zds

V oglasih za službo bo moralo pisati, kakšna bo plača

23. 11. 2023 19.43

Vas moti, ker velika večina zaposlitvenih oglasov ne vsebuje podatka o plači? Temu bo kmalu naredila konec evropska direktiva, s preglednostjo plačil pa naj bi zagotovili enako plačilo za enako delo, ne glede na spol. Delodajalcem nalaga, da v objavi prostega delovnega mesta ali pred razgovorom navedejo začetno plačo oziroma njen razpon, države članice pa morajo direktivo v svojo zakonodajo prenesti v treh letih. Na karierno-zaposlitvenih portalih ocenjujejo, da bi javne objave lahko povzročile rahel dvig plačil.

Namesto dopolnilnega zavarovanja obvezni prispevek 35 evrov

12. 04. 2023 07.46

Poslanci največje vladne stranke Gibanja Svoboda so v parlamentarni postopek vložili novelo zakona, s katero želijo ukiniti dopolnilno zdravstveno zavarovanje in ga prenesti v obvezno. Zavezanci bi po novem plačevali 35 evrov mesečno, sredstva pa bi se stekala neposredno v blagajno ZZZS. Odločitev prihaja po tem, ko je zavarovalnica Generali napovedala 30-odstotni dvig premije zavarovanja, kar je sprožilo val kritik v koaliciji, ki je ocenila, da je podražitev neupravičena. Ukinitev dopolnilnega zavarovanje je lahko všečna politična odločitev, ki pa bo dražja, kot se zdi na prvi pogled, pa opozarjajo v Slovenskem zavarovalnem združenju.

Delodajalci proti izredni uskladitvi minimalne plače: 'Breme naj gre na državo'

26. 10. 2022 14.10

Reprezentativne delodajalske organizacije nasprotujejo napovedani izredni uskladitvi minimalne plače, saj ni predvidena v zakonu o minimalni plači in predstavlja odstop od načela predvidljivosti poslovnega okolja. Zanje je sicer mogoča le v primeru, da bo celotno breme nastalih višjih stroškov dela pokrila država iz državnega proračuna.

'Denar, ki je bil namenjen vsem zaposlenim, bo dodeljen le določenim'

26. 09. 2022 16.33

Reprezentativne delodajalske organizacije so v dopisu nagovorile ministra za finance Klemena Boštjančiča, naj iz obravnave umakne predlog sprememb Zakona o dohodnini. Menijo, da bodo parcialne spremembe neto prihodke državljanom zmanjšale, denarja, namenjenega razbremenitvi vseh, pa bodo deležne le določene kategorije predvsem v javnem sektorju.

Socialni partnerji po letu dni sedli za mizo in našli skupni jezik

15. 07. 2022 12.20

Socialni partnerji so na prvi seji Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) po 14 mesecih spet sedli za isto mizo. Po srečanju je bilo slišati, da večjih nesoglasij ni bilo in da so pri bistvenih točkah našli skupen jezik. Zavezali so se tudi k obuditvi socialnega dialoga.

V Avstriji in Italiji uvajajo strožja pravila za necepljene, Merklovo slaba precepljenost žalosti

30. 10. 2021 11.15

Nekatere avstrijske dežele, med drugim avstrijska Koroška, bodo v naslednjih dneh zaradi porasta okužb uvedle strožja pravila za necepljene. V Italiji, kjer se je vnela razprava, kako ukrepati, če se zaposleni ne želi cepiti, pa je več italijanskih sodišč že dopustilo suspenz necepljenih delavcev z delovnega mesta. Odhajajoča kanclerka Angela Merkel je medtem zelo zaskrbljena zaradi povečanja števila okužb z novim koronavirusom in hospitalizacij v Nemčiji, ter posvarila pred lahkomiselnim ravnanjem ljudi med pandemijo.

'Ne moremo kriti stroškov testiranja zaposlenih, ki se ne želijo cepiti'

09. 09. 2021 11.44

Delodajalske organizacije GZS, TZS, OZS, ZDS in ZDOPS so vladi predlagale, da se določijo pravne podlage, na podlagi katerih bodo zaposleni, ki morajo izpolnjevati pogoj PCT, stroške testiranja krili sami. Kot pravijo, "ne morejo kriti stroškov testiranja zaposlenim, ki se ne želijo odločiti za brezplačno alternativo – cepljenje". Po njihovih besedah je prav tako nesprejemljivo, da bo zaradi izvajanja testiranja necepljenih v službenem času njihova odsotnost, ki vpliva na organizacijo delovnih procesov in izpad efektivnih delovnih ur, stroškovno bremenila delodajalce, posredno pa bodo zaradi tega bolj obremenjeni cepljeni zaposleni.

