zavodi

'V enem mandatu smo naredili več kot katera koli vlada v zadnjih 20 letih'
04. 04. 2025 06.00Po sprejetju novele zakona o zdravstveni dejavnosti predsednik vlade Robert Golob vztraja, da zakon razmejuje delo v javni mreži in pri zasebnikih. Pri oblikovanju novele so upoštevali predloge strateškega sveta za zdravstvo pod vodstvom Erika Breclja. "Zame njegovo mnenje v tem primeru edino šteje," je povedal Golob, ki je volivce že pozval, naj se referenduma o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti ne udeležijo. Aktualna vlada je po njegovem mnenju naredila več kot katera koli druga v zadnjih 20 letih. Komentiral je tudi uvedbo ameriških carin za uvoz iz držav EU in zahtevano povečanje sredstev za obrambo.

Opozicija: Javnim uslužbencem se godi krivica, koalicija: To je manipulacija
03. 04. 2025 18.49V politični areni se nadaljuje konflikt o učinkih novega plačnega sistema. Krščanski demokrati koaliciji očitajo, da se javnim uslužbencem, od katerih so odvisna tudi naša življenja, godi krivica. Tisti, ki na ministrstvih prekladajo papirje, pa prejemajo dodatke za povečan obseg dela. "Nerazumevanje, neznanje in namerna manipulacija," odgovarjajo v koaliciji. Trdijo tudi, da lahko tako kot državni organi tudi javni zavodi, denimo domovi za starejše občane, svoje zaposlene za povečan obseg dela še vedno nagradijo.

Fides z zahtevo ustavne presoje novele zakona o zdravstveni dejavnosti
03. 04. 2025 14.54Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides bo začel aktivnosti za vložitev zahteve za oceno ustavnosti novele zakona o zdravstveni dejavnosti, je odločil glavni stavkovni odbor sindikata. Zahtevali bodo presojo členov, ki jih označujejo za škodljive. Gre predvsem za člene, ki omejujejo dodatno delo zdravnikov v njihovem prostem času. Napoved sicer za zdravstveno ministrico Valentino Prevolnik Rupel ni popolno presenečenje.

Razmejitev javnega in zasebnega: 'Zdravniki naj razmislijo, kje bodo delali'
02. 04. 2025 10.25Poslanci DZ so na izredni seji s 50 glasovi za in sedmimi proti sprejeli novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki razmejuje zdravstvo. Novela bo zdravnikom in drugim javnim zdravstvenim delavcem razen v redkih izjemah onemogočila dodatno delo pri zasebnikih, bodo pa lahko pod določenimi pogoji delali v drugih javnih zavodih in pri koncesionarjih. "Krepimo sistem, ki ne služi dobičku posameznika, temveč zdravju vseh," je sporočil premier Golob. Zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel pa je ocenila, da bo prehodno obdobje dovolj dolgo, da lahko zdravniki razmislijo, kje in na kakšen način bodo delali. V sindikatu Fides so napovedali uporabo vseh pravnih sredstev, da "škodljivi" členi novele ne bodo stopili v veljavo, razmišljajo tudi možnosti vložitve zahteve za ustavno presojo novele.

Boštjančič in Prevolnik Ruplova za premislek o neprofitnosti koncesionarjev
25. 03. 2025 12.44Minister za finance Klemen Boštjančič in ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel sta v DZ poslala dopis, v katerem pozivata k premisleku o določilu predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki predvideva neprofitnost koncesionarjev. Opozorila sta na bojazen, da rešitev ne bi dosegla namena in bi bila lahko predmet ustavne presoje.

Zobozdravniki na okopih zaradi (pre)nizke cene, ZZZS obljublja več
24. 03. 2025 19.27Štiri mesece po začetku postopne uvedbe brezplačnih belih zalivk so zobozdravniki na okopih. Ker jim zdravstvena zavarovalnica za to storitev plača premalo, z vsako belo plombo ustvarjajo izgubo. Od zavarovalnice zahtevajo takojšen dvig cen, v nasprotnem primeru bodo zapirali koncesijske ambulante. To pa bi za uporabnike pomenilo še dodatno zmanjšanje dostopa do zobozdravstvenih storitev.

