zakonodajalec

Zatiranje priseljevanja: Florida bi njihove službe zdaj nadomestila z mladoletniki
27. 03. 2025 08.01ZDA pod vodstvom Donalda Trumpa zatirajo priseljevanje in nekaterih nizkokvalificiranih delovnih mest, ki so jih opravljali prišleki, morda ne bo tako enostavno zapolniti. Zato država razpravlja o odpravi nekaterih zakonov o delu otrok, ki bi vključevali mladoletnike.

KPK, Ajpes in UJP bodo v izogib napakam v Erarju oblikovali mešano delovno skupino
06. 03. 2025 10.24Kot smo poročali, je Gen-I ob predstavitvi nove različice Erarja opozoril, da gre pri prikazih njihovih izjemno visokih nakazil fizičnim osebam za sistemsko napako v aplikaciji. V KPK so te očitke zavrnili in poudarili, da so takšne podatke prejeli od UJP in jih niso spreminjali. V Upravi za javna plačila so priznali, da je šlo pri navedbi podatka o 20 milijonih evrov izplačila Gen-I fizični osebi za napako in da je šlo dejansko za nakazilo KDD. UJP ni prejel ustrezne informacije iz Ajpesovega registra, algoritem je transakcijo prepoznal kot v dobro fizični osebi, je pojasnila direktorica UJP. KPK, Ajpes in UJP bodo v izogib podobnim napakam oblikovali mešano delovno skupino, ki se bo intenzivno ukvarjala s takšnimi primeri.

Omejitev provizij nepremičninskih posrednikov ni v nasprotju s pravom EU
27. 02. 2025 10.50Pravo EU ne nasprotuje omejitvi višine provizije nepremičninske agencije na štiri odstotke od prodajne cene ali najemnine, je sklenilo Sodišče EU, potem ko se je nanj obrnilo slovensko ustavno sodišče. Ob tem sicer sodišče s sedežem v Luksemburgu izpostavlja, da takšen ukrep ne sme biti diskriminatoren in da mora biti sorazmeren.

Zakonski predlog: nižja omrežnina za januar in februar
22. 01. 2025 19.15Poslanci koalicije so v DZ vložili predlog zakona, po katerem bi gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos v najdražjem časovnem bloku plačali nižjo omrežnino, presežna obračunska moč pa se ne bi obračunala.

Obtoženi umora Božića in poskusa umora Tešanovića zavrnili očitke iz obtožnice
08. 01. 2025 16.15Obtoženi umora Danijela Božića in poskusa umora Žarka Tešanovića so ponovno zavrnili očitke iz obtožnice, ki jo je predstavilo tožilstvo. Obramba je predlagala tudi izločitev sodnice Klavdije Bercieri in preklic vseh glavnih obravnav, dokler sodišče ne bo odločilo o predlogih obrambe za izločitev dokazov, kar pa je sodnica zavrnila.

Ustavno sodišče v sporu z bankami pritrdilo vladi
20. 12. 2024 12.37Ustavno sodišče je odločilo, da začasni davek na bilančno vsoto bank in hranilnic, ki ga je na predlog vlade državni zbor uzakonil kot ukrep za zagotovitev dela sredstev po ujmi lanskega avgusta, ni neustaven.

Romski otroci v vrtcih ali ukinitev dodatka: bodo ukrepi uspešni?
13. 12. 2024 19.11Kako premostiti razlike in zagotoviti boljšo prihodnost za romsko skupnost? Vlada je potrdila izhodišča za paket ukrepov, ki naslavljajo ključna področja, kot so dostop do izobraževanja, bivalne razmere in varnost. Med predlogi je obvezna vključitev romskih otrok v vrtec leto pred osnovno šolo in ukinitev višjega otroškega dodatka za otroke, ki niso vključeni v predšolsko vzgojo. Pa bo to rešilo vse bolj perečo romsko problematiko? Naši sogovorniki opozarjajo, da se je težave treba lotiti celovito.

Dimnikarji opozarjajo na alarmantno stanje v panogi
10. 12. 2024 16.27Sekcija dimnikarjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije opozarja, da nepremišljena sprememba zakonodaje vpliva na pomanjkanje interesa za poklic dimnikarja ter na (ne)usposobljenost pri izvedbi dimnikarskih storitev na kurilnih, dimovodnih in prezračevalnih napravah. Ob tem so poudarili, da se bodo s takšnim odnosom, kot ga ima ministrstvo, kakovost zraka, varovanje zdravja, požarna varnost in večja energetska učinkovitost le še poslabšali.

