zdravstvena šola

V izraelskem napadu na begunsko taborišče v Gazi ubitih šest uslužbencev ZN
12. 09. 2024 17.59V izraelskem zračnem napadu na poslopje šole v begunskem taborišču Nuseirat v Gazi, kamor so se zatekli razseljeni Palestinci, je bilo v sredo ubitih šest uslužbencev Agencije ZN za palestinske begunce. Dejanje so med drugim obsodili v Bruslju, Berlinu in ZDA. Generalni sekretar ZN pa je poudaril, da se morajo te kršitve mednarodnega humanitarnega prava končati takoj. Svetovna zdravstvena organizacija je medtem skupaj s partnerji v sredo izvedla največjo medicinsko evakuacijo iz Gaze po 7. oktobru lani, dosegli pa so tudi prvi cilj kampanje cepljenja proti otroški paralizi.

Na Obrežju in Središču ob Dravi bosta izpostavi azilnega doma
29. 02. 2024 19.20Vlada je sklenila, da se za potrebe nastanitve prosilcev za mednarodno zaščito organizirata izpostavi azilnega doma na območju nekdanjih mejnih prehodov Obrežje in Središče ob Dravi. Poleg tega je vlada podaljšala nastanitev beguncev iz Ukrajine v Postojni ter projekt nastanitve otrok iz Luganske regionalne sirotišnice.

Mladoletne begunce iz postojnskega dijaškega doma selijo v prazno stavbo Primorja
30. 11. 2023 16.23Nastanitev za mladoletne begunce brez spremstva, ki je bila do zdaj v postojnskem dijaškem domu, bodo preselili. Zaradi povečanih potreb tamkajšnje srednje šole, ki beleži povečan vpis tako v šolo kot v dijaški dom, so namreč v uradu zdaj poiskali drugo lokacijo in v ta namen že preurejajo drugo stavbo v Postojni. V omenjeni dom so mladoletne begunce nastanili leta 2016, v teh letih pa so nudili zavetje okoli 1000 mladoletnikom.

'Kamor koli pogledaš, vidiš strupen smog'
10. 11. 2023 17.45V delih Indije in Pakistana so zaradi gostega smoga in visoke koncentracije trdnih delcev v zraku zaprli šole, parke in tržnice. Več tisoč ljudi je zaradi težav, povezanih z onesnaženim zrakom, pristalo v bolnišnicah.

Blac Chyna prodaja svoja oblačila, torbe in čevlje, da bi plačala račune
04. 10. 2023 14.44Blac Chyna, s pravim imenom Angela Renee White, zaradi finančnih težav prodaja osebne stvari. Kot kažejo dokumenti, ki jih je pridobil ameriški tabloid TMZ, resničnostna zvezdnica in manekenka na spletu prodaja svoja oblačila, torbice in čevlje, da bi lahko preživela. 35-letnica je na sodišču predložila dokumente o svojih prihodkih, ki jih zahtevajo v povezavi z dodeljevanjem skrbništva za otroke, za kar se zvezdnica bori.

Je ravnanje 16-letnice v Trebnjem ogledalo družbe?
07. 09. 2023 19.24Ali bi pri teh letih sploh lahko opravljala tako zahtevno delo, kot je skrb za onemoglega starega človeka? Eno so vrednote, ki jih otrokom privzgojijo starši, drugo pa tisto, kar jim privzgoji šola. Preverili smo, kakšen je učni program na zdravstveni šoli, od koder prihajajo strokovni poklici, ki jih vse bolj primanjkuje. Jih tam opremijo z znanjem, kako ravnati z ranljivimi, kako kljub težkim razmeram ohranjati empatijo? Ali mladi sploh želijo ostati v tem zahtevnem poklicu?

Odšteva dneve do ženinega poroda, a vseeno nesebično pomaga v Sloveniji
20. 08. 2023 07.04Voda se je umaknila, v zraku pa še naprej ostaja vonj po blatu. Odmetavanje mulja, ki so ga pred dvema tednoma nanosile besneče vode, se nadaljuje. Za kopico mulja ostajajo le vlažne, smrdljive stene, notranjost hiš je oguljena do "kože". V Črni čisti tudi slovenski vojak, ki mu je voda vdrla tudi v lastno hišo na Ljubnem ob Savinji. Tam pa ni sam, ob njem so kolegi iz Slovenske vojske in tudi pripadniki vojske Severne Makedonije. "Delajo za drug narod, pa so res požrtvovalni. Kar poglejte jih, kako so mokri," na prepotene Makedonce pokaže nadporočnica Jasmina Štingl. Na Koroško je prišel tudi vojaški zdravnik Brane Zafirovski, ki je ob nedavni delovni nesreči odhitel pomagat tistim, ki so se zastrupili z ogljikovim monoksidom, doma pa ga čaka visoko noseča žena.

