zdravstvena strategija

Nova strategija primarnega zdravstva: 'Zaživela bo, če jo bodo vsi vzeli za svojo'
20. 09. 2024 06.14Na ministrstvu za zdravje so predstavili Strategijo razvoja zdravstvene dejavnosti na primarni ravni zdravstvenega varstva do leta 2031, ki jo je vlada sprejela prejšnji četrtek. Državni sekretar Iztok Kos je zatrdil, da prinaša izboljšave na področju organizacije, digitalizacije in dostopnosti zdravstvenih storitev. Te bodo hitrejše, enakopravnejše, bolj dostopne in kakovostnejše, je dejal.

Ona ve, ona gre
28. 10. 2023 09.48Današnji zapis bi lahko podnaslovila tudi: Ali za ženske v politiki, praviloma moškem svetu, veljajo strožja merila kot za kolege? K razmisleku in zapisu me je spodbudila napeta interno-politična čistka zadnjih dni. Sicer bi lahko rekli, da gre res za interne zadeve neke stranke, neke opcije, a žal gre za precej več kot to, za globlji problem – tako demokracije pri nas kot tudi (ali predvsem) vloge žensk v tej demokraciji. Pod interne zadeve se lahko hitro skrijejo različne kršitve demokratičnih standardov, ki so, sploh v politiki, lahko bistveno širše in vodijo v sistemske nepravilnosti. Obračanje stran tega problema ne bo rešilo in saj veste – molk je lahko tudi tiho strinjanje.

Ravnikar: Ne drži, da bodo drugi opravljali delo družinskega zdravnika
12. 09. 2023 07.27V usmeritvah ministrstva za zdravje za prihodnji dve leti napovedana kadrovska krepitev ambulant družinske medicine je dobrodošla, a družinskih zdravnikov v Sloveniji še vedno primanjkuje, je poudaril predsednik odbora za osnovno zdravstvo pri Zdravniški zbornici Slovenije Rok Ravnikar. "V praksi se dogaja, da imamo ogromno sodelavcev, ki sedaj bolj učinkovito nosijo delo zdravniku na mizo, nimamo pa takih sodelavcev, da bi neko delo samostojno opravili in s tem zmanjšali kupe na zdravnikovi mizi," je dodal.

Kakšna bo nova zdravstvena strategija?
11. 09. 2023 15.48Kakšne so smernice zdravstvene politike za leti 2024 in 2025, ki jih je pripravilo ministrstvo za zdravje? Neuradni dokument med drugim predvideva povečanje ekip v ambulantah družinske medicine, ukinitev stopnje nujnosti napotnic zelo hitro ter uvajanje plačevanja po kakovosti. Pripravlja se tudi platforma za samotriažo pacientov, kjer bodo lahko preverili svoje simptome pred vzpostavljanjem stika z zdravstveno službo.

Prepoved kadilnic in arom v elektronskih cigaretah?
28. 02. 2023 15.16Na ministrstvu za zdravje so pripravili predlog novele zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. Ta bi med drugim prepovedala arome v elektronskih cigaretah ter kadilnice v vseh zaprtih javnih in delovnih prostorih. Predlog je v javni razpravi do 30. marca.

Odstotek kadilcev pri nas se znižuje, a izziv so novi tobačni in nikotinski izdelki
31. 01. 2023 07.00Razširjenost kajenja pri nas se sicer zmanjšuje, še vedno pa kadi vsak četrti odrasel prebivalec Slovenije. Vsako leto 31. januarja obeležujemo dan brez cigarete, s katerim se kadilce spodbuja k opustitvi kajenja. Ker mnogi to težko storijo, na NIJZ priporočajo preizkušene, učinkovite in varne vrste pomoči. Ob tem pa opozarjajo, da so pred nami novi izzivi. Pojavljajo se namreč novi tobačni in nikotinski izdelki, kot so elektronske cigarete, ogrevani tobačni izdelki in nikotinske vrečke. Te izdelke uporablja znaten odstotek mladoletnikov. Trenutno poznamo le kratkoročne učinke in pomembno je, da se zavedamo, da je vdihavanje kakršnekoli snovi potencialno nevarno.