Funkciji lendavskega župana Magyarja nezdružljivi
10. 12. 2024 11.52Upravno sodišče je potrdilo odločitev Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), da sta funkciji župana Občine Lendava in članstva v svetu Pomurske madžarske samoupravne narodne skupnosti, ki ju opravlja Janez Magyar, nezdružljivi, so sporočili s KPK. Magyar mora nezdružljivost odpraviti v 15 dneh po pravnomočnosti, ki je že nastopila. Magyar je vložil zahtevo za revizijo in opozoril na po njegovem vsebinsko podobno združljivost v primeru poslanske funkcije.

Konec kršenja človekovih pravic: kdaj lahko detektivi zasledujejo 'tarčo'?
07. 12. 2024 19.42Z nedeljo v veljavo stopa nov zakon o detektivski dejavnosti, ki med drugim prinaša večjo preglednost nad delom detektivov. Jasneje namreč določa upravičenja detektivov, notranjemu ministrstvu pa daje tudi večjo vlogo pri strokovnem nadzoru. "Sledili smo tudi cilju, da se ob delovanju te dejavnosti ustrezno spoštuje človekove pravice," je poudaril generalni direktor Direktorata za policijo in druge varnostne naloge dr. Darijo Levačić, ki pravi, da je prejšnji zakon dopuščal določene možnosti za preseganje zakonitosti. Kaj vse se torej spreminja za detektive?

Ustavno sodišče presodilo: omejitev umetnega oplojevanja neustavna
26. 11. 2024 10.19Ustavno sodišče je presodilo, da je ureditev, po kateri samske ženske in ženske v istospolnih partnerskih zvezah niso upravičene do postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo, neustavna. Državni zbor mora zdaj v roku enega leta sprejeti popravek zakona. V največji vladni stranki pa so zagotovili, da se bodo nemudoma lotili priprave ustreznih zakonskih rešitev.

DZ v preklic referenduma o novi nuklearki, izredna seja v četrtek
23. 10. 2024 06.13V DZ je predvidenih več postopkovnih korakov, s katerimi bo zakonodajalec preklical posvetovalni referendum o novi nuklearki v Krškem (JEK 2). Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je brez glasu proti potrdil predlog odloka, s katerim bi DZ preklical posvetovalni referendum o novi nuklearki v Krškem (Jek 2). DZ ga bo obravnaval na četrtkovi izredni seji.

Pirnat dvomi v ustavnost zdravstvene novele, večina zdravnikov kritična
23. 10. 2024 14.17Pri zdravniški zbornici so izvedli obsežno anketo, v kateri je sodelovalo 3522 slovenskih zdravnikov in zobozdravnikov. 83 odstotkov vprašanih meni, da uvedba omejitve dodatnega dela zdravnikov z novelo zakona o zdravstveni dejavnosti ne bo pripomogla k izboljšanju kakovosti in obsega storitev v javnem zdravstvu, so sporočili iz zbornice.

Kdo se boji zbornice? Ministrstvo bi (pre)velika pooblastila dalo v roke društva
21. 10. 2024 07.40Čeprav je stanje na področju duševnega zdravja v Sloveniji vse prej kot rožnato, se zdi, da se klobčič, ko gre za iskanje rešitev, vse bolj zapleta, namesto da bi se razpletal. Psihoterapevtska stroka tako že dve leti opozarja, da je najboljša regulacija področja psihoterapije možna le z ustanovitvijo neodvisne, javne organizacije – psihoterapevtske zbornice z obveznim članstvom. A ministrstvo bi javna pooblastila raje dalo zasebnemu društvu – pa čeprav je to po mnenju več uglednih pravnikov celo neskladno z ustavo.

Po propadu Biobanke: za nadaljnjo hrambo genskega materiala zahtevajo dodatno plačilo
12. 10. 2024 19.59Več vprašanj kot odgovorov za starše, ki so hranili genski material svojih otrok v Biobanki. Ta je očitno propadla, čeprav uradno stečaja še ni bilo, podjetje GaiaCell, ki je nasledilo vzorce, pa staršev očitno niti ne namerava poklicati. Lastnica družbe, nekdanja šefica zdravniške zbornice, Gordana Živčec Kalan, namreč poziva starše, naj oni vzpostavijo stik z njimi. Ob tem pa vztraja pri dodatnem - mesečnem - plačevanju stroškov za hrambo. In kaj bo z vzorci, če ne bodo plačali, bi lahko genski material več kot 3000 otrok celo uničili? Oglasila se je tudi Živčec Kalanova, ki trdi, da bodo mesečno hrambo plačali tisti starši, ki bodo to želeli.

