zemljiško

Država v inšpekcijske preglede vseh zaklonišč v Sloveniji
31. 03. 2025 06.00Področje zaklanjanja prebivalstva pred vojnimi in drugimi nevarnostmi je bilo v državi v zadnjih letih precej zanemarjeno. Zaklonišč se praktično ni vzdrževalo, tudi na normativni ravni nismo sledili družbenim spremembam, ocenjuje Inšpektorat za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami na Morsu. Zato je – v luči zaostritve varnostnih razmer v svetu in Evropi – odredil pregled vseh zaklonišč v Sloveniji in pripravo načrta sanacije.

V diskoteki Lipa 19 let po tragediji spet organizirajo zabave – kako je to mogoče?
18. 12. 2024 18.4319 let po tragediji v diskoteki Lipa v Spodnjih Pirničah, kjer so na predbožični večer zaradi neustreznega varovanja tri dekleta izgubila življenje, spet organizirajo zabave – očitno povsem na črno. Ne le, da družina Zavašnik za obratovanje diskoteke nima dovoljenj, diskoteko je finančna uprava na dražbi celo že prodala, rubežniki pa so iz nje odnesli vso opremo. Kljub temu Zavašnikovi s plakati in na družbenih omrežjih vabijo na divje zabave ob koncih tedna, sosedje pa se sprašujejo, kako je to mogoče.

Bi podrli ali ne? Razmišljajo še o 74 hišah
08. 10. 2024 18.17Po potrditvi še zadnjega seznama od skupno 258 objektov, ki so zaradi ogroženosti po lanski ujmi predvideni za odstranitev, se pristojni trenutno ukvarjajo z usodo 74 objektov, ki so jih dodatno prepoznali kot ogrožene. Tudi za njih trenutno pripravljajo strokovna mnenja. V zaključni fazi so postopki glede izplačila prvih odškodnin.

Na Krku iz črnih gradenj zraslo pravo naselje, zdaj ga rušijo
26. 09. 2024 09.41Po več kot 10 letih boja proti črnograditeljem so v teh dneh na Krku na delu gradbeni inšpektorji in policija. Stroji brnijo, nelegalno zgrajeni objekti v naselju Picik pa eden za drugim izginjajo. V bližini morja stoji več kot 120 objektov, večina je bila postavljena brez dovoljenj. Okoli 40 naj bi jih odstranili že do konca tega tedna.

Pravna varnost pri sklepanju prodajne pogodbe o nakupu nepremičnine: Ključni koraki v postopku skrbnega pravnega pregleda nepremičnine
09. 09. 2024 00.15Nakup nepremičnine predstavlja naložbo v prihodnost, za katero se načeloma odločimo le enkrat, morda dvakrat v življenju. Če sodimo po odstotku lastniških nepremičnin v Sloveniji, bi lahko rekli, da je nakup nepremičnine cilj vsakega Slovenca. Da bi do cilja prišli brez nepotrebnih ovir, je za sam postopek nakupa nepremičnin pomembno, da veste kakšno nepremičnino kupujete, tako glede dejanskega kot pravnega stanja.

Agonija v Hajdini: na krožnike nosilo perje iz sosednje piščančje farme, ki je delno nezakonita
25. 07. 2024 06.00Agonija občanov Zgornje Hajdine traja že več kot 40 let. Začela se je z gradnjo piščančje farme pri sosedih. Kršitve so se pojavile že na začetku, saj je bila zgrajena mimo gradbenega dovoljenja, vsa ta leta pa so jo večkrat dograjevali. Sosedje so se obrnili na vse pristojne institucije, a nelegalni deli hleva za piščance še vedno stojijo. Porušila jih ni niti inšpekcija, ki je nelegalno gradnjo prepoznala pred več kot 20 leti. Sosedje, ki živijo v smradu, pravijo, da se počutijo nemočne. Živijo v strahu, da bo farma – po več poskusih – tokrat legalizirana.

