zdravstveni dom ljubljana center

Poleg 62,5 milijona za Kopališče Ilirija še 2,4 milijona za opremo, 5,9 milijona za podhod

14. 03. 2025 06.00

Po 18 aneksih in treh podražitvah bo novo Kopališče Ilirija dražje za skoraj petino ali 62,5 milijona evrov. A je k temu treba prišteti še dodatna 2,4 milijona za montažo in dobavo opreme in tudi 5,9 milijona za gradnjo Lattermanovega podhoda. Zakaj Iliriji, ki jo je po mnenju opozicije gradil hišni izvajalec ljubljanske občine Makro 5, nasprotuje stroka, ki je bojkotirala natečaj leta 2000?

Fizioterapevtov 928 več kot pred desetimi leti, čakalne dobe pa daljše. Zakaj?

21. 02. 2025 06.00

Težka poškodba, tri operacije, a da je na koncu prišel do fizioterapevta, je moral čakati več tednov. Čeprav imamo danes v javnem zdravstvu 928 fizioterapevtov več kot pred desetimi leti, na prvo fizioterapevtsko obravnavo nedopustno dolgo čaka skoraj 38 tisoč ljudi. Bo kaj drugače po pozivu ZZZS zdravnikom, naj bolnike s kroničnimi bolečinami namesto v ambulante napotujejo v Centre za krepitev zdravja? "Mi se ukvarjamo s preventivo, ne z bolniki s kroničnimi bolečinami," so jasni v enem od centrov.

Preveč testov, spraševanj, tudi zato veliko otrok pri pedopsihiatrih?

13. 12. 2024 06.00

Trije testi na teden, ob tem tudi možni četrti, popravni, hkrati še ustno preverjanje znanja. Decembra in januarja, ko se zaključuje ocenjevalno obdobje, veliko otrok in mladostnikov zaradi šole doživlja hude stiske. So tudi zato pred vrati pedopsihiatrov dolge čakalne vrste na prvo obravnavo? Treba bo spremeniti šolski sistem, pravi pedopsihiatrinja Barbara Šegula Škoberne. Šolsko ministrstvo napoveduje spremembe, tudi pravilnika o preverjanju in ocenjevanju znanja.

Kaos, odpovedi in prisila v Slovenj Gradcu? 'Izjemo so zlorabili, zdaj se upirajo'

27. 11. 2024 12.21

Te dni so nam pisali, kot so se podpisali, zaskrbljeni meščani občine Slovenj Gradec in koroške regije, ki jih skrbi stanje v slovenjgraškem zdravstvenem domu oziroma v celotni regiji, še posebej, ko gre za nujno medicinsko pomoč. Obetal naj bi se kolaps storitev. Pristojni pa pravijo, da je zgodba nekoliko bolj zapletena.

Bo vlada ponovno proučila lokacije satelitskih urgentnih centrov?

07. 06. 2024 16.59

Komisija za peticije, človekove pravice in enake možnosti je na seji razpravljala o predlogu treh občin, da v Zdravstvenem domu Ormož vzpostavijo satelitski urgentni center. Komisija je oblikovala tri sklepe, vladi med drugim predlaga ponovno proučitev lokacij. Glasovanje bodo opravili na dopisni seji, je povedal predsednik komisije Jože Tanko.

Pravosodni policisti so se pognali v ogenj

09. 04. 2024 15.14

Lahko bi se slabo končalo, lahko bi bile tudi žrtve. A odločno ukrepanje zaposlenih v našem edinem ženskem zaporu na Igu pri Ljubljani se gre zahvaliti, da se dva požara, ki jih je zanetila obsojenka, nista razširila. S tem so preprečili, da bi ogenj ogrozil kakšno življenje, prav tako pa zavarovali zapor.

Patronažna medicinska sestra, ki je bila na pravem mestu ob pravem času

08. 04. 2024 08.00

Moški je pred blokom v Ljubljani kosil travo. Kar naenkrat je kosilnica utihnila in zgrudil se je na tla. Njegovo stisko je zaznal sosed v prvem nadstropju, zet pacientke, ki jo je ravno v tistem trenutku oskrbovala patronažna medicinska sestra Renata Batas. Odhitela sta na pomoč moškemu in ga oživljala do prihoda reševalcev. Dva dneva pozneje je Renata prek pisma zahvale njegove hčerke izvedela, da je preživel – zaradi hitrega odziva vseh prisotnih.

