zasebno varstvo

Vlada sprejela predlog zakona o zdravstveni dejavnosti. Prvi odzivi kritični

16. 01. 2025 12.08

Vlada je na seji sprejela predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi ob sprejetju razmejil javno in zasebno zdravstvo. Vlada ob tem ocenjuje, da bo zakon na dolgi rok pozdravil "kronične bolečine slovenskega zdravstva". Javnim zdravstvenim delavcem bo prepovedano delo pri čistih zasebnikih, omogočena pa je obratna pot. Po besedah zdravstvene ministrice novela zaposlene tudi spodbuja, da bodo več delali in ostajali v svojih matičnih ustanovah. Zakon je usmerjen v večjo preglednost, izboljšanje učinkovitosti in poštenost zdravstvenega sistema, je še zatrdila. Na odločitev vlade pa so se že odzvali v Zdravniški zbornici in sindikatu Fides, kjer ocenjujejo, da novela ne prinaša rešitev za probleme v zdravstvu.

Ministrstvo vztraja pri konkurenčni prepovedi v zdravstvu

10. 10. 2024 18.56

Člani strateškega sveta za zdravstvo, ki deluje pri predsedniku vlade, na popoldanski seji obravnavajo pripombe in ključne dileme glede predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi razmejil javno in zasebno zdravstvo. Po oceni ministrstva za zdravje je večina pripomb zelo konstruktivnih, predloge nekaterih deležnikov pa še pričakujejo.

Bobnar skupine Elvis Jackson o starševstvu: To, kar imava zdaj, je rokenrol

04. 09. 2024 06.00

Projekti in dobrodelnost gredo že 10 let z roko v roki z bobnarjem Markom Soršakom - Sokijem, ki bo v prihodnjih dneh na kupu zbral več kot 130 bobnarjev, ki bodo z znanimi slovenskimi glasbeniki zaigrali na Glavnem trgu v Mariboru. Čeprav je Mariborčan idejni vodja in pobudnik projekta 20za20, pa mu že več let ob strani stoji življenjska sopotnica in poslovna partnerka Nika Nemanič, ki iz ozadja skrbi, da vse poteka tako, kot mora, hkrati pa je njegova zasebna opora in podpora tudi takrat, ko je vsega preveč in stvari postanejo težke.

Odpovedi radiologov: razlog v obremenitvah in ne v denarju

09. 08. 2024 14.25

Direktor SB Celje Dragan Kovačić je po informaciji, da so odpoved dali trije radiologi, poudaril, da se z njimi pogovarjajo o možnostih nadaljnjega sodelovanja. Radiologi naj bi zagotavljali, da bodo še naprej sodelovali s SB Celje. Razlog za odpovedi radiologov pa je po besedah direktorja v njihovih obremenitvah in ne v denarju. Na zdravniški zbornici pa so zaskrbljeni ob odhodih zdravnikov iz javnega zdravstva.

V SB Celje odpoved dali še zadnji trije radiologi

08. 08. 2024 16.44

V Splošni bolnišnici (SB) Celje so odpoved dali še zadnji trije radiologi. Pri tem so se na radiu sklicevali na pismo strokovnega direktorja bolnišnice Radka Komadine predstojnikom oddelkov. V njem je zapisal, da so odhodi odraz "predatorskega sistema javno-zasebno", ki ga dopušča zdravstvena politika.

Sporen razpis padel v vodo, brez denarja ostalo več nevladnih organizacij

17. 05. 2024 19.43

Ali so že hišne preiskave potrdile sume, da je nekdanja ministrica za javno upravo Sanja Ajanovič Hovnik zlorabila ministrski položaj in favorizirala prijatelje, ko je šlo za deljenje denarja prek javnega razpisa za nevladne organizacije? 10,6 milijonski razpis je bil voden transparentno, skladno z moralnimi standardi, je ves čas vztrajala Ajanovič Hovnik. A zakaj je bil razpis vmes spremenjen, da je iz vreče sredstva dobil tudi inštitut njene nekdanje sodelavke in poslovne partnerke? Prav zato denarja ne bo videl nihče od izbranih.

