zelena energija

Zavrnjenih kar tretjina soglasij za priključitev sončne elektrarne na omrežje
08. 12. 2024 16.15Z letošnjim letom se je zaključil sistem NET metering, s katerim se uravnavajo viški in manki elektrike, in za postavitev sončnih elektrarn veljajo nova obračunska pravila. Po pričakovanjih je zaradi tega nekoliko upadlo zanimanje za sončne elektrarne. A v Sloveniji kljub temu iz leta v leto narašča število majhnih sončnih elektrarn, ki jih je že več kot 60 tisoč. Se pa v zadnjem času lastniki nepremičnin, ki si želijo postaviti sončno elektrarno, soočajo z novim izzivom – pridobivanjem soglasij za priključitev na omrežje. Vse več soglasij je zavrnjenih. Zakaj?

Finančni komentar: Bitcoin predsednik
12. 11. 2024 07.16Bitcoin dosega rekordne vrednosti, ker se Trump vrača v Belo hišo in mnogi pričakujejo, da bo nova administracija postavila bitcoin za strateško rezervo ter da bo "digitalno zlato" del ameriške finančne strategije. Bitcoin maksimalist Michael Saylor pravi Trumpu "bitcoin predsednik", ker lahko sproži novo ero v globalnem gospodarstvu.

'Izpusti novih avtomobilov omejeni do grama natančno, a cilji so nedosegljivi'
05. 10. 2024 17.28Italija in Nemčija sta se pridružili pozivu evropske avtomobilske industrije in Evropsko unijo pozivata, naj omili že sprejete standarde o emisijah CO2 za avtomobile in razmisli o ukinitvi prepovedi prodaje avtomobilov in lahkih gospodarskih vozil z bencinskim ali dizelskim motorjem od leta 2035. Kako uspešni bodo, še ni jasno, a Evropska komisija jim odgovarja, da so standarde sprejeli že pred leti, prav z namenom, da ima industrija čas za prilagoditve.

Finančni komentar: Jesenska razprodaja
10. 09. 2024 07.00September je tradicionalno najmanj donosen mesec v letu. Prvi teden je bil za delniške trge najslabši v zadnjih dveh letih. V zgolj štirih trgovalnih dneh je izpuhtelo več kot 2000 milijard evrov. Največje padce so imeli tehnološki velikani in polprevodniška industrija.

STOP SHOP se v Sloveniji osredotoča na zeleno energijo
09. 07. 2024 09.07STOP SHOP, vodilni evropski upravljavec nakupovalnih središč na prostem, je na šestih lokacijah v Sloveniji uspešno začel obratovati s fotovoltaičnimi sistemi. Projekt pomeni pomemben korak tega podjetja, člana mednarodne skupine IMMOFINANZ, k podpori trajnostne proizvodnje energije. Nameščena oprema ima skupno zmogljivost več kot 1.200 kWp in bo letno proizvedla več kot 1,3 GWh zelene električne energije.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost
03. 07. 2024 11.00Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Nemec, Tomčeva, Prebilič, Gregorčič: kdo ima večino v Evropskem parlamentu?
31. 05. 2024 06.00V oddaji 24UR ZVEČER so se v sredo soočili Romana Tomc iz SDS, Matjaž Nemec iz vrst SD, Vladimir Prebilič iz stranke Vesna in Peter Gregorčič iz SLS. Preverili smo njihove izjave o večini v Evropskem parlamentu, o vodenju Evropske komisije, priznanju Palestine ...

V DZ-ju napovedana podpora referendumu o Jeku 2, glasijo se pozivi k transparentnosti
22. 05. 2024 12.48Poslanske skupine Svoboda, SDS, NSi in SD so napovedale podporo predlogu za posvetovalni referendum o zagotavljanju oskrbe z elektriko z drugim blokom krške nuklearke (Jek 2) in drugimi nizkoogljičnimi viri. Proti so v Levici; menijo, da se želi izsiliti bianco menico za zelo drag projekt, brez možnosti opredelitve samo za obnovljive vire. Glasovanje bo v četrtek. Mladi za podnebno pravičnost so pred začetkom poslanske razprave ponovno pozvali k večji transparentnosti pri sprejemanju odločitev, povezanih s projektom. "Poslanci in vlada vodijo ta proces v popolni temi," so kritični.