Kupil koče na Veliki planini in jih legaliziral
20. 05. 2024 06.16Investitor Urban Bergant je na Veliki planini kupil pet koč, uredil manjkajočo gradbeno dokumentacijo, jih legaliziral in obnovil. Koče so propadla podjetja prodala v zasebne roke, dokumentacija pa se je zato večinoma izgubila. Za legalizacijo posamezne koče je Bergant potreboval od šest do 12 mesecev. Kakšne pasti pa čakajo kupce, ki kupujejo črne gradnje?

'Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute'
14. 05. 2024 06.00"Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute," opozarja državni svetnik in župan Žirovnice Leopold Pogačar, pobudnik ustavne presoje 146. člena, ki omogoča legalizacijo objektov daljšega obstoja. Zakaj? Ker omogoča legalizacijo praktično kjer koli – na kmetijskih in gozdnih zemljiščih, v narodnih parkih, na zaščitenih območjih ... Ustavno sodišče je te legalizacije zato začasno onemogočilo. Postopki so obtičali, nastopila je panika, ker ljudje nimajo več možnosti cenejše in hitrejše legalizacije svojih nedovoljenih gradenj.

V občini Ruše vre: po zapletih sprejeli proračun, v preiskavi prodaja zemljišč na Pohorju
07. 05. 2024 16.54Ruški občinski svet je pred dnevi ob odsotnosti županje Urške Repolusk potrdil predlog letošnjega proračuna občine, ne pa tudi letnega programa ravnanja s stvarnim premoženjem. Po domnevno spornem županjinem nakupu stanovanja je zdaj po poročanju medijev pod drobnogledom Policije še prodaja občinskih zemljišč na Pohorju.

Katičeva bo zaradi nakupa sodne stavbe vložila kazensko ovadbo
29. 04. 2024 11.58Potem ko so cenilci, ki jih je v imenu ministrstva za pravosodje najelo državno odvetništvo, nesojeno stavbo na Litijski 51 ocenili na šest milijonov evrov, je pravosodna ministrica Andreja Katič napovedala, da bo zaradi nakupa sodne stavbe vložila kazensko ovadbo.

Namestnik predsednika KPK kršil protikorupcijski zakon
15. 03. 2024 09.39Komisija za preprečevanje korupcije je potrdila, da je namestnik predsednika David Lapornik z zamudo poročal o svojem premoženjskem stanju za leto 2021, ko je postal lastnik 115 kvadratnih metrov velike zemljiške parcele. Komisiji je o tem poročal šele marca 2023, kar je v nasprotju z določili Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. Lapornik je v prvem odzivu dejal, da je šlo pri njegovi zamudi pri poročanju o premoženjskem stanju za administrativno in ne vsebinsko kršitev zakona o integriteti. Zanašal se je namreč na po njegovih besedah nepopolne podatke geodetske uprave.

Kako je Vežnaver s 35 kvadratnimi metri državo znova stisnil v kot?
14. 02. 2024 09.28Čeprav je Sebastjan Vežnaver državi za skoraj osem milijonov evrov prodal stavbo na Litijski cesti v Ljubljani, v katero naj bi se po prvotnih načrtih selila sodišča, je ostal lastnik manjše parcele tik ob stranskem vhodu. Še več, izkazalo se je, da jo je uspešno skril pred uradniki na ministrstvu, njeno lastništvo je vknjižil šele pretekli mesec, kar leto in pol po nakupu. Tako je v žep spravil novega aduta, ki bi mu lahko prinesel še en donosen posel z državo.

Golob naj bi od Švarc Pipanove zahteval poročilo o odgovornih za nakup sporne stavbe
18. 01. 2024 10.36Po naših neuradnih informacijah je premier Robert Golob od pravosodne ministrice Dominike Švarc Pipan in državnega sekretarja Igorja Šoltesa zahteval poročilo o odgovornosti vseh, ki so sodelovali pri pripravi pogodbe spornega nakupa stavbe na Litijski. Pričakuje ga še danes. Na ministrstvu za pravosodje opravljajo notranjo revizijo.

