zavod za šolstvo

Tonin posvaril pred razpadom šolskega sistema

05. 04. 2025 11.52

Šolski sistem je tog in okorel, birokratsko zastarel in preveč osredotočen na pomnjenje podatkov, je v nagovoru programske konference NSi, namenjene šolstvu, poudaril prvak te stranke Matej Tonin. Če ne bomo takoj začeli z resno prenovo izobraževalnega sistema, bo v nekaj letih dokončno razpadel, je opozoril.

Potrjen predlog zakona o visokem šolstvu. Papič: Gre za reformo

03. 04. 2025 13.46

Vlada je na današnji seji potrdila predlog zakona o visokem šolstvu. "Gre za reformo visokošolskega sistema, saj prinaša popolnoma nov način financiranja visokega šolstva in podaljšuje obdobje sklepanja pogodb o financiranju univerz," je dejal minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič.

Preveč testov, spraševanj, tudi zato veliko otrok pri pedopsihiatrih?

13. 12. 2024 06.00

Trije testi na teden, ob tem tudi možni četrti, popravni, hkrati še ustno preverjanje znanja. Decembra in januarja, ko se zaključuje ocenjevalno obdobje, veliko otrok in mladostnikov zaradi šole doživlja hude stiske. So tudi zato pred vrati pedopsihiatrov dolge čakalne vrste na prvo obravnavo? Treba bo spremeniti šolski sistem, pravi pedopsihiatrinja Barbara Šegula Škoberne. Šolsko ministrstvo napoveduje spremembe, tudi pravilnika o preverjanju in ocenjevanju znanja.

SDS bi v osnovno šolo uvedla računalništvo in informatiko

03. 12. 2024 17.30

Poslanska skupina SDS je pretekli teden v parlamentarno proceduro vložila predlog novele zakona o osnovni šoli, ki uvaja obvezni predmet računalništva in informatike, je povedal poslanec največje opozicijske stranke Andrej Hoivik.

Ko se kriza v šolah tako zaostri, da odpade pouk matematike

25. 10. 2024 06.00

Dijaki 3. letnika ljubljanske gimnazije matematike niso imeli mesec in pol. Učitelja matematike do novembra nimajo tudi na jeseniški gimnaziji, nekaj ur zato dijakom odpade. Rakek – septembra nenapovedana bolniška odsotnost učiteljice matematike. Vavta vas in Otočec – matematiko poučuje učiteljica razrednega pouka. In drugod? Na celjski osnovni šoli so po štirih neuspelih razpisih zaposlili učiteljico iz Bosne, a nima diplome iz matematike. Najbolj pereče vprašanje ta hip – kdo bo sploh še poučeval matematiko?

Logaj prepričal odbor: med drugim izpostavil prenovo učnih načrtov

03. 10. 2024 18.53

Odbor DZ za izobraževanje, znanost in mladino je predstavitev kandidata za ministra za vzgojo in izobraževanje Vinka Logaja z osmimi glasovi za in petimi glasovi proti ocenil kot ustrezno. Logaj je v predstavitvi kot pomembno izpostavil povečanje ugleda učiteljev in šole. Med prvimi nalogami na čelu ministrstva je napovedal vzpostavitev dialoga z vsemi deležniki v šolskem prostoru, kot prioriteti pa navedel tudi prenovo programskega dela vrtcev in šol ter urejanje plačnega sistema.

Poslanci seznanjeni z odstopom, Feldi prenehala ministrska funkcija

23. 09. 2024 15.21

Na redni seji DZ so se poslanci seznanili z odstopom ministra za vzgojo in izobraževanje Darja Felde, ki mu je s tem prenehala ministrska funkcija. Tekoče posle bo sicer opravljal do imenovanja novega ministra. Predvidoma ga bo nasledil direktor zavoda za šolstvo Vinko Logaj, a predlog za njegovo imenovanje mora premier Robert Golob še poslati v DZ.

Felda premierju poslal odstopno izjavo, vrača se na fakulteto

18. 09. 2024 16.18

Minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda je v kabinet predsednika vlade poslal odstopno izjavo, so potrdili v premierjevem kabinetu, kjer že pripravljajo obvestilo za DZ. Felda je sicer premierju Robertu Golobu svoj odstop pred tem sporočil ustno, premier pa je za njegovega naslednika že izbral Vinka Logaja.

Odstopil minister za izobraževanje Darjo Felda

17. 09. 2024 14.31

Minister za izobraževanje Darjo Felda je podal ustno odstopno izjavo. Izrazil naj bi željo, da ponovno odide v akademske vode. Premier Robert Golob bo za novega ministra predlagal Vinka Logaja, sicer dolgoletnega direktorja zavoda za šolstvo.

