zgodovina volitev

Boj, ki se ne konča: transspolna dvigovalka uteži želi nastopati
04. 12. 2024 14.01Odvetniki transspolne športnice so pozvali vrhovno sodišče v Minnesoti, naj dovolijo JayCee Cooper tekmovati v ženski konkurenci na tekmovanju v dvigovanju uteži. Navedeno utemeljujejo z dejstvom, da je pred diskriminacijo zaščitena z zakonom te države o človekovih pravicah.

Napovedi novih strank: 'Na koncu vas bo za enega fička'
27. 10. 2024 15.51Osamosvojitve, izstopi, premiki, ustanavljanja novih strank. Val vstopov na parlamentarni politični parket je očitno v polnem teku. Po kratkem političnem pokoju se vrača Karl Erjavec, že prihodnji mesec naj bi stranko ustanovil Anže Logar, v začetku prihodnjega leta predsednik Državnega sveta Marko Lotrič. Vsi obljubljajo drugačno politiko, sodelovanje, povezovanje. Toda podobnih projektov s podobnimi obljubami je bilo v preteklosti že kar nekaj. Kako so se obnesli? Lahko preizkušena formula tokrat prinese politični uspeh? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Kamala Harris, kandidatka, ki je doslej nihče ni maral
25. 08. 2024 12.23V Ameriki nikoli ni dolgčas, vedno nas prepričujejo in prepričajo, da se pri njih dela zgodovina. Najsi bo, da postane predsednik napol obskuren igralec B lige Hollywooda, ali pa seveda prvi temnopolti predsednik, za povrh še, kot je sam dejal na nedavni konvenciji, hecnega imena. Tudi letos so volitve zgodovinske, po eni strani mnogi menijo, da bi vnovična zmaga Donalda Trumpa precej zamajala temelje demokracije, kot jo poznamo, po drugi strani za predsednico ZDA kandidira oseba, katere starši so iz Indije in Jamajke ter je povrh vsega ženska.

Biden: Obramba demokracije je pomembnejša od osebnih ambicij
25. 07. 2024 06.22Ameriški predsednik Joe Biden je v sinočnjem televizijskem nagovoru Američanom povedal, da je obramba demokracije pomembnejša od naslovov in osebnih ambicij. Zato se je odločil za odstop od predsedniške kampanje in predajo štafete mlajšim generacijam.

Macron razpisal predčasne volitve: Tveganje ali premišljena odločitev?
10. 06. 2024 10.50Evropske volitve so tokrat kar pošteno premešale karte v nekaj državah. Denimo v Franciji. Vzpon skrajno desnega populizma je predsednika tako presenetil, da je razpisal zelo tvegane nacionalne volitve, ki bi lahko odločile o prihodnosti ne samo njegove države, ampak tudi same Evropske unije.

Izpadi elektrike, pomanjkanje hrane ... neznosne razmere pognale Kubance na ulice
19. 03. 2024 10.56Kuba se sooča z eno najhujših gospodarskih in energetskih kriz v svoji zgodovini. Izpadi električne energije se v določenih krajih na Kubi v zadnjih tednih stopnjujejo, frustracija zaradi pomanjkanja hrane je vse hujša, v državi pa je vse težje preživeti. Na stotisoče ljudi se je že odselilo, mnogi so se odpravili v ZDA. In da je situacija res težka, priča tudi dejstvo, da so se Kubanci v določenih mestih odpravili na ulice in protestirali, kar je velika redkost v državi, kjer vsako obliko protesta oblasti nemudoma zatrejo in aretirajo protestnike.

Če si za partizane, še nisi levičar
03. 03. 2024 15.15O čem se odločamo, ko govorimo o politični levici in desnici? Imata danes desnica in levica smisel res le še na prometnih znakih, kot je nekdo zapisal? Že od nekdaj je bilo pri teh pojmih vse malo pomešano. Ker smo vpleteni ljudje in ker čisti, lepo zaokroženi pojmi obstajajo samo v teoriji.