Zanimanje za delo v zdravstvu raste, vpis v tovrstne šole ogromen
03. 07. 2023 19.36Ob kroničnem pomanjkanju kadra v javnem zdravstvu, ki zaradi boljših delovnih pogojev ali plačila beži na lažja delovišča, k zasebnikom, nekateri celo v druge poklice, je zanimanje za delo v zdravstvu še vedno visoko. Srednješolski programi zdravstvene nege so skorajda polni, ljubljanska medicinska fakulteta bo jeseni sprejela največ študentov doslej. Ministrstvo za zdravje pa je prvič z odredbo določilo poklice v zdravstveni dejavnosti, ki bodo štipendirani.

'Ravnodušnost do teh storilcev je hujša, kot da jih sovražim'
02. 07. 2023 19.24Julij je za mnoge lep poletni mesec, poln doživetij in sproščenosti. Za preživele iz Srebrenice pa je julij mesec neizmerne žalosti, solza in težkih spominov. Almedina je bila ob izbruhu vojne v Bosni in Hercegovini stara komaj 10 let. Njeno otroštvo in najstniška leta so zaznamovani s smrtjo matere, vojnim dogajanjem, padcem Srebrenice in izgubo očeta v genocidu. S sorojenci je 11. julija postala sirota, prepuščena negotovi usodi. Kljub vsemu pa pravi, da svojih otrok ne zastruplja s sovraštvom. Prepričana je, da je ravnodušnost do teh storilcev hujša kot sovraštvo.

Podatki ministrstva: vpis bo omejen na 70 srednjih šolah
23. 05. 2023 10.22Znane so informacije o stanju prijav v srednje šole za šolsko leto 2023/2024. Kot kaže, se tudi letos omejitvam vpisa ni bilo mogoče izogniti. Vpis bo omejen na 70 šolah, lansko leto je bil omejen na 51 šolah. "Kljub daljšemu seznamu šol z omejitvami, pa večina nima posebnih presežkov prijavljenih," pojasnjujejo na ministrstvu za šolstvo in dodajajo, da je na večino šol in programov prijavljenih med dve in pet oseb preveč.

Otroci iz luganške sirotišnice bodo v Sloveniji nastanjeni še vsaj eno leto
23. 02. 2023 17.33Vlada je še za eno leto podaljšala projekt nastanitve otrok iz luganške sirotišnice iz Ukrajine v Dijaškem domu – Srednja gozdarska, lesarska in zdravstvena šola Postojna in v nastanitvenem objektu v naselju Slavina.

'Šole ne moremo prenaročiti učencev, izobrazbo potrebujejo takoj'
19. 01. 2023 06.00V Sloveniji primanjkuje štiri do pet tisoč učiteljev, največ matematikov, fizikov in računalničarjev. Pred zaprtjem šol jih rešujejo študentje, učitelji brez ustrezne izobrazbe in dodatno obremenjevanje učiteljev. Posledično je več bolniških odsotnosti, izčrpanosti in depresije. Pred vrati je tudi val upokojevanj. Smo v prvi veliki krizi izobraževanja po osamosvojitvi? Bo sledil padec kakovosti javnega izobraževanja?

Sodišče na Floridi odločilo: 16-letnica ni dovolj zrela za splav
18. 08. 2022 10.55Pritožbeno sodišče na Floridi je v ponedeljek potrdilo odločitev nižjega sodišča, da 16-letno dekle ni dovolj zrelo za umetno prekinitev nosečnosti. Odločitev je sprožila jezo med številnimi ameriškimi zakonodajalci, ki so že reagirali in odločitev obsodili.

Na taboru v Ankaranu zastrupljenih 26 otrok, v šoli v Marezigah 50
10. 06. 2022 12.50Na taboru v Ankaranu je imelo 26 učencev iz Laškega prebavne težave, tri so morali odpeljati v bolnišnico. Nekateri starši so bili z odzivom vodstva nezadovoljni, saj so otroke, kljub naporni noči, peljali na sprehod, nekatere deklice pa naj bi imele še vedno težave z drisko. Ravnatelj šole medtem zagotavlja, da nikogar niso v nič silili, otrokom so po navodilih zdravnika zagotovili tudi prepečenec in čaj. Starše najbolj jezi dejstvo, da še vedno ne vedo, kako so se njihovi otroci sploh zastrupili. Kot pravi ravnatelj, analize vzorcev še niso prejeli. Zaradi prebavnih težav je od pouka v sredo izostalo tudi približno 50 učencev v Marezigah, po podatkih inšpektorata tam preverjajo pitno vodo.

