zarodka

Mati ni vedela, da znanstvenikom ni uspel še noben poskus: 'Sem medicinska senzacija'
25. 07. 2024 18.3625. julij je dan, ko je v ospredju IVF-postopek. Ta, ki je marsikomu prinesel tako želenega otroka, je pa za mnoge izjemno kontroverzen. Kako pa je danes "prvi otrok iz epruvete"?

'Tistim, ki želijo otroka, bi morali omogočiti dostop do postopkov'
07. 07. 2024 06.38Lani se je prvič v zgodovini Slovenije rodilo manj kot 17.000 otrok. Slovenci se za otroke odločamo manj in vse pozneje. Pristojnim bi morali zvoniti vsi alarmi, pa jim očitno ne. Kajti morda še bolj zaskrbljujoč je naslednji podatek: rodilo se je tudi manj otrok po umetni oploditvi (IVF), opozarja prim. mag. Uršula Reš iz Zdravstvenega centra Dravlje, kjer ljudem skoraj tri desetletja pomagajo na poti do tako zelo želenega otroka. Pa to število ni nižje, ker bi bile potrebe po teh postopkih manjše. Nasprotno, vse večje so in še večje bodo. A če so v preteklosti v Sloveniji opravili 3200 postopkov na leto, jih zdaj, zaradi nerazumnih odločitev pristojnih, le še okoli 2500.

Študija odkrila povezavo med prepovedjo splava in smrtnostjo novorojenčkov
25. 06. 2024 11.33Prepoved splava v ameriški zvezni državi Teksas je povezana s 13-odstotnim povečanjem števila smrti med novorojenčki in dojenčki, ugotavlja v ponedeljek objavljena študija zdravstvene revije JAMA Pediatrics.

Ameriško sodišče v precedenčni sodbi: tudi zamrznjeni zarodki so 'otroci'
20. 02. 2024 18.50Vrhovno sodišče ameriške zvezne države Alabama je sprejelo precedenčno sodbo. Razsodilo je namreč, da so tudi zamrznjeni zarodki otroci. S tem je omogočilo nadaljevanje tožbe proti kliniki za reprodukcijo zaradi uničenja zarodkov treh parov. Odločitev sodišča bi lahko imela obsežne posledice za tiste, ki se odločijo za zunajtelesne oploditev IVF ali za kakšno drugo zdravljenje s tehnologijo asistirane reprodukcije. Slednje pa lahko na primer vodi tudi do večje kriminalizacije nosečnic.

Pomemben preboj: bodo severni beli nosorogi še korakali po svetu?
28. 01. 2024 16.31Upanje za živalsko vrsto, ki je tik pred izumrtjem, še obstaja. Na našem planetu imamo le še dva primerka severnega belega nosoroga, gre za dve samici, mamo in hčer. Vendar pa bi, kot kaže, preboj na področju zunajtelesne oploditve vendarle lahko poskrbel za podmladek. Znanstveniki namreč poročajo o prvi uspešni IVF-zanositvi nosoroga.

Kitajski znanstveniki klonirali prvo zdravo opico
18. 01. 2024 14.16Kitajski znanstveniki so z izboljšanjem metode, s katero so njihovi kolegi na škotskem inštitutu Roslin pred skoraj 30 leti ustvarili ovco Dolly, klonirali prvo zdravo opico rezus. Kljub preboju so opozorili, da je stopnja uspešnosti nove metode še vedno nizka, povrhu pa se v zvezi s kloniranjem porajajo številna etična vprašanja.

Kljub tvegani nosečnosti so ji prepovedali splav
12. 12. 2023 09.48V ZDA odmeva primer 31-letne Kate Cox, matere dveh otrok iz Dallasa, ki se je zaradi prirojene genetske okvare ploda na sodišču neuspešno borila za pravico do umetne prekinitve nosečnosti v Teksasu, ki ima enega najstrožjih zakonov o prepovedi splava v ZDA. Splav se je zato odločila opraviti v drugi ameriški zvezni državi.

Nizozemsko podjetje želi doseči prvo spočetje in rojstvo otroka v vesolju
19. 11. 2023 19.08Kakšna prihodnost čaka človeštvo? Odgovora na to z gotovostjo ne more podati nihče, a če bi slučajno potrebovali načrt B, nizozemsko podjetje že raziskuje potencialne možnosti za naše preživetje. Podjetje SpaceBorn želi tako doseči prvo spočetje in rojstvo otroka v vesolju.