24UR Forum: Medicinske sestre za tekoči trak, politiki k zasebnikom?

11. 03. 2024 19.46

V posebni oddaji 24UR Forum - (Ne)javno zdravstvo na POP TV smo opozorili na alarmantne številke: več kot 137 tisoč bolnikov čaka nedopustno dolgo in to je skoraj polovica vseh čakajočih. Zaradi dolgih čakalnih dob pridobivajo zasebniki, koncesionarji. Ti zdravnike in zdravstveno osebje privabljajo z boljšimi pogoji dela, z boljšim plačilom. Tudi sami pa priznavajo, da potrebujejo močan javni sistem. Ga bo vlada okrepila?

Ministrstvo predvidelo 15 satelitskih urgentnih centrov

15. 02. 2024 16.50

Ministrstvo za zdravje je pripravilo kriterije za določitev lokacij satelitskih urgentnih centrov. Skupaj jih je predvidenih 15. Z njihovo vzpostavitvijo želi ministrstvo razbremeniti urgentne centre, je po seji vlade povedala ministrica Valentina Prevolnik Rupel. Tisti zdravstveni domovi, ki ne bodo imeli statusa satelitskega urgentnega centra, bodo do dokončne vzpostavitve nove mreže nujne medicinske pomoči ohranili neprekinjeno zdravstveno varstvo, če ga izvajajo.

Območja za pešce v soseskah MOL: motorni promet popolnoma prepovedan

23. 10. 2023 07.56

Ljubljanski mestni svetniki so na seji potrdili spremembe odloka o urejanju prometa, ki ga je občina dopolnila s predpisi za uvedbo posebnega prometnega režima na območjih za pešce znotraj stanovanjskih sosesk. Tam bo od odslej motorni promet popolnoma prepovedan. V razpravi so nov režim podprli tudi svetniki opozicije. Razpravljali bodo tudi o dveh lokacijskih preveritvah, in sicer na območju Potniškega centra Ljubljana, ki so ga pristojni predstavili v začetku meseca, ter na območju črnuške soseske Lagom.

Preverite izbor najbolj vročih nepremičnin v Sloveniji

06. 10. 2023 00.15

Preverili smo ponudbo nepremičnin v Sloveniji in izbrali tiste, ki so pri nas vzbudile prav posebno pozornost.

Slabo urejeno okolje poveča stres, zelenje pa izboljša počutje

10. 09. 2023 16.37

Dostopne, urejene in zelene zunanje površine zdravstvenih domov prispevajo k temu, da je obisk zdravnika manj stresen, počutje obiskovalcev in zaposlenih pa boljše. V petih ljubljanskih zdravstvenih domovih se začenja raziskava urbanističnega studia Prostorož, v kateri lahko pacienti in obiskovalci sami opišejo zunanje površine zdravstvenih domov v Ljubljani in zabeležijo, kako jih uporabljajo in kaj na njih potrebujejo. Izvajalci pričakujejo, da bodo rezultati raziskave pokazali na konkretne pomanjkljivosti in prednosti posameznih prostorov, pa tudi na splošno stanje zunanjih površin v ljubljanskem zdravstvu.

'Od obdavčitve bank v petih letih pričakujemo 500 milijonov evrov'

05. 09. 2023 06.00

Mesec dni po zgodovinskih poplavah je čas za prvo revizijo sprejetih ukrepov za pomoč ljudem na poplavljenih območjih. Uvedba obveznega solidarnostnega prispevka je sprožila številna nasprotovanja in dvignila veliko prahu. Golob odgovarja, da tisti, ki bodo oddelali solidarnostni soboti, prispevka ne bodo plačali. Za obnovo bodo prispevale tudi banke, po napovedih Goloba z novo obdavčitvijo, kar bo naneslo na okoli 100 milijonov na leto v naslednjih petih letih. V sredo bo zaživela tudi številka 114, kjer bodo na voljo vse informacije in pomoč za prizadete državljane. "Če želimo sanirati in se v prihodnje izogniti škodi, moramo poslušati stroko," pa predsednik vlade odgovarja občanom, ki nasprotujejo selitvi naselij, ki so jih prizadele poplave.

