zakonski predlog

Poslanci o razmejitvi zdravstva: komu bo onemogočeno delo pri zasebnikih?
27. 03. 2025 06.25Poslanci DZ so na seji DZ razpravljali o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi razmejil javno in zasebno zdravstvo. Predlogu nasprotujejo v opoziciji, podpirajo pa ga v koaliciji, a glede vseh predvidenih ukrepov niso povsem enotni. Največ mnenj se je med drugim kresalo glede predvidene neprofitnosti koncesionarjev v zdravstvu. V Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Fides so sicer poslance pozvali, naj predloga ne podprejo, saj ta po njihovem mnenju zdravstva ne rešuje, temveč ga razkraja.

Na robu živčnega zloma zaradi gradbenega dovoljenja
07. 03. 2025 06.00Težave pri pridobivanju gradbenih dovoljenj imajo tudi podjetniki. Za tri projekte, skupno 22 stanovanj, je podjetnik iz Izole čakal na gradbeno dovoljenje na sežanski upravni enoti leto in pol, zaradi tega pa skoraj doživel živčni zlom. Bil je v primežu bank in kupcev stanovanj. Bodo postopki hitrejši, ko bodo prihodnje leto vse upravne enote vključene v sistem eGraditev? Lani je bilo za stanovanjske stavbe izdanih skoraj 2.500 dovoljenj, preverili smo, koliko stane gradbeno dovoljenje in v kateri občini je komunalni prispevek najcenejši?

'Mislijo, da smo pripravljene za streho nad glavo storiti vse'
05. 03. 2025 16.45S hudim pomanjkanjem cenovno dostopnih stanovanj se soočajo številne evropske države, najbolj so na udaru prestolnice in turistične meke, kot so Pariz, Berlin, Barcelona in druge metropole. Vse več Evropejcev najemnini za stanovanje namenja kar 40 odstotkov svojega dohodka. Nekatera mesta so zaradi protestov prebivalcev napovedala tudi zvišanje davkov in večji nadzor nad kratkoročnim oddajanjem nepremičnin, predvsem turistom. A za zdaj brez uspeha. Na Irskem pa je nedavna raziskava pokazala, da se je močno povečala oddaja stanovanj v zameno za spolne usluge.

Poseg v omrežnino: vlada predlog podpira, SDS: Zakon ne rešuje ničesar
30. 01. 2025 08.28Poslanci koalicije so na izredni seji DZ predstavili predlog za ublažitev finančnih posledic prenove metodologije obračunavanja omrežnine iz lanskega oktobra. Po predlogu se bo gospodinjskim odjemalcem elektrike začasno v najdražjem časovnem bloku obračunavala nižja omrežnina, ocenjenih 19,5 milijona evrov izpada prihodkov pa bo pokril Eles. Na OZS so medtem opozorili, da nov sistem omrežnin obremenjuje tudi malo gospodarstvo in zmanjšuje konkurenčnost podjetij, s tem pa je ogrožen tudi obstoj podjetij in delovnih mest. Zato pričakujejo, da bodo razbremenili tudi gospodarstvo.

Dodatku k pokojnini za izjemne dosežke se obeta referendum
29. 01. 2025 15.06Državni zbor je po odložilnem vetu državnega sveta ponovno opravil obravnavo predloga zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Glasovanje bo sicer v četrtek, vendar se mu glede na stališča poslanskih skupin obeta podpora. Če bo sprejet, v SDS že napovedujejo prizadevanja za zakonodajni referendum.

Levica o referendumu: Za zakon, ki zadeva posameznike, bi porabili milijone
29. 01. 2025 12.35Državni zbor je na seji po odložilnem vetu državnega sveta ponovno opravil obravnavo predloga zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Glasovanje bo sicer v četrtek, vendar se mu glede na stališče poslanskih skupin obeta podpora. Če bo sprejet, v SDS že napovedujejo prizadevanja za zakonodajni referendum.

