zaprti prostori

Ste naveličani zatohlega zraka? Aira ECO Plus prinese svežino v vaš dom brez odpiranja oken

17. 02. 2025 09.26

Zaprti prostori, težek in vlažen zrak ter neprijeten vonj – vse to so lahko razlogi za glavobole, utrujenost, nezmožnost koncentracije in celo poslabšanje težav z dihanjem, kot posledica zatohlega zraka. Naj ne bo več tako – s kakovostnim prezračevalnim sistemom z rekuperacijo lahko poskrbite, da bo zrak v vašem domu vedno svež, prijeten in čist.

Pri selitvi zapornikov v Dobrunje tudi pomoč iz tujine?

06. 02. 2025 06.00

Novi zapor v Dobrunjah za 86,5 milijona evrov bo končan aprila, selitev zapornikov pa bo velik izziv in skrivnost. Pred zaključkom gradnje strogo varovanega in najsodobnejšega zapora je ekipa Dejstev posnela, kako izgleda zaporniška celica, kje bo sodna dvorana za najbolj zahtevna sojenja, in izvedela, da bo selitev zapornikov izjemen varnostni in logistični zalogaj. Čeprav bodo podrobnosti selitve ostale skrivnost, bodo zanjo morda potrebovali pomoč iz tujine. Še vedno pa niso končani inšpekcijski postopki glede odvoza zemljine.

Ministrstvo išče gostinskega najemnika za grad Snežnik

31. 01. 2025 11.35

Ministrstvo za kulturo je razpisalo javno zbiranje ponudb za oddajo v najem gostinskih prostorov na pristavah gradu Snežnik, kamor sodijo poslovni prostori in zunanje površine na območju državnega kulturnega spomenika. Tamkajšnji prebivalci so namreč ustanovili civilno iniciativo in ministrstvo pozvali k odprtju 20 let zaprte grajske pristave.

Zgodbe ljudi, ki so desetletja preživeli za zidovi 'norišnice' gradu Cmurek

17. 11. 2024 18.42

Eden bolj zanimivih muzejev v Sloveniji je gotovo Muzej norosti. Sprehod čez grad Cmurek, v katerem je več desetletij deloval Zavod za duševno in živčno bolne Hrastovec – Trate, vas ne bo pustil ravnodušnih. Ustanova je namreč prepletena z neverjetnimi zgodbami tistih, ki jih je usoda spravila za obzidje gradu. O tem, da za marsikaterega človeka sploh niso vedeli, zakaj in kako je pristal na oddelku, o tem, da je prihajalo do hudih zlorab zdravil in o tem, kakšna "sredstva za umirjanje" so uporabljali, so spregovorili nekdanji zaposleni, stanovalci in njihovi svojci.

Vročina se bo stopnjevala, temperature tudi nad 35 stopinj Celzija

17. 06. 2024 10.22

Ponedeljek nam bo prinesel veliko sončnega vremena. Nad hribi bo sredi dneva in popoldne nastalo le nekaj plitvih kopastih oblakov, medtem ko ploh ne pričakujemo. Na jugovzhodu se bo ogrelo vse do 30 stopinj Celzija. Po nižinah preostalega dela države bomo izmerili 28 ali 29 stopinj Celzija. Prijetnih 25 stopinj pa bo tudi v alpskih dolinah.

Ljubljanska obvoznica bogatejša za najsodobnejši Petrolovi prodajni mesti

23. 01. 2024 00.15

Družba Petrol je na južni ljubljanski obvoznici uradno odprla prodajni mesti Barje – sever in jug.

Kakšen je v resnici porast kriminala v Ljubljani?

17. 11. 2023 06.00

Zakaj je letos več kaznivih dejanj? Zakaj se jih 90 odstotkov zgodi v mestnih okoljih? S porastom kriminala se sooča ljubljanska občina – največ pri posilstvih in spolnem nasilju. Je Slovenija še varna država? Je strah, da med storilci kaznivih dejanj prevladujejo tujci – utemeljen? Na Policijski upravi Ljubljana se zavedajo, da so večja varnostna tveganja povezana z nastanitvijo migrantov v azilnem domu na Viču. A kaj kažejo podatki?

Se število kaznivih dejanj posilstev in spolnega nasilja povečuje?

