zasebni koncesionarji

Gradnja zasebne bolnišnice sredi Ljubljane zraven URI Soča se bo začela

20. 03. 2025 06.00

30 milijonov evrov težka investicija, štiri velike in dve mali operacijski dvorani, še enkrat več diagnostičnih ambulant. To bo v zasebni bolnišnici, ki bo v predvidoma treh letih zrasla v neposredni bližini rehabilitacijskega centra Soča. Po tem, ko smo v rubriki Dejstva pred dvema letoma in pol razkrili, da je Diagnostični center Bled preko svojega nepremičninskega podjetja od ljubljanske občine kupil zemljišče za bolnišnico, je takratni minister za zdravje Bešič Loredan napovedal, da bo država zemljišče odkupila nazaj in gradnjo preprečila. A zgodilo se je ravno obratno.

'Fizioterapevti' celo v kozmetičnih salonih

20. 02. 2025 06.00

Dvakrat več denarja in 507 fizioterapevtov več je danes v javnem zdravstvenem sistemu kot pred petimi leti, čakalne dobe pa kljub temu katastrofalno dolge, kar dvakrat daljše kot pred petimi leti. Ni čudno, da posel zasebnikom cveti. Ob tem še en pereč problem. Ministrstvo za zdravje ni v zadnjih petih letih izvedlo niti enega strokovnega nadzora. Samooklicani fizioterapevti izvajajo dejavnost celo v kozmetičnih salonih, kot fizioterapevti delajo pri zasebnikih tudi študenti.

Zdravniške organizacije napovedale ustavno presojo novele zakona o zdravstveni dejavnosti

21. 01. 2025 18.40

V zdravniških organizacijah napovedujejo, da bodo po sprejemu novele zakona o zdravstveni dejavnosti zahtevali ustanovno presojo spornih členov. Menijo namreč, da je predlog zakona diskriminatoren in pacientom ne bi prinesel ničesar. Zelo kritični so bili tudi do dejstva, da jih vlada ni vključila v proces priprave predloga novele. Vse rešitve v predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti temeljijo na ustavi in zakonih, pa so se na to napoved odzvali na ministrstvu.

Umik zakonskega predloga iniciative Glas ljudstva za jasno ločitev zdravstva

15. 01. 2025 15.10

Poslanec Levice Miha Kordiš in nepovezana poslanka Mojca Šetinc Pašek sta pred sejo odbora DZ za zdravstvo iz postopka obravnave umaknila predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi ga morali obravnavati na seji, so objavili na spletni strani DZ. Predlog novele so pripravili v iniciativi Glas ljudstva, ki je sporočila, da je bil umik dogovorjen s koalicijskimi poslanci.

Kako široko bodo zasebniki odprli vrata zdravnikom iz javnih bolnišnic?

18. 10. 2024 06.00

"Dajmo enkrat jasno in glasno zapisati ločevanje javnega in zasebnega, da se vidi, da lahko zasebniki ravno tako poslujemo z zaposlenimi zdravniki, s svojimi sredstvi in opremo," pravi generalni direktor Diagnostičnega centra Bled, zasebnika koncesionarja. Ministrica za zdravje je razjezila zdravnike, ki se bodo morali odločati med delom v javnih zavodih ali pri zasebnikih. Analizirali smo tudi razmejitev dela zdravnikov v Italiji in Avstriji, so tam bolj strogi glede dvojnega dela kot pri nas?

Na predlog novele zakona prejeli pripombe več kot 100 deležnikov

17. 10. 2024 15.15

Opolnoči se je iztekla enomesečna javna razprava o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, katere cilj je razmejitev javnega in zasebnega zdravstva. Na ministrstvu za zdravje so pojasnili, da so prejeli pripombe skoraj 100 deležnikov. Med raznolikimi pripombami je slišati tudi opozorila pred odpovedmi zdravnikov v javnih ustanovah.

