zalokar

Nekoč je bila najmodernejša na Balkanu, danes pa nihče ne (po)ve, kaj bo z njo
03. 04. 2025 07.00Ekonomski, zdravstveni in socialni genocid. S temi ostrimi besedami na Jesenicah kritizirajo nedavno odločitev vlade – za katero pravijo, da je politična, ne strokovna – da bo nova regijska bolnišnica zgrajena v Kranju. Prihodnost že obstoječe Splošne bolnišnice Jesenice (SBJ), ki je bila ob odprtju najmodernejša v tem delu Evrope, je tako zdaj negotova. Na ministrstvu za zdravje so za 24ur.com zagotovili le, da bo ta ostala pomemben del zdravstvene mreže. Na zgornjem Gorenjskem pa vztrajajo, da so Jesenice regijsko zdravstveno središče, in borili se bodo, da tako ostane tudi naprej.

Ko staršem ne gre več zaupati, bi morala otroka prevzgojiti država
02. 04. 2025 06.00"Nimamo nobenih pravnih postopkov za nasilne otroke, mlajše od 14 let. Lahko grozijo, izsiljujejo, pridejo z nožem na šolo, pa se ne bo nič pravnega zgodilo," opozarja pravni strokovnjak Miha Šepec. "Ne zagovarjamo nekih hudih kazensko-represivnih ukrepov, ampak nek prevzgojni postopek s strani države, da tega otroka obravnava, poskuša prevzgojiti, ker njegovim staršem ne moremo več zaupati," je prepričan, da bo treba prej ali slej uvesti tudi postopke za nasilniška ravnanja mlajših otrok. V oddaji 24UR sta na vprašanja odgovarjali tudi pravosodna ministrica in doktorica socialne pedagogike.

'Žrtvam želimo sporočiti, da niso same'
31. 03. 2025 18.02Posnetki medvrstniškega nasilja, tokrat znova na Ptuju, vzbujajo skrbi na medmrežju in v širši javnosti. Kaj lahko naredijo žrtve, katere institucije poleg Policije so jim na voljo in kako se odzvati v primeru, da ste žrtev ali priča nasilju?

Astronavtka slovenskega rodu po devetih mesecih v vesolju kmalu domov
05. 03. 2025 10.47Le še nekaj tednov nas loči do končne vrnitve dveh Nasinih astronavtov, ki sta obtičala v vesolju, na Zemljo. Po devetih mesecih v vesolju astronavta Butch Wilmore in Sunita Williams, sicer slovenskega rodu, čakata le še, da njuni zamenjavi naslednji teden prispeta na mednarodno vesoljsko postajo, preden se lahko odpravita domov.

Astronavtka slovenskega rodu: 'Skušam se spomniti, kako je hoditi'
29. 01. 2025 13.23Ameriška astronavtka indijsko-slovenskega rodu Sunita Williams je skupaj s še enim astronavtom že skoraj sedem mesecev "ujeta" na Mednarodni vesoljski postaji, čeprav bi se morala z vesoljske misije vrniti že po osmih dneh. Nedavno je preko videoklica odgovarjala na vprašanja dijakov svoje nekdanje srednje šole. Priznala je, da je zaradi tako dolgega bivanja v breztežnem prostoru pozabila, kako je, ko hodiš. A pravi, da je v vesolju zabavno. Povedala je tudi, da se vsak dan sliši s svojo mamo, ki je že precej v letih, in da se zaradi rednih stikov z domačimi ne počuti izolirana.

Pri obravnavi psihopatov zaostajamo za EU, korak bo lovil nov inštitut
24. 01. 2025 16.11V Sloveniji približno 15.000 ljudi ustreza kliničnim kriterijem psihopatske osebnostne motnje, medtem ko ima vsaj desetkrat toliko posameznikov subklinično psihopatsko strukturo. Ti posamezniki s svojim vedenjem povzročajo znatne družbene in gospodarske posledice. Slovenija pri prepoznavanju in obravnavi teh motenj zaostaja za drugimi državami EU, zato je zdaj zaživel Inštitut za znanstveno proučevanje in raziskovanje psihopatije (IPSIH), katerega naloga je ozaveščanje o simptomih in vplivu psihopatije na posameznika in družbo.

