zdravstveni podatki

Mladoletnemu dijaku povsod prodali prepovedane vejpe, nikotinske vrečke, cigarete

31. 01. 2025 06.00

Danes je nacionalni dan brez cigarete. Podatki pa skrb vzbujajoči, opozarjajo na NIJZ in govorijo celo o epidemiji. Mladi vse pogosteje uporabljajo elektronske cigarete, rjave fuge in nikotinske vrečke. Celo več kot odrasli. Samo elektronske cigarete je v zadnjem mesecu uporabilo kar 30 odstotkov 16-letnikov. So torej (pre)lahko dostopne? Kako jih mladi sploh dobijo, če je prodaja mlajšim od 18 let prepovedana? Skrita kamera s 16-letnikom je zgovorna. V slabi uri so mu vse izdelke in to brez vprašanja prodali povsod.

Korupcija v zdravstvenem zavodu: s prirejenimi razpisi obnavljali zasebne domove

30. 01. 2025 10.40

Celjski kriminalisti so zaključili predkazenski postopek preiskave sumov korupcijskih kaznivih dejanj v enem od javnih zdravstvenih zavodov na območju Policijske uprave Celje. Ugotovili so, da sta v zavodu osumljenca prirejala javne razpise in sodelovala pri pridobivanju delavcev za obnovitvena in vzdrževalna dela tudi na svojih domovih. Javna naročila so dogovorjeno drobili in jih podražili tudi do 30 odstotkov. V enem primeru so ugotovili, da so plačali tudi potovanje v New York. Direktorica ZD Žalec Hana Šuster Erjavec je potrdila, da je v začetku leta 2024 v njihovem zavodu potekala hišna preiskava zaradi kaznivih dejanj s področja korupcije.

Osnutek zakona za psihoterapijo: vključenih več resorjev in zbornica

29. 01. 2025 08.00

Kaj se dogaja s težko pričakovanim zakonom o psihoterapiji? Po naših informacijah osnutek zakona, ki je v medresorskem usklajevanju, psihoterapijo poleg zdravstva vključuje še v socialo, šolstvo in druge resorje, prav tako pa je v igri ponovno psihoterapevtska zbornica, ki bo pregnala šarlatane. O trenutnem osnutku smo govorili z eno največjih organizacij, ki se ukvarja s pomočjo ljudem v stiski pri nas. Na Zvezi Anita Ogulin in ZPM tak zakon pozdravljajo, saj je po njihovi oceni narejen tako, da vključuje tudi najšibkejše, ki potrebujejo največ pomoči.

Zdravniki v EU se starajo: delajo tudi starejši od 75 let

22. 01. 2025 10.10

Zdravniška struktura v državah Evropske unije se pospešeno stara, kažejo zadnji podatki Eurostata. Najstarejše zdravniško osebje ima Italija, kjer je več kot 26 odstotkov zdravnikov starejših od 65 let. Slovenija pa je med državami z največjim deležem mladih zdravnikov, smo pa tudi med tistimi, ki imajo najmanj zdravnikov na 100.000 prebivalcev.

Poklukar prestal interpelacijo in ostaja minister za notranje zadeve

21. 01. 2025 07.16

Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je v DZ uspešno prestal interpelacijo, ki so jo pripravili v NSi, glasove zanjo pa so prispevali tudi v SDS in trije nepovezani poslanci. Za njegov odhod je glasovalo 29 poslancev, 35 jih je bilo proti. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev. Poklukar torej ostaja na funkciji. V opoziciji so ministru med drugim očitali neukrepanje ob nezakonitem imenovanju generalnega direktorja policije Senada Jušića, nepravilnosti v CVZ in slabo vodenje policije.

Malomarno ravnanje: občutljivi podatki bolnikov v smeteh

15. 01. 2025 08.37

Splošna bolnišnica Celje se je znašla sredi nove afere. Tokrat zaradi malomarnega ravnanja z najobčutljivejšimi podatki. Večja količina izvidov, seznamov operacij, čakalnih vrst za preglede in drugih zdravstvenih podatkov pacientov Splošne bolnišnice Celje se je znašla v smeteh.

Preveč testov, spraševanj, tudi zato veliko otrok pri pedopsihiatrih?

13. 12. 2024 06.00

Trije testi na teden, ob tem tudi možni četrti, popravni, hkrati še ustno preverjanje znanja. Decembra in januarja, ko se zaključuje ocenjevalno obdobje, veliko otrok in mladostnikov zaradi šole doživlja hude stiske. So tudi zato pred vrati pedopsihiatrov dolge čakalne vrste na prvo obravnavo? Treba bo spremeniti šolski sistem, pravi pedopsihiatrinja Barbara Šegula Škoberne. Šolsko ministrstvo napoveduje spremembe, tudi pravilnika o preverjanju in ocenjevanju znanja.

