zastara

'Snovalci projekta TEŠ 6 so danes milijonarji'

29. 09. 2024 15.11

Projekt, ki se zaradi nesmislov, nepravilnosti, nezakonitosti, zavajanj in laži ne bi smel zgoditi. A se je. Največja slovenska energetska naložba doslej – TEŠ6. Njegova cena je z dobrih 600 milijonov evrov narasla na kar milijardo in 400 milijonov. Zaključila se je s kar 11 aneksi in 21 variacijami pogodb ter se sprevrgla v eno največjih korupcijskih afer v zgodovini države. Zdaj pa bo – da prebivalci Šaleške doline ne bi ostali brez ogrevanja – več kot sama gradnja stala še reorganizacija šoštanjske termoelektrarne. Kaj vse je torej šlo narobe? Zakaj za ta propadli milijardni projekt še vedno ni nihče odgovarjal? V rubriki 24UR Fokus.

'Pri nakupu stavbe na Litijski so na ministrstvu za pravosodje zatajile vse kontrole'

04. 09. 2024 14.20

Predsednica računskega sodišča Jana Ahčin je ob ugotovitvah revizije nakupa stavbe na Litijski opozorila, da so na ministrstvu za pravosodje pri pripravi tega projekta zatajile vse kontrole, investicijska dokumentacija pa je bila pripravljena nepopolno in nepravilno ter v nasprotju z veljavnimi predpisi in zakoni.

Pri 99 letih obsojena za sodelovanje pri več kot 10.000 umorih: 'Umor ne zastara'

20. 08. 2024 18.47

Zvezno sodišče v Nemčiji je potrdilo sodbo zoper nekdanjo strojepisko koncentracijskega taborišča Stutthof blizu Gdanska, ki je bila spoznana za krivo pomoči pri umoru v več kot 10.000 primerih. Po odločitvi zveznega sodišča je ta sodba zdaj pravno zavezujoča.

Tudi Bunc ni priznal krivde v aferi Žilne opornice

04. 12. 2023 13.56

Matjaž Bunc, ki mu tožilstvo očita, da je v UKC dosegel naročanje predvsem dveh tipov žilnih opornic, za kar naj bi prejel 21.700 evrov, na predobravnavnem naroku na ljubljanskem okrožnem sodišču krivde ni priznal. Že prejšnji teden se je o krivdi izrekla druga obtožena v zadevi Irma Košutar Gašparić, ki krivde prav tako ni priznala.

Bavčar zmagal, Slovenija mu mora plačati 16.000 evrov

07. 09. 2023 11.38

Evropsko sodišče za človekove pravice je v primeru Igor Bavčar proti Sloveniji pritrdilo tožniku. Ugotovilo je, da je nekdanji pravosodni minister Goran Klemenčič kršil domnevo nedolžnosti, ko je javno dejal, da bo "storil vse, kar je mogoče, da bodo letele glave", če bo Bavčarjev primer zastaral. Slovenija mora Bavčarju plačati 10.000 evrov za škodo in 6000 evrov za stroške.

Nova srbska serija Kalup: resnična zgodba, ki je pretresla Jugoslavijo

10. 08. 2023 11.57

Srbska serija, posneta po šokantnih resničnih dogodkih, ki so v preteklosti pretresli Jugoslavijo, pripoveduje o pogrešanih otrocih, zdaj pa je na voljo tudi na VOYO. Zasebni preiskovalec Ljuba v imenu skupine staršev pogrešanih dojenčkov poskuša najti resnico.

Snežič oproščen overitve lažne vsebine pri posojilni pogodbi

13. 07. 2023 10.09

Davčni svetovalec Rok Snežič je bil na mariborskem sodišču oproščen kaznivega dejanja overitve lažne vsebine zaradi podpisa posojilne pogodbe v višini dobrih 5,3 milijona evrov. Za to kaznivo dejanje mu je grozilo do tri leta zapora. Zadeva je pravnomočna, saj tožilstvo ni napovedalo pritožbe, zadeva pa 20. avgusta letos absolutno zastara.

Primer Tekačevo zastara leta 2047. Bodo drugemu osumljencu sploh kdaj sodili?

04. 07. 2023 18.29

V primeru Tekačevo so bile štiri žrtve strelnega orožja z dušilcem, na delu pa dva storilca. Kamenik je bil oproščen, za drugega, hrvaškega osumljenca, pa še ni bila uvedena preiskava in ni jasno, ali mu bodo sploh kdaj sodili. Primer bo za oba znana osumljenca zastaral 50 let po zločinu, torej 4. marca 2047. Če bo Kamenik pravnomočno oproščen in če drugi osumljenec v tem času ne bo pravnomočno obsojen, bo primer zastaral. In morilec se bo sprehajal po svetu nekaznovan.

