zasebno šolstvo

Osnutek zakona za psihoterapijo: vključenih več resorjev in zbornica

29. 01. 2025 08.00

Kaj se dogaja s težko pričakovanim zakonom o psihoterapiji? Po naših informacijah osnutek zakona, ki je v medresorskem usklajevanju, psihoterapijo poleg zdravstva vključuje še v socialo, šolstvo in druge resorje, prav tako pa je v igri ponovno psihoterapevtska zbornica, ki bo pregnala šarlatane. O trenutnem osnutku smo govorili z eno največjih organizacij, ki se ukvarja s pomočjo ljudem v stiski pri nas. Na Zvezi Anita Ogulin in ZPM tak zakon pozdravljajo, saj je po njihovi oceni narejen tako, da vključuje tudi najšibkejše, ki potrebujejo največ pomoči.

Golob in ministra prisluhnili Urbanovi mami: jim bo uspelo zagotoviti denar?

16. 10. 2024 12.36

ZZZS je pred kratkim pozval državo, naj omogoči dokončanje genskega zdravila Urbagen, ki je rezultat skupnih prizadevanj celotne Slovenije. Urbanova mama Špela Miroševič se je sestala tako s predsednikom vlade kot tudi z ministrom za visoko šolstvo in ministrico za zdravje. Država si želi projekt podpreti, a še išče pravne možnosti, je povedala Miroševičeva.

Francoska ministrica za izobraževanje svoje otroke vpisala v zasebno elitno šolo

16. 01. 2024 08.43

Novoimenovana francoska ministrica za izobraževanje Amelie Oudea-Castera se že na začetku svojega mandata sooča s hudimi kritikami. Svojega sina je namreč prepisala iz javne v zasebno šolo, kjer se šolata tudi druga dva njena otroka, zato se mnogi sprašujejo, ali nova ministrica sploh zaupa javnemu šolstvu in verjame v izobraževalni sistem?

Ministrskemu kandidatu za izobraževanje Papiču zelena luč pristojnega odbora DZ

28. 05. 2022 21.13

Kandidat za ministra za izobraževanje, znanost in šport Igor Papič je s predstavitvijo prepričal odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino. Predstavitev nekdanjega rektorja ljubljanske univerze je kot ustrezno ocenilo devet članov omenjenega odbora, kot neustrezno pa pet.

O demografiji, vzgoji in izobraževanju, zdravstvu: 'Korupcija v zdravstvu je luknja brez dna'

09. 04. 2022 08.20

V predvolilnem soočenju 24ur.com, ki ga je vodil Gregor Trebušak, so svoja mnenja o perečih temah soočile Meira Hot (SD), Tina Bregant (Povežimo Slovenijo), Urška Klakočar Zupančič (Gibanje svoboda), Alenka Jeraj (SDS) in Maša Kociper (SAB). V debati so se dotaknile tem, kot sta slaba demografska slika Slovenije in prisotnost žensk v politiki, spregovorile so o razmerah v zdravstvu in na področju vzgoje in izobraževanja ter se dotaknile vprašanja pravne države.

Mesec: Levica je orodje, s katerim poskušamo svet spreminjati na bolje

05. 03. 2022 14.26

Koordinator Levice Luka Mesec je na kongresu stranke dejal, da je Levica orodje, s katerim poskušajo svet okoli nas spreminjati na bolje. Hkrati je zatrdil, da razume tiste, ki so od njih pričakovali več, a ocenjuje, da so glede na število poslancev v DZ dosegli veliko. Na volitvah bodo stavili tudi na to, da bo država dobila vlado z Levico.

Spremembe tudi v šolah: kmalu brez mask in samotestiranja?

16. 02. 2022 12.08

Covid-19 ne bo več karantenska bolezen. To je glavni poudarek posveta politike in stroke na Brdu pri Kranju, na katerem so začrtali postopno sproščanje ukrepov. Najprej ukinitev pogoja PCT v najmanj tveganih dejavnostih, predlagajo tudi opustitev mask v šolah, vsaj v razredih, postopno pa tudi konec samotestiranja učencev. PCT pogoja prav tako ne bo treba izpolnjevati volivcem pri oddaji podpisov podpore za kandidatne liste. "V naslednjih dneh in tednih bo skladno z izboljšano epidemiološko situacijo ter predlogom strokovnih skupin odpravljena ali zrahljana večina omejevalnih ukrepov," je napovedal premier Janez Janša.

