zd kočevje

V Kočevju zaposlili 11 zdravnikov z območja nekdanje Jugoslavije

24. 01. 2025 19.15

Da v Sloveniji primanjkuje zdravnikov in zobozdravnikov, ni novi podatek, kot tudi ne, da si pomagamo primanjkljaj nadomestiti z zdravniki iz držav nekdanje Jugoslavije. Lani je za priznanje poklicnih kvalifikacij zaprosilo 123 zdravnikov in zobozdravnikov ter 136 drugih zdravstvenih delavcev. Ker pa so bili postopki dolgotrajni, so marsikoga odvrnili od pridobivanja poklicne kvalifikacije. Sedaj naj bi bilo drugače, saj je vlada potrdila predlog zakona o priznavanju poklicnih kvalifikacij v zdravstvu, ki bo te postopke skrajšal. Odločitev pozdravljajo tudi v ZD Kočevje, kjer so iz držav nekdanje Jugoslavije pripeljali 11 zdravnikov, s katerimi so zelo zadovoljni.

Protestniki jasno sporočili vladi: Kamnik urgence ne da!

19. 02. 2024 13.58

Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Denis Kordež je po protestu županov Kamnika in Komende ter direktorja Zdravstvenega doma Kamnik poudaril, da vladna uredba ZD Kamnik ne jemlje nujne medicinske pomoči, pač pa jo krepi. Tako bodo tudi tamkajšnji zdravniki še vedno nepretrgoma delovali v nujni medicinski pomoči zdravstvenega doma. Kljub temu se je pred kamniško urgenco zbralo več sto protestnikov, ki so opozorili, da ne bodo pustili slabšanja zdravstvenih storitev v Kamniku.

Ministrstvo predvidelo 15 satelitskih urgentnih centrov

15. 02. 2024 16.50

Ministrstvo za zdravje je pripravilo kriterije za določitev lokacij satelitskih urgentnih centrov. Skupaj jih je predvidenih 15. Z njihovo vzpostavitvijo želi ministrstvo razbremeniti urgentne centre, je po seji vlade povedala ministrica Valentina Prevolnik Rupel. Tisti zdravstveni domovi, ki ne bodo imeli statusa satelitskega urgentnega centra, bodo do dokončne vzpostavitve nove mreže nujne medicinske pomoči ohranili neprekinjeno zdravstveno varstvo, če ga izvajajo.

V Kočevju uspeli rešiti težave s pomanjkanjem zdravnikov

24. 08. 2023 13.35

V občini Kočevje ocenjujejo, da jim je uspelo rešiti težave s pomanjkanjem zdravnikov. "Trenutno je v prihodu devet novih zdravnikov, z dvema pa še tečejo pogovori," je na novinarski konferenci povedal direktor ZD Kočevje Gregor Košir. Ta je sicer kljub temu podal odstop z mesta direktorja. Za področje zdravstva namerava skrbeti kot podžupan.

Satelitski urgentni centri: rešitev ali težava?

03. 04. 2023 18.46

Kaj bi lahko preprečilo velenjsko tragedijo? Ena od rešitev bi lahko bili tudi satelitski urgentni centri, vsaj tako je prepričan zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan. 16 takšnih centrov naj bi bilo po državi. Sprva še več, a je bilo jasno, da ljudi zanje ni. Trenutno jih ni niti za 16 načrtovanih. V to sta prepričana tako direktor kamniškega kot tudi direktor kočevskega zdravstvenega doma. Prenova sistema nujne medicinske pomoči je nujna, a ne na račun krčenja obstoječih urgentnih centrov, pravita.

Pomanjkanje pediatrov: odraslih ne morejo izpisati, novorojenčkov pa vpisati

04. 03. 2023 20.33

V Sloveniji je brez opredeljenega ginekologa že več kot 200 tisoč žensk, starejših od 13 let, na nitki pa visi tudi pediatrija na primarni ravni. Po podatkih Zavoda za zdravstveno zavarovanje je brez zdravnika že 20 tisoč otrok in mladostnikov. V Zdravstvenem domu Kočevje, kjer so med neopredeljenimi tudi novorojenčki, bi že ta trenutek zaposlili tri pediatre, vendar zanimanja za delo ni, ravno tako ne za koncesijo. Po drugi strani pa je kar 50 tisoč odraslih še vedno opredeljenih pri pediatrih, saj po zakonodaji ti ne smejo avtomatsko izpisati pacienta.