02. 11. 2023 21.00

V sredo naj bi se v Ljubljani zgodil nov spolni napad na žensko, Policija je že aretirala dva osumljena državljana Maroka. To je že druga tovrstna prijava v enem mesecu. Policija je sicer do 31. oktobra letos na območju Ljubljane na področju kaznivih dejanj posilstev in spolnega nasilja obravnavala 32 osumljencev, med njimi 22 državljanov Slovenije in 10 državljanov tretjih držav.

Policija, tožilstvo, ministrstvo, inšpektorat, šola ... Kdo vse je zatajil?

22. 08. 2023 13.49

Bolj kot se razvija klobčič okrog domnevnega spolnega nadlegovanja ravnatelja z ene od gorenjskih šol, več se pojavlja dvomov in vprašanj o pasivnosti odgovornih institucij. Kranjska policija naj ne bi razširila preiskave, čeprav so bila domnevna početja 'javna skrivnost' in čeprav sta od prijave nadlegovanja po naših informacijah minila dva meseca. Da na naša vprašanja ne morejo odgovoriti, pravijo na kranjskem okrožnem državnem tožilstvu. O domnevno nemoralnih in diskriminatornih razmerah na 'ravnateljevi' šoli je bilo že jeseni obveščeno tudi ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, ki je angažiralo inšpektorat, ta pa ni zaznal kršitev.

V Mežiški dolini in Črni prvi primeri črevesnih bolezni: bruhanje in driska

10. 08. 2023 09.09

Po zgodovinskem potopu, ki je prizadel Slovenijo, so se ponekod že pojavile tudi črevesne okužbe. Iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje so nam potrdili, da so prve primere opazili na območju občin Mežiške doline, nekaj več pa v Črni na Koroškem. Za zdaj beležijo nekaj več kot 10 primerov, a predvidevajo, da je teh še več, saj da vsi pomoči v zdravstvenih ustanovah ne poiščejo. Ob tem Inštitut opozarja, da se lahko okužbe pojavijo tudi drugod, zato je pomembno, da ljudje na prizadetih območjih upoštevajo preventivne ukrepe za varovanje zdravja.

Zaščitite se pred nevarnostmi poplavljenih prostorov: plesni, mikroorganizmi ...

07. 08. 2023 08.30

Na NIJZ so pripravili navodila, kako po poplavah poskrbeti za svoje zdravje med čiščenjem poplavljenih prostorov. Preverite, kako morate očistiti prostore, da preprečite okužbe in nastanek plesni. Zaščitite se in upoštevajte nasvete za bolj varno čiščenje posledic poplav.

V Celju evakuirali več kot 4000 ljudi, v Laškem takšnega pretoka ne pomnijo

04. 08. 2023 08.28

Iz Koroške in Savinjske prihajajo katastrofalni posnetki razmer. Voda odnaša hiše, ceste, mostove, ulice, poplavni val pa se še širi. Na določenih območjih so še vedno ujeti prebivalci, saj se reševalne službe ne morejo prebiti do odrezanih krajev. V Celju so evakuirali več kot 4000 prebivalcev. Iz Laškega poročajo o pretoku vode, kakršnega ne pomnijo. Civilna zaščita poziva, da se ob zvoku siren umaknite na varno, nikar ne rešujte predmetov, ampak v prvi vrsti poskrbite za svoje življenje in življenje svojih bližnjih. Razmere so izredne in ponekod kaotične tudi na Koroškem.

Zgodovinske poplave: številni še vedno odrezani od sveta, prihaja nov val

04. 08. 2023 10.46

Velik del Slovenije so zajele katastrofalne poplave, interventne ekipe so primarno reševale življenja, a kljub temu so še vedno številni odrezani od sveta. Padavin, ki hranijo poplavni val, pa še ni konec. Sekundarno ciklonsko območje nad severno Italijo namreč zadržuje vremensko fronto nad našimi kraji, poroča portal Meteoinfo Slovenija. Nad severnim Jadranom se prožijo nove močnejše nevihte, ki jih nosi v smeri Slovenije. Vodotoki bodo v prihodnjih urah ponovno začeli močno naraščati. Ostanite doma in spremljajte hidrološke razmere v svoji okolici, upoštevajte navodila in priporočila pristojnih služb.