Tajvanski otok Matsu, prvi korak na poti Kitajske
07. 01. 2024 16.12Topel svež morski zrak subtropske tajvanske zime nas objeme na stopnicah letala po pristanku na otoku Matsu. Let nad Tajvansko ožino je bil miren, v enem najbolj nevarnih morskih prehodov na svetu je morje spokojno, pod letalom pa vidimo na desetine tovornih ladij, še več je ribiških. Svoboda odprtega morja, neovirana navigacija v tej ožini je trenutna rdeča črta geopolitičnih odnosov med Kitajsko in demokratičnimi državami. Rdeča črta, ki jo kitajska partija poriva vedno dlje v svobodni svet.

Novi Zelandiji se obeta sprememba na čelu vlade
14. 10. 2023 13.15Po približno 80 odstotkih preštetih glasov se zdi, da bo novozelandska desnosredinska Nacionalna stranka pod vodstvom Chrisa Luxona na volitvah premagala laburiste premierja Chrisa Hipkinsa, ki je že priznal poraz. Da bi dosegel večino 61 sedežev v 120-članskem parlamentu, bo Luxon sicer še vedno moral oblikovati koalicijo.

'Zgodovina bo sodila Donaldu Trumpu'
12. 03. 2023 19.13Nekdanji podpredsednik ZDA Mike Pence je ta konec tedna na letni novinarsko-politični prireditvi v Washingtonu ostro kritiziral nekdanjega predsednika Donalda Trumpa zaradi njegove vloge pri napadu na ameriški kongres 6. januarja 2021. Kot je dejal, bo Trumpu sodila zgodovina.

VSO napoveduje akcijski načrt za obrambo samostojnega muzeja osamosvojitve
24. 01. 2023 14.51Združenje VSO je na novinarski konferenci izrazilo nasprotovanje vladnemu sklepu o usodi Muzeja slovenske osamosvojitve. Po besedah predsednika združenja Lojzeta Peterleta zadevo jemljejo zelo resno, zato bodo, če vlada ne bo spremenila odločitve, začeli izvajati t. i. akcijski načrt za obrambo samostojnega muzeja osamosvojitve. Medtem pa ministrica za kulturo Asta Vrečko ponavlja, da ne gre za ukinitev muzeja, ampak za združevanje vsebin in programov dveh javnih zavodov.

Vidni osamosvojitelji spet sprejeli odlikovanja, ki so jih leta 1993 vrnili
13. 12. 2022 12.11Predsednik republike Borut Pahor, ki se počasi poslavlja od svojega položaja, je šestim vidnim predstavnikom slovenske osamosvojitve na posebni slovesnosti v predsedniški palači vrnil odlikovanja zlati častni znak svobode. Ta odlikovanja so v turbulentnem političnem ozračju z odprtim pismom zavrnili 21. junija leta 1993.

Slavje zmagovalca na pragu poraženca v knežjem mestu
05. 12. 2022 06.02Ko je Bojan Šrot že županoval v mestu celjskih grofov, je Matija Kovač v tretjem razredu osnovne šole šele prejemal prve ocene. 24 let kasneje je na ulici prav pred Šrotovim štabom s šampanjcem v roki proslavljal dejstvo, da mu je spodnesel županski stolček. V Celju se piše zgodovina, je bilo slišati na Prešernovi, kjer je množica v soju prazničnih luči proslavljala, kot da je pravkar vstopila v novo leto. "Čas je bil za spremembe. Ne samo novo leto, v Celju se začenja nova era," so se strinjali.

Soočenje tik pred volitvami: kaj obljubljajo v Ljubljani, Mariboru in Kopru?
18. 11. 2022 18.00Tik pred volitvami so mnenja soočili kandidati mestnih občinah Ljubljana, Maribor in Koper. Kandidati obalne občine so največ besed izmenjali o oskrbi Kopra z vodo in stanovanjski problematiki. V Mariboru so se medtem dotaknili afere, ko je trenutni župan Saša Arsenovič v središču Maribora napadel mladoletnika. Pa tudi o tem, da Arsenovič skrbi le za središče mesta, manj pa za druge dele mesta. V Ljubljani pa se je trenutni župan Zoran Janković soočil z očitki, da je v svojem 16-letnem mandatu zanemaril zdravstvo ter da je zavajal pri gradnjah. Kakšna pa je prihodnost Ljubljanskega potniškega prometa?