Lovce skrbi hitro širjenje afriške prašičje kuge po Evropi
05. 12. 2023 15.55Lovci si želijo, da bi se po več letih razrešilo vprašanje odvzema zemljišč lovskim organizacijam, med izzivi, ki so zaznamovali leto, pa so na skupni novinarski konferenci z ribiči izpostavili hitro širjenje afriške prašičje kuge. Ribiči so medtem opozorili na katastrofalne posledice avgustovskih poplav in izzive popoplavne obnove.

Pomoč je zapisana v zakon, kaj vse je na seznamu?
02. 09. 2023 08.19Veljati je začel interventni zakon z nujnimi ukrepi za odpravo posledic in pomoč prizadetim v avgustovskih poplavah. Usmerjeni so v obnovo javne infrastrukture ter poenostavitev postopkov in pridobivanja dovoljenj, prinašajo pa tudi ukrepe za pomoč prizadetim. Večina ukrepov bo veljala do konca leta, sledil bo zakon o obnovi.

Bo Merlak vrnil zemljišča in odstopil od obnove hotela Zlatorog?
23. 08. 2023 06.00Si predstavljate, da kupite nepremičnino skupaj z zemljo in vso potrebno dokumentacijo, ko pa z dovoljenjem v roki hočete zagnati stroje, vas država pozove, da parcelo vrnete? To je doletelo kriptomilijonarja Damiana Merlaka, zadnjega v vrsti lastnikov prestižnih bohinjskih hotelov, v kar jih je skozi okrilje svoje družbe Alpinia spremenil prav Merlak, s tem pa v napol razpadajoč gorenjski biser vrnil turiste, predvsem pa ugled. O tem, kaj si misli o potezi sklada, je Merlak ekskluzivno spregovoril za našo oddajo.

Začasna zaustavitev gradnje projekta v Bohinju, poziv Merlaku, naj vrne 12 zemljišč
21. 08. 2023 18.52Bi lahko spor med državo in kriptomilijonarjem Damianom Merlakom ustavil dolgo napovedovani turistični projekt v Bohinju? Leto dni po tem, ko je ta porušil leta zapuščeni in propadajoči hotel Zlatorog in dobil zeleno luč za izgradnjo novega kompleksa, državni sklad, ki upravlja kmetijska zemljišča in gozdove, Merlaka poziva, naj vrne kar 12 okoliških zemljišč. Kot pojasnjujejo, po zakonu, sprejetem pred tremi desetletji, ta pripadajo državi. Družba Alpinia, ki upravlja z Merlakovimi hoteli v Bohinju, naj bi investicijo, vsaj začasno, že ustavila.

Agonija zakoncev Cerar: porušili hišo, v kateri sta živela 60 let
16. 06. 2023 19.18Po tem, ko so v začetku junija več kot 70-letna zakonca Cerar iz Domžal deložirali, sta sedaj tudi dobesedno ostala brez strehe nad glavo. Njuno hišo, v kateri sta živela skoraj 60 let, so namreč porušili do tal. Cerarjeva so izselili zaradi administrativne napake pri vpisu lastništva zemljišča v zemljiško knjigo, ki naj bi se zgodila konec 60. let prejšnjega stoletja. Vse od takrat pa bijeta sodno bitko s sosedi, ki vztrajajo, da je njuno zemljišče v resnici njihovo. Cerar je sicer odločen, da bo kljub temu, da so od njegovega doma ostale le še ruševine, boj nadaljeval in pravico iskal na evropskem sodišču.

