zamašen

Porast respiratornih okužb: bolniki več dni čakajo na prosto posteljo

06. 01. 2025 13.54

V ljubljanskem in mariborskem univerzitetnem kliničnem centru (UKC) beležijo porast sezonskih okužb, prevladuje predvsem gripa. V bolnišnicah so zato poostrili ukrepe za preprečevanje širjenja okužb, med drugim so omejili tudi obiske. Urgentni center Splošne bolnišnice Murska Sobota pa je te dni prezaseden zaradi porasta respiratornih okužb, med katerimi prevladujeta gripa in covid-19. Kot je povedal vodja urgentnega centra Darko Rajtman, je priliv bolnikov v zadnjih dneh višji za 30 odstotkov, zato so v bolnišnici odprli "dislociran oddelek urgence" s 15 posteljami.

Širjenje virusa HMPV na Kitajskem: bolnišnice polne, Peking sprejel ukrepe

06. 01. 2025 11.08

Dobrih pet let po pojavu covida-19 se Kitajska sooča z novim porastom virusnih okužb, bolnišnice so polne, država pa uvaja ukrepe za spremljanje in obvladovanje širjenja bolezni. Fotografije in videoposnetki ljudi z maskami sicer spominjajo na prizore iz časa pandemije, a tokrat je krivec za skrbi respiratorni virus HMPV. Peking sicer ob tem miri, da gre za vsakoletni pojav v zimskih mesecih. Strokovnjaki pa ob tem izpostavljajo, da ne gre za nov virus, zaradi česar je določena stopnja imunosti prebivalstva že vzpostavljena.

Pogačar: To je bil skoraj popoln teden

13. 05. 2024 17.45

Slovenski kolesarski as Tadej Pogačar je na spletni novinarski konferenci prvi teden dirke po Italiji ocenil kot skoraj popoln. Čeprav je pred dirko napovedal, da ni njegov cilj vseskozi nositi rožnate majice, pa zdaj ne vidi več razloga, zakaj bi jo izpustil iz rok.

S prispevkom o rinosinuzitisu zmagal na mednarodnem natečaju

15. 03. 2024 20.14

Vsaka deseta Slovenka oziroma Slovenec ima pogosto zamašen nos, izcedek, slabši voh ter posledično tudi glavobol in obrazno bolečino. Gre za bolnike s kroničnim rinosinuzitisom, ki se jim stanje ob vsakem prehladu še poslabša, prebolevajo pa ga neprimerno dlje. Otorinolaringolog Jure Urbančič iz UKC Ljubljana se trudi, da bi jim težave čim bolj olajšal, njegov znanstvenoraziskovalni prispevek o tej bolezni je celo zmagal na mednarodnem Medis natečaju za področje pulmologije in alergologije.

'Prehlad pri babici ali teti lahko za dojenčka pomeni nekaj dni v bolnišnici'

19. 01. 2024 14.28

Strokovni direktor pediatrične klinike Marko Pokorn je podal izjavo za medije glede izrazitega porasta števila bolnih otrok zaradi okužb dihal. Opozoril je, da se v UKC Ljubljana v zadnjih tednih tako na pediatrični kot na infekcijski kliniki soočajo s povečanim navalom otrok – dojenčkov in predšolskih otrok – z okužbami dihal, ki so v veliki meri povzročene z respiratornim sincicijskim virusom (RSV) in gripo. Okužba, ki pri odraslem povzroči izcedek iz nosu ali zamašen nos, je za dojenčka ali novorojenčka lahko razlog, da pride v bolnišnico, je opozoril.

Nov odličen tek Anamarije Lampič premalo za najboljšo deseterico

14. 12. 2023 16.03

Francozinja Justine Braisaz-Bouchet je zmagovalka biatlonske sprinterske preizkušnje za svetovni pokal v švicarskem Lenzerheideju. Drugo mesto je zasedla Norvežanka Ingrid Landmark Tandrevold, tretje pa Italijanka Lisa Vittozzi. Najboljša od Slovenk je bila s štirimi napakami na strelišču Anamarija Lampič na 14. mestu.

Nekatere reke so močno narasle, vodotoki se ponekod tudi razlivajo

02. 11. 2023 09.02

Reke na Gorenjskem in v Posočju so začele močno naraščati, opozarja Agencija RS za okolje, ki opozarja na verjetnost poplav hudourniških vodotokov in zalednih padavinskih voda na celotnem območju severozahodne Slovenije in delu osrednje Slovenije, pa tudi ob obali. V porečju Save Bohinjke in zgornje Soče pa so se že začela razlivanja vodotokov. Rdeče meteorološko opozorilo velja tudi ponoči, ko se bo odvila glavnina burnega vremenskega dogajanja. Okrepil se je tudi veter, zaradi česar so za pomorski promet priprli koprsko pristanišče. V Podbrdo je zvečer na pomoč prišla tudi Slovenska vojska.

