zdrava hrana

BLOG: Ali fit izzivi res delujejo?
13. 04. 2025 13.01V zadnjih letih smo priče poplavi fit izzivov: 7-dnevni detoks programi, 4-tedenski preobrazbeni načrti, 6-tedenske vadbene rutine in 12-tedenske poti do "nove verzije sebe". Mnogi ob takšnih naslovih zavijejo z očmi – še posebej strokovnjaki s področja gibanja, prehrane in zdravja. In jih razumem. Tudi sam sem dolgo časa čutil podobno. A z leti in izkušnjami, tako osebnimi kot pri delu s strankami, se mi je pogled nekoliko spremenil.

Tamara je operaterka CNC stroja, a sanja o svojem lokalu ali kavarni
12. 03. 2025 10.30Tamara Erlah je mamica dveh otrok in strastna kuharica. Trenutno je upravljavka stroja, a že dolga leta sanja o svojem lokalu ali kavarni. V MasterChef Slovenija prihaja po znanja, izkušnje in seveda zmago.

Za neustrašnega Blaža Plohla ni ovire, ki je ne bi mogel premagati
04. 03. 2025 10.00Blaž Plohl je pri svojih 22-ih letih osmislil življenje in sledi prioritetam, ki so zanj resnično pomembne in ga ženejo naprej. Obenem poudarja, da se moraš znati upočasniti in zadihati. Tudi z izzivi v MasterChef kuhinji se bo spopadal mirno, zbrano in odločno, boji se prav ničesar.

Anamarija Truden
03. 03. 2025 05.55Anamarija Truden je 27-letna zdravnica iz Ljubljane, ki se podaja v izziv MasterChefa. Njena strast do kuhanja se prepleta z ljubeznijo do narave, preprostih užitkov in eksperimentiranja s sestavinami. Najraje ustvarja sezonske jedi, še posebej tiste iz buče, in prisega na kreativnost ter sveže, lokalne sestavine. Čeprav v kuhinji vlada njen "urejen nered", verjame, da lahko s svojo domiselnostjo in srčnostjo navduši sodnike.

5 načinov, kako za vsak slučaj privarčevati več.
20. 01. 2025 00.15Odkrijte 5 preprostih načinov, kako za vsak slučaj privarčevati več – od postavljanja finančnih ciljev do pametnih investicij.

BLOG: Vam primanjkuje vitamina D?
19. 01. 2025 07.00Pomanjkanje vitamina D je ena najpogostejših prehranskih pomanjkljivosti, ki prizadene ljudi po vsem svetu. Ni presenetljivo, da je ta vitamin eden izmed najbolj priporočenih prehranskih dodatkov za zdravljenje in preprečevanje simptomov pomanjkanja. V tokratnem članku boste izvedeli, zakaj je vitamin D tako pomemben, kdo je najbolj ogrožen in kako lahko zvišate njegove ravni.

BLOG: Vam bo letos uspelo pri hujšanju in oblikovanju postave?
05. 01. 2025 09.39Novo leto, nova priložnost! Zaobljube o bolj zdravem življenju, hujšanju in več gibanja se ob začetku novega leta znajdejo na vrhu želja večine ljudi. Polni smo entuziazma in odločeni, da bomo tokrat res uspeli. A žal se veliko začetkov konča, še preden januar sploh mine. Kaj se zgodi? Zakaj nas tako hitro zmanjka? In kako najti prave korake, da zaobljube ne ostanejo le na papirju? V tokratnem članku si bomo pogledali najpogostejše napake, zmote in mite o hujšanju, obenem pa ponudili praktična pravila ter dodali nekaj motivacijskih trikov za dolgoročen uspeh.

Hči Susan Sarandon spregovorila o materinih strogih prehranskih
22. 11. 2024 13.59Hči igralke Susan Sarandon, Eva Amurri, je v nedavnem intervjuju spregovorila o strogem prehranskem režimu, ki se ga je držala njena slavna mati. Amurri, ki je prav tako igralka, je razkrila, da so doma jedli le organsko hrano, kar je bilo v 80. letih, ko je odraščala v New Yorku, zahteven podvig, saj so jo prodajali zgolj v eni trgovini, zvezdnica pa k zdravim navadam skuša vzpodbuditi tudi vnuke.

Lokalna hrana je veliko več kot obrok
06. 11. 2024 20.17Slovenci se vse bolj zavedamo pomena lokalno pridelane hrane, ki je bolj kakovostna in posledično bolj zdrava. Z nakupom domače hrane podpiramo tudi slovenskega kmeta, poudarjajo pristojni pred tednom slovenske hrane. Koliko lokalne hrane pa je na jedilnikih vrtcev, šol ali domov za starejše?

