zdravstvena komisija

Politični odzivi po dopustovanju Goloba zadržani, čakajo na ugotovitve KPK

14. 04. 2025 17.53

V političnih vrstah so s komentarji o dopustovanju premierja Roberta Goloba pri poslovnežu Tomažu Subotiču, ki ga je vlada imenovala v sveta dveh zdravstvenih zavodov, zadržani. Večinoma pričakujejo, da bodo svoje opravili pristojni organi, na čelu s Komisijo za preprečevanje korupcije. Ta medtem ugotavlja, da čeprav so pravila glede nasprotja interesov v veljavi že 15 let, največ ugotovljenih kršitev beležijo prav s tega področja.

Trump podpisal ukaz za zdravo Ameriko

14. 02. 2025 08.45

Predsednik Donald Trump je podpisal izvršni ukaz z naslovom 'Naredimo Ameriko spet zdravo (Maha)', za kar bo skrbela posebna istoimenska komisija pod vodstvom ministra za zdravje Roberta Kennedyja mlajšega. Komisija se bo skušala soočiti z naraščanjem kroničnih bolezni v ZDA.

Zbornica – Zveza o Medicorju: Ni šlo zgolj za administrativne pomanjkljivosti

28. 01. 2025 14.27

Na izjavo predsednice MC Medicor Metke Zorc, da zbornica zdravstvene in babiške nege v poročilu govori o pretežno administrativnih pomanjkljivostih, ki da niso niso vplivale na izid zdravljenja nesrečne bolnice, se je odzvala tudi Zbornica – Zveza, ki je te navedbe zanikala. Poudarili so, da ni šlo zgolj za "administrativne pomanjkljivosti", saj da denimo osem od 16 zaposlenih izvajalcev zdravstvene nege ni izpolnjevalo pogojev za samostojno opravljanje dela v Sloveniji.

Poročilo: Debelost bi bilo treba na novo opredeliti

15. 01. 2025 11.27

Debelost bi bilo treba opredeliti na novo in jo diagnosticirati z natančnejšimi meritvami, pri čemer bi zdravniki morali upoštevati tudi zdravje pacientov, piše v poročilu, ki ga je sestavila 56-članska komisija zdravstvenih strokovnjakov. Glede na zdravje pacienta bi se debelost nato opredelilo kot klinično ali predklinično.

Potrdili dva zdravstvena zakona: kaj pomenita za paciente?

22. 11. 2024 17.14

Državni zbor je s 74 glasovi za in brez glasu proti sprejel zakon o pravici oseb po prebolelem raku in določenih drugih boleznih do enakega dostopa do zavarovalnih in kreditnih produktov. Pri sklepanju zavarovalnih pogodb, življenjskih ali kreditnih zavarovanj in kreditnih pogodb za nepremičnino imajo enako pravico kot drugi, določa zakon. Ob tem so poslanci s 50 glasovi za in nobenim proti sprejeli tudi zakon o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu, ki bo vzpostavil pogoje za zagotovitev sistema vodenja in upravljanja kakovosti v zdravstvu. Zakon, ki se bo uporabljal za vse izvajalce zdravstvene dejavnosti, določa tudi ustanovitev sveta za kakovost in vzpostavitev javne agencije za kakovost.

Vračajo ga na delo: 'Tri dni bi lahko delal, po četrtem bi umrl na licu mesta'

21. 08. 2024 18.30

Samo lani so na ZZZS izdali več kot 300.000 odločb o bolniškem staležu, od tega je 300 zavarovancev na bolniški več kot pet let. Med njimi je tudi 43-letni Damir Berbić, ki je moral z delom v gradbeništvu prenehati zaradi hude okvare srčne zaklopke. "Pravijo, da tri do štiri dni bi lahko delal, po četrtem dnevu pa da bi mi to počilo in da bi umrl na licu mesta," pravi Berbić. Kljub temu da mu tako osebni zdravnik kot specialisti prepovedujejo kakršne koli fizične ali psihične napore, pa je zdaj 43-letnik od Zavoda za zdravstveno zavarovanje dobil odločbo, da se mora vrniti na delo. Kdo bo odgovoren za morebitne tragične posledice teh odločitev in kaj sploh človek lahko naredi, če se znajde v takšni na videz brezizhodni situaciji?

Konoplji v medicinske namene se obeta podpora, tesno glede osebne rabe

09. 06. 2024 21.12

Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in predelovanje konoplje v medicinske namene? Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in posedovanje konoplje za omejeno osebno rabo? To sta bili dve vprašanji glede konplje, o katerih so volivci odločali na posvetovalnih referendumih. Po preštetih več kot 99 odstotkov glasov so volivci podprli rabo konoplje v medicinske namene. Bolj na tesno pa je šlo pri referendumu o konoplji za osebno rabo, a tudi tu se je tehtnica prevesila v podporo.