BLOG: Sladke paprike

27. 08. 2023 20.00

Sladka paprika je resnično vsestransko uporabna in seveda nam poleg odličnega okusa prehrana s papriko lahko pomaga tudi v boju proti številnim zdravstvenim težavam. V resnici je paprika prava zakladnica bistvenih vitaminov, antioksidantov in mineralov, ki pomagajo ohranjati zdrav način življenja.

Domačinu, ki je bil odrezan od sveta, jamarski reševalci naredili 'zipline' za prečkanje Savinje

14. 08. 2023 15.31

Že od samega začetka prebivalcem na prizadetih območjih v Zgornji Savinjski dolini pomagajo tudi pripadniki jamarske reševalne službe. Pomagajo na več deloviščih, med drugim so očistili zamašen odtočni jašek in postavili žičnice za prevoz čez reko. Z eno teh so osrečili tudi starejšega gluhonemega domačina, ki je bil zaradi poplav odrezan od preostalega sveta.

Dolga leta opozarjal na nevarnost, zdaj so odrezani od sveta

09. 08. 2023 11.54

Jurij Fortin živi z dvema sinovoma in bratrancem na ekološki kmetiji na 1000 metrih nadmorske višine v Koprivni pri Črni. To je naselje samotnih kmetij, ki je po katastrofalnih poplavah ostalo povsem odrezano od sveta. A že več dni pred poplavami se je na območju sprožil plaz, ki je zasul potok. In čeprav je pred nevarnostjo plazu Fortin že dalj časa svaril pristojne institucije, se ni premaknilo nič, nihče pa niti ni prišel očistit potoka, pripoveduje. Poplave so zato za seboj pustile veliko večjo škodo, kot bi jo sicer, je prepričan. Da so ubranili hišo, so poleg drv, ki so jo delno zaščitila, morali nanjo privezati avtomobil in traktor.

V Pomurju škoda tudi na šolski infrastrukturi, biotehnični šoli uničilo sadovnjak

14. 07. 2023 06.05

Neurja z močnejšimi nalivi in točo, ki so v četrtek povzročila veliko škode po vsej državi, so se umirila, začelo pa se je odpravljanje posledic in popis škode. Poškodbe na šolskih objektih v Pomurju si je ogledal minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda. Silovita neurja so uničila in poškodovala strehe na več osnovnih šolah, kjer voda zalila tudi učilnice in kabinete. Na Biotehnični šoli Rakičan v Murski Soboti pa je neurje močno poškodovalo drevje v sadovnjaku.

Neurja nad Slovenijo: veter lomil drevesa, voda zalivala objekte, klestila toča

13. 07. 2023 10.23

Vremensko dogajanje se naposled počasi umirja, ponekod po državi pa se jasni. Močni nalivi so se pozno zvečer preselili nad Dolenjsko in Zasavje. Velik nevihtni sistem, ki se je popoldan zaustavil nad Slovenijo, je sicer prinesel nemalo težav. Močni nalivi so povzročili poplave, sunki vetra vetrolome in odkrivanje streh, klestila pa je tudi toča, ponekod je presegala velikost teniške žogice. Vzhodno od Krškega je toča uničila praktično vse pridelke.

Močni nalivi: poplavljena cestišča in podvozi, številne intervencije

03. 07. 2023 10.12

V severni polovici Slovenije so popoldan in zvečer nastale močnejše nevihte z nalivi, te pa se bodo nadaljevale tudi ponoči. Neurja spremljajo nalivi, krajevno pa se lahko pojavi tudi toča. Za območja je Agencija RS za okolje že dopoldan izdala oranžno vremensko opozorilo. Po poročanju Uprave RS za zaščito in reševanje je na območju Kranja meteorna voda tekla skozi streho osnovne šole. Poplavljena cestišča so tudi ponekod v Ljubljani, na ljubljanski severni obvoznici je zaradi večje količine vode oviran promet med Tomačevim in Zadobrovo v obe smeri. Izjemno močni nalivi so zvečer zajeli tudi Zasavje.

Kako ukrepati, če stopite na morskega ježka ali vas ožge meduza?