Na šolskem jedilniku tudi eko golaž: 'Ekološka hrana ne sme biti le za bogate'
25. 09. 2024 06.18Ekološki golaž, ekološke telečje hrenovke in ekološko mleko, ekološka jabolka in ekološki kruh. Vse to obogati mize na osnovni šoli Vojnik. Učenci takrat, ko so na meniju ekološka živila, na krožnikih ne pustijo skoraj nič. Tako jasno kažejo, da jim je ekološka hrana bolj všeč. Kljub temu, da le redke šole zagotavljajo dovolj ekološke hrane, je predstavnica ekoloških kmetov jasna, da je takšne visokokakovostne hrane na trgu dovolj, le potruditi se je treba. Čeprav je velika ovira na ekološki poti javnih zavodov višja cena takšnih živil, v osnovni šoli Vojnik, kjer so našli recept za uspeh, opažajo, da pri takšni hrani skorajda ne beležijo zavržkov. Kako zagotoviti, da bo imelo čim več slovenskih otrok enakopraven dostop do kakovostne ekološke hrane vsaj v šolah in vrtcih?

BLOG: Pasti sodobne fitnes industrije
15. 09. 2024 15.24V svetu, kjer se vse bolj poudarja fizični videz, se pogosto pozablja na osnovno bistvo zdravja. Mladostniki se že zelo zgodaj zatekajo k uporabi prepovedanih substanc, ker želijo doseči idealizirano podobo telesa in s tem pritegniti pozornost ter potrditev okolice. A cena za to je visoka – ne le v smislu telesnega zdravja, temveč tudi na duševni in mentalni ravni. Kompleksi manjvrednosti, nizka samozavest in nepravilni prehranjevalni vzorci vodijo v začaran krog samouničevanja.

Dieta Rogliča? 'Vsak gram v prehrani preštevamo'
28. 08. 2024 09.49Vadbeni fiziolog in nutricionist z doktoratom univerze Birmingham dr. Tim Podlogar je eden ključnih mož iz ozadja, ko gre za prehrano kolesarske ekipe Red Bull Bora Hansgrohe, kjer ima na Dirki po Španiji vlogo kapetana Primož Roglič. "Vsak gram v prehrani preštevamo," je med drugim povedal v intervjuju.

BLOG: Prostaglandini: Ključni igralci v telesu in njihov vpliv na zdravje
18. 08. 2024 07.00Prostaglandini so izjemno pomembne spojine, ki jih telo naravno proizvaja in imajo hormonom podobne učinke. Čeprav niso tako poznani kot nekateri drugi hormoni, igrajo ključno vlogo v številnih telesnih procesih. V današnjem prispevku bomo raziskali, kaj so prostaglandini, kakšna je njihova vloga, kako vplivajo na naše zdravje, kakšni so simptomi in vzroki težav z njimi ter kako lahko uravnavamo njihovo proizvodnjo. Prav tako bomo obravnavali nekatere zanimivosti in manj znane vidike teh fascinantnih molekul.

BLOG: Vse, kar morate vedeti o umetnih sladilih
07. 07. 2024 07.00V sodobnem svetu, kjer je zdrav življenjski slog v ospredju, umetna sladila igrajo ključno vlogo pri zamenjavi tradicionalnega sladkorja. Na vsakem koraku lahko zasledimo brezgrešne sladice, pijače brez kalorij in izdelke brez sladkorja. Ta sladila ponujajo možnost uživanja sladkega okusa brez dodatnih kalorij, kar je privlačno za mnoge, ki želijo zmanjšati vnos sladkorja ali nadzorovati telesno težo.

Adijo gubice, letos v poletje vstopite z napeto kožo
20. 06. 2024 00.15Težave s kožo so v poletnem času pogostejše. Prav zato je izredno pomembno, da koži povrnemo svežino. Poleti koži posvetite več časa in pozornosti, s primerno nego pa lahko upočasnite tudi proces staranja in nastanek neželenih gubic.

Ulična hrana je 'in', slaba hrana je 'out'
15. 06. 2024 10.54Ulična hrana je v Ljubljani doživela pravo revolucijo. Če smo si še pred 15 leti lahko privoščili zgolj burek, kebab ali pico ter presenečeno zrli v ponudbo v drugih evropskih prestolnicah, je zdaj povsem drugače. Ljubljana se lahko povsem enakovredno kosa s ponudbo v drugih primerljivih mestih. Priprava ulične hrane pa je postala tudi bolj okoljsko odgovorna. Bolj zdrava, ampak tudi dražja.

