zamejski

Ob kulturnem prazniku številne prireditve in brezplačni obiski kulturnih ustanov
08. 02. 2025 09.12Na slovenski kulturni praznik, Prešernov dan, bodo po državi potekale večje in manjše prireditve. Številne kulturne ustanove bodo za obiskovalce brezplačno odprle svoja vrata. Letošnji praznik kulture bo zaznamovalo tudi odprtje Evropske prestolnice kulture v Novi Gorici in Gorici.

Vrača se legendarni tramvaj, našli tudi denar za kabinsko žičnico
14. 01. 2025 16.37Tržaška občina je pridobila odločbo ministrstva za infrastrukturo in promet, da bo država z 48,8 milijona evrov sofinancirala gradnjo krožne kabinske žičnice z območja starega pristanišča do Opčin. Vrednost projekta je ocenjena na 62 milijonov evrov. Februarja pa bi lahko po skoraj desetletju iz mesta na Kras spet začel voziti tudi tramvaj.

Barkovljanka nekoč in danes
13. 10. 2024 13.04Tržaški zaliv je bil že 56. v znamenju najbolj množične regate na svetu. Na startni črti med Barkovljami in gradom Miramare je bilo ob 10.30 več kot 1500 jadrnic, ki so hkrati napele jadra in zaplule po progi proti cilju pred Velikim trgom v Trstu. Vreme ni bilo ravno naklonjeno jadranju, vetra ni bilo veliko. Te razmere pa je tako kot lani v svoj prid obrnila italijanska jadrnica Arca. Regata je letos potekala pod geslom "Pozitivna energija", organizatorji pa so s tem v času zahtevnih družbenopolitičnih razmer želeli opozoriti na pomembnost optimističnega pogleda na svet, ki ga poosebljajo ljubitelji jadranja in morja.

Prešernov dan: številne prireditve in brezplačni obiski kulturnih ustanov
08. 02. 2024 07.21Na današnji slovenski kulturni praznik, Prešernov dan, po državi potekajo večje in manjše prireditve. Številne kulturne ustanove so danes za obiskovalce brezplačno odprle svoja vrata. Osrednja prireditev ob kulturnem prazniku pa tradicionalno poteka pred Prešernovo rojstno hišo v Vrbi.

Bodo zamejski Slovenci ostali brez treh šol? Poslanka pisala vladi
22. 09. 2023 12.39Pristojni italijanski ministrstvi sta sprejeli odlok, po katerem bodo v Furlaniji - Julijski krajini med letoma 2024 in 2027 ukinili tri ravnateljstva šol s slovenskim učnim jezikom. Senatorka Tatjana Rojc je v zvezi s tem v četrtek poslala poslansko vprašanje ministroma za šolstvo Giuseppeju Valditari in finance Giancarlu Giorgettiju.

Sloveniji bron na mešani ekipni tekmi na srednji skakalnici v Zakopanah
29. 06. 2023 20.21Mešana slovenska ekipa smučarskih skakalcev je na srednji skakalnici v Zakopanah osvojila bronasto odličje na tekmi, ki je potekala v okviru evropskih iger na Poljskem. Slovenci so na koncu zbrali 872 točk, zmagali pa so Avstrijci (939,3) pred Norvežani (876,7).

Miran Srebrnič novi stari trener nogometašev Gorice
24. 06. 2023 09.02Miran Srebrnič je novi stari trener slovenskega nogometnega kluba iz Nove Gorice, sta v petek objavila portala Planet nogomet in Nogomania. Gorica je letos vnovič izpadla iz prvoligaške druščine, Prve lige Telemach. Nekdanji vrhunski nogometaš je Novogoričane reševal že v sezoni 2021/22, ko so se prav tako dokazovali v 2. SNL.

Bili so tam, ko je Roglič pisal zgodovino
28. 05. 2023 13.04Tisti rdeč srček na vrhu Višarij nikoli več ne bo enak. Ko bodo slovenski smučarji prihodnjo sezono pogledali skozenj, ne bodo več zagledali samo idilične gorske vasice, ampak se jim bodo pred očmi izrisali prizori tiste čarobne majske sobote, ko je tam zavihralo morje slovenskih zastav, Primož Roglič pa si je po infarktnem gorskem kronometru pokoril konkurenco in na domačem pragu postal rožnati šampion Gira.