Swiss+Bed vzmetnice – najboljše vzmetnice na slovenskem tržišču?

11. 12. 2024 00.15

Ljudje v povprečju prespimo približno tretjino življenja. Kakovost našega spanca pa ima velik vpliv na naše zdravje, energijo, razpoloženje, imunski sistem in produktivnost, zato je zelo pomembno, na kakšni vzmetnici spimo.

Golob: Razumem tožilko, tudi mene so nadzorovali

29. 11. 2024 06.00

Policija trenutno varuje 29 državnih funkcionarjev, ki jim varovanje pripada zaradi funkcije. Med njimi pa ni predsednika vlade, ki je s Policije varovanje prenesel na Generalni sekretariat vlade. Zakaj Policiji ne zaupa in zakaj podpira odločitev državne tožilke Mateje Gončin, ki se je varovanju odpovedala? Nasprotno je z delom svojih varnostnikov zadovoljna predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič. So skoraj del moje družine, pravi. Kateri politiki so obdani z varnostniki in kako so varovani?

Vsak dan 140 žensk in deklic umre pod roko sorodnika

25. 11. 2024 06.48

Ob mednarodnem dnevu proti nasilju nad ženskami in deklicami, 25. novembru, Združeni narodi (ZN), nevladne in druge organizacije opozarjajo na zavržnost tovrstnega nasilja. Tako kot vsako leto se bodo s tem dnem začeli akcijski dnevi proti nasilju nad ženskami, ki bodo potekali vse do svetovnega dne človekovih pravic, 10. decembra.

Potrdili dva zdravstvena zakona: kaj pomenita za paciente?

22. 11. 2024 17.14

Državni zbor je s 74 glasovi za in brez glasu proti sprejel zakon o pravici oseb po prebolelem raku in določenih drugih boleznih do enakega dostopa do zavarovalnih in kreditnih produktov. Pri sklepanju zavarovalnih pogodb, življenjskih ali kreditnih zavarovanj in kreditnih pogodb za nepremičnino imajo enako pravico kot drugi, določa zakon. Ob tem so poslanci s 50 glasovi za in nobenim proti sprejeli tudi zakon o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu, ki bo vzpostavil pogoje za zagotovitev sistema vodenja in upravljanja kakovosti v zdravstvu. Zakon, ki se bo uporabljal za vse izvajalce zdravstvene dejavnosti, določa tudi ustanovitev sveta za kakovost in vzpostavitev javne agencije za kakovost.

Evropejci bomo morali jesti manj mesa

18. 11. 2024 09.49

Navajeni smo že poslušati, da je treba v dobro okolja in tudi našega zdravja jesti manj mesa. A obstaja še tretji razlog, prehranska varnost. In prav ta vidik so v 80 strani dolgem letnem poročilu o stanju evropskega kmetijstva izpostavili strokovnjaki z univerze v nizozemskem Wageningnu, ki velja za eno vodilnih evropskih institucij na tem področju.

Zaradi alkohola v Sloveniji vsak dan umreta vsaj dve osebi

07. 11. 2024 06.00

Odrasel Slovenec popije kar 9,7 litrov čistega alkohola. Temu moramo prišteti še dva litra neregistrirane porabe. Slovenija je vseskozi nad povprečjem evropskih držav, kjer se že sicer popije največ alkohola. Posledice pa skrb vzbujajoče. Lani je zaradi alkohola umrlo 913 ljudi. Vsak dan namreč umreta vsaj dve osebi, ki sta zboleli zaradi alkohola. Skoraj polovica jih je umrla zaradi alkoholne bolezni jeter, na drugem mestu zaradi duševnih in vedenjskih motenj. Alkohol povzroča tudi rakava obolenja. So pa tudi abstinenti, ki alkohola ne pijejo, v Sloveniji jih je približno 20 odstotkov. Med njimi je tudi Mijo Levačič, ki se je pred 36 leti ozdravil odvisnosti od alkohola.

13-letnica večkrat zabodla sedemletno sestro, ki je umrla

26. 10. 2024 17.04

V nemškem Leipzigu je zaradi več vbodov umrla sedemletna deklica. Po prvih ugotovitvah policije in državnega tožilstva naj bi poškodbe povzročila dekličina 13-letna sestra.

