zdravniki iz tujine

Zbrali dva milijona evrov, Matic čez dva tedna potuje na zdravljenje
14. 04. 2025 10.16Zbiralna akcija za Matica, osemletnika z redko in zelo hudo boleznijo, ki bi ga lahko že kmalu prikovala na invalidski voziček, je zaključena. Slovenija je stopila skupaj in v le štirih mesecih zbrala dva milijona evrov, potrebnih za zdravljenje z gensko terapijo v tujini. "Sva srečna in hvaležna do zvezd ter hkrati brez besed od ganjenosti, najine radosti preprosto ni mogoče opisati. Kar se je še nedavno zdelo skoraj nemogoče, smo dosegli z neverjetno srčnostjo celotne Slovenije," pravita njegova starša Živa Krelj in Tadej Žontar.

Recept za gibanje: zdravniki ga bodo po novem lahko napisali
13. 03. 2025 15.06Družinski zdravniki bodo po novem lahko svojim pacientom predpisali zeleni recept za gibanje, so pojasnili v sklopu projekta Gibanje na recept. Namen projekta je spodbuditi predvsem telesno neaktivne posameznike k rednemu gibanju. Vadba je namreč najbolj univerzalno, trajnostno in učinkovito zdravilo, ker regulira krvni tlak, krvni sladkor, maščobe in ugodno deluje na anksioznost, depresijo in stres.

Zavetišča: deponija za živali, ko se jih naveličamo?
16. 01. 2025 06.00Prispevka na pse za njihove lastnike, kot kaže, ne bo. Na ministrstvu za kmetijstvo so se mu po burni reakciji javnosti odrekli, še preden so ga sploh zapisali v predlog novele zakona o zaščiti živali. Ali to pomeni, da ne bomo plačevali nič? Zakaj je stanje v zavetiščih alarmantno? V Sloveniji za zapuščene živali skrbi 16 zavetišč. Prostora imajo za 700 mačk in 400 psov, leta 2023 je bilo sprejetih 9.897 mačk in 1.572 psov.

Na novem oddelku celjske bolnišnice že osem operacij na odprtem srcu
28. 11. 2024 14.21V celjski bolnišnici so od vzpostavitve novega oddelka za kardiokirurgijo, ki je delo pričel 13. novembra, opravili osem operacij na odprtem srcu, sta na novinarski konferenci povedala direktor celjske bolnišnice Dragan Kovačić in v. d. predstojnika oddelka Tomaž Klokočovnik. Prihodnji teden naj bi operirali še štiri do pet bolnikov.

Zdravnik si je premislil, zdravnici odhajata: kaj bo s 3000 pacienti?
07. 11. 2024 09.37Pred mesecem dni so v Zdravstvenem domu Tolmin odpoved dali trije splošni zdravniki, ki so delovali v tolminskih družinskih ambulantah. Po pogovorih z vodstvom se je eden odločil, da ostane, dve zdravnici pa konec meseca odhajata. Za skoraj 3000 občanov, ki bodo ostali brez zdravnika, zgolj v decembru odpirajo ambulanto za neopredeljene.

Otroci in mladi iz Gaze prispeli na rehabilitacijo v Slovenijo
13. 10. 2024 10.43V Slovenijo je prispela skupina 10 otrok in mladostnikov iz Gaze, ki bodo v naslednjih tednih pri nas na rehabilitaciji v Soči. Najmlajši med njimi ima komaj štiri leta, vsi pa imajo poleg resnih poškodb tudi hude psihološke travme. V Sloveniji se bodo zdravili in okrevali najmanj 42 dni.

Trije od štirih družinskih zdravnikov v Tolminu dali odpoved
11. 10. 2024 15.15Trije od štirih družinskih zdravnikov v Tolminu so dali odpoved. Brez osebnega zdravnika bi lahko ostalo več kot 4300 občanov od 5800. Z odhodom zdravnikov je brez mentorja ostala tudi zdravnica iz tujine, ki bi se morala začeti uvajati. Iz tolminske občine so nam odgovorili, da razumejo zahtevnost dela v zdravstvenem domu, ki po površini pokriva največje območje v Sloveniji, preučili pa bodo tudi možnosti za prilagoditev delovnega časa za posamezne zdravnike.

V DZ večinska podpora predlogom za davčne spremembe
10. 10. 2024 10.08DZ je predloge vseh šestih novel davčnih zakonov, ki jih je vlada pripravila s ciljem povečanja konkurenčnosti gospodarstva, ocenil kot primerne za nadaljnjo obravnavo. Zdaj jih bo v obravnavo najprej dobil odbor za finance, pri čemer je po napovedih poslancev, tudi koalicijskih, mogoče pričakovati kar nekaj dopolnil.