Psihopatske poteze od malih nog: mali odstotek otrok, ki je izjemno nevaren
26. 12. 2024 15.25V populaciji jih je od enega do treh odstotkov. Že od malih nog so lahko izjemno kruti, brezčutni, manipulativni, pogosto je eden izmed znakov mučenje živali. Otroci s psihopatskimi lastnostmi so že od nekdaj med nami, tudi če si pred tem zatiskamo oči. V kakšne osebe bodo odrasli, pa je odvisno od tega, ali jih pravočasno prepoznamo in jim pomagamo na prosocialno pot. Takšni otroci niso nepopravljivi, a brez pomoči je lahko ta mali odstotek izredno nevaren za celotno družbo, saj lahko en takšen otrok zruši celoten sistem, opozarja dr. Leonida Zalokar, ena izmed redkih, ki pri nas upa takšnim otrokom in mladostnikom zreti v oči.

Kače v poslovnih oblačilih: trpinčenje sodelavcev in milijarda evrov gospodarske škode
15. 12. 2024 06.00Psihopati na delovnem mestu lahko destabilizirajo celotne organizacije, povzročajo mobing, agresivno vedenje in uničujejo karierne poti sodelavcev. To vodi v absentizem, izgorelost in zmanjšano učinkovitost, kar povzroča visoko gospodarsko škodo, izpostavljata dr. Andreja Pšeničny in dr. Leonida Zalokar. V Sloveniji naj bi psihopati v gospodarstvu in javni upravi povzročili letno milijardo evrov škode, predvsem zaradi korupcije in finančnega kriminala, izpostavlja dr. Pšeničny.

Oče pridrvel v učilnico in učitelju grozil, da ga bo pretepel
14. 12. 2024 06.00Oče učenca je kar med poukom na eni od mariborskih osnovnih šol odprl vrata razreda, pristopil do učitelja in mu grozil, da ga bo pretepel. Razlog ni bila slaba ocena, ampak neprimerno vedenje. Med šolsko uro je namreč učenec jedel mandarino. Učitelj ga je opozoril: prenehaj, a mu dovolil, da jo poje do konca. A učenec se je odločil pojesti še eno mandarino in učitelj mu je dal jasno vedeti, da se želi o neprimernem vedenju pogovoriti s starši. Otrok je starša obvestil o incidentu in že naslednjo uro je oče pridrvel v učilnico. Na učitelja naj bi kričal in ga potisnil ob steno. Šola je o napadu obvestila Policijo, ki je starša kaznovala z denarno kaznijo.

Pri nas okoli 15.000 psihopatov: 'Upremo se jim lahko le po psihopatsko'
11. 12. 2024 06.00V Sloveniji naj bi delovalo 15.000 psihopatov, a psihopatija ostaja tabu. Psihopati lahko povzročijo resno gospodarsko škodo in motnje v delovnih okoljih. Slovenci smo v prazničnem času tako dobili še kakšno koristno božično-novoletno darilo. Pod okriljem dr. Andreje Pšeničny in dr. Leonide Zalokar se je rodil Inštitut za znanstveno proučevanje in raziskovanje psihopatije. Ključno je namreč pravočasno prepoznavanje psihopatov in njihova ustavitev, kar pa zahteva pogum in odločnost, ki ju slovenskemu narodu pogosto primanjkuje, poudarja dr. Zalokarjeva.

Nazaj h kodrom in (rahlo osovraženemu) usnju
17. 11. 2024 21.03V soboto zvečer so si "plesne" čevlje nataknili tudi tisti, ki so dejali, da že nekaj let niso obiskali koncerta, na katerem ne bi bilo stolov. Pravijo, da so odšli iskat svojo mladost. V čas bujnih kodrastih pričesk in obveznih usnjenih jaken nepogrešljivo vedno vrnejo pesmi slovenske legendarne skupine Pop Design iz 90. let, ki pa jo je zaznamoval hud spor dveh glavnih zvezdnikov. Miran Rudan in Vili Resnik pa sta zdaj po dolgih letih zakopala bojno sekiro in prvič skupaj stopila na veliki koncertni oder, pod katerim jima je ploskalo 3000 ljudi.

Celjani presenetili vodilno ekipo lige, Jeseničani zanesljivi
01. 11. 2024 21.21Hokejisti Pellet Celja so na tekmi alpske lige poskrbeli za presenečenje. V gosteh so po kazenskih strelih s 6:5 (1:2, 4:2, 0:1; 1:0) ugnali vodilno ekipo lige Zel am See. Za Celjane je bila to šesta zmaga v sezoni, tretja po podaljšku, z njo pa si še niso popravili uvrstitve na lestvici, trenutno s 16 točkami zasedajo deveto mesto. Zatem so Jeseničani s 6:2 na gostovanju premagali ekipo Val Gardene.