Brecelj pozdravlja nov zakon: 'Fascinantno, kaj so pripravili'

19. 09. 2024 16.56

Na seji strateškega sveta za zdravstvo so člani obravnavali predlog Zakona o zdravstveni dejavnosti in razpravljali o predlogih za spremembe upravljanja javnih zdravstvenih zavodov, ki močno odmevajo. O sklepih je spregovoril dr. Erik Brecelj, ki je izrazil zadovoljstvo s predlogom zakona, prijetno presenečen je bil nad tem, da so pri predlogu upoštevali veliko predlogov sveta. "Verjetno bo vmes nekaj glavobolov, ampak tako ne gre več," je ocenil. Uspešnost zakona bo odvisna od učinkovitosti nagrajevanja, je prepričan.

Kako preprečiti, da bi javno zdravstvo ostalo brez vrhunskih zdravnikov?

12. 09. 2024 06.00

Medtem ko v bolje plačane službe bežijo medicinske sestre in zdravniki in ko ni jasno, ali bodo v mariborskem kliničnem centru ostali brez onkologije, so na zdravstvenem ministrstvu razgrnili spremembe javnega in zasebnega sektorja. Zdravniki v javnem zdravstvu ne bodo mogli več delati za zasebnika na samoplačniškem trgu. Glavna točka novele zakona o zdravstveni dejavnosti pa so podjemne pogodbe. Zaposlene naj bi za delo motivirali z manj obdavčenimi podjemnimi pogodbami, olajšava pa bo veljala le, če bodo podjemno pogodbo sklenili s svojim delodajalcem. Je to rešitev ali nas čaka prebeg preostanka javnega zdravstva v zasebni sektor? Kje je zdravstvena reforma, ki jo je premier obljubljal za leto 2024? Kaj se dogaja z najdlje trajajočo stavko zdravnikov v zgodovini Slovenije? V oddaji 24UR ZVEČER smo gostili ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel.

'Zdravniki v javnem zdravstvu ne bi več mogli delati za zasebnika na samoplačniškem trgu'

11. 09. 2024 06.47

Osnutek vladne novele zakona o zdravstveni dejavnosti predvideva, da zdravniki iz javnega zdravstvenega sistema ne bi več mogli delati za zasebnika na samoplačniškem trgu, je povedala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. Dodala je, da skušajo zaposlene z novelo motivirali, da bi čim več dela opravili v matičnem javnem zavodu. Sicer pa sta premier in ministrica osnutek predstavila tudi predstavnikom Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije in obeh zbornic, ki pravijo, da morajo vsebino še preučiti.

'Koncesije, ki so jih pridobili zdravniki, so se na trgu preprodajale dalje'

20. 05. 2024 14.22

Premier Robert Golob je na seji DZ med ukrepi za krepitev javnega zdravstva navedel ločitev javnega in zasebnega ter spremembe na področju koncesij. Za povečanje števila zdravnikov je napovedal odprtje tretje medicinske fakultete pri nas, dogovor z Univerzo na Primorskem bodo podpisali v sredo, prva generacija študentov naj bi se vpisala leta 2027. V NSi zaradi napovedanih sprememb zahtevajo sklic nujne seje parlamentarnega odbora za zdravstvo.

24UR Forum: Medicinske sestre za tekoči trak, politiki k zasebnikom?

11. 03. 2024 19.46

V posebni oddaji 24UR Forum - (Ne)javno zdravstvo na POP TV smo opozorili na alarmantne številke: več kot 137 tisoč bolnikov čaka nedopustno dolgo in to je skoraj polovica vseh čakajočih. Zaradi dolgih čakalnih dob pridobivajo zasebniki, koncesionarji. Ti zdravnike in zdravstveno osebje privabljajo z boljšimi pogoji dela, z boljšim plačilom. Tudi sami pa priznavajo, da potrebujejo močan javni sistem. Ga bo vlada okrepila?

Bolniki množično v tožbe po operacijah oči na Hrvaškem

30. 11. 2023 06.00

Bolniki, ki so opravili hkratno operacijo sive mrene in odprave dioptrije na Hrvaškem, zdaj množično vlagajo pritožbe in tožbe proti Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Ta jim namreč ne želi povrniti stroškov za operacijo sive mrene, čeprav naj bi jim posredniška agencija, preko katere so opravljali te posege na Hrvaškem, to obljubila. Po naših informacijah gre za agencijo Doktor 1A, direktor agencije pa z nami ni želel govoriti. Koliko bolnikov je ostalo brez povračila stroškov? Po naših informacijah jih je v pritožbe oz. tožbe šlo več kot 80.