Znanemu kirurgu ukradli identiteto, da bi prodali lažno zdravilo
25. 07. 2024 19.34Ste na družbenih omrežjih zasledili oglas, da znane osebe, med njimi tudi zdravniki, priporočajo oziroma tudi prodajajo zdravilne, skorajda čudežne izdelke? Ti denimo rešujejo bolečine, otekline, previsok pritisk, z njimi lahko celo izgubite 10 ali več kilogramov. Pozor: gre za pasti – ukradene fotografije in identitete, lažne obljube, zavajanja, prevare in nevarne izdelke. Tako so goljufi identiteto ukradli tudi znanemu onkologu Eriku Breclju in z njegovo fotografijo ter v njegovem imenu oglaševali izdelek za čiščenje žil. "Ne nastopam v reklamah," pravi Brecelj, ki opozarja, da gre lahko za zelo nevarne, še več, strupene izdelke.

'Tistim, ki želijo otroka, bi morali omogočiti dostop do postopkov'
07. 07. 2024 06.38Lani se je prvič v zgodovini Slovenije rodilo manj kot 17.000 otrok. Slovenci se za otroke odločamo manj in vse pozneje. Pristojnim bi morali zvoniti vsi alarmi, pa jim očitno ne. Kajti morda še bolj zaskrbljujoč je naslednji podatek: rodilo se je tudi manj otrok po umetni oploditvi (IVF), opozarja prim. mag. Uršula Reš iz Zdravstvenega centra Dravlje, kjer ljudem skoraj tri desetletja pomagajo na poti do tako zelo želenega otroka. Pa to število ni nižje, ker bi bile potrebe po teh postopkih manjše. Nasprotno, vse večje so in še večje bodo. A če so v preteklosti v Sloveniji opravili 3200 postopkov na leto, jih zdaj, zaradi nerazumnih odločitev pristojnih, le še okoli 2500.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost
03. 07. 2024 11.00Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Legalizacija konoplje: argumenti za in proti
31. 05. 2024 15.589. junija, na supervolilni dan, bomo med drugim vprašani tudi o legalizaciji konoplje, pomembnem vprašanju, ki močno razdvaja. Trenutni odgovori, ali legalizacija prinaša svobodo zdravju ali pot v pogubo in v še večjo zasvojenost, pa so si zelo nasprotujoči. Zdravstvena stroka je razen redkih izjem odločno proti, v medicinske namene pa, poudarjajo, je konoplja omogočena že vrsto let, vse od Cerarjeve vlade, a jo zdravniki redko predpisujejo. Zagovorniki legalizacije, med katerimi so tudi številni bolniki, ki so primorani posegati na nevaren črni trg, pa opozarjajo, da je skrajni čaš za dekriminalizacijo konoplje, njeno regulacijo in s tem varnejšo uporabo.

Konoplja v medicinske namene? Konoplja za osebno rabo?
25. 05. 2024 07.06Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in predelavo konoplje v medicinske namene? Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in posedovanje konoplje za omejeno osebno rabo? To sta dve referendumski vprašanji, o katerih se bomo volivke in volivci izrekli 9. junija.

Slovensko zdravniško društvo proti spremembam zakonodaje o rabi konoplje
20. 05. 2024 14.12Glavni strokovni svet Slovenskega zdravniškega društva (SZD) pred posvetovalnim referendumom o rabi konoplje nasprotuje spremembam zakonodaje s tega področja. Predstavniki stroke, med njimi predstavniki sveta za pediatrijo, psihiatrijo in za onkologijo se strinjajo, da je trenutna zakonodaja ustrezna, so zapisali v današnji izjavi za javnost.

Ministrstvo: Družinskih zdravnikov v desetih letih več za 32 odstotkov
16. 04. 2024 17.59Ministrstvo za zdravje je v odzivu na javno pismo družinskih zdravnikov, v katerem so opozorili tudi na pomanjkanje družinskih zdravnikov, zapisalo, da se števila zdravnikov žal ne da povečati čez noč. Izboljšave zdravstvenega sistema pa da lahko udejanjijo zgolj s sodelovanjem in v stalnem dialogu z vsemi akterji v zdravstvu.

Fides gre na ustavno sodišče: zahtevajo presojo ustavnosti odloka vlade
04. 03. 2024 13.26Na seji glavnega stavkovnega odbora zdravniškega in zobozdravniškega sindikata Fides so sprejeli odločitev, da na ustavno sodišče vložijo zahtevo za presojo ustavnosti in zakonitosti Odloka o upravljanju zdravniške službe v času stavke, ki ga je konec prejšnjega tedna sprejela Vlada Republike Slovenije. Takšen odlok v sindikatu ocenjujejo kot "nezakonit in neustaven, saj posega v ustavno in zakonsko urejeno pravico do stavke, brez zakonske podlage za sprejetje takega odloka". Medtem pa je ministrica za zdravje napovedala, da bosta vladna stran in sindikat Fides na torkovih stavkovnih pogajanjih razpravljala tudi o možnosti mediacije.