SDS in NSi predlagata ustanovitev nove vojaške akademije

02. 12. 2021 12.52

Janez Janša in Matej Tonin bi namesto obramboslovja na FDV ustanovila svoj "West Point". Na katedri za obramboslovje na Fakulteti za družbene vede so presenečeni nad predlogom ustanovitve vojaške akademije, proti pa so po naših informacijah tudi v delu opozicije. Skrbi med drugim povzroča tudi dejstvo, da predlog sprememb zakona o visokem šolstvu ta proces po mnenju katedre za obramboslovje ignorira in želi ustanoviti notranji vojaški zavod, ki bi bil izločen iz javnega sistema izobraževanja, kar je v nasprotju s siceršnjimi evropskimi trendi.

Ljubljanska Waldorfska šola lahko pouk nadaljuje v šoli, žalska odpravlja nepravilnosti

25. 11. 2021 15.09

Inšpektorat za šolstvo in šport je po ponovnem nadzoru ugotovil, da je Waldorfska šola Ljubljana izvršila vse ukrepe, ki so ji bili naloženi, je sporočilo ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport. Kot so nam sporočili s šole, bodo s poukom na šoli tako začeli že jutri. Inšpektorji bodo sicer tudi v prihodnje nadaljevali nadzor in preverjanje izpolnjevanja ukrepov na področju šolstva in športa. Ugotovljene nepravilnosti v zvezi z nespoštovanjem odloka o samotestiranju otrok v šoli na novi koronavirus medtem odpravlja tudi žalska Waldorfska šola Savinja, ki upa, da se bodo lahko otroci v šolske klopi vrnili v ponedeljek.

Šole so se dobro pripravile, grožnje in pritiski pa v šole vnašajo nemir in povzročajo stiske

22. 11. 2021 11.38

Slovenske šole so se na nove ukrepe za zamejitev širjenja novega koronavirusa dobro pripravile, pravi glavni šolski inšpektor, dr. Simon Slokan. Inšpektorat je namreč opravil več nadzorov, med katerimi pa niso odkrili veliko nepravilnosti, tam, kjer so jih, pa so jih večinoma že odpravili. Le ena šola, ki tega ni storila, mora začasno izvajati šolanje na daljavo. Gre za Waldorfsko šolo Ljubljana.

Šolniki so tarča za jezo belih Američanov

18. 07. 2021 12.16

Ameriška desnica ima novo strašilo, s katerim ohranja občutek ogroženosti pri jedru svojih volivcev. Kritična teorija rase je – dolgo razmeroma obroben – akademski pristop k preučevanju odnosa družbe do rase, republikanci pa so ga v zadnjih mesecih spremenili v demonski napad na belo Ameriko.

Napad na javno šolstvo ali uresničevanje odločbe ustavnega sodišča?

14. 05. 2021 06.00

Gre pri reševanju vprašanja o financiranju programov v zasebnih šolah res le za skrb za javno šolstvo, ki bo po besedah opozicije na slabšem in prikrajšano, če bo država 350.000 evrov letno namenila financiranju obveznega programa v zasebnih šolah in dodatnih vsebin? Predlog vladajoče koalicije je predlog za ureditev financiranja zasebnih šol na noge dvignil tudi opozicijo.

Ustavno sodišče razveljavilo člen o podaljševanju akreditacij visokošolskim zavodom

06. 04. 2021 10.37

Ustavno sodišče je razveljavilo člen protikoronskega zakona, ki je podaljševal rok za izpolnjevanje pogojev za ustanovitev visokošolskega zavoda s prvega na drugo podaljšanje akreditacije. V Nakvisu so zadovoljni, da bodo postopki lahko tekli naprej. Ostrejši pa so v opozicijskih vrstah, tudi s ponovnimi pozivi k odstopu ministrice Simone Kustec.

V Italiji presegli 100 tisoč smrti

08. 03. 2021 08.34

V Italiji so zabeležili črni mejnik, saj je v povezavi s covidom-19 od začetka epidemije umrlo že več kot 100.000 ljudi. Država je medtem odobrila cepivo proti covidu-19 družbe AstraZeneca tudi za starejše od 65 let. V Avstriji medtem še naprej nevarno narašča pritisk na tamkajšnje bolnišnice, še posebej na oddelke za intenzivno nego. V Nemčiji so ob delni sprostitvi ukrepov začeli množično testiranje, v ZDA pa so omilili smernice glede druženja za cepljene proti covidu-19.

