zdravo živilo

Skrivnost zdravega črevesja, ki jo morate poznati
02. 04. 2025 00.15Ste že slišali za butirat? Morda ne, a vaše črevesje ga zagotovo pozna – in ga obožuje.

BLOG: Zdravilni učinki artičok
30. 03. 2025 14.39Artičoke so že od nekdaj cenjene zaradi svojih zdravilnih lastnosti in bogate prehranske vrednosti. Njihova uporaba sega v antične čase, ko so jih ljudje uživali za boljšo prebavo, lajšanje težav z jetri in splošno krepitev telesa. Stari Grki in Rimljani so jih imeli za prestižno hrano, ki je bila namenjena predvsem plemičem in bogatejšemu sloju. V srednjem veku so bile artičoke celo simbol vitalnosti in dolgega življenja. Zaradi svoje bogate vsebnosti antioksidantov, vitaminov in vlaknin pomagajo ohranjati zdravje prebavil, jeter, srca in ožilja. Njihova vsestranskost v kuhinji in številne koristi za zdravje jih postavljajo med nepogrešljiva živila za tiste, ki želijo okrepiti svoje telo in izboljšati splošno počutje.

BLOG: Šparglji, prehranska zakladnica in naravni diuretik
16. 03. 2025 07.00Šparglji (Asparagus officinalis) so ena najbolj cenjenih vrst zelenjave, ki se uvršča med najbogatejše vire hranil. S svojimi izjemnimi antioksidativnimi in protivnetnimi lastnostmi so že več kot 2.500 let del tradicionalne medicine. Uživanje tega edinstvenega živila ne le podpira zdravje srca, prebave in kosti, temveč naj bi lahko tudi zmanjšalo tveganje za razvoj raka. Je res tako? Vzemite si kakšno minuto časa in preberite članek, ki sem ga pripravil za vas.

Proteinska manija – nujna ali zdravju škodljiva?
02. 01. 2025 12.29Poplava beljakovinskih oz. proteinskih izdelkov – krofi, pudingi, napitki, čokoladice, kruh, celo voda z okusom. Praktično ni več živila, ki ne bi imel svoje proteinske različice na trgu. So izdelki s proteini – za katere bomo običajno plačali več – tudi bolj zdravi? Ali potrošniki zgolj nasedamo agresivnemu marketingu, da se lahko sladkamo brez slabe vesti? Si lahko s pretiranim uživanjem tovrstnih živil celo škodimo?

BLOG: Kvinoja – drobno seme, ki je prava zakladnica hranil
10. 11. 2024 18.46Kvinojo lahko brez težav poimenujemo superživilo, saj si je v zadnjih letih prislužila sloves ene najbolj hranljivih in vsestranskih sestavin. Čeprav jo mnogi štejejo za žito, se v resnici uvršča med psevdožita. To pomeni, da tehnično ni zrno, ampak seme rastline Chenopodium quinoa. Njena uporaba sega tisočletja nazaj, vse do starodavnih Inkov, ki so jo častili kot "chisiya mama" ali "mater vseh zrn".

BLOG: Buče – več kot le praznični okras
27. 10. 2024 08.06Ko pomislimo na buče, jih pogosto povežemo z nočjo čarovnic in praznično jesensko sezono. A buče so veliko več kot le praznični okras. Ta čudovita rastlina ima globoko zgodovino in številne koristi za naše zdravje. Buče niso le estetsko privlačne, ampak tudi izjemno hranljive in vsestransko uporabne v kuhinji, tradicionalni medicini in celo kozmetiki.

BLOG: Ali tudi tebe mučijo vetrovi?
16. 06. 2024 12.45Napenjanje je naravni del prebave, vendar lahko včasih povzroči neprijetnosti in zadrego. Povprečen človek spusti pline približno 14- do 18-krat na dan, kar je povsem normalno. Vendar pa je prekomerno napenjanje lahko znak prebavnih težav. V tem blogu bomo raziskali vzroke napenjanja in ponudili naravne načine za lajšanje teh težav.