Šest uradov čez poletje zapira vrata

05. 06. 2023 11.54

Krajevni uradi Ig, Notranje Gorice, Velike Lašče, Dobrova, Dol pri Ljubljani in Škofljica bodo zaprti v času poletnih počitnic, in sicer od 3. julija do 29. septembra, so sporočili z upravne enote.

Padajo še zadnje kadilske trdnjave, nad cigaretni dim tudi (polovica) BiH

30. 05. 2023 06.00

V Federaciji Bosne in Hercegovine (FBiH) je začela veljati prepoved kajenja v zaprtih javnih prostorih. Po novem zakonu, ki omejuje uporabo tobačnih izdelkov v bošnjaško-hrvaški entiteti, je kajenje sicer še vedno dovoljeno v lokalih, v katerih ne strežejo hrane. V srbski entiteti BiH, Republiki Srbski, omejitev kajenja v javnih prostorih še vedno ni. Novinarji iz obeh entitet pa so se odpravili med ljudi, da bi izvedeli, kaj si o (ne)prepovedi mislijo prebivalci.

Haaška bratovščina 'zločincev in herojev'

29. 05. 2023 06.20

Ob 30. obletnici ustanovitve sodišča v Haagu se je njegovo delovanje večinoma povzelo v številkah – v letnicah, številu obtoženih, obsojenih. Toda zgodbe izza zidov tamkajšnjega pripora so veliko bolj slikovite, v njih pa ni ločnice med posameznimi verami ali nacijami. Srbski predsednik Slobodan Milošević je dal svoj pulover hrvaškemu generalu Anteju Gotovini, ko so ga v Haag privedli po aretaciji na Kanarskih otokih. Ta se mu je pozneje podpisal pod osmrtnico. Z Miloševićem je rojstni dan praznoval poveljnik obrambe Srebrenice Naser Orić. Srbski radikalec Vojislav Šešelj je postal najboljši prijatelj s poveljnikom hrvaških sil v BiH Mladenom Naletilićem - Tutom, nato pa na njegov pogreb poslal tudi sožalni venec z napisom v cirilici.

Nov ljubljanski zapor: 'Napačno razumevanje je, da se gradi hotel'

20. 05. 2023 08.00

V ljubljanskih Dobrunjah že nastajajo prve zaporniške celice. Na gradbišču, velikem skoraj 5 hektarjev, bo do leta 2025 zrasel nov moški zapor. Imel bo prostora za 388 zapornikov, kar je trikrat več, kot jih uradno sprejme zapor na Povšetovi, kjer so bivanjske razmere – kar boste lahko videli v današnji rubriki 24UR Inšpektor – katastrofalne. Kar nekaj let je bilo tam zaprtih dvakrat več ljudi, kot bi jih po standardih lahko bilo, zaporniki pa so imeli na voljo tudi manj kot tri kvadratne metre osebnega prostora. Zaradi tega je država danes plačala že za četrt milijona evrov odškodnin.

Zaradi bolniških odsotnosti zaprtih več krajevnih uradov UE Ljubljana

13. 01. 2023 09.38

Z Upravne enote Ljubljana so sporočili, da bodo krajevni uradi Ig, Notranje Gorice, Velike Lašče, Dobrova in Škofljica v času od 16. januarja do 27. januarja, zaradi bolniških odsotnosti zaposlenih, zaprti. Izjema je Krajevni urad Medvode, ki ostaja odprt vsak dan, so dodali.

Narašča število respiratornih obolenj, v zaprtih prostorih so smiselne maske

27. 12. 2022 17.09

V zaprtih prostorih je še vedno smiselna nošnja zaščitnih mask, sploh v prostorih s slabim zračenjem, poudarja infektologinja Bojana Beović. Po njenih besedah so bolnišnice zaradi širjenja respiratornih obolenj trenutno bolj obremenjene, a je stanje boljše kot pretekla leta, ki jih je zaznamovala epidemija covida-19.

Fafangel: Ne čakajte na novo cepivo, cepite se zdaj

15. 09. 2022 12.22

Kakšna jesen in zima nas čakata? Za nami sta že dva tedna novega šolskega leta, pouk poteka v živo. Okužb je glede na podatke zdravstvenega ministrstva vse več. V sredo so pristojni zabeležili 2402 novi okužbi, v torek 2528, dan pred tem pa celo 3483. Vodja posvetovalne skupine za spremljanje gibanja novega koronavirusa pri NIJZ Mario Fafangel zato znova poziva, naj se držimo priporočil. Omenil je dvoje: maske v zaprtih javnih prostorih in cepljenje najbolj ranljivih, torej tistih nad 60 let.