Na Danskem samoplačniško zobozdravstvo, v Avstriji doplačevanje zdravil, v Švici vsak obisk pri zdravniku

30. 06. 2023 06.00

Sabina Zonta, Jurij Gorjanc in Marjan Priveršek-Boserup. Trije Slovenci, ki so se preselili v tujino - Švico, Avstrijo in Dansko. Na lastni koži so tako izkusili, kako zdravstvo deluje v Sloveniji in kako v tujini. In na lastnem žepu tudi občutili, koliko je treba plačati za zdravstvo v tujini. V državah, kamor se Slovenija pogosto ozira. Kot pravi Priveršek-Boserup, morajo na Danskem v celoti iz žepa kriti zobozdravstvene storitve in večino zdravil, v Avstriji po besedah Gorjanca ni zdravila brez doplačila, v Švici pa Zonta kljub visoki mesečni premiji zavarovanja doplačuje obiske pri zdravniku.

Godčeva: Interpelacija je na mestu; Kozlovičeva: Naj raje vložijo dober zakon

30. 06. 2023 06.00

Bodo v Gibanju Svoboda stopili v bran zdravstvenemu ministru Danijelu Bešiču Loredanu? Kakšna bo usoda ministra, ki je bil še nedavno najbolj priljubljen slovenski politik? Opozicijska SDS interpelacijo postavlja na dveh glavnih očitkih: daljšanje čakalnih dob ter neizpolnjene in prelomljene obljube o časovnicah. Tamara Kozlovič iz Gibanja Svoboda priznava, da so si nekatere časovnice postavili optimistično, saj so verjeli, da jih bodo ujeli. Da pa se težave zdravstva kopičijo že vrsto let, zato je očitek, da bi morali v letu dni postaviti zdravstveno reformo, neutemeljen, celo smešen. "V letu dni ni izpolnil tistega, kar se je od njega pričakovalo," pa je jasna Jelka Godec, vodja poslanske skupine SDS.

Ministrstvo predstavilo napačne podatke: za koncesionarje namenili 28 milijonov

08. 04. 2023 19.42

Ministrstvo za zdravje je prejšnji petek predstavilo podatke, da so iz interventnega zakona, namenjenega skrajševanju čakalnih dob, koncesionarjem namenili 14 milijonov evrov. A na laž jih je postavil Glas ljudstva, v katerem so trdili, da so sredstva dvakrat višja. Na ministrstvu zdaj priznavajo, da so slednji imeli prav.

Slovensko zdravstvo – beda, blišč in afere

26. 03. 2023 09.00

Dva obraza slovenskega zdravstva beda in blišč ter afere, ki pretresajo slovensko zdravstvo. Že leta veliki apetiti po različnih elitnih lokacijah v Ljubljani, namenjenih zdravstvu. Koga zares skrbi za bolnike, kdo se bori za javno zdravstvo?

Večmilijonske koristi zasebnih koncesionarjev po sprejetju interventnega zakona

14. 03. 2023 19.48

Od interventnega zakona za skrajševanje čakalnih dob imajo milijonsko korist zasebni koncesionarji. Od lanskega septembra, ko je zakon začel veljati, do decembra so prejeli več kot tretjino državnega denarja, namenjenega za skrajševanje čakalnih vrst. Od 80 milijonov evrov, ki jih je slovensko zdravstvo po interventnem zakonu porabilo do konca lanskega leta, so skupaj prejeli 30 milijonov evrov. Kdo so največji zasebni prejemniki davkoplačevalskega denarja v zdravstvu?

Veliki apetiti za zdravstvena zemljišča – kdo jih bo kupil in kdo tam gradil?

08. 03. 2023 06.00

Kdo bo kupil različne elitne lokacije v prestolnici – zemljišča ob URI Soča, nekdanja mestna otroška bolnišnica, Železniški zdravstveni dom in zemljišča Zdravstvenega doma Ljubljana – in kdo tam gradil? Apetiti za zemljišča, namenjena zdravstvu, so veliki. Kakšni so interesi v ozadju?