Gradnja NUK II: začetek del za arheološka izkopavanja

23. 08. 2024 09.56

Na zemljišču, kjer bo zrasel NUK II, se bodo začela spremljevalna dela za arheološka izkopavanja. Dela bodo predvidoma končana v prvih mesecih prihodnjega leta. Sledil bo javni razpis za izbiro izvajalca gradbenih del. Gradbeno dovoljenje za NUK II je že pravnomočno.

'Šolski sistem se mora prilagajati družbenim spremembam in napredku'

22. 08. 2024 13.39

Zavod RS za šolstvo je na Brdu pri Kranju pripravil tradicionalno, 10. konferenco ravnateljev vzgojno-izobraževalnih zavodov. V ospredju so spremembe, ki jih bodo uvedli v prihajajočem šolskem letu oz. so v pripravi. Zbrane ravnatelje sta uvodoma med drugim nagovorila premier Robert Golob in resorni minister Darjo Felda.

'Ni bil ocenjevan, ni smel na ekskurzije, rekli so mu, naj se spoka od tam'

21. 08. 2024 21.46

Kalvarija osnovnošolca, ki mu je šola, češ da ni sposoben slediti rednemu učnemu programu, izdala odločbo za prešolanje na prilagojeni program v drugo ustanovo. Da so bili o dogajanju obveščeni šele tik pred dnem prešolanja, so ogorčeni starši, medtem ko ravnateljica to zavrača. Družina je vso pomlad ignorirala odločbo in dečka pošiljala v reden program, posledica pa, da ob koncu leta ni bil ocenjen. Po tem, ko je družina uspela s pritožbo na upravnem sodišču, se zdaj kopja lomijo na dečku. Šola ga je morala znova vpisati in mu odredila le deset dni, da opravi izpite za vseh osem predmetov ter pridobi manjkajoče ocene za nazaj. Šolsko ministrstvo pa brez besed.

Tik pred koncem počitnic iščejo kar 600 predmetnih učiteljev

20. 08. 2024 18.57

Le še približno dva tedna loči naše šolarje do začetka novega šolskega leta, ki bo, opozarjajo šolniki, vnovič razgalilo malomarnost državnega upravljanja s sicer dragocenim izobraževalnim sistemom. Kdo bo poučeval otroke? Ne le v zdravstvu, o katerem pogosto govorimo, tudi v šolstvu, opozarjajo ravnatelji, se kadrovska stiska iz leta v leto le še poglablja. Več kot 600 predmetnih učiteljev ta hip iščejo naše osnovne šole. A na drugi strani na vodstva šol padajo tudi očitki, saj se je ob koncu preteklega šolskega leta na zavod za zaposlovanje prijavilo kar 900 uslužbencev, ki so bili pred tem zaposleni v izobraževanju. Zakaj?

Ravnatelji se sprašujejo, če bodo imeli dovolj kadra za normalen začetek šolskega leta

16. 08. 2024 19.30

Do novega šolskega leta nas ločita le še dobra dva tedna, številni ravnatelji pa ne vedo, ali bodo imeli dovolj učiteljev za normalen začetek pouka. Razpisi so, a kaj ko se nanje nihče ne prijavi. Po podatkih pristojnega ministrstva bi trenutno potrebovali še vsaj 700 novih učiteljev. In zdaj paradoks, ki ga je težko razumeti. Kljub pomanjkanju zaposlenih v šolstvu na zavodu za zaposlovanje opažajo, da se med poletnimi počitnicami k njim prijavi več sto šolnikov. Septembra se iz evidenc odjavijo in delodajalec jih nato znova zaposli za določen čas, do naslednjega poletja.

Predstavniki psihoterapevtov demantirali izjave ministrstva

12. 07. 2024 10.23

Ministrstvo za zdravje je v sredo v sporočilu za javnost glede novega zakona o psihoterapiji zapisalo, da z regulacijo psihoterapije povečujejo dostopnost, varnost, kakovost in preglednost storitev. Na njihovo sporočilo so se odzvali predstavniki psihoterapevtskih združenj in organizacij in nekatere izjave ministrstva demantirali.

Jeseni spremembe glede romske problematike, rešitev za nasilnega učenca še ni

20. 06. 2024 14.22

Sestanek predstavnikov treh ministrstev, občine in OŠ Velika Dolina še ni prinesel končne rešitve glede učenca, ki je nedavno v šoli močno poškodoval devetošolca. Po besedah državne sekretarke na ministrstvu za izobraževanje Janje Zupančič naj bi bila rešitev znana v nekaj dneh. Zakonske spremembe glede romske problematike pa naj bi prišle jeseni.

