zarodki

'Stisnila mu je roko in se 90 minut trudila, da bi mu zlezla pod kožo'

11. 09. 2024 07.32

Nekdanji ameriški predsednik Donald Trump, ki se želi vrniti na predsedniški stolček, in Kamala Harris, podpredsednica, ki ji je predsedniška nominacija padla v naročje, potem ko se enostavno ni več dalo skrivati kognitivnega stanja aktualnega predsednika Joeja Bidna, sta se spopadla na predvolilnem soočenju. Organizatorji so pričakovano izbrali teme, ki so močno čustveno nabite in polarizirajo, tako da zahtevnejši volivec, ki bi ga zanimala resna poglobitev v sodobne izzive, pač ni prišel na svoj račun. Izkupiček je bilo tako predvsem nekaj zabavnih izjav, ki so poskrbele za razpravo na družbenih omrežjih.

Mati ni vedela, da znanstvenikom ni uspel še noben poskus: 'Sem medicinska senzacija'

25. 07. 2024 18.36

25. julij je dan, ko je v ospredju IVF-postopek. Ta, ki je marsikomu prinesel tako želenega otroka, je pa za mnoge izjemno kontroverzen. Kako pa je danes "prvi otrok iz epruvete"?

Jennifer Aniston ogorčena nad kandidatom za podpredsednika: 'Ne morem verjeti!'

25. 07. 2024 14.58

Odkar ga je Donald Trump imenoval za svojega podpredsedniškega kandidata, je J.D. Vance veliko bolj pod drobnogledom javnosti, kot je bil še pred nekaj tedni. In na dan prihajajo stare izjave, ki sprožajo močne čustvene reakcije. Igralka Jennifer Aniston je bila tako šokirana nad besedami, ki jih je v eni od televizijskih oddaj leta 2021 izustil republikanski senator. Ženske brez otrok je primerjal z ostarelimi ženskami, ki si namesto otrok omislijo mačke, in so nesrečne v svojem življenju.

Zaradi sporne sodbe bolnišnica v Alabami ustavila umetne oploditve

22. 02. 2024 07.26

Največja bolnišnica v Alabami je začasno ustavila postopke zunajtelesne oploditve, potem ko je vrhovno sodišče te ameriške zvezne države odločilo, da so zamrznjeni zarodki človeška bitja z vsemi pravicami in jih je treba obravnavati kot otroke.

Ameriško sodišče v precedenčni sodbi: tudi zamrznjeni zarodki so 'otroci'

20. 02. 2024 18.50

Vrhovno sodišče ameriške zvezne države Alabama je sprejelo precedenčno sodbo. Razsodilo je namreč, da so tudi zamrznjeni zarodki otroci. S tem je omogočilo nadaljevanje tožbe proti kliniki za reprodukcijo zaradi uničenja zarodkov treh parov. Odločitev sodišča bi lahko imela obsežne posledice za tiste, ki se odločijo za zunajtelesne oploditev IVF ali za kakšno drugo zdravljenje s tehnologijo asistirane reprodukcije. Slednje pa lahko na primer vodi tudi do večje kriminalizacije nosečnic.

Pomemben preboj: bodo severni beli nosorogi še korakali po svetu?

28. 01. 2024 16.31

Upanje za živalsko vrsto, ki je tik pred izumrtjem, še obstaja. Na našem planetu imamo le še dva primerka severnega belega nosoroga, gre za dve samici, mamo in hčer. Vendar pa bi, kot kaže, preboj na področju zunajtelesne oploditve vendarle lahko poskrbel za podmladek. Znanstveniki namreč poročajo o prvi uspešni IVF-zanositvi nosoroga.

Prvi sintetični človeški zarodek – znanstveni preboj, a velika etična dilema

15. 06. 2023 10.17

Znanstveniki so ustvarili prvi umetni človeški zarodek. Pri tem so si pomagali z matičnimi celicami, sintetične zarodke pa označujejo za velik preboj. Lahko bi namreč pomagali pri razumevanju vzrokov za nastanek zgodnjega spontanega splava. Na drugi strani pa dosežek odpira vrsto pravnih in moralnih dilem.