Zamejski Slovenci v Italiji morajo za šumnik na vozniški doplačati 60 evrov
31. 03. 2023 20.26Pripadniki slovenske manjšine v Italiji so znova na nogah. Če želijo v vozniškem dovoljenju imeti zapisano ime s šumniki, jih to stane dodatnih 60 evrov, na samo dovoljenje pa morajo zato čakati dlje. Gre za eklatantno nepravilnost in kršenje zakona, ki ščiti Slovence v Italiji, pravi slovenska senatorka v Rimu Tatjana Rojc. Številni se sprašujejo, ali to pomeni vračanje v temne čase sovraštva do vsega slovenskega. Tudi zato, ker avstrijska manjšina na južnem Tirolskem nima takšnih težav in ne doplačuje za to, da jim v dokument natisnejo umlaut.

Vrečkova: Kultura je bistvena za dobro počutje posameznika
08. 02. 2023 07.14Na slovenski kulturni praznik, Prešernov dan, po državi potekajo večje in manjše prireditve. Številne kulturne ustanove pa so za obiskovalce brezplačno odprle svoja vrata. Ministrica za kulturo Asta Vrečko je položila venec pred Prešernovim spomenikom v Ljubljani in v poslanici poudarila, da je kultura bistvena za dobro počutje posameznika in da je tkivo skupnosti. Premier Robert Golob pa je dodal, da je naša odgovornost, da kulturi namenjamo spoštovanje.

Šef svetovnega pokala: Letošnja sezona alpincev je res posebna
13. 01. 2023 11.11Direktor ženskih tekem svetovnega pokala Peter Gerdol priznava, da je letošnja sezona svetovnega pokala nadvse posebna. Poseganje v koledar, iskanje rešitev za odpadle tekme, premalo snega, preveč snega. Vse, kar pritiče športu v naravi.

V Italiji drugi krog lokalnih volitev
26. 06. 2022 07.54V Italiji poteka drugi krog lokalnih volitev. V Gorici se bosta pomerila dosedanji župan in kandidat desne sredine Rodolfo Ziberna ter nekdanja senatorka in kandidatka Demokratske stranke (DS) Laura Fasiolo.

Poklon italijanskih medijev slovenskemu 'kronistu stoletja'
30. 05. 2022 10.47Ob smrti tržaškega pisatelja Borisa Pahorja so osrednji italijanski mediji poglobljeno opisali njegovo delo in življenjsko pot. Poudarili so literarno vrednost njegovih del, predvsem pa pomen njegovega spominjanja in opominjanja na grozote nacizma in fašizma ter na zatiranje slovenske manjšine v Italiji.

Literat in pričevalec Boris Pahor praznuje 108 let
26. 08. 2021 09.08Zamejski pisatelj in pričevalec 20. stoletja Boris Pahor praznuje 108. rojstni dan. Pahor že vse življenje opozarja na nevarnosti totalitarnih režimov, katerih žrtev je bil tudi sam. Njegovo najbolj znano delo je Nekropola, v kateri opisuje taboriščno izkušnjo in s katero je zaslovel tudi po Evropi. Je prejemnik številnih priznanj.

Gorski reševalci konec tedna reševali vsaj 22 planincev
26. 07. 2021 11.41Minuli sončni konec tedna je v hribe privabil številne planince. Žal je na drugi strani pomenil polne roke dela za gorske reševalce. Res da so gore specifično okolje, kjer so obiskovalci bolj izpostavljeni objektivnim nevarnostim, a se je znova izkazalo, da k nesrečam pogosto pripomorejo sami. Precenjujejo svoje zmožnosti, nimajo ustreznega znanja o gibanju v visokem svetu, ne poznajo terena ali pa so slabo opremljeni. Policisti zato zopet opozarjajo, da je prvo načelo varnih užitkov v hribih dobra priprava na turo.

'Pred očitno pestro sezono v gorah pozivamo k upoštevanju osnovnih pravil gorništva'
12. 07. 2021 13.58Število helikopterskih reševanj v gorah se je ta konec tedna ustavilo pri 10. Res da so nesreče v poletnem času pogostejše, saj gore obišče več ljudi, a na drugi strani številka kaže, da so razmere zahtevne in jih je treba jemati resno. V visokogorju je ponekod še vedno sneg, skale v naših Alpah so krušljive, vreme se hitro menja – vročino zamenja nevihta, ki prinese nizke temperature. Zato je pred odhodom v hribe pomembno, da dobro načrtujemo turo in upoštevamo osnovna pravila gorništva.