Nov požarni alarm v dijaškem domu Ivana Cankarja
20. 03. 2025 10.23V dijaškem domu Ivana Cankarja so po januarskem požaru, v katerem je bilo poškodovanih 11 dijakov, namestili požarni alarm v največji stavbi B, kjer se je požar tudi zgodil. Po besedah ravnatelja so na pristojno ministrstvo poslali zahtevek, kjer so jim obljubili kritje namestitve alarma v vrednosti 11.000 evrov.

Zdravstvenemu domu Tolmin grozi kolaps nujne medicinske pomoči
13. 03. 2025 17.14Zdravstvena inšpekcija je šestim od 14 zunanjih zdravnikov, ki prek statusa samostojnega podjetnika opravljajo dežurstva v nujni medicinski pomoči Zdravstvenega doma (ZD) Tolmin, vročila opozorila pred prepovedjo opravljanja dejavnosti. Direktor ZD Primož Uršič opozarja, da od 20. marca ne bodo zmogli zagotavljati neprekinjene nujne pomoči.

Dom upokojencev bo zaposlil šest delavk iz Nepala: 'Kadra v Sloveniji ni'
20. 02. 2025 09.36Zaradi pomanjkanja delavcev so se v enem od ljubljanski domov za starejše občane odločili delavce poiskati v tujini. "V Sloveniji enostavno ni kadra, ki bi delal v DSO," so dejali v DSO Tabor. Zato se dogovarjajo za prihod šestih delavk iz Nepala. Na veliko pomanjkanje delavcev v socialnovarstvenih zavodih sicer opozarjajo tudi v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, kjer pravijo, da je zanimanje iskalcev zaposlitev za to delo lani strmoglavilo na najnižjo raven doslej.

Po dveh letih še niso razdelili vseh računalnikov, a naj bi jih do konca meseca
14. 02. 2025 13.34Že skoraj dve leti se zapleta razdeljevanje 13.000 računalnikov, za katere je vlada odštela 6,5 milijona evrov. Sklad je sicer izdal 10.000 pozitivnih odločb, družinam pa so izročili nekaj več kot 8000 računalnikov. Približno 3000 računalnikov pa so že prej prejele srednje šole, zavodi in občine. Preostale računalnike naj bi razdelili do konca meseca. Je pa državni zbor v četrtek potrdil ukinitev mehanizma za dodeljevanje računalnikov, ki da je deloval prepočasi. Prav tako pa so se strinjali, da bodo upravičenci računalnike takoj po vročitvi prejeli v trajno last.

Združenja občin: V vrtcih in osnovnih šolah požarna varnost zagotovljena
10. 02. 2025 14.15V osnovnih šolah in vrtcih izvajajo redne preglede požarne varnosti skladno z veljavno zakonodajo, so pojasnili v skupnosti občin in združenju mestnih občin. Zato so v občinah prepričani, da razloga za skrb ni. Občine se glede na aktualne razmere lahko odločijo za dodatne preglede objektov in preverjanje požarne varnosti, so še pojasnili.

V primeru varnostne grožnje v šolah tudi možnost obveščanja po telefonu
04. 02. 2025 18.04Ob nedavni grožnji, ki jo je prejelo več slovenskih izobraževalnih ustanov in se je kasneje izkazala za lažno, so pristojni ugotovili, da so potrebne nekatere izboljšave protokola o obveščanju in ukrepanju. Na ministrstvu za šolstvo predlagajo hitrejše in učinkovitejše obveščanje, tudi preko SMS-sporočil, Policija pa bo medtem pedagoške delavce usposobila za izvajanje prvih nujnih ukrepov ob pojavu podobnih dogodkov.