LMŠ, SD, Levica in SAB za večjo avtonomijo občin pri financiranju zasebnih vrtcev

01. 02. 2021 12.37

Opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB so v zakonodajni postopek vložile novelo zakona o vrtcih, s katero bi financiranje zasebnih vrtcev v večji meri kot doslej prepustili v odločanje občinam. Omogočili bi, da občina zasebnega vrtca ne bi financirala, če ima v javnih vrtcih dovolj prostih mest za vse otroke, ki so vključeni v zasebni vrtec. Po ocenah poslanke SDS Mojce Škrinjar pa novela prinaša neučinkovite rešitve in nepošten odnos, saj "javni vrtci ne bodo imeli prav nič več zasedenih mest, bodo imeli pa župani več nezadovoljnih občanov."

DZ potrdil šesti protikoronski zakon: delno kritje fiksnih stroškov podjetij

25. 11. 2020 08.20

DZ je danes potrdil šesti protikoronski zakon, ki ga je vlada pripravila z namenom omilitve posledic drugega vala epidemije covida-19. Poglavitna novost je delno kritje fiksnih stroškov tistih podjetij, ki jim bodo prihodki zaradi epidemije upadli za najmanj 30 odstotkov. Skupna vrednost ukrepov je ena milijarda evrov.

Orban o Janši: Janez je najpogumnejši protikomunistični borec v Evropi

08. 07. 2020 11.50

Predsednik slovenske vlade Janez Janša je bil gost spletne konference Necenzurirana Evropa, kjer sta nastopila še madžarski premier Orban in srbski predsednik Vučić. Orban je trojico označil za dobre patriote in poseben klub borcev za svobodo, med katerimi je Janez po njegovih besedah najpomembnejši protikomunistični borec v evropski politiki.

'Koalicija komplicira pri financiranju, za ostale bedarije pa se vedno najde denar'

24. 10. 2019 11.46

Novela zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, s katero je SDS znova želela izenačiti financiranje zasebnega in javnega šolstva, je končala zakonodajno pot. Tako je propadel še en poskus uresničitve odločbe ustavnega sodišča o financiranju šolstva.

Profesorji na dodatkih: 11,8 milijona evrov si je v treh letih razdelilo 200 izbranih na ljubljanski univerzi

15. 10. 2019 05.00

36.000 študentov, 6000 zaposlenih, od tega 2700 asistentov in visokošolskih učiteljev na eni strani, na drugi pa elitnih 15 z izplačili nad 100.000 evrov, ali 210 tistih, ki so prejeli več kot 30.000 evrov na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. Po treh mesecih zahtev, dopolnitev, odgovorov, groženj, pritiskov, sestankov, klicev, objavljamo podrobno analizirane podatke, kdo služi, na čigav račun, ob redni plači za šest pedagoških ur tedensko, kdo je torej v dobro plačani profesorski eliti? Zgodba, ki smo jo simbolno poimenovali "Profesorji na dodatkih".

SAB predlaga referendum: 'Kdor želi za otroka več, naj za to tudi nekaj plača'

18. 09. 2019 16.14

V SAB želijo zagato o financiranju zasebnih šol rešiti s pomočjo referenduma. Na njem bi volivce vprašali, ali se strinjajo, da se v ustavi jasno zapiše, da je država dolžna financirati samo javne osnovne šole. Podpise v podporo odločitvi za referendum bodo v Ljubljani po načrtu začeli zbirati konec meseca, zatem pa tudi drugje po državi.

Pikalo: Nima smisla vlagati zakona na zakon, če ta nima politične podpore

16. 09. 2019 11.32

Potem ko poslanci julija po odložilnem vetu državnega sveta niso potrdili novele zakona o financiranju šolstva, ki bi spremenila način financiranja osnovnih šol, je minister za izobraževanje Jernej Pikalo napovedal oblikovanje delovne skupine, v katero bodo povabili vse deležnike, tako s področja izobraževanja kot strokovnjake s področja prava, in vse politične stranke.