Ženska z dvojno maternico rodila dvojčka: eden spočet s pomočjo IVF, drugi naravno

21. 05. 2023 14.36

Avstralski par se je po večletnem zdravljenju zaradi neplodnosti februarja razveselil dvojčkov. A čeprav sta se otroka rodila na isti dan, sta bila spočeta na različen dan in vsak v svoji maternici – eden s pomočjo umetne oploditve, drugi pa naravno.

Iz 30 let starih zarodkov sta se rodila dvojčka: To je nekaj osupljivega

22. 11. 2022 09.21

V ZDA sta se iz zarodkov, zamrznjenih pred več kot 30 leti, rodila dvojčka. Ponosna starša sta izkušnjo opisala kot osupljivo. Ameriški Državni center za darovanje zarodkov (NEDC) ocenjuje, da gre za najdlje zamrznjene zarodke, iz katerih sta se rodila živa otroka.

32 novih človeških ribic bo kmalu uzrlo temo jame

17. 10. 2022 12.31

V Postojnski jami se veselijo novih mladičev človeške ribice. Samica je v začetku junija odložila 43 jajčec, življenje v temi pa bo ugledalo 32 mladičkov. Nekaj se jih je že izleglo, ostali so še odeti v želatinaste ovoje. To je izjemen uspeh, so prepričani v Postojnski jami, saj v statističnem pogledu pomeni rekordno, 74-odstotno reprodukcijsko uspešnost. Iz prejšnjega legla pred šestimi leti je Postojnsko jamo obogatilo 22 malih 'zmajev'.

Znanstveniki pomladili miši, cilj je doseči enako pri ljudeh

05. 06. 2022 16.47

V laboratoriju molekularnega biologa Davida Sinclairja na ameriški harvardski medicinski fakulteti so stare miši spet postale mlade. Znanstveniku in njegovi ekipi je uspelo z beljakovinami, ki lahko odraslo celico spremenijo v matično, pomladiti starajoče celice miši v mlajšo različico samih sebe. Če bi metodo uporabili pri ljudeh, bi lahko spremenili potek staranja, živeli mlajši dlje časa in preložili ali se izognili boleznim, povezanim s starostjo, denimo Alzheimerjevi bolezni. "To je svet, ki prihaja. Verjamem, da smo našli glavno krmilno stikalo, način za previjanje ure nazaj," je napovedal Sinclair.

Tul Mandić: 'Splav ni samo medicinski problem, ampak predvsem družbeni'

28. 05. 2022 06.00

Zakaj je nujno, da ohranimo pravico do varne umetne prekinitve nosečnosti? Kje naš zdravstveni sistem deluje pri skrbi za zdravje žensk in nosečnic ter kaj moramo izboljšati? O tem smo se pogovarjali z Natašo Tul Mandić, ginekologinjo s četrt stoletja dolgim stažem. Po njeni zaslugi imamo v Sloveniji test nuhalne svetline za zgodnje odkrivanje kromosomskih in strukturnih nepravilnosti pred rojstvom. Zdaj dela v Bolnišnici za ženske bolezni in porodništvo Postojna, kjer je vodja Centra za nosečnice in v samoplačniški ambulanti Medicinski center celostnega zdravljenja.

Podnebne spremembe uničujejo najstarejše mumije na svetu

26. 03. 2022 13.19

Čilski arheologi si prizadevajo rešiti najstarejše mumije na svetu pred podnebnimi spremembami. Močni vetrovi in povečane količine padavin namreč v zadnjih mesecih odkrivajo mumije, ki so že več kot 7000 let zakopane v peščenem pobočju v Arici ob robu puščave Atacama. Tako mumije, ki so od julija lani vpisane na Unescov seznam svetovne dediščine, propadajo.