Kako bi stranke poskrbele za bolj učinkovito preventivo na področju zdravja?
21. 04. 2022 09.38V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Debelost je kronična bolezen, povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih. Spremljajo jo številne zdravstvene težave. Strokovnjaki poudarjajo, da je ključna v boju proti temu perečemu problemu moderne družbe, ki dodatno bremeni zdravstveni sistem, preventiva. Kako bodo poskrbeli za več preventive na področju zdravja in katere so njihove konkretne rešitve, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

V UKC Ljubljana okuženih 338 zaposlenih, zaprtih vse več šol
19. 01. 2022 14.21V torek je bilo potrjenih več kot 12.200 okužb, porast okužb pa organizacijske težave prestavlja tudi v šolstvu in zdravstvu. V UKC Ljubljana je med zaposlenimi 338 okuženih s covidom-19 in 115 odrejenih karanten. Zaprtih je tudi vse več šol, precej jih ima v karanteni vsaj polovico oddelkov. Da bi omogočili čim bolj normalno delovanje, so pristojni sicer uvedli nove izjeme od napotitve v karanteno, a se stanje, glede na naraščanje števila okuženih, verjetno še ne bo kmalu umirilo.

Mariborska upravna enota začasno zaprla vse krajevne urade
19. 01. 2022 10.21Mariborska upravna enota je zaradi bolniških odsotnosti in epidemioloških razmer v državi ter s tem povezane nezmožnosti zagotavljanja kadra začasno zaprla vse krajevne urade na svojem območju. Kot so ob tem sporočili, krajevni uradi v Dupleku, Hočah, Miklavžu in Račah predvidoma ne bodo poslovali do 4. februarja.

Vedno več šol zaradi karanten učiteljev in učencev zapirajo svoja vrata
19. 01. 2022 06.00Srednja zdravstvena in kozmetična šola v Mariboru je staršem in dijakom sporočila, da zaradi karanten nimajo učiteljev, ki bi jih lahko dali v razred. Zato bo pouk mogoče izvajati le še na daljavo. Poglejmo, kakšno je stanje v mariborski srednji šoli, ki tako prva v celoti zapira vrata.

Vogrin: V naslednjih dneh, tednih morda ne bomo mogli poskrbeti niti za urgentne paciente
23. 11. 2021 06.00Večina Nemcev bo do konca zime bodisi cepljena bodisi bo covid prebolela ali pa bo mrtva. Tako brutalno odkrit je bil nemški zdravstveni minister ob 68-odstotni precepljenosti Nemcev. Kljub temu da je vsak dan več kot pol testiranih okuženih, da so bolnišnice na robu zloma, da smo zaradi tega prikrajšani za drugo zdravstveno oskrbo, se pri nas dogajajo protesti staršev proti samotestiranju otrok, poziv županje Semiča vodstvu tamkajšnje osnovne šole, naj opusti izvajanje ukrepov in zanikanje virusa tudi pri nekaterih zdravnikih. Kam nas takšno kvaziuporništvo proti covidu-19 ob zgolj 54-odstotni precepljenosti vodi?

Študenti in dijaki za delo v kliničnih okoljih ne dobijo plačila, ponekod niti malice
20. 11. 2021 07.00Študenti in dijaki za delo, ki ga opravijo kot del obvezne klinične prakse oziroma usposabljanja z delom, pri delodajalcih ne dobijo plačila oziroma nagrade, pri mnogih jim ne povrnejo stroškov prevoza. V nekaterih ustanovah jim ne zagotovijo niti malice. In to kljub temu, da zakon določa višino plačila za obvezno prakso. Ta pa očitno ne velja za zdravstvo in socialno varstvo, saj to področje ureja Kolektivna pogodba za dejavnost zdravstva in socialnega varstva. Poleg tega je Slovenija edina država v EU, v kateri visokošolski zavodi zdravstvenim plačujejo mentorstvo.

Bolnišnice povečujejo kapacitete za covidne bolnike in ukinjajo nenujne programe
02. 11. 2021 15.20Predstavniki ministrstva za zdravje in vodstev bolnišnic so se na današnjem sestanku dogovorili, da bo večina bolnišnic ukinila vse nenujne programe. Hkrati bodo bolnišnice povečale številno navadnih in intenzivnih postelj. Koordinator covidnih bolnišničnih postelj Robert Carotta svari pred zlomom zdravstva, zato je naklonjen zaprtju države.

Absurdno dolge čakalne vrste, neurejena zakonodaja in čedalje več zdravil
10. 10. 2021 08.05V Sloveniji imamo manj strokovnjakov s področja duševnega zdravja, kot je povprečje EU. Nizko število strokovnjakov pa vodi v "absurdno" dolge čakalne vrste. Na dostopnost pomoči, ki je v času pandemije postala še bolj potrebna, vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana in dodajajo, da veliko ljudi prehitro dobi diagnozo duševnih motenj. Klinični psihologi na drugi strani opozarjajo, da lahko prav zaradi neurejene zakonodaje psihoterapijo izvaja "čisto vsak", za morebitne napake pa zakonsko ni odgovoren.