90 let po enem najhujših zločinov DZ na poti, da gladomor prizna za genocid

10. 05. 2023 12.43

Parlamentarni odbor za zunanjo politiko (OZP) je s 13 glasovi za in enim proti podprl deklaracijo o spominu na gladomor (množični poboj z lakoto) v Ukrajini v letih 1932 in 1933. Državnemu zboru bo predlagal, da sprejme deklaracijo, s katero gladomor priznava kot genocid.

Balkanski bojevnik: sojenje zaključeno, obtoženi obsojeni na že prestane kazni

26. 01. 2023 15.45

Na ljubljanskem okrožnem sodišču se je zaključilo sojenje v zadevi Balkanski bojevnik. Po tem, ko so obtoženi priznali krivdo, jih je sodišče obsodilo na že prestane zaporne kazni.

Pirc Musarjeva kazensko ovadena zaradi ponarejanja listin?

22. 12. 2022 14.34

Na okrožnem državnem tožilstvu v Ljubljani so nam potrdili, da je sektor kriminalistične Policije zoper Natašo Pirc Musar zaradi kaznivega dejanja ponareditve ali uničenja poslovnih listin vložil kazensko ovadbo. Novoizvoljena predsednica je namreč v času, ko je bila predsednica Rdečega križa Slovenije, izdala lažen račun za storitev pravnega svetovanja, čeprav svetovanja sploh ni bilo. Na ta način naj bi ji RKS plačal honorar za poslovodenje.

Balkanski bojevnik: začelo se je že tretje sojenje

08. 12. 2022 19.06

Po treh neuspelih poskusih se je z branjem obtožnice vendarle začelo že tretjič ponovljeno sojenje v zadevi Balkanski bojevnik. Medtem ko bi morali dvanajsterici, s prvoobtoženim Draganom Tošićem, ki ji tožilstvo očita trgovanje z drogami, soditi čim hitreje, saj primer prihodnje leto zastara, pa tudi tokrat ni šlo brez zapletov. Zaradi modificirane obtožnice se obtoženi niso hoteli zagovarjati, nato pa je obramba terjala izločitev večine dokazov, ki jih je pridobila Policija. Gre med drugim tudi za dokaze, zaradi katerih je Vrhovno sodišče pred slabim letom razveljavilo zaporne kazni balkanskim bojevnikom, saj je ocenilo, da je te dokaze policija pridobila nezakonito.

KOMENTAR: Balkanski bojevniki in naši otroci?

29. 11. 2022 12.17

Naključje je hotelo, da bi ravno danes moralo steči že tretje sojenje v zadevi Balkanski bojevnik, ki je bila ena od največjih policijskih ulovov, kar se trgovine z mamili tiče – domnevne, seveda. In četudi so nekateri že prestajali zaporne kazni, je v njihove celice poseglo Vrhovno sodišče in zadevo razveljavilo. Sojenje spet ni steklo zaradi odsotnosti treh obtoženih in enega zagovornika, zato se mnogi sprašujejo, ali bo zgodba sploh dobila sodni epilog, če vemo, da primer zastara v manj kot enem letu, natančneje 26. novembra 2023?

Gantar v zadevi Trenta ni priznal krivde, Janša ugovarjal zoper obtožnico

05. 10. 2022 11.26

Na celjskem sodišču je potekal predobravnavni narok za nekdanjega direktorja Eurogradenj Klemna Gantarja za domnevno sporne posle z zemljišči v Trenti. Gantar krivde ni priznal. Predsednik SDS Janez Janša pa se naroka ni udeležil, saj krivde prav tako ni priznal in je podal ugovor na obtožnico. Zato zanj naroka niso opravili.

Kako se lahko politiki izmikajo dvigovanju pošte?

24. 05. 2022 19.26

Po šestih letih je sojenje zaradi žaljivega tvita Janeza Janše o novinarkah Eugeniji Carl in Mojci Šetinc Pašek, kjer ju je zmerjal z odsluženimi prostitutkami, končno dobilo epilog. Višje sodišče je potrdilo, da je Janša kriv razžalitve novinark, zastaranja ne bo. Sodni postopek je med drugim tekel tako dolgo, ker mu detektiv kljub večkratnim poskusom domnevno ni mogel vročiti vabila na obravnavo. Kdo pri nas sploh vroča sodno pošto in za kakšne postopke sploh gre? Kako se lahko denimo politiki in gospodarstveniki izmikajo dvigovanju pošte? Kako je z varovanimi osebami?

