zdravstveni zavod zdravje

Ministrstvo pripravilo 31 smernic za izboljšanje zdravstva
17. 04. 2025 19.09Na ministrstvu za zdravje so predstavili usmeritve zdravstvene politike za leto 2026. Te vključujejo 31 smernic, ki bodo osnova za pripravo splošnega dogovora v zdravstvu za prihodnje leto. Med temeljnimi cilji so povečanje dostopnosti do storitev, merjenje kakovosti in varnosti storitev ter povečanje učinkovitost izvajanja zdravstvene oskrbe.

Razmejitev javnega in zasebnega: 'Zdravniki naj razmislijo, kje bodo delali'
02. 04. 2025 10.25Poslanci DZ so na izredni seji s 50 glasovi za in sedmimi proti sprejeli novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki razmejuje zdravstvo. Novela bo zdravnikom in drugim javnim zdravstvenim delavcem razen v redkih izjemah onemogočila dodatno delo pri zasebnikih, bodo pa lahko pod določenimi pogoji delali v drugih javnih zavodih in pri koncesionarjih. "Krepimo sistem, ki ne služi dobičku posameznika, temveč zdravju vseh," je sporočil premier Golob. Zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel pa je ocenila, da bo prehodno obdobje dovolj dolgo, da lahko zdravniki razmislijo, kje in na kakšen način bodo delali. V sindikatu Fides so napovedali uporabo vseh pravnih sredstev, da "škodljivi" členi novele ne bodo stopili v veljavo, razmišljajo tudi možnosti vložitve zahteve za ustavno presojo novele.

Boštjančič in Prevolnik Ruplova za premislek o neprofitnosti koncesionarjev
25. 03. 2025 12.44Minister za finance Klemen Boštjančič in ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel sta v DZ poslala dopis, v katerem pozivata k premisleku o določilu predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki predvideva neprofitnost koncesionarjev. Opozorila sta na bojazen, da rešitev ne bi dosegla namena in bi bila lahko predmet ustavne presoje.

Zdravniki posvarili pred posledicami novele zakona o zdravstveni dejavnosti
24. 03. 2025 11.15Več kot 4000 zdravnikov je v javnem pismu poslancem DZ, ki bodo v četrtek odločali o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, posvarilo pred posledicami novele. Novela bi lahko vodila v zmanjšanje števila zdravstvenih storitev in bi ogrozila nekatere stroke, je opozorila predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović.

Ali se dodatna zdravstvena zavarovanja (sploh) splačajo?
23. 03. 2025 07.00Zasebne zdravstvene zavarovalnice vse bolj oglašujejo prostovoljna zdravstvena zavarovanja. V svojih ponudbah za nekaj deset evrov na mesec obljubljajo hiter dostop do specialista. Ker so čakalne dobe v javnem zdravstvu pogosto (pre)dolge, mnoge ravno te obljube prepričajo. A pozor: eden največjih koncesionarjev pri nas, ki je hkrati tudi zasebnik v lasti dveh zavarovalnic, ki tržita dodatno zdravstveno zavarovanje, opozarja, da se na dolgi rok ta zavarovanja ne bodo izšla.

Gradnja zasebne bolnišnice sredi Ljubljane zraven URI Soča se bo začela
20. 03. 2025 06.0030 milijonov evrov težka investicija, štiri velike in dve mali operacijski dvorani, še enkrat več diagnostičnih ambulant. To bo v zasebni bolnišnici, ki bo v predvidoma treh letih zrasla v neposredni bližini rehabilitacijskega centra Soča. Po tem, ko smo v rubriki Dejstva pred dvema letoma in pol razkrili, da je Diagnostični center Bled preko svojega nepremičninskega podjetja od ljubljanske občine kupil zemljišče za bolnišnico, je takratni minister za zdravje Bešič Loredan napovedal, da bo država zemljišče odkupila nazaj in gradnjo preprečila. A zgodilo se je ravno obratno.