Na predlog novele zakona prejeli pripombe več kot 100 deležnikov

17. 10. 2024 15.15

Opolnoči se je iztekla enomesečna javna razprava o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, katere cilj je razmejitev javnega in zasebnega zdravstva. Na ministrstvu za zdravje so pojasnili, da so prejeli pripombe skoraj 100 deležnikov. Med raznolikimi pripombami je slišati tudi opozorila pred odpovedmi zdravnikov v javnih ustanovah.

100.000 evrov na mesec za zunanje radiologe

17. 10. 2024 06.00

Kako zelo so ušle stvari izpod nadzora, ko gre za razmejitev javnega in zasebnega zdravstva, dokazuje radiologija. Bomo sploh še imeli dežurnega radiologa, ki bi pregledal otroka, je vprašanje, s katerimi se ukvarjajo v bolnišnicah, iz katerih radiologi bežijo k zasebnikom. Nazadnje se je to zgodilo v šempetrski bolnišnici, kjer imajo le še enega polno zaposlenega radiologa. Bolnišnice gasijo požar z zunanjimi radiologi, za katere samo v Celju plačujejo okrog 100.000 evrov mesečno.

Klinični psihologi in psihiatri nasprotujejo predlogu zakona o psihoterapiji

11. 09. 2024 14.17

Klinični psihologi in psihiatri z UKC Ljubljana, Onkološkega inštituta in URI Soča nasprotujejo predlogu zakona o psihoterapiji. Menijo, da je za paciente škodljiv, saj med drugim predvideva prenizka teoretična in praktična znanja psihoterapevtov ter uvaja neznanstvene metode zdravljenja, so sporočili na skupni novinarski konferenci. Hkrati tudi člani nevladnih in drugih organizacij niso zadovoljni z osnutkom zakona. Podpirajo regulacijo in ureditev področja psihoterapije kot samostojnega poklica, ki pa bi se izvajala na različnih področjih, poleg zdravstva še v socialnem varstvu, šolstvu idr. "Skrbi pa nas, da trenutni osnutek zakona v ničemer ne povečuje dostopnosti psihoterapije in jo celo slabša," so poudarili.

ZZZS predlaga spremljanje stroškov po bolniku

10. 09. 2024 15.48

V Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije so pripravili stališča o potrebnih sistemskih ukrepih za ohranitev in krepitev javnega zdravstvenega sistema. Predlagajo spremljanje stroškov po bolniku in spremembo zakonodaje, ki bi izvajalce zavezala, da morajo o njih poročati ZZZS.

Fauci zbolel za virusom Zahodnega Nila

26. 08. 2024 09.03

Anthony Fauci, obraz, ki je med pandemijo covida-19 polnil naslovnice, je zbolel za virusom Zahodnega Nila. Nekdanji glavni zdravstveni svetovalec predsednika ZDA in direktor je bil hospitaliziran, zdaj pa so ga že odpustili v domačo oskrbo.

Največ alkohola porabijo Latvijci in Čehi, najmanj Turki. Koliko ga Slovenci?

24. 08. 2024 16.38

Zdi se, da so vsakdanje navade v Evropi v veliki meri spremenile tudi odnos Evropejcev do alkohola. Zadnja raziskava namreč razkriva, da se je povprečna poraba alkohola v EU med letoma 2010 in 2020 zmanjšala za 0,5 litra, a ne v vseh državah. Letna poraba alkohola na posameznika je v Sloveniji sicer enaka povprečju držav EU.

'Ljudem se predpisuje zdravila, v svojih stiskah pa ostajajo sami'

23. 08. 2024 14.42

Slovenski psihiater je pojasnil nekatere anomalije našega zdravstvenega sistema. Pravi, da trenutni sistem ZZZS spodbuja hitro obravnavo pacientov – hitro diagnostiko in predpisovanje zdravil, kar onemogoča celostno in poglobljeno psihoterapevtsko obravnavo. Po njegovem mnenju tak pristop škoduje predvsem pacientom z duševnimi motnjami, ki potrebujejo dolgotrajno zdravljenje. ZZZS njegove navedbe zavrača kot neutemeljene in pavšalne ter izrečene v kontekstu polemičnih strokovnih razprav o zakonski ureditvi področja psihoterapije. Pozvali so ga, naj konkretne primere prijavi ZZZS.

