolj odprli Združeni Arabski emirati, ki se soočajo s številnimi kritikami, in Nemčija. Še več naj bi prispevala EU.

Kaj se dogaja z vojno in smrtonosnim nasiljem in kako sta se spreminjala skozi zgodovino
05. 11. 2023 19.27V primerjavi s prejšnjim desetletjem – in še bolj z začetkom 21. stoletja – je bilo lansko leto zelo krvavo, vsaj kar zadeva organizirano državno nasilje. Za to sta v veliki meri odgovorna dva smrtonosna konflikta: rusko-ukrajinska vojna in vojna v Tigraju. Vseh smrtnih žrtev je bilo leta 2022 skoraj 250.000, kar je več kot dvakrat toliko, kolikor znaša letno povprečje v prejšnjem desetletju, ki je že samo približno trikrat večje kot letno povprečje v prvem desetletju 21. stoletja. Pred nekaj tedni se je med Palestino (oziroma Hamasom) in Izraelom začel nov boleči konflikt, ki je že terjal veliko žrtev in jih najverjetneje še bo v prihodnosti.

Padel mogočni kostanj, ki se je bohotil pred Dramo
27. 07. 2023 10.50Kljub nasprotovanju dela javnosti, ki je zahteval ohranitev drevesa, so požagali mogočni divji kostanj, ki se je bohotil pred Dramo. Župan Zoran Janković je pred tem javno zavzel stališče, da je divji kostanj, ki so ga številni vzeli v bran, treba podreti in spoštovati projekt arhitektskega studia.

Od antifašizma do boja proti 'totalitarizmom'
06. 05. 2023 09.36Zmaga antifašističnih sil, ki so jih tvorili pretežno socialisti, komunisti in social demokrati ter v manjši meri liberalci različnih predznakov, nad fašizmom v drugi svetovni vojni, je fašizem politično, teoretsko in ideološko delegitimirala. Fašizem je bil poražen s skupnimi močmi socialističnega in liberalistično-kapitalističnega tabora. Vendar je njegova zgodovinska delegitimacija bila zgolj prvi korak v veliko bolj pomembnem procesu – delegitimaciji socializma in postavljanju kapitalizma in liberalizma kot dveh edinih možnih ekonomskih in politično-ideoloških temeljev sodobnih družb.

Putin preklical odlok o podpori suverenosti Moldavije pri vprašanju Pridnestrja
22. 02. 2023 12.16Ruski predsednik Vladimir Putin je preklical odlok iz leta 2012, s katerim je Moskva delno podprla suverenost Moldavije pri reševanju vprašanja statusa Pridnestrja. V tej separatistični proruski regij v Moldaviji, ki meji na Ukrajino, ima Rusija že od začetka devetdesetih let tudi svoje vojake. Na državnem domoljubnem shodu na stadionu Lužniki v Moskvi pa je Putin dejal, da se Rusija v Ukrajini bori za svoja zgodovinska ozemlja.

Obračun za najboljšega v UFC (neupravičeno) v Conorjevi senci
09. 02. 2023 15.08Številka ena proti številki dve ne glede na težnostno kategorijo. Ena izmed največjih borb v zgodovini UFC. A hkrati borba, ki nezasluženo prejema zelo malo medijske pozornosti. Alexander Volakovski in Islam Mahačev sta tako v zadnjih dneh v senci vrnitve Conorja McGregorja, pa tudi prvenstva v klofutanju. Prenos UFC 276 si boste lahko v nedeljo ob 4.00 zjutraj ogledali na VOYO.

'Planet še vedno na urgenci': gora domače naloge in malo časa
20. 11. 2022 07.41Na podnebni konferenci ZN v egiptovskem Šarm el Šejku so delegati potrdili dogovor glede mehanizma finančne pomoči državam v razvoju zaradi gospodarske in družbene škode podnebnih sprememb, ki je bil eden najtrših orehov v pogajanjih. Gre za zgodovinski dogovor, ki ga države v razvoju pozdravljajo. Številna ključna vprašanja o financiranju še vedno ostajajo neodgovorjena, poleg tega pa je konferenca kljub temu prinesla (pre)malo napredka pri odpravljanju ključnega vzroka globalnega segrevanja, kurjenju fosilnih goriv.

Serija Družina: mračna zgodba o padcu Slobodana Miloševića
28. 06. 2022 15.58Napeta mini serija Družina govori o zadnjih dneh pred aretacijo nekdanjega srbskega predsednika Slobodana Miloševića. Serijo, ki so jo v Srbiji predvajali ob 20. obletnici aretacije pokojnega predsednika, lahko od zdaj spremljate tudi na VOYO.