'Še danes ga omenjamo, on ni izginil'

18. 04. 2024 08.08

Skoraj dve leti po tem, ko je Mirela Čavajda – ker hrvaška zdravstvena stroka in politika nista imeli posluha zanjo – v ljubljanski porodnišnici opravila splav v 28. tednu nosečnosti, je danes 41-letnica srečna mama dveh živahnih in zdravih dečkov. Mlajši, Jura, bo čez en mesec upihnil prvo svečko. "Še danes ga omenjamo, on ni izginil. Jaz nimam dveh sinov, jaz imam tri sinove," pripoveduje ob spominu na Grgo, svojega drugorojenca, ki zaradi invazivnega možganskega tumorja, ki so ga odkrili v šestem mesecu nosečnosti, ni imel možnosti za preživetje.

Na Obrežju in Središču ob Dravi bosta izpostavi azilnega doma

29. 02. 2024 19.20

Vlada je sklenila, da se za potrebe nastanitve prosilcev za mednarodno zaščito organizirata izpostavi azilnega doma na območju nekdanjih mejnih prehodov Obrežje in Središče ob Dravi. Poleg tega je vlada podaljšala nastanitev beguncev iz Ukrajine v Postojni ter projekt nastanitve otrok iz Luganske regionalne sirotišnice.

Evropski zunanji ministri: Izraelsko vlado pozivamo, naj ne posreduje v Rafi

19. 02. 2024 06.51

Če Hamas do 10. marca ne bo osvobodil vseh talcev, se bo začela ofenziva na Rafo na jugu Gaze, je opozoril član izraelskega vojnega kabineta Beni Ganc. "Če do ramadana naših talcev ne bo doma, se bodo boji nadaljevali povsod, tudi na območju Rafe," je opozoril. Zunanji ministri 26 držav članic EU so Izrael pozvali, naj ne izvede vojaške operacije v Rafi na jugu območja Gaze, in se zavzeli za humanitarni premor, ki bi privedel do trajnega premirja, je po zasedanju sporočil visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell. S tem se po neuradnih informacijah ni strinjala zgolj Madžarska.

Zahod ukinja financiranje UNRWA, Slovenija na nasprotnem bregu

31. 01. 2024 11.29

Za prekinitev financiranja agenciji UNRWA se zaradi domnevnega sodelovanja s Hamasom pri napadu na Izrael odloča vse več držav. Med drugim so vsaj začasno financiranje prekinile ZDA, Evropska komisija in Nemčija, ki so sicer v zadnjih letih tej agenciji za palestinske begunce prispevale največ denarja. Slovenija se medtem, kot smo že poročali, pridružuje pozivu generalnega sekretarja ZN k nadaljnjemu financiranju agencije, "saj bi bila sicer ogrožena življenja Palestincev".

Primer hrvaškega kirurga, ki naj bi delal tudi v Sloveniji, na tožilstvu

08. 12. 2023 10.55

Pacientke, ki znanega zagrebškega plastičnega kirurga že leta obtožujejo, da jim je z nestrokovnim ravnanjem in celo uporabo prepovedanih sredstev med lepotnimi posegi iznakazil obraze in jim pustil trajne posledice, so vendarle dočakale prve korake pristojnih institucij. Hrvaška zdravniška zbornica in ministrstvo za zdravje sta namreč ugotovila, da je Matija Miletić pri svojem delu z eno od njih storil vrsto strokovnih napak. Zadevo so predali na tožilstvo, ki bo odločilo o nadaljnjih ukrepih.

Poslovanje UKC Ljubljana bo najverjetneje na lanskoletni ravni

06. 12. 2023 17.15

Poslanci DZ so na skupni seji komisije za nadzor javnih financ in odbora DZ za zdravstvo razpravljali o primanjkljaju UKC Ljubljana. Sprejeli so nekatere sklepe, ki sta jih ločeno predlagala NSi in koalicija. Med drugim so svet UKC pozvali, naj na podlagi revizije poslovanja pripravi sanacijski program ukrepov na prihodkovni in odhodkovni strani. Letošnji končni rezultat poslovanja UKC Ljubljana bo najverjetneje na lanskoletni ravni, je povedal generalni direktor UKC Marko Jug. Ob tem je poudaril, da je zaradi prenove trenutno zaprta osmina bolnišnice.