V NSi vložili paketa zakonov za preprečevanje nasilja v šolah
24. 07. 2024 10.26Poslanska skupina NSi je pripravila paket sprememb petih zakonov, s katerimi želijo vzpostaviti mehanizme za prepečevanje nasilja v šolah ter čim bolj omejiti zlorabe socialnih pomoči. Vodja poslanske skupine NSi Janez Cigler Kralj je poudaril, da je vrag odnesel šalo, saj da nasilja v Sloveniji nimamo pod nadzorom. Predvsem bi spremembe nasilneže postavile pred dejstvo, da njihovo obnašanje ima posledice, saj da tega sporočila zdaj ne dobivajo.

Iličić: Hočem osvojiti prvenstvo z Mariborom, vse bom naredil za to
18. 07. 2024 17.09Bliža se začetek državnega prvenstva, ki ga bosta v Stožicah otvorila ljubljanska Olimpija in novopečeni prvoligaš Primorje. Za osrednje favorite za državni naslov tudi letos veljajo Celje, Maribor in Olimpija, še posebej motiviran pa pred začetkom sezone deluje Josip Iličić, ki je napovedal, da bo vse storil, da osvoji prvo mesto.

Slovenci bi se slikali z njimi, veseli so jih bili tudi Srbi
25. 06. 2024 09.32"Če gredo oni naprej, gremo vsi naprej," se pred odločilno tekmo z Anglijo nasmeji uniformirani slovenski policist, ki pa za zagotavljanje varnosti ne skrbi na domačih ulicah, ampak v samem srcu Nemčije. "Že na začetku so nam povedali, da smo tukaj, dokler je naša reprezentanca," pravi Blaž Papež iz policijske postaje Črnomelj. V družbi nemških kolegov že ves čas nogometnega prvenstva na ulici Stuttgarta, Münchna in Kölna skrbi za blagostanje slovenskih navijačev, skupaj jih usmerjajo in jim nudijo kakršno koli pomoč, ki jo potrebujejo.

Nasilje nad vrstniki, učitelji in starši: 'Tak otrok je samo v Sloveniji doma'
15. 06. 2024 07.00Po incidentih v slovenskih šolah, ob novicah o strelskih napadih iz tujine in aprilski grožnji neznanega komentatorja, da se bo zgodilo tudi pri nas, so starši otrok vse bolj zaskrbljeni in od pristojnih pričakujejo jasno ukrepanje in zagotovitev varnega šolskega okolja. A kaj je danes odgovor odločevalcev? Semafor. Kaj o izjavah ministra Felde in ukrepih pristojnih menita ravnateljica strokovnega centra Planina Leonida Zalokar in predsednica združenja ravnateljev Mojca Mihelič?

Mariborčani sezono rešujejo v pokalu: 'Prostora za napake ni'
05. 03. 2024 15.47Slovenske nogometne zelenice niti med tednom ne mirujejo. Na vrsti so obračuni osmine finala pokalnega tekmovanja, v kateri bomo spremljali dva prvoligaška obračuna. Maribor bo gostil Radomlje, v četrtek pa se bosta v derbiju pomerila Olimpija in Koper.

Jeseničani po desetih serijah kazenskih strelov premagali Olimpijo
30. 01. 2024 21.42Znana sta finalista slovenskega državnega prvenstva v hokeju. To sta sedaj že tradicionalno večna tekmeca Olimpija in Jesenice, ki sta se na tekmi zadnjega kroga rednega dela pomerila v Hali Tivoli. Jeseničani, ki so večji del tekme vodili, so po izenačenju v rednem delu (4:4) in podaljšku brez zadetkov, na koncu slavili po desetih serijah izvajanja kazenskih strelov.

'Tisti, ki se spravijo na šibkejše, na ta račun krepijo svojo samozavest'
17. 11. 2023 16.25Da velik del krivde za brezobzirna ravnanja otrok nosijo mobilni telefoni, je že opozorila Leonida Zalokar, ki se že desetletja ukvarja s problematičnimi otroki. Kakšne posledice torej mobilne naprave pustijo otrokom? Sociologinja Jasna Podreka pravi: "Tisti, ki se spravijo na šibkejše, na ta račun krepijo svojo samozavest."