Ambulanta za osebe brez osebnega zdravnika tudi v enoti Moste-Polje

27. 01. 2023 11.29

Po Sloveniji je v tem mesecu predvidenih 12 ambulant za bolnike brez izbranega družinskega zdravnika, in sicer v Ljubljani, Mariboru, Izoli, Celju, Kočevju, Ribnici, Kopru in Velenju. V ponedeljek 30. januarja bodo prvo takšno ambulanto odprli tudi v enoti Moste-Polje, je naznanil Igor Krunić, predstojnik enote Moste-Polje.

Spremembe, ki jih prinaša reorganizacija NMP in zakaj so nekatere občine proti

07. 12. 2022 12.43

Primarni nivo zdravstva je ob kadrovskih težavah in vse večjih zahtevah bolnikov v vse večjih težavah, ob tem pa tudi mreža nujne medicinske pomoči. Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je tako že pred časom napovedal ločitev izvajanja NMP od družinske medicine. Če bodo z deležniki našli konsenz, bi sistemske rešitve lahko uveljavili že prihodnjo pomlad. Toda trenutni predlog je naletel na kritike. Potem ko so na noge skočili Kamničani, so se pritožile tudi nekatere druge občine, kjer bi se morali zdravniki po predlogu ob terenskih intervencijah pripeljati iz drugega kraja, urgentne ambulante pa bi bile ukinjene.

Fides za pomanjkanje zdravnikov v NMP krivi tudi Poklukarja

26. 07. 2022 17.10

Nekdanji minister za zdravje Janez Poklukar je kot eno od rešitev težav zagotavljanja zdravnikov v ambulantah nujne medicinske pomoči (NMP) predlagal vključevanje zdravnikov do 60. leta starosti. V zdravniškem sindikatu Fides menijo, da gre težave pripisati tudi nespametnim potezam Poklukarja, ki da je imel dovolj priložnosti za sistemske rešitve.

Pomanjkanje zdravnikov NMP: potrebujemo nove sistemske rešitve

24. 07. 2022 10.20

V Zdravstvenem domu Kočevje v treh nočnih terminih niso mogli zagotoviti prisotnosti zdravnikov. Direktor Zdravstvenega doma Kočevje Gregor Košir ob tem poudarja, da je pri problematiki zagotavljanja zdravnikov v ambulantah nujne medicinske pomoči nujna sistemska rešitev ministrstva, saj v nasprotnem primeru sistem nujne medicinske pomoči ne bo mogel normalno delovati.

Težave pri zagotavljanju zdravnikov v ambulantah nujne pomoči

19. 07. 2022 12.10

V nekaterih slovenskih zdravstvenih domovih zaradi dopustov ni zdravnikov, ki bi bili ves čas na voljo v ambulantah NMP. Na Ministrstvu za zdravje svetujejo, naj zdravstveni domovi zdravnika za izvajanje NMP na terenu aktivirajo, ko je to nujno potrebno. Zdravstveni domovi lahko izvajanje NMP začasno organizirajo tudi na širšem skupnem območju.

Za reševanje 21-letnika so potrebovali kri 200 krvodajalcev

04. 06. 2022 07.00

Darovanje krvi dobesedno rešuje življenja. Tudi zaradi številnih krvodajalcev je 21-letni Siniša po hudi poškodbi še vedno živ. Za njegovo reševanje in zdravljenje so namreč zdravniki porabili skoraj 100 litrov krvi, za kar je moralo kri darovati kar 200 krvodajalcev. 21-letnik se je zato ob prazniku slovenskega krvodajalstva vsem krvodajalcem iskreno zahvalil.