Zdravstvenemu domu Tolmin grozi kolaps nujne medicinske pomoči
13. 03. 2025 17.14Zdravstvena inšpekcija je šestim od 14 zunanjih zdravnikov, ki prek statusa samostojnega podjetnika opravljajo dežurstva v nujni medicinski pomoči Zdravstvenega doma (ZD) Tolmin, vročila opozorila pred prepovedjo opravljanja dejavnosti. Direktor ZD Primož Uršič opozarja, da od 20. marca ne bodo zmogli zagotavljati neprekinjene nujne pomoči.

'Za dopolnilno zavarovanje bi danes plačevali preko 60 evrov mesečno'
03. 03. 2025 14.54Državljani bi za dopolnilno zdravstveno zavarovanje plačevali več kot 60, morda celo 70 evrov mesečno, je v odgovoru na poslansko vprašanje dejal predsednik vlade Robert Golob. S štirimi zakonskimi predlogi, ki jih bo prihodnji teden obravnaval odbor DZ za zdravstvo, pa se bo uspešno zaključil velik del zdravstvene reforme, je napovedal.

Fizioterapevtov 928 več kot pred desetimi leti, čakalne dobe pa daljše. Zakaj?
21. 02. 2025 06.00Težka poškodba, tri operacije, a da je na koncu prišel do fizioterapevta, je moral čakati več tednov. Čeprav imamo danes v javnem zdravstvu 928 fizioterapevtov več kot pred desetimi leti, na prvo fizioterapevtsko obravnavo nedopustno dolgo čaka skoraj 38 tisoč ljudi. Bo kaj drugače po pozivu ZZZS zdravnikom, naj bolnike s kroničnimi bolečinami namesto v ambulante napotujejo v Centre za krepitev zdravja? "Mi se ukvarjamo s preventivo, ne z bolniki s kroničnimi bolečinami," so jasni v enem od centrov.

Kaj imajo bolniki od milijonov zavarovalnic?
23. 01. 2025 06.09Leto dni je, odkar plačujemo namesto dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja obvezno zdravstveno zavarovanje. Denar od premij se ne steka več v blagajne zavarovalnicam, ki so imele v preteklosti milijonske dobičke, pa tudi milijonske obratovalne stroške. Je danes zato kaj drugače? So bolniki zato, ker je v zdravstvu več denarja, kaj na boljšem? Pridejo na pregled ali operacijo prej na vrsto? In kako bo s plačevanjem obveznega prispevka, ki bo s prvim marcem višji za tri evre? Bo postal bolj solidaren?

Umik zakonskega predloga iniciative Glas ljudstva za jasno ločitev zdravstva
15. 01. 2025 15.10Poslanec Levice Miha Kordiš in nepovezana poslanka Mojca Šetinc Pašek sta pred sejo odbora DZ za zdravstvo iz postopka obravnave umaknila predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi ga morali obravnavati na seji, so objavili na spletni strani DZ. Predlog novele so pripravili v iniciativi Glas ljudstva, ki je sporočila, da je bil umik dogovorjen s koalicijskimi poslanci.

'Pacientom ne znamo povedati, kako jih bomo oskrbeli'
17. 12. 2024 11.39"Smo tik pred zdajci stisnjeni v kot," je svojo stisko zaradi sprememb pri belih zalivkah na javni tribuni opisala zobozdravnica za študente. Zobozdravniki namreč opozarjajo, da trenutni modeli financiranja ZZZS ne pokrivajo dejanskih stroškov za izdelavo belih zalivk. Nedavna anketa zdravniške zbornice je pokazala, da zato skoraj 40 odstotkov koncesionarjev razmišlja o delni ali popolni odpovedi koncesij. To pa bi močno poslabšalo dostopnost do zobozdravnikov, še posebej v študentski populaciji.