Sončna elektrarna se še vedno izplača
19. 02. 2024 09.07Znižajte svoje račune z viški električne energije

Država najprej vzpodbuja, potem pa vzame
14. 11. 2023 07.00V decembru 2022 so večjim proizvajalcem električne energije z evropskim zakonom omejili prihodke na 180 evrov za megavatno uro. Skoraj pet mesecev kasneje je slovenska vlada z novelo tega zakona ceno dodatno znižala na 160 evrov za megavatno uro. Z navedenim ni nič narobe, pravijo lastniki večjih elektrarn, saj so bili sprejeti ukrepi v duhu blaženja energetske krize. Toda po njihovem mnenju je problematična oziroma neustavna veljavnost novele za nazaj, hkrati pa so prepričani, da s takšnimi ukrepi vlada odganja nove investicije v zeleno energijo.

Kdo se boji zelenega moža?
08. 07. 2023 14.09Morda se še spomnite otroške igre "Kdo se boji črnega moža?". Črni mož zavpije "Kdo se boji črnega moža?" in se nato zapodi med otroke, ki jih lovi. Oni odgovarjajo "Nihče!" in se mu poskušajo spretno izogniti. Danes imam občutek, da se gremo eno drugo igro, v kateri se sprašujemo, kdo se boji "zelenega moža", le da je tukaj odgovor pogosto kar "Jaz!" ali pa "Vsi mi!", s seveda redkimi izjemami. Vsekakor v tem paničnem strahu pred "zelenim" ne morem mimo tega, da ne bi iskala tistih, ki so postavili pravila igre, tistih, ki strašijo z "zelenim možem". Zeleno brez dvoma pomeni neki konec starih navad, ampak ali pomeni tudi brezkompromisni konec vseh in vsega? Lakoto? Življenje v temi in mrazu?

Vas, kjer elektriko plačujejo ceneje
06. 06. 2023 12.34Si predstavljate, da bi živeli v kraju, kjer ne bi plačevali položnic za elektriko, pa bi kljub temu lahko kuhali, prali, likali, se greli in prižigali luči? Utopija ali realnost? Morda enkrat v prihodnosti celo realnost, ki pa se ji zaenkrat približujejo v vasi Luče, kjer so pred leti oblikovali prvo energetsko delno samooskrbno skupnost pri nas. Gre za pilotni projekt Compile, podprt tudi s strani evropskih sredstev. Ta sicer zahteva še precej izboljšav, predvsem z zmogljivejšim in bolj prožnim električnim omrežjem, kar pa je na splošno tudi eno glavnih ozkih grl zelenega prehoda pri nas.

Veselje v Vili Šumica: posebno darilo bo krepko znižalo stroške ogrevanja
03. 06. 2023 07.00V Vili Šumica, pravljični hiški, za katero skrbi ZPM Ljubljana Moste-Polje s svojim Zavodom Enajsta šola, je bil prav poseben dan. Počitniški dom, kamor vsako leto peljejo več kot dva tisoč otrok, ki sicer ne bi šli na počitnice, je namreč bogatejši za toplotno črpalko v vrednosti 75 tisoč evrov, ki jo je doniralo podjetje Resalta. Tako bo v pravljični hiški sredi pravljične narave vselej toplo, stroški ogrevanja pa precej nižji kot doslej. To pa še ni vse.

Novost v Sloveniji - plin iz popolnoma obnovljivih virov za dom ali posel
24. 04. 2023 00.15Trajnostna rešitev za kuhanje ali ogrevanje je sedaj na voljo kot samostojen vir v Zeleni jeklenki.

Neslavni rekordi: 'Tekma je izgubljena'
22. 04. 2023 08.05Svetovni ledeniki so v lanskem letu izginjali s pospešeno hitrostjo, njihovo reševanje pa je izgubljena tekma, v novem letnem poročilu ugotavlja Svetovna meteorološka organizacija. Kot so sporočili iz organizacije, so kazalniki podnebnih sprememb znova dosegli rekordne vrednosti. Lani so jo sicer najslabše odnesli ledeniki v Alpah.

V dveh letih naj bi v Divači začela obratovati največja sončna elektrarna v Sloveniji
11. 03. 2023 14.05Divaški občinski svetniki so na seji prejšnji teden potrdili sklep o začetku priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta za umestitev sončne elektrarne ob avtocestnem razcepu pri Divači. Elektrarna naj bi začela obratovati v roku dveh let, vendar je že pred samim sprejetjem naletela na različna mnenja, kar se tiče koristi, ki jo bo občina imela od elektrarne in okoljskega vpliva.

Še nedavno pragozd, prihodnje leto večmilijonska prestolnica
11. 03. 2023 07.42Preobremenjeno, onesnaženo in nevarno mesto Džakarta kmalu ne bo več prestolnica Indonezije. Če bo šlo na gradbišču novega mesta vse po načrtih, bo avgusta prihodnje leto vlogo glavnega mesta prevzela Nusantara. Načrti napovedujejo zeleno mesto prihodnosti, okoljevarstveniki pa opozarjajo, da gre za nedopustne posege v okolje. Poglejte prve posnetke gradbišča, kamor dnevno prihaja vse več obiskovalcev, ki si želijo potešiti radovednost.