Ob eksploziji v Melaminu na pomoč priskočili tudi vojaški specialci

18. 05. 2022 18.30

Skoraj teden dni je minilo od najhujše industrijske nesreče pri nas v kočevski kemični tovarni Melamin. Reševalna akcija, ki je stekla takoj po uničujoči eksploziji, je bila obsežna. Gasilci, nujna medicinska pomoč, civilna zaščita, policisti, vojaki, med njimi pa so na pomoč priskočili tudi vojaški specialci, ki so ravno med nesrečo imeli v bližini mednarodno vojaško vajo, jo predčasno prekinili in priskočili na pomoč reševalcem ter gasilcem. Povsem slučajno sta bila v bližini nesreče tisti trenutek tudi reševalca, ki sta pomagala prvim ponesrečencem.

V požaru umrlo pet oseb, še eden v bolnišnici. Vzrok verjetno človeška napaka

12. 05. 2022 08.55

Okoli pol devetih je na območju kemične tovarne Melamin v Kočevju odjeknila eksplozija. "Pet pogrešanih oseb, ki smo jih imeli na listi, je verjetno preminilo, ker so bili pogoji eksplozije tako hudi, da ni bilo možnosti preživetja," je povedal direktor podjetja. Zvečer pa je za TV Slovenija dejal, da je umrl še eden od huje poškodovanih, tako da je nesreča skupaj zahtevala šest življenj, en hudo poškodovan pa se še vedno zdravi v UKC-ju. Med umrlimi so tako zunanji izvajalci kot en zaposleni v Melaminu. Gasilska intervencija je zaključena, vzrok bodo preiskovali kriminalisti. Za zdaj kaže, da je šlo za človeško napako. Prve analize pa so pokazale, da je bil vpliv na okolje minimalen.

Zdravstveni domovi zdravnike iščejo tudi v tujini, a te čaka dolga pot do samostojnega dela

13. 04. 2022 20.19

Nekateri zdravstveni domovi in bolnišnice mesece in celo leta zaman objavljajo razpise za družinske zdravnike, pediatre in urgentne zdravnike. Ker se na razpise ne prijavi nihče, kader iščejo tudi v tujini. Zdravstveni dom Ljubljana, največji v državi, prosta delovna mesta oglašuje v Srbiji, Severni Makedoniji in Črni gori. Tudi v Kočevju so urgentnega zdravnika po štirih letih neuspešnega iskanja našli v Srbiji. Prejšnji mesec so ga zaposlili, toda kaj, ko bo dovoljenje za delo v Sloveniji dobil šele prihodnje leto.

Stavke sindikatov zdravstva in socialnega varstva marsikje skoraj niso čutili

16. 02. 2022 13.31

Sredina stavka zdravstvenih delavcev je potekala v zdravstvenih domovih, bolnišnicah, socialnovarstvenih zavodih, centrih za socialno delo in lekarnah. V zdravstvenih domovih se je stavka v skladu s poprejšnjimi napovedmi odvijala tako, da so zaposleni zagotavljali le nujen obseg zdravstvenih storitev. Marsikje zaradi pozne napovedi stavke že naročenih pacientov niso uspeli prenaročiti in tako stavke skorajda niso čutili. V ZD Murska Sobota pa so se zaposleni stavki sploh odpovedali.

Zadnje priprave pred začetkom cepilnih dni: 'Cepljenje je učinkovit instrument'

12. 01. 2022 09.59

Število okužb neustavljivo narašča, zaradi česar pristojni v zadnjem času še glasneje pozivajo k cepljenju proti covidu-19. To je namreč najboljša možnost za zaščito pred okužbo in za omejevanje širjenja nalezljivega virusa. V torek smo že drugi dan zapored zabeležili rekorden dnevni prirast okužb. "V zadnji cepilni akciji se je cepljenje približno podvojilo, tudi pri cepljenju otrok," je dejala vodja koordinacije in organizacije Cepilnega centra ZD Ljubljana Simona Repar Bornšek ter dodala, da to pričakujejo tudi tokrat.

'Treh dni, ko sem na dializi, praktično ni. Domov pridem zdelana'

09. 01. 2022 15.09

Dializni bolniki v kočevski in okoliških občinah bodo lahko zaživeli bolj kakovostno in dostojno življenje, saj jim bo ostalo občutno več časa za lastne aktivnosti. Občina Kočevje bo namreč prenovila in opremila eno svojih stavb, v kateri bo pod okriljem UKC Ljubljana zaživel dializni center v začetku leta 2023. Za bolnike, ki jim je dializa že sama po sebi močno naporna, to pomeni, da se jim nekajkrat na teden ne bo treba voziti na dializo v Ljubljano, s čimer bodo prihranili skoraj tri ure časa.

