zelo zahtevna planinska pot

Kljub višinski bolezni, medvedom in napačnim zemljevidom osvojile Lalung
09. 10. 2024 19.046243 metrov je visoka gora v indijski Himalaji, ki je ni uspelo preplezati še nikomur. Tako je vsaj veljalo do 14. septembra, ko sta na vrh prvi na svetu prišli dve slovenski alpinistki. Konec avgusta so se štiri dekleta odpravila na prvo žensko alpinistično odpravo po osamosvojitvi Slovenije na najvišje gorovje na Zemlji. Dve sta se morali zaradi višinske bolezni ustaviti še pred vrhom, dvema je uspelo. Od zmedene indijske planinske zveze, ki je imela o slabo raziskani dolini Lalung in njenem gorovju nepopolne zemljevide, in odpihnjenih šotorskih palic vse do višinske bolezni in predčasnega odhoda domov, saj so jih pregnali medvedi. Dekleta so doživela še marsikaj, občutkov ob zgodovinskem dogodku pa še niso uspela povsem urediti.

10 idej za skok na vršace po zahtevnih in zelo zahtevnih poteh
02. 07. 2022 07.00V preteklih dveh tednih smo vam namignili, kam se lahko odpravite v hribe po lahkih in nato po srednje zahtevnih poteh. Kot zadnji so na vrsti zahtevni in zelo zahtevni vzponi, pri katerih je potrebna zelo dobra fizična pripravljenost, pri večini vzponov tudi tehnično znanje. Ture so primerne za izkušene posameznike, ki so vešči gibanja po zahtevnem in skalnatem terenu. Kaj morate imeti v mislih, česa ne smete pozabiti, ko se odpravite na proti ciljem te težavnosti, je svetoval strokovni sodelavec pri PZS Matjaž Šerkezi.

10 navdihov za srednje zahtevne vzpone po slovenskih hribih
25. 06. 2022 14.26Prejšnji teden smo predstavili ideje za nezahtevne izlete in vzpone, tokrat gremo korak naprej. Za tiste, ki jim je zmanjkalo zamisli ali nimajo volje raziskovati, kam bi se podali v hribe, smo pripravili spisek lažjih in srednje zahtevnih vzponov. Njihova skupna značilnost je, da je pot navzgor daljša kot uro in pol. Za tovrstne užitke potrebujete nekaj kondicije, vendar so izbrani cilj s tehničnega vidika nezahtevni. Večina je primernih tudi za družine z otroki (ne najmlajšimi). Pri tem upoštevajte, da se je za vsak odhod v hribe treba pripraviti, četudi na prvi pogled deluje, da je tura 'mačji kašelj'. Kaj vzeti s sabo, na kaj paziti?

Šerkezi: Zasnežene gore zahtevajo kompleksno osebnost
03. 12. 2021 12.58Marsikdo konec tedna išče sprostitev v naravi. Ker bo v soboto v hribih suho, delno jasno vreme, bodo gore vabile. A poznavalci opozarjajo ljubitelje gora, ki že neučakano čakajo zimske aktivnosti: "Plaz se lahko sproži že ob manjši dodatni obremenitvi, predvsem na strmih pobočjih."

Preveč nesreč v gorah: reševali očeta in hčerki
13. 08. 2021 11.12Napoved lepega, stabilnega vreme brez neviht v gore privabi še več obiskovalcev, zaradi česar imajo gorski reševalci običajno več dela. Tako je bilo tudi včeraj, ko so ekipe za reševanje v gorah na različnih koncih pomagale osmim planincem. Med njimi so bili oče in hčerki, ki jih je ujela tema in so zato obtičali, kar kaže, kako pomembno je, da dobro načrtujemo turo. Ker je pred nami obetaven konec tedna, poletja pa še ni konec, Policija in PZS pozivata k previdnosti in odgovornim odločitvam.

Gorski reševalci konec tedna reševali vsaj 22 planincev
26. 07. 2021 11.41Minuli sončni konec tedna je v hribe privabil številne planince. Žal je na drugi strani pomenil polne roke dela za gorske reševalce. Res da so gore specifično okolje, kjer so obiskovalci bolj izpostavljeni objektivnim nevarnostim, a se je znova izkazalo, da k nesrečam pogosto pripomorejo sami. Precenjujejo svoje zmožnosti, nimajo ustreznega znanja o gibanju v visokem svetu, ne poznajo terena ali pa so slabo opremljeni. Policisti zato zopet opozarjajo, da je prvo načelo varnih užitkov v hribih dobra priprava na turo.