'Potrebujemo konkurenco med zavarovalnicami'
05. 01. 2023 18.18V Koordinaciji zdravniških organizacij so se v izjavi za medije po seji zavzeli za dolgoročne rešitve v zdravstvu. Med njimi so našteli ohranitev standardov in normativov, izboljšanje plač zdravnikov in njihovega delovnega časa. Kljub slabemu stanju zdravstva po navedbah koordinacije zdravniki zagotavljajo visoko strokovnost obravnave. "Tretja svoboda, ki jo potrebujemo, je po našem mnenju konkurenca zavarovalnic, ki bodo z različnimi paketi izvajale zdravstvena zavarovanja," meni tajnik Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Igor Dovnik.

'65 odstotkov ljudi, ki pridejo v urgentne centre, tja ne sodi.' Kam pa?
15. 12. 2022 09.21Potem ko je v javnosti završalo zaradi delovnega dokumenta, po katerem naj bi ukinili 28 dežurnih ambulant po vsej Sloveniji, so na tokratni seji DZ poslanska vprašanja na to temo kar deževala. Tisti, ki so spraševali, so se vsebinsko ponavljali, a na koncu z odgovori premierja Roberta Goloba in ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana prav zadovoljen najbrž ni bil nihče, ki je te odgovore pozorno poslušal, saj niso vsebovali jasnega zagotovila, da se čas do obravnave za nikogar ne bo podaljšal. Predvsem naj bi ukrepi, kakršni koli že bodo, preprečili še večji zlom zdravstva.

Kitajska se sooča z novim izbruhom koronavirusa, trije mrtvi
21. 11. 2022 16.33Kitajska poroča o prvih smrtih zaradi covida v šestih mesecih ob strogi politiki ničelnih primerov. Uradniki opozarjajo, da se prestolnica sooča z najhujšo situacijo od začetka pandemije. V Pekingu so namreč covidu podlegli trije ljudje.

'Pet tednov sem prejemal injekcije, ki so popolnoma izkoreninile raka'
23. 09. 2022 13.24Nova vrsta zdravljenja raka, ki za okužbo in uničenje škodljivih celic uporablja virus, je v prvih poskusih na ljudeh zelo obetavna, pravijo znanstveniki iz Združenega kraljestva. Pri enem od bolnikov je rak izginil, pri drugem pa so se tumorji zmanjšali. Zdravilo je oslabljena oblika virusa herpesa simpleksa, ki je bila spremenjena tako, da uničuje tumorje.

Lažna zdravila in velike obljube o zdravljenju s čudežnimi učinki
17. 09. 2022 07.08Uživanje zdravil kupljenih prek spleta predstavlja tveganje za zdravje, saj se pojavlja nešteto ponaredkov, so ob svetovnem dnevu varnosti pacientov opozorili predstavniki Lekarniške zbornica Slovenije. Uporaba zdravil, kupljenih na ta način, je namreč lahko nepravilna ali celo nevarna. Oglasi za farmacevtske izdelke na spletu so pogosto dvoumno zasnovani in zavajajo potrošnike. Izdelkom pripisujejo lastnosti zdravil in čudežne učinke, v resnici pa so prehranska dopolnila. Kako prepoznati zavajajoče oglaševanje?

Kako bi stranke ravnale ob potencialni novi epidemiji?
07. 04. 2022 06.19Posledice epidemije covida-19, ki je razdelila družbo in razgalila težave, ki se v zdravstvu kopičijo že leta, bomo odpravljali še dolgo. Preden se 24. aprila podamo na volišča, pa se marsikomu postavlja vprašanje, kako se bo z morebitnimi ponovnimi izzivi na tem področju soočala prihodnja vlada. Zato smo stranke vprašali, kako bi upravljale potencialno novo epidemijo ter kako bodo prispevale k vračanju zaupanja v cepiva in uradno medicino.