Bodo iz odloka črtali zahtevo po pogoju PCT ob obisku zdravnika?

09. 09. 2021 19.43

Brez pogoja PCT ni mogoče praktično nikamor več. Od ponedeljka ga moramo upoštevati tudi ob obisku frizerskega ali kozmetičnega salona, cerkve, teras gostinskih lokalov in domov za starejše. In čeprav do konca tega tedna še velja "prehodno obdobje", pogoje že zelo pozorno preverjajo predvsem v domovih za starejše. Pa bo pogoj PCT treba upoštevati tudi ob obisku osebnega zdravnika? O tem naj bi se pristojni še dogovarjali, a po neuradnih informacijah naj bi to iz odloka črtali.

Cepljenje s tretjim odmerkom že ta teden

06. 09. 2021 19.45

Za cepljenje s poživitvenim odmerkom je prižgana zelena luč. V cepilnih centrih so tako že dobili dodatna navodila NIJZ in bodo v naslednjih dneh omogočili cepljenje s tretjim odmerkom. Strokovna skupina poživitveni odmerek priporoča stanovalcem domov za starejše, drugim starejšim od 70 let in posebej ranljivim kroničnim bolnikom.

234 okužb: bolnišnično obravnavo potrebujejo vse mlajši bolniki

06. 09. 2021 08.09

V nedeljo so v Sloveniji potrdili 234 okužb z novim koronavirusom. Opravili so 1427 PCR-testiranj in 6606 HAT. Delež pozitivnih testov znaša 16,4 %. V bolnišnicah se zdravi 217 covidnih bolnikov, 45 na intenzivni negi. Umrl je en covidni bolnik. Kot je opozoril dr. Matjaž Jereb iz UKC Ljubljana, bolnišnično obravnavo potrebujejo vse mlajši bolniki. Virusa je v populaciji veliko, zato nezaščiteni pogosteje zbolevajo, teh pa je več med mlajšo populacijo, je pojasnil.

Vladno oglaševanje za 56 tisoč evrov prineslo le 36,6-odstotno precepljenost

22. 07. 2021 06.00

Vlada oziroma Urad vlade za komuniciranje je za promocijo cepljenja namenil 56 tisoč evrov. Na digitalnih kanalih je oglaševal tudi NIJZ, ministrstvo za zdravje pa je naročalo dodatne televizijske in radijske oglase. Kljub temu ni dosežen vladni cilj vsaj 60-odstotne precepljenosti – polno cepljenih je le 36,6 odstotka ljudi. Kje se je zataknilo? So izbrali najboljše načine promocije in medije z največjim dosegom? Občini z najvišjo precepljenostjo, Osilnica in Kostel, sta to dosegli z dobro organizacijo kočevskega zdravstvenega doma. Recept pa preprost – letaki, izobraževalni filmčki, cepljenje 'drive through', mobilne enote in dobra izkušnja ljudi, ki so bili cepljeni na ta način, kar je najboljša promocija cepljenja.

Do mobilne identitete smsPASS tudi na cepilnih mestih in uradih Fursa

07. 06. 2021 19.50

Po pozivu zdravstvenega ministra Janeza Poklukarja, naj se vloge za pridobitev digitalnega potrdila izpolnjujejo kar na cepilnem mestu, s čimer bi se razbremenile upravne enote, so v ponedeljek le redki cepilni centri to možnost zares omogočili. A v Kočevju so tudi tokrat stopili skupaj in že od konca prejšnjega tedna na mestu, kjer izvajajo cepljenje in testiranje, zdaj s pomočjo občine izpolnjujejo tudi vloge za pridobitev digitalnega potrdila. Mobilno identiteto cepljenim uredijo tudi v Grosuplju, kjer so stojnico postavili že v petek.

Preskakovanje vrst, cepljenje mladih pred starostniki? Kaj na očitke odgovarjajo cepilni centri?