ALUO dvomi v motive za premestitev kipov iz parka na Brdu pri Kranju
11. 05. 2022 17.09Zaposleni na akademiji za likovno umetnost in oblikovanje so v javnem pismu izrazili nestrinjanje s premestitvijo spomenikov in vrtnih skulptur iz parka protokolarnega objekta Brdo v Park vojaške zgodovine v Pivki. Čeprav naj bi kipe, med njimi tudi kip Tita, odstranili zaradi restavracije, pa načrti kažejo, da bodo ti tam ostali. Zato se v ALUO bojijo, da je umik kipov iz javnega prostora politično motiviran, kar obsojajo.

Politikov ne maramo, pomembne teme nas dolgočasijo? To je slabo
10. 04. 2022 09.18Človekove pravice, zeh, pravice beguncev, zeh, zeh, okolje, globalno segrevanje, svoboda medijev, zeh, zeh, zeh ... Večina ključnih, izjemno pomembnih stvari je za povprečnega volivca, priznajmo, dolgočasnih, je obvezno nakladanje, ki ga, če se le da, presliši.

Putinove sanje: Vpliv in stara slava – pa cena?
27. 01. 2022 07.15Ob naraščanju napetosti na ukrajinsko-ruski meji je najbolj pogosto slišati vprašanje, kaj želi s konfliktom doseči ruski predsednik Vladimir Putin. Medtem ko nekateri menijo, da ni jasno, kaj želi, so drugi prepričani, da gre z obujanje ideje o veliki in močni Rusiji za povečanje geopolitičnega vpliva in utišanje domačih kritikov z ustvarjanjem zunanjega sovražnika. Poglejmo nekaj interpretacij dogajanja.

Kajfež Bogatajeva: Dogovor v Glasgowu razočaranje glede izpustov, nekaj tudi napredka
14. 11. 2021 14.35V soboto sprejeti dogovor na podnebni konferenci v Glasgowu je z vidika izpustov toplogrednih plinov in njihovega omejevanja eno razočaranje več, je dejala klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Po drugi strani pa je bil dosežen napredek glede zagotavljanja finančne pomoči najbolj ranljivim državam in zaustavljanja izsekavanja gozdov. Da je bil na COP26 dosežen pomemben napredek, a da so potrebna nadaljnja prizadevanja, ocenjujejo tudi na okoljskem ministrstvu.

Bruselj potrdil sporazum o odnosih z Veliko Britanijo po brexitu
28. 04. 2021 09.39Evropski parlament je potrdil sporazum o prihodnjih odnosih med Evropsko unijo in Združenim kraljestvom po brexitu. Potrditev sporazuma v parlamentu je ključen korak v procesu ratifikacije na strani Unije, zdaj morajo dogovor potrditi le še države članice.

Miller po testiranjih: Blizu smo, v prihodnje bomo še bližje
09. 03. 2021 09.36V garaži rdečih je po uvodnih motociklističnih testiranjih v Katarju zaznati precej dobre volje. Avstralec Jack Miller je bil vse dni dogajanja v Dohi blizu najboljšim, če že ne povsem pri vrhu, a tudi Francesco Bagnaia je dal garaži Ducatija signale, da se je hitro spoprijateljil z dirkalnikom in bo tudi močno orožje rdečih v prihajajoči sezoni.

Ameriški toksični koktajl: neenakost, odtujenost elit, rasizem in politična korektnost
18. 10. 2020 07.02Predsedniške volitve v Združenih državah Amerike so pred vrati, razkol v ameriški družbi pa že dolgo ni bil tako očiten. Notranje težave ZDA, ki jih v vsem blišču in bedi spremljamo v zadnjih mesecih, pa pravzaprav niso nek nov pojav, ampak kronična bolezen nekega imperija. Gre za delitve, ki presegajo oba predsedniška kandidata in se raztezajo globoko v ameriško preteklost. Vseeno pa bo od izida novembrskih volitev odvisno, kako bodo ZDA pristopile k reševanju nakopičenih stoletnih ekonomskih, rasnih, socialnih in drugih težav, ki tlijo v ameriškem kotlu.

'Al Balcan!': pohod fašistov, ki je naznanil temne čase za Slovence v Italiji
12. 07. 2020 16.23Požig Narodnega doma v Trstu pred 100 leti je bil močno simbolno dejanje, ki še vedno zaznamuje slovensko-italijanske odnose. Zanimivo je, da napetosti najbolj naraščajo ravno v času obujanja zgodovinskih spominov ob obletnicah pomembnih dogodkov, za kar pogosto poskrbijo prav politiki s potezami in izjavami, ki razburjajo javnost v obeh državah. Tudi slovenski predsednik Borut Pahor. Ta je ob pomembnem dnevu za zamejske Slovence sklenil opraviti "kompenzacijski" obisk fojb v imenu sprave med narodoma.