Ste predčasno poplačali kredit? Banka vam mora vrniti del stroškov
21. 04. 2023 18.31Če ste predčasno poplačali posojilo ali ga še boste, vam pripada sorazmeren del povrnjenih stroškov, ki ste jih imeli z odobritvijo posojila. A kot kaže, morate banko na to še vedno opozoriti sami, sicer tega denarja ne boste videli. Zveza potrošnikov zato komitente poziva, naj banko, če so kredit poplačali predčasno in ne pred več kot petimi leti, čim prej pozovejo k vrnitvi sorazmernih stroškov, tudi če so najeli nov kredit za poplačilo starega.

90 let zbiranja arhivarij, 90 let novosti: če bi gradivo zložili v vrsto, bi prišli do Ptuja
11. 04. 2023 06.12Zgodba o arhivu je zgodba o (naši) preteklosti. In čeprav je velik del gradiva, ki ga te institucije hranijo, danes že digitaliziran in tako kadar koli na voljo za raziskovanje, je hramba originalov še kako pomembna. Nobena, še tako dovršena spletna različica namreč ne more nadomestiti vonja, občutka, ko v roke vzameš pergamentno listino, ki priča o življenju pred stoletji.

Stanovanjski fond, ki izčrpava samega sebe: 'Smo premalo ambiciozni'
04. 04. 2023 06.12Draga bančna posojila, nereguliran in nepredvidljiv tržni najem ter fond javnih najemnih stanovanj, ki zaradi premajhne ponudbe izčrpava samega sebe – takšno je danes stanje v slovenskem stanovanjskem sektorju, ki ga je politika zadnja leta postavljala na stranski tir. Da bi zadostili vedno večjim potrebam, bi potrebovali najmanj 10.000 javnih najemnih stanovanj, vlada jih namerava zgraditi do 3000 na leto. Stanovanja so zaradi nizkih najemnin in možnosti dolgoročnega najema izjemno zaželena, a so zaradi pomanjkanja dostopna le peščici. Nekateri zato v sistemu iščejo luknje.

120 let, 120.000 predmetov: 700 let star pečatnik, sodniško žezlo, žametna torbica iz leta 1660
02. 04. 2023 17.14Od umetelno izrezljanega grajskega pohištva, arheoloških izkopanin, pa vse do bogato okrašenih oblačil, v katerih so se po ulicah in trgih nekoč sprehajali in 'na ogled postavljali' Mariborčani. Pa zbirka orožja – meči, sablje, viteški oklepi. Večmetrski kipi, stare slikarske umetnine ter starinska glasbila. Nekateri najdragocenejši predmeti, ki jih hrani Pokrajinski muzej Maribor, so sedaj sploh prvič dostopni in na ogled javnosti.

Maljevac: Vsako leto okoli 2000 javnih najemnih stanovanj
20. 12. 2022 09.21Aktivnosti za vzpostavitev ministrstva za solidarno prihodnost so v polnem teku. Kandidat za ministra Simon Maljevac je že pred dnevi napovedal uveljavitev delujoče in resne stanovanjske politike, s ciljem izboljšati stanje pa naj bi prišlo do mehkih in trdih ukrepov. Cilj je sicer, da se vsako leto zgradi vsaj 2000 najemnih stanovanj.

Hišne preiskave pri velenjski notarki zaradi spornega posla za 400 tisoč evrov
19. 04. 2022 12.21Celjski kriminalisti po naših neuradnih informacijah opravljajo hišne preiskave pri velenjski notarki in ljubljanski podjetnici, ki naj bi bili vpleteni v domnevno oškodovanje solastnika nepremičnin v Tacnu. Notarka Frančiška Persea Cetin je neuradno osumljena zlorabe uradnega položaja, ker naj bi nezakonito sklenila več notarskih listin, pri tem pa ignorirala predkupno pravico, ki naj bi jo na nepremičninah imel solastnik. Gre za notarko, ki se je zaradi suma zlorabe uradnega položaja in goljufije v predkazenskem postopku znašla že pred leti, ker naj bi različnim osumljencem omogočila, da so pridobili več kot 600.000 evrov protipravne premoženjske koristi, oškodovance pa spravila v zmoto.