Zelena luč obveznemu tujemu jeziku za prvošolce in NPZ-ju za tretješolce

21. 02. 2024 19.17

Poslanci so s 46 glasovi za in 24 glasovi proti sprejeli novelo zakona o osnovni šoli. Za so glasovali v Svobodi, SD in Levici, proti pa so bili v opozicijskih SDS in NSi. Poslanci so sprejeli tudi dopolnilo koalicijskih strank glede doseganja ciljev v okviru razširjenega programa v osnovnih šolah.

Reforma osnovnega šolstva: obvezen NPZ, spremembe podaljšanega bivanja in varstva

21. 01. 2024 09.49

Poslanci bodo na mize kmalu dobili predlog sprememb v osnovnem šolstvu, ki jih je pripravilo Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje. Vlada v grobem načrtuje spremembe šolanja na domu, izobraževanja učencev s posebnimi potrebami, v 1. razred uvaja obvezni tuji jezik, prav tako uvaja slovenski znakovni jezik in jezik gluhoslepih. Poleg tega prenavlja razširjeni program osnovne šole. To poenostavljeno pomeni, da spreminja koncept jutranjega varstva in podaljšanega bivanja. V 3., 6. in 9. razred pa (spet) uvaja obvezna nacionalna preverjanja znanja. Ravno zadnji dve napovedani spremembi sprožata največ pomislekov in vprašanj.

Vlada in sindikati podpisali aneks z rešitvami iz stavkovnih sporazumov

18. 01. 2024 12.52

Vlada in sindikati so podpisali aneks h kolektivni pogodbi za dejavnost vzgoje in izobraževanja. Z njim se v kolektivno pogodbo vnašajo nekatere rešitve iz stavkovnih sporazumov, ki jih je vlada lani sklenila s Sindikatom vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenje (Sviz) in Visokošolskim sindikatom Slovenije.

Reorganizacija vrtcev v Ljubljani. MOL: Za otroke sprememb ne bo

19. 12. 2023 10.26

Kljub kritikam in opozorilom stroke je ljubljanski mestni svet podprl namero združitve javnih vrtcev. Predlog sklepa sta komentirala ljubljanski podžupan Aleš Čerin in vodja oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje Mola Marija Fabčič. Vodja oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje na Mestni občini Ljubljana (Mol) Marija Fabčič je zavrnila večino pomislekov in ponovno zagotovila, da sprememb za otroke in starše ne bo ter da programov ne bodo zmanjševali.

DZ po odložilnem vetu DS znova potrdil novelo zakona o tujcih

07. 11. 2023 16.23

DZ je z 52 glasovi za in osmimi proti ob ponovnem odločanju po odložilnem vetu DS znova potrdil novelo zakona o tujcih. Poslanci SDS so sejo DZ obstruirali. Novela z dveh na eno leto skrajšuje rok, po katerem je tujec upravičen do združitve z družino in za družinske člane namesto pogoja A1 uvaja t. i. preživetveno raven znanja jezika.

'Naša deklica se lahko uči na domu, ne more pa iti v šolo'

16. 10. 2023 10.55

September je za nami in z njim tudi prvi mesec novega šolskega leta. Za skoraj vse otroke. Spomladi smo pisali o deklici Ariani, ki zaradi hudega zdravstvenega stanja ne more v šolo, šola pa nikakor "noče" priti k njej. Takrat so se nakazovale rešitve, videti je bilo, da se bo deklica, čeprav doma, vendarle lahko šolala brez dodatnih preprek. Kako smo se motili.

V prihodnjem šolskem letu prenova več kot 200 učnih načrtov

25. 08. 2023 14.38

Zavod za šolstvo je pred novim šolskim letom ravnateljem podal nekaj usmeritev, med njimi je ustvarjanje varnega učnega okolja. Intenzivno bo potekala prenova učnih načrtov, obetajo se tudi spremembe Zakona o osnovni šoli. Kljub ujmam bo začetek šolskega leta za vse 1. septembra, ga bodo pa morali ponekod prilagoditi, je dejal minister Darjo Felda.