Med otroki se širi pljučnica, a novih patogenov niso odkrili

24. 11. 2023 08.28

Kitajske oblasti niso zaznale nenavadnih ali novih patogenov pri primerih pljučnice, ki naj bi se širila med otroki na severu azijske države, je sporočila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Porast primerov pljučnice povezujejo predvsem z odpravo omejitvenih ukrepov, ki so jih uvedli zaradi pandemije covida-19.

Ona ve, ona gre

28. 10. 2023 09.48

Današnji zapis bi lahko podnaslovila tudi: Ali za ženske v politiki, praviloma moškem svetu, veljajo strožja merila kot za kolege? K razmisleku in zapisu me je spodbudila napeta interno-politična čistka zadnjih dni. Sicer bi lahko rekli, da gre res za interne zadeve neke stranke, neke opcije, a žal gre za precej več kot to, za globlji problem – tako demokracije pri nas kot tudi (ali predvsem) vloge žensk v tej demokraciji. Pod interne zadeve se lahko hitro skrijejo različne kršitve demokratičnih standardov, ki so, sploh v politiki, lahko bistveno širše in vodijo v sistemske nepravilnosti. Obračanje stran tega problema ne bo rešilo in saj veste – molk je lahko tudi tiho strinjanje.

Zdravila in osnovne zdravstvene zaloge že na poti v Gazo

14. 10. 2023 16.33

Letalo z zdravstvenimi potrebščinami za prizadete prebivalce v Gazi je pristalo v Egiptu, ob meji z Gazo. Humanitarna pomoč med drugim vključuje zdravila in medicinski material ter osnovne zdravstvene zaloge za potrebe 300.000 ljudi, so navedli pri Svetovni zdravstveni organizaciji. Evropska unija je sporočila, da bo potrojila humanitarno pomoč Palestincem v Gazi. Kmalu naj bi se začela evakuacija ameriških državljanov, Savdska Arabija pa je prekinila pogovore o normalizaciji odnosov z Izraelom.

Izraelska vojska: V Izrael prileteli izstrelki iz Sirije

10. 10. 2023 06.10

Izraelska vojska je ponoči nadaljevala zračne napade na območje Gaze in po lastnih navedbah zadela 200 tarč, povezanih z gibanjem Hamas in drugimi islamističnimi skupinami. Obenem naj bi jim uspelo ponovno nadzorovati celotno mejo z Gazo, prek katere so palestinski borci v soboto vdrli na ozemlje Izraela. Medtem pa je število žrtev spopadov, ki od sobote divjajo med izraelsko vojsko in palestinskim gibanjem Hamas, na izraelski strani doseglo 1000, v izraelskih napadih na območje Gaze pa je umrlo najmanj 900 ljudi, med njimi kar 260 otrok. Pozno zvečer so izraelske obrambne sile sporočile, da so na njihovo ozemlje prileteli izstrelki iz Sirije.

Dvomilijonska Gaza v primežu navzkrižja interesov

10. 10. 2023 13.24

Napad skrajnega Hamasa iz Gaze na Izrael je sprožil takojšnjo zaostritev večdesetletnega konflikta na Bližnjem vzhodu. V Gazi, ki je velika toliko kot slovenska občina Bovec, živi dva milijona ljudi in velja za eno najgosteje naseljenih območij na svetu. Izrael, ki že tako nadzoruje zračni prostor nad Gazo in njeno obalo, ter omejuje, kdo in katero blago lahko vstopi in izstopi prek mejnih prehodov, je po obsežnem napadu Hamasa uvedel "popolno blokado". Visok davek zaradi ravnanj pripadnikov Hamasa bodo plačali tudi že tako obubožani prebivalci.

Bi stanje na področju psihoterapije uredila Psihoterapevtska zbornica?

08. 10. 2023 15.18

Psihoterapevti, ki delujejo zunaj zdravstva, so v okviru Slovenskega združenja za psihoterapijo in svetovanje (SZPS) pripravili predlog zakona o psihoterapiji, ki bi področje psihoterapije pri nas uredil tako, da bi opredelil psihoterapijo kot samostojni poklic. Še ena ključnih sprememb, za katero si prizadevajo psihoterapevti, pa je ustanovitev Psihoterapevtske zbornice. Klinični psihologi in psihiatri medtem ideji o zbornici nasprotujejo.

Izpoved nemških turistov: po kopanju na zadrski plaži zbolela cela družina

10. 07. 2023 08.43

Na javnem kopališču Borik v Zadru so pred dvema tednoma potrdili prisotnost rota virusa. Analize so opravili po tem, ko se je skupina kopalcev domačinov pritoževala nad zdravstvenimi težavami. Kot so opisali, so doživljali simptome viroze. Pri tem pa so pristojni ves čas zagotavljali, da so kopalne vode v Zadru odlične kakovosti. A kot piše Morski.hr, vedno več gostov po kopanju na tej plaži toži o simptomih viroze, nekateri pa celo razmišljajo o tožbah.