Človeški zarodek brez spermijev, jajčec ali maternice
14. 09. 2023 19.07Vzgojiti človeški zarodek brez uporabe spermijev, jajčec ali maternice? Sliši se neverjetno, a prav to je uspelo skupini znanstvenikov v Izraelu. Iz matičnih celic so izdelali modele človeškega zarodka, stare do 14 dni. Ta izjemni napredek bi po mnenju strokovnjakov lahko pomagal razumeti najzgodnejšo fazo nosečnosti, vključno z vzroki za spontane splave, prirojene napake in neplodnost. Hkrati pa že sproža številna etična vprašanja.

Dvojčki – enaki geni, različne izkušnje
24. 06. 2023 12.43Odnosa med dvojčkoma ne more razumeti nekdo, ki ni del tega, pravita Tina in Tanja Šentjurc, enojajčni dvojčici, rojeni le dve minuti narazen. Je intuitiven, drugačen, poseben. V Sloveniji se v povprečju rodi dobrih 300 parov dvojčkov letno. Trojčki so še veliko redkejši – rodijo se enkrat na 10.000 rojstev.

Prvi sintetični človeški zarodek – znanstveni preboj, a velika etična dilema
15. 06. 2023 10.17Znanstveniki so ustvarili prvi umetni človeški zarodek. Pri tem so si pomagali z matičnimi celicami, sintetične zarodke pa označujejo za velik preboj. Lahko bi namreč pomagali pri razumevanju vzrokov za nastanek zgodnjega spontanega splava. Na drugi strani pa dosežek odpira vrsto pravnih in moralnih dilem.

Hrvaška bo začela uvažati spermo in jajčne celice
03. 06. 2023 11.57Hrvaška zaradi pomanjkanja domačih darovalcev načrtuje uvoz sperme in jajčnih celic iz Evropske unije. Darovanje spolnih celic je na Hrvaškem mogoče od leta 2012, a odtlej nihče ni izrazil zanimanja, da postane darovalec.

Podpora vrhovnemu sodišču v Ameriki najnižja v zadnjih 50 letih
18. 05. 2023 08.21Inštitut NORC pri univerzi Chicago je izvedel anketo, v kateri so ugotovili, da je podpora vrhovnemu sodišču ZDA med Američani po odločitvi za razveljavitev pravice do splava po ZDA lani padla na najnižjo raven v zadnjih 50 letih.

'Neplodnost ne izgine. To je diagnoza, ki bo vedno moja'
26. 03. 2023 15.42Devet let, dve zunajmaternični nosečnosti, šest postopkov umetne oploditve, devet prenosov zarodkov. To je zgodba Katarine, ki se je končala brez otroka. A zanj je bila pripravljena narediti vse. "Pila sem praške, 'informirano vodo' za 40 evrov ... Od bioresonance in raznih terapij do karmične diagnostike. Ti povej, jaz sem zagotovo poskusila." Po več letih sta se nato s partnerjem odločila, da je bilo dovolj. A kot dodaja, bo neplodnost vedno njena diagnoza.

'Imela sem štiri spontane splave. 'Saj bo' ne pomaga'
25. 03. 2023 12.34Po Slovarju slovenskega knjižnega jezika je mama ženska, ki ima otroka. A nimajo vse mame otrok. Približno četrtina brez njega ostane že v času nosečnosti. "Misel na to, da nisem bila sposobna donositi otroka, je bila grozna," občutke po dveh spontanih splavih opisuje Katja. A poleg žalosti so prišli tudi sram, strah in dvom. "Sem še mama? Kako se reče mami, ki izgubi otroka? Lahko tudi jaz praznujem materinski dan?"

Pet žensk toži zvezno državo Teksas zaradi zakona proti splavu
08. 03. 2023 08.15Na državnem sodišču v Austinu je pet žensk, ki trdijo, da niso mogle prekiniti nosečnosti kljub temu, da je bilo ogroženo njihovo zdravje in življenje, vložilo tožbo proti zvezni državi Teksas zaradi strogega in nejasnega zakona proti pravici do splava.