Kako ravnati ob požaru?

20. 07. 2022 14.16

Požar na Krasu, ki se je z italijanske strani razširil na slovensko, ogroža prebivalce. Ob požaru nastanejo različne škodljive snovi, odvisno od materialov, ki gorijo, temperature in drugih okoliščin, opozarjajo predstavniki NIJZ. Prebivalci in ljudje, ki se znajdejo v bližini požara, so plinom in delcem, ki botrujejo ognjenim zubljem, neposredno izpostavljeni z vdihavanjem, kasneje lahko tudi s hrano in vodo. Zato so na NIJZ spisali priporočila, kako ravnati ob požaru.

'Upam, da bo prevladal mir in se bomo lahko kmalu ukvarjali samo z nogometom.'

14. 03. 2022 06.00

Prvi mož najmočnejše nogometne organizacije v Evropi Aleksander Čeferin se je moral nedavno spopasti z izzivi, ki jih je s seboj prinesla ruska invazija Ukrajine in požel ogromno pohval za pomoč pri reševanju tam ujetih tujih nogometašev. Prav Uefin predsednik je bil zadnji gost naše pogovorne oddaje Ena na ena, hkrati pa je nekaj minut dragocenega časa namenil tudi nam in odgovoril na nekaj vprašanj o izzivih, s katerimi se sooča v zadnjem času.

V Italiji brez obveznih mask na prostem, WHO: Akutna faza pandemije bi se lahko končala že letos

11. 02. 2022 16.42

Zaradi zmanjševanja števila novih okužb so v Italiji sprostili določene ukrepe. Tako od zdaj maske na prostem niso več obvezne, še naprej pa sicer ostajajo obvezne v notranjih prostorih, na javnem prevozu, na prostem pa le v večji množici ljudi. Pri naših zahodnih sosedih se ob tem znova odpirajo diskoteke. Francija bo konec februarja medtem stopila še korak dlje – ljudem namreč ob določenih pogojih mask ne bo treba nositi niti v zaprtih prostorih. Potujočim v Veliko Britanijo, ki so polno cepljeni, pa se ni več treba testirati na novi koronavirus. Generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus je medtem dejal, da bi se lahko akutna faza pandemije končala že letos. Pogoj za to pa je 70-odstotna precepljenost svetovnega prebivalstva.

Nizozemci lahko grejo k dekletu v Rdečo četrt, ne smejo pa v muzej

19. 01. 2022 20.22

Vladne omejitve so razjezile kulturne delavce na Nizozemskem. Ne zdi se jim namreč pošteno, da morajo njihovi prostori ostati zaprti, medtem ko je vlada odpravila omejitve za trgovine in t. i. kontaktne poklice, kamor sodijo brivci, kozmetični saloni ter celo ponujanje spolnih uslug. Muzeji in koncertne dvorane so se tako v znak protesta zaradi vladnih ukrepov za preprečevanje širjenja koronavirusa začasno spremenili v kozmetične salone in telovadnice.

Od ponedeljka vstop v Avstrijo mogoč le ob izpolnjevanju pogoja PC

17. 12. 2021 06.30

Avstrija se je zaradi različice novega koronavirusa omikron odločila s ponedeljkom zaostriti pogoje za vstop v državo. Po novem bodo smeli v državo brez obvezne karantene le cepljeni proti covidu-19 ali prebolevniki. Poleg tega bodo v izogib samoizolaciji zahtevali ali aktualen negativen test PCR ali pa potrdilo o cepljenju s poživitvenim odmerkom. Na avstrijskem Koroškem, Štajerskem, Solnograškem in v Spodnji Avstriji se sicer znova odpirajo gostinski lokali in nastanitveni objekti, v Zgornji Avstriji tudi vsi drugi javni prostori. Slovaška medtem sprošča covidne ukrepe, a uvaja policijsko uro, Danska pa zaradi rekordnih okužb zapira nekatere javne prostore.