02. 07. 2023 18.08

Piki žuželk, sončarica, klopi, odrgnine, ožig meduze, pri otrocih pa potovalna bolezen in virusne okužbe. To so najpogostejše nevšečnosti, ki se nam lahko pripetijo na počitnicah. Kako ukrepati in kdaj je potreben obisk zdravnika?

Kako si pomagati pri vnetju sinusov?

07. 05. 2023 07.00

Vnetje sinusov je zelo pogosta bolezen, ki lahko povzroči veliko nelagodja in bolečine. Gre za vnetje sluznice sinusov, ki so votline v lobanji, obložene s sluznico, in izločajo sluz, ki pomaga pri filtriranju zraka in vlaženju dihalnih poti. Vendar pa se lahko te votline vnamejo zaradi alergij, bakterijske, virusne ali glivične okužbe.

Slovenija vodilna po pojavnosti RSV okužb v Evropi

10. 11. 2022 09.13

Ob naraščajočem številu respiratornih okužb pri otrocih in mladostnikih in porastu okužb z respiratornim sincicijskim virusom, ki posebej ogroža dojenčke, sta strokovni direktor Pediatrične klinike Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana Marko Pokorn in Tatjana Mrvič opozorila, da smo po podatkih Evropskega centra za nalezljive bolezni vodilni po pojavnosti RSV okužb. V zadnjem mesecu so potrdili 92 RSV okužb pri hospitaliziranih pacientih, večinoma pa gre za otroke do prvega leta starosti. Vendar opažajo tudi porast okužb pri starejših osebah, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo.

Umetnine Narodne galerije ob poplavi ostale nepoškodovane

16. 09. 2022 10.23

Zaradi močnega četrtkovega deževja je vrata za obiskovalce do vključno ponedeljka zaprla Narodna galerija v Ljubljani. Kot je povedala direktorica galerije Barbara Jaki, je voda zalila strojnico, hodnike v kleti in vhodno avlo. Na srečo ni bila pri tem poškodovana nobena umetnina. Galerijo so zaradi varnosti začasno zaprli za obiskovalce.

BLOG: Naravna zdravila za vnetje ušes

11. 09. 2022 15.26

Vnetje ušesa, ne glede na to, ali prizadene odrasle ali otroke, je lahko zelo neprijetno in boleče. Pri otrocih sicer pride do vnetja srednjega ušesa pogosteje kot pri odraslih, saj je njihov imunski sistem še nerazvit. Posledično nimajo dobro razvite obrambe proti povzročiteljem okužbe, evstahijeva cev pa je kratka, široka in leži bolj vodoravno kot pri odraslih. Poleg tega je mehka, nezrela in težje ostaja primerno odprta, da bi lahko opravljala svojo funkcijo zaščite srednjega ušesa.

Bohinj: dve od treh zdravnic okuženi, na pomoč priskočili Blejci

21. 07. 2022 09.34

Zaradi vdora covida-19 v tamkajšnji zdravstveni dom je v Bohinju okrnjeno delovanje ambulant in nujne medicinske pomoči. Z novim koronavirusom sta namreč okuženi dve od treh zdravnic. Pri skrbi za bolnike so jim na pomoč priskočili zdravniki iz blejskega zdravstvenega doma.

Simptomi koronavirusa vse bolj podobni prehladu

14. 07. 2022 20.58

Najpogostejši simptom okužbe s koronavirusom je boleče in razdraženo grlo, ugotavlja nova študija. Vanjo so vključili 17.500 ljudi, ki so v tednu pred raziskavo na testu za koronavirus dobili pozitiven rezultat. Večina jih je bila okužena s podrazličicama omikrona BA.1 in BA.2. Najmanj pogost simptom bolezni je izguba voha.

Kako si lahko pomagamo ob alergiji na cvetni prah?

29. 04. 2022 19.54

Kihanje, izcedek iz nosu, zamašen nos, pekoče oči. Marsikdo se te dni sooča z alergijo na cvetni prah. Letošnja sezona je po obremenjenosti s cvetnim prahom zelo težka, ugotavljajo na merilnih postajah Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano. Daleč največ cvetnega prahu zaznavajo na merilni postaji v Lendavi. Kako do diagnoze, na katero vrsto cvetnega prahu ste alergični in kako si lahko pomagate?

Brez skrbi tudi v najhujšem mrazu

08. 02. 2022 12.33

Ko se pozimi odpravite na pot, sploh če potujete kam v tujino, nikar ne tvegajte slabe volje in zamud, če bi vmes zaradi mraza postali nemobilni ali pa na koncu avta ne bi mogli prepričati, da bi vas odpeljal nazaj domov.