'Slovenija in Avstrija bosta storili vse, da ne bo več treba zapirati meje'
22. 06. 2020 14.46Zunanji minister Anže Logar in njegov avstrijski kolega Alexander Schallenberg sta v Ljubljani zagotovila, da bosta storila vse, kar je v njuni moči, da ne bo več treba zapirati meje med državama zaradi covida-19. Državi sta okrepili izmenjavo informacij in usklajevanje na tem področju, sta poudarila.

Kdo je leta 2016 izvolil Donalda Trumpa?
20. 06. 2020 12.57Bil je 2. november 2016, dan pred volitvami. Javnomnenjske ankete so napovedovale zmago Hillary Clinton in kazalo je, da bodo ZDA tekle dalje po ustaljeni poti neoliberalnega razvoja z imperialističnimi težnjami. Naslednji dan se je zgodil upor 'tihe večine' in izvolitev Donalda Trumpa za predsednika ZDA. V luči prihajajočih volitev se sprašujemo, kdo so ti volivci, ki so spremenili tok svetovne zgodovine?

Favre spet pod pritiskom: Borussia naj bi razmišljala tudi o Kovaču
28. 05. 2020 09.19Trener dortmundske Borussie Lucien Favre je pojasnil besede, s katerimi je po domačem porazu na derbiju z Bayernom (0:1) dvignil veliko prahu. Prihodnost 62-letnega Švicarja je v Dortmundu spet zelo negotova, že pred več meseci pa naj bi vodstvo kluba vzpostavilo stike z nekdanjim trenerjem in vezistom Bayerna Nikom Kovačem.

Med velikim državnikom in krvoločnim diktatorjem: kaj je bil Josip Broz Tito?
04. 05. 2020 13.37Tudi polna štiri desetletja po smrti Josip Broz Tito še vedno razdvaja, ne le Slovencev in prebivalcev ostalih republik nekdanje Jugoslavije, ampak tudi svetovne zgodovinarje. Je bila njegova vloga pozitivna, negativna ali, kot je to značilno za velike voditelje, nekaj vmes? O liku in delu nekdanjega voditelja so bile objavljene številne analize in knjižne uspešnice, ki so vedno znova odpirale burne razprave. Bolj kot kdo je torej pomembno vprašanje, kaj je bil Josip Broz?

Osem let po odkritju množičnega grobišča v Hudi Jami: do zdaj pokopali 778 žrtev, izkopi se nadaljujejo
06. 03. 2017 16.57Dogovorjeni smo, da mrtve pokopljemo, potem pa se pogovarjamo naprej, je ob obletnici odkritja množičnega grobišča v Hudi Jami povedal predsednik komisije za reševanje vprašanja prikritih grobišč Jože Dežman. Na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pa so predstavili potek sanacije grobišča.

Jan Oblak: Obožujem vse športe, vzornika pa nimam
08. 05. 2015 08.08Slovenski vratar, član Atletica iz Madrida, Jan Oblak je bil gost spletne strani LFP, ki vodi špansko nogometno prvenstvo, in je odgovarjal na vprašanja, ki v večini niso povezana z nogometom. Med drugim je dejal, da je njegovo najljubše mesto Ljubljana, da obožuje plažo in da najraje je piščanca.

'Slovensko glasovanje odpravilo glavno oviro na poti Hrvaške v EU'
07. 06. 2010 10.32Slovenija in Hrvaška sta z dogovorom o arbitražnem sporazumu poskušali dati zgled drugim delom Zahodnega Balkana, da je mogoče s kompromisom in skupno evropsko prihodnostjo rešiti dvostranska vprašanja, piše <i>BBC</i>.

Pahor: Edina realna možnost je mediacija
05. 02. 2009 15.01"Po naši oceni je mediacija sedaj edina realna možnost, da v razumno kratkem času pride do rešitve ali do predloga rešitve vprašanja meje," meni premier Pahor in dodaja, da nam ni treba hiteti, prav tako pa ne smemo zamujati s časom.

Hrvaška za sodišče, Slovenija za mediacijo
27. 01. 2009 10.24S hrvaškega političnega vrha prihajajo signali, da je Hrvaška sicer naklonjena mediaciji, dokončno odločitev pa bi moralo potrditi sodišče. Slovenija je načeloma naklonjena mediaciji.