Obrambi nekdanjih vodilnih v Novi KBM uspelo še odložiti začetek sojenja

05. 05. 2022 12.19

Na mariborskem sodišču se po več kot dveh letih od predobravnavnih narokov, na katerih so zavrnili krivdo, še vedno ni začelo sojenje zaradi zlorabe položaja nekdanjim vodilnim v takrat še državni Novi KBM zaradi domnevno spornih hrvaških poslov. Sodni senat pod vodstvom Danile Dobčnik Šošterič je namreč ugodil zahtevi obrambe za preložitev naroka.

Bo sodišče po šestih letih uspelo pravnomočno razsoditi o Janševem tvitu?

03. 05. 2022 11.33

Šest let je že minilo, odkar sta novinarki nacionalne televizije Mojca Šetinc Pašek in Eugenija Carl vložili tožbo zoper predsednika vlade Janeza Janšo, ker ju je na Twitterju označil za "odsluženi prostitutki", sodni mlini v tej zadevi pa še vedno meljejo. Celjsko sodišče je Janšo sicer obsodilo na tri mesece pogojne kazni, a sodba še ni pravnomočna. Če sodišče ne bo pohitelo, bo zadeva 25. maja zastarala. "To je sramotno," pravita novinarki in poudarjata, da gre za enostaven primer, ki je "jasen vsem in viden iz zraka". Njun pooblaščenec pa: Zdi se, da se sodišču malo šibijo kolena. 

Franci Matoz: Janšev odvetnik, ki priznava, da ima velik ego in da hodi na injekcije botoksa

12. 02. 2022 15.45

Franci Matoz je dolgoletni odvetnik predsednika Janeza Janše, ki je v času njegove vlade postal eden najvplivnejših ljudi v Sloveniji. V javnosti je postal poznan za tem, ko je bil odvetnik Janše v zadevi Patria, zastopa ga tudi v primeru razžalitve novinark. Branil je še koprskega župana Borisa Popovića. Hkrati se ne boji priznati, da ima velik ego, da se rad lepo oblači, da mu je videz pomemben in da hodi na diamantni piling in injekcije botoksa.

Sojenje Janši za razžalitev novinark: Matoz zahteva izločitev porotnice in predsednice sodišča

03. 02. 2022 13.58

Na ponovnem sojenju predsedniku SDS in premierju Janezu Janši zaradi očitkov o razžalitvi novinark Radiotelevizije Slovenija, ki poteka na celjskemu okrožnemu sodišču, je njegov zagovornik Franci Matoz zahteval izločitev predsednice sodišča Petre Giacomelli in ene od sodnic porotnic. O zahtevah morajo zdaj odločiti višje sodne instance. Pooblaščenec novinark, ki tožita Janšo zaradi žaljivega tvita, pa je Matozu očital zavlačevanje sodnega postopka – zadeva bo zastarala 24. maja.

V DZ spopad o tem, kdo mafijsko upravlja državo

14. 12. 2021 17.21

Opozicijski poslanci Levice, LMŠ, SD in SAB ter nepovezani poslanci so v DZ premierju Janezu Janši, njegovi stranki SDS in vladi očitali mafijsko upravljanje države. Janša je očitke zavrnil. Mafijsko upravljanje sicer po njegovih besedah res obstaja in ima zelo globoke korenine, a drugje, kar da je tudi "eden od osrednjih problemov slovenskih ljudi".

Bosta primera, umor Janka Jamnika in Balkanski bojevnik, zastarala?

08. 12. 2021 20.08

Čez nekaj dni bo minilo sedem let od umora direktorja Kemijskega inštituta Janka Jamnika in po sedmih letih še danes ni jasno, kdo je bil morilec. Edini, ki se je zaradi umora znašel pred sodnikom in tudi v priporu, je Milko Novič, ki je bil nazadnje oproščen. Sodnica ga je namreč oprostila, ko je ugotovila, da postopka pred zastaranjem ne bo mogla pripeljati do konca, torej zaslišati vseh prič in izvedencev. In kaj je razlog, da ne bomo temu primeru nikoli prišli do dna? Janševa vlada je leta 2008 sprejela novelo kazenskega zakonika, ki je določila, da mora biti vsak primer, ki ga je vrhovno sodišče vrnilo v ponovno sojenje, pravnomočno zaključen v dveh letih.

Slovenija dosegla napredek pri preprečevanju nasilja v družini

12. 10. 2021 09.35

Slovenija je po ugotovitvah skupine strokovnjakov pri Svetu Evrope že pred ratifikacijo istanbulske konvencije dosegla napredek pri oblikovanju pravnih okvirov na področju preprečevanja nasilja v družini. Manj pozornosti pa namenja drugim oblikam nasilja nad ženskami, hitreje bi se moralo odzivati tudi sodstvo, so navedli v poročilu.