'Hrana je očitno še prepoceni'
14. 06. 2024 07.27Tvegana trditev, vendar naša novinarka Tea Šentjurc trdno stoji za njo. Ogromno je zavržemo, nimamo dovolj spoštovanja do nje in čeprav imamo vsak dan opravka z njo, o hrani vemo pravzaprav zelo malo, dodaja. Nekako mislimo, da bo šlo življenje v nedogled takšno, kot ga živimo, da se nam v resnici ne bo treba prilagoditi in spremeniti, vendar to enostavno ni res. O tem, pa tudi o tem, kako novinarji vidimo in doživljamo prilagajanje podnebnim spremembam, sta se v tokratnem Popkastu pogovarjala Gregor Trebušak in Tea Šentjurc.

Mesta v polfinalu so zapolnjena, zdaj gre zares
17. 04. 2024 10.58Julija in Jakob iz Osnovne šole Hruševec Šentjur sta odlično izkoristila drugo priložnost in si s kar 15-imi zvezdicami rezervirala mesto v polfinalu Malega šefa Slovenije. Polfinalisti se bodo borili za najvišje Mercatorjeve donacije, katere šole naj se razveselijo ostalih donacij, pa odločate tudi vi.

BLOG: Težave s spolno slo? Pomagajte si s pomočjo narave
07. 04. 2024 15.00Obstaja veliko kultur in civilizacij, ki so skozi zgodovino uporabljale različna živila, zelišča in prakse za povečanje spolne želje oziroma libida. Na primer, antični Grki so verjeli, da lahko uživanje medu in oreščkov poveča spolno moč. Podobno so v starodavni kitajski kulturi ginseng, korenina rožiča in ingver veljali za afrodizijska živila. Afrodizijska živila so torej tista, za katera se verjame, da povečujejo spolno željo, vzburjenje ali izboljšujejo spolno zmogljivost. Ljudje so od nekdaj verjeli, da imajo ta živila sposobnost povečati spolno poželenje ali izboljšati spolno zmogljivost, zato so jih vključevali v svojo prehrano ali kot dodatke k prehrani in so bila del tradicionalnih zdravilnih praks.

'Kako narediti potico manj kalorično? Speci potico in je pojej manj'
04. 03. 2024 09.03Naše telo ima omejitve in prehrana modernega človeka mora imeti omejitve, pravi nutricionist Jernej Ogrin. A to ne pomeni, da iz prehrane izključimo ogljikove hidrate ali maščobe. Vsako živilo je lahko del prehrane, le v omejeni količini. Največ lahko zase naredimo, če se naučimo uživati uravnotežene obroke. Tudi velikonočna pojedina je lahko uravnotežen obrok in ni potrebe po tem, da se odpovemo potici, poudarja. Ključ je v količini in kombiniranju živil.

Kmetje stopnjujejo pritisk, Von der Leyenova jih miri
01. 02. 2024 11.04V luči današnjega izrednega zasedanja voditeljev držav članic EU v belgijski prestolnici poteka protest kmetov, ki so se s traktorji pripeljali pred Evropski parlament. Vanj mečejo jajca, v bližini stavbe pa netijo požare in zažigajo pnevmatike. Pripeljali so tudi gnoj. Z blokadami prometa nadaljujejo tudi francoski kmeti.Von der Leyenova pa je kmetom obljubila zmanjšanje upravnega bremena.

Kako med prazniki lažje obvladovati stres in se zbližati z bližnjimi?
24. 12. 2023 17.51"Včasih tako hitimo skozi dan, da le bežno zares vidimo celo ljudi, ki so nam najbližje," pravi Katarina Cerar Bajde, predsednica Društva za razvijanje čuječnosti. V teh besedah bi se lahko našel skoraj vsak, le redki pa znajo sami "ustaviti čas" in "živeti v trenutku". "Največ, kar lahko ponudimo sočloveku, je naša prisotnost, pa naj se sliši še tako klišejsko," pravi naša sogovornica, ki je predlagala nekaj vaj, s katerimi bomo ozavestili svoje doživljanje in se tudi s svojimi najbližjimi zbližali še bolj. Konec koncev, če nas pretirano skrbi, smo nervozni in napeti, nismo dobra družba.