BLOG: Vse, kar morate vedeti o ovsu
19. 05. 2024 07.00Oves in ovseni kosmiči so pogosto hvaljeni kot ena najbolj zdravih možnosti za zajtrk. Že tisoče let so pomemben vir hranil za ljudi in živali. Pozivam vas, da si vzamete kakšno minutka časa in preberete tokratni članek. Presenečeni boste nad tem, da je oves odličen vir vlaknin in beljakovin, poleg tega pa vsebuje veliko mineralov in vitaminov. Posledično imajo koristi širok spekter, vključno z zniževanjem holesterola, lajšanjem zaprtja, spodbujanjem morebitne izgube teže in še mnogo več.

'Kako narediti potico manj kalorično? Speci potico in je pojej manj'
04. 03. 2024 09.03Naše telo ima omejitve in prehrana modernega človeka mora imeti omejitve, pravi nutricionist Jernej Ogrin. A to ne pomeni, da iz prehrane izključimo ogljikove hidrate ali maščobe. Vsako živilo je lahko del prehrane, le v omejeni količini. Največ lahko zase naredimo, če se naučimo uživati uravnotežene obroke. Tudi velikonočna pojedina je lahko uravnotežen obrok in ni potrebe po tem, da se odpovemo potici, poudarja. Ključ je v količini in kombiniranju živil.

Na osnovni šoli postregli martinovo kosilo s črvi
14. 11. 2023 16.08Učence Osnovne šole Rače je na krožnikih petkovega šolskega kosila pričakalo neprijetno presenečenje. V mlincih martinovega kosila so nekateri našli "črve", najverjetneje gosenice kuhinjskega molja. Zaradi dogodka je bila podana prijava inšpekcijskim službam.

Disciplinirana Victoria Beckham: avokado v vsakem obroku in jutranji trening
07. 11. 2023 06.00Victoria Beckham že od nekdaj slovi po svoji izjemni lepoti, za fizično kondicijo pa se mora pri skoraj petdesetih letih vseeno nekoliko bolj potruditi kot pri dvajsetih. Zvezdnica ima številne lepotne rituale, od katerih ne odstopa. In ne, to niso kakšna estetska dopolnila ali čudežne kreme, podjetnica namreč stavi na prehrano in gibanje.

BLOG: Šest najboljših poletnih super živil
30. 07. 2023 07.00Kljub izjemno nepredvidljivemu vremenu so poletni dnevi tu, kar pomeni, da imamo na voljo široko paleto sveže sezonske hrane, ki nas lahko oskrbi z dragocenimi hranili in poskrbi za naše dobro počutje. V tokratnem blogu se bom posvetil t. i. super živilom, ki so v poletnem času še posebej koristna za naše zdravje in telo.

Kdo odloča, kaj bomo jedli? 'Iluzija je, da je to potrošnik'
08. 07. 2023 07.16Kaj, predvsem pa kdo vpliva na našo prehrano? To med drugim raziskuje in razkriva novo poročilo krovne evropske potrošniške organizacije BEUC, imenovano Iluzija izbire. Nakup, priprava in zaužitje hrane so v veliki meri posledica odločitev v živilskem sektorju in ne izbire potrošnikov. Evropsko komisijo zato pozivajo, naj sprejme zakonodajo, ki bo Evropejcem olajšala izbiro zdrave in bolj trajnostne prehrane. Ugotovitvam krovne evropske potrošniške organizacije sicer pritrjuje tudi konzorcij neodvisnih znanstvenikov, ki svetuje Evropski komisiji. Ni čudežne roke, ki bi potrošnika usmerjala pri prehodu na bolj trajnostno zdravo prehrano, so jasni znanstveniki.

Veste, kaj označuje datum na živilih?
24. 06. 2023 07.00Okoli 10 odstotkov od 88 milijonov ton odpadne hrane, ki jo letno zavržemo v EU, je po ocenah Evropske komisije posledica nepoznavanja označb roka trajanja prehranskih izdelkov. Ozaveščanje o tem, kdaj je živilo še varno za uživanje, je tako eden glavnih ciljev evropske kampanje Izberi varno hrano. S stališča varnosti hrane pa je pomembno tudi, da so na živilih označeni alergeni in da smo pozorni na sestavine. V okviru kampanje pa opozarjajo tudi na previdnost pri uporabi prehranskih dopolnil, ki nikakor ne smejo biti nadomestilo za uravnoteženo prehrano.