'Pred očitno pestro sezono v gorah pozivamo k upoštevanju osnovnih pravil gorništva'
12. 07. 2021 13.58Število helikopterskih reševanj v gorah se je ta konec tedna ustavilo pri 10. Res da so nesreče v poletnem času pogostejše, saj gore obišče več ljudi, a na drugi strani številka kaže, da so razmere zahtevne in jih je treba jemati resno. V visokogorju je ponekod še vedno sneg, skale v naših Alpah so krušljive, vreme se hitro menja – vročino zamenja nevihta, ki prinese nizke temperature. Zato je pred odhodom v hribe pomembno, da dobro načrtujemo turo in upoštevamo osnovna pravila gorništva.

30 vrhov za 30 let samostojne Slovenije
29. 05. 2021 17.14Slovenci smo že od nekdaj povezani z gorami, saj smo alpski narod. Do njih imamo poseben odnos, imamo jih radi. Zato ni čudno, da je naš očak postal simbol slovenstva, je del slovenske zastave in grba. Ker mineva 30 let, odkar je naša država pokončno stopila na samostojno pot, in ker so slovenski hribi prostor, kjer smo si Slovenci izbojevali neodvisnost in samostojnost, je zaživela knjižica 30 vrhov. V njej bodo planinci zbirali žige in za različno število vrhov prejeli simbolične nagrade.

Lahka planinska pot dobi v zimskem času popolnoma drug obraz
27. 10. 2020 14.21Poletna planinska sezona se je prevesila v zimsko, ta pa s seboj prinaša povsem drugačne vremenske, terenske in tudi kondicijske razmere. Sončen dan tudi pozimi marsikoga zvabi v visokogorje, da pa bo pot tja varna, moramo nujno poskrbeti za ustrezno pohodno opremo in se pred potjo dobro pozanimati o vremenskih in snežnih razmerah. Poleg tega veljajo ukrepi za omejevanje epidemije tudi v gorah, kar pomeni, da imajo koče poseben način obratovanja, številne pa so že zaprle svoja vrata.

Feratarstvo v Sloveniji vse bolj priljubljeno, a še vedno v povojih
03. 08. 2019 17.12Občina Kranjska Gora je okrepila ponudbo adrenalina. Dosedanjima feratama se je pridružila tretja – Jerm'n v Gozdu -Martuljku. Ferate so sicer športni objekt, ki jih Slovenci pogosto zamenjujemo z zelo zahtevnimi planinskimi potmi. Ob tem imajo pri nas nekoliko drugačen pomen kot drugod po Evropi. Da bi razjasnili dvome o tej vse bolj priljubljeni športni dejavnosti, za katero se je treba izuriti, smo se pogovarjali z gorskima strokovnjakoma.

Gore niso turistične sprehajalne poti
28. 07. 2019 07.08Planinska sezona se bliža vrhuncu, a žal se mnogi planinci kljub opozorilom še vedno v hribe odpravljajo kot turisti na morje. To pomeni, da poti ne načrtujejo dovolj resno, so neprimerno oblečeni in opremljeni ter slabo kondicijsko pripravljeni. Zato gorski strokovnjaki znova opozarjajo: izberite turo, ki ste ji kos, in se nanjo pripravite. Veliko nesreč se namreč zgodi pri sestopih, ko planinci zdrsnejo zaradi utrujenosti.

Do nadaljnjega zaprta planinska pot čez Komarčo
03. 07. 2019 09.36Zaradi poškodb na poti čez Komarčo je Planinsko društvo Ljubljana-Matica to pot zaprlo. Do nadaljnjega bo tako zaprt odsek Koča pri Savici–Komarča–Črno jezero, so zapisali na spletni strani Planinske zveze Slovenije. Vse planince prosijo, da dosledno upoštevajo zaporo in se na pot ne podajajo.

Matjaž Šerkezi: V gorah nikoli nismo povsem varni
16. 09. 2018 07.00Bliža se jesen, kar v hribih pomeni, da ne bo več zadostovala le poletna oprema. Vmesno obdobje med poletjem in zimo je lahko izredno zavajajoče, saj je v dolini še vedno toplo, v višavah pa se temperature hitro spustijo pod ledišče. Kako torej varno v gore v tem spokojnem času, ko pozlatijo macesni? Pogovarjali smo se z gorskim reševalcem Matjažem Šerkezijem, ki hkrati opozarja, da v gore ni pametno hoditi brez primerne kondicije.

FOTO: Pozor, pot na Razor je smrtno nevarna!
07. 07. 2013 09.34Pot na Razor je zaradi aktivnega skalnega podora z vrha gore zaprta, saj je smrtno nevarna, opozarja Planinska zveza Slovenije. Zaprti sta tudi poti s Kriških podov in z Mlinarce na sedlo Planja.

Kako se varno odpraviti v planine?
10. 07. 2011 12.14V zadnjih dveh dneh sta se pri nas zgodili dve hujši nesreči v gorah. V eni je celo umrl hrvaški alpinist, mi pa vam ponujamo nasvete za čim bolj varno odpravo v gore.