Obravnava v zadevi razžalitve novinark preklicana, Janša dvomi v sodni senat

28. 06. 2021 15.26

V torek bi se moralo nadaljevati sojenje predsedniku SDS in premierju Janezu Janši v kazenski zadevi, v kateri novinarki RTVS Mojca Šetinc Pašek in Eugenija Carl tožita zaradi razžalitve z vsebino tvita. Obravnava bi morala biti na Okrožnem sodišču v Celju, a je bila tik pred zdajci preklicana.

Znašli so se v začaranem krogu nezmožnosti odplačevanja dolgov

27. 05. 2021 08.03

Nevednost, zaupanje in zasvojenost so le nekateri izmed vzrokov, da sta mlado dekle in štiričlanska družina zabredla v velike dolgove. Dekle si je z vožnjo pod vplivom prepovedanih drog nabralo številne kazni, družina pa je po nasvetu notarja odkupila podjetje z dolgovi, ki so tako postali njihovi. Furs pojasnjuje, da je dolgove mogoče odplačati v več obrokih, ko preteče 10 let od dneva, ko bi davek bilo treba plačati, pa se ta odpiše.

Novič bi lahko bil strelec, lahko pa bi se tudi kontaminiral na strelišču

17. 12. 2020 17.53

Izvedensko mnenje, ki so ga pripravili tuji izvedenci, ni nedvoumno ne potrdilo ne ovrglo krivde Milka Noviča za umor direktorja Kemijskega inštituta Janka Jamnika. Po ugotovitvah bi bil Novič lahko morilec, lahko pa bi delci streljanja nanj prišli tudi s strelišča.

Primer Novič bo v primeru pritožbe na sodbo skoraj gotovo zastaral

09. 12. 2020 15.27

Na Okrožnem sodišču v Ljubljani bi morali opraviti narok v sojenju Milku Noviču, obtoženemu umora direktorja Kemijskega inštituta Janka Jamnika, a je bil preklican, saj sodišče še ni dobilo tujega izvedenskega mnenja o strelnih delcih. Zadevi se v primeru pritožbe na sodbo skoraj zagotovo obeta zastaranje.

Kam z odsluženimi mobilnimi telefoni, prenosniki, tablicami?

21. 11. 2020 14.41

Količine odpadne elektronike – odsluženih mobilnih telefonov, prenosnikov, monitorjev, tablic – iz leta v leto rastejo. Na svetu smo lani pridelali več kot 53 milijonov ton tako imenovanih e-odpadkov, 7,2 kilograma na vsakega zemljana. In v prihodnje bo še slabše, za 24UR Inšpektor pojasnjuje dr. Ruediger Huehr z Univerze Združenih narodov, ki vsako leto sodeluje pri pripravi poročila Global E-waste Monitor. "Če ne bomo spremenili načina našega delovanja, ocenjujemo, da bo količina e-odpadkov do leta 2050 narasla na več kot 100 milijonov ton na leto. Do leta 2030, torej zgolj v 10 letih, pa se bo povečala na več kot 70 milijonov ton."

Sodni senat odločil, da primer Novič še ni zastaral

16. 10. 2020 21.31

Sodni senat ljubljanskega okrožnega sodišča pod vodstvom Sinje Božičnik je odločil, da kazenski postopek zoper Milka Noviča zaradi obtožb umora Janka Jamnika še ni zastaral, poročajo mediji.

Novičeva obramba uveljavlja zastaranje zadeve

13. 10. 2020 10.36

Obramba Milka Noviča, obtoženega umora nekdanjega direktorja kemijskega inštituta Janka Jamnika, je na Okrožno sodišče v Ljubljani vložila predlog za zastaranje pregona. Prepričana je, da je zadeva zoper Noviča zastarala v nedeljo, odločitev sodišča pa pričakuje do petka, ko naj bi nadaljevali glavno obravnavo v že tretjem sojenju.

Za preiskovanje Snežiča ustanovljena Specializirana preiskovalna skupina strokovnjakov štirih institucij

11. 09. 2020 05.11

Dvakratnega doktorja prava Roka Snežiča v Bosni in Hercegovini obravnavajo tako na tožilstvu in sodišču kot v dveh agencijah, v Sloveniji pa v več postopkih na tožilstvu in NPU, posebej zanj naj bi ustanovili Specializirano preiskovalno skupino s strokovnjaki štirih institucij, ob tožilstvu in NPU še Furs in Urad za preprečevanje pranja denarja. Ali ga preiskujejo zaradi suma 2,4 milijona evrov utaje davkov v BiH, ne izdajo, bosanska agencija SIPA ga ni ovadila, je pa z njim povezane ljudi. Da bi ga preiskoval kdorkoli v Bosni, Snežič zanika, ne zanika pa dolga do Okrožnega sodišča v Ljubljani, ki od Snežiča skupaj terja pol milijona evrov iz dveh pravnomočnih sodb.