Minister Bešič Loredan želi odkupiti zemljišče ob Soči, kjer bo zasebna bolnišnica

07. 03. 2023 06.00

Razkritje, da bo zasebnik Diagnostični center Bled, ki je v lasti državnih zavarovalnic Triglav in Sava Re, ob URI Soča gradil zasebno bolnišnico, je sprožilo burne odzive. Minister Bešič Loredan je napovedal, da bo država to zemljišče odkupila in ga namenila za širitev URI Soča ali Onkološkega inštituta. Mu bodo načrti uspeli? Generalni direktor Zvone Novina za rubriko Dejstva razkriva: kako bo bolnišnica videti in kakšni so načrti. Še več – državni URI Soča in zasebna bolnišnica bosta sodelovala. Medtem pa na Gorenjskem – na Golniku – svojo kliniko načrtuje kirurg Marko Bitenc. Bo tudi v tej Bitenčevi kliniki operiral minister Bešič Loredan?

'Mreža javnih zdravstvenih zavodov bi se lahko sesula že v času te vlade'

13. 02. 2023 15.34

V civilni iniciativi Glas ljudstva menijo, da ukrepi, ki jih sprejema vlada, koristijo zasebnikom, saj da jim sedanji sistem omogoča nekatere boljše pogoje delovanja kot javnim zasebnim zavodom. Slednje so predstavili na primeru Studia R, ki je v preteklem letu močno povečal obseg delovanja in iz javnih zdravstvenih zavodov zvabil šest zdravnikov. "Na področju koncesij trenutno vlada popoln divji zahod," je ponazoril predstavnik iniciative Jaša Jenull. Če ima vlada resničen namen obraniti javno zdravstveno mrežo pred popolnim razsutjem, mora problematiko koncesionarstva nasloviti nemudoma, še poudarjajo.

Kaj bo s koncesijami v zdravstvu?

31. 01. 2023 06.00

Ustavni sodniki so razveljavili določbe Zakona o zdravstveni dejavnosti, ki omogočajo podaljševanje koncesij v zdravstvu. Po izteku 15-letne koncesije bo po novem potreben nov razpis oziroma nov postopek za podelitev koncesije. Koncesionarji so razočarani in opozarjajo, da bodo kratko potegnili bolniki. Hkrati pa menijo, da so koncesije preživete in jih je treba ukiniti.

Pred zdravniško še prva stavka pacientov - kakšne so zahteve?

04. 01. 2023 10.18

Dan pred stavko zdravnikov, ki jo je za 11. januar napovedal zdravniški sindikat Fides, nas čaka še prva stavka pacientov in pacientk. Predstavniki civilne Iniciative Glas ljudstva so na tiskovni konferenci predstavili nabor konkretnih ukrepov, ki so jih, kot pravijo, uskladili tudi s stroko. Ministrstvo za zdravje so pozvali, naj se do njih nemudoma opredeli oz. jih začne izvajati.

Ustavno sodišče odločilo: Lekarnarji lahko prosto razpolagajo z dobički

05. 10. 2022 15.57

Ustavno sodišče je razveljavilo določbo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki ureja presežke prihodkov nad odhodki za izvajalce koncesionirane lekarniške dejavnosti, so sporočili z ustavnega sodišča. S prepovedjo prostega razpolaganja z morebitnimi dobički zasebnih lekarnarjev namreč posega v pravico do svobodne gospodarske pobude.

Branik javnega Bešič Loredan operira pri zasebniku

15. 09. 2022 06.00

Danijel Bešič Loredan ob rednem delu ministra za zdravje še vedno dela kot zdravnik. Pri zasebniku, v Kirurgiji Bitenc, enem največjih koncesionarjev, ki je v lasti Marka Bitenca. Hkrati je Bešič Loredan še nosilec dejavnosti v Medicinskem centru Šalara, prek katerega dela v Zdravstvenem zavodu Zdravje. Bo torej minister, ki hkrati dela v zasebnem zdravstvu, ukinil tako imenovane dvoživke, kot so napisali v koalicijski pogodbi? Ali bi z uresničitvijo koalicijske pogodbe minister prepovedal delo sebi?