'Začetni entuziazem je šel mimo. Sedaj smo prepuščeni sami sebi'

27. 11. 2021 07.00

11 mesecev je minilo od uničujočega potresa, ki je na kolena spravil Petrinjo in razdejal okoliške vasi. Po začetnem entuziazmu, ko so mesto preplavili prostovoljci z vseh koncev in krajev Hrvaške, je danes Petrinja pozabljena, prazna, utrujena, besna in obupana. Vanjo naj bi se steklo več sto milijonov evrov donacij ter nepregledne tone gradbenega materiala. A skoraj leto dni kasneje denarja in gradbenega materiala "čudežno" ni več. Obnovljenih je bilo le nekaj dimnikov, središče mesta je še vedno razsuto, domovi v slabem stanju, na stotine ljudi živi v bivalnih kontejnerjih, zima pa je pred vrati. Ljudje odhajajo, v tistih, ki so ostali, pa tlita brezup in jeza. V okoliških vaseh je še huje.

Avstrijski parlament potrdil zaprtje javnega življenja. Katere države še zaostrujejo ukrepe?

21. 11. 2021 13.53

V Evropi, ki se ponovno sooča s porastom novih okužb z novim koronavirusom, številne države ponovno zaostrujejo ukrepe za zajezitev okužb. Pristojni odbor avstrijskega parlamenta je potrdil ukrep zaprtja javnega življenja v Avstriji za vse ljudi, ki bo tako lahko začel veljati opolnoči. Veljal bo deset dni, potem pa bodo odločali o morebitnem podaljšanju. V zadnjem trenutku so iz zaprtja izvzeli žičniške naprave. Na Slovaškem in Češkem bo od ponedeljka dalje zaprtje javnega življenja veljalo za necepljene.

Skupaj naprej: 'Začeti moramo razmišljati o skupnosti, ne le o samem sebi'

11. 11. 2021 18.00

20 mesecev dolga koronska kriza je družbo razdelila, znašli smo se v slepi ulici in čas je, da te delitve presežemo. V ta namen sta dve največji televizijski hiši v Sloveniji, POP TV in RTV, združili moči in ustvarili oddajo Skupaj naprej. Besedo smo dali gostom, ki ne taktizirajo, ki imajo vsebino, ki so znali dati v kontekst družbeno dogajanje ter nam odpreti obzorja, da se lahko skupaj vprašamo, v kakšni Sloveniji si pravzaprav želimo živeti. Poudarjajo, da ljudje izgubljamo stik med seboj. Pozabljamo, kako pomemben je fizičen dotik ter kako pomembna je medsebojna solidarnost. Kritični so, da se veliko preveč poudarja individualizem, namesto da bi v ospredje stopila skupnost. In prav to, pravijo, bi naredilo bistveno razliko pri spopadanju z epidemijo.

Po pozivu na protest profesorico vabijo na delo na covidne oddelke

10. 11. 2021 15.03

Slovenska raziskovalka in profesorica Brigita Skela Savič, ki poziva k udeležbi na petkovem protestu, je sprožila plaz ogorčenja. Mnogi ji očitajo brezbrižnost do preobremenjenega zdravstvenega osebja in nezavedanje resnosti stanja v naši državi. A sama vztraja, da ne poziva h kršenju ukrepov, pač pa k protestu proti zgrešenim vladnim ukrepom. V strokovnem združenju medicinskih sester njen poziv na protest označujejo za neetičen ter jo namesto na protest pozivajo na delo na covidne oddelke.

Objava javnega naročila za izgradnjo 25 milijonov evrov vrednega Rotovža

15. 09. 2021 14.49

MO Maribor je objavila javno naročilo za izbor izvajalca gradbeno obrtniških in inštalacijskih del za izvedbo Centra Rotovž, ki trenutno velja za največji projekt v Sloveniji. Vrednost investicije je ocenjena na 25,4 milijona evrov. Rotovški trg bo oživil in povezal vsebine ter programe Mariborske knjižnice, Umetnostne galerije Maribor in mestnega kina. Največji del nove zgradbe bo multimedijski prostor, ki ga bo mogoče prilagoditi za večje število obiskovalcev. Gradbena dela se bodo začela pozimi, v času gradnje pa bo Mariborska knjižnica preseljena v Trgovski center City.