zakonodajni referendum

Dodatki za vrhunske umetnike: kaj drži in kaj ne?
05. 04. 2025 19.00O čem natančno bomo odločali na referendumu 11. maja? Tema je znana, to so dodatki za najbolj vrhunske slovenske umetnike. Argumenti, s katerimi še pred uradnim začetkom kampanje prepričujejo pobudniki, to je SDS, in nasprotniki, to je Levica, pa so zelo različni. Kaj torej drži in kaj ne: koliko bi znašali dodatki in komu vse bi jih po novem podeljevali? In zakaj so se v Gibanju Svoboda in Levici, v nasprotju s koalicijskimi zavezami o spodbujanju politične udeležbe, odločili za bojkot referenduma?

SDS vložila zahtevo za referendum o pokojninah umetnikov, Vrečkova: To je sramota
31. 03. 2025 16.12SDS je v DZ vložila zahtevo za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku za izjemne dosežke umetnikov, podprto z več kot 47.000 podpisi volivcev. Prvopodpisani pod pobudo, poslanec SDS Andrej Hoivik, je prepričan, da bodo na referendumu, za katerega pričakujejo, da bo v maju, zbrali potrebnih več kot 340.000 glasov proti. Koordinatorica Levice in ministrica za kulturo Asta Vrečko meni, da je zahteva za razpis referenduma sramota za SDS, "ki si je upal iti tako daleč v poniževanju dela umetnikov".

Oploditev z biomedicinsko pomočjo tudi za samske in ženske v istospolnih zvezah
25. 03. 2025 16.56Koalicija je v DZ vložila novelo zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo. V izjavi za javnost so poudarili, da z novelo odpravljajo neustavnost, ki jo je ugotovilo ustavno sodišče. Dostop do oploditve z biomedicinsko pomočjo pa bodo omogočili tudi samskim ženskam in ženskam v istospolnih zvezah. Odpravljajo pa tudi prepoved hkratne uporabe darovanih jajčnih in semenskih celic, a le v upravičenih primerih. Nadomestno materinstvo je še vedno strogo prepovedano.

Levica v ovadbi SDS očita kršitev proste odločitve volivcev
12. 03. 2025 15.23Levica SDS zaradi plakatov, s katerimi nagovarjajo k podpori referendumu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, očita instrumentalizacijo umetnosti za lastne politične točke ter obračun z Levico. Pri tem po njihovi oceni zavajajo in manipulirajo, zato bodo SDS kazensko ovadili zaradi suma kršitve proste odločitve volivcev.

Nataša Sukič ostaja podpredsednica državnega zbora
04. 03. 2025 15.30Za razrešitev podpredsednice državnega zbora Nataše Sukič bi predlagatelji, poslanci SDS, potrebovali 46 glasov, ki pa jih na glasovanju niso uspeli zbrati. Sukičeva tako ostaja na mestu. Podporo so ji sicer še pred glasovanjem izrazili poslanci koalicijskih strank, medtem ko je poslanska skupina NSi napovedala, da bo razrešitev podprla. Sukičeva je razpravo o predlogu za njeno razrešitev ocenila kot veliki šov, "spektakel v maniri SDS". Meni, da gre za žalostno podobo največje opozicijske stranke, ki se vedno znova vrača k istim preigranim manevrom in trikom.

Kaznuje se 'kurje tatove', pri kriminalcih 'višjega sloja' pa ne pride do epiloga
24. 02. 2025 14.09Stranka SDS napoveduje interpelacijo vlade Roberta Goloba, na referendumu pa bi ljudi spraševala še o dodeljevanju pokojnin izjemnim umetnikom. Ali želijo res odpreti vprašanje pokojnin ali pa gre za poskus mobilizacije desnega volilnega telesa? Predsednik vlade medtem že napoveduje zmago na parlamentarnih volitvah, in sicer na krilih izpolnjenih reform. Pa jih bodo ljudje do volitev sploh občutili? Kje je Slovenija v reševanju rusko-ukrajinske vloge?

SDS aktivno zbira podpise, Vrečko: Gre za zlorabo inštituta referenduma
20. 02. 2025 06.37Začenja se zbiranje podpisov za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti. Pobudo za razpis referenduma je vložila poslanska skupina SDS, zadnji dan za zbiranje podpisov bo 26. marec. Ministrica Asta Vrečko meni, da gre za zlorabo inštituta referenduma. V SDS pa sicer pri zbiranju podpisov za zakonodajni referendum računajo na dober odziv.