'Razrešitve preostalih članov sveta Agencije za energijo trenutno ni na mizi'
23. 01. 2025 13.26V agenciji za energijo obžalujejo zakonsko pobudo za poseg v metodologijo obračuna in tarifne postavke omrežninskega akta. Ocenjujejo namreč, da je v nasprotju z evropsko zakonodajo, strokovno neutemeljena ter selektivno privilegira določene skupine porabnikov, je povedala direktorica agencije Duška Godina. Državna sekretarka na ministrstvu za okolje Tina Seršen je medtem po pogovorih na Evropski komisiji v Bruslju sporočila, da razrešitve preostalih treh članov sveta Agencije za energijo trenutno ni na mizi.

Zakonski predlog: nižja omrežnina za januar in februar
22. 01. 2025 19.15Poslanci koalicije so v DZ vložili predlog zakona, po katerem bi gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos v najdražjem časovnem bloku plačali nižjo omrežnino, presežna obračunska moč pa se ne bi obračunala.

Med otroki je vse več nasilja, starši pa v šole prihajajo z odvetniki
17. 01. 2025 15.15Na posvetu o zagotavljanju pravice do varnega in vzpodbudnega učnega okolja v organizaciji komisije državnega sveta za izobraževanje in združenja ravnateljev so udeleženci izpostavili nujnost sistemskih sprememb, ki bi šolam omogočile učinkovitejše reševanje izzivov, povezanih z vse pogostejšim psihičnim, fizičnim in spletnim nasiljem.

Eles in elektrodistribucija zanikata možnost hitrega prehoda na staro omrežnino
13. 01. 2025 13.40V Elesu in elektrodistribucijskih podjetjih zanikajo navedbe direktorice GZS Vesne Nahtigal, da ima od elektrooperaterjev verodostojne neuradne informacije o možnosti prehoda na stari sistem obračunavanja omrežnine v nekaj dneh. Ta izjava je zavajajoča in neresnična ter vnaša dodatno zmedo, ki uporabnikom zagotovo ne koristi, so sporočili.

Davek na pse: Zaenkrat le zamisel za razpravo, ne zakonski predlog
08. 01. 2025 15.53Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je po plazu kritik podalo obrazložitev predvidene novele zakona o zaščiti živali in morebitne uvedbe prispevka za pse. Kot izpostavljajo, gre trenutno zgolj za zamisel za razpravo in ne (še) za zakonski predlog.

Poslanci sprejeli novelo zakona proti poveličevanju nacizma in fašizma
19. 12. 2024 16.20Poslanci so na redni seji državnega zbora z 48 glasovi za in šestimi proti sprejeli novelo zakona o varstvu javnega reda in miru, ki prepoveduje poveličevanje nacizma in fašizma. Za so glasovali v koalicijskih Svobodi, SD in Levici. Proti so bili v opozicijski NSi, poslanci SDS pa so bili med glasovanjem odsotni.

Vlada bi v šolah zagotovila učenje slovenščine in kulture za romske učence
12. 12. 2024 15.52Vlada je potrdila izhodišča za pripravo ukrepov za reševanje nekaterih romskih vprašanj. Ključni elementi predlogov bodo vrtec, šola, služba, bivalne razmere in varnost. Med ukrepi so denimo vključevanje romskih otrok v vrtce vsaj leto pred vstopom v osnovno šolo ter ukinitev višjega otroškega dodatka za vse otroke, ki ne obiskujejo vrtca.

Vlada potrdila zakonski predlog za prehodno financiranje Teša
28. 11. 2024 06.19Vlada je potrdila predlog zakona o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga, po katerem bo Teš od začetka leta 2025 do 30. aprila 2027 opravljal gospodarsko javno službo zagotavljanja toplote za Šaleško dolino. S tem se bo Teš izognil stečaju, v dolini pa bodo dobili dodaten čas za opredelitev alternativnega vira.

Tudi Sveta Trojica v Slovenskih goricah podpisala prošnjo za dodatne koncesije
27. 11. 2024 10.34Zdravstveni dom Lenart se sooča s pomanjkanjem zdravnikov, zato je občinam ustanoviteljicam predlagal podelitev dodatnih koncesij. Pet občin je s tem soglašalo, iz Svete Trojice v Slovenskih goricah pa sprva ni bilo odgovora, po seji sveta zavoda pa je prošnjo za dodatne koncesije podpisala tudi ta, je povedal župan Lenarta Janez Kramberger.