Beovićeva: Pri zakonski razmejitvi javnega in zasebnega zdravstva potrebna previdnost

16. 05. 2024 15.34

Pri zakonski razmejitvi javnega in zasebnega zdravstva, ki jo je napovedal premier Robert Golob, je treba biti previden in ugotoviti, kaj bi prineslo čim več kakovostnih storitev tistim, ki jih potrebujejo, meni predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović. Za predsednico zbornice zdravstvene in babiške nege Moniko Ažman pa je razmejitev poštena.

V Nami zaradi domnevnega obrekovanja odpustili sindikalno zaupnico

10. 04. 2024 15.29

V Sindikatu delavcev trgovine Slovenije so prepričani, da je bila izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi sindikalni zaupnici Lidiji Kaplan v podjetju Nama IN neutemeljena in nezakonita. Skladno s tem od Name IN zahtevajo preklic odpovedi pogodbe o zaposlitvi. V podjetju očitke glede nezakonitosti označujejo za neutemeljene.

Odbor za zdravstvo novelo zakona o zdravniški službi poslal v nadaljnjo obravnavo

29. 03. 2024 09.49

Člani odbora DZ za zdravstvo so z devetimi glasovi za in enim proti predlog novele zakona o zdravniški službi poslal v nadaljnjo obravnavo. Ta širi nabor storitev, ki jih morajo med stavko opravljati zdravniki. Predlog so podprli poslanci koalicijskih strank Svoboda, SD in Levica, proti pa je glasoval poslanec NSi. Poslanci SDS niso glasovali.

Zmaga za Mojco Šetinc Pašek: ustavno sodišče odločilo o Janševem tvitu

21. 03. 2024 11.04

Zmaga za nekdanjo novinarko in trenutno poslanko Mojco Šetinc Pašek; ustavno sodišče je namreč razveljavilo sodbo vrhovnega sodišča v primeru žaljivega tvita Janeza Janše. "Vrhovno sodišče je odločilo, da Janša lahko žali, šest ustavnih sodnikov pa pravi, da ne," je zmago na sodišču v prvem odzivu komentirala Šetinc Paškova, ki je za naš portal poudarila, da je utemeljena kritika seveda dobrodošla, blatenje pa nikakor ne. In kaj pravi ustavno sodišče? Da je vrhovno sodišče z neustreznim ovrednotenjem pomena žaljivega izjavljanja opozicijskega poslanca o novinarki izhodišče presoje zasnovalo pretirano omejujoče za pritožničino pravico do časti in dobrega imena ter s tem sprejelo odločitev, ki ni v skladu z ustavo.

Razžalitev novinark: vrhovno sodišče zavrnilo pritožbo Janeza Janše

03. 01. 2024 10.45

Prvak Slovenske demokratske stranke Janez Ivan Janša je bil na prvostopenjskem sodišču v Celju leta 2022 spoznan za krivega dveh kaznivih dejanj razžalitve novinark Eugenije Carl in Mojce Šetinc Pašek, zaradi česar je prejel pogojno kazen. Njegovi zagovorniki so se sicer na odločitev pritožili, a je vrhovno sodišče zdaj prikimalo prvotni sodbi in zavrnilo zahtevo za varstvo zakonitosti. Obsojencu je ob tem naložilo tudi plačilo sodne takse.

Hrvaško pretresa estetski škandal, sporni lepotni kirurg dela tudi v Sloveniji

25. 09. 2023 15.30

"Znani lepotni kirurg nam je uničil obraze, tožilstvo in ministrstvo že dve leti molčita, zdravniška zbornica ga ščiti," se glasi naslov članka, ki ga je objavil hrvaški preiskovalni portal Telegram.hr. Več kot ducat žensk hrvaškega lepotnega kirurga obtožuje, da jim je z nestrokovno izvedenimi lepotnimi posegi in celo prepovedanimi sredstvi, ki jih je pri tem uporabljal, iznakazil obraze. Njihove zgodbe so si med seboj zelo podobne, svoja pričevanja pa so podkrepile tudi s fotografijami in drugo dokumentacijo. Miletić pa naj bi posege izvajal tudi v Sloveniji.

Begunci: eni dobrodošli, drugi manj. Zakaj?