Osnutek zakona za psihoterapijo: vključenih več resorjev in zbornica
29. 01. 2025 08.00Kaj se dogaja s težko pričakovanim zakonom o psihoterapiji? Po naših informacijah osnutek zakona, ki je v medresorskem usklajevanju, psihoterapijo poleg zdravstva vključuje še v socialo, šolstvo in druge resorje, prav tako pa je v igri ponovno psihoterapevtska zbornica, ki bo pregnala šarlatane. O trenutnem osnutku smo govorili z eno največjih organizacij, ki se ukvarja s pomočjo ljudem v stiski pri nas. Na Zvezi Anita Ogulin in ZPM tak zakon pozdravljajo, saj je po njihovi oceni narejen tako, da vključuje tudi najšibkejše, ki potrebujejo največ pomoči.

Grožnjo prejelo več kot 380 slovenskih šol, poslana tudi na šole po Evropi
27. 01. 2025 07.59Več šol in vrtcev po Sloveniji je prejelo elektronsko sporočilo z grožnjo, da je v stavbi nameščena bomba. Zaradi tega so nekatere zavode zjutraj evakuirali, nekateri so staršem sporočili, naj otrok niti ne privedejo v šole. Policija pomirja, da gre za zelo nizko stopnjo tveganja, ustanove so namreč po prvih informacijah prejele generirana sporočila, ki jih je v preteklih dneh prejelo tudi več šol v tujini. Po naših informacijah je bila grožnja poslana na več 100 naslovov po vsej Evropi, in sicer preko ruske strani z gruzijskim naslovom.

Aktivirali protokol obveščanja in ukrepanja: 'Pouk se lahko nadaljuje'
27. 01. 2025 10.01Na ministrstvu za izobraževanje so v povezavi z varnostno grožnjo, ki so jo ponoči prejele slovenske osnovne in srednje šole ter tudi nekateri vrtci, aktivirali protokol obveščanja in ukrepanja v primeru groženj v vzgojno-izobraževalnih zavodih. Ta predvideva tri kategorije stopnje tveganja, ki so obarvane semaforsko – rdeča za visoko stopnjo tveganja, rumena za srednjo stopnjo tveganja in zelena za nizko stopnjo tveganja. Policija po trenutnih informacijah ocenjuje, da je stopnja tveganja ob nedavnih grožnjah z eksplozivnimi napravami zelo nizka.

Vlada sprejela predlog zakona o zdravstveni dejavnosti. Prvi odzivi kritični
16. 01. 2025 12.08Vlada je na seji sprejela predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi ob sprejetju razmejil javno in zasebno zdravstvo. Vlada ob tem ocenjuje, da bo zakon na dolgi rok pozdravil "kronične bolečine slovenskega zdravstva". Javnim zdravstvenim delavcem bo prepovedano delo pri čistih zasebnikih, omogočena pa je obratna pot. Po besedah zdravstvene ministrice novela zaposlene tudi spodbuja, da bodo več delali in ostajali v svojih matičnih ustanovah. Zakon je usmerjen v večjo preglednost, izboljšanje učinkovitosti in poštenost zdravstvenega sistema, je še zatrdila. Na odločitev vlade pa so se že odzvali v Zdravniški zbornici in sindikatu Fides, kjer ocenjujejo, da novela ne prinaša rešitev za probleme v zdravstvu.

Inšpekcija na kokošji farmi odkrila tri poginjene kokoši, umazanijo in zajedavce
16. 01. 2025 14.26Po medijskih razkritjih o slabih razmerah v baterijski reji kokoši je Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin v petek na kmetijskem gospodarstvu na območju Gornjih Ivancev uvedla izredni nadzor. Odkrili so tri poginjene kokoši, umazane in prenatrpane kletke, prav tako v hlevu ni bilo dovolj naravne ali umetne svetlobe.

