zaposljivost

Cilj EU: v usposabljanja vključiti 60 odstotkov odraslih

05. 10. 2024 00.15

Slovenija trenutno na 26,3 odstotkih.

'Trenutek čiste blaženosti me je prevzel na traktorju med kupom smeti'

15. 10. 2022 10.35

Darko Štrbac se je marca letos preselil na Portugalsko na sedem mesecev dolgo učno in humanitarno popotovanje, ki mu ga je omogočil program Evropska solidarnostna enota. S prostovoljnim delom je pomagal drugim, pri tem pa našel sebe, pravi. V prostem času je raziskoval portugalska mesta, njihove hribe, naravo, gradove, slapove, reke in plaže, kampiral pod zvezdami in se učil zgodovine. Domov se vrača z bogatimi izkušnjami, novim znanjem in številnimi poznanstvi. Prav ljudje so bili tisti, ki so poskrbeli, da se v tuji državi nikoli ni počutil kot tujec.

Izvršni direktor logistike skupine Petrol: "Pred logisti je zelo svetla prihodnost"

10. 03. 2022 00.15

»Dan v logistiki ni nikoli enak ali dolgočasen. Na eni strani moramo biti logisti aktivni, iznajdljivi in motivirani, na drugi strani vedoželjni in polni svežih idej.« Z izvršnim direktorjem logistike skupine Petrol, Rokom Cizejem, smo se pogovarjali, zakaj je bila logistika zanj prava izbira.

Vlada načrtuje stalno krizno shemo skrajšanega delovnika

10. 01. 2022 09.40

Slovenija se je skozi koronsko krizo doslej prebila brez pretresov na trgu dela, zaslugo za to pa imajo tudi ukrepi, kot je bil subvencioniran skrajšani delovnik, ki je ohranil okoli 53.000 delovnih mest in k uvedbi katerega ob slabšanju razmer te dni znova pozivajo v turizmu. Vlada sicer do konca leta načrtuje stalno tovrstno krizno shemo.

Sindikat: V tajnosti pripravljajo zakon o kakovosti v visokem šolstvu

20. 10. 2021 12.11

Visokošolski sindikat Slovenije opozarja visokošolsko in širšo javnost, da ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, Nakvis in vodstva univerz v tajnosti pripravljajo zakon o kakovosti v visokem šolstvu.

5 ključnih lastnosti za podjetniško miselnost in kaj to sploh je

06. 09. 2021 00.15

Podjetniška miselnost je ključna veščina 21. stoletja, ki znatno vpliva na posameznikovo zaposljivost in uspešnost tako na poslovni poti kot v zasebnem življenju. Da pa to kultiviramo, potrebujemo 5 lastnosti, ki se jih lahko priučimo.

Ustavno sodišče glede prisilnega upokojevanja pritrdilo sindikatom

23. 02. 2021 12.41

Ustavno sodišče je pritrdilo sindikatom in začasno zadržalo izvajanje zakonskih določb, ki se nanašajo na prisilno upokojevanje starejših delavcev. Kot je v odločitvi navedlo sodišče, s prenehanjem pogodbe o zaposlitvi preneha delovno razmerje, s tem pa tudi pravice delavcev, ki izvirajo iz delovnega razmerja. Posledica odpovedi pogodbe o zaposlitvi za starejše delavce, za katere je še posebej značilna težja zaposljivost, ne bi pomenila le izgube zaposlitve, ampak bi lahko pomenila tudi konec njihove poklicne kariere, opozarjajo.

Odzivi: Starejši se bodo položajev 'držali kot pijanci plota'

23. 02. 2021 16.02

Potem ko je ustavno sodišče začasno zadržalo zakonska določila glede upokojevanja starejših delavcev z izpolnjenimi pogoji za starostno upokojitev, se vrstijo odzivi. Pri OZS in GZS menijo, da gre za napačno odločitev, na ministrstvu za delo pa v odzivu izpostavljajo pozitivne učinke nove ureditve za zaposlovanje mladih in zaposljivost starejših.

Svetovno prvenstvo na Pokljuki navdušilo s predstavo

23. 02. 2021 14.18

Ustavno sodišče je pritrdilo sindikatom in začasno zadržalo izvajanje zakonskih določb, ki se nanašajo na prisilno upokojevanje starejših delavcev. Kot je v odločitvi navedlo sodišče, s prenehanjem pogodbe o zaposlitvi preneha delovno razmerje, s tem pa tudi pravice delavcev, ki izvirajo iz delovnega razmerja. Posledica odpovedi pogodbe o zaposlitvi za starejše delavce, za katere je še posebej značilna težja zaposljivost, ne bi pomenila le izgube zaposlitve, ampak bi lahko pomenila tudi konec njihove poklicne kariere, opozarjajo.