Talum ugaša peči in pripravlja program presežnih delavcev
03. 03. 2023 17.08Po Magni, ki do nadaljnjega ustavlja proizvodnjo v hoški lakirnici, slabe novice prihajajo tudi iz podjetja Talum v Kidričevem. Tam po skoraj 70 letih ugašajo elektrolizne peči za proizvodnjo primarnega aluminija, ki zaradi previsokih cen elektrike ni več vzdržna. To pa posledično pomeni tudi, da bodo pripravili program presežnih delavcev.

BP z največjim prihodkom v 114-letni zgodovini in ogromno izgubo
07. 02. 2023 10.27Potem ko so cene nafte in plina lani po ruski invaziji na Ukrajino poskočile, je energetski velikan BP poročal o rekordnih letnih prihodkih. Prihodek podjetja se je leta 2022 več kot podvojil na 25,8 milijarde evrov v primerjavi z 11,9 milijarde evrov leto prej. Je pa v lanskem letu na račun izstopa iz Rusije po začetku vojne v Ukrajini zdrsnil v rdeče številke. Lani je tako družba vknjižila 2,3 milijarde evrov izgube, medtem ko je leta 2021 ustvarila 7,1 milijarde evrov čistega dobička.

Cena prehoda: višji davki ali manj denarja za zdravstvo ali infrastrukturo
19. 01. 2023 12.18Od klimatologov do politikov – že nekaj časa so opozorila o nujnosti hitrega zelenega prehoda del vsakdanjika. Svoje je dodala še vojna v Ukrajini, ki je Zahod potisnila v iskanje dodatnih virov energije. Hitra energetska, tehnološka in gospodarska transformacija je tako tisto, kar je trenutno postavljeno kot cilj. Pa je res realen? Vsekakor ne bo šlo brez žrtev, smo slišali na WEF v Davosu. Projekt potrebuje veliko denarja in pomenil bo ali višje davke ali manj denarja na drugih področjih. Vprašljiv pa je lahko tudi izkupiček. Ali povedano drugače – je mogoče, da le rešujemo eno težavo in ustvarjamo drugo? Nove tehnologije potrebujejo ogromno materialov, ki jih je treba pridobiti, to pa bo znova imelo hude okoljske in družbene posledice.

'Soočamo se z grožnjo, da se bo sesul svet, kot ga poznamo'
17. 01. 2023 12.47WEF v Davosu sta nagovorili tudi prva dama Ukrajine Olena Zelenska in predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Soproga Volodimirja Zelenskega, ki se v času vojne osredotoča na humanitarne izzive in izzive na področju duševnega zdravja, je iskala podporo načrtu za mir, ki ga je sestavil soprog, in opozorila na trpljenje ljudi. Von der Leynova pa je na drugi strani ponovila zavezo, da bo Ukrajina deležna evropske podpore, "dokler bo treba". Napovedala pa je tudi, da se bo evropska pot v zeleno gospodarstvo odvijala hitro in učinkovito.

Manj energije in višji izpusti, toda ...
26. 11. 2022 07.43Kljub vsem naložbam v obnovljivo energijo, se svetovni izpusti toplogrednih plinov še naprej povečujejo. Dogaja se paradoks, ki ga je raziskal okoljski ekonomist Aljoša Slameršak. V študiji, objavljeni v ugledni reviji Nature, je potrdil, da bosta izgradnja in vzdrževanje nizkoogljičnega energetskega sistema že sama po sebi zahtevala veliko dodatne energije, pri čemer bo velik del pridobljen iz fosilnih goriv, toda: "Zeleni energetski prehod moramo izvesti čimprej, sicer bodo posledice neukrepanja katastrofalne."

'Zdaj bi se počutil grozno, če še ne bi imeli sklenjene pogodbe o dobavi elektrike'
24. 11. 2022 16.29Težave podjetij so zaradi visokih cen energentov vse večje. Ena izmed hujših posledic bo prekinitev dobavnih verig, opozarjajo gospodarstveniki. Slovenija ni imuna, ob tem pa pri HSE izpostavljajo, da več kot polovica večjih podjetij še ni zakupila elektrike za prihodnje leto. "Zdaj bi se počutil grozno, če še ne bi imeli sklenjene pogodbe o dobavi elektrike," dodaja Matevž Fazarinc iz Steklarne Hrastnik. Medtem se Evropa pripravlja na zimsko energetsko krizo, v kateri bi lahko v nekaterih državah, med njimi je tudi Nemčija, prihajalo do prekinitev dobav z električno energijo.