SDS za referendum o dodatku k pokojninam, ministrstvo: To ne bi bilo smotrno
06. 02. 2025 15.31SDS bo predvidoma konec prihodnjega tedna začela zbirati podpise za zakonodajni referendum o zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti, je napovedal poslanec SDS Andrej Hoivik. Kot je dodal, je poslanska skupina SDS za vložitev pobude v tednu dni zbrala približno 8700 podpisov. Te morajo sedaj preveriti strokovne službe državnega zbora. Na kulturnem ministrstvu odgovarjajo: To ne bi bilo smotrno, saj so stroški zanj okoli pet milijonov evrov. "Po naših ocenah bi stroški referenduma ustvarili za 70 let dodatkov k pokojninam."

Nova zelena luč za dodatek k pokojnini za izjemne dosežke v umetnosti
30. 01. 2025 15.33Državni zbor je z 51 glasovi za in 28 proti po vetu znova sprejel zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki ureja pravico do tega dodatka ter določa pogoje za njegovo priznanje. Podprli so ga v Levici, Svobodi in SD, proti so glasovali v SDS in NSi. V SDS so že napovedali prizadevanja za zakonodajni referendum.

Dodatku k pokojnini za izjemne dosežke se obeta referendum
29. 01. 2025 15.06Državni zbor je po odložilnem vetu državnega sveta ponovno opravil obravnavo predloga zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Glasovanje bo sicer v četrtek, vendar se mu glede na stališča poslanskih skupin obeta podpora. Če bo sprejet, v SDS že napovedujejo prizadevanja za zakonodajni referendum.

Levica o referendumu: Za zakon, ki zadeva posameznike, bi porabili milijone
29. 01. 2025 12.35Državni zbor je na seji po odložilnem vetu državnega sveta ponovno opravil obravnavo predloga zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Glasovanje bo sicer v četrtek, vendar se mu glede na stališče poslanskih skupin obeta podpora. Če bo sprejet, v SDS že napovedujejo prizadevanja za zakonodajni referendum.

'V zakonu ni več govora o evtanaziji'
07. 01. 2025 11.40Koalicija bo objavila predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Cilj predloga je med drugim polnoletnemu pacientu, ki je o sebi sposoben odločanja, na podlagi informirane odločitve omogočiti pomoč pri skrajšanju trpečega umiranja v okviru javne zdravstvene mreže, kar izhaja iz predloga zakona. Predvidevajo, da bodo slednjega v zakonodajni postopek vložili že januarja, takoj za zakonom o zdravstveni dejavnosti.

Ustavno sodišče presodilo: omejitev umetnega oplojevanja neustavna
26. 11. 2024 10.19Ustavno sodišče je presodilo, da je ureditev, po kateri samske ženske in ženske v istospolnih partnerskih zvezah niso upravičene do postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo, neustavna. Državni zbor mora zdaj v roku enega leta sprejeti popravek zakona. V največji vladni stranki pa so zagotovili, da se bodo nemudoma lotili priprave ustreznih zakonskih rešitev.

DZ z odlokom preklical referendum o Jeku 2
24. 10. 2024 06.25DZ je z 69 glasovi za in enim proti potrdil odlok, s katerim je preklical posvetovalni referendum o novi nuklearki v Krškem (Jek 2). Volivci bi na referendumu morali odločati 24. novembra, a so predlagatelji na podlagi medijskih objav in očitkov umaknili podporo referendumskemu glasovanju. Državni sekretar za jedrski program Danijel Levičar razume odločitev poslancev, da prekličejo posvetovalni referendum o Jeku 2, saj je javna razprava o referendumu po njegovem presegla vse meje.

DZ v preklic referenduma o novi nuklearki, izredna seja v četrtek
23. 10. 2024 06.13V DZ je predvidenih več postopkovnih korakov, s katerimi bo zakonodajalec preklical posvetovalni referendum o novi nuklearki v Krškem (JEK 2). Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je brez glasu proti potrdil predlog odloka, s katerim bi DZ preklical posvetovalni referendum o novi nuklearki v Krškem (Jek 2). DZ ga bo obravnaval na četrtkovi izredni seji.