'Želimo preprečiti, da zaposlen v javnem zavodu preusmerja bolnike v zasebno ordinacijo'
13. 12. 2024 14.18Glavni cilj predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti je po besedah predsednika vlade Roberta Goloba odprava "škodljivih dvojnih praks" v slovenskem zdravstvu. Kot ključno je izpostavil tudi možnost nagrajevanja javnih zdravstvenih delavcev in ureditev področja koncesij. "Bolniki bodo zdaj deležni bistveno bolj kakovostnih storitev," meni. V sindikatu Fides medtem nov predlog novele ocenjujejo kot neodgovorno eksperimentiranje z usodo javnega zdravstva, posebej zaskrbljujoče se jim zdi, da novela daje vtis, da zaposleni v javnih zavodih ne opravljajo dovolj dela.

Preveč testov, spraševanj, tudi zato veliko otrok pri pedopsihiatrih?
13. 12. 2024 06.00Trije testi na teden, ob tem tudi možni četrti, popravni, hkrati še ustno preverjanje znanja. Decembra in januarja, ko se zaključuje ocenjevalno obdobje, veliko otrok in mladostnikov zaradi šole doživlja hude stiske. So tudi zato pred vrati pedopsihiatrov dolge čakalne vrste na prvo obravnavo? Treba bo spremeniti šolski sistem, pravi pedopsihiatrinja Barbara Šegula Škoberne. Šolsko ministrstvo napoveduje spremembe, tudi pravilnika o preverjanju in ocenjevanju znanja.

Koalicijo presenetil člen o ugovoru vesti za farmacevte
06. 12. 2024 15.40Vse tri koalicijske stranke, Gibanje Svoboda, SD in Levica, nasprotujejo členu novele zakona o lekarniški dejavnosti, ki ureja ugovor vesti za farmacevte. Člen je bil po navedbah SD v predlog dodan naknadno, o njem pa niso bili obveščeni. Ob uveljavitvi člena bi se lahko zgodilo, da bi pacient zaradi ugovora vesti po zdravilo moral v drugo lekarno, sta opozorili koalicijski stranki.

100.000 evrov na mesec za zunanje radiologe
17. 10. 2024 06.00Kako zelo so ušle stvari izpod nadzora, ko gre za razmejitev javnega in zasebnega zdravstva, dokazuje radiologija. Bomo sploh še imeli dežurnega radiologa, ki bi pregledal otroka, je vprašanje, s katerimi se ukvarjajo v bolnišnicah, iz katerih radiologi bežijo k zasebnikom. Nazadnje se je to zgodilo v šempetrski bolnišnici, kjer imajo le še enega polno zaposlenega radiologa. Bolnišnice gasijo požar z zunanjimi radiologi, za katere samo v Celju plačujejo okrog 100.000 evrov mesečno.

Pediatrinja vrnila koncesijo, ker se je naveličala ljubljanske občine
26. 09. 2024 18.47V Ljubljani je vrata zaprla še ena pediatrična ordinacija - koncesijo je vrnila zdravnica Helena Mole. Ker se je, kot pravi, naveličala neodzivnosti in brezbrižnosti ljubljanske mestne občine. Starši otrok so v šoku. Marsikdo sploh ni vedel, da odhaja, pa tudi ne, kje so zdaj kartoteke njihovih otrok. Malomarnost? Običajna praksa – odgovarjajo iz pisarne Zorana Jankovića.

Preobrat: ZD za študente ne bo pripojen ZD Ljubljana
26. 09. 2024 17.04Na pobudo treh koalicijskih strank Svobode, SD in Levice ministrstvo za zdravje v novelo zakona o zdravstveni dejavnosti po zaključku javne obravnave ne bo vključilo sprememb, ki določajo pripojitev Zdravstvenega doma za študente Univerze v Ljubljani k Zdravstvenem domu Ljubljana, so sporočili.