'Krepitev imunskega sistema je tek na dolge proge'
04. 11. 2023 11.04Ko se dnevi krajšajo in majice zamenjamo za puloverje in plašče, pa prelom poletja v jesensko-zimski čas naznanja še en nov začetek: sezono viroz in prehladov. Kot pravijo strokovnjaki, je sicer bolj mit kot resnica, da je le zaradi mraza večja verjetnost, da boste zboleli. Vendar pa se virusi najuspešneje prenašajo v bolj suhih in hladnih razmerah, zato se v zimskih mesecih pojavljajo v večjem številu. Torej je prav zdaj idealen čas, da okrepite svoj imunski sistem. Kaj torej svetujeta družinska zdravnica in naturopatinja?

Judoistke in judoisti polni zagona na EP v Montpellier
31. 10. 2023 21.55Slovenske judoistke in judoiste ta konec tedna v Montpellieru čaka evropsko prvenstvo. Desetčlanska slovenska ekipa, v kateri bodo tudi štiri dobitnice medalj na evropskih prvenstvih, bo na jugu Francije poskusila povečati bero, ki šteje že kar 53 medalj na evropskih članskih prvenstvih v judu.

Zakaj je moja mačka bolna in kako podpreti njen črevesni mikrobiom?
27. 09. 2023 00.15"Zakaj je moja mačka bolna?" je vprašanje, ki smo si ga kdaj zastavili vsi. Preberite več o črevesnem mikrobiomu vaše mačke in o tem, kako lahko vpliva na njeno prebavno zdravje.

Kdo odloča, kaj bomo jedli? 'Iluzija je, da je to potrošnik'
08. 07. 2023 07.16Kaj, predvsem pa kdo vpliva na našo prehrano? To med drugim raziskuje in razkriva novo poročilo krovne evropske potrošniške organizacije BEUC, imenovano Iluzija izbire. Nakup, priprava in zaužitje hrane so v veliki meri posledica odločitev v živilskem sektorju in ne izbire potrošnikov. Evropsko komisijo zato pozivajo, naj sprejme zakonodajo, ki bo Evropejcem olajšala izbiro zdrave in bolj trajnostne prehrane. Ugotovitvam krovne evropske potrošniške organizacije sicer pritrjuje tudi konzorcij neodvisnih znanstvenikov, ki svetuje Evropski komisiji. Ni čudežne roke, ki bi potrošnika usmerjala pri prehodu na bolj trajnostno zdravo prehrano, so jasni znanstveniki.

Italijansko mesto išče prebivalce: hiše za en evro in povezave s Schwarzeneggerjem
05. 06. 2023 08.41Deset Američanov bo za bivanje v italijanskem mestu Ollolai plačevalo le en evro na mesec. S projektom želijo zanimanje med Američani še povečati, zato se mesto sklicuje na povezave z Arnoldom Schwarzeneggerjem. Novi prebivalci bodo živeli v stanovanjih, ki jih je za en evro priskrbel lokalni svet.

Ekološka hrana iz lokalnega okolja še pomnoži pozitivne učinke
20. 05. 2023 00.15Ekološka hrana je temelj tako za zdravje sodobnega posameznika kot tudi za okolje in družbo kot celoto. Kadar ekološka hrana izvira iz lokalnega okolja, pa se njene prednosti z vidika hranilnih vrednosti in trajnostnega vpliva še pomnožijo.

Hrana za uravnotežen življenjski slog
03. 04. 2023 00.15Časi se spreminjajo, z njimi pa tudi navade, zlasti prehranske.

Nekoč 'rešitev za debelost' brez kalorij, danes mu grozi umik s trga
18. 03. 2023 09.00Čeprav so se umetna sladila leta kazala kot zamenjava za sladkor brez kalorij, nove raziskave kažejo ne le, da umetna sladila niso nobena zdrava zamenjava za sladkor, ampak bi lahko na dolgi rok predstavljala celo dejavnik tveganja za srčno-žilne bolezni. Za splošno zdravo populacijo so si ugotovitve glede možnih tveganj uživanja umetnih sladil, ki so (vsaj) na papirju varna, za zdravje še nasprotujoče. A se število študij povečuje in tudi vedno bolj kompleksne so, vključujejo več možnih vplivov, predvsem dolgotrajnega uživanja umetnih sladil, pojasnjuje dr. Urška Blaznik iz NIJZ. Kot izpostavlja, umetna sladila niso del uravnotežene prehrane: "Vsi skupaj bi se morali navaditi na manj sladek okus, kot nam ga vsiljuje industrija."