V Arizoni preklicali zakon o prepovedi splava iz 19. stoletja
03. 05. 2024 09.41Demokratska guvernerka ameriške zvezne države Arizone Katie Hobbs je podpisala zakonodajni predlog za preklic zakona o prepovedi splava iz leta 1864, ki je bil sprejet, še preden so ženske v ZDA dobilo volilno pravico. Predlog zakona o preklicu sta potrdila oba domova državnega kongresa, kjer imajo večino republikanci. Nazadnje je to v sredo storil senat s 16 glasovi proti 14.

DZ določil datume referendumov, potekali bodo 9. junija
25. 04. 2024 19.42Državni zbor je razpisal posvetovalne referendume o pravici do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, o uvedbi preferenčnega glasu ter o rabi konoplje. Referendumi bodo potekali 9. junija, sočasno z volitvami v Evropski parlament. Roki za referendumska opravila bodo začeli teči 6. maja. So pa zavrnili predloge za razpis treh posvetovalnih referendumov, ki so jih vložili v SDS. Državljani se torej o zaupanju v vlado, nastanitvah migrantov in ureditvi obveznega testiranja funkcionarjev na prepovedane droge ne bodo izrekali na referendumu.

Pester dan v DZ: prekinitev, obstrukcija, nesklepčnost in hude obtožbe
17. 04. 2024 13.50Izredno sejo DZ so zaznamovali postopkovni zapleti in prekinitve. Opozicija je najprej želela umik predloga za posvetovalni referendum o uporabi konoplje v medicinske namene z dnevnega reda, zatem pa, da se umakne še predlog za posvetovalni referendum o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Seja je bila zato večkrat prekinjena, tudi zaradi nesklepčnosti. V SDS so kritični do ravnanj koalicije in predsednice DZ, ki da opoziciji omejujeta vzvode, ki jih ima na voljo. Jelka Godec je ocenila, da je v DZ umrla pravna država, Janša pa, da se v DZ posnemajo prakse ljubljanskega mestnega sveta.

Bomo poslance izbirali s preferenčnim glasom?
16. 04. 2024 19.31Člani odbora DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo so z devetimi glasovi za in štirimi proti odločili, da je predlog za razpis posvetovalnega referenduma o uvedbi preferenčnega glasu za volitve poslancev primeren za nadaljnjo obravnavo. Predlog za razpis referenduma so v DZ marca vložili v Svobodi. Uvedba preferenčnega glasu je sicer zapisana tudi v koalicijski pogodbi.

V NSi vložili predlog za razpis posvetovalnega referenduma: 'Obljube nam ne zadoščajo'
31. 01. 2024 15.11DZ bo o primernosti predloga energetskega zakona za nadaljnjo obravnavo odločal po obravnavi predloga NSi za razpis posvetovalnega referenduma o tem zakonskem predlogu. Nasprotujejo mu tudi v SDS, koalicija pa vztraja, da si zasluži podporo. Vladna stran je medtem še enkrat zagotovila, da bodo določila glede naprav na lesno biomaso umaknili.

Na kolegiju predsednice DZ podprli obravnavo zakona o dolgotrajni oskrbi
29. 06. 2023 11.40Na kolegiju predsednice DZ so poslanci zašli v vsebinsko razpravo o predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi, na koncu pa vendarle podprli njegovo obravnavo po nujnem postopku. Tako bodo poslanci obravnavali tudi predlog novele zakona o kmetijstvu, ki bi vladi omogočila spremljanje in analiziranje cen košarice dobrin.

Golob za rešitev gneče na cestah predlagal spremembo cen nočnih vinjet
26. 06. 2023 14.02Premier v državnem zboru odgovarja na poslanska vprašanja, ki se med drugim nanašajo tudi na vse bolj gost promet na naših cestah. V zvezi z vse večjim pritiskom tovornega prometa je izpostavil, da bo Slovenija morala najti nove rešitve. Med možnostmi je omenil spremembo cenovne politike vinjet v nočnem času, glede tega pa čaka Darsov odgovor. Poslance sta zanimala tudi gradnja JEK 2 in padec industrijske proizvodnje.