12. 07. 2023 06.00

Prihod okoli 9.000 ukrajinskih beguncev in preobrat slovenske protibegunske politike. Pred skoraj desetimi leti prihod 360.000 beguncev iz Sirije, Afganistana in Iraka. Politika jih je sprejela različno, delila jih je na begunce in migrante. Postavljali so žično ograjo in zapirali meje. Za ukrajinske begunce smo sprejeli poseben zakon, jim namenili dodatne namestitve, zbirali denar, oblačila in hrano. Je vojna v Ukrajini razgalila dvojna merila glede ravnanja z begunci? Zakaj skoraj 90 odstotkov oseb Slovenijo hitro zapusti in zakaj azilni postopek traja tudi dve leti? Koliko je sploh beguncev v Sloveniji in koliko pomoči dobijo?

Slovenija bo ukrajinskim beguncem letos namenila slabih 40 milijonov evrov

10. 07. 2023 13.13

Slovenija je v preteklem letu beguncem iz Ukrajine namenila dobrih 17 milijonov evrov, v letošnjem letu pa bo tega denarja skoraj 40 milijonov. Največji stroški so denarna pomoč, denarna pomoč za zasebno nastanitev, zdravstvene storitve in stroški, povezani z nastanitvijo in oskrbo državljanov Ukrajine, ki imajo priznano začasno zaščito in živijo v nastanitvenih centrih.

90 let zbiranja arhivarij, 90 let novosti: če bi gradivo zložili v vrsto, bi prišli do Ptuja

11. 04. 2023 06.12

Zgodba o arhivu je zgodba o (naši) preteklosti. In čeprav je velik del gradiva, ki ga te institucije hranijo, danes že digitaliziran in tako kadar koli na voljo za raziskovanje, je hramba originalov še kako pomembna. Nobena, še tako dovršena spletna različica namreč ne more nadomestiti vonja, občutka, ko v roke vzameš pergamentno listino, ki priča o življenju pred stoletji.

Usoda Sadamovega luksuza: jahta kot hotel ali muzej?

21. 03. 2023 11.44

Nikoli ni stopil nanjo, a zgrajena je bila prav zanj. Superjahta "Basrah Breeze" (v prevodu Vetrič iz Basre) je še ena v nizu luksuznih stvari, ki si jih je lastil nekdanji iraški diktator Sadam Husein. 20 let po ameriškem in zavezniškem napadu na Irak, ki je strmoglavil Sadamov režim, je usoda mogočnega plovila le delno zapečatena.

Levica podala pobudo za bolniško odsotnost zaradi bolečih menstruacij

08. 03. 2023 12.14

Poslanka Levice Nataša Sukič je ob mednarodnem dnevu žensk s poslansko pobudo, ki sta jo podpisali še koalicijski poslanki Lucija Tacer (GS) in Meira Hot (SD), vlado RS in pristojna ministrstva pozvala, naj pristopijo k preučitvi ukrepov, ki bi zmanjšali neenakost na delovnem mestu glede na osebne okoliščine. Zlasti uvedbo možnosti koriščenja bolniške odsotnosti z dela zaradi menstruacije po zgledu Španije brez potrebe po zdravniškem potrdilu, vnaprejšnjem napovedovanju odsotnosti ali koriščenju dopusta. Pobudnice so predlagale še, da bi bili menstrualni higienski pripomočki tudi v Sloveniji brezplačno dostopni v sanitarijah javnih ustanov.

Mimo čakalnih vrst samo s plačilom?

19. 09. 2022 06.00

Zaradi dolgoletnega zanemarjanja javnega zdravstva se je pojavila niša za dodatna zavarovanja, ki jih ponujajo zavarovalnice. Te omogočajo, da hitreje pridemo do specialista oziroma mimo vrste, z doplačilom. A strokovnjaki opozarjajo: ponujajo nam storitve, ki nam pripadajo v osnovnem zdravstvu, ne pa nadstandarda. Nastaja vzporeden zdravstveni sistem, ki ga kot hitro pot do specialista tržijo zavarovalnice?

Delno državni zavarovalnici bosta gradili zasebno bolnišnico v prestolnici

13. 09. 2022 06.00

Skoraj 20 tisoč kvadratnih metrov, 80 postelj, do 400 pacientov – takšna bo prva zasebna bolnišnica v prestolnici. Gradila jo bo družba DC Naložbe v lasti največjega zasebnega izvajalca zdravstvenih storitev, tj. Diagnostičnega centra Bled. In kdo nakup financira? Dve zavarovalnici – Zavarovalnica Triglav in Sava Re, ki sta delno v državni lasti. Kaj to pomeni za javne bolnišnice, bodo zapirale vrata zaradi odhodov kadrov v zasebništvo? Gre za siromašenje javnega zdravstva z javnim denarjem? Kaj pravi minister za zdravje Danijel Bešić Loredan? Minister Loredan v treh tednih za to konkretno temo še ni našel časa za pojasnila.