Zahteva za oceno ustavnosti sklepa o priznanju Palestine zavržena
08. 10. 2024 10.22Ustavno sodišče je zavrglo zahtevo SDS in NSi za oceno ustavnosti in zakonitosti sklepa o priznanju Palestine, so danes sporočili s sodišča. Na seji minuli teden so ustavni sodniki s petimi glasovi proti trem odločili, da ustavno sodišče nima pristojnosti za presojo sklepa o priznanju države. Predsednik vlade Robert Golob je odločitev označil kot "popolnoma pričakovano". Kot je dejal, je bilo priznanje legitimno in legalno dejanje, zdaj pa da je tudi dokončno.

DS izglasoval veto na preimenovanje praznika vrnitve Primorske k matični domovini
16. 09. 2024 17.18Na izredni seji je Državni svet odločal o Predlogu odložilnega veta na Zakon o spremembi Zakona o praznikih in dela prostih dnevih v Republiki Sloveniji, ki ga je vložila skupina državnih svetnikov s prvopodpisanim Brankom Tomažičem. Državni svetniki so predlog odložilnega veta z 20 glasovi za in petimi glasovi proti sprejeli, so sporočili iz Državnega sveta.

Bo preimenovanje primorskega praznika dobilo veto?
12. 09. 2024 18.13Državni svet je za ponedeljek sklical izredno sejo, na kateri bodo obravnavali predlog odložilnega veta v torek v državnem zboru sprejete spremembe zakona o praznikih in dela prostih dnevih, po katerih bi se praznik vrnitve Primorske k matični domovini preimenoval v praznik priključitve. Zakon je z 51 glasovi za izglasovala vladajoča koalicija.

Pitna voda za vse: za kakšno ceno?
02. 09. 2024 06.00Pitna voda za vse – to je cilj novega predloga zakona, ki si ga je zamislilo ministrstvo za naravne vire in prostor. Uvedli bi dovoz vode tam, kjer nimajo javnega vodovoda ali lastne oskrbe. S predlogom pa naj bi se lotili tudi nadgradnje javnih služb na področju oskrbe s pitno vodo in odvajanja ter čiščenja. A predlog ne prinaša dejanske nadgradnje, opozarjajo na komunalni zbornici, ampak celo poslabšanje delovanja sistema oskrbe s pitno vodo in odvajanja in čiščenja komunalne odpadne vode. V javno razpravo je bil predlog dan sredi avgusta, ko je bilo na dopustu največ ljudi. Bistvena pomanjkljivost: ministrstvo denarja še ni zagotovilo. Komu se tako mudi, koliko višje položnice bi lahko plačevali potrošniki, če bo tak predlog zakona sprejet?

Položnica za RTV od leta 2025 dobrih 14 evrov?
20. 08. 2024 11.28Na ministrstvu za kulturo so pripravili odlok o 10-odstotnem zvišanju RTV-prispevka in ga poslali v medresorsko usklajevanje. Vlada ga bo sprejela do konca meseca. RTV-prispevek, ki je od leta 2012 nespremenjen, naj bi tako namesto 12,75 evra od leta 2025 znašal 14,025 evra na mesec za gospodinjstvo.

Investitor hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja, za legalizacijo morajo stanovalci plačati 40.000 evrov
22. 07. 2024 06.01Stanovalci s Ceste Cirila Kosmača v Ljubljani so šokirani. Investitor je večstanovanjsko hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja – naredil je šest stanovanj namesto štirih. To ugotavlja ljubljanska upravna enota, ki lastnikom zato ne more izdati uporabnega dovoljenja. Brez tega je hiša na trgu precej manj vredna. Edina možnost je legalizacija – zanjo bi morali tako lastniki stanovanj plačati 40.000 evrov oz. 7.000 evrov na posameznega lastnika. Eden izmed njih – Gregor Gajšek – se sprašuje, zakaj morajo breme nositi prav lastniki stanovanj, ne pa investitor, če je znano, kdo je stavbo zgradil, podjetje, ki jo je zgradilo, pa je še vedno aktivno. Je to pogosta praksa?

Trump si lahko nekoliko oddahne, sodnica primer proti njemu vrgla v koš
15. 07. 2024 18.24Sodnica Aileen Cannon je zavrnila primer proti Donaldu Trumpu, ki je veljal za najresnejšega od štirih kazenskih primerov, s katerimi se sooča nekdanji ameriški predsednik – z utemeljitvijo, da je imenovanje posebnega tožilca Jacka Smitha kršilo ustavo.