Ljubljanskemu ZD za študente spet grozi ukinitev
25. 09. 2024 08.33V predlogu zakona o zdravstveni dejavnosti, ki ga je vlada sredi septembra dala v javno obravnavo, je predvidena tudi ukinitev ZD za študente v Ljubljani kot samostojnega zavoda. To pa bi imelo resne posledice za študentsko skupnost v prestolnici in bi še dodatno obremenilo že tako dolge čakalne vrste, so opozorili v Študentski organizaciji v Ljubljani.

Brecelj pozdravlja nov zakon: 'Fascinantno, kaj so pripravili'
19. 09. 2024 16.56Na seji strateškega sveta za zdravstvo so člani obravnavali predlog Zakona o zdravstveni dejavnosti in razpravljali o predlogih za spremembe upravljanja javnih zdravstvenih zavodov, ki močno odmevajo. O sklepih je spregovoril dr. Erik Brecelj, ki je izrazil zadovoljstvo s predlogom zakona, prijetno presenečen je bil nad tem, da so pri predlogu upoštevali veliko predlogov sveta. "Verjetno bo vmes nekaj glavobolov, ampak tako ne gre več," je ocenil. Uspešnost zakona bo odvisna od učinkovitosti nagrajevanja, je prepričan.

Zgroženi nad novelo: 'Prisilno delo v javnih zavodih pod pogoji države'
16. 09. 2024 15.45V strokovnem združenju zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov so zgroženi nad predlogom novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki je v javni razpravi. Menijo, da javne zdravstvene delavce postavlja v položaj tretjerazrednih državljanov, saj jim med drugim predpisuje prisilno delo v javnih zavodih izven rednega delovnega časa pod pogoji države. Ministrstvo za zdravje je predlog poslalo v javno razpravo. Predlog med drugim omejuje delo pri zasebnih izvajalcih in vzpodbuja dodatno delo v zdravstvenem zavodu, kjer je zdravstveni delavec zaposlen. Predlog bo v javni razpravi do 16. oktobra.

'Zdravniki v javnem zdravstvu ne bi več mogli delati za zasebnika na samoplačniškem trgu'
11. 09. 2024 06.47Osnutek vladne novele zakona o zdravstveni dejavnosti predvideva, da zdravniki iz javnega zdravstvenega sistema ne bi več mogli delati za zasebnika na samoplačniškem trgu, je povedala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. Dodala je, da skušajo zaposlene z novelo motivirali, da bi čim več dela opravili v matičnem javnem zavodu. Sicer pa sta premier in ministrica osnutek predstavila tudi predstavnikom Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije in obeh zbornic, ki pravijo, da morajo vsebino še preučiti.

ZD Ljubljana ostaja brez dveh pediatrov, številni blizu upokojitve
30. 08. 2024 13.32V enoti Zdravstvenega doma (ZD) Ljubljana Bežigrad s koncem avgusta odhajata dva pediatra. Nove intenzivno iščejo, a bi bile lahko kadrovske težave v prihodnje še večje. V ZD Ljubljana je namreč približno polovica pediatrov starejših od 55 let. Ker bodo njihove upokojitve težko nadomestili, od odločevalcev pričakujejo sistemske ukrepe. Na ministrstvu za zdravje pa ocenjujejo, da trenutno ni mogoče govoriti o večjem pomanjkanju pediatrov. Sklicujejo se na podatke ZZZS, po katerih v Ljubljani več ambulant še vedno opredeljuje otroke in mladostnike. Zavedajo pa se, da bo veliko pediatrov v prihodnjih letih izpolnilo pogoje za upokojitev.

Smrt hrvaškega novinarja: dve leti od 'uboja z zdravniško pomočjo'
05. 08. 2024 10.16Natanko dve leti minevata od smrti Vladimirja Matijanića, enega najboljših hrvaških novinarjev svoje generacije. Več dni je povsem obnemogel zaman prosil za sprejem v bolnišnico, umrl pa je le uro in pol potem, ko je zdravnica nujne medicinske pomoči presodila, da lahko ostane doma. V hrvaškem društvu novinarjev vztrajajo, da je to bil "uboj z medicinsko pomočjo" in dodajajo, da nikoli ne bodo sprejeli dejstva, da zanj ne bo nihče odgovarjal.