'Na referendumih Janši povejmo, da ga imamo dovolj in da je čas za penzijo'
12. 11. 2022 12.03Stranke Gibanje Svoboda, LMŠ in SAB so se po uradni združitvi na kongresu v Mariboru združile še simbolno. Trije predsedniki strank so združitev označili kot pomembno za prihodnost Slovenije. Vsi člani LMŠ in SAB so sicer ob združitvi samodejno postali člani Gibanja Svoboda. "Z referendumi zaključujemo to supervolilno leto, kjer Janezu Janši in SDS jasno povedali: Dovolj te imamo, pojdi v penzijo, saj tja tudi spadaš," je na kongresu stranke medtem volivce pozval premier Robert Golob.

'Nisem še doživel, da bi se ob grobovih žrtev dogajala volilna kampanja'
03. 11. 2022 06.05Tudi na dan mrtvih, ko se spomnimo vseh pokojnih, ne glede na to, ali so bili rdeči, črni ali beli – ni šlo brez težkih besed o temačnih silah, izdajalcih in tistih, ki so bili na pravi strani. Kot da zgodovina ni povedala svojega, smo lahko v tem pregretem političnem vzdušju v Sloveniji pred predsedniškimi volitvami in tremi referendumi poslušali najvplivnejše politike v državi. Predsednik Pahor je govoril o spravi, ljubljanski župan Janković o izdajalcih in partizanih, nekdanji predsednik Kučan, da je imel Janković običajen politični govor, kandidatka za predsednico Nataša Pirc Musar, ki je tudi bila na Urhu, da sama ne bi uporabljala tako močnih besed, kot jih je Janković, in Anže Logar, pri spomeniku sprave, da se je prišel poklonit vsem mrtvim. Smo tik pred drugim krogom predsedniških volitev in referendumi – pred spravo ali novim razkolom? O tem sta spregovorila prvi predsednik vlade in član Nove Slovenije Lojze Peterle in Martin Premk iz Gibanja svoboda.

Zbirko neprecenljive vrednosti spet selili s kamioni: 'Rastline ne jočejo, samo izginejo'
29. 10. 2022 07.14"To, kar se dogaja z botaničnim vrtom, je nacionalna katastrofa. 212 let stara ustanova se mora sama boriti, da rastline sploh preživijo," pripoveduje direktor Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani. Znova so, ker v Ljubljani nimajo prostora za prezimovanje, saj so jim leta 2020 porušili rastlinjak, dva nabito polna kamiona rastlin prepeljali v Koper. Pri tem se lahko dragocena zbirka neprecenljive vrednosti poškoduje, gre pa tudi za težaško delo, rastline so namreč velike in težke. Kje se zapleta, zakaj botanični vrt ne dobi primernih prostorov za razvoj in hrambo rastlin? Na Biotehniški fakulteti zagotavljajo, da aktivno rešujejo situacijo in da se tako fakulteta kot Univerza v Ljubljani zavedata pomena najstarejše raziskovalno-akademske ustanove za Slovenijo in za mednarodni prostor. Poudarjajo, da je fakulteta leta 2020 aktivno pristopila k urejanju financiranja in odnosov z Botaničnim vrtom Univerze v Ljubljani.

Logarja presenetila Golobova izjava, Pirc Musarjeva ga pošilja na pogovor z Janšo
24. 10. 2022 22.37V boju za predsednika države gre zdaj zares. Kako kandidata komentirata izjave premierja Roberta Goloba, da bo njegova stranka naredila vse, da ne zmaga kandidat SDS-a in izjave prvaka SDS-a Janeza Janše, ki pravi, da če bo šlo za spopad dveh vrednot, bodo na eni strani vrednote slovenske osamosvojitve in slovenske ustavnosti, na drugi strani pa vrednote davčnih oaz? Kateri od kandidatov bo prvi odvrgel rokavice? Anže Logar in Nataša Pirc Musar sta v oddaji 24UR ZVEČER poskrbela za prvo soočenje drugega kroga predsedniških volitev.