Znanstveniki odkrili mladiča redke ribje vrste

16. 02. 2022 09.33

Novozelandski znanstveniki so odkrili redkega mladiča avstralskega ghostsharka, malo znane ribje vrste, ki živi v globinah oceana. Ghostsharke, znane tudi pod imenom chimaera, je le redko mogoče opaziti, opazovanje njihovih mladičev pa je še bolj redko, zato je omenjena najdba toliko bolj dragocena.

Znanstveniki ustvarili 12 zarodkov funkcionalno izumrlega severnega belega nosoroga

30. 07. 2021 18.59

Znanstveniki, ki si prizadevajo za povrnitev funkcionalno izumrlega severnega belega nosoroga, so sporočili, da so uspešno ustvarili tri dodatne zarodke podvrste. S tem se je skupno število zarodkov povzpelo na 12. Nosorogi imajo sicer zelo malo naravnih plenilcev, vendar pa je njihovo število zaradi krivolova v zadnjih desetletjih drastično upadlo.

Sofia Vergara zmagovalka sodne bitke glede zamrznjenih zarodkov

03. 02. 2021 10.32

Igralka serije Sodobna družina je dobila več let trajajoč sodni spor, v katerem se je po razhodu z zaročencem Nickom Loebom znašla zaradi preostalih dveh zamrznjenih zarodkov iz časov, ko sta se odločala za postopek zunajtelesne oploditve s pomočjo nadomestne matere.

Južnokorejsko sodišče: prepoved splava neustavna

11. 04. 2019 11.57

Južnokorejsko sodišče je odločilo, da mora vlada opustiti politiko prepovedi splava, ki je veljala zadnjih 66 let. Zgodovinska odločitev je sprožila val veselja v prestolnici Seulu po desetletjih boja za pravice korejskih žensk.

Drugi znani primer polidentičnih dvojčkov

28. 02. 2019 10.31

Zdravniki so identificirali šele drugi znani primer polidentičnih dvojčkov - enojajčnih dvojčkov z različnima spoloma. Prvi primer polidentičnih dvojčkov so odkrili leta 2007, vendar so lahko zdravniki tokrat prvič spremljali razvoj takšnih dvojčkov še pred porodom.

Sofia Vergara je prepričana, da ji bivši želi uničiti zakon

29. 10. 2018 16.05

Sofia Vergara, ki je že sedmo leto zapored najbolje plačana televizijska igralka, je spregovorila o tožbi, ki še vedno poteka med njo in njenim nekdanjim partnerjem, Nickom Loebom. 46-letna Kolumbijka je prepričana, da ji bivši s tožbo želi uničiti zakon.

Znanstveniki ustvarili ovčje zarodke, ki so vsebovali človeške celice 

18. 02. 2018 11.04

Ideja, da bi v živalih vzgajali človeške organe, je nekoč živela le v znanstveni fantastiki. A ne več. Ameriška ekipa znanstvenikov je predstavila izsledke raziskav, v katerih so vzgojili ovčje zarodke, ki so vsebovali človeške celice. Za marsikoga je ta del znanosti moralno sporen, čeprav bi s tem lahko reševali človeška življenja. 

'Tudi travme ob našem rojstvu lahko vplivajo na to, kako se odzivamo na spremembe v življenju'

04. 02. 2018 11.00

Se res rodimo kot nepopisan list ali imamo že ob rojstvu neke spomine in izkušnje? Čeprav so nekoč verjeli, da se otrok pred rojstvom ne zaveda sveta okoli sebe, vse več raziskav kaže, da se naše učenje in zavedanje začne že mnogo prej kot šele takrat, ko se začnemo odzivati. Izkušnje, ki jih doživljamo v zgodnjem obdobju, pa vplivajo tudi na razvoj naše osebnosti, pravi madžarska klinična psihologinja Katalin Orosz.