Ema: Pandemija covida-19 z omikronom prehaja v endemijo
11. 01. 2022 19.52S širjenjem koronavirusne različice omikron se covid-19 spreminja v endemično bolezen, s katero lahko človeštvo živi, čeprav za zdaj ostaja pandemična, je sporočila Evropska agencija za zdravila. Prav tako je izrazila dvome o četrtem cepljenju za širšo populacijo, češ da ponavljajoči se poživitveni odmerki niso "vzdržna" strategija.

Macron: Necepljenim želim otežiti življenje
05. 01. 2022 10.35Francoski predsednik Emmanuel Macron je del javnosti, še posebej svoje politične nasprotnike, razburil z izjavo, da želi razjeziti necepljene in jim kar se da otežiti življenje. V francoskem parlamentu se te dni odvija burna razprava o novem zakonu, s katerim bi dostop do javnega življenja omogočili samo cepljenim prebivalcem. Če bo zakon sprejet, bodo nova pravila začela veljati s 15. januarjem. Macronove izjave prihajajo tudi v času, ko se v Franciji že začenja predvolilni boj.

Program DORA: slikanih največ žensk doslej, pri 655 odkrili raka na dojkah
27. 12. 2021 15.47Državni program za zgodnje odkrivanje raka dojk DORA je v letu 2021, kljub epidemiji covida-19, dosegel izjemno dober odziv med povabljenimi ženskami, so zadovoljni predstavniki programa. Radiologi so opravili 113.679 mamografij, pri več kot 650 ženskah pa so odkrili raka dojk. Udeležba žensk v programu je tako pristala na ravni pred epidemijo in je bila v letošnjem letu kar 77-odstotna.

Absurdno dolge čakalne vrste, neurejena zakonodaja in čedalje več zdravil
10. 10. 2021 08.05V Sloveniji imamo manj strokovnjakov s področja duševnega zdravja, kot je povprečje EU. Nizko število strokovnjakov pa vodi v "absurdno" dolge čakalne vrste. Na dostopnost pomoči, ki je v času pandemije postala še bolj potrebna, vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana in dodajajo, da veliko ljudi prehitro dobi diagnozo duševnih motenj. Klinični psihologi na drugi strani opozarjajo, da lahko prav zaradi neurejene zakonodaje psihoterapijo izvaja "čisto vsak", za morebitne napake pa zakonsko ni odgovoren.

20 ministrov, množica reform, šest predlogov 'ukinitve' dopolnilnega zavarovanja
30. 09. 2021 06.00Slovensko javno zdravstvo je poskušalo rešiti že 14 vlad, 20 zdravstvenih ministrov. Zaradi naglega staranja slovenskega prebivalstva so strukturne reforme nujne, a popravki so bili do zdaj le minimalni. "Prepogosto le gasimo požare in zato ni možno izpeljati dolgoročnih sprememb," je kritičen dekan ljubljanske medicinske fakultete Igor Švab. Tekoči izdatki za zdravstvo so se lani z 8,5 odstotka, kolikor so znašali leta 2019, povečali na 10,1 odstotka BDP, a to predvsem na račun epidemije. Zdravstveni izdatki se sicer povečujejo, vendar pa še vedno ostajajo pod evropskim povprečjem. Približno 95 odstotkov odraslega prebivalstva ima ob obveznem sklenjeno tudi dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ki ga je neuspešno poskušalo ukiniti že šest vlad.

V tujini testirani ali cepljeni pripadniki Slovenske vojske ne morejo dobiti digitalnih covidnih potrdil
19. 07. 2021 16.34Birokracija ima svojo moč. To še posebej občutijo nekateri pripadniki Slovenske vojske, ki so bili na dolžnosti v tujini in so se tam okužili s koronavirusom ali bili cepljeni. Ko so želeli pridobiti nova digitalna potrdila, so z NIJZ dobili negativen odgovor – priznamo le PCR-je, izdane v Sloveniji, prav tako cepljenja.