Sindikat dosegel dogovor z vodstvom Pošte, petkova stavka preklicana
20. 11. 2024 22.09Sindikat poštnih delavcev je na pogajanjih sklenil dogovor s poslovodstvom Pošte Slovenije, ki v pretežni meri zajema njihove stavkovne zahteve. Stavke, ki jo je sindikat napovedal za ta petek, tako ne bo. Ob tem pa so vodstvo in državo znova pozvali k dolgoročnim rešitvam za stabilno poslovanje Pošte.

Ogorčeni delavci: 'Zakon ni sprejemljiv niti v najmanjših delih'
28. 10. 2024 07.43Iztekla se je javna obravnava osnutka predloga interventnega zakona o prihodnjem režimu delovanja Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ), po katerem bo TEŠ skupaj s Premogovnikom Velenje v okviru javne gospodarske službe namenjen ogrevanju prebivalstva in podjetij v Šaleški dolini. Predlaganim rešitvam nasprotujejo v lokalni skupnosti in tudi na GZS. Sindikat delavcev rudarstva in energetike Slovenije je ob tem ponovil, da izraža odločno nasprotovanje predlogu.

Sprejet zakon o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju
24. 10. 2024 06.36DZ je s 45 glasovi za in tremi proti sprejel zakon o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju, ki prinaša novo plačno lestvico. Ob tem pa niso sprejeli predlogov dopolnil SDS, med drugim glede plač županov in zaposlenih v lokalni samoupravi ter plač funkcionarjev v državnih organih. Sprejeti predlog zakona po mnenju koalicijskih poslancev izboljšuje sedanji sistem, ki je poln anomalij.

Vlada in sindikati intenzivno nadaljujejo pogovore, dosežen je napredek
19. 09. 2024 22.42Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja intenzivno nadaljujejo poganja. Popoldne so se znova sestali na krovni ravni in poskušali najti kompromisne rešitve za še neusklajene člene novega plačnega zakona. Obe strani ocenjujeta, da so pri tem dosegli napredek.

V iniciativi Glas ljudstva vložili zakonski predlog za jasno ločitev zdravstva
17. 09. 2024 13.52Poslanec Levice Miha Kordiš in nepovezana poslanka Mojca Šetinc Pašek sta v DZ vložila novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki so jo pripravili v iniciativi Glas ljudstva in po njihovi oceni jasno ločuje javno in zasebno zdravstvo. V iniciativi so kritični do predloga novele ministrstva za zdravje, ki so ga v ponedeljek poslali v javno razpravo. Se je pa medtem vlada seznanila z razširitvijo stavkovnih zahtev glavnega stavkovnega odbora Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides ter sprejela izhodišča za pogajanja v zvezi z njimi.

Širili bi krog upravičencev do pomoči ob naravnih nesrečah
18. 08. 2024 08.53Ministrstvo za naravne vire in prostor je v javno obravnavo poslalo predlog novele zakona o odpravi posledic naravnih nesreč, ki med drugim omogoča bolj prožne oblike financiranja in širi krog upravičencev do sredstev za odpravo posledic naravnih nesreč. Komentarje na predlagani zakon je mogoče oddati do 2. septembra.

Državni zbor potrdil zakonski predlog vlade za pomoč ribičem
15. 07. 2024 16.21Poslanci DZ so podprli vladni predlog o spremembah zakona za pomoč ribičem. Ta jim bo omogočil nadomestilo za izpad dohodka zaradi oviranega ribolova, pa tudi povračilo glob za kazni, ki jim jih Hrvaška izdaja zaradi ribolova v delu morja, ki po arbitraži pripada Sloveniji.

DZ soglasno sprejel novelo zakona o šolski prehrani
10. 07. 2024 16.24DZ je z 81 glasovi za in nobenim proti sprejel koalicijski predlog novele zakona o šolski prehrani, ki omogoča brezplačno kosilo učencem iz družin, kjer povprečni mesečni dohodek na osebo ne presega zgornje meje 4. dohodkovnega razreda, do 1. septembra 2027.