14. avgust: kako bo s plačami, odprtjem trgovin in zdravniško oskrbo?

10. 08. 2023 11.38

Vlada je zaradi zgodovinskih poplav po državi ponedeljek, 14. avgusta, razglasila za dan solidarnosti in tudi dela prost dan. Kaj to pomeni za odprtje trgovin, nakazila plač in zdravniško oskrbo? Bodo tisti v službi dobili dodatek? Se jim bo odobril dan izrednega dopusta? Kako bo z varstvom otrok? Vprašanj je veliko, odgovori pa kapljajo zelo počasi.

Nad občinami se dvigujejo gore odpadkov. Kaj z njimi?

10. 08. 2023 10.46

V obljubljanskih občinah Medvode, Mengeš in Polhov Gradec po ujmah prehajajo v fazo sanacije. Večinoma so zagotovili dostopnost do posameznih zaselkov, trudijo se z vzpostavitvijo prevoznosti cest. Iščejo tudi nadomestne nastanitve za prebivalce, največjo težavo trenutno predstavlja odvoz nakopičenih odpadkov, poudarjajo župani. Gore odpadkov medtem rastejo tudi v drugih občinah, težavo pa je zdaj naslovil tudi minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer. Občani naj ogromno količino odpadkov odlagajo le na za ta namen posebej določenih mestih, nato pa jih je treba čim prej odpeljati v zbirne centre, da ne bi prišlo do onesnaženja okolja.

Številni ostajajo odrezani od sveta, brez pitne vode, omrežja in elektrike

05. 08. 2023 06.06

Nevarnost vodne ujme še ni minila. Okoli 900 prebivalcev Koroške Bele pri Jesenicah so zaradi premikov na plazu tekom noči evakuirali, sirene so zaradi narasle Meže sprožili na Prevaljah. Brez elektrike sicer ostaja več tisoč prebivalcev na Koroškem, v Zgornji Savinjski dolini in v Poljanski dolini, kjer so nekateri zaselki še vedno odrezani od sveta. Vojski se je popoldne s helikopterjem in prvimi paketi pomoči uspelo prebiti do Črna na Koroškem. Številni zemeljski plazovi pa so se sprožili tudi v občini Medvode, do kraja Osolnik se preko velike materialne gmote ni uspelo prebiti niti vojski.

Begunci: eni dobrodošli, drugi manj. Zakaj?

12. 07. 2023 06.00

Prihod okoli 9.000 ukrajinskih beguncev in preobrat slovenske protibegunske politike. Pred skoraj desetimi leti prihod 360.000 beguncev iz Sirije, Afganistana in Iraka. Politika jih je sprejela različno, delila jih je na begunce in migrante. Postavljali so žično ograjo in zapirali meje. Za ukrajinske begunce smo sprejeli poseben zakon, jim namenili dodatne namestitve, zbirali denar, oblačila in hrano. Je vojna v Ukrajini razgalila dvojna merila glede ravnanja z begunci? Zakaj skoraj 90 odstotkov oseb Slovenijo hitro zapusti in zakaj azilni postopek traja tudi dve leti? Koliko je sploh beguncev v Sloveniji in koliko pomoči dobijo?

Moški potreboval pomoč v Velenju, a so ga reševalci 14 minut iskali po Celju

14. 06. 2023 08.08

V ponedeljek se je v Velenju zgrudil moški, ob klicu na 112 pa je dispečerski center Maribor na pomoč poslal celjske reševalce in to na napačno lokacijo. Reševalno vozilo iz Velenja je na pravo lokacijo prispelo šele po pol ure, moškemu so tačas pomagali mimoidoči. Napaka se je zgodila, ker kličoči niso povedali kraja dogodka. V dispečerskem centru Maribor nastali neljubi dogodek obžalujejo, hkrati pa se zahvaljujejo klicatelju in očividcem na kraju dogodka za sodelovanje, saj so s svojim preudarnim ravnanjem doprinesli k srečnemu razpletu: "Vsem vpletenim, predvsem pa oboleli osebi, ki je potrebovala nujno medicinsko pomoč, se v DCZ Maribor iskreno opravičujemo."