Za ponovno potrditev novele zakona o finaciranju šolstva zmanjkali trije glasovi

18. 07. 2019 07.18

Poslanci po odložilnem vetu državnega sveta niso potrdili novele zakona o financiranju šolstva, ki spreminja način financiranja zasebnih osnovnih šol. Za novelo je glasovalo 43 poslancev, proti pa 23. Za vnovično sprejetje novele bi bilo potrebnih najmanj 46 glasov. Na rezultate glasovanja se je odzval tudi minister za izobraževanje.

Stališča strank ponovno obetajo ostro razpravo o financiranju zasebnih šol

07. 06. 2019 15.47

Novelo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, s katero naj bi udejanjili ustavno odločbo glede financiranja zasebnih osnovnih šol, v DZ čaka strma pot. V SDS in NSi opozarjajo na neustavnost novele, zadržani pa so tudi nekateri v koaliciji, ki čakajo na mnenje zakonodajno-pravne službe DZ. Pripombe naj bi imela tudi vladna zakonodajna služba.

Pikalo: Če bi bila pravica do financiranja pridobljena, bi proračun eksplodiral

06. 06. 2019 11.09

Vlada je potrdila predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja in ga pošilja v sprejem DZ. "Zdi se mi pomembno, da vsakemu učencu, ne glede na to, ali v hodi v javno ali zasebno šolo, financiramo tisti del, ki ga od njega zahtevamo - to je obvezni del izobrazbe," pravi minister Pikalo in poudarja, da pri tem ne gre za omejevanje zasebnih pobud.

Predlog ustavne obtožbe zoper premierja Šarca brez zadostne podpore DZ

29. 01. 2019 10.34

Predlog ustavne obtožbe zoper premierja Marjana Šarca, ker naj bi bil kriv, da odločba ustavnega sodišča glede financiranja javnih programov v zasebnih osnovnih šolah ostaja neuresničena, v DZ ni dobil zadostne podpore. Za ustavno obtožbo Šarca pred ustavnim sodiščem je namreč glasovalo 29 poslancev, proti pa jih je bilo 53.

SDS, NSi in SNS bodo z ustavno obtožbo počakale

11. 12. 2018 15.04

Poslanske skupine SDS, NSi in SNS bodo s predlogom ustavne obtožbe zoper premierja Marjana Šarca, ki jo pripravljajo zaradi nepripravljenosti vlade za uresničitev ustavne odločbe glede financiranja zasebnega šolstva, počakale na obravnavo novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja v DZ. To bo na decembrski redni seji.

Koliko stane šolar?

16. 08. 2018 10.21

Čez slabe tri tedne se bo začelo novo šolsko leto, ki je vsako leto poseben izziv tako za šolarje, dijake in mesec pozneje še študente kot tudi za njihove starše. Čeprav je javno šolstvo v Sloveniji brezplačno, s sabo namreč vsakokrat prinese nezanemarljive stroške, ki jih veliko staršev komajda poravna – ali pa sploh ne. Posledično so otroci prikrajšani za nove zvezke, potrebščine in oblačila ter s tem lahka tarča premožnejših vrstnikov. Kaj lahko starši storite, da to preprečite?

Cerar po zavrnitvi predloga o financiranju šolstva: Stranke so ostale na ideološkem bojišču, argumenti stroke so bili poraženi

16. 12. 2017 08.54

Premier Miro Cerar je po zavrnitvi novele o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja dejal, da se je ponovila že videna zgodba, v kateri so bili "poraženi argumenti stroke", leve in desne stranke pa so ostale na ideološkem bojišču. Proti noveli je glasovalo nekaj poslancev SMC, med njimi tudi predsednik DZ Milan Brglez.

DZ zavrnil novelo zakona o financiranju izobraževanja

15. 12. 2017 19.48

Predlog novele zakona o financiranju izobraževanja, s katero bi posegli v ureditev financiranja zasebnega osnovnega šolstva, ni dobil dovolj visoke podpore med poslanci. Na koncu so očitno prevladala opozorila, da bi bilo sprejetje novele lahko neustavno.

Ali je koalicija pred razpadom?

07. 12. 2017 09.10

Koalicija Mira Cerarja obstaja le še na papirju. V praksi pa je očitno ni več. Stranke levosredinskega trojčka se pol leta pred volitvami ne morejo dogovoriti praktično o ničemer več. Preglasovanja na vladi v primeru plač javnih uslužbencev, miniranje ministrov lastne vlade, nezmožnost odzivanja v primeru sirskega begunca Ahmada Šamija ... Torej koalicija, ki je sama sebi največja opozicija.