27. 05. 2021 13.49

Osrednjeslovenska, savinjska in pomurska – tri regije s skupno 20 cepilnimi centri. Prva se ponaša z največjim in logistično tudi najzahtevnejšim, druga se po precepljenosti giblje okoli slovenskega povprečja, tretja se je v tem oziru znašla na samem repu lestvice. V Pomurju je dva odmerka cepiva tako prejelo zgolj 14,5 odstotka prebivalcev. Kaj je vzrok za to? Poleg tega pa so tukaj še navedbe o domnevnih nepravilnostih: fantomske prijave na cepilne sezname, zamude, prednostne obravnave 'po vezah'. In kaj na drugi strani delajo 'prav' občine, kjer je delež precepljenih največji? Absolutna zmagovalka je Osilnica.

Kacin: Prebolevniki so vedno prioriteta. Kako pa je v praksi?

12. 05. 2021 15.58

V Sloveniji imamo več kot 200 tisoč takih, ki so covid-19 preboleli in bi, za polno zaščito pred okužbo, potrebovali le en odmerek cepiva. So pa marsikateri prebolevniki in na drugi strani cepilni centri zastrigli z ušesi, ko je Jelko Kacin dodal, da so prebolevniki že od vsega začetka prioritetna skupina, ne glede na svojo starost.

V Slovenijo te dni prihaja 75.000 odmerkov cepiva proti covidu-19

26. 04. 2021 20.39

V Slovenijo bo te dni dobavljenih 75.150 odmerkov cepiva, so pojasnili na NIJZ. V tem tednu bodo tudi realizirali vsa naročila za skupino starejših od 60 let, prav tako bodo cepilnim centrom razdelili odmerke cepiva proizvajalca Johnson & Johnson, ki so do sedaj čakali v karantenskem skladišču.

V četrtek 16,8 odstotka pozitivnih testov

23. 04. 2021 09.58

V četrtek so sicer v Sloveniji opravili 5371 PCR-testiranj in potrdili 900 okužb z novim koronavirusom. Število pacientov, ki zaradi okužbe z novim koronavirusom potrebujejo bolnišnično oskrbo, še vedno ostaja visoko. Umrlo je šest oseb.

Bo Ljubljana uspela nadoknaditi zaostanek pri cepljenju?

30. 03. 2021 06.00

Zakaj Ljubljana, največji cepilni center pri nas, zaostaja za povprečjem države? Okoli devet tisoč starejših od 70 let še čaka na cepljenje. Protokol predvideva naročanje pri svojem osebnem zdravniku, čeprav so se drugod organizirali veliko bolj proaktivno. V Mariboru so denimo vzpostavili lastno centralno spletno aplikacijo za naročanje, v Kranju so na pomoč poklicali vojsko, v Kočevju pa organizirali cepljenje v avtomobilih.

Velike razlike pri razdelitvi cepiv med posameznimi cepilnimi centri v ZD

26. 03. 2021 10.03

Prvi pregled podatkov o razdeljevanju cepiv proti covidu-19 cepilnim centrom v zdravstvenih domovih kaže na ogromne razlike med tem, koliko odmerkov je prejel posamezni cepilni center glede na tamkajšnje prebivalstvo. V Brežicah so prejeli 10 odstotkov odmerkov glede na število prebivalcev, v Kočevju pa skoraj 29 odstotkov.

Kočevje prehiteva nacionalno strategijo cepljenja za vsaj dva meseca

13. 03. 2021 19.59

Medtem ko ponekod po državi proti covidu-19 niso cepili še niti vseh iz najbolj ranljivih skupin, pa so v Hrastniku že začeli cepiti mlajše zdrave prebivalce. Tudi v Kočevju se lahko pohvalijo, da so na dobri poti, da še pred prvomajskimi prazniki dosežejo želeno 60-odstotno precepljenost. Kmalu bodo tako cepljeni že vsi šolnik, v Kočevju pa razmišljajo celo, da bi začeli cepiti tudi prebivalce iz drugih regij. Ali je potemtakem neučinkovita vladna strategija ali so se v Kočevju le dobro znašli?