Lastnik stanovanja, v katerem živi Pivčeva, stopil pred kamere
28. 03. 2022 19.38Kdo je lastnik stanovanja, v katerem živi Aleksandra Pivec? Kolikšna je najemnina, ki jo plačuje? To so vprašanja, na katera nekdanja kmetijska ministrica ni želela odgovoriti. Obljubila je, da bo pokazala pogodbo, a tega ni storila. Je pa dokumentacijo pokazal skrivnostni lastnik, ki je stopil pred naše kamere. To je Dejan Jurkovič, znanec Pivčeve, sicer zaposlen kot vodja sektorja za železnice pri direkciji za infrastrukturo. Jurkovič vztraja, da je bila cena poštena, Pivčeva pa naj bi – kot trdi – njegovo stanovanje najela povsem po naključju.

Bi kupili nepremičnino brez ustrezne gradbene dokumentacije?
05. 10. 2021 08.54Nadzor gradenj, ki so jih opravili gradbeni inšpektorji, je pokazal, da se je stanje na terenu v primerjavi s preteklim letom poslabšalo. Pristojni so nepravilnosti ugotovili v 40 odstotkih preverjenih objektov. In kljub nadzoru se nepremičnine brez ustrezne gradbene dokumentacije še vedno gradijo in celo prodajajo. Na spletu smo zasledili oglas, kjer za nižjo ceno agencija prodaja hišo, ki nima gradbenega dovoljenja. Gradnja brez gradbenega dovoljenja je sporna, prav tako oglaševanje, če inšpekcija izda odločbo, da gre za nelegalen objekt. Seveda pa kupec nepremičnine brez gradbenega dovoljenja prevzeme breme inšpekcijskih nadzorov in legalizacije.

Sodišče v primeru Roga zavrnilo izdajo začasne odredbe glede posestne pravice
10. 03. 2021 16.37Sodišče je zavrnilo zahtevo nekdanjih začasnih uporabnikov tovarne Rog glede izdaje začasne odredbe in zaustavitve del, ki jih na območju nekdanje tovarne izvaja Mestna občina Ljubljana (Mol). V celoti je zavrnilo trditve nekdanjih uporabnikov glede kršenja njihovih posestnih pravic, so sporočili z Mola. Odzvali so se tudi na peticijo.

Gurs zaključil lokacijsko izboljšavo zemljiškoknjižnega katastra
25. 11. 2020 10.57Geodetska uprava RS (Gurs) je končala projekt lokacijske izboljšave zemljiškokatastrskega prikaza na območju celotne države, ki je potekal med marcem 2018 in letošnjim novembrom. Z izboljšavami se bo lažje izvajalo prostorsko, okoljsko in zemljiško politiko, povezava z drugimi prostorskimi podatki pa bo ustreznejša.

Zaradi policijske ure bodo številne storitve omejene
20. 10. 2020 10.58Zaradi policijske ure številne javne in zasebne ustanove prilagajajo svoje urnike. Večina trgovin bo z današnjim dnem zaprla svoja vrata še pred 21. uro, le iz družbe Hofer sporočajo, da delovnega časa njihovih trgovin zaenkrat ne bodo spreminjali. Tudi na Petrolu pravijo, da njihov obratovalni čas ostaja enak, saj da imajo odgovornost do ljudi. Trenutnim razmeram sicer prilagajajo delo tudi na sodiščih.

Socialni demokrati izgubili več kot 700.000 evrov vreden Kremelj
28. 07. 2020 19.22Socialni demokrati so po desetletju sodnih postopkov izgubili Kremelj, 800 kvadratnih metrov veliko stavbo sredi Nove Gorice. Po oceni Geodetske uprave je vredna 720.000 evrov. Višje sodišče je s pravnomočno sodbo zdaj odločilo, da jo morajo vrniti občini.