Janša po žaljivem tvitu proti Kršinarju ne priznava krivde

31. 08. 2022 19.28

Junija lansko leto je novinar Reporterja Igor Kršinar proti takratnemu premierju Janezu Janši vložil zasebno tožbo, saj je Janša zapisal, da je Kršinar "očitno že na trdi drogi". Poleg tega naj bi delil tudi Kršinarjevo fotografijo na roli toaletnega papirja ter, po mnenju tožnika, žaljiv zapis Žana Mahniča. Janša je zato znova sedel na klop za obtožene in zanikal krivdo.

Podjetje od občine 150.000 kvadratnih metrov najema za 500 evrov

16. 07. 2022 09.43

V ljubljanski betonski džungli marsikdo pogreša možnost vrtnarjenja, a na srečo je občina v ta namen priskrbela zemljišča, ki jih posameznikom oddaja kot vrtičke. Cena najema je ugodna, manj kot en evro na kvadratni meter za celotno leto. A še bolj ugodna je za podjetje Grizlo, ki na leto za 15 hektarjev zemljišča v Črnučah ob Savi plača le 500 evrov. Podjetje nato vrtičke oddaja naprej, in sicer po ceni en evro na kvadratni meter, na leto pa tako od najemnikov dobi več 10 tisoč evrov. "Vem, da se dobro sliši, vendar ni tako. Ta posel terja ogromno stroškov," pravi direktor podjetja in pojasnjuje, da je treba območje še urediti. "Jaz si s tem poslom ne bom kupil ferrarija, gre pa veliko živcev," trdi in pojasnjuje, da od oddaje vrtičkov prejmejo približno 30.000 evrov na leto.

Inšpektorji v podjetju Marinblu ugotovili higiensko-tehnične pomanjkljivosti

17. 06. 2022 08.07

Potem ko je Delavska svetovalnica s pomočjo medijev opozorila na hude kršitve pravic delavcev v podjetjih Marinblu in Selea s Kozine, nepravilnosti pa je že ugotovil tudi inšpektorat za delo, je izredni inšpekcijski pregled v družbi Marinblu opravila tudi uprava za varno hrano. Med drugim je v obratu ugotovila higiensko-tehnične pomanjkljivosti.

Višje sodišče potrdilo: Janša je kriv razžalitve novinark, zastaranja ne bo

24. 05. 2022 10.28

Višje sodišče v Celju je potrdilo obsodbo Janše zaradi žaljivega tvita o novinarkah. Predsednik vlade v odhodu je tako pravnomočno obsojen na tri mesece pogojne zaporne kazni s preizkusno dobo enega leta. Ker mu detektiv v večkratnih poskusih ni mogel vročiti vabila na obravnavo, je sicer obstajala bojazen, da bo ta odpadla, zadeva pa bi jutri zastarala. "Trajalo je, ampak to je sladka in pravična zmaga. Za vse novinarke. Za vse ženske tega sveta. Za vse žrtve moških šovinistov /.../," je v prvem odzivu sporočila Eugenija Carl. Matoz pa je že napovedal vložitev zahteve za varstvo zakonitosti na vrhovno sodišče.

Čakalnice prazne, bolniki težko do zdravnikov. Kdaj bo tega konec?

20. 04. 2022 06.00

V času epidemije so številni bolniki ostali prepuščeni sami sebi, saj so težko prišli do osebnega zdravnika ali pa sploh niso. Protikoronski ukrepi so tako terjali svoj davek, predvsem pri zdravju tistih, ki so jim prepozno postavili diagnozo. Je že čas, da ukinemo ukrepe za zajezitev širjenja koronavirusa v zdravstvenih ustanovah? Kako pa je z dostopom do urgentne zdravstvene pomoči? Kako bodo omenjene situacije reševale stranke, ki jim javnomnenjske ankete napovedujejo vstop v parlament?