Slovensko zdravstvo – beda, blišč in afere

26. 03. 2023 09.00

Dva obraza slovenskega zdravstva beda in blišč ter afere, ki pretresajo slovensko zdravstvo. Že leta veliki apetiti po različnih elitnih lokacijah v Ljubljani, namenjenih zdravstvu. Koga zares skrbi za bolnike, kdo se bori za javno zdravstvo?

200 milijonov evrov za zdravstvene domove, kdo bo gradil?

14. 03. 2023 06.09

Zdravstveni domovi so vratarji v zdravstveni sistem, so enotni direktorji in zdravniki domov. Ob pomanjkanju družinskih zdravnikov in medicinskih sester pa jih tareta tudi prostorska stiska in dotrajanost vsaj 40 let starih zidov. Bo 200 milijonov evrov za prenovo domov povečalo dostopnost do zdravnika? Ljubljana bo gradila tri, Medvode načrtujejo prizidek, Ilirska Bistrica ga je že zgradila.

Veliki apetiti za zdravstvena zemljišča – kdo jih bo kupil in kdo tam gradil?

08. 03. 2023 06.00

Kdo bo kupil različne elitne lokacije v prestolnici – zemljišča ob URI Soča, nekdanja mestna otroška bolnišnica, Železniški zdravstveni dom in zemljišča Zdravstvenega doma Ljubljana – in kdo tam gradil? Apetiti za zemljišča, namenjena zdravstvu, so veliki. Kakšni so interesi v ozadju?

Minister Bešič Loredan želi odkupiti zemljišče ob Soči, kjer bo zasebna bolnišnica

07. 03. 2023 06.00

Razkritje, da bo zasebnik Diagnostični center Bled, ki je v lasti državnih zavarovalnic Triglav in Sava Re, ob URI Soča gradil zasebno bolnišnico, je sprožilo burne odzive. Minister Bešič Loredan je napovedal, da bo država to zemljišče odkupila in ga namenila za širitev URI Soča ali Onkološkega inštituta. Mu bodo načrti uspeli? Generalni direktor Zvone Novina za rubriko Dejstva razkriva: kako bo bolnišnica videti in kakšni so načrti. Še več – državni URI Soča in zasebna bolnišnica bosta sodelovala. Medtem pa na Gorenjskem – na Golniku – svojo kliniko načrtuje kirurg Marko Bitenc. Bo tudi v tej Bitenčevi kliniki operiral minister Bešič Loredan?

Starejši pogosto tarča spletnih goljufov in akviziterjev: kako ukrepati?

26. 02. 2023 09.31

Združenje za dostojno starost Srebrna nit opozarja na nevarnost prevar različnih akviziterjev, v zadnjem času pa tudi spletnih prevar starejših s hudimi posledicami. V zadnjih desetih letih je v Sloveniji porast spletnih goljufij, žrtve pa so največkrat prav nič hudega sluteči starejši državljani, ki pogosto ostanejo brez vseh prihrankov ali celo nepremičnine, posledice pa so lahko tudi usodne.

Predstojniki enot ZD Ljubljana: Vsi, ki blatite vodstvo, le spodbujate nasilje

22. 02. 2023 12.19

Predstojniki enot ZD Ljubljana so sporočili, da je "zaradi nenehnih napadov na zdravstveni dom, vsakodnevnega iskanja nepravilnosti in enostranskih objav v medijih" stanje zanje in za njihove paciente postalo nevzdržno. "Vse to zelo slabo vpliva na odnos pacientov do zaposlenih, številnih in nenehnih očitkov pa ne moremo več sprejeti," pravijo in poudarjajo, da velika večina zaposlenih dela odlično. Stroka je na obremenitve opozarjala vrsto let, a ni bila uslišana, opominjajo.