Delodajalci nočejo nositi stroškov testiranja, gostinci želijo enomesečni odlog

17. 08. 2021 15.38

Gospodarstvo je brez rezerv, zahteve po 48-urnem testiranju in plačevanju stroškov so nesprejemljive, poudarjajo v delodajalskih organizacijah. Zadnjih ukrepov za pomoč v okviru devetega protikoronskega svežnja glavnina podjetij ni bila deležna, opozarjajo in zato nasprotujejo kakršnimkoli novim obremenitvam. Pravijo, da je odlok, ki zahteva tovrstno testiranje, z organizacijskega vidika neizvedljiv in finančno nevzdržen. Gostinci pa se zavzemajo, da bi njegovo izvajanje zamaknili za en mesec.

Delodajalci obžalujejo odhod sindikatov iz ESS

13. 05. 2021 10.47

Predstavniki delodajalcev so nad odločitvijo sindikatov, da se umikajo iz Ekonomsko-socialnega sveta (ESS), razočarani in jo obžalujejo. Tristranski dialog je zelo pomemben posebej v času sprejemanja reform in določanja prihodnjih usmeritev družbe, so povedali v odzivih.

Gospodarstvo, obrtniki in trgovci pozivajo k spoštovanju ukrepov, skrbi jih, da bi sproščanjem sledila zapora

14. 12. 2020 12.41

TZS, OZS, GZS, ZDS in ZDOPS pozdravljajo delno sproščanje koronaukrepov. Vseeno pa opozarjajo, da "smo v občutljivi fazi", zato pozivajo k doslednemu upoštevanju pravil za preprečevanje širjenja novega koronavirusa.

Gospodarstveniki proti dvigu minimalne plače, namesto tega predlagajo krizni dodatek

10. 12. 2020 09.59

Trgovinska zbornica Slovenije, Združenje delodajalcev Slovenije ter Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije opozarjajo, da bi dvig minimalne plače, predviden za leto 2021, pomenil dodatno breme za delodajalce in bi zato verjetno sledilo še več odpuščanja. Hkrati pa so na vlado poslali kompromisni predlog, po katerem bi vsi, ki kljub epidemiji delajo, dobili krizni dodatek, ki bi ga v celoti plačala Republika Slovenija.

Delodajalci s PKP5 v večini zadovoljni, v Levici pa kritični do vsebine

24. 09. 2020 15.18

Delodajalci so s predlogom petega protikoronskega zakona, ki ga je vlada potrdila v sredo, večinoma zadovoljni, saj je upoštevala večino njihovih predlogov. V Levici menijo, da zakon še ni niti spisan, so pa kritični do načrtov glede zdravstva, pa tudi do tega, tako poslanec Matej T. Vatovec, da bodo ljudje s 1. oktobrom ostali brez nadomestil za plače zaradi karanten.

Vlada o predlogih petega protikoronskega zakona

23. 09. 2020 16.26

Vlada razpravlja o predlogih petega protikoronskega zakona in zakona o nacionalnem demografskem skladu. Reprezentativne sindikalne centrale so vlado sicer pozvale, naj ta teden še ne sprejme predloga petega protikoronskega zakona, temveč nadaljuje usklajevanja s socialnimi partnerji oziroma naj iz zakona izvzame neusklajene predloge. Seja ESS pa se je predčasno končala zaradi odhoda sindikatov.

Socialni partnerji bodo peti protikoronski zakon začeli usklajevati v ponedeljek

18. 09. 2020 15.51

Na seji Ekonomsko-socialnega sveta so se socialni partnerji dotaknili tudi priprave osnutka petega paketa protikoronskih ukrepov. Delovna skupina bo začela z delom v ponedeljek. Več pomislekov je slišati iz vrst delodajalcev, tudi glede čakanja na delo le za določene panoge.