Fides prvi predlog za mediatorja zavrnil, želi si nekoga iz tujine
01. 03. 2024 19.24Zdravniška stavka se po sedmih tednih zaostruje, od danes namreč velja umik soglasij zdravnikov za nadurno delo. Spor med vlado in Fidesom se nadaljuje, kot kaže, pa tudi najnovejši predlog za mediacijo ne bo šel zlahka skozi. Čeprav se obe strani strinjata, da potrebujeta posrednika, je Fides prvi predlog za mediatorja že zavrnil. Za to vlogo se je ponudila Zveza organizacij pacientov Slovenije, ki pa po Fidesovem mnenju ni nevtralna. Zato želijo nekoga iz tujine. Tudi to pa že sproža pomisleke.

Mala Karolina praznuje rojstni dan – podarimo ji donacijo za razvoj zdravila
27. 02. 2024 09.08Deklica Karolina s svojo družino radostno praznuje svoj peti rojstni dan, za njeno rojstnodnevno darilo pa zanjo zbirajo donacije za razvoj genskega zdravila, ki je edino upanje za zaustavitev napredovanja njene smrtonosne redke bolezni in edina možnost, da ji rešimo življenje.

V ZD Ljubljana pet tujih zdravnikov v postopku za zaposlitev
25. 02. 2024 09.36V Zdravstvenem domu Ljubljana imajo pet tujih zdravnikov v postopku za zaposlitev ter okoli 20 kandidatov za zaposlitev. Nekateri bi se lahko zaposlili do poletja, za druge pa potrebujejo še nekaj dokumentacije, so sporočili iz ZD Ljubljana.

Nad enim letom na bolniški 100 odstotkov ljudi več kot leta 2015
05. 01. 2024 06.00Pri bolniški odsotnosti naj bi šlo za začasno nezmožnost za delo. Kaj pa kažejo številke? Ravno nasprotno. Če je bilo še leta 2015 več kot eno leto na bolniški 4200 ljudi, jih je bilo predlani že 8500. Nimamo pa sistema, kako ljudi vračati nazaj. Metoda Dodič Fikfak opozarja, da se "30 let praktično nič ni naredilo, da do dolgotrajnih bolniških odsotnosti ne bi prišlo". Kaj kažejo prakse iz tujine?

Glas ljudstva: Interventni zakon se 'dvoživk' loteva prenežno
15. 12. 2023 22.51Interventni zakon v zdravstvu je spregledal 140.000 zavarovancev brez izbranega osebnega zdravnika, preko 200.000 žensk brez izbranega ginekologa in preko 20.000 otrok brez pediatra, opozarjajo v iniciativi Glas ljudstva. Prav tako ne prepoznava problematike tistih koncesionarjev, ki znotraj javnega sistema ne prevzemajo enakih odgovornosti za njegovo nemoteno delovanje in ki delujejo kot nelojalna konkurenca javnim zavodom, ki jih tudi kadrovsko izčrpavajo, nadaljujejo. Prepričani so, da se interventni zakon problema zdravnikov z dvojnimi praksami se zakon loteva "skrajno nežno, po našem mnenju prenežno".

'Ljudi pač ni, težko dobimo delavce'
04. 10. 2023 17.45Slovenija se lahko pohvali z rekordno nizko brezposelnostjo, a to po drugi strani pomeni velike težave za delodajalce. Ti namreč ne uspejo zagotoviti dovolj kadra. Obstoječi delavci so zato preobremenjeni, ponekod pa morajo zapirati oddelke, krajšati obratovalni čas in iskati druge rešitve, ker preprosto ni ljudi, ki bi delali. Zato slovenski delodajalci vse pogosteje delovno silo iščejo tudi v tujini.

Pomanjkanje zdravnikov specialistov: okrepitvam nudijo javna stanovanja
31. 07. 2023 17.17Redna zaposlitev, nastanitev in celo zaposlitev za partnerja. To je ponudba za zdravnike iz tujine, predvsem iz držav nekdanje skupne države, da bi svoje znanje ponudili v naših zdravstvenih domovih. V Sloveniji manjka najmanj 250 družinskih zdravnikov, če bi želeli doseči povprečje Evropske unije ali standard Avstrije, pa 1000 zdravnikov z različnih področij. A s kroničnim mankom zdravnikov se spopadajo praktično vse evropske države. Kaj torej storiti, da bi jih lahko zvabili k nam? Je stanovanje dovolj?