'Janezu Janši sem podoben v vztrajnosti'
16. 10. 2022 07.0046-letni Anže Logar je kandidaturo za predsednika republike vložil s podpisi pet tisoč volivcev, uživa pa tudi podporo svoje SDS. Poslanec je že tretji mandat, leta 2018 je neuspešno kandidiral za župana Ljubljane, v prejšnji vladi je bil zunanji minister. Prepričan je, da bi bil zaradi mednarodnih izkušenj in tudi, ker prisega na dialog, dober predsednik. Je predzadnji gost v seriji intervjujev, ki jih pred predsedniškimi volitvami pripravljamo na 24ur.com in za oddajo 24UR. Vprašali smo ga, v kakšnem odnosu sta z Janezom Janšo ter kakšen signal bi poslal predsedniku SDS, če bi presegel strankin rezultat na aprilskih volitvah. Zakaj se ni podpisal pod interpelaciji Tatjane Bobnar in Tanje Fajon? Bi kot nekdanji direktor Ukoma kandidiral za mesto direktorja javne televizije? In ali je znotraj SDS res glas opozicije?

Je Logar v predsedniški tekmi neodvisen kandidat ali kandidat stranke SDS?
15. 10. 2022 19.29Še teden dni je do prvega kroga predsedniških volitev, javnomnenjske ankete pa največ možnosti za preboj v drugi krog napovedujejo Anžetu Logarju. Dolgoletni član SDS in trenutno njen poslanec sicer kandidature ni vložil s podpisi kolegov poslancev, ampak jih je zbral med volivci. In v tem smislu je neodvisen kandidat, ne ograjuje pa se od svoje politične zgodovine in preteklega dela, je dejal v intervjuju, ki jih pred volitvami pripravljamo za našo oddajo in spletno stran 24ur.com.

Predsedstvo SD še brez odločitve o kandidatu za predsednika republike
25. 07. 2022 19.47Predsedstvo SD razpravlja o možnem kandidatu za predsednika republike, je v izjavi za medije dejala predsednica SD Tanja Fajon. SD si želi imeti svojega kandidata, v stranki pa se pojavljajo tudi pozivi, naj SD podpre kakšnega od neodvisnih kandidatov ali kandidatk, ki so že najavili kandidaturo.

Na Filipinih prepričljiva zmaga Bongbonga Marcosa
10. 05. 2022 10.45Glede na začasne izide predsedniških volitev so Filipinci za novega predsednika izvolili Ferdinanda Marcosa mlajšega. Sin pokojnega diktatorja bo tako prevzel vodenje države 36 let po tem, ko je njegov oče izgubil oblast v revoluciji. Mesto podpredsednice pa bo, kot kaže, zasedla hčerka dosedanjega predsednika Duterteja.

'Ker se ve, kdo je zmagal'
07. 05. 2022 18.08Čez Fužinski most jo ob devetih zjutraj maha Milan s svojo razširjeno družino, njeni člani pa se smejijo, ko drug čez drugega hitijo razlagati, kako so povezani. Deveterica je že ob šestih zjutraj krenila z Viča, prihod nazaj domov so načrtovali za drugo uro popoldne, njihova hiša namreč stoji tik ob Poti spominov in tovarištva (PST) na Vrhovcih. Precej daljšo pot do omenjene makadamske trase, na katero se je v soboto na tradicionalni Pohod ob žici zgrnilo več tisoč ljudi, pa je imela Ana, ki jo na mostu srečamo s palicami v rokah. Do Ljubljane se je namreč pripeljala z vlakom iz 150 kilometrov oddaljenega Šentilja.