Študenti študij začeli v živo, vsi upajo, da ga bodo tako tudi končali
01. 10. 2021 08.42Študijsko leto 2021/2022 se začenja. Študenti bodo, ob izpolnjevanju enega izmed pogojev PCT, študij začeli v predavalnicah, a ŠOS opozarja, da morajo tisti študenti, ki ne izpolnjujejo pogoja P ali C, če želijo priti do predavalnic, opraviti plačljivi test, saj samotestiranje, ki ga obvezno opravijo v izobraževalni ustanovi, za javni potniški promet ne velja.

Štiri slovenske šole med najboljšimi v poučevanju na daljavo
16. 09. 2021 20.40Evropska komisija je letos prvič podelila evropsko nagrado za inovativno poučevanje, ki so jo danes prijele tudi štiri slovenske šole. Tema prve izvedbe sta bila učenje na daljavo in kombinirano učenje, kar je v tesni povezavi z akcijskim načrtom za digitalno izobraževanje in pandemijo covida-19.

Epidemiološke razmere v Franciji vse težje, vandali napadli več cepilnih centrov
11. 08. 2021 15.57Epidemiološke razmere v Franciji so zaradi koronavirusne različice delta vse težje, je poudaril francoski predsednik Emmanuel Macron. Razmere so najhujše na otokih Martinique in Guadeloupe v Karibskem morju. To je po Macronovih besedah dokaz, da se je treba cepiti, saj je precepljenost na teh otokih nizka. Vandali so medtem napadli več cepilnih centrov in druge zdravstvene ustanove, nekatere so porisali tudi z nacističnimi simboli.

Ostro nad šolsko ministrstvo: Njihova ignoranca in počasnost sta nesprejemljivi
05. 08. 2021 15.46Ministrstvo za zdravje je sklicalo sestanek s predstavniki ravnateljev vrtcev, osnovnih in srednjih šol ter sindikatov. V slednjih izpostavljajo, da se že eno leto trudijo prepričati pristojne, naj v šolske prostore namestijo ustrezne prezračevalne naprave, a njihovi predlogi vedno znova naletijo na gluha ušesa. "Ignoranca in počasnost MIZŠ sta nesprejemljiva, posledično bo verjetno izgubljeno še eno šolsko leto," so ogorčeni. V stranki LMŠ ob tem pozivajo, naj vlada pristojno ministrico Simono Kustec razreši.

Še več predebelih otrok: 7 ur 9 minut in 51 sekund strmenja v zaslone na dan
22. 06. 2021 12.22Najnovejši rezultati meritev Športnovzgojnega kartona razkrivajo neprijetne posledice (pre)dolgih izolacijskih ukrepov. Telesni in gibalni razvoj otrok po drugem zaprtju šol je še na nižji ravni kot po prvem. Povprečen dan šolarja je pomenil kar 7 ur 9 minut in 51 sekund strmenja v zaslone. "Ta generacija otrok bo vsako leto za pol milijarde manj denarja prinesla podjetju, državi, kot če bi bila tako fit kot pred korono."

Letos vpisov v študijske programe nekoliko več kot lani, kje so omejitve?
07. 04. 2021 11.13V prvem prijavnem roku za vpis v prvi letnik dodiplomskega in enovitega magistrskega študija za študijsko leto 2021/22 je bilo na 17.547 vpisnih mest oddanih 15.279 prijav za vpis, kar je 162 več kot lani. Omejitev vpisa je na 96 študijskih programih, so sporočili z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport.

Poklukar: Samotestiranje najprej za dijake, nato še za zadnjo triado osnovnošolcev
01. 04. 2021 16.32Minister za zdravje Janez Poklukar je ob robu obiska v Mariboru dejal, da so storili vse v smeri, da bodo šole 12. aprila spet odprte. Do takrat želijo vzpostaviti sistem samotestiranja s hitrimi testi na okužbo z novim koronavirusom, s čimer bi začeli najprej dijaki in nato še učenci zadnje triade osnovnih šol.

Ravnatelj velenjske šole: Cepljenje bomo nadaljevali
12. 03. 2021 08.59Na osnovni šoli Mihe Pintarja Toleda v Velenju je danes odpadel pouk, saj je zaradi reakcije na cepivo bolniško odsotnih 26 učiteljev. "Pri enem so simptomi že izzveneli, ostali pa se še slabo počutijo, poročajo o visoki vročini, vrtoglavici, glavobolu," nam je povedal tamkajšnji ravnatelj Sebastjan Kukovec. Kot pravi, bodo s cepljenjem sicer nadaljevali. "Vesel sem, da se je za cepljenje odločila večina zaposlenih," je dejal.