Prve mobilne enote za cepljenje bodo v Ljubljani, Mariboru in na Ptuju
22. 06. 2021 09.52V ponedeljek so v Sloveniji opravili 2177 PCR-testov in ob tem potrdili 65 novih okužb. Delež pozitivnih testov je triodstoten. Hospitaliziranih je 92 oseb s covidom-19, od tega jih več kot tretjina, 33, potrebuje intenzivno terapijo. Umrla je ena oseba s covidom-19. Minister za zdravje Janez Poklukar je napovedal, da bosta predvidoma jutri zaživeli prvi mobili enoti za cepljenje v Sloveniji, v Mariboru in na Ptuju. Jelko Kacin ga je dopolnil: dve enoti bosta od jutri tudi v Ljubljani, in sicer ob Filipovem dvorcu ter v Tivoliju.

V Krškem polovica čakajočih ostala brez cepiva
03. 06. 2021 11.17Potem ko so v Celju organizirali cepljenje nenaročenih ljudi in so jim zaradi velikega navala ljudi pošle vse zaloge, zaradi česar so morali cepljenje za danes odpovedati, je takšno cepljenje potekalo tudi v Krškem. Porabil so vseh 500 odmerkov cepiv Janssena in AstraZenece, polovica čakajočih pa je ostala brez cepiva. Minister Poklukar opozarja, da je cepilni center odgovoren za to, da se cepljenje izvaja strokovno, transparentno, in da je vse urejeno tudi z organizacijskega vidika. "Ključni del sporočila v Celju ali na drugih cepilnih mestih v teh dneh je, da ljudje verjamejo v varnost cepiva," dodaja.

Inšpektorji za prihodnje dni napovedujejo poostren nadzor na terasah gostinskih lokalov
30. 04. 2021 12.55Zdravstveni inšpektorji bodo v prihodnjih dneh izvajali poostren nadzor na terasah gostinskih lokalov. Medtem pa ugotavljajo, da se stanje v cepilnih centrih izboljšuje, saj organizacija in izvajanje cepljenja proti covidu-19 večinoma potekata skladno z nacionalno strategijo. Namestnik generalnega direktorja Policije Tomaž Pečjak je medtem pojasnil, da so v zadnjih dveh tednih dnevno v povprečju opravili 1884 nadzorov, v večini primerov je Policija izrekla opozorila.

Polno zaščitenih le devet odstotkov, se cilj o zadostni precepljenosti vse bolj odmika?
30. 04. 2021 12.4227. decembra se je v Sloveniji začelo težko pričakovano cepljenje proti covidu-19. Pristojni so ta pomemben mejnik označevali za 'luč' na koncu predora, ki bi nam prinesla vrnitev v normalno življenje, zadostno precepljenost pa napovedovali za konec junija. A dejstvo je, da smo štiri mesece kasneje z dvema odmerkoma cepili 'le' devet odstotkov populacije, cepilno strategijo pa že vseskozi spremljajo težave. Do poletja nas ločita le še dva meseca, ob pomanjkljivi dobavi cepiv in dejstvu, da po štirih mesecih še vedno nimamo nacionalnega sistema za naročanje na cepljenje, pa ostaja vprašanje, ali nam bo uspelo nadoknaditi vse zamujeno.

Pomanjkljiva cepilna strategija: mlajši moški prejel že tretji odmerek cepiva
23. 04. 2021 18.13Medtem ko mnogi, tudi starejši in kronični bolniki, čakajo še na prvi odmerek cepiva, objavljamo izpoved mlajšega moškega, ki je prejel že tretjega. V začetku leta je bil v skladu s cepilno strategijo dvakrat cepljen s Pfizerjem, pred kratkim pa se je na cepljenje prijavil še enkrat in tako dobil prvi odmerek AstraZenece. Kot pravi, je to tudi dokaz, kako pomanjkljiva sta zdravstveni sistem in cepilna strategija. V zdravstvenih domovih pojasnjujejo, da na cepilnem mestu lahko vpogledajo, ali je bila oseba že cepljena, a le s pooblastilom osebnega zdravnika.

Cepljenje maturantov priporočila državna komisija, posvetovalna skupina je bila proti
16. 04. 2021 10.48Prednostno cepljenje maturantov je že konec marca vladi priporočila Državna komisija za splošno maturo, ki je opozorila na škodljive posledice za dijake, ki se ne bi mogli udeležiti spomladanskega roka mature zaradi okužbe ali karantene. Po drugi strani je posvetovalna skupina za cepljenje tej odločitvi nasprotovala, njeni člani opozarjajo, da gre za politično odločitev.