Z nemške obale izplula prva ladja, ki jo poganja metanol
05. 11. 2022 09.13Alkohol za volan ne sodi, je pa očitno usodno povezan s krmiljenjem ladje. V Nemčiji so splavili prvo ladjo, ki jo poganja okolju prijazni metanol. Je to prihodnost pomorskega prometa? Če se bo eksperiment obnesel, pravijo strokovnjaki, je Nemčija na dobri poti, da postane ogljično nevtralna država.

Okoljske rešitve: svetovalec za podnebne spremembe in referendum o nuklearki
20. 10. 2022 16.39Poleti dolgotrajna suša, jeseni pa obilne padavine in poplave. Ekstremne vremenske razmere prizadenejo vse več ljudi, zato tudi politika ni več imuna na podnebno in okoljsko problematiko. Poletje in jesen pa sta tudi v znamenju energetske draginje, zato so se že pred meseci pojavili prvi politični pozivi k varčevanju z energijo, da nas pozimi ne bo zeblo. Evropske države želijo z ukrepi omejiti cene energentov in najti razpršene vire energije. Kandidate in kandidatki smo zato vprašali, kako bi v novi vlogi naslavljali perečo okoljsko problematiko, ali zaradi zaostrovanja na energetskem trgu tudi sami več varčujejo in ali podpirajo drugi blok Jedrske elektrarne Krško?

Sončne elektrarne na ključ za samooskrbo in postavitev sončne elektrarne
07. 10. 2022 09.14Sončne elektrarne na ključ so ugodne. Sončna elektrarna za samooskrbo pretvarja sončno energijo v električno. Postavitev sončne elektrarne delno krije Eko sklad

Kaj se zgodi, ko je električno omrežje preobremenjeno?
11. 08. 2022 09.45Proizvodnja električne energije iz obnovljivih virov je podvržena velikim nihanjem. Zadnje mesece zaradi suše tudi sicer zanesljive hidroelektrarne prispevajo manj električne energije. Toda električno omrežje mora biti stabilno in Slovenija je glede na nepredvidljivost vremenskih nevšečnosti pripravljena, zatrjujejo pri Elektru Slovenija (ELES).

Zeleni kapitalizem in podnebni zlom
16. 07. 2022 07.00Vprašanje okolja, njegove zaščite in boj zoper podnebne spremembe nikoli niso bili bolj v ospredju, saj je jasno, da klimatske spremembe niso fenomen, ki se bo zgodil enkrat v prihodnosti, temveč so postale del naše vsakdanjosti. Zato so različne države sprejele številne zaveze k zmanjšanju izpustov CO2 in k prehodu na obnovljive vire energije. Na ravni EU sta tudi ne tako zeleni plin in bolj "zelena", toda potencialno tudi izjemno nevarna jedrska energija postali zeleni. Oblikujejo se tudi vedno novi koncepti – zeleni dogovor, krožno gospodarstvo ipd. – ki naj bi naslavljali obstoječe nevzdržne razmere in tudi ponujali nove poglede za prihodnost. Toda ključno vprašanje je, ali so ti ukrepi in koncepti zadostni za preprečitev podnebnega zloma.

Evropski zeleni dogovor ali kako postati prva podnebno nevtralna celina
18. 06. 2022 14.18Evropski zeleni dogovor je ena od šestih prednostnih nalog Evropske komisije v obdobju 2019–2024, saj podnebne spremembe in degradacija okolja življenjsko ogrožajo Evropo in ves svet. Zeleni dogovor, ki ga je 11. decembra 2019 predstavila Evropska komisija, določa ambiciozen časovni načrt za podnebno nevtralno, krožno gospodarstvo, v katerem je gospodarska rast ločena od rabe virov. Evropski zeleni dogovor bo financiran s tretjino od naložb v višini 1,8 bilijona evrov iz instrumenta za okrevanje NextGenerationEU in iz sedemletnega proračuna EU.

ANALIZA PRVI DEL: Kako bi politične stranke reševale največje izzive časa?
28. 03. 2022 06.00Pred prvim velikim predvolilnim soočenjem predsednikov največjih političnih strank, ki je na sporedu nocoj ob 20. uri na POP TV, objavljamo poglobljeno analizo volilnih programov. Kakšne ukrepe bi sprejeli, da nas prihodnjo zimo ne bo zeblo in bodo police še vedno založene s hrano? Si bodo mladi lahko privoščili lastno stanovanje? Danes je stanje še slabše kot pred štirimi leti. Kaj pa zunanja politika? Večina strank je zvezi Nato denimo še vedno naklonjena.