Popolna prepoved dela javnih zdravstvenikov pri 'čistih zasebnikih'
15. 01. 2025 17.00Predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti je v zadnji fazi usklajevanj, vlada ga bo predvidoma obravnavala v četrtek. Zadnji osnutek predvideva popolno prepoved dela zdravstvenih delavcev iz javnih ustanov pri tako imenovanih čistih zasebnikih. Bi bila pa v določenih primerih omogočena obratna pot.

Jajca kupovali javni zavodi: 'Bila sem šokirana, ko sem gledala posnetke'
10. 01. 2025 20.14Od rejca kokoši je v lanskem letu različna živila kupovalo okoli 300 javnih zavodov. Med drugim tudi šole, vrtci in domovi za starejše, torej najbolj občutljiv del prebivalstva. Kako je to mogoče? Večina trgovcev je namreč že pred leti iz prodaje umaknila jajca baterijske reje. Po podatkih uprave za varno hrano je sicer pri nas še 35 kmetij s takšno rejo oz. približno 14 odstotkov. V šolah in drugih javnih ustanovah so zaradi posnetkov ogorčeni.

Na pomurski kmetiji inšpektorji, lastnika: 'Posnetki so zmontirani'
10. 01. 2025 08.19Po objavi skritih posnetkov, ki razkrivajo grozljive razmere v baterijski reji kokoši na eni izmed slovenskih kmetij, so inšpektorji tam opravili izredni nadzor. Po besedah direktorice uprave za varno hrano naj bi v prihodnjih dneh hlev popolnoma izpraznili. Pred našo kamero sta medtem stopila lastnika kmetije, ki trdita, da sta nameravala jato zamenjati, posnetki pa da so "zmontirani" in "računalniško obdelani".

Vlada podaljšala začasni ukrep o zaostrenih varnostnih razmerah v zaporih
09. 01. 2025 15.21Vlada je izdala odlok o podaljšanju začasnega ukrepa za premostitev zaostrenih varnostnih razmer zaradi kadrovskih ali prostorskih težav v zavodih za prestajanje kazni zapora. Vendar le v delu, ki se nanaša na kadrovske zadeve, ne pa tudi za prekinitve prestajanja zapornih kazni. Prestajanje kazni v zavodu je bilo prekinjeno le dvema obsojencema.

NSi dvomi v razpis za nakup helikopterjev, MNZ očitke zavrača
07. 01. 2025 16.56Razpis za nakup dveh helikopterjev za helikoptersko nujno medicinsko pomoč (HNMP) je po prepričanju NSi namenjen zgolj dopolnitvi policijske flote. Sumijo tudi, da so bili nekateri kriteriji v razpisu prirejeni za točno določenega ponudnika. Zaradi sumov negospodarnega nakupa zahtevajo sklic nujne seje komisije DZ za nadzor javnih financ. A na notranjem ministrstvu vse očitke ostro zavračajo in poudarjajo, da je pavšalno ocenjevanje, da pomoči potrebni in reševalci ne bodo nič na boljšem, zlonamerno in škodljivo.

Interventni zakon v zdravstvu ter noveli o dolgotrajni oskrbi in o lekarniški dejavnosti stopajo v veljavo
28. 12. 2024 08.04Z današnjim dnem začenjajo veljati zakon o dodatnih interventnih ukrepih za zagotovitev dostopnosti v zdravstvu ter noveli zakonov o dolgotrajni oskrbi in o lekarniški dejavnosti. Vse tri zakone je DZ sprejel 19. decembra.

Psihopatske poteze od malih nog: mali odstotek otrok, ki je izjemno nevaren
26. 12. 2024 15.25V populaciji jih je od enega do treh odstotkov. Že od malih nog so lahko izjemno kruti, brezčutni, manipulativni, pogosto je eden izmed znakov mučenje živali. Otroci s psihopatskimi lastnostmi so že od nekdaj med nami, tudi če si pred tem zatiskamo oči. V kakšne osebe bodo odrasli, pa je odvisno od tega, ali jih pravočasno prepoznamo in jim pomagamo na prosocialno pot. Takšni otroci niso nepopravljivi, a brez pomoči je lahko ta mali odstotek izredno nevaren za celotno družbo, saj lahko en takšen otrok zruši celoten sistem, opozarja dr. Leonida Zalokar, ena izmed redkih, ki pri nas upa takšnim otrokom in mladostnikom zreti v oči.