Dan kulture nenasilja: otroci veseli pogovora, zavedajo se resnosti dogodka

12. 05. 2023 18.09

Osnovne in srednje šole so v obliki različnih dejavnosti in pogovorov izvedle dan kulture nenasilja in strpnosti. "Učenci so bili veseli pogovora na to temo, je pa vtis, da so se glede pokola v srbski šoli zelo malo pogovorili s starši, največ informacij so dobili prek družbenih omrežij," je dejal ravnatelj OŠ Livada Goran Popović. Šolska svetovalka Brigita Rupar s Srednje šole za gastronomijo in turizem Ljubljana pa je dejala tudi, da se dijaki zavedajo resnosti samega dogodka v Srbiji.

Deklica z Dravetovim sindromom: ministrstvo obljublja spremembe zakona

20. 04. 2023 08.44

Oblikovan je predlog sprememb Zakona o osnovni šoli, v katerem bi na novo opredelili možnosti za fleksibilne oblike izobraževanja za otroke s posebnimi potrebami, ki imajo življenjsko ogrožujoče zdravstvene težave oziroma zdravstvene omejitve in zaradi teh ne morejo redno sodelovati pri pouku v šoli, starši pa jih ne želijo vključiti v zavod za vzgojo in izobraževanje otrok ter mladostnikov s posebnimi potrebami ali v socialno-varstveni zavod, obljubljajo na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje – potem ko smo pisali o deklici, ki zaradi zdravstvenih težav ne more v šolo.

Svetloba, čustva sprožajo napade, Ariana ne more v šolo: 'Sami delajte z njo'

30. 03. 2023 06.00

Po nekaterih podatkih je v Sloveniji le šest otrok z redkim Dravetovim sindromom. Med njimi je 8-letna Ariana. Deklica, ki s starši in bratom živi družinsko življenje, ki ga je močno zaznamovala njena bolezen. A kot da bolezen nje in družine ni že dovolj zaznamovala, ji ovire na pot postavljajo še tisti, od katerih bi družina upravičeno pričakovala pomoč – pristojni. Starši namreč poudarjajo, da je deklici onemogočen dostop do izobraževanja.

Pogajanja o spremembah v šolstvu: 'Zdi se, da je bil voz postavljen pod konja'

06. 03. 2023 13.15

Minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda, ki je mandat nastopil januarja, in glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj sta se sešla na prvem uradnem srečanju in spregovorila o potrebnih spremembah v vzgoji in izobraževanju. Pogajanja se nadaljujejo, a ocenila sta, da so na dobri poti. Več o dogajanju nista razkrila. Štrukelj je sicer v izjavi izpostavil, da je reforma v vzgoji in izobraževanju nujna, saj da je bila zadnja pred 30 leti. Strinjala pa se nista niti o tem, ali ne bi bilo ob pripravi vizije izobraževanja do leta 2033 smiselno počakati s prenovo učnih načrtov.

Gradbeništvo v velikih težavah, tuji delavci pa bežijo

23. 01. 2023 06.00

Kdo bo gradil tretjo razvojno os? Kdo bo gradil socialna stanovanja? Kdo bo posodobil železnice, kdo razširil avtoceste, ki se utapljajo v gneči? Kdo bo gradil domove, bolnišnice, šole, vrtce? Kdo bo izvedel energetsko sanacijo stavb, kdo nujno protipotresno obnovo osmine vseh zgradb v Sloveniji, v katerih živi 60.000 ljudi? V načrtih Gen-energije je gradnja desetih hidroelektrarn na srednji Savi, pa ključnega energetskega stebra, drugega bloka jedrske elektrarne. Slovenskemu gospodarstvu trenutno primanjkuje skoraj tretjina delovne sile, v gradbeništvu okoli 5000 parov rok, napovedi pa so še bolj črne, balkanski bazen in vir delovne sile je prazen.

Zakoni, potrjeni na novembrskih referendumih, stopili v veljavo

28. 12. 2022 07.24

Zakoni o vladi, o dolgotrajni oskrbi in o RTVS, potrjeni na novembrskih referendumih, so začeli veljati. Tako je odprta pot do vlade z 20 ministri, uveljavitve zakona o dolgotrajni oskrbi z letom 2024 in novega načina upravljanja javnega zavoda RTVS. V veljavo stopita tudi odstopni izjavi ministrov Igorja Papiča in Bojana Kumra.

ZA ali PROTI? Še zadnji poskusi prepričati neodločene

25. 11. 2022 11.53

Pred začetkom volilnega molka se vrstijo še zadnji nagovori volivcem. Tako je že spregovorila koalicija, ki zagovarja 'trikrat za'. "Glas trikrat za je glas za prihodnost," menijo predstavniki koalicije. Predstavniki SDS, ki so bili pobudniki referendumskega trojčka, pa so dejali, da je glasovanje trikrat proti glasovanje "proti siromašenju Slovenije".