Golob: Če vam kdo glede JEK 2 obljublja veliko, mu ne verjeti. Tudi meni ne
17. 06. 2023 19.26Tako dolgo bo trajalo, če se na tem področju ne spremeni zakonodaja, pravi predsednik vlade Robert Golob. Ob obisku jedrske elektrarne in Gen energije, ki je 50-odstotni lastnik krške elektrarne, je sicer dobil drugo časovnico, najbolj optimistični scenarij je, da bi bil drugi blok končan leta 2037. O ceni še vedno ni jasnega odgovora, bo pa po napovedih ministrske ekipe, ki je obiskala Krško, v državnem zboru kmalu sprejeta prostorska strategija, ki bo omogočila umestitev objekta v prostor.

Vlada vsem kritikom dala jasen signal: Slovenija je jedrska država
16. 06. 2023 17.03Premier Robert Golob je zagotovil, da bo ta vlada naredila vse, da se bo proizvodnja jedrske energije povečala in, da bodo v prihodnjih tednih sprejeti ključni strateški dokumenti, ki bodo prvič doslej omogočili umeščanje drugega bloka elektrarne v prostor. Premier sicer ni želel govoriti o časovnici izgradnje drugega bloka, je pa dejal, da so mu na obisku Gen energije dali optimistično časovnico, kdaj bi lahko videli drugi blok, to je leta 2037, no na NEK pa pravijo, da lahko, če ne bodo sprejete zakonodajne spremembe, drugi blok vidimo šele leta 2047.

Vlada iz zakonodajnega postopka umika predlog novele zakona o zavodih
17. 05. 2023 22.10Vlada je na dopisni seji sklenila, da iz zakonodajnega postopka umakne predlog novele zakona o zavodih. Predlog novele, sprejet konec marca, ki bi vladi med drugim dal možnost, da direktorja javnega zavoda enostransko razreši mimo volje sveta zavoda in za največ leto dni imenuje v. d. direktorja, je naletel na ostre kritike socialnih partnerjev.

Francoski ustavni svet zavrnil možnost referenduma
04. 05. 2023 11.52Francoski ustavni svet je zavrnil predlog opozicije, ki bi lahko privedel do referenduma o sporni pokojninski reformi predsednika Emmanuela Macrona. Ta je v zadnjih mesecih v Franciji povzročila veliko razburjenja in obsežne proteste. Predlog za kompleksen zakonodajni postopek je vložilo okrog 250 opozicijskih poslancev.

Lažja menjava ravnateljev ali obvod do novega vodstva RTV?
13. 04. 2023 19.42Bo politika po novem lahko mimo zaposlenih in staršev razreševala ravnatelje javnih vrtcev in osnovnih šol? To naj bi omogočal vladni predlog novele zakona o zavodih. Če ga bo državni zbor sprejel, šolski sindikat napoveduje možnost zbiranja podpisov za zakonodajni referendum. Združenje osnovnošolskih ravnateljev pa vlado poziva, naj predlog zakona umakne. Nekateri pa v zakonskem predlogu vidijo drugačno namero vlade: ker zadeva vse javne zavode, bi politika lahko z njim zamenjala tudi vodstvo RTV Slovenija.

Primcu ni uspelo. Ustavno sodišče reklo ne referendumu
11. 01. 2023 09.33Ustavno sodišče je v postopku za oceno ustavnosti, začetim z zahtevo Metke Zevnik in Aleša Primca na seji 14. decembra 2022, odločilo, da sklep o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o Zakonu o spremembah Družinskega zakonika ni v neskladju z ustavo. Primc je povedal, da se ne bodo predali in dodal, da od takega aktivističnega sodišča, kot ga imamo, drugačne sodbe ni bilo moč pričakovati.

Poziv za vložitev ustavne presoje na novelo Zakona o dohodnini
28. 12. 2022 16.0813 gospodarskih in kmetijskih organizacij je na poslanske skupine Državnega zbora naslovilo poziv za vložitev ustavne presoje na novelo Zakona o dohodnini.

Mesec: Minimalna plača bo višja za okoli 100 evrov neto, kar je največ v 10 letih
22. 12. 2022 18.34Minimalna plača se bo glede na trende, ki se kažejo v gospodarstvu, v naslednjem letu zvišala za 100 evrov neto mesečno, je na novinarski konferenci po seji vlade dejal minister za delo Luka Mesec. "Gre za najvišji skok minimalne plače v zadnjem desetletju," je pojasnil. Trenutno je sicer minimalna plača pri nekaj več kot 778 evrov neto.