Psihoterapija: 'S trenutnim predlogom zakona bodo prikrajšanji najranljivejši'
10. 07. 2024 12.03Več psihoterapevtskih združenj in drugih organizacij opozarja na škodljivosti predloga zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti. Na novinarski konferenci so zato predlagali rešitve, ki so po njihovih besedah v prvi vrsti boljše za ljudi, stroko in javni zdravstveni sistem. Predvsem so poudarili, da psihoterapija ne bi smela biti ločena na klinično in neklinično, da bi bilo treba poskrbeti za različne poti izobraževanja in dobro premisliti, kdo in kako bo reguliral delo psihoterapevtov. Odzvali sta se tudi velika slovenska humanitarka Anita Ogulin ter Slovenka leta in strokovnjakinja za socialno varnost Ana Petrič in poudarili, da so potrebe po psihoterapevtih velike. "S trenutnim predlogom zakona bodo za dragoceno pomoč prikrajšanji prav najranljivejši," je poudarila Ogulinova.

Na Tajskem dovoljene poroke istospolnih parov
18. 06. 2024 12.27Tajski senat je s prepričljivo večino podprl zakon, v skladu s katerim bodo odslej v državi dovoljene poroke istospolnih parov. Tajska je tako postala šele tretja azijska država, ki je legalizirala poroke istospolnih parov.

Skuša von der Leynova odložiti objavo poročila o vladavini prava v Italiji?
17. 06. 2024 15.27Politico poroča, da naj bi si predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen v želji po pridobitvi podpore Rima za drugi mandat na čelu komisije prizadevala odložiti objavo poročila o stanju pravne države, ki domnevno kritizira Italijo na področju medijev. O vodilnih položajih bodo sicer danes v Bruslju neformalno govorili voditelji EU.

Dejstva: Ali res vsa stroka nasprotuje evtanaziji?
07. 06. 2024 06.02V studiu naše večerne oddaje je Uroš Slak soočil štiri parlamentarne stranke, ki jim na nedeljskih evropskih volitvah ankete javnega mnenja napovedujejo najboljšo uvrstitev. Poslanec SDS Zvone Černač ter trije kandidati za evropske poslance – Janja Sluga iz GS, NSi-jeva Vida Čadonič Špelič in Matevž Frangež SD – so še enkrat predstavili stališča svojih strank glede referendumskih vprašanj, povezanih s konopljo in evtanazijo.

Do 2026 skoraj 10 milijonov evrov za spodbujanje zaposlovanja v socialnem varstvu
31. 05. 2024 13.44Predlog interventnega Zakona o ukrepih za boljše kadrovske in delovne pogoje pri izvajalcih socialnovarstvenih storitev in dolgotrajne oskrbe, ki ga je vlada pripravila za obravnavo v DZ, je nujen korak na poti izboljševanja razmer na obravnavanem področju, meni minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac. Po njegovih navedbah bo olajšal delo.

Interventni zakon: zaposlene bi razbremenili tudi s prostovoljci
30. 05. 2024 21.33Vlada je pripravila predlog interventnega zakona o nujnih ukrepih za izboljšanje kadrovskih in delovnih pogojev ter zmogljivosti pri izvajalcih socialnovarstvenih storitev in dolgotrajne oskrbe. S predlogom želi spodbuditi in podpreti zaposlovalce, zaposlene in tiste, ki se odločajo za zaposlitev v socialnem varstvu.

Vlada potrdila predlog zakona za uresničitev odločbe glede sodniških plač
23. 05. 2024 14.48Vlada je potrdila predlog zakona o uvrstitvi funkcij sodnih oblasti in državnotožilskih funkcij v plačne razrede zaradi odločbe ustavnega sodišča, je povedal podpredsednik vlade Matej Arčon. Zakon predvideva zvišanje plačnih uvrstitev najnižje plačanim sodnikom za tri plačne razrede, vezan pa je na skupni dogovor o reformi plačnega sistema.