Policija: Zdravstveno osebje v postopku ni želelo sodelovati

21. 08. 2024 07.50

V ZD Ljubljana so zabeležili nov primer nasilja nad zdravstvenimi delavci. Zobozdravnik Robert Kovačević je dejal, da je pred mesecem dni v ordinacijo zobozdravnice prišel redno naročen pacient, ki se ni strinjal s terapijo. Po njegovih besedah je pacient med obravnavo postal agresiven, grozil zdravnici in jo celo odrinil. Zobozdravnica naj bi zato v strahu pobegnila v čakalnico, potem pa naj bi se z medicinsko sestro zaklenili v ordinacijo in počakali na prihod Policije. Policija je sicer kasneje sporočila, da je bila 23. julija obveščena o dogodku v zdravstveni ustanovi v centru Ljubljane, a da "zdravstveno osebje, udeleženo v dogodku, v nadaljnjem postopku prijave kršitve javnega reda in miru ni želelo sodelovati".

Zakaj zbiranje podpisov? 'Pacient me oklofuta in zbrca in je še vedno nedotakljiv'

22. 07. 2024 09.27

Pobudniki spremembe kazenske zakonodaje za večjo varnost in zaščito zdravstvenih delavcev in sodelavcev so v pičlih dveh mesecih zbrali 7561 overjenih podpisov podpore. Te podpise bodo skupaj s predlogom zakona odnesli v Državni zbor.

Napačna interpretacija: 'Cepljeni so izgubili desetletja pričakovane življenjske dobe'

16. 07. 2024 18.02

Že mogoče, da je od pandemije covida-19 minilo že kar nekaj časa, a še vedno je veliko raziskav – in lažnih trditev – o koronavirusu. Nova študija o cepljenju se zdaj predvsem po družbenih omrežjih širi skupaj z napačno razlago.

Skoraj pol leta od začetka stavke zdravnikov, kaj se je spremenilo?

13. 07. 2024 10.48

V ponedeljek bo minilo pol leta od začetka stavke Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides, ki med drugim zahteva dvig plač za starejše zdravnike. Pogajanja med stranema še vedno potekajo, informacij tem, kako daleč so, pa strani ne dajeta. V Fidesu so nezadovoljni, saj da je sprememba zakonodaje skoraj popolnoma onemogočila stavko.

Zaradi kibernetskega napada onkološki bolniki ostali brez obsevanj

12. 07. 2024 14.23

Onkološki bolniki po junijskem kibernetičnem napadu na zagrebški klinični center (KBC Zagreb) dva tedna niso mogli na obsevanja, so potrdili v največji hrvaški bolnišnici. Medtem ko kritiki dogajanje opisujejo kot škandalozno, v ustanovi obljubljajo, da bodo zdaj delali celo v teh izmenah in ob koncih tedna.

Naše zdravje po covidu-19: zakaj je vse več bolnih in več smrti?

18. 06. 2024 14.59

Smo po pandemiji covida pogosteje bolni? Kaj pravijo statistike umrlih? Če odprete družbena omrežja, boste hitro naleteli na teorije, da je po covidu vse več bolnih in mrtvih. Strokovnjaki imajo nekaj pojasnil, kaj se pravzaprav dogaja.

Šarčeva kriminalka in nedelja, dolga kot ponedeljek

10. 06. 2024 09.29

Sopara, ki je ves dan ležala nad Ljubljano, ni popustila niti, ko je sonce že začelo zahajati. Konferenčni prostor Edvard na Igriški ulici v središču prestolnice je bolj ali manj sameval, polnili so ga le pladnji s hrano, stativi televizijskih kamer pred panojem, na katerem je pisalo Svoboda, ter grozd novinarjev, ki je preigraval scenarije volilne kombinatorike. Ostali gostje so raje kramljali na prostem, čeprav težko nebo ni obetalo, da bodo tam lahko še dolgo ostali.

Dejstva: Ali res vsa stroka nasprotuje evtanaziji?

07. 06. 2024 06.02

V studiu naše večerne oddaje je Uroš Slak soočil štiri parlamentarne stranke, ki jim na nedeljskih evropskih volitvah ankete javnega mnenja napovedujejo najboljšo uvrstitev. Poslanec SDS Zvone Černač ter trije kandidati za evropske poslance – Janja Sluga iz GS, NSi-jeva Vida Čadonič Špelič in Matevž Frangež SD – so še enkrat predstavili stališča svojih strank glede referendumskih vprašanj, povezanih s konopljo in evtanazijo.

Konec zasebnih zdravstvenih praks v prostorih in z opremo javnih zavodov?

29. 05. 2024 15.11

Na odboru DZ za zdravstvo na zahtevo NSi razpravljajo o izhodiščih za pripravo novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bodo po napovedih razmejila javno in zasebno zdravstvo. V NSi očitajo, da bo novela še podaljšala čakalne vrste, državni sekretar na ministrstvu za zdravje Marjan Pintar pa je poudaril, da so izhodišča še v usklajevanju.