'Univerze, fakultete in višješolski zavodi bodo bolj varni'
17. 12. 2024 15.30Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar in minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič ter generalni direktor policije Senad Jušić so podpisali dogovor o protokolu v primeru povečanih varnostnih tveganj v visokošolskih zavodih. Papič in Poklukar sta prepričana, da bodo tako univerze, fakultete in višješolski zavodi bolj varni.

Je bil propad Biobanke načrtovan?
07. 12. 2024 07.07Razkrivamo: vodstvo Educella in Biobanke je vsaj sedem mesecev pred propadom Biobanke vedelo, da bo podjetje, ki je hranilo matične celice več kot sedem tisoč staršev, opustilo svojo dejavnost in zaključilo svojo pot. V začetku leta so namreč aktivno iskali kupca za vzorce celic in tkiv, medtem ko staršev o načrtovanem propadu niso obvestili. Še več, čeprav so vedeli, da svojih obveznosti ne bodo mogli izpolniti, so še naprej sklepali pogodbe za 20-letno hrambo popkovnične krvi. Razkrivamo tudi, da je bil namestnik odgovorne osebe za te celice v Biobanki vse do začetka avgusta Miomir Kneževič – prav tisti biotehnolog, ki se je aprila zaposlil v podjetju Gordane Živčec Kalan, pri kateri so zdaj vsi ti vzorci. Spomnimo, slednja že več tednov trdi, da ne ve, kdo je zapustil omenjene vzorce.

Popolne prepovedi dela tako v javnem zdravstvu kot pri zasebnikih ne bo
12. 12. 2024 07.22Predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti je sprva predvideval popolno prepoved dela javnih zdravstvenih delavcev pri tako imenovanih čistih zasebnikih izven javne zdravstvene mreže. Zadnja različica, ki jo ravnokar obravnava strateški svet za zdravstvo, pa bi zdravstvenim delavcem delo pri čistih zasebnikih pod določenimi pogoji dovoljevala.

Vlada bi v šolah zagotovila učenje slovenščine in kulture za romske učence
12. 12. 2024 15.52Vlada je potrdila izhodišča za pripravo ukrepov za reševanje nekaterih romskih vprašanj. Ključni elementi predlogov bodo vrtec, šola, služba, bivalne razmere in varnost. Med ukrepi so denimo vključevanje romskih otrok v vrtce vsaj leto pred vstopom v osnovno šolo ter ukinitev višjega otroškega dodatka za vse otroke, ki ne obiskujejo vrtca.

Kdo bo skrbel za ostarele? Zanimanje za zaposlitev na rekordno nizki ravni
11. 12. 2024 08.42Zanimanje iskalcev zaposlitve za delo v domovih za starejše in posebnih zavodih za odrasle je v letošnjem letu strmoglavilo na rekordno nizko raven, je pokazala nova anketa Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, v kateri je sodelovalo 79 socialnovarstvenih zavodov. Domovi za starejše in posebni zavodi za odrasle so letos uspešno zaključili le 27 odstotkov razpisov za zapolnitev prostih delovnih mest, medtem ko je lani ta delež dosegel 30 odstotkov, leta 2020 pa več kot 50 odstotkov.

Zakon bo določil urne postavke dela samozaposlenih v kulturi
28. 11. 2024 15.10Vlada je sprejela predlog zakona o dopolnitvi zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo, ki bo kolektivno uredil izhodiščne urne postavke dela samozaposlenih v kulturi, kadar ti sodelujejo z javnimi zavodi in agencijami v kulturi. Samozaposleni bodo za enako delo plačani primerljivo s tistimi v javnih zavodih.