Princ Edward poprijel za lopato in s Pahorjem posadil drevo

15. 05. 2019 12.46

Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor na obisku v Sloveniji gosti princa Edwarda grofa Wesseškega, najmlajšega sina kraljice Elizabete II. Skupaj sta se udeležila tudi dogodka v organizaciji programa MEPI in Britansko-slovenske gospodarske zbornice, z mladimi pa posadila tudi drevo kot simbol prijateljstva med Veliko Britanijo in Slovenijo.

Kako porabljamo evropske milijone za pomoč dolgotrajno brezposelnim

12. 05. 2019 16.47

Da bi pomagali posameznikom, ki so se ujeli v past dolgotrajne brezposelnosti, je naša država dobila evropska sredstva. Za pilotne programe sta bila do konca lanskega leta porabljena nekaj manj kot dva milijona evrov. Do sedaj so s temi sredstvi pomagali 144 ljudem. Je to učinkovito ali ne?

Po sedmih letih ukinjajo dodatek za delovno aktivnost

22. 03. 2019 11.10

Delovni invalidi bodo še naprej prejemali znesek globoko pod pragom revščine, dodatka za delovno aktivnost ne bo več, obeta pa se zvišanje minimalnega nadomestila za primer brezposelnosti. Kaj bodo spremembe pomenile za najbolj ogrožene?

Poklic, ki vam omogoča delo v vrhunskih podjetjih, delo od doma ali pa kar s sanjske plaže

25. 09. 2018 00.01

Res je, tak poklic obstaja. Osebam, ki ga imajo pa vsi zavidamo fleksibilnost njihovega delovnega mesta in izjemno zaposljivost v vseh javnih ter zasebnih sektorjih.

Ljubljanska univerza na lestvici najboljših na svetu napredovala za 97, mariborska padla za 159 mest

09. 06. 2018 08.00

Univerza v Ljubljani se je uvrstila med 370 najboljših univerz na svetu. V primerjavi z lani se je po lestvici povzpela za 97 mest. Slabše se je odrezala Univerza v Mariboru, ki je zdrsnila za kar 159 mest.

Bruselj 'žuga': Nadaljujte zdravstveno in pokojninsko reformo, olajšajte obstoj malim podjetjem

23. 05. 2018 15.39

Slovenija je iz Bruslja dobila redne letne proračunske in reformne nasvete, v katerih Evropska komisija ponavlja poziv k ustreznemu fiskalnemu ukrepanju ter nadaljnjim reformam na področju zdravstva, dolgotrajne oskrbe in pokojninskega sistema. Poleg tega jo poziva, naj "izvede privatizacije v skladu z obstoječimi načrti".

Maja Makovec Brenčič prisega na odločnost, slab rezultat anket pripisuje poznemu začetku kampanje

12. 10. 2017 18.35

Nekoč ekonomistka, danes ministrica za izobraževanje, znanost in šport. Maja Makovec Brenčič tudi v svoji predvolilni kampanji stavi na mlade. Med drugim zagovarja volilno pravico od 16. leta. Kot največjo težavo mladih prepoznava težjo zaposljivost prevelikega števila družboslovcev in pomanjkanje inženirjev. Tudi zato se zavzema za povezovanje gospodarstva in izobraževanja.

FOTO: Študent naj bo: na Dramsko igro za 12 prostih mest vpisanih 142 kandidatov

02. 10. 2017 06.30

Začelo se je novo študijsko leto. Letos je bilo razpisanih 18.147 prostih mest, prijavljenih pa je bilo 14.864 študentov. Študentom lahko študijsko življenje olajšajo nekateri ukrepi, kot so štipendije, subvencinirana prehrana in prevoz. Letos so na Ministrstvu za izobraževanje opazili povečanje števila tujih študentov pri nas, zabeležili so tudi nekatere zlorabe.

Na prakso v tujino že v srednji šoli

28. 03. 2017 08.02

Erasmus je postal sinonim za izobraževanje v tujini, pogosto ga povezujemo s študenti. Manj znano pa je dejstvo, da je praksa na voljo tudi dijakom poklicnih šol.

Le še nekaj dni do 'informativcev'. Ti so zato, da dobite odgovore na vaša vprašanja, zato sprašujte

06. 02. 2017 06.30

Univerzitetna mesta bodo konec tedna preplavili bodoči študentje, saj bodo potekali tradicionalni informativni dnevi. Na spoznavanje srednjih šol se bodo odpravili tudi bodoči dijaki. Da bi se izognili gneči, so prevozniki organizirali dodatne prevoze, mi pa vam prilagamo praktična navodila, kako do izbrane fakultete.