Starostniki čakajo v dolgi vrsti na dom, čeprav so postelje prazne, ker ni kadra

18. 01. 2023 06.00

V domovih za starejše kadra kritično primanjkuje. Nekateri domovi zato novih stanovalcev več ne sprejemajo. Kader v domovih je izčrpan do skrajnosti, domovi ustvarjajo nove bolniške in delovne invalide. Za svoje delo pa več kot polovica dobi manj od minimalne plače. Domovi razpise ponavljajo, interesa za skrb za starejše je vse manj ali ga celo ni. Na vhodu v domove čaka 14.457 ljudi, kdo bo skrbel zanje?

Beg zdravstvenega kadra: iz bolnišnice v trgovino

17. 01. 2023 06.03

Kritično pomanjkanje družinskih zdravnikov. Maribor, Nova Gorica, Kranj, izbruhnilo je v Ljubljani. Samo v zadnjih dveh letih je ljubljanski zdravstveni dom zapustilo več kot 30 družinskih zdravnikov, ki so odšli tudi v okoliške domove. Denimo v Medvode in Domžale, kjer imajo družinskih zdravnikov dovolj. Ne le zdravnikov, kronično, ponekod celo do 40-odstotno, je pomanjkanje medicinskih sester. Sestre zapuščajo poklic in se zaposlujejo v trgovinah. Razlog? Manj napora, boljši pogoji. Tudi višja plača?

V ZD Ljubljana bodo odprli sedem ambulant za neopredeljene

11. 01. 2023 09.12

V ZD Ljubljani bodo odprli sedem ambulant v šestih enotah za neopredeljene zavarovane osebe. Za delo se je prijavilo 39 zdravnikov. V Celju pa bo ambulanta za neopredeljene začela z delom predvidoma 16. januarja. V Zdravstvenem domu Ravne na Koroškem, kjer je ministrstvo za zdravje predvidelo kar pet ambulant za bolnike brez izbranega družinskega zdravnika, za zdaj ne bodo vzpostavili nobene, do predlaganih rešitev so tudi kritični.

Opomin trem družinskim koncesionarjem, ker niso opravljali dežurstev

10. 01. 2023 15.19

Mestna občina Ljubljana je poslala zadnji opomin trem družinskim koncesionarjem, ki niso opravljali dežurstev v splošni nujni medicinski pomoči (SNMP), je povedal ljubljanski župan Zoran Janković. Sicer pa so na Molu ravno v ponedeljek odpirali ponudbe za pet novih koncesij za družinsko medicino in eno za pediatrijo. Ljubljanska mestna svetnica Tina Bregant pa je v imenu 16 podpisnikov danes vložila zahtevo za sklic izredne seje mestnega sveta zaradi nevzdržne situacije v ZD Ljubljana.

'65 odstotkov ljudi, ki pridejo v urgentne centre, tja ne sodi.' Kam pa?

15. 12. 2022 09.21

Potem ko je v javnosti završalo zaradi delovnega dokumenta, po katerem naj bi ukinili 28 dežurnih ambulant po vsej Sloveniji, so na tokratni seji DZ poslanska vprašanja na to temo kar deževala. Tisti, ki so spraševali, so se vsebinsko ponavljali, a na koncu z odgovori premierja Roberta Goloba in ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana prav zadovoljen najbrž ni bil nihče, ki je te odgovore pozorno poslušal, saj niso vsebovali jasnega zagotovila, da se čas do obravnave za nikogar ne bo podaljšal. Predvsem naj bi ukrepi, kakršni koli že bodo, preprečili še večji zlom zdravstva.

Spremembe, ki jih prinaša reorganizacija NMP in zakaj so nekatere občine proti

07. 12. 2022 12.43

Primarni nivo zdravstva je ob kadrovskih težavah in vse večjih zahtevah bolnikov v vse večjih težavah, ob tem pa tudi mreža nujne medicinske pomoči. Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je tako že pred časom napovedal ločitev izvajanja NMP od družinske medicine. Če bodo z deležniki našli konsenz, bi sistemske rešitve lahko uveljavili že prihodnjo pomlad. Toda trenutni predlog je naletel na kritike. Potem ko so na noge skočili Kamničani, so se pritožile tudi nekatere druge občine, kjer bi se morali zdravniki po predlogu ob terenskih intervencijah pripeljati iz drugega kraja, urgentne ambulante pa bi bile ukinjene.