Zakaj je vaš nos ravno takšen?

07. 02. 2022 00.15

Smrkanje, kihanje in zamašen nos pozimi? Seveda, nič novega. A z izbiro prave metode lahko intenzivnost in trajanje tovrstnih znakov prehlada omilimo, z rednim in pravilnim čiščenjem nosu pa do določene mere celo preprečimo.

Različica omikron: simptomi, potek bolezni in optimistične napovedi

19. 01. 2022 13.50

Za koronavirusno različico omikron je značilno, da je neprimerno bolj kužna od prejšnjih različic, osebe, ki so cepljene ali so virus že prebolele, pa so pred njo manj zaščitene. Večina ljudi okužbo preboleva kot prehlad – najpogostejši simptomi so zamašen nos, bolečine v žrelu, hripavost, suh kašelj in bolečine v mišicah, pojasnjuje infektolog Janez Tomažič. Napovedi so optimistične, vse kaže, da gremo v smer, ko bo virus počasi izgubil virulentnost, mi pa bomo imeli čedalje bolj izkušen imunski sistem. Novo upanje so tudi cepiva, ki bodo aktivirala celično imunost.

Katere vitamine jesti med okužbo, koliko počivati in ali lahko telovadimo?

08. 01. 2022 19.34

V Sloveniji je trenutno aktivno okuženih več kot 30.000 ljudi, kar je največ od začetka epidemije. V bolnišnicah se zdravi 538 covidnih bolnikov, okuženi izolacijo prestajajo doma. Pri tem je ključno, da z zdravimi člani istega gospodinjstva nimajo stikov oziroma da v skupnih prostorih ves čas nosijo masko in se razkužujejo. Kaj še svetuje stroka? Katere vitamine jesti in koliko počivati? Lahko med okužbo telovadimo? In kdaj je skrajni čas, da poiščemo pomoč?

Burja za več ur zaprla primorsko avtocesto

08. 10. 2021 10.36

Močnejši veter je ponekod na cestah povzročal nevšečnosti. Zaradi burje je med priključkoma Črni Kal in Kozina proti Ljubljani zaprta primorska avtocesta. Zaradi zimskih razmer na cesti čez prelaz Vršič obvezna zimska oprema, cesta Strmec–Mangart pa je zaprta.

Alergije in spomladansko čiščenje stanovanja

31. 05. 2021 00.15

Ali tudi vi med spomladanskim čiščenjem stanovanja kihate ali pa vas srbi okoli oči? Niste sami! Za vas imamo rešitev.

Mukormikoza: 'črna gliva', ki napada covidne bolnike v Indiji

09. 05. 2021 18.38

Zdravniki v Indiji, kjer se spopadajo z enim najhujših obsegov epidemije covida-19 na svetu, poročajo o vse več primerih redke okužbe mukormikoza, imenovane "črna gliva", pri ljudeh, ki so covid-19 preboleli. Bolniki imajo običajno simptome, ki zajemajo zamašen in krvaveč nos, otekanje in bolečine v očesu, povešene veke, zamegljen vid, nazadnje pa jim sledi izguba vida. Smrtnost je 50-odstotna. "To je nočna mora znotraj pandemije," pripovedujejo zdravniki.

Utrujeni od kašlja?

28. 11. 2020 00.15

Vsi kdaj kašljamo, kašelj je namreč odziv na draženje čutnic v dihalnih poteh in telesu pomaga, da dihalne poti očisti odvečne sluzi, prašnih delcev in tujkov. Je pa tudi eden od najpogostejših spremljevalcev akutnih vnetij dihalnih poti.

Večina zaposlenih ne dela od doma, slabše finančno stanje gospodinjstev

20. 11. 2020 16.42

Raziskava, ki so jo opravili člani ekipe Covid-19 Sledilnika in Mladih zdravnikov Slovenije, skupaj s podjetjem Valicon, kaže, da bi kar četrtina tistih, ki so preteklih teden hodili v službo, lahko delala od doma. "S tem bi zmanjšali verjetnost za tvegane stike," opozarjajo raziskovalci. Anketa pa kaže tudi na porast deleža prebivalcev, ki poročajo o slabšem finančnem stanju in zmanjšanem obsegu potrošnje. Delež zaposlenih na čakanju je znova občutno višji - trenutno je delovno neaktiven vsak četrti zaposleni. Opazna je tudi rast deleža zaposlenih, ki so bolniško odsotni.