zbirk

Prihaja Veliki brat: prepoznavanje tablic po skrajšanem postopku v DZ

22. 02. 2025 07.00

Se bodo sence Vučićevega Beograda s stotinami nadzornih kamer kmalu začele pojavljati v slovenskih mestih? V Državnem zboru je v začetku januarja stekla obravnava Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o celostnem prometnem načrtovanju po skrajšanem postopku. 25. člen omenja uporabo sistemov za avtomatsko prepoznavo registrskih tablic. Do vsebine tega člena je izjemno kritičen informacijski pooblaščenec.

Hekerji ukradli zaupne podatke vplivnim Italijanom in jih izsiljevali

28. 10. 2024 13.00

Italijo je pretresel obsežen hekerski škandal, potem ko je tožilstvo v Milanu nedavno razkrilo mrežo za krajo, izkoriščanje in prodajo zaupnih podatkov. Hekerji naj bi nezakonito pridobivali ogromne količine informacij ter z njimi izsiljevali politike in druge vplivne osebnosti, prodajali njihove podatke ter vplivali na sodne in druge procese.

Finančni POPkast: 23 -odstotni donos in trendi za bodoče naložbe

24. 10. 2024 07.00

Z zaključkom projekta "Svet portfelj" smo v enem letu dosegli 23-odstotni donos z uravnoteženim pristopom vlaganja. V novi epizodi Finančnega POPkasta razpravljamo o prihajajočih volitvah v ZDA, geopolitičnih tveganjih in ključnih naložbenih priložnostih, ki jih ponujajo tehnološki sektor, Bitcoin ter energetika.

Preiskavo bi začeli že za 10.000 evrov premoženja domnevno nezakonitega izvora

27. 09. 2024 17.47

Ministrstvo za pravosodje je v javno razpravo poslalo predlog novele zakona o odvzemu premoženja nezakonitega izvora. Predlog med drugim znižuje prag vrednosti premoženja domnevno nezakonitega izvora z dosedanjih 50.000 evrov na 10.000 evrov, na podlagi katere lahko pristojni začnejo finančno preiskavo. Rok za oddajo komentarjev je 27. oktober.

Top v zraku, hudournik na nebu in filmska zvezda med tanki

16. 09. 2024 14.30

Že pogled na nabito polno parkirišče in množica obiskovalcev pred vhodom sta v nedeljo dala vedeti, da se v Parku vojaške zgodovine Pivka dogaja nekaj posebnega. Ob vstopu pa – policisti, vojaki, gasilci, pripadniki civilne zaščite, konji in psi. Vozila, orožje, tanki, roboti. Pokanje in streljanje, hrumenje in brnenje, dimna zavesa, preleti letal, pristanek helikopterja ... Tretji dan ZgodoVikenda, prireditve ob zaključku sezone, je navdušil starejše, najmlajše pa pustil odprtih ust.

Pogled s palube in v notranjost mogočne 'stoenajstke'

14. 09. 2024 07.33

Novembra 2021 smo Slovenci napeto opazovali, kako so 40-tonsko 'stoenajstko', najstarejši in največji policijski čoln P-111, po 26 letih uporabe upokojili in ga s "prevozom stoletja" pospremili v zasluženi pokoj – svoj poslednji pristan je našel v Parku vojaške zgodovine Pivka. Ne samo, da so tam plovilo rešili pred razrezom, v zadnjem letu so ga restavrirali do te mere, da lahko obiskovalcem omogočijo, da se povzpnejo nanj in si ogledajo njegovo notranjost. Slovesna otvoritev bo na t. i. ZgodoVikendu, ki obiskovalcem ponuja še marsikaj.

V novi ekspediciji našli bronasti kip 'Diane iz Versaillesa' s Titanika

06. 09. 2024 08.44

Na morskem dnu, kjer ležijo ostanki Titanika, so med zadnjo ekspedicijo našli pogrešan bronasti kip. Gre za kip Diane iz Vesraillesa, ki ga niso videli že od leta 1986. Raziskovalci so opozorili, da so razbitine v vse slabšem stanju, saj je med drugim odpadel del ograje na premcu.