Se kdaj sprašujete, kako visok bo vaš otrok, ko odraste?
18. 06. 2023 20.20Zdaj lahko starši ugibanja preverite z modelom napovedovanja končne višine otrok in mladostnikov, ki so ga razvili strokovnjaki z Instituta Jožef Stefan in Fakultete za šport. Model umetne inteligence uporablja obsežne podatke o višini otrok, ki jih že desetletja v šolah zbirajo za športnovzgojni karton. Na voljo je tudi pediatrom in šolskim zdravnikom.

Bomo postali država, ki posameznikom omogoča prostovoljno končanje življenja?
24. 04. 2023 18.55V Društvu Srebrna nit imajo 60 dni, da zberejo 5000 podpisov. Z njimi bi lahko začeli zakonsko pot, ki bo posameznikom omogočila prostovoljno končanje življenja v skrajni stiski. Na drugi strani pa argument nasprotnikov, da sprejem zakona lahko vodi v zlorabo. Zato se je v predlog vneslo več varovalk – pri prostovoljnem končanju življenja ne bo več odločal zdravnik, ampak posameznik.

Bi starejše in bolne silili v evtanazijo, da bi prihranili?
23. 03. 2023 07.0085-letna vdova, hudo bolna, z bolečinami, skoraj ves čas sama doma, z nizko pokojnino, stikov s svojci ni veliko, ker otroci delajo od jutra do večera. Čemu živeti? Ali je to dostojno življenje? In kaj bi ta oseba naredila, če bi pri nas evtanazijo uzakonili? Ali pa drug primer, 87-letni gospod z demenco, priklenjen na posteljo, v svojem svetu, četudi je ves čas vesel. Finančno in časovno veliko breme za svojce, ki ne morejo niti na počitnice zaradi njega. Sam o tem ne more odločati, kako bodo odločili svojci, če uzakonimo evtanazijo? V tujini, kot boste izvedeli v Popkastu, se dogaja marsikaj.

Golob o sumu korupcije v UKCL: Podobne zgodbe na dan prihajajo vsak dan
09. 03. 2023 15.31Na sum korupcije v UKC Ljubljana, da naj bi kirurg tuji pacientki zaračunal še 6000 evrov zasebnega honorarja, se je v oddaji 24UR ZVEČER odzval tudi Robert Golob. "Vladi ni treba ukrepati, ker morajo po uradni dolžnosti ukrepati organi pregona," je dejal predsednik vlade. Kot pravi, je vodstvo zavodov tisto, ki bo moralo z odgovornim ravnanjem in z večjimi pooblastili poseči v te primere, vlada pa bo s spremembo zakonodaje postavila pravila, kaj se sme in kaj ne. Prav tako je Golob razkril še, da je, odkar se je začel ukvarjati z reformo v zdravstvu, s podobnimi primeri seznanjen vsak dan.

Vodstvo UKCL bo ukrepalo po pogovoru s kirurgom
08. 03. 2023 20.08Generalni direktor UKC Ljubljana pravi, da vodstvo ni vedelo, da je kirurg samoplačniku zaračunal še zasebni honorar. Pravi, da je to neobičajno. Prav tako je zatrdil, da ljubljanski klinični center nikakor ni povezan s podjetjem iz Hongkonga. Ali bo torej vodstvo ukrepalo in kako? O tem bodo odločali, ko se zdravnik vrne s kongresa v tujini.

'V Zdravstvenem domu Sežana stanje ni lepo, ni rožnato'
24. 02. 2023 08.41Težavam v zdravstvu se ni mogel izogniti niti Zdravstveni dom Sežana. Pomanjkanje družinskih zdravnikov, pacienti brez zdravnika, premalo prostorov ... Težave, ki pestijo zares veliko število slovenskih ambulant. Kako se bodo s temi izzivi soočili? Kako bo pomagala občina in kaj načrtujejo v ZD Sežana, nam je povedala v. d. direktorja ZD Sežana, dr. Katja Simunich.

Na Ravnah na Koroškem novim zdravnikom ponujajo stanovanje
16. 02. 2023 10.13Zaradi pomanjkanja družinskih zdravnikov so svetniki Občine Ravne na Koroškem v sredo sprejeli več sklepov s konkretnimi ukrepi. Med drugim posebej za nove zdravnike ponujajo v najem eno občinsko stanovanje. Poziv k ukrepanju so naslovili tudi na vodstvo zdravstvenega doma, od katerega pričakujejo soglasje za razpis dveh koncesij.