'Vsaka neizvršena odločba ustavnega sodišča je črna pika'
12. 06. 2024 16.27Predsednik ustavnega sodišča Matej Accetto je ob predstavitvi letnega poročila za lansko leto ocenil, da so bili relativno uspešni, saj so rešili več zadev, kot so jih prejeli. Znova je opozoril tudi na neuresničevanje odločb ustavnega sodišča in dejal, da je vsaka neuresničena odločba črna pika pri spoštovanju načela pravne države.

'Priča smo zgodovinskemu trenutku za našo družbo'
10. 06. 2024 09.59Volivci so na referendumu podprli pomoč pri prostovoljnem končanju življenja. Odzvali so se že zagovorniki zakona. Iz društva Srebrna nit so sporočili, da smo priča zgodovinskemu trenutku za našo družbo, saj so se volivke in volivci na referendumu večinsko odločili za potrditev zakonske ureditve vprašanja pomoči pri prostovoljnem končanju življenja: "Čestitamo vsem, ki ste glasovali ZA, ker se zavzemate za temeljno pravico vsakega posameznika, da svobodno odloča o svojem življenju in smrti. Čestitamo vam tudi za modrost in pogum, da vas od te odločitve niso odvrnila zavajanja, laži in zastraševanja."

Sodni svet: Pri odločbi gre zgolj za uskladitev z inflacijo
07. 06. 2024 11.46Sodni svet pozdravlja najnovejšo odločbo Ustavnega sodišča glede sodniških plač. A ob tem opozarja, da določeni način izvršitve odločbe Ustavnega sodišča ne pomeni povišanja sodniških plač, temveč gre zgolj za njihovo uskladitev z inflacijo.

Ustavno sodišče odpravilo preimenovanje Titove ceste v Radencih
03. 06. 2024 17.58Ustavno sodišče je dokončno odpravilo odlok občine Radenci o imenovanju ulic, trgov in naselij, s katerimi je ta Titovo cesto preimenovala v Cesto osamosvojitve Slovenije. Ob tem ugotavlja, da je župan s prehitro objavo predpisa občanom in občinskim svetnikom samovoljno onemogočil sprožitev začetka referendumskega postopka.

Je prišel čas, da se lahko človek odloči za smrt?
25. 05. 2024 09.04Zakon o prostovoljnem končanju življenja bi na referendumu podprlo 53 odstotkov državljanov, proti se jih je v anketi javnega mnenja opredelilo 35 odstotkov. Je slovenski predlog zakona bolj radikalen od ureditev v drugih državah? Kakšni so pomisleki nasprotnikov in zakaj pobudniki vztrajajo, da je prišel čas, da se lahko človek odloči za smrt? Gostili smo Petra Goloba z odbora za pravno etična vprašanja pri zdravniški zbornici in enega od soavtorjev Zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja Andreja Pleterskega, sina pokojnega akademika Janka Pleterskega.

Sojenje v zadevi Marina: obramba predlaga oprostilne sodbe
20. 05. 2024 19.17Na sojenju v zadevi Marina so zagovorniki Sergeja Racmana, Dejana Šurbka, Vesne Ternovec in družbe Cratos predlagali oprostilne sodbe. Med drugim trdijo, da ekonomska korist od prostitucije drugih ni kaznivo dejanje, če pri tem ni posegov v avtonomno odločanje osebe o lastnem spolnem življenju.

Tudi župani na Ustavno sodišče, zahtevajo višje plače
14. 05. 2024 16.03Županje in župani pričakujejo, da se bodo njihove odgovornosti in delo primerno ovrednotili. Opozarjajo, da je v zadnjih letih v plačnem sistemu prišlo do izrazitih anomalij in so plače precejšnjega dela javnih uslužbencev presegle njihove. Podobno kot pred časom sodniki so se tudi sami obrnili na Ustavno sodišče.

Sodni svet nezadovoljen: Vladni predlog ne izpolnjuje ustavne odločbe
10. 05. 2024 12.07Sodni svet meni, da predlog zakona o načinu izvršitve odločbe ustavnega sodišča o sodniških plačah ne pomeni izpolnitve odločbe ustavnega sodišča. Izpostavili so, da predlog ne sledi stališču sodišča, da morajo biti veje oblasti enakopravne in relativno primerljive tudi glede materialnega statusa njihovih funkcionarjev.