V dunajski Mozartovi hiši razstava o skladatelju in hrani

24. 05. 2024 11.05

V dunajski Mozartovi hiši je od danes na ogled razstava, posvečena Mozartu za mizo. Tema je predstavljena skozi glasbene rokopise in pisma, zgodovinsko glasbo, pisne in slikovne dokumente ter predmete iz javnih in zasebnih zbirk. Obravnavane so tako skladateljeve prehranjevalne navade kot tudi pojavljanje hrane v njegovih delih.

Izšla bo kompilacija skladb z nastopa Louisa Armstronga

23. 05. 2024 13.27

Na kompilaciji z naslovom Louis in London bo julija izšla neslišana izvedba skladb Louisa Armstronga, ki jih je leta 1968 posnel pri BBC. Na kompilaciji so sicer znane Armstrongove skladbe, kot sta What a Wonderful World in You'll Never Walk Alone, ki jih poznavalci štejejo med najboljša dela te jazzovske legende, piše britanski The Guardian.

Enigma Cintula: kdo je atentator na Fica?

16. 05. 2024 12.19

Kdo je Juraj Cintula, atentator, ki je poskušal ubiti slovaškega premierja Roberta Fica? Pesnik, pisatelj in politični aktivist, nekdaj simpatizer z nacionalističnimi skupinami, ki so povezane z Rusijo, zdaj podpornik opozicije, Ukrajine in zagrizen nasprotnik Roberta Fica. Na prvi pogled 'politično neuravnovešen', vendar, kot pravijo njegovi znanci, povsem normalen občan.

Uničena izložba Banksyjeve razstave: 'Obiskal nas je navaden vandal'

11. 03. 2024 13.31

Vandali so konec tedna uničili izložbo galerije, v kateri je na ogled velika Banksyjeva razstava v Ljubljani. V galeriji niso začudeni, saj grafitarji povsod po svetu uničujejo in preslikavajo dela drug drugemu. A kot so sporočili iz Agencije Kiosk, v tem primeru ni šlo za grafitarje, ki bi imeli kaj povedati ali bi naredili kakšno novo umetnino.

Na dražbo gre simbol maoizma: Mao Cetungova Mala rdeča knjižica

28. 02. 2024 15.59

Mala rdeča knjižica po kulturni revoluciji na Kitajskem ni bila ravno cenjena, vendar pa njena priljubljenost ni nikdar upadla. Zgodnja izdaja Mao Cetungove rdeče knjižice gre zdaj na dražbo, kjer naj bi dosegla več kot 35.000 evrov.

Zasedba Hamlet Express izdala šesti album

20. 02. 2024 21.25

V okviru Cankarjevih torkov bo v Klubu CD nastopila zasedba Hamlet Express. Koncert bo namenjen predstavitvi novega albuma Fantom svobode, ki so ga označili za svojevrsten hommage svobodi in upornemu človeku. Skupina je aktivna že več kot 20 let, Fantom svobode je njihov šesti album.

Na dražbi več kot 1000 predmetov Marilyn Monroe in Hugha Hefnerja

06. 01. 2024 16.06

Predmeti, ki so pripadali hollywoodski zvezdnici Marilyn Monroe, bodo marca ponujeni na dražbi kot del zbirke, ki zajema njeno življenje in kariero. Med njimi so tudi obleke, po meri narejene šminke in fotografije na filmskih prizoriščih. Na dražbi bodo še predmeti ustanovitelja revije Playboy Hugha Hefnerja, ki je umrl leta 2017.

Filmi, ki so krojili leto 2023

29. 12. 2023 06.00

Iztekajoče se leto je postreglo z obilico filmskih poslastic, z nekaj zanimivimi domačimi filmi, poleti smo bili priče tudi fenomenu Barbenheimer, sicer pa smo dobili tudi kopico nadaljevanj znanih filmskih franšiz, od Krika, Indiane Jones, do Marvelovih filmov pa vse do Žage, Izganjalca hudiča in Aquamana. Preberite si tudi, kdo vse iz filmskega sveta nas je zapustil v letu 2023.