Kakšni so vzroki in kaj posledice najpogostejših kromosomskih nepravilnosti otrok ter kako jih ugotoviti že v nosečnosti

05. 07. 2017 07.24

Človeško telo je zgrajeno iz številnih delov, ki so med seboj povezani in delujejo kot celota. Za usklajeno delovanje telesa je potrebna izjemna organiziranost in pravilno delovanje vsakega najmanjšega dela, zato telesu pravimo tudi organizem.

Kakšni so vzroki in kaj posledice najpogostejših kromosomskih nepravilnosti otrok ter kako jih ugotoviti že v nosečnosti

06. 06. 2017 06.30

Človeško telo je zgrajeno iz številnih delov, ki so med seboj povezani in delujejo kot celota. Za usklajeno delovanje telesa je potrebna izjemna organiziranost in pravilno delovanje vsakega najmanjšega dela, zato telesu pravimo tudi organizem.

Sporni hormonski motilec BPA ni le v toaletnem papirju, pač pa ga je bistveno več v hrani

01. 06. 2017 09.26

Pred dnevi so v recikliranem toaletnem papirju in papirnatih brisačah, ki jih uporabljajo tudi v slovenskih šolah in vrtcih, našli hormonski motilec bisfenol A. Porajajo se vprašanja, koliko te zdravju škodljive snovi lahko z uporabo papirja vnesemo v telo. A veliko večjo količino tega motilca, kot prek toaletnega papirja, v telo vnesemo s hrano, opozarjajo strokovnjaki.

Sofio Vergaro tožita njena zarodka

08. 12. 2016 18.14

Zvezdnico ameriške serije Sodobna družina Sofio Vergara tožita njena zamrznjena zarodka Emme in Isabelle, ki ju je spočela z nekdanjim partnerjem Nickom Loebom. Loeb je ta teden v njunem imenu vložil tožbo v Lousiani, kjer so po zakonu oplojena jajčeca "pravni subjekt".

'Zmajčki' tik pred izleganjem?

26. 05. 2016 15.29

Predsednik uprave Postojnske jame Marjan Batagelj je predstavil razvoj zarodkov človeške ribice. Zarodki so zdaj veliki od 17 do 18 milimetrov, viden je že očesni pigment, škrgice so razvejane, tudi srce že bije in je prekrvavljeno. Človeške ribice naj bi bile tako tik pred izleganjem.

Tito jih je podarjal kot protokolarno darilo

15. 05. 2016 07.00

Oči vsega sveta so zadnje mesece uprte v Postojnsko jamo, kjer je človeška ribica poskrbela za prvovrstno turistično promocijo. Razmnoževanje te skrivnostne živali lahko zdaj opazujemo prvič.

FOTO in VIDEO: Zmajevi mladički se prebujajo!

14. 04. 2016 08.56

Zarodki človeške ribice v akvariju Postojnske jame se že premikajo. Prve premike so opazili pred kratkim, zarodki pa vedno bolj dobivajo obliko ličinke. Ti premiki ogromno pomenijo, saj so dokaz, da zmajčki rastejo in da razvoj napreduje.

Zlorabe, mučenje, načrtno pobijanje – takšno je življenje azijskih deklic

21. 01. 2015 12.56

Pred tedni je svet pretresla zgodba male Rukshene, ki so jo sosedje v zadnjih vzdihljajih našli na domačem vrtu, z zvezanimi rokami in do prsi zakopano v zemljo. Ni bilo treba spraševati, kdo se je tako okrutno znesel nad njo. Bil je njen oče, ki mu deklica predstavlja samo nepomemben strošek, zato po njegovem ne bi bilo škode, če bi umrla.

'Za mamo je otrok že, ko zagleda modri črtici na testu': kako slovenske bolnišnice ravnajo ob smrti otroka med nosečnostjo

01. 08. 2014 09.16

"Stiska, s katero se srečujejo starši, ki med nosečnostjo izgubijo otroka, je najpogosteje boj in pravica do žalovanja za tako majhnim otrokom," pravi Petra Urek iz društva Solzice. Gre za še vedno precej tabuizirano temo v naši družbi, preglavice pa povzroča tudi zakonodaja oziroma njene interpretacije.