Planinki zaradi nevihte in nepoznavanja sestopne poti obtičali
01. 07. 2021 16.13Nevihte in močni nalivi so postali poletna stalnica, kar je treba upoštevati pri načrtovanju poti v hribe. V gore se odpravimo dovolj zgodaj, saj se nevihte največkrat razvijejo v popoldanskem času, ali pa podvig prestavimo na naslednji dan. Vedno pa moramo vedeti, kam točno gremo, torej pridobiti informacije o poti. Sicer se nam lahko zgodi podobno kot zamejskima Slovenkama iz Trsta, ki nista vedeli, katera je prava sestopna pot z Jezerskega sedla do koče na Ledinah, zaradi nevihte pa so ju, podhlajeni, naposled reševali gorski reševalci.

Boris Kobal: Samo en recept je, ali živiš ali vzameš štrik
11. 04. 2021 08.0065-letni satirik Boris Kobal se je po aferi s plagiatom leta 2019 umaknil, zdaj pa je s kolegom Borisom Devetakom napovedal enkratni spletni dogodek, ki bo nekakšna njegova spoved. Sam pravi, da se je opravičil, razčistil svoje prioritete v življenju in se ne počuti dolžnega nikomur. Več nam je razložil v intervjuju.

Fak osmi, Fillon Maillet in Eckhoffova pa do dvojnih zmag
13. 03. 2021 15.18Francoz Quentin Fillon Maillet je dobil zasledovalno biatlonsko tekmo za svetovni pokal v Novem mestu na Češkem v moški, v ženski konkurenci pa je zmagala Norvežanka Tiril Eckhoff. Najboljši od treh slovenskih biatloncev na tekmi je bil Jakov Fak, ki je zasedel osmo mesto, v ženski konkurenci je bila edina slovenska tekmovalka Polono Klemenčič, ki je zasedla 58. mesto.

Stroka nasprotuje policijski uri, Hojs: Ta ukrep je še kako potreben
04. 03. 2021 06.00Do kdaj bo v Sloveniji veljala policijska ura, ki velja od 20. oktobra lani? SD predlaga, da vlada policijsko uro čim prej ukine. Pa jo bo? Notranji minister Aleš Hojs pravi, da "ta ukrep preprečuje intenzivnejše stike med ljudmi, zato je še kako potreben in še kako sorazmeren". Eden od predlagateljev pobude, poslanec socialdemokratov Predrag Baković, pa mu odgovarja: Niti stroka se s tem ne strinja.

Literat in pričevalec Boris Pahor praznuje 107 let
26. 08. 2020 08.21Priznani zamejski pisatelj Boris Pahor praznuje 107. rojstni dan. Še lani se je pisatelj udeležil posebnega dogodka ob tem dnevu, letos pa bo srečanje, zaradi skrbi za njegovo zdravje, potekalo virtualno. Pahor opominja, da so temeljni postulati za 21. stoletje svoboda, pravica in resnica.

Hitlerjeve železniške 'zveri' na Slovenskem
22. 07. 2020 06.00Slovenija je bila v času druge svetovne vojne pomembno vojaško območje, tudi zato, ker nikoli ni bilo pokorno. Vse tri okupatorske vojske so imele težave s partizani, leta 1944 pa je grozilo tudi izkrcanje zavezniških enot na območju Jadrana. Ta strah je prešel v ukaz, da se aktivirajo Eisenbahngeschütz – železniški topovi in pošljejo na območje Slovenije. Teh je bilo kar pet, verjetno pa gre za največjo koncentracijo železniških topov na svetu.

Incident na meji: vojaka naj bi potrdila srečanje s sprehajalcem, zgodil naj bi se nesporazum
14. 07. 2020 13.21Obveščevalno-varnostna služba (OVS) ministrstva za obrambo je poročilo o dogodku pri Kozini, v katerega je bil v začetku maja vpleten 32-letni zamejski Slovenec, posredovala pristojnemu državnemu tožilstvu v Kopru, so potrdili na ministrstvu. Tožilstvo o poročilu sicer še ni odločilo. Po naših neuradnih podatkih pa naj bi v njem potrdili, da se je dogodek res zgodil. Niso pa pri tem ugotovili hujših kršitev vojakov, saj da je šlo zgolj za nesporazum.