'Za Slovence, ki izgubijo službo, je običajno značilen občutek krivde ali silna jeza'

18. 10. 2016 09.00

Živimo v času, ko delavci čez noč ostanejo brez zaposlitve, ko je vse več negotovih oblik zaposlitve. Stalno iskanje službe in boj za preživetje vodi do permanentne stresne situacije. Kaj ta povzroči našemu telesu in psihi? "Ko iskalec neha biti aktiven, ko postane cinik, ko se zapre v svoj svet in je vse nesmiselno, je korak do dna ali brezizhodne depresije zelo kratek," pravi naša sogovornica Dodič Fikfakova.

EK: Prihodnje leto bo treba nadaljevati s pokojninsko reformo. Erjavec meni, da za to ni potrebe in bo temu močno nasprotoval

19. 05. 2016 15.14

Finančni minister Dušan Mramor je zelo zadovoljen s sporočilom Evropske komisije o končanju postopka zaradi presežnega primanjkljaja, v katerem je naša država od leta 2009. Trdo delo se je obrestovalo, a do leta 2020 ni počitka – vse napore bo treba vložiti v to, da čim hitreje rastemo, pravi. Med drugim bo treba nadaljevati s pokojninsko reformo, čemur pa Erjavec močno nasprotuje.

Priporočilo iz Bruslja: Slovenija naj do leta 2017 sprejme pokojninsko reformo

18. 05. 2016 13.26

Slovenija je iz Bruslja dobila štiri priporočila, med drugim tudi glede zdravstvene in pokojninske reforme, slednjo naj sprejme do leta 2017. Evropska komisija pa je za Slovenijo predlagala končanje postopka presežnega primanjkljaja. Po pričakovanjih komisije bo primanjkljaj ostal pod tremi odstotki tudi v letošnjem in prihodnjem letu.

Največ služb v predelovalni dejavnosti, zdravstvu in socialni varnosti

05. 02. 2016 06.30

Brezposelnost. Izbira študija vedno bolj pomembna za kasnejšo zaposlitev. Povpraševanje po deficitarnih poklicih.

Mineva deset let od uvedbe bolonjske reforme

01. 10. 2015 07.16

Letos je bilo v prvem roku na fakultete sprejetih 11.660 študentov, v drugem pa 3050. Za tretji rok podatkov še ni, vseh vpisnih mest skupaj pa je letos okoli 19.000. Letos mineva deset let od uvedbe bolonjske reforme v slovenskem visokem šolstvu.

FOTO: 'Za informatizacijo skoraj toliko sredstev, kot za štipendije, spletna stran pa ne deluje'

24. 08. 2015 11.21

Po objavi razpisa za 1000 štipendij za dijake, ki se bodo izobraževali za poklice slaščičar, pek, mizar, za poklice s področja gostinstva, strojništva, računalništva in kemije, se je pred ljubljansko pisarno vila vrsta ljudi, zaradi izjemnega navala pa so imeli tudi težave s spletno stranjo.

Eurobarometer: dve tretjini študentov zaskrbljenih glede zaposlitve

02. 07. 2015 06.30

Približno dve tretjini mladih, ki še študirajo, je zaskrbljenih, da ne bodo našli stabilne in dolgoročne zaposlitve. Skoraj polovico mladih Evropejcev skrbi tudi raven plač, zlasti v Bolgariji (82%), Grčiji (79%) in Romuniji (78%), ter selitev zaradi zaposlitve, kar najbolj skrbi mlade na Irskem (61%).

Pedagogi in psihologi svetujejo: najbolj pomembno je izbrati šolo, kjer bo otrok motiviran in uspešen

13. 02. 2015 10.21

Učenci in dijaki se mudijo na informativnih dnevih v srednjih šolah in fakultetah. Pedagogi in svetovalci ob tem opozarjajo, naj jih ne zavedejo zanimive predstavitve na šolah. Ključno je, da bo bodoči dijak ali študent uspešen.

'Opravljala sem delo, za katero je bilo že vnaprej dogovorjeno, da plačila ne bo'

10. 11. 2014 07.09

Pri nekaterih poklicih je pripravništvo obvezno, tako mladi pravzaprav nimajo izbire in sprejmejo tudi neplačanega. Ker je delo večmesečno, se lahko znajdejo v socialni stiski. Pristojna ministrica neplačanemu pripravništvu ni naklonjena.

Iščeš službo?

10. 09. 2014 10.58

Več kot 15.000 mladih je na zadnjo počitniško soboto v ljubljanskem parku Tivoli naredilo dobermuv na že 13. Žuru z razlogom. Na enemu največjih in najbolj priljubljenih dobrodelnih dogodkov za mlade je že tradicionalno nastopil UMEK.

Z ukinitvijo subvencij tudi manj zanimanja za samozaposlovanje

20. 07. 2014 12.30

Letos se je zaključil program subvencioniranja samozaposlenih. Država je zdaj za tiste, ki bi se podali na samostojno podjetniško pot, pripravila drugačne spodbude. A te očitni niso tako mamljive, saj beležijo upad samozaposlovanja.