Konec sveta, kot ga poznamo?
01. 05. 2022 12.21Dramatična sprememba na slovenskem političnem parketu bo še nekaj časa zaposlovala tako politiko kot družbo. Medtem pa dogajanje v Evropi in svetu, politično in gospodarsko, teče naprej. Prav tako dramatično. In to bo na našo prihodnost vplivalo ravno tako kot strankarske predvolilne obljube.

'Želimo se pogovarjati z vsemi strankami, ki bodo v parlamentu, niso pa v današnji vladi'
10. 04. 2022 07.57Predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob je prepričan, da bo njegova stranka na volitvah zmagala in dala mandatarja za sestavo vlade, kar bo, pravi, najverjetneje sam. Dediščino zdajšnje vlade v celoti zavrača. Kako pa torej razlaga, da je v svoje vrste vzel dva poslanca, ki sta jo pomagala postaviti? Kakšni bodo njegovi etični standardi v politiki, kako bi krmaril s koalicijskimi partnerji in kako bi se spoprijel z izzivi, kot so zdravstvo, plačni sistem javnega sektorja in ustvarjanje delovnih mest z višjo dodano vrednostjo?

'Nemčija ostaja proevropska, pri vladavini prava in demokraciji pa ne bo popuščala'
19. 09. 2021 08.30Angela Merkel se po 16 letih poslavlja. Kaj pušča za seboj, kaj čaka Nemčijo, kako se bodo razpletle volitve, katerih zmagovalec tokrat ni jasen že vnaprej? In za nas ključno vprašanje: kakšno vlogo bo Nemčija igrala na evropskem parketu po slovesu ženske, ki so jo številni Nemci, pa tudi marsikdo drug, ljubkovalno klicali "mami"?

Janši nov mandat na čelu SDS, prejel je šest glasov proti
19. 06. 2021 08.01Edini kandidat za predsednika stranke SDS Janez Janša je na glasovanju prejel 650 glasov za in šest proti. S tem je bil že devetič izvoljen na mesto predsednika stranke, kateri predseduje že od leta 1993. 12. kongres stranke poteka pod sloganom Gradimo Slovenijo #zate. Enako so poimenovali nosilno programsko resolucijo.

O frakcijah in demokraciji
27. 03. 2021 07.00Po šestem januarju letošnjega leta, ko je množica Trumpovih podpornikov vdrla v Kapitol – sedež federalne vlade ZDA – in želela spremeniti izid predsedniških volitev, je postalo jasno, da sta sektaštvo in polarizacija v ameriški politiki dosegla nevarno raven, raven, ki ogroža moč in stabilnost federalne unije ter delovanje njenih demokratičnih procesov. To se seveda ne dogaja prvič: Združene države Amerike so sredi 19. stoletja že razpadle na dva dela zaradi vprašanja suženjstva, političnemu nestrinjanju pa je sledil krvav notranji konflikt.

'Pogum in razum izpred 30 let bomo v prihodnjih tednih zelo potrebovali'
23. 12. 2020 08.26Mineva 30 let od plebiscita, na katerem smo se Slovenci odločali o odcepitvi od Jugoslavije in samostojni državi Sloveniji. Na njem se je velika večina volivcev izrekla za samostojnost. Premier Janša je v slavnostnem nagovoru pred dnevom samostojnosti in enotnosti izpostavil, da je bila odločitev na plebiscitu pred 30 leti pravilna in ekonomsko utemeljena. Kljub neobičajnim razmeram in utrujenosti od spopada z epidemijo je pozval, naj si prazničnega vzdušja ne pustimo vzeti: "Praznovali bomo ločeni, vendar povezani."

Prihodnost EU-mobilnosti po pandemiji covida-19
12. 12. 2020 09.42Mnogim mobilnim evropskim državljanom – študentom na izmenjavah Erasmus, sezonskim delavcem, pa tudi mnogim veselim dopustnikom – je načrte v letu 2020 prekrižala pandemija covida-19. Mobilnost znotraj EU, kot smo je bili vajeni, je izginila praktično čez noč. O tem, kaj nas na tem področju čaka po letu 2020, smo se pogovarjali z evropskimi poslanci.