Bizaren razlog, zakaj v Dubaju cveti kloniranje kamel
05. 03. 2023 18.20Kamele so na Arabskem polotoku skozi zgodovino pomenile vir preživetja v puščavskem okolju. Čeprav se je njihova vloga po odkritju nafte precej zmanjšala, še vedno veljajo za pomemben kulturni simbol, na katerega so Arabci zelo ponosni. Lastniki s svojimi kamelami tekmujejo na dirkah in organizirajo kamelja lepotna tekmovanja. Ker jim najbolj uspešne kamele prinašajo veliko denarja, se mnogi lastniki odločajo, da izbranke kar klonirajo.

Iz 30 let starih zarodkov sta se rodila dvojčka: To je nekaj osupljivega
22. 11. 2022 09.21V ZDA sta se iz zarodkov, zamrznjenih pred več kot 30 leti, rodila dvojčka. Ponosna starša sta izkušnjo opisala kot osupljivo. Ameriški Državni center za darovanje zarodkov (NEDC) ocenjuje, da gre za najdlje zamrznjene zarodke, iz katerih sta se rodila živa otroka.

Prepoved splava v moderni disfunkcionalni družbi – lekcije ameriških staroselcev
15. 10. 2022 16.46Napadi na reproduktivno zdravje in pravico do telesne avtonomije so danes vse drznejši, še posebej po tem, ko je vrhovno sodišče ZDA konec meseca junija ovrglo 50 let staro razsodbo Roe proti Wade in s tem odpravilo ustavno zagotovljeno pravico do splava v ZDA. Ta odločitev je povsod po svetu povzročila močan odziv; opogumila je tako krščanske fundamentaliste, ki želijo uveljaviti nadzor nad različnimi vidiki družbenega in zasebnega življenja, kot tudi borce za pravice do svobodnega odločanja o lastnem telesu, aktivirala pa je tudi tiste družbene skupine, ki se nahajajo na nasprotnem bregu obeh ponujenih opcij.

Pogoj za prekinitev nosečnosti: poslušanje srčnega utripa zarodka?
13. 09. 2022 18.52Ženske, ki bodo na Madžarskem želele opraviti splav, bodo morale v prihodnje pred tem poslušati bitje srca zarodka, poročajo tuje tiskovne agencije. Zdravnik jih bo moral na "jasno prepoznaven način" seznaniti z vitalnimi funkcijami zarodka, določa odlok, ki bo začel veljati v četrtek.

Zgodovina brskanja kot dokazno gradivo: 'Skrb glede zasebnosti je resnična'
28. 06. 2022 06.00Odločitev ameriškega vrhovnega sodišča o odpravi ustavne pravice do splava je v javnosti sprožila novi val strahu – tokrat pred vdorom v zasebnost. Strokovnjaki opozarjajo, da bi se spletna aktivnost in digitalni odtis posameznika potencialno lahko spremenila v dokazno gradivo. Tisti ljudje, ki bodo na spletu iskali informacije o splavu, bodo lahko postali tarča organov pregona.

Zaradi nelegalnih in (ne)varnih splavov na svetu vsak dan umre 110 žensk
27. 05. 2022 06.00Malta je edina država v Evropski uniji, kjer je splav popolnoma prepovedan, na Poljskem je možen le v omejenih okoliščinah. V zadnjih letih je pomemben dosežek dosegla Irska, ki je splav legalizirala po dolgih letih omejevanja te pravice. Na drugem koncu sveta v Združenih državah Amerike odmeva težko pričakovana odločitev, ali bo Vrhovno sodišče razveljavilo zakonodajo, ki ženskam omogoča dostop do prekinitve nosečnosti.

Severina: Mirela je bila postavljena na križ in pregnana v Slovenijo
13. 05. 2022 10.05Na Hrvaškem že nekaj dni odmeva zgodba nosečnice Mirele Čavajda, ki se je zaradi hudo prizadetega zarodka odločila za splav. V podporo 39-letnici, ki ji je bil poseg v domovini sprva onemogočen, kasneje pa tudi zaradi burne reakcije prebivalstva ter medijev dovoljen, je na zagrebške ulice stopila tudi pevka Severina. "Ženska ni telica ali inkubator," je svoje stališče jasno izrazila zvezdnica in kritično obsodila odgovorne, ki so s svojimi dejanji nosečnico prisilili v iskanje pomoči v Sloveniji.