'Zlo je treba sankcionirati in omejiti, nasilja se ne sme glorificirati'
16. 11. 2023 19.37Kaj se mora dogajati v glavi človeka, da popolnoma brez razloga pretepe in zbrca ranljivo osebo – brezdomca, starostnika, otroka? Še vedno pretresa posnetek brutalnega pretepa brezdomca v Kopru, ki se je zgodil konec oktobra. Žrtev silovitih udarcev in brc ni pričakoval, saj je spal na klopi ob cesti, pajdaš nasilneža pa je izživljanje nad nemočnim 32-letnikom snemal in nato objavil. Ne le javnost, tudi psihologi se ob vsakem takem dogodku vprašajo, kaj se z mladimi v naši družbi dogaja. Je kriva permisivna vzgoja? Pomanjkanje vrednot? Ali družbena omrežja, kot je TikTok, kjer takšni nasilni mladostniki iščejo pozornost in všečke?

Celjani celinski pokal začeli z visoko zmago
13. 10. 2023 16.57Hokejisti ekipe RTS Pellet Celje so v latvijski Jelgavi začeli nastope v celinskem pokalu. Celjani prvič igrajo v tem mednarodnem klubskem tekmovanju, na uvodni tekmi turnirja pa so premagali belgijski Liege Bulldogs z 9:3. V skupini sta še Zemgale Jelagava in romunski Brasov, v nadaljevanje vodi le prvo mesto. Celinski pokal je po kakovosti drugo najmočnejše takšno tekmovanje v Evropi za ligo prvakov. V sezoni 2022/23 je v tem pokalu zmagala slovaška Nitra.

Jamarka, ki so jo reševali 33 ur, dobro okreva: Hvaležna sem vsem, ki so mi pomagali
27. 09. 2023 06.30Govorili smo s 33-letno jamarko Jamarskega društva Rakek, ki se je aprila letos ponesrečila v novi, še neraziskani jami v bližini Dolenje vasi pri Cerknici. V reševalni akciji je sodelovalo 150 reševalcev, od tega 65 jamarskih reševalcev, ki so potrebovali več kot 33 ur in pol kilograma eksploziva, da so jo spravili na površje. Bila je v smrtni nevarnosti, danes pa je njeno zdravstveno stanje veliko boljše. Zahvaljuje se vsem, ki so ji pomagali. Medtem pa jamarji že nadaljujejo z raziskovanjem jame, v kateri se je nesreča zgodila.

NEnasilje: Večja naj bo odgovornost staršev, več pooblastil učiteljem
23. 05. 2023 11.01Problematika medvrstniškega nasilja je kompleksna, je pravzaprav globalen fenomen, ki zadeva vse nas. Nasilje – v fizični obliki, nadlegovanje in grožnje, ki se prenašajo na splet (ali obratno) – se namreč pojavlja že v vrtcih, nadaljuje skozi šolo in pušča globoke rane, trajne posledice. Smo postali družba nasilja in na področju odnosov resnično povsem odpovedali? Je medvrstniškega nasilja vse več? Da je treba o tem spregovoriti odgovorno in premišljeno, so izpostavili v posebni oddaji na POP TV NEnasilje. "V ospredje je treba postaviti dolžnosti, naloge staršev, šole, celotne družbe," so se strinjali strokovnjaki, pa tudi politični odločevalci.

'Družba nasilja': Starši 'grozijo', sistem zaostaja, otroci pa molčijo
22. 05. 2023 19.10Dejstvo je, da je medvrstniškega nasilja vse več. Kljub temu pa mladi ostajajo tiho. Za primer pretepa na strehi celjskega nakupovalnega središča smo izvedeli zaradi družbenih omrežij, obenem pa je ravno ta eden izmed kanalov, kjer se nasilje izvaja. Kakšna je naloga staršev, družine, šole, države in celotne družbe?

'Pogovarjamo se o otrocih, hkrati imamo pri odraslih še hujšo patologijo'
05. 05. 2023 06.00Po strelskem napadu v Srbiji je 13-letni morilec v psihiatrični bolnišnici, preiskava pa je pokazala, da med napadom ni bil pod vplivom nobenih prepovedanih substanc. Najstnik je sicer premlad in po zakonu ne more biti kazensko odgovoren. Po mnenju ravnateljice Strokovnega centra Planina, kjer se že leta ukvarjajo z nasilnimi otroki, mladostniki in njihovimi starši, Leonide Zalokar, ukrep znižanja kazenske odgovornosti na 12 let ne bi bil učinkovit. Poleg tega opozarja tudi na težave šolskega sistema pri nas. "To, da se v šolah ne sme pregledati torb, je eden največjih pedagoških idiotizmov," meni in dodaja, da bi pri iskanju novih rešitev morale sodelovati vse pristojne službe od pravosodja, sociale, zdravstva, šolstva in Policije.