Umrl je princ Constantin iz Liechensteina: Grozen šok

08. 12. 2023 11.02

Knežja hiša Liechtensteina žaluje po nenadni smrti princa Constantina. Sin vladajočega princa Hans-Adama in oče treh otrok je bil sedmi v vrsti za prestol, umrl pa je v starosti 51 let. Žalostno vest je v izjavi za javnost sporočila kraljeva hiša, vzroka smrti pa javnosti niso razkrili. Constantin je bil najmlajši od Hans-Adamovih sinov.

Google odprl največji center za kibernetsko varnost v Evropi

03. 12. 2023 16.34

Ameriški tehnološki velikan Google je v španski Malagi odprl največji center za kibernetsko varnost v Evropi. V podjetju so ob tem opozorili, da postajajo kibernetski napadi vse bolj pogosti in povzročajo motnje v političnih sistemih, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.

'Vlada Kreslina imamo vsi za svojega'

26. 11. 2023 11.30

Če slišimo njegovo ime, verjetno vsi najprej pomislimo na Beltince, prekmurske ravnice, črno kitaro, klobuke. Vlado Kreslin, ki prihodnji teden praznuje 70 let, je eden najbolj prepoznavnih in priljubljenih slovenskih glasbenikov. V pol stoletja dolgi karieri je ustvaril množico skorajda ponarodelih pesmi, vse od leta 1992 vsak december redno polni Cankarjev dom. Kakšni pa so bili njegovi začetki, njegova kariera? Kakšne so njegove želje ob rojstnem dnevu? Kaj o njem pravijo tisti, ki so mu blizu? Ekipa rubrike 24UR Fokus je Vlada Kreslina spremljala z Goričkega v Piran.

Se obetajo spremembe EMŠO?

22. 11. 2023 07.15

Ministrstvo za notranje zadeve je pripravilo predlog novele zakona o centralnem registru prebivalstva in ga posredovalo v javno razpravo. Pripombe na osnutek, ki bi v osebni identifikacijski številki (EMŠO) omogočil uporabo vseh obstoječih šifer registra, in sicer od 50 do 59, je mogoče podati do 4. decembra.

Decembra na dražbi Messijevi dresi s svetovnega prvenstva

20. 11. 2023 15.30

Britanska dražbena hiša Sotheby's napoveduje dražbo kompleta šestih dresov, ki jih je super zvezdnik Lionel Messi nosil na lanskem svetovnem prvenstvu v Katarju, na katerem je z Argentino osvojil svoj prvi naslov svetovnega prvaka v nogometu.

V novem atlasu preverite, katere naravne nesreče so bile v vašem kraju

09. 11. 2023 15.01

Na Oddelku za naravne nesreče pri Geografskem inštitutu Antona Melika ZRC SAZU so izdelali spletni Geografski atlas naravnih nesreč v Sloveniji. Obsega podatke o zgodovinskih naravnih nesrečah v državi in podatke o nevarnosti za najpogostejše tipe naravnih nesreč na določenih lokacijah. Posvečen je 100. obletnici rojstva slovenskega geografa Ivana Gamsa.

'Šverckomerc': 60 kilogramov kave za volkswagen golfa

04. 11. 2023 10.46

Ko danes govorimo o tihotapljenju, najprej pomislimo na droge, mamila in ilegalne migrante. Ampak še ne tako dolgo nazaj so ljudje na tihotapljenje gledali precej drugače. "Takrat je bil manjši šverc oz. tihotapljenje za osebne potrebe razumljeno kot nekaj sprejemljivega," se strinja etnolog Rok Bavčar. Vsak je kaj tihotapil, še zlasti, če je živel ob meji, ali pa je vsaj poznal nekoga, ki je kaj tihotapil. Večkrat slišimo tudi, da je bil "šverc" slovenski nacionalni šport.