Mladi za podnebno pravičnost o strategiji za izstop iz premoga: Bogati naj za prehod plačajo več
15. 04. 2021 14.12Gibanje Mladi za podnebno pravičnost so ob koncu javne obravnave osnutka strategije za izstop iz premoga k dokumentu vložili vrsto pripomb. Strategija se jim zdi z vidika reševanja podnebne krize razmeroma zadovoljiva, a opozarjajo, da je na socialnem in zdravstvenem področju nesprejemljiva.

Velike razlike v precepljenosti: bo vlada dopolnila cepilno strategijo?
23. 03. 2021 19.38Različni zdravstveni domovi zelo različno interpretirajo cepilno strategijo države. Medtem ko cepljenje najstarejših povsod poteka enakomerno, pa so pri cepljenju mlajših s cepivom AstraZenece precejšnje razlike. V Zdravstvenem domu Maribor so na primer že cepili novinarje, danes pa so na cepljenje povabili še delavce v nekaterih drugih sektorjih kritične infrastrukture. V Kranju pa vztrajajo pri cepljenju na podlagi posebnih navodil, ki jih pošilja NIJZ. Katerih pravil se morajo torej držati zdravstveni domovi?

Janša: Pogodba z AstraZeneco naj bi bila slaba, nekdo bo moral odgovarjati
17. 03. 2021 06.36Na povabilo predsednika Pahorja so se na Brdu pri Kranju sešli vodje strank in poslanskih skupin, z izjemo LMŠ in Levice, ter minister za zdravje Janez Poklukar s strokovno skupino. Razpravljali so o strategiji boja z epidemijo in spremembah v zdravstvu, SD in SAB pa sta zahtevali tudi odgovore v zvezi z naročili in dobavo cepiv.

Kočevje prehiteva nacionalno strategijo cepljenja za vsaj dva meseca
13. 03. 2021 19.59Medtem ko ponekod po državi proti covidu-19 niso cepili še niti vseh iz najbolj ranljivih skupin, pa so v Hrastniku že začeli cepiti mlajše zdrave prebivalce. Tudi v Kočevju se lahko pohvalijo, da so na dobri poti, da še pred prvomajskimi prazniki dosežejo želeno 60-odstotno precepljenost. Kmalu bodo tako cepljeni že vsi šolnik, v Kočevju pa razmišljajo celo, da bi začeli cepiti tudi prebivalce iz drugih regij. Ali je potemtakem neučinkovita vladna strategija ali so se v Kočevju le dobro znašli?

Inšpektorica: Mlajši do cepljenja tudi zaradi neodzivnosti vabljenih k cepljenju
11. 03. 2021 15.39Cepilni centri morajo ob naročanju cepiva proti covidu-19 NIJZ poročati tudi, za katere skupine prebivalstva naročajo cepivo, pravi direktor NIJZ Milan Krek. Zdravstvena inšpektorica Deana Potza pa pojasnjuje, da lahko do cepiva pridejo tudi mlajši zaradi manjšega interesa v lokalnem okolju ali pa neodzivnosti oseb, ki naj bi bile cepljene.

Ali strategija cepljenja deluje? Ponekod na vrsti že zdrav 24-letnik
10. 03. 2021 14.15Zdravstvena inšpekcija bo opravila nadzor nad morebitnimi odstopanji od cepilne strategije, je bil jasen Jelko Kacin. A vse bolj kaže, da je to, kako hitro boste prejeli cepivo, odvisno od tega, v katerem delu Slovenije živite. Zdrav 24-letnik iz Hrastnika je že bil cepljen, medtem ko 18-letnik iz Ljubljane, ki ima kronično bolezen in se zato šola od doma, še vedno čaka na klic. Ta teden naj bi začeli cepljenje tudi kroničnih bolnikov, a ponekod še niso cepljeni niti 75-letniki in celo 80-letniki.