Slovenska zastava zaplapolala na tržaškem Narodnem domu
13. 07. 2020 06.15V Trstu so na dan, ko mineva sto let od fašističnega požiga, v navzočnosti predsednikov Slovenije in Italije Boruta Pahorja in Sergia Mattarelle podpisali dokument o prenosu lastništva Narodnega doma v roke slovenske manjšine. Sam proces vračanja bo po pričakovanjih sicer trajal več let. Pahor je skupaj z italijanskim predsednikom obiskal tudi bazoviško fojbo in tam položil venec v imenu sprave med narodoma.

Enajsti petek v znamenju protestov, na Prešernovem trgu dvojni rumeni jopiči
10. 07. 2020 18.41Kljub najnovejši omejitvi zbiranja na le 10 oseb (v določenih primerih na 50), so že enajsti petek potekali protesti. Tudi tokrat jih je bilo več – na eni strani proti vladi, na drugi njej v podporo. Zbrane so budno spremljali policisti, ograj pa tudi ta teden ni bilo. Na Trgu republike v Ljubljani so se zbrali rumeni jopiči in del protivladnih protestnikov, medtem ko so nekateri izmed njih pred tem še kolesarili po ulicah prestolnice.

Protivladni protestniki na ulice že desetič, hkrati shod rumenih jopičev
03. 07. 2020 17.19Ulice slovenskih mest so znova, že deseti petek zapored, zavzeli protivladni protestniki. Tokrat pa so prišli tudi tisti, ki so vladi stopili v bran – potekal je namreč tudi shod rumenih jopičev. Kako pa je bila tokrat pripravljena policija? Kot so sporočili s PU Ljubljana, so policisti pri varovanju shodov opravili 36 postopkov ugotavljanja identitete in ugotovili dve kršitvi Zakona o javnih zbiranjih.

Peter po koncu svoje poti v MasterChefu stopa v profesionalne kuharske vode
02. 05. 2020 10.15Peter Mužič je bil besen, ker so ga iz šova odnesle testenine, ki jih pripravlja že 20 let. Ker se zaveda svojih sposobnosti in zaradi neizmerne strasti do kulinaričnega udejstvovanja, pripravlja projekt, ki ga bo popeljal v profesionalne vode.

Primož Roglič in Eva Terčelj Bloudkova nagrajenca za leto 2019
04. 02. 2020 19.14Zmagovalec kolesarske dirke po Španiji Primož Roglič in svetovna prvakinja v kajaku na divjih vodah Eva Terčelj sta prejemnika Bloudkovih nagrad za leto 2019 za vrhunski mednarodni športni dosežek. Bloudkove nagrade in Bloudkove plakete za leto 2019 so podelili na slovesnosti v dvorani Grandis na Brdu pri Kranju.

'Moj dom je čez mejo, korenine v Sloveniji. Sem Evropejec'
24. 11. 2019 18.02Tako o svoji narodni identiteti pravijo mladi zamejski Slovenci, ki ne želijo več govoriti o tem, komu kdo pripada, ampak kaj lahko drug drugemu ponudi. V okviru projekta Mreža Alpe Jadran tako mladi Slovenci iz Benečije, Kanalske doline, Goriškega, Tržaškega, avstrijske Koroške in Štajerske, Porabja, iz Gorskega kotarja in tudi iz matične domovine vsako leto iščejo nove priložnosti za sodelovanje.

'Če Slovenci ne bomo imeli prepričanja o naši identiteti, ne bomo dolgo obstali'
26. 08. 2019 12.58Zamejski pisatelj Boris Pahor praznuje 106. rojstni dan. Častitljivi jubilej je obeležil v ljubljanski knjigarni Konzorcij. Pahor se je uvodoma spomnil svojega prijateljstva in sodelovanja s priznanim fotografom Evgenom Bavčarjem, pomembno zaslužnim, da je danes Pahor tudi v tujini izjemno prepoznaven, priznan in priljubljen pisatelj.