Kakšne bodo posledice preoblikovanja dopolnilnega zavarovanja za proračun?

21. 06. 2023 14.47

Odgovore so na seji komisije za nadzor javnih financ zahtevali poslanci NSi, ki vztrajajo, da v vladnem predlogu zakona finančnih izračunov ni. ZZZS ocenjuje, da bo prihodnje leto zmanjkalo 94 milijonov evrov, primanjkljaj pa naj bi pokrili iz proračuna, zagotavlja finančni minister.

Kopalne vode: na Hrvaškem skoraj vse z oceno odlično. Kaj pa v Sloveniji?

09. 06. 2023 14.16

Večina kopalnih voda v Evropi je lani izpolnjevala najstrožje standarde EU za odlično kakovost vode. V državah, kot sta Avstrija in Hrvaška, so skoraj vse ocenjene kopalne vode prejele oceno odlično, medtem ko so bile v Sloveniji vse ustrezne kakovosti. Slovenija po odličnosti obalnih kopalnih voda ostaja v evropskem vrhu.

Upanje v 'škatli': odmerki, ki bi rešili življenja, so plavali v mlačni vodi

27. 03. 2023 12.26

V Afriki vsako leto umre na tisoče otrok zaradi bolezni, proti katerim dejansko obstajajo cepiva. Vendar pa zaradi pomanjkanja možnosti hlajenja cepiva, četudi prispejo do tistih, ki jih potrebujejo, postanejo neuporabna. Iskanje rešitev že daje rezultate, kontinent pa si želi okrepiti lastno proizvodnjo cepiv.

Prepoved kadilnic in arom v elektronskih cigaretah?

28. 02. 2023 15.16

Na ministrstvu za zdravje so pripravili predlog novele zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. Ta bi med drugim prepovedala arome v elektronskih cigaretah ter kadilnice v vseh zaprtih javnih in delovnih prostorih. Predlog je v javni razpravi do 30. marca.

Test 34-letnika na smrtonosni Marburg (zaenkrat) negativen

25. 02. 2023 12.36

V Španiji, kjer obravnavajo bolnika, pri katerem so sumili, da gre za primer okužbe s hudo nalezljivim virusom Marburg, pristojni pravijo, da so natančnejši testi izključili prisotnost tega virusa in virusa ebole. 34-letnega moškega, ki je bil pred kratkim v Ekvatorialni Gvineji, so izolirali v bolnišnici v Valencii. Njegovo stanje bodo budno spremljali, prav tako bodo teste ponovili, saj strokovnjaki pravijo, da so lahko okuženi na testih negativni še tudi dva ali tri dni po tem, ko se pojavijo simptomi.

Bodo v ZDA prepovedali plinske štedilnike?

12. 01. 2023 10.25

Ameriška komisija za varnost potrošniških izdelkov razmišlja o tem, da bi prepovedali uporabo plinskih štedilnikov. Kot pojasnjujejo, vedno bolj narašča zaskrbljenost zaradi škodljivih onesnaževal, ki jih oddajajo takšne naprave in s tem onesnažujejo bivanjske prostore.

Kitajska ne bo več objavljala dnevnih podatkov o številu okužb

25. 12. 2022 10.19

Odločitev Nacionalne zdravstvene komisije, da bodo prenehali z vsakodnevnimi objavami podatkov o okužbah s covidom-19, prihaja ravno v času, ko se kitajski zdravstveni sistem sooča z velikimi obremenitvami. Po nenadni sprostitvi strogih omejitev je število okužb namreč skokovito naraslo.

Hackathon Demenca - naš skupni izziv

19. 12. 2022 00.15

Demenca ni le zdravstvena težava, temveč tudi zelo širok družbeni izziv.

Kitajska se pripravlja na življenje z virusom

07. 12. 2022 08.41

Kitajska je sporočila, da bo po novem večina ljudi, okuženih s covidom-19, lahko karanteno preživela doma in jim ne bo treba več v državne ustanove. Ljudje z blagimi simptomi ali brez njih lahko tako zdaj ostanejo doma in sami poročajo o rezultatih.

Kitajska se sooča z novim izbruhom koronavirusa, trije mrtvi

21. 11. 2022 16.33

Kitajska poroča o prvih smrtih zaradi covida v šestih mesecih ob strogi politiki ničelnih primerov. Uradniki opozarjajo, da se prestolnica sooča z najhujšo situacijo od začetka pandemije. V Pekingu so namreč covidu podlegli trije ljudje.