'Z ukrepi do boljšega javnega zdravstvenega sistema'
23. 07. 2024 18.47Na ministrstvu za zdravje so se odzvali na kritike in pozive Združenja zdravstvenih zavodov pred sprejemom novele zakona o zdravstveni dejavnosti. Znova izpostavljajo, da želi ministrstvo z ukrepi okrepiti javni zdravstveni sistem. Z združenjem sicer tesno sodelujejo, so zagotovili.

Predstavniki psihoterapevtov demantirali izjave ministrstva
12. 07. 2024 10.23Ministrstvo za zdravje je v sredo v sporočilu za javnost glede novega zakona o psihoterapiji zapisalo, da z regulacijo psihoterapije povečujejo dostopnost, varnost, kakovost in preglednost storitev. Na njihovo sporočilo so se odzvali predstavniki psihoterapevtskih združenj in organizacij in nekatere izjave ministrstva demantirali.

So zdravniki obračunavali več storitev, kot so jih dejansko opravili?
12. 07. 2024 07.00Govorili smo z več pacienti, ki so ugotovili, da so njihovi zdravniki ZZZS-ju obračunali več ali pa celo druge storitve, kot so jih dejansko opravili. Mama dveh otrok pravi, da so strokovnjaki opravili 4 ure terapije, zabeležili pa 30 ur, psihiater je za sedemminutne obravnave 25-letnika obračunal vedenjske psihoterapije in druge tehnike, čeprav te v tako kratkem času niti niso mogle biti izvedene, tretjo sogovornico pa je osebje prosilo, če lahko termin na svojo kartico odstopi drugemu pacientu. Zveza pacientov poroča, da poznajo še več podobnih primerov. Čeprav tega seveda ne počnejo vsi zdravniki, bi bilo treba nadzor okrepiti, pravijo na ZZZS. Kaj pa pravita ministrstvo in Zdravniška zbornica?

Študij medicine na Primorskem: univerza bo sodelovala s 13 zavodi
01. 07. 2024 18.23Predstavniki Univerze na Primorskem in 13 zdravstvenih zavodov s celotne Primorske so v Kopru podpisali pismo o nameri o sodelovanju pri pripravi, razvoju in izvajanju študijskega programa medicine. Štiri bolnišnice ter zdravstveni domovi in zasebni zavodi so se predvsem zavezali, da bodo študentom omogočali praktično usposabljanje.

Zdravniške organizacije za izenačitev plačila za delo med javnimi in zasebnimi izvajalci
22. 05. 2024 10.59V zdravniškem društvu, zbornici in združenju zasebnih zdravnikov pozdravljajo načrtovano noveliranje zakona o zdravstveni dejavnosti. A menijo, da je konec dvojne prakse zdravnikov le obrobni del, bolj pomembna za ohranitev javnega zdravstva sta ustrezno plačilo zdravstvenih storitev in izenačitev plačila za delo med javnimi in zasebnimi izvajalci.

Prvič doslej: babica, ki opravlja porode na domu, ostala brez licence
15. 05. 2024 08.49Zasebni zavod Pinard, ki izvaja porode na domu, je za eno leto izgubil licenco za opravljanje dejavnosti in končal v likvidaciji. Gre za najstrožji ukrep v zdravstveni negi in babištvu doslej, sprejeli so ga na podlagi strokovnega nadzora Zbornice zdravstvene in babiške nege. Zavod, ki je po zadnjih podatkih imel le dva zaposlena, je ustanovila nekdanja predstojnica oddelka za babištvo na ljubljanski zdravstveni fakulteti.