Ostri odzivi Beograda glede udeležbe Miloševića na kninski proslavi

06. 08. 2020 12.13

Srbski zunanji minister Ivica Dačić je ocenil, da je bila udeležba podpredsednika hrvaške vlade iz vrst srbske manjšine Borisa Miloševića na sredini slovesnosti ob obletnici hrvaške operacije Nevihta v Kninu napaka. V političnem vodstvu hrvaških Srbov so ob tem opozorili na napačno politiko Beograda do hrvaških Srbov med vojno na Hrvaškem.

Iztek ukrepa čakanja na delo, vavčerji prenosljivi v družini, 50 evrov tudi otrokom

19. 05. 2020 06.19

Vlada je zaključila obravnavo predloga tretjega protikoronskega zakona. Osrednja paketa ostajata subvencioniranje skrajšanega delovnega časa ter pomoč gostinstvu in turizmu. To panogo sicer nameravajo reševati tudi s turističnimi boni – tako imenovanimi vavčerji, ki bodo prenosljivi med družinskimi člani. Kot je v oddaji 24UR ZVEČER povedal vodja vladne delovne skupine Matej Lahovnik, pa bodo bon v vrednosti 50 evrov dobili tudi otroci.

Počivalšek: Uvedba vrednostnih bonov za dopust pri turističnih ponudnikih ni predvidena

06. 04. 2020 13.24

Po vprašanju, ali bomo slovenski turizem po krizi reševali z vrednostnimi boni za turistične ponudnike, na gospodarskem ministrstvu pojasnjujejo, da gre le za enega od številnih predlogov za reševanje problema likvidnosti slovenskega gospodarstva, ki so jih prejeli, ki pa bi bil v realnosti težko izvedljiv. Je pa res, pravijo, da nič ne bo bolj pomagalo k okrevanju naše družbe po tej preizkušnji kot to, da naš čas in denar porabimo doma.

'Kapital se virusa ne naleze in ni vreden nobenega človeškega življenja'

16. 03. 2020 13.51

Podjetja po državi se prilagajajo na novo realnost, saj se je javno življenje po državi zaradi preprečevanja širjenja novega koronavirusa začasno skoraj povsem ustavilo. Nekatera podjetja so proizvodnjo povsem ustavila, spet druga po poslujejo normalno naprej.

Številni delavci se bodo morali kljub epidemiji vrniti v službo

15. 03. 2020 19.51

Številni delavci bodo morali z delovnim dnem kljub širjenju virusa vseeno v službo. Sprašujejo se, kako naj zaščitijo sebe in svoje bližnje, če delodajalec razmer ne jemlje resno. V združenju delodajalcev pa pravijo, da podjetja, ki še vztrajajo, ne podcenjujejo razmer, ampak gre za zadnje poskuse reševanja gospodarstva. O svoji usodi pa se sprašuje tudi slabih 100.000 samostojnih podjetnikov.

Socialni dialog v okviru ESS zaustavljen, Jerkičeva odstopila kot predsednica

27. 09. 2019 18.14

Delodajalci so na seji ESS sporočili, da do nadaljnjega ne bodo sodelovali v socialnem dialogu, saj se ne strinjajo, da se predloge zakonov v DZ vlaga mimo ESS. To skrbi tudi sindikate. Oboji rešitev pričakujejo od premierja Marjana Šarca. "Kdor misli, da bo delal mimo ESS, se moti," pa odgovarja premier.

Spremembe minimalne plače bodo gospodarstvo stale 200 milijonov evrov

04. 07. 2019 20.52

Ministrstvo za delo je po številnih očitkih delodajalcev, da tega ni storilo že pred sprejemom novele zakona o minimalni plači, pripravilo izračun učinka sprememb minimalne plače na celotno gospodarstvo. Ugotovilo je, da bosta zvišanje te plače in izločitev dodatkov v letu 2020 zasebni sektor stala 197,1 milijona evrov oz. 1,77 odstotka mase plač.

Sodeč po začetku pogajanj se bo napovedani stavki težko izogniti

19. 10. 2018 16.36

Vlada in sindikati so se na prvem srečanju, namenjenem razrešitvi stavkovnih zahtev sindikatov, pogovarjali predvsem o načinu pogajanj. Medtem ko del sindikatov podpira vladni predlog, da pogajanja z različnimi skupinami tečejo skupaj, del sindikatov temu ni naklonjen. Sodeč po začetku pogajanj z novo vlado pa se bo decembrski stavki težko izogniti.