Odvetnica hrvaške nosečnice: Feticid ni enako kot evtanazija
08. 05. 2022 16.03Na Hrvaškem, kjer zdravniki nosečnici s hudo prizadetim zarodkom odrekajo pravico do splava, se še naprej sprašujejo, kako je mogoče, da zakon in medicinska stroka ne najdeta rešitev za nosečnosti, ki predstavljajo nevarnost tako za otroka kot za mater. Odvetnica 39-letnice, pri kateri so v glavi zarodka odkrili maligni tumor, je napovedala, da bo njena stranka vseeno do zadnjega trenutka čakala odgovor zdravstvene komisije na Hrvaškem, preden se bo na splav odpravila v Slovenijo. Poudarila je, da se ta prekinitev nosečnosti v nobenem primeru ne more enačiti z evtanazijo.

Arheologi v Peruju našli predinkovsko mumijo
08. 04. 2022 06.00Skrčena v položaj zarodka, z rokama na obrazu in prevezana z vrvmi je, morda celo tisočletje dolgo, v zemlji spala mumija, ki je neizmerno razveselila perujske arheologe. Našli so jo pod sredino mestnega trga v starodavnem arheološkem kraju Kahamarkilja. Gre za predinkovsko mumificirano telo, so prepričani. Oseba, ki ji ostanki pripadajo, pa naj bi živela v visokoandskih predelih dežele.

Družba debelosti ne dojema kot bolezni, ampak kot nezdrav življenjski slog?
01. 03. 2022 16.50V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Število ljudi s prekomerno telesno težo in debelih v Sloveniji narašča s starostjo in doseže svoj vrh v kategoriji nad 55 let. Debelost je torej kronična bolezen, za katero je značilno čezmerno kopičenje maščevja v telesu. Povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih, k nastanku debelosti pa kar v 30 do 70 odstotkih prispeva tudi dedna zasnova. Družba debelosti pogosto ne prepoznava kot bolezni, pač pa kot napačno izbiro življenjskega sloga, so izpostavili strokovnjaki na okrogli mizi 'Debelost je bolezen'.

Na Poljskem zaradi zavrnitve splava umrla še ena nosečnica. 'Vlada ima krvave roke'
27. 01. 2022 20.19Aktivisti za človekove pravice so po smrti še ene noseče Poljakinje znova na nogah. Pokojna 37-letna Agnieszka T. je pričakovala dvojčka, ko je morala zaradi bolečin v bolnišnico. Tam je prvi od dvojčkov umrl 23. decembra, a so se zdravniki odločili počakati in videti, ali lahko drugega otroka rešijo. Teden kasneje je umrl tudi drugi od dvojčkov, 37-letnica pa je ostala v bolnišnici vse, dokler ni v torek umrla tudi ona.

Na Kitajskem odkrili fosil jajca z odlično ohranjenim okostjem zarodka dinozavra
22. 12. 2021 08.48Na Kitajskem so odkrili ohranjen fosil zarodka malega dinozavra. Gre za okoli 70 milijonov let star fosil, ki bi lahko osvetlil povezavo med dinozavri in pticami. Okostje še neizvaljenega mladička dinozavra je zvito v položaj, ki je pred izvalitvijo značilen za sodobne ptice. Malega dinozavra so poimenovali Baby Jingliang, po kitajskem muzeju, v katerem je shranjen fosil.

Od ponedeljka v Sloveniji na voljo novo proticovidno zdravilo
08. 12. 2021 11.40Čeprav število okužb s koronavirusom upada, je število hospitaliziranih še vedno visoko. Osebe z dejavniki tveganja za težji potek bolezni bodo od ponedeljka naprej lahko prejele tudi novo zdravilo molnupiravir. Kot je pojasnil minister Poklukar, bo prva pošiljka omogočila 5700 zdravljenj, najprej pa bo za prevzem na voljo v štirih bolnišnicah. To zdravilo v Sloveniji sicer še ni registrirano, zato bodo morali bolniki podpisati soglasje za uporabo.

Prelom. In 'radikalno avtonomen' človek
06. 12. 2021 12.48Nemčija je na pragu trenutka, ko bo Angela Merkel vajeti po 16 letih prepustila Olafu Scholzu. Medtem ko se je Merklova kot "krizna kanclerka" bolj odzivala kot utirala nove poti, naj bi "semafor" socialdemokratov, zelenih in liberalcev deloval povsem drugače ‒ Scholz se vidi v vlogi "podnebnega kanclerja", nova koalicija pa napoveduje velike, vizionarske korake.