O demografiji, vzgoji in izobraževanju, zdravstvu: 'Korupcija v zdravstvu je luknja brez dna'

09. 04. 2022 08.20

V predvolilnem soočenju 24ur.com, ki ga je vodil Gregor Trebušak, so svoja mnenja o perečih temah soočile Meira Hot (SD), Tina Bregant (Povežimo Slovenijo), Urška Klakočar Zupančič (Gibanje svoboda), Alenka Jeraj (SDS) in Maša Kociper (SAB). V debati so se dotaknile tem, kot sta slaba demografska slika Slovenije in prisotnost žensk v politiki, spregovorile so o razmerah v zdravstvu in na področju vzgoje in izobraževanja ter se dotaknile vprašanja pravne države.

Mesec dni časa za odločanje o vlogi za začasno zaščito, dnevno v državo vstopi do 150 beguncev

01. 04. 2022 14.30

Ljudje iz Ukrajine, ki v Slovenijo vstopijo kot begunci, lahko pri nas zaprosijo za začasno zaščito, s katero dobijo nekatere pravice. Težava, na katero opozarjajo nekateri, pa je, da imajo upravne enote en mesec časa, da odločijo o vlogi. Na ministrstvu na vprašanje, ali bodo upravnim enotam dali navodila za pospešitev odločanja, ne odgovarjajo. Notranji minister Hojs je danes dejal, da v zadnjem tednu v našo državo vsak dan pride od 100 do 150 beguncev.

'Vsak obiskovalec bo z nakupom vstopnice pomagal človeški ribici in sebi'

28. 11. 2021 17.40

Zdaj je že dobro znano, da se pod starim Kranjem skriva 1300 metrov podzemnih rovov, ki so jih zgradili med 2. svetovno vojno in so prvotno služili kot mestno zaklonišče. Le malokdo pa ve, da se le streljaj od tam nahaja naravna jama Tular, v kateri deluje jamski laboratorij s človeškimi ribicami. Ta je namenjen preučevanju teh živali in ni odprt za javnost. A že spomladi prihodnje leto bodo ribice zaplavale tudi v kranjskih rovih.

V Angliji botoks in polnjenje ustnic prepovedali za osebe mlajše od 18 let

01. 10. 2021 16.55

Glede na novo zakonodajo v Angliji osebe, mlajše od 18 let, ne morejo več dobiti injekcij botulinskega toksina, bolj znanega kot botoks, prav tako so zanje prepovedana dermalna polnila za ustnice. "Noben otrok ne potrebuje kozmetičnega botoksa ali polnil," je dejala poslanka Laura Trott, številni podporniki pa pozivajo, da zakonodaja še vedno ni dovolj stroga.

Ko dostop do zdravstvene oskrbe ni več pravica, ampak privilegij

01. 10. 2021 06.00

Slovenski zdravstveni sistem je unikaten, še najbolj se mu morda približa britanski. Tudi v Veliki Britaniji je pandemija pustila posledice, predvsem izjemno dolge čakalne vrste – na zdravljenje namreč čaka 5,3 milijona Britancev. Čakalne dobe so medtem bistveno krajše na Nizozemskem, kjer marsikateri državljan za zavarovanje sicer plača manj kot Slovenec. Na drugi strani pa so ZDA – edina država razvitega sveta, ki ne zagotavlja univerzalnega zdravstvenega varstva. Milijoni so brez osnovnega zdravstvenega zavarovanja, vrstijo se bankroti obolelih, cene zdravil in zdravstvenih storitev pa so vrtoglave – višje kot v kateri koli drugi razviti državi.

20 ministrov, množica reform, šest predlogov 'ukinitve' dopolnilnega zavarovanja

30. 09. 2021 06.00

Slovensko javno zdravstvo je poskušalo rešiti že 14 vlad, 20 zdravstvenih ministrov. Zaradi naglega staranja slovenskega prebivalstva so strukturne reforme nujne, a popravki so bili do zdaj le minimalni. "Prepogosto le gasimo požare in zato ni možno izpeljati dolgoročnih sprememb," je kritičen dekan ljubljanske medicinske fakultete Igor Švab. Tekoči izdatki za zdravstvo so se lani z 8,5 odstotka, kolikor so znašali leta 2019, povečali na 10,1 odstotka BDP, a to predvsem na račun epidemije. Zdravstveni izdatki se sicer povečujejo, vendar pa še vedno ostajajo pod evropskim povprečjem. Približno 95 odstotkov odraslega prebivalstva ima ob obveznem sklenjeno tudi dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ki ga je neuspešno poskušalo ukiniti že šest vlad.