Sindikat delavcev gostinstva in turizma: Vse je v rokah delodajalcev

03. 08. 2018 12.28

Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije je opozoril na dejstvo, da so v panogi že tri mesece brez kolektivne pogodbe. Ko so v sindikatu po neuspešnem zaključku pogajanj začeli s pripravo nadaljnjih aktivnosti, je eden od pogajalcev na delodajalski strani sicer sporočil, da bo pogodbo podpisal. Vse je v rokah delodajalcev, pravi sindikat.

GZS opozarja: Brez drugega tira tvegamo nemogoče razmere v prometu, tudi varnost

15. 03. 2018 09.21

Na Gospodarski zbornici Slovenije pozivajo k takojšnjemu iskanju rešitev, ki bodo zagotovile nadaljevanje že začetih del in preprečile nastanek nacionalne škode. "Če ne bomo prenesli večjega dela rastočega prometa tovora na železnice, bodo v roku 10 do 15 let tudi na naših avtocestah nemogoče razmere. Zmanjšala se bo stopnja varnosti v prometu," svarijo.

Podjetniki med dvema ognjema: tujina jim zapira vrata, poslovanje pa jim sedaj otežuje še država

16. 02. 2018 06.30

Številna slovenska podjetja, ki svoje delavce pošiljajo na delo v tujino, so na začetku leta naletela na oviro. Zaradi nove zakonodaje so namreč ostali brez obrazca A1, saj so pogoji za njegovo pridobitev strožji. Namen novega zakona je namreč preprečevanje zlorab in kršenje pravic delavcev, pri čemer na obrtni zbornici opozarjajo, da je država z zakonom ogrozila preživetje številnih podjetij.

Preverite, na katerih 10 praznikov bodo trgovine zaprte, pa tudi, koliko bo nov dogovor 'stal' delodajalce

30. 11. 2017 08.16

Delodajalske in sindikalne organizacije so vendarle dosegle dogovor o ureditvi delovnega časa v trgovinski dejavnosti. Ta med drugim določa, da delodajalec ne sme odrediti dela zaposlenim na deset praznikov, prav tako lahko delavci delajo največ 15 nedelj na leto. Višje bodo tudi urne postavke. Prav tako so poudarili, da odpuščanj zaradi tega ne bo.

Poklici, rezervirani samo za moške? To ne obstaja

20. 04. 2017 07.00

Poklici naravoslovnih smeri, kot so računalniški programer, elektotehnik, strojni inženir, mehatronik in podobno, so med delodajalci vse bolj zaželeni. In čeprav je na teh mestih še vedno zaposlenih več moških kot žensk, se slednje pri izbiri poklica na stereotipe vse bolj požvižgajo. Na Dnevu za punce smo prisluhnili navdihujočim zgodbam deklet, ki orjejo ledino v poklicih, ki jih tradicionalno pripisujemo moškim.

Delodajalci ne smejo več odpuščati po pošti, saj so s tem kratene delavčeve pravice

28. 03. 2017 13.21

Ustavno sodišče je razveljavilo Zakon o delovnih razmerjih v delu, ki opredeljuje vročanje odpovedi pogodbe o zaposlitvi po pošti. Določbe namreč ne zagotavljajo, da bo delavec z odpovedjo dejansko seznanjen in bo lahko pravočasno vložil tožbo, zaradi česar je lahko kršena njegova pravica do sodnega varstva.

Krize je konec, sindikati: '604,35 evra neto ne omogoča dostojnega življenja. Sramota, da ne izračunajo, koliko rabi oseba za preživetje'

17. 01. 2017 15.31

Sindikati so za zvišanje minimalne plače na 630 evrov neto. Zadnji podatki so iz leta 2009 in kažejo, da je nujno potrebnih 606 evrov. Prejemniki minimalne plače danes še vedno prejmejo nižjo neto plačo od tega zneska, in sicer dobre 604 evre, pravijo. Delodajalci so proti.

Gospodarstveniki svarijo vlado: Gospodarstvo hlasta za kisikom!

10. 09. 2013 14.14

"Naj vlada deluje tako dobro, kot je slovenska košarkarska ekipa delovala proti Španiji," gospodarstveniki pozivajo vlado k boljšemu ukrepanju. Ne strinjajo se z napovedanim dvigom davkov, saj da sistem tega ne bo vzdržal.