BLOG: Ni tako važno, kaj 'žreš', bodi raje pozoren na to, kaj 'žre' tebe
12. 02. 2023 07.00Nekaj mojih misli medtem, ko stojim in gledam v tablo pred onkološkim inštitutom: diagnoza rak te sesuje, obrne življenje na glavo. Stres, strah, tesnoba in negotovost te primejo v svoje kremplje. Pokaže nam, koliko smo pravzaprav majhni, ranljivi in minljivi. Hitro ugotoviš, kako zelo majhne težave si imel vse do sedaj, ti pa si jih brez zveze poveličeval, jim dajal tolikšen pomen, da si izgubil največjo vrednoto – zdravje! Ne moreš verjeti, kako so minute v čakalnici lahko dolge celo večnost. Ne moreš verjeti, kako ti lahko izraza benigen in maligen povzročita tolikšno navdušenje oz. razočaranje. Prvi predstavlja svetlobo, drugi temo ... in zdaj je napočil trenutek resnice ... in kmalu izveš, katerega si bolj hranil.

Od novih testenin do jogurtov: med novimi živili izbrali najbolj inovativna
25. 01. 2023 14.23Jogurt s sirupom smrekovih vršičkov, polnozrnati kruh z lanom, proteinski jogurti in pirine rožice z lanenimi semeni. To je le nekaj od skupno desetih inovativnih izdelkov, ki so prejeli letošnjo nagrado za najbolj inovativna živila.

Kako pa vi skrbite za svoje finance?
31. 10. 2022 18.49Pred nami so časi, ki si jih, po napovedih, nihče ne želi. Dražijo se hrana, energenti, storitve, življenje na splošno postaja vse dražje. Tudi zato je še toliko bolj pomembno, da vemo, kam gre naš denar. Da znamo z njim upravljati oziroma ga smotrno razporediti.

BLOG: zdravljenje kandide
09. 10. 2022 07.00Kadar je v telesu na ustrezni ravni, ta glivica pomaga pri absorpciji hranil in prebavi, ko pa se kandida prekomerno razmnoži, lahko postane resna skrb, ki povzroča številne negativne in resne zdravstvene težave.

BLOG: Kumare, zdrava in osvežujoča zelenjava za poletne dni
17. 07. 2022 15.49Zadnjih nekaj dni sem postal 'obseden' s kumarami in te uživam skoraj pri vsakem obroku. Poleg tega, da so zelo okusne in enostavne za pripravo, vsebujejo tudi veliko pomembnih hranil in bore malo kalorij. Čeprav spadajo med najmanj kalorična zelenjavna živila, vsebujejo močne polifenolne spojine, ki lahko pomagajo naravno upočasniti staranje, ki ga povzroča oksidativni stres.

Lahko krompir pogrevamo?
11. 06. 2022 07.00Krompir imamo Slovenci v podzavesti, je dobro in zdravo živilo. In za zdaj še relativno poceni, kar ni nepomembno v času, ko cene hrane izredno rastejo. Kakšen pa sploh je slovenski krompir, kako ga lahko pripravljamo, kako nanj vplivajo podnebne spremembe in kakšnega bomo jedli v prihodnosti?

Kako navdušiti otroka za nove okuse
07. 03. 2022 00.15
Nagradili inovacije: hitro je lahko zdravo in okusno
26. 01. 2022 12.39Bolonjska omaka brez mesa, kefir z dodatkom vitamina D3, kruh z bučnimi tropinami ("prgo"), ki sicer predstavljajo ostanek pri pridobivanju bučnega olja, omaka iz paradižnikov, ki niso bili primerni za prodajo, pa pirine testenine in proseni desert. To je le nekaj izdelkov, ki se po novem kitijo z nazivom "inovativno živilo leta". Kdo pravi, da obrok ne more biti hiter, zdrav in okusen?

Kobilice, meduze, črvi: superživila prihodnosti
17. 11. 2021 06.00Evropska komisija je kot novo živilo odobrila kobilice selke. Žuželke, nekoč znane po tem, da so uničile ves pridelek, se zdaj pojavljajo kot alternativen vir beljakovin, ki bi lahko olajšal prehod na bolj trajnosten prehranski sistem. Že lani so med živila uvrstili posušene ličinke velikega mokarja, ki naj bi jih uporabljali kot prigrizek ali sestavino za piškote in testenine. Znanstveniki zdaj menijo, da bi na naše krožnike morale tudi meduze, ki da niso le zdravo živilo z nizko vsebnostjo maščob, ampak tudi trajnostni vir hrane.