Nobelov nagrajenec za literaturo je norveški pisatelj Jon Fosse

05. 10. 2023 07.13

V tednu razglašanja Nobelovih nagrad je četrtek usmerjen v besedo, saj so podelili Nobelovo nagrado za literaturo. Prejel jo je norveški avtor Jon Fosse. Zanj so se odločili zaradi "svojih inovativnih iger in proze, ki daje glas neizrekljivemu," so utemeljili na akademiji. Izbira tokrat ni preveč presenetila.

V Pivki je spet hrumelo, brnelo in pokalo

18. 09. 2023 15.51

V Parku vojaške zgodovine je minuli konec tedna kar brbotalo od pestrega muzejskega dogajanja. Ekipa Parka je v sodelovanju s partnerji pripravila ZgodoVikend, večdnevni muzejski dogodek, namenjen intenzivnemu spoznavanju in doživljanju zgodovine. Letošnjega dogodka se je udeležilo več kot 4000 obiskovalcev.

Umrl srbski pisatelj in prevajalec David Albahari

31. 07. 2023 10.43

V 76. letu starosti je v nedeljo v Urgentnem centru v Beogradu po daljši bolezni umrl srbski pisatelj in prevajalec David Albahari, je po pisanju tujih tiskovnih agencij sporočila družina. Pisatelj judovskega rodu, ki je med letoma 1994 in 2012 živel v Kanadi, je prejel več mednarodnih nagrad, leta 2012 tudi nagrado vilenica.

V New Yorku poslej poleg muzeja še center Louisa Armstronga

12. 07. 2023 11.01

Hiša v newyorškem predelu Queens, kjer je ikona jazza Louis Armstrong (1901–1971) 28 let živel s soprogo Lucille, je že dlje časa odprta za javnost kot muzej, sedaj so v bližini odprli še njegov center. Ta je namenjen obsežnemu arhivu z več kot 60.000 predmeti, povezanimi z glasbenikovim življenjem in delom.

Zvok harmonike v grajski kavarni

18. 06. 2023 20.25

Odmev klavirskega recitala po mogočnih sobanah, družinska delavnica spoznavanja življenja starih Rimljanov ter brezplačni ogledi bogatih zbirk starin. Poletni muzejski noči, največji promocijski akciji slovenskih muzejev in galerij, se že vrsto let pridružuje tudi Pokrajinski muzej Maribor. Zanimanje obiskovalcev, ki so vse do polnoči uživali v grajskem vzdušju, je letos preseglo vsa pričakovanja.

Umrl pesnik, dramatik in prevajalec Veno Taufer

22. 05. 2023 13.44

V 91. letu starosti je umrl pesnik, dramatik, esejist, kritik, prevajalec in urednik Veno Taufer, so potrdili na Društvu slovenskih pisateljev. Taufer je tudi bil idejni oče Mednarodnega literarnega festivala Vilenica ter predsednik Slovenskega Pena in predsednik Mirovnega komiteja Mednarodnega Pena.

Umrl britanski pisatelj Martin Amis

21. 05. 2023 11.01

V 74. letu starosti je v petek na svojem domu na Floridi za posledicami hude bolezni umrl britanski pisatelj Martin Amis, ki velja za enega najbolj cenjenih britanskih piscev svoje generacije. Med njegovimi znanimi romani so Denar, Časovna puščica in Hiša srečanj.

AC Milan ali Inter – kateri klub se lahko pohvali z boljšimi modnimi sodelovanji?

10. 05. 2023 16.13

Italijanski nogometni derbi mestnih tekmecev AC Milana in Interja je vedno nekaj posebnega, še posebej, če je to polfinalna tekma Lige prvakov. V prestolnici mode, kjer se bosta odigrali tako prva kot tudi povratna tekma, pa seveda ne moremo mimo tega, da se ne bi obregnili ob to, kako modno oblečeni so nogometaši na zelenicah. AC Milan je v modni svet kar močno vpet, saj so v preteklosti sodelovali z več vrhunskimi modnimi znamkami, medtem ko tudi Inter ne zaostaja veliko. Tako kot Rossoneri se tudi Nerazzurri lahko pohvalijo s kreacijami vrhunskih modnih oblikovalcev.