Psihiater: Otrok se mora zavedati, da njegova dejanja nosijo posledice
04. 05. 2023 19.37Strelski pohod mladostnika na ugledni beograjski osnovni šoli je lahko šele začetek podobnih tragedij z internetom zasvojene generacije, ki šele odrašča. Samo vprašanje časa je, kdaj se lahko kaj takšnega zgodi pri nas. To so zaskrbljujoče napovedi strokovnjakov s področja vzgoje, ki opozarjajo, da kot družba potrebujemo reset vrednot, norm in postavljanja mej. Nujno je treba ločiti med jezo in sovraštvom, je prepričan psihiater Željko Ćurić, ki pravi: "Nič ni narobe s prepovedjo, nič ni narobe z opozorilom ali kritiko, otrok se mora zavedati, da njegova dejanja nosijo posledice."

'To, da cele generacije trpijo zaradi dveh posameznikov, je kriminal'
25. 04. 2023 06.00Starši, pustite nam, da sami izvajamo pedagoško delo, in prevzemite odgovornost za svoje otroke, v dopisu sporočajo ravnatelji celjskih osnovnih šol, ki so se po odmevnem pretepu mladoletnikov na strehi nakupovalnega centra v Celju odzvali na očitke, da se v šolah nasilje premalo preprečuje. Svoje zahteve so strnili v tri točke, med drugim tudi, da bi se moteči in nasilni učenci morali odstraniti iz šolskega okolja. Kaj o tem meni Leonida Zalokar, ravnateljica Strokovnega centra Planina, kjer se ukvarjajo z mladostniki s čustvenimi in vedenjskimi motnjami?

'Ves čas sem razmišljal, ali smo ožine dovolj razširili za prenos nosila'
18. 04. 2023 19.30"Zaslišali smo krušenje kamenja in krike, nato pa čustva postavili na stran in samo reševali," prve trenutke jamarske nesreče opisuje Matej Zalokar, eden od šesterice, ki je v soboto raziskovala Vranjedolsko jamo in je Ani skupaj z ostalimi kolegi tudi nudila prvo pomoč. Da je zdravstvena ekipa v jami na omejenem prostoru in z omejeno opremo delala pod hudo obremenitvijo, pa pripoveduje Peter Najdenov, eden od zdravnikov, ki so rešeno poškodovanko pregledali tik pred helikopterskim prevozom v bolnišnico. Kljub temu da so zdravniki navajeni stresnih pogojev, pa so takšne situacije neopisljive, je pripovedoval zdravnik, ki je nesrečo spremljal na površju in zdravnici v jami nudil nasvete in podporo. Z omejeno opremo in zdravili ter v nesterilnem okolju postane oskrba ponesrečenega še toliko zahtevnejša.

'Reševanje na 1000 metrov globine primerljivo z vzponom na osemtisočak'
18. 04. 2023 06.00Po 33 urah reševanja in 10 urah miniranja je 150-članski ekipi z nadčloveškimi močmi uspelo poškodovanko spraviti iz jame pri Cerknici. Od uspeha minerjev je bilo odvisno, kako hitro bodo uspeli razširiti prostor v jami na potrebnih 70 centimetrov. "To, kar so ti fantje naredili v 10 urah ... Brez njih bi tako reševanje lahko potekalo tudi 12, 15 ali 18 dni, z ročnim ali mehanskim odpiranjem sten," pravi vodja regijskega štaba Civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk. Ključnega pomena je bila tudi zdravniška oskrba, pripravljen je bil tudi načrt za morebitno operacijo ponesrečene v sami jami.

'Brat je s svojim telesom grel jamarko, nato po spominu narisal načrt jame'
17. 04. 2023 04.43Okoli 4. ure zjutraj, 33 ur po tem, ko so začeli z delom, je jamarskim reševalcem uspelo neverjetno – z nadčloveškimi napori so iz nove jame pri Dolenji vasi pri Cerknici na površje dvignili svojo kolegico – ponesrečeno jamarko Jamarskega društva Rakek. Jamarka je sicer še vedno v smrtni nevarnosti. V reševalni akciji je sodelovalo 150 ljudi, za širjenje ožin pa so porabili pol kilograma eksploziva. V času nesreče je bil ob ponesrečenki tudi brat, ki jo je do prihoda reševalcev grel s svojim telesom. Nato je po spominu narisal načrt jame in reševalcem pomagal pri načrtovanju miniranja.