Zavarovalnice kupujejo medicinske centre

14. 09. 2022 06.00

Tri zasebne zavarovalnice imajo velike apetite v zdravstvu. Zavarovalnica Triglav in Sava Re sta kupili največjega zasebnika Diagnostični center Bled, ki bo kmalu začel graditi novo zasebno bolnišnico v Ljubljani. Vzajemna pa je kupila zasebnika Barsos, Aristotel in ljubljanski Dentalni center Varuh zdravja. Nam grozi nov val privatizacije zdravstva? Bodo pri dostopnosti prebivalstva do zdravstvenih storitev vedno večje razlike?

'Privatna bolnišnica je rezultat desetletij razgradnje javnega zdravstva'

13. 09. 2022 13.40

Na naše poročanje o tem, da bosta delno državni zavarovalnici gradili zasebno bolnišnico v prestolnici, so se že odzvali v vladnih strankah Levica in SD. Iz Levice sporočajo, da je privatna bolnica za elite rezultat desetletij razgradnje javnega zdravstva, iz SD pa, da v zvezi s tem v prihodnjih dneh pričakujejo koalicijski pogovor in pojasnila zdravstvenega ministra.

Dve milijardi evrov v državnih gozdovih, med zasebniki kraljuje Cerkev

01. 02. 2022 06.00

Slovenijo prekriva skoraj 60 odstotkov gozda, s čimer sodimo v evropski vrh, za Finsko in Švedsko. Petino gozda ima v lasti država, s tem pa tudi dve milijardi evrov. Za nekdanjega kmetijskega ministra Dejana Židana je dejstvo, da je šlo toliko gozdov v denacionalizacijo, velika sramota. Večina gozdnih površin, slabih 80 odstotkov, jih je namreč v zasebni lasti, ali – imamo kar 413 tisoč lastnikov gozda. Največji zasebni lastnik pa Rimskokatoliška cerkev. Pa znamo gospodariti z gozdovi? Kdo jih obvladuje?

Pomoč kolegom ponudilo že več kot 200 zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov

19. 11. 2021 15.25

Pomoč v obliki kadra je prek elektronskega obrazca za mobilizacijo kadra na najbolj obremenjena delovišča ponudilo že 215 pretežno zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov. Zasebni izvajalci so ponudili tudi pomoč diplomiranih in srednjih medicinskih sester ter administrativnega in pomožnega osebja, zobozdravniki pa so izrazili veliko pripravljenost za vključevanje v delo na cepilnih centrih in točkah za jemanje brisov.

20 ministrov, množica reform, šest predlogov 'ukinitve' dopolnilnega zavarovanja

30. 09. 2021 06.00

Slovensko javno zdravstvo je poskušalo rešiti že 14 vlad, 20 zdravstvenih ministrov. Zaradi naglega staranja slovenskega prebivalstva so strukturne reforme nujne, a popravki so bili do zdaj le minimalni. "Prepogosto le gasimo požare in zato ni možno izpeljati dolgoročnih sprememb," je kritičen dekan ljubljanske medicinske fakultete Igor Švab. Tekoči izdatki za zdravstvo so se lani z 8,5 odstotka, kolikor so znašali leta 2019, povečali na 10,1 odstotka BDP, a to predvsem na račun epidemije. Zdravstveni izdatki se sicer povečujejo, vendar pa še vedno ostajajo pod evropskim povprečjem. Približno 95 odstotkov odraslega prebivalstva ima ob obveznem sklenjeno tudi dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ki ga je neuspešno poskušalo ukiniti že šest vlad.

Dolge čakalne vrste, visoke cene samoplačniških storitev – še imamo javno zobozdravstvo?

28. 09. 2021 06.00

Več kot leto dni čakalne dobe za dodelitev osebnega zobozdravnika, še daljše čakalne vrste za zobozdravstvene storitve, dežurne ambulante pa so večkrat neodzivne. "Zgodi se tudi, da zaradi predolgih čakalnih dob pacient izgubi zob," pravijo zobozdravniki, številni pacienti pa so se zato, čeprav vsak mesec plačujejo prispevke za zdravstvene storitve, prisiljeni obrniti na zasebnike. Teh je, s koncesionarji, več kot zobozdravnikov v zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Prihodki od prodaje so pri nekaterih v letu 2020 presegli dva milijona evrov. Ali sploh še imamo javno zobozdravstvo?