Kakšno hrano jemo?
28. 08. 2021 08.48Vsi želimo jesti zdravo, varno hrano. Pa jo? Doma je ne pridelamo dovolj – naša samooskrba s sadjem je zgolj 37-odstotna, z zelenjavo pa 48-odstotna, zato smo ju primorani uvažati. Samo letos so preko Luke Koper uvozili 21 tisoč ton krompirja. In prav zato je nadzor izjemnega pomena. Ga je dovolj, kakšen je, kako poteka? Več tednov smo spremljali inšpektorje za varno hrano in jim sledili na inšpekcijskih pregledih povsod – na njivi, kmetiji, v proizvodnji, trgovini in Luki Koper.

BLOG: Miti o hujšanju
25. 04. 2021 07.05Brskanje po družbenih omrežjih in spletnih portalih ter razne revije vas izpostavljajo neskončnim informacijam o prehrani in zdravju. Večina je žal napačna. Celo usposobljeni zdravstveni delavci, vključno z zdravniki in dietetiki, so krivi za širjenje dezinformacij o prehrani in v javnosti ustvarjajo še večjo zmedo. Ne nasedajte zgodbam o hitrem hujšanju, doseženem z malo ali nič truda. Izguba teže ni enostavna. Zahteva doslednost, ljubezen do sebe, trdo delo in potrpljenje.

Kako lahko okrepimo svoj imunski sistem?
06. 12. 2020 19.11Za dober imunski sistem je ključna zdrava in uravnotežena prehrana. S hrano namreč telo lahko dobi vsa potrebna hranila v ustreznih količinah. Izjema je vitamin D, ki ga je v zimskih mesecih smiselno nadomeščati s prehranskimi dopolnili. Kako še lahko poskrbimo za optimalno delovanje imunskega sistema?

BLOG: Katera živila znižujejo krvni pritisk?
13. 09. 2020 13.15Visok krvni tlak je bolezen, s katero se bori kar vsak tretji človek na svetu. Kronično zvišan krvni pritisk lahko povzroči okvare ožilja, srčno odpoved, možgansko kap, odpoved ledvic itd. Prehrana ima pri krvnem tlaku pomembno vlogo, saj ga lahko zviša, ohranja v mejah normale ali zniža. Kako si lahko pomagate sami?

BLOG: Banane so odličen prigrizek, a ne za vse
02. 08. 2020 07.00Banane so odličen prigrizek za večino, vendar ne za vse. Če ste zdravi in razmeroma aktivni, so banane pametna in koristna izbira sadeža, ki ga lahko dodate k svoji prehrani. Če pa želite shujšati ali imate težave z obvladovanjem ravni sladkorja v krvi, pa bo namesto banan bolj priporočljivo, če posežete po drugih vrstah sadja.

Gibanje po koncu karantene: 'K sreči ima naše telo mišični spomin'
27. 04. 2020 11.29Vse kaže, da se življenje počasi le vrača v ustaljene tirnice. In kmalu bo treba sleči trenirke in iti v službo, pred vrati pa je tudi poletje. Zato je na mestu vprašanje, kako vrniti telo v staro formo. Ta prehod se ne bo zgodil z danes na jutri, zato je pomembno, da se v teh dneh samoizolacije prehranjujemo zdravo in skrbimo za dovolj gibanja. K sreči ima naše telo mišični spomin, ki ob ponovnem rednem treningu in pravilni prehrani omogoči, da telo hitro doseže mišično maso in kondicijo, ki ste jo imeli pred karanteno.

BLOG: Seznam živil, ki jih potrebujete v karanteni
29. 03. 2020 10.23Ob strahu pred covid-19 je povsem logično, da se pripravimo na izredne razmere. Vendar to ne pomeni, da bi morali vsi odhiteti v najbližjo trgovino in jo izropati vseh konzerviranih izdelkov ter kupovati na tone moke. Bodite racionalni pri izbiri hrane in se na nakup temeljito pripravite. Prednost dobro založene shrambe je